[revor Francis Tii^e lichtpunt in teleurstellende EC-finale Lugdunum kan geen punt missen Beste stekkies, zwiepende hengels, zulke kanjers, en heerlijk, helderHeineken. Ook Volendam te laat met contracten ■DERDAG 31 MEI 197' ROTTERDAM (GPD) - Arie van Staveren die vorig jaar ook al flirtte met FC Twente, zal volgend seizoen vrijwel zeker in Enschede spelen. De zaakwaarnemer van de Sparta-aanvaller, Gert La gendijk, heeft met de voor zitter Ferry Fransen en ma nager van de Twentse club, Ton van Dalen, volledige overeenstemming bereikt over een driejarige verbin tenis. Sportpers De voorzitter van de Neder landse Sportpers (de sectie sportjournalisten van de NVJ), Wil van der Plas, blijkt zich bij de overheid in de Sowjet-Unie weinig popu lair te hebben gemaakt. De autoriteiten van dat land Van Staveren zelf rond met Twente maakten het Van der Plas en bestuurslid Joop van der Berg. na zijn optreden als NSP-voorzitter. nogal lastig. Tot een formele uitwijzing uit het land kwam het niet. maar de NSP-delegatie werd wel genoodzaakt "wegens technische reden" enkele uren eerder uit Moskou te vertrekken dan de buiten landse collega's (uit Portu gal, Luxemburg, Italië, Frankrijk en de staf van de A.I.P.S.), die net als zij, het congres van de A.I.P.S., de internationale organisatie van sportjournalisten, bij woonden. Het congres werd gehouden ter voorbereiding van de Olym pische Spelen, die volgend jaar in Moskou worden ge houden. Op het congres had de NSP-voorzitter, evenals vorig jaar in Split (Joegosla vië) aandacht gevraagd voor de mensenrechten, de pers vrijheid en de bewegings vrijheid voor journalisten tijdens de Olympische Spe len, en een garantie afge dwongen voor goede persfa ciliteiten. LEIDEN - Als alles meezit kan Lugdunum de lachende derde in de race naar het kampioenschap in de tweede klasse worden. Maar dan moeten de Leidenaars wel de drie resterende wedstrijden in winst omzetten en koplo per Westlandia minimaal één puntje verspelen aan ONA of LDWS. Frans Sjardijn: "Hoop is gevestigd op LDWS "Onze hoop is daarom op LDWS gevestigd", zegt Frans Sjardijn, de talentvolle linkerspits van Lugdunum. "Vorig jaar wonnen zij in de laatste wedstrijd van ons met 1-0. Niet dat we de wedstrijd toen zo maar gewonnen gaven, maar dit jaar moeten ze Lugdu num maar een dienst bewijzen. Als Wim Visser in vorm is en ze gooien de beuk erin dan ben ik ervan overtuigd dat ze de '0' kun nen vasthouden" Ook als LDWS of eventueel ONA het lukt om te winnen of gelijk te spelen tegen Westlandia dan zijn de Lugdunumers er nog niet. De Kikkerpolder-bewoners mogen zelf geen punt meer verspelen. Zo zal er vanavond tegen LFC ge wonnen moeten worden. "Geen makkelijke opgave", volgens Sjardijn "want LFC is neig niet helemaal veilig. Ze hebben nog één punt nodig en omdat het een stadgenoot is. weten alle LFC- spelers wat onze zwakke en goe de plekken zijn. Dat is altijd het vervelende bij een derby". Sjar dijn geloofl niettemin toch in de goede afloop. 'NCHEN (GPD) - Brian Clough heeft gisteravond in het Olympiastadion in München Europa Cup opgehaald, die hij in oktober vorig jaar al in gedachten voor Nottingham irest had veroverd. De manager, die nooit wordt gehinderd door bescheidenheid, heeft geen moment aan getwijfeld dat hij de hoogste top in zijn voetbalcarrière ten koste van :t Zweedse Malmö zou beklimmen. leek het toppunt van onder- batting dat Clough zich amper et de voorbereiding bemoeide 9s een dag voor de finale in het ernooi van de landskampioe- in keerde hij van zijn vakantie- jstemming op Kreta terug, ►rak zijn spelers 15 minuten aan !t ontbijt en ging vervolgens |uashen. De regie werd een- tudig overgelaten aan zijn assis- jit Peter Taylor instelling van Clough breeuwde om een correctie. >ch kon hij in het verre van uit- irkochte stadion het feest vie- n waarop de 20.000 fans van pttingham de hele dag al in en jnd de fonteinen van de Mün- lense Karsplatz een voorschot idden genomen. Clough won de aale (1-0), zoals hij in zijn loop- lan al vrijwel alles heeft gewon- jn. Met Taylor voerde hij Derby punty vanuit de tweede divisie lar het landskampioenschap en et Tavlor zorgde hij er ook voor it Nottingham naar ongekende iogte steeg. rik Clough als de grote winnaar nuit München kon terugkeren ar Kreta dankt hij echter voor n belangrijk deel aan Trevor ancis. Terwijl zijn medespelers ït veel enthousiasme een bij- age leken te leveren aan een ui- rst teleurstellende wedstrijd, sek deze man van 4.5 mihoen grote uitzondering. Dit jaar )rd hij overgenomen van Bir- ingham City voor een bedrag it de waarde van het gehele lm van Malmö verre overtreft. Aangezien hij dit jaar echter pas in Nottingham arriveerde kon hij vooralsnog echter niet worden ingezet in Europa-Cupwedstrij den. Clough prakkiseerde er zelfs over om zi.tn gouden aankoop die pas zes competitieduels heeft kunnen afwerken, ook in de fi nale nog aan de kant te houden. Malmö kon overigens daarbij als Malmö een stad van 250.000 in woners niet kan rondkomen met een gemiddeld aantal toeschou wers van 10.000, moeten de lonen van de spelers voor een belang rijk deel binnenkomen via adver teerders, sponsors, spelletjes bingo en 5 moest van dat voornemen wel afzien toen bleek dat mid denvelder Archie Gemmull we gens een liesblessure niet be schikbaar was. Uit een voorzet van de door Clough van een lusteloos, onopvallende en vaak gedeprimeerde tot een ij- zersterke, tweebenige speler om geturnde John Robertsson zorg de Francis koppend voor 1-0 Francis deed daarmee wat zijn grote talentvolle collega, de twee jaar geleden voor slechts 10.000 gulden gekochte Gary Birtles (met v(jf goals de doeltreffendste speler van Nottingham in de Eu ropa Cup) niet kon doen. Voor hem moet de spanning teveel zijn geweest, evenals waarschijnlijk voor Malmö dat het accent zelf niet op de aanval durfde te leggen toen het verlies zich levensgroot aftekende Kunstmatig In vijf jaar tijd heeft de Britse trai ner Bob Houghton het team als eerste Zweedse club naar een Eu ropese finale gevoerd. Toen hij in 1974 in Malmö aan het werk ging bestond Malmö uit amateurs die drie avonden per week trainden. Thans wordt iedere dag geoefend met semi-profs die op kunstma tige wijze worden betaald. Omdat ADVERTENTIE (morgen opening visseizoen). excuus aanvoeren dat het duel in München bij voorbaat al een handicap-race was, omdat vrij wel de eigen geheel nieuwe de fensie moest worden geformeerd De beide internationals Roy An- dersson en Bo Larsson waren namelijk in Zweden achter gebleven. Andersson omdat zijn been verpakt zit in het gips en de 35-jarige routinier Larsson (met zijn 70 interlands beschouwd als een van de beste spelers in de Zweedse voetbalgeschiedenis) staat eveneens met een blessure buitenspel. Als gevolg van deze aderlating was Malmö in defensief opzicht dan ook meer dan in de acht voor gaande Europa-Cupduels aan gewezen op Jan Möller, de 1.94 m lange keeper die tot gisteravond alleen aan Wislau Krakow uit Polen drie doelpunten had moe ten toestaan. Vier jaar geleden stopte hij vier strafschoppen te gen het Oostduitse Magdenburg. dit seizoen hield hij Monaco (eer ste ronde). Dynamo Kiev (t weede ronde) en Austria Wien (halve fi nale) van scoren af. Möller staat dan ook in de belangstelling van Bayern München dat de 25-jarige sluitpost van de Zweedse forma tie in het Olvmpia Stadion an- dermaal tot de onbetwiste topper In de tweede helft deden beide in zijn team zag uitgroeien. Solo Möller zorgde er in ieder geval voor dat het duel niet in een vroeg sta dium van alle spanningen werd beroofd, door onder meer een einde te maken aan een solo van Woodcock. In aanvallend opzicht stelde Malmö dat bij winst per De fraaie treffer van Trevor Francis. Nottingham had aan dit doelpunt tenslotte genoeg om de Europa Cup voor zich op te eisen. speler 5000 gulden meer had op gestreken dan de Engelsen die per man zo'n 10.000 gulden inden, echter weinig voor. Dat de Zwe den toch enkele uitstekende kan sen kregen was dan ook toe te schrijven aan het zwakke spel van de Engelse defensie waarin libero Burns eenmaal te zacht te rugspeelde op Shilton: Kindvall kwam echter niet verder dan een mislukte lob. 2 par tijen een vergeefse poging om er nog een echte voetbalwedstrijd van te maken. Clough kon er ech ter bepaald niet om treuren. Hij verdiende voor Nottingham niet alleen de cup, maar ook nog eens zo'n slordige 900.000 gulden aan inkomsten, hetzelfde bedrag dat overigens ook Malmö als verlie zer als troostprijs ten deel viel JAN PREENEN Het duel tegen Texas DHB mag volgens hem ook geen probleem zijn ("De vijf beste spelers zijn met vakantie"). Alleen Oranje- plein zou weieens roet in het eten kunnen gaan gooien. "Die club ligt ons niet, want het elftal be staat voornamelijk uit schop- pers". Tegen dat soort verenigin gen is Lugdunum nooit in zijn element. De topscorer van de formatie van Ruud de Groot speelt liever tegen meer tech nisch geschoolde tegenstanders. Omdat Sjardijn in de veronder stelling leeft dat er in de eerste klasse technischer gevoetbald wordt zou hij graag willen pro moveren in het jubileum-jaar (60) van zijn club De oud-prof, die indertijd Haarlem verliet omdat zijn matige verrich tingen geen lucratief contract opleverden en het heen-en-weer gereis hem teveel werd, is er voorts van overtuigd dat zijn club een aanwinst in de op één na hoogste amateurafdeling kan zijn. Buiten de accommodatie die geschikt is voor het voetballen op een hoger plan. lopen er ook eni ge spelers in het keurkorps van Ruud de Groot rond die zich moeiteloos in de eerste klasse kunnen handhaven. Doelman Wim Eradus speelde twee jaar geleden nog in het C-elftal van Telstar. Rinus van Es ging vijf jaar geleden met de toenmalige Lugdunum-coach Halkes naar SVV, terw(jl middenvelder Koos Bekooy twee jaar geleden een aantal proeftrainingen maakte bij Feyenoord. Ruud de Groot, die in het bezit is van een A-licentie krijgt volgend jaar bovendien de beschikking over de oud-Rijns- burgse Boys-speler Hennie de Klerk. Wanneer Sjardijn en zijn ploegge noten het inderdaad lukt om de titel zich toe te eigenen dan is dat toch wel een verrassing. Tijdens de winterstop leken Blauw Zwart en Westlandia te gaan bepalen wie er kampioen zou gaan wor den in de tweede klasse. De vol gelingen van Ruud de Groot ke ken toen met zeven punten ach terstand toe. In de afgelopen twaalf wedstrijden liet Lugdu num echter slechts drie punten liggen, waardoor de Leidenaars heel dicht bij de top kropen. "Omdat wij tijdens de winterstop hard hebben doorgetraind, ma ken we nu opeens een kans om kampioen te worden", verklaart Sjardijn de opmerkelijke opmars van zijn vereniging. Toch hoopt de 22-jarige voetballer nooit meer zon lange winterpauze mee te maken. "Wy hebben in die pe riode steeds op het strand ge traind. Het was toen alleen maar lopen en daar heb ik een broertje aan dood. Op dat moment had ik er ook geen traan om gelaten als ome Ruud naar Engeland en weer terug had moeten zwem men. Maar hij heeft het gelijk aan zijn hand. Dus we kunnen ge woon geen commentaar geven. Soms is dat weieens moeilijk. Zeker bij ons, want we hebben nogal wat jongens die hun mondje roeren. Daarom heb ik ook bewondering voor ome Ruud. Ondanks dat-ie in de groep staat, heeft hij toch een overwicht op zijn spelers. Ieder een pikte het ook van hem toen hij verleden jaar bij ons kwam en zei: "Ik wens met meneer De Groot of trainer aangesproken te worden". Sjardyn noemt hem niettemin ome Ruud. HERMAN POOS VOLENDAM (GPD) - Een aantal semi-profs van eredivisieclub Volendam heeft te laat hun schriftelijke contractaanbieding voor het komende seizoen ont vangen. Dat had moeten gebeu ren vóór 15 mei. In feite zijn deze spelers dus amateur geworden en kunnen ze voor de amateurprijs van 6000 gulden naar een andere profclub overstappen. Vooral voetballers als Keje Molenaar en Kees Guyt, voor wie veel belang stelling is en die op de transfer markt vele tonnen waard zijn, zouden dus goedkoop kunnen vertrekken, jelukkig voor Volendam maken deze spelers geen kans het voor beeld van Peter Hendriks (ex- Telstar), die vorig jaar te laat een nieuw contract kreeg aangebo den en voor weinig geld naar NEC in Nijmegen vertrok, te vol gen. Dit verklaarde secretaris Klaas Mühren gisteren. „We ver wachten als bestuur geen problemen. We hebben een paar weken geleden namelijk met alle spelers besprekingen gevoerd over een nieuw contract. Daarbij waren steeds drie bestuursleden aanwezig. De spelers waren op de hoogte. Wat wij hen toestuurden waren de schriftelijke bevesti gingen van de besprekingen. Er is niets aan de hand. Derhalve geen paniek in Volendam. De meerjarige contracten staan ui teraard buiten deze affaire", al dus Muhren. Alleen doelman Jaap Bloem lijkt te willen profiteren van dit buiten kansje. Ook in zijn geval blijkt het bestuur van Volendam sterk te staan, omdat Bloem eerder in een interview .vertelde niet akkoord te gaan met het nieuwe contract van Volendam. Trainer Jan Mak heeft nog steeds zijn contract bij Volendam niet verlengd. Eerder bereikte men een principe-overeenkomst, maar daarna kwamen beide par tijen geen stap verder. Jan Mak heeft zijn wensen kenbaar ge maakt bij het bestuur voor het nieuwe seizoen. Ook financieel had hij bepaalde verlangens. Klaas Mühren: „Het is louter een financiële kwestie. We hebben met Mak nog geen akkoord be reikt. Het ligt in de bedoeling de zaken na Pinksteren met hem af te ronden".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19