Van ploeg naar paling ilphen probeert omstreden te Wethouder ziet af van sloop Maredijkhofje Gesprekken over CPN-ontslag tlijnsburger ziet landbouw-werk afkalven Emile Monsanto naar FC Den Haag WETHOUDER VOORZITTER SCHOUTE LAKENHAL Weer onzekerheid over plan NDERDAG 31 MEI 197S IA PROTESTEN UIT NIEUWBOUWWIJK OVER BUSROUTE LEIDEN-ALPHEN ^LPHEN AAN DEN RIJN - De i gemeente Alphen zal het mi nisterie (van verkeer en wa terstaat) vragen of de omstre- len buslijn over het Ha ringvliet kan worden verlegd, jónder dat dit leidt tot intrek- ting van de subsidie op het ipenhaar vervoer. Het is eeh- ler goed mogelijk dat de bus iet komende half jaar het Ha ringvliet nog fren aandoen. I IT.t zei de Alphense wethouder J. W. '■^aanstra (o.m. verkeer) gisteravond r ijdens een hoorzitting met wijkbewo- aers in het Ashram college. De bewo- Ijkers uit de nieuwbouwwijk rond het Iyjlaringvliet zijn gekant tegen de route l#an de nieuwe buslijnen 6, 101 en 102 ^■Alphen-Leiderdorp-Leiden en Al- ^jJhen-Woubrugge). Die bussen rijden |f Cinds deze week twee keer door het Ha ringvliet, en in de toekomst mogelijk telfs zes maal per uur. De wethouder bood allereerst zijn excu ses over het "mis-taxeren van de ken nis van de wijkbewoners" over de komst van de buslijnen. Anderhalfjaar geleden besloot de gemeenteraad om deze nieuwe busverbinding tot stand te brengen. Derhalve hadden Burge meester en Wethouders verondersteld dat de bewoners op de hoogte hiervan waren. "Door deze streekbussen, die gesubsi dieerd worden door het ministerie van verkeer- en waterstaat, komt voor de wijk Ridderveld-West een kwartier- verbinding met het treinstation tot stand. Dat vonden wij een buiten kansje", aldus Haanstra. Hij zei be vreesd te zijn dat het ministerie de sub sidie zal intrekken, als de bussen de door het comité voorgestelde route via de Kalkhovenweg zouden gaan rijden. Daarnaast stelde hij veel belang in de halte bij het Ashram college omdat die school een regionale functie heeft (2000 leerlingen) en omdat er ook veel activi teiten in de avonduren zijn. Namens het actie-comité "De bus op het Ha ringvliet?" stelde wijkbewoner D. Hoek dat de buurt gepikeerd is over het feit dat er pas nu wordt gepraat over deze kwestie. "Waarom kon dit niet van te voren? Sommigen van ons zullen misschien geweten hebben dat er een bus kwam, maar bij mijn weten is er nooit sprake geweest van een bus dóór het Ha ringvliet". Vervolgens somde hij een aantal uitgangspunten van het comité op: wij zijn blij met de uitsluiting van de wijk door het openbaar vervoer, wij vinden het gewenst en verheugend, dat er een directe verbinding tussen Al phen en Woubrugge komt, en een rechtstreekse verbinding met het Eli- sabethziekenhuis in Leiderdorp zal voor velen een uitkomst zijn; wij willen niet kleinschalig denken. 'Het is niet juist dat we niet verder willen kijken dan 500 meter en we zeggen niet: openbaar vervoer is zeer gewenst bij de buurman, maar zelf moetje er zo min mogelijk hinder hebben. We heb ben die opmerking van u als beledi gend ervaren. We willen in redelijk overleg duidelijk maken dat de bus niet op het Haringvliet behoort", aldus Hoek. Bezwaren De bezwaren van een bus door het Ha ringvliet zijn volgens de bewoners: De weg is te smal. Wanneer de bus de straat inrijdt kan er eigenlijk geen fiets meer naast en er is veel fietsverkeer in de wijk (moeders met een kind zowel voor als achterop). Als een auto de bus op het Haringvliet ontmoet, dan moet één van beiden achteruit en gaat dan het trottoir op. Ook zijn de huizen be trekkelijk dicht langs de straat gezet, en voorts is het Haringvliet niet geas falteerd, waardoor er lawaai-overlast ontstaat. "Gegeven de wenselijkheid van de bus sen" zo vervolgde hij "zouden al deze argumenten onder zware druk komen te staan als er geen andere mogelijk heid zou zijn. Maar dat alternatief is er nu juist wel. Dat kan Vliestroom - Lauwers - IJzerweg - Kalkhovenweg - Koperweg - Churchilllaan - Burg. Bruinslotsingel". Hoek eindigde zijn betoog met het ver zoek om bus 6 zo spoedig mogelijk te doen verdwijnen en om de lijnen 101 en 102 gelijk anders te laten rijden. Haanstra ging na deze lange uiteenzet- ting in op de door hem gemaakte op merking dat de bus wel gewenst zou zijn bij de buurman. Zo had hy het niet gezegd en ook niet bedoeld. Hij lichtte het nu als volgt toe. In deze wijk is veel laagbouw. Dat is duur en het gaat altijd ten koste van iets. De smallere straten zijn o.a. daar een gevolg van. dat moet je voor lief nemen. Andere straten die nog smaller zijn klagen niet over de bus. In Woubrugge is de situatie veel ongunstiger en daar is men juist erg blij. Het is maar vanuit welk gezichts punt je de zaak bekijkt. "We hadden uw reactie niet verwacht". Nogmaals drukte hij er de nadruk op dat een andere route mogelijk subsidie verlies tot gevolg zou kunnen hebben en daarmee verlies van de lijn. Dit ontlokte bij wijkbewoner Tetteroo de opmerking: "Ik voel dit als chantage: je moet wel weten wat je doet, anders géén bus" De bewoners die gisteren in groten getale gekomen waren stonden bijna alle maal achter het actiecomité. Slechts één wijkbewoner gaf te kennen dat hij het niet eens was met de brief die men naar het college van B en W geschreven had. Verder vond hij dat de hele wijk geënquêteerd had moeten worden en hy meende dat de vragen van de en quête suggestief waren. Na een uur praten kwam wethouder Haanstra met het volgende voorstel: 'Ik neem aan dat u zoals u hier met elkaar bijeen bent, unaniem van me ning bent dat een route door het Ha ringvliet geen goede keus is en dat de lijn omgeleid moet worden. Ik kan dit voorleggen aan het ministe rie". Deze opmerking ontlokte groot applaus. De wethouder stelde echter dat het ministerie wellicht eerst zal willen zien of de lijn überhaupt wel rendabel is. Zo n proefperiode duurt meestal een halfjaar. "Misschien denkt u er na een half jaar ook anders over" besloot hy. Bitter Die termijn van een half jaar deed de aanwezigen schrikken, waarbij actie voorman Hoek wat bitter opmerkte: "Hadden we van te voren kunnen overleggen, dan was er misschien een ander advies uitgekomen over de beste route. Dan zouden we nu geen proble men hebben gehad" [JNSBURG - 'Rijnsburg bouwt alles vol. Voor mij blijft er geen stukje [rond meer over om te bewerken. Twee jaar geleden had ik vier man >ersoneel, nu is er niet eens genoeg werk voor mij alleen. En het wordt nog teeds minder...." ionploeger Van Delft zit met de ïanden in het haar. Een verzoek km een palingrokerij te beginnen h de ruimte aan de Sandtlaan j/aar hij tot nu toe tractoren heeft ferepareerd. lijkt schipbreuk te {aan lijden. Van Delft wil op een mdere manier zijn boterham zien e verdienen nu het in de 'land- louw' helemaal mis dreigt te {aan. De gemeente wil echtereen .lokje steken voor de plannen fan de Rijnsburger. De palingro- terij, zo zeggen burgemeester en Vethouders. past niet in het be- itemmingsplan. Volgens het ge meentebestuur is de rokerij niet lan te merken als een 'verzor- end en ambachtelijk bedrijf. De {emeenteraad. die vanavond *vdA-raadslid laakt excuus 3DEN - Het PvdA-raadslid tanner heeft gisteravond in een 'ergadering van zijn fractie kri- |ek geuit op onderdelen van het leleid van wethouder Fase (eco- (omische aangelegenheden). Igens Ranner heeft het beleid an de WD-wethouder duide- foke consequenties voor beleids- erreinen die de PvdA-fractie lelangrijk vindt. De socialist verweet mevrouw Fase onder neer weinig tedoen aan de jrerkgelegenheid en geen actief cquisitiebeleid te voeren (het •erwerven van bedrijven voor *eiden). Ranner zei te menen dat t sprake is van politieke onwil lij de WD-wethouder. n zijn fractiegenoten kreeg hij geinig steun voor zijn opmerkin- |en. Mevrouw Koning noemden ie geuite beschuldigingen vrij |rof. Zij meende dat Ranner eer- Ier met zijn opmerkingen voor Ie dag had moeten komen in de lommissievergaderingen voor iconomische aangelegenheden. JvdA fractie-voorzitter Peters ei de aanval van zijn partijge- »oot weinig concreet te vinden vaarop Ranner zijn excuus aan- >ood voor zijn onbeheerste uitla- ingen. Maar niet voor de strijdlustige loonploeger Van Delft. "Als de gemeenteraad mijn plan van de hand wijst, stap ik naar de pro vincie. En als die het ook niet ziet zitten, ga ik naar de Kroon. Ik hoop echter dat de gemeenteraad wijs zal zijn en mij niet in de kou zal laten staan. Doet hij dit wel dan zal ik het er niet bij laten zit ten. Dan ga ik om steun naar dc gemeente. Want zij heeft toch ei genlijk mijn bedrijf kapot ge maakt f Stukje voor stukje. Ze bouwen maar huizen op agrari sche grond. En er komt niks voor terug. Waar moet ik dan m'n bo terham verdienen Weet je, de gemeente was tot voor kort zelfs klant bij mij. Ik verdiend eer toch altijd nog een aardige cent aan. Tot ze zelf machines aanschaf teZo gaat het op veel bedrij ven. Als ze wat meer grond krij gen. kopen ze zelf de spullen om mee te werken. Op die maniei valt er voor mij niks meer te ver dienen." Vijfendertig jaar heeft Van Delfl geploeterd in het loonbedrijf, dal zijn vader heeft gesticht. Vroegei was er voldoende emplooi vooi hem in het Rijnsburgse. Toen de groei van het dorp zich doorzette, kwamen de moeilijkheden. Nu dreigt het helemaal fout te gaan "Eigenlijk loop ik al jaren met dit plan in m'n hoofd rond. Hoe lang precies? Zeker wel vijf jaar, denk ik. Wat nu het nare is. is dat ik al minstens honderdduizend gul den in die rokerij heb geïnves teerd. Mijn architect was wat te voorbarig. Hij zei dat ik een ver gunning kreeg. Dus heb ik de boel intern laten aanpassen. Nou gebeurt dit. Had ik zelf maar eerst even bij de gemeente geïnfor meerd, dan was ik natuurlijk niet met het verbouwen begonnen" zegt de teleurgestelde Rijnsbur ger. Geeft een palingrokerij niet teveel overlast voor de buren? "Ach. er zijn in dit dorp wel andere bedrijven die veel meer hinder zullen veroorzaken dan een roke rij. Dat kan ik je wel verzekeren. Bovendien wil ik de paling roken met echt eikenhout. En geen an dere rommel erby. Ze denken toch niet dat ik met rubber ban den ga stoken Ik houd het alleen maar bij paling. Geen andere vis soort, die wél stank kan versprei den. Kijk. als je nu een concentra tie van zulke bedrijven zou heb benmaar ik ben de enige in heel Rijnsburg. Dit stinkt niet, dat geef ik je op een briefje. Het roken van paling is milieu-vrien- delyk Kans Hoe groot schat hij z*n kans dat de palingrokerij er mag komen? "Volgens m'n advocaat sta ik sterk", vertelt de loonploeger. "Ik geloof ook niet dat ze het op de lange duur kunnen tegenhouden. Ja, het kan natuurlijk wel een procedure worden die jaren loopt." Van Delft is er van overtuigd dat hij in de palingrokerij wél een boter ham zal kunnen verdienen. "In elk geval heb ik dan heel wat meer zekerheid dan nu het geval is. Ik ben tenslotte dan de enige in Rijnsburg." Komt dan terug op de werkzaam heden in de kwekerijen. Herin nert zich dat de huidige woon wijk Frederiksoord vroeger een agrarisch gebied was en dat het huidige plan De Hoek, waar de Rijnsburger zes flinke klanten heeft, straks ook is volgebouwd met huizen. "Ja. ik weet het. Ze zijn druk bezig met Klooster- schuur (nieuw tuinbouwgebied). Als die mensen eén of meer hec tare grond hebben, kopen ze zelf machines en hebben ze mij niet nodig. Mijn broodwinning is dui delijk in gevaar. Als je grote klan ten kwijtraakt, ben je gauw rid der te voet. Geen vakantie Zolang Van Delft zijn loonploeg- bedrijf heeft, is hij geen dag met vakantie geweest. "Dat kan niet. Als een kweker aan de telefoon is en om hulp vraagt, moet je direct bij hem voor de deur staan. Vroe ger. toen ik nog knechten kon be talen. had je wat armslag. Nu niet. Tijd om ziek te worden heb ik niet. Als ik op bed ga liggen ben ik m'n klanten kwijt. Ze kunnen niet wachten tot ik beter ben. Als een kas leeg is. moet de grond worden bewerkt, 't Is tegen woordig heel anders dan vroeger. Ja, in de wintermaanden zou ik er misschien even tussenuit kun nen gaan. Ook dan gaat het met pijn en moeite. Nee. eigenlijk moetje altijd paraat zijn Liever nog vandaag dan morgen begint de loonploeger met z'n nieuwe onderneming, een bedrijf dat hem meer zekerheid zal ge ven. "Ik heb er alles voor over. Wat de wet ook voorschrijft, ik wil er aan voldoen. Daar heb ik geen enkel probleem mee ALPHEN AAN DEN RIJN - Emile Monsanto (foto), de linker vleu gelspits van Alphense Boys. heeft een contract getekend bij de eredivisieclub FC Den Haag. De negentienjarige Alphenaar. on langs met zijn ploeg gepromoveerd naar de derde klasse en in de jaren daarvoor uitkomend voor ARC. kwam maandag tot defini tieve overeenstemming met Den Haag. In het bijzijn van zijn persoonlijke begeleider, de elftalleider van Alphense Boys Theo Bakker, zette Monsanto zijn handtekening onder een verbintenis van een jaar. LEIDEN - Wethouder Verboom (Volkshuisvesting) zal in de B en W vergadering van morgen voor stellen om de sloopplannen voor het Maredijkhofje in te trekken. De wethouder liet de bewoners gisteren weten dat de hofjeswo ningen voorlopig met rust gela ten zullen worden. Wanneer er over enkele jaren een bestem mingsplan voor de Martedijk- buurt wordt vastgesteld zal met de bewoners van het hofje over leg gepleegd worden. Dat zou moeten gebeuren op het moment dat er besloten zou worden of de rug-aan-rug-woningen verheeld worden samengetrokken of niet. In elk geval zal de gemeente, vol gens de wethouder, geen actief beleid voeren om de huizen in haar bezit te krijgen. Deze ontwikkelingen zijn het resul taat van een gesprek dat de be woners van het Maredijkhofje gisteren met de gemeente heb ben gevoerd. Tijdens dat gesprek werden de argumenten opge somd waarom het wonen in dat hofje prettig is. LEIDEN- Wethouder P.H. Schou- te, in wiens portefeuille zich on der meer cultuur bevindt, is gis teren op de algemene ledenver gadering tot voorzitter van de vereniging van belangstellenden in de Lakenhal gekozen. Daar mee werd de traditie dat iemand uit het gemeentebestuur voorzit ter is. een traditie die bij burge meester Van Kinschot begon en bij burgemeester Vis eindigde, in ere hersteld. Schoute ervoer gisteren meteen al de twee petten op zijn hoofd, toen er door enkele andere leden van het bestuur gesteld werd dat de gemeente toch eigenlijk evenals de vereniging ook zou moeten bijdragen in de kosten van het Lakenhal-bulletin dat eens per kwartaal in achthonderdvoud verschijnt. De vereniging draagt daar jaarlijks voor duizend gul den in bij en werd gisteren door directeur Wurfbain van het mu seum verzocht na te denken over De gemeente vond in eerste instan tie dat de huisjes gesloopt moes ten worden omdat de indeling niet zou voldoen aan de huidige woonwensen. De afweging van de argumenten van de bewoners tegen de overwegingen van de gemeente om te slopen heeft er toe geleid dat de wethouder het voorstel wil terugtrekken. De bewoners hebben net op tijd aan de bel getrokken omdat het voor stel juist morgen bekeken zou worden door het Leidse college van burgemeester en wethou ders. "We hebben alle vertegenwoordi gers van de Leidse politieke par tijen ingelicht. Die vonden het ook vreemd dat de hofjes ge sloopt zouden zonder dat daar iets tegenovergesteld werd", al dus Betsy Tjandra, die in het hofje woont. "We zijn in elk geval een heel stuk opgelucht, vooral de bejaarde bewoners. Sommi gen wonen er namelijk al veertig jaar." een verhoging van dat bedrag. Het bestuur bleek daar niet on willig tegenover te staan, maar wees zoals gezegd ook naar de gemeente. Wethouder Schoute verwees daarop naar de 'uiterma te sombere' financiële situatie van de gemeente Leiden en zei het in de lyn van de vereniging te vinden liggen om haar bijdrage te verhogen. De vereniging van belangstellen den in de Lakenhal heeft momen teel 542 leden, van wie er dertig zich vorig jaar hebben aange meld. De contributie zal ook in '80 vijftien gulden blijven bedra gen. De heer Wurfbain kondigde een tweetal tentoonstellingen in de Lakenhal aan. Van eind no vember tot in januari volgend jaar zullen Leidse vaandels wor den tentoongesteld en voor '80 staat ook oen tentoonstelling over de Pieterskerk, die dan de restauratie achter de rug zal heb ben, op het programma. lestuur praat met rectoraat, leraren en leerlingen &TWIJK - Het bestuur ran het christelijke Pieter jroen College in Katwijk ïn verschillende af gevaardigden uit deze ichool praten volgende veek over het ontslag van haatschappijleraar J. D. Pronk. t bestuur wil zoals bekend niet anger met hem in zee gaan, om- lat hij lid is van do CPN. De Heerderheid van leraren en leer ingen plus de schoolleiding zijn iet daar niet mee eens. Het eerste van de drie gesprekken is komende dinsdagavond. Dan praat het bestuur met de leiding van de school. Onderwerp van gesprek is de vraag welke conclusies er moeten worden ge trokken uit het feit dat het recto raat het niet eens is met het ont slag van Pronk. Het bestuur praat de avond daarop woensdag 6 juni met de initiatief groep uit het lerarenkorps, die met acties is begonnen met als doel Pronk, die een praktizerend christen is, voor het Pieter Groen College te behouden. Op tafel komt een voorstel van de groep de leraar opnieuw een tijdelijke aanstelling voor een jaar te geven. In dat jaar wordt er door bestuur, leraren, ouders en leerlingen ge discussieerd over de algemene kanten van de kwestie-Pronk. Op basis van de conclusie van die gespreksronde wordt bepaald of de docent al dan niet in Katwijk kan blijven lesgeven. Het derde en laatste gesprek is vol gende week donderdag 7 juni. Dan wisselt het bestuur van ge dachten over de affaire met een delegatie van de leerlingen-ac tiegroep "Wij willen Pronk". Een kleine minderheid van de leer lingen veroordeelt deze actie en staat achter de beslissing van het schoolbestuur. "Onrust" Voorzitter Feenstra van het bestuur zegt desgevraagd geen medede lingen te willen doen over de vraag met welke intentie hij met zijn bestuur aan deze gespreks ronde gaat beginnen. Het be stuur, zo vertelt hij, heeft beslo ten ovei deze zaak geen medede lingen meer te doen aan de pers. "De pers zaait onrust", zo is de mening van Feenstra. Op het college leeft over het algemeen de gedachte dat het bestuur vooral een nadere uitleg zal willen geven over zijn argumentatie Pronk van de school te weren. DEN HAAG/WADDINXVEEN - Er is opnieuw onzekerheid gere zen over de aanleg van het zoet waterkanaal van Waddinxveen naar Voorburg. Verschillende fracties in provinciale staten van Zuid-Holland menen dat er nader onderzoek nodig is naar de nood zaak van het kanaal en naar mo gelijke andere oplossingen voor de zoetwatervoorziening van het Westland en Schieland. Aanleiding hiertoe is een rapport dat door het Instituut voor Cul tuurtechniek en Waterhuishou ding te Wageningen op tafel is gelegd. Dit instituut heeft in op dracht van Provinciale Staten in korte tijd een onderzoek verricht, waaruit gebleken is dat de gege vens uit de jaren zestig, op grond waarvan het zoetwaterkanaal een noodzaak leek. niet meer klop pen. De meerderheid van Pro vinciale Staten heeft zich tot dit onderzoek laten overhalen door de PvdA, in welke fracties de twijfel over de noodzaak van het kanaal steeds heviger was ge worden. Een twijfel die vooral gevoed was doordat er in de zeer droge zomer van 1976 toch geen rampen zijn gebeurd. Uit het korte onderzoek van het In stituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding blijkt dat Schieland eventueel voor zyn ei gen zoet water behoefte kan zor gen. Resteert het kassen rijke ge bied van Delfland (Westland). De zoetwaterbehoefte van dit gebied kan volgens het instituut op 12,1 a 12,5 kubieke meter pe- seconden worden gesteld. Uit het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland (Leiden. Alphen en wij- de omgeving) »ou negen kubieke meter geleverd kunnen worden via een inlaat bij Leidschendam. Resteert een behoefte van 3,1 a 3,5 kubieke meter. Het is de vraag of alleen daarvoor een nieuw ka naal gerechtvaardigd is. De schattingen van de aanlegkosten van zo'n kanaal lopen van 130 miljoen tot 200 miljoen uiteen. In een vergadering van diverse commissies uit Provinciale Sta ten bleek gisteren dat PvdA. D'66 en PPR op het standpunt staan dat andere mogelijkheden dan de aanleg van het kanaal Waddinx- veen-Voorburg nu door het ryk moeten worden onderzocht. Ook de VVD fractie drong aan op meer gegevens, een prijskaart en een tijdkaart", zoals woord voerder Waterman dat noemde. De mening van de CDA-fractie was wat nevelachtig: het ene sta tenlid (Van der Meer) drong aan op nader onderzoek, het andere (Bakker) conformeerde zich voorshands aan het meerder heidsstandpunt van Gedepu teerde Staten Dat meerderheidsstandpunt wordt gedragen door de leden van CDA en VVD binnen G.S. en luidt het kanaal moet aangelegd worden omdat nader onderzoek te veel tijd kost. Op de achtergrond speelt ook mee dat de onzeker heid rond de gewenste woning bouw in Zoetermeer-Zuid ver groot zou worden, omdat niet vast zou staan of bij het maken van een bestemmingplan wel of niet met het kanaal (dat door Zoe termeer-Zuid zou lopen) reke ning moet worden gehouden. Het is overigens uiteindelijk aan het ministerie van verkeer en wa terstaat en de Tweede Kamer om uit te maken of het zoetwaterka naai aangelegd zal worden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27