'Wij weigeren medewerking' Zwartboek over situatie bij de "Haardstee" De nieuwe Citroën Visawil graag een dagje met u uit. Nieuwe dienstregelingen bus en trein Ziekenvervoerders Leidse regio boos over plan centrale post UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? nrrm mrrT EEN VOLLE DAG PROEFRIJDEN, ZONDER VERPUCHTINGEN IN DE NIEUWE QTROËN VISA. crrooÉN M/isA DONDERDAG 31 MEI 197Ï LEIDEN - Deze week hebben de Nederlandse Spoorwegen en de busmaatschappijen hun nieuwe dienstregelingen laten ingaan. De belangrij kste wijziging in de agglomeratie Leiden by de NZH is de fre quentieverhoging tijdens de spitsuren op de lijn Leiden- Noordwykerhout (lijn 60). In de morgenspits geldt een kwartierdienst van Noord wij kerhout naar Leiden (sta tion) en in de middagspits is dit in omgekeerde richting het geval. De zomerdienst op lijn 63 Voorschoten-Wasse- naar-Wassenaarse Slag, die wordt uitgevoerd tot en met 26 augustus, ondergaat geen wijziging wat betreft het aan tal ritten. Wel zijn de vertrek tijden uit Voorschoten en uit Wassenaar ten opzichte van de vorige dienstregeling met ongeveer vier minuten ver vroegd. De winterdienst op deze lijn, van 27 augustus 1979 tot en met 31 mei 1980 wordt uitge voerd in een starre uurdienst met dien verstande dat de dienst tussen 9 uur en 12.30 uur niet wordt uitgevoerd. De dienstregeling wordt, zoals voorheen, uitsluitend uitge voerd van maandag tot en met vrijdag. Op lijn 64 (de sneldienst Den Haag-Leiderdorp) vervallen gedurende de spitsuren de volgende ritten: 8.37 uur Den Haag-Leiderdorp en 17.10 uur Leiderdorp-Den Haag. In verband met de routewijzi gingen van de buslijnen in Noordwijk is onder meer de rijtijd van lijn 95 (sneldienst Den Haag-Noord wijk) gedu rende spitsuren met drie mi nuten verlengd. Dit houdt in dat de bussen 's morgens drie minuten eerder uit Noord- wijk vertrekken en 's mid dags drie minuten later aan komen. Centraal Bij de vervoermaatschappij Centraal Nederland zijn de meeste lijnen aangepast in verband met veranderde rij tijden. Ook zijn in vele geval len vertrek- en aankomsttij den iets veranderd om on derweg een betere aanslui ting te bewerkstelligen met andere lijnen. Voor de Leidse regio is de in grijpendste verandering die met lijn 12. Van maandag tot en met vrijdag wordt een ex tra rit gereden om 7.42 uur. De bus vertrekt vanaf de Noord- hoek in Roelofarend sveen naar Leiden. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen heeft een aantal zwak bezette treinen laten vallen. Zo is op de oude lijn tussen Rotter dam en Leiden de situatie vrij ingrijpend veranderd. De sneltreinen Den Haag-Lei den en de stoptreinen Rotter dam - Den Haag/Leiden zijn een kwartier opgeschoven. Dit is volgens de NS gedaan om in .1981 (le invoering van de treinen van en naar de Schiphollijn mogelijk te ma ken. Wegens te geringe belangstel ling zijn de doorgaande stop treinen Rotterdam - Den Haag H.S. - Leiden (twee keer per uur) in het weekeinde en op de stille uren door de week uit de dienstregeling gehaald. Ze blijven wel rijden in de ochtend- en de avondspits. Van diverse kanten is inmid dels geprotesteerd tegen deze ingekrompen dienstverle ning van de NS. Zo heeft de Stichting Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER) een pro testbrief gestuurd naar de minister van verkeer en wa terstaat. terwijl inmiddels ook vragen zijn gesteld door leden van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. In het antwoord hebben GS inmid dels laten weten te zullen aandringen op herstel van de oude - betere - situatie. ROVER constateert dat als ge volg van de nieuwe dienstre geling een groot aantal sta tions op de lijn slechter wordt bediend dan voorheen. In vele gevallen wordt de fre quentie verlaagd van een kwartier- naar een halfuur- dienst. Dit geldt met name voor de stations Voorschoten/ Wassenaar, Den Haag Laan van NOI en Delft-Zuid. Rei zigers zullen vaak een omweg moeten maken via het Cen traal Station van Den Haag In antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Van Thijn heeft minister Tuynman van verkeer en waterstaat giste ren gezegd dat de nieuwe dienstregeling voor de lijn Leiden-Rotterdam beter aan sluit bij de vervoersbehoefte zoals die uit onderzoek van de NS is gebleken. De rechtstreekse stoptreinhai- fuurdienst Rotterdam-Den Haag HS-Leiden wordt ge handhaafd tijdens de spitsu ren en op maandag tot en met vrydag. Buiten de spitsuren wordt deze verbinding vol gens de bewindsman in stand gehouden door de halfuur- stopdiensten Leiden-Den Haag CS en Den Haag CS- Rotterdam op Den Haag CS op elkaar te laten aansluiten. Bovendien zal door de snel trein Den Haag CS-Leiden in het vervolg worden gestopt op station Den Haag-Maria- hoeve. LEIDEN - "Men hoeft niet bang te zijn voor Engelse toe standen, waarbij het ziekenvervoer volledig plat wordt gelegd, maar als de overheid de plannen zoals die nu op tafel liggen doorzet, dan zullen wij elke medewerking weigeren". Aan het woord zijn de ziekenvervoerders uit Leiden, de Bollenstreek en de Rijnstreek. Tijdens een persconferentie gistermiddag in Holiday Inn in Leiden spuiden de particuliere vervoerders hun grieven over de plannen. Zoals wij dinsdag al meldden beschuldigen dc vervoerders de ge meentebesturen in de Leidse regioervan dat ze oneerlijke concurren tie willen bedrijven op het gebied van ziekenvervoer. In een brief, gericht aan het college van B en W van Leiden, maken de vervoerders bezwaar tegen de manier waarop door de gemeen ten overleg hebben gepleegd met 1 de vervoerders. "Jarenlang heb- I ben de gemeenten in onze regio stilgezeten. Nu moet op korte termijn de Wet Ambulancever voer in zijn geheel van kracht worden. Getracht wordt de op richting van een centrale post te forceren". Wanneer er een centrale meldka mer komt - en dat wordt op korte termijn verplicht - zou de Eerste Hulp Dienst (EHD) behalve on gevallen ook het vervoer van mensen van en naar poliklinie ken en hef vervoer naar huis na een behandeling voor haar reke ning mogen nemen. De particu liere ondernemers vinden dat niet eerlijk omdat in het bestuur van de "centrale post" maar één vertegenwoordiger van de geza menlijke ondernemers zit. Zij zijn dan ook bang dat extra veel ritten naar de gemeentelijke EHD worden toegeschoven. verlangens van de vervoerders. De oorzaak is" menen de ver voerders, "dat het aan behoorlijk overleg heeft ontbroken" De vervoerders eisen dat de cen trale post zoveel mogelijk als on afhankelijke instelling wordt op gezet. In de concept-regeling voor de regio Leiden lijkt het er volgens de vervoerders echter sterk op dat de centrale post een gemeentelijke dienst van de ge meente Leiden wordt. De ver voerders vinden het niet gewenst dat de centrale post rechtstreeks wordt ohdergebracht bij de GG en GD. Vermenging In najaar In de brief aan B en W van Leiden zeggen de vervoerders dat de gemeenten pas in het najaar van 1978 zijn begonnen met de werk zaamheden voor de oprichting van een centrale post. "Het is wel duidelijk", zo schrijven de on dernemers verder in de brief, "dat hierdoor een behoorlijke in spraak van de vervoerders on mogelijk wordt gemaakt". Bovendien maken de vervoerders "ernstig bezwaar" tegen de in houd van de concept-regeling over de centrale post. "Het is weinig verbazingwekkend dat de regeling zo weinig strookt met de "Deze dienst beschikt zelf over ambulance-auto's zodat een on gewenste vermenging van belan gen ontstaat". In de Leidse regio wordt momenteel ruim tachtig procent van het ambulancever voer door de particuliere ver voerders verricht. "Indien een centrale post wordt onderge bracht bij de GG en GD zo vre zen de vervoerders, dan kan de GG en GD steeds meer het am bulancevervoer tot zich trekken en dit zal ten koste van het parti culiere vervoer gaan". Het is dan ook ongewenst, zeggen de ver voerders dat de'directeur van de GG en GD de directeur van de centrale post zal zijn. "Het is veel beter een onafhankelijk medicus als directeur van de post te be noemen". De vervoerders zijn verder nog van mening dat zij te weinig in te brengen hebben bij het algemeen bestuur van de centrale post. Zij willen dan ook tenminste twee van de vijf zetels in het dagelijks bestuur. "Bovendien zal een door de particuliere vervoerders ge- Vertegenwoordigers van zeven particuliere ziekenvervoerders die gisteren hun kritiek op de plannen vooreen centrale meldpost in de Leidse regio spuiden. V.l.n.r, De heer End eveld van de stichting "De Verpleging" uit Katwijkde heerVan Delft van Prins en Van Delft uit Oegstgeest.mevr. Meeuwenoord van Meeuwenoord en Zn..BV uit Noordwijk. De heer De Jong jr. van de Gebr De Jong BV uit Leiden, mevrouw Nijssen en mevrouw Nijssen jr. van Nijssen Uit Noordwijk, de heer De Jong jr. Mevrouw Slootweg van Eigenbrood en Zn. uit Lisse en de heer De Jong sr dane voordracht voor benoeming in het dagelijks bestuur van twee hunner voor het algemeen be stuur bindend zijn" Medewerking De particuliere vervoerders ver wachten dat de betrokken ge meenten aan de verlangens te gemoet zullen komen. Zij zeggen daarbij dat een centrale post in de regio Leiden niet kan functione ren zonder de medewerking van de particuliere vervoerders. "De vraag of die medewerking door de particuliere vervoerders zal worden verleend of niet is afhan kelijk van de vraag of hun eisen worden ingewilligd". Half juni komen de vervoerders weer bij een om de reacties van de over heid te bespreken De directrice van de GG en GD in Leiden, mevrouw Zwart, zei des gevraagd dat de particuliere ver voerders niet bang behoeven te zijn voor hun broodwinning. "Zoals ik het op dit moment kan bekijken, behoeven ze dit ook in de toekomst niet te zijn. Dat heb ben we ook in het verleden al duidelijk laten blijken", aldus mevrouw Zwart. ADVERTENTIE Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In Mofctotters Invultent n Iwtor v*k|« a.v p ha VafcantlMdrM: p/a straat postcode: stad land: WEL INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. ^Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- "C vakantieadres. LEIDEN- Een groep ex-perso neelsleden van de "Haardstee" heeft een zwartboek uitgebracht over de situatie in dit gezinsver vangend tehuis voor geestelijk gehandicapten aan de Witte Sin gel in Leiden. Volgens de ex-werkneemsters, ze zijn sinds vorig jaar oktober in een werkgroep ondergebracht, is er al jarenlang sprake van een noodsituatie binnen de "Haard stee". De bewoners zouden een onmenselijk bestaan leiden. Ze worden onzelfstandig gehouden. Er wordt geleefd volgens absurde regels en wetten. Hetzelfde zou gelden voor de be geleiders. die in de loop der jaren in dit tehuis, waar 19 gehandicap te mannen "van hoog niveau" (zwakbegaafden) zijn onderge bracht, hebben gewerkt. Het gro te verloop wijst volgens de werk groep al op de onhoudbare situa tie in het tehuis. Na gesprekken met verantwoorde lijke instanties, zoals het Sociaal Pedagogisch Centrum en het be stuur. is de werkgroep tot de conclusie gekomen dat het be stuur van de stichting die "de Haardstee" exploiteert jarenlang een onbehoorlijk bestuur moet worden verweten. Ondanks dat herhaalde malen aan de bel werd getrokken door personeelsleden bleef het bestuur zich achter de directie opstellen. ADVERTENTIE De nieuwe Citroën Visa is :o nieuw dat u niet kunt weten hoe hij rijdt voor u zelf achter het stuur hebt gezeten. Dan merkt u zelf waarom hij door de autopers is geprezen om z'n rijkwaliteiten, z'n ruimte en z'n vernuftige bediening en z'n zuinigheid. Daarom nodigen alle 180 Citroën agenten in Nederland u uit voor een dagje Uit met de Visa. Een hele dag mag u 'm eigenhandig uitproberen. Zelf uitvinden dat je er royaal met het hele gezin mee op uit kunt trekken. Zelf merken dat u achter de handige vijfde deur flink wat bagage kwijt kunt. Doen dus. Gewoon binnenlopen en meevragen. De nieuwe Visa. Hij staat er voor. En het verplicht u tot niets.(U heeft al een Visa voor f12.675,- rijklaar.) De werkgroep schryft het zwart boek te hebben uitgebracht op het moment dat bleek dat via normale kanalen "nu en in de toekomst nauwelijks iets aan de wantoestanden zou veranderen" In een brief naar het provinciaal bureau van het ministerie van CRM schryft de werkgroep "Haardstee" het zwartboek ook te hebben uitgebracht omdat er sprake is van "systematische en verregaande sociale en emotio nele verwaarlozing van de bewo ners. Veel aandacht en energie wordt daarentegen besteed aan het reguleren van het gedrag van al diegenen die binnen het tehuis wonen en werken". De eerste eis die de werkgroep heeft gesteld aan de inspectie en het bestuur van de "Haardstee" is dat het huidige bestuur ver dwijnt. Een mogelijke oplossing is volgens haar het onderbrengen van de "Haardstee" onder een andere stichting met een als goed en ervaren bekend staand be stuur. Verder moet de inspectie een on derzoek doen. er moet een ac countants-onderzoek komen naar zowel exploitatie- als bewo- nersgelden "omdat", zo stelt de werkgroep, "wij als relatieve bui tenstaanders juist op dit vlak weinig greep hebben kunnen krijgen, terwijl onze vermoedens heel ondubbelzinnig zijn". Greep op de financiële situatie van het tehuis ontbreekt zelfs bij de familieleden van de 19 bewoners, die in leeftiid variëren van 26 tot 65 jaar. "Wij hebben nergens greep op", zegt één van hen. een zuster van een "Haardstee"-be- woner.' "Wij weten maar heel weinig over de gang van zaken in het tehuis. Wij komen ook by na nooit binnen. In al die jaren dat mijn broer daar nu zit ben ik drie keer binnen geweest. Bij het vijfjarig- en het tienjarig bestaan en begin dit jaar bij een ouder middag. Het wordt ook helemaal niet gewaardeerd wanneer je met een bewoner meegaat, je wordt eigenlijk bij de deur geweigerd" Zij vervolgt: "Ik weet dat myn broer het daar niet zo best heeft De directeur mag hem geloof ik niet zo erg Dreigt tenminste wel eens met een overplaatsing naar Endegeest. Maar laat ik maar niet teveel meer zeggen want dan krygen ze het daar alleen slech ter" Stiehtingvoorzitter W G Koppe laars liet desgevraagd weten dat het leefmilieu in de "Haardstee" lange tyd niet optimaal is ge weest. "Maar", zo zegt hi|. "Vorig jaar september zijn wij in sa menwerking met tal van deskun digen een onderzoek begonnen met de bedoeling deze situatie te verbeteren. Dat onderzoek heeft geleid tot een aantal beleidsbe slissingen en het ontslag van de directeur en een ouderleidster. Kortom, sinds september vorig jaar is er al heel wat veranderd. Daarom betreur ik een dergelijke campagne. Ik verwijt de actie voerders een gebrek aan inzicht en informatie over-de periode na september vorig jaar".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23