Hoe de wereld aankijkt tegen verkiezingen EG méér dan 10 SLAAPKAMERS Bestuur reumatehuis beticht van wanbeleid \ieuwe regering van Zimbabwe-sxhoaesie De hypotheekverzekering met 'n prima partje winst toe. öfe Concordia rj* 11 D 7 J MORITtbetrouwtore D00R*EN*D00R MASSIEVE B Libanon wil IENSDAG 30 MEI 1979 VARIA PAGINA 15 ADVERTENTIE maagstoornissen ook in de vakantie! LISBURY (ANP) - Bisschop ibel Muzorewa, de nieuwe pre- ïier van Zimbabwe-Rhodesië, eeft gisteren de samenstelling bekendgemaakt van zijn coalitie- Bgering die uit 17 leden bestaat, an wie 5 blanken, izorewa zelf zal de belangrijke portefeuilles van defensie en 'ge combineerde operaties' beheren. De afgetreden blanke premier Ian Smith is minister zonder por tefeuille geworden. De portefeuilles van vervoer, ener gie en posterijen zijn in handen gekomen van de voormalige blanke minister van buitenland se zaken P. K. van der Byl, een vertrouweling van Ian Smith. Minister van financiën is David Smith geworden. David Smith, eveneens een blanke, was ook minister van financiën in de vori ge regering. Het ministerie van financiën speelt een zeer belang rijke rol in de-geheime-interna tionale oorlog van Rhodesië te gen de handelssancties. De Verenigde Nationale Federale Partij (UNFP) van stamhoofd Kayisa Ndiweni die na een ruzie met Muzorewa's Verenigde Afri kaanse Nationale Raad, had laten weten niet aan de nieuwe rege ring te zullen deelnemen, is van haar standpunt teruggekomen. Ze neemt nu wel deel aan de rege ring. Stamhoofd Ndiweni is tot minister van mijnbouw benoemd en Zafania Bafana, een vooraan staand lid van de partij werd mi nister van waterwerken. Nederlands chip pikt vluchtelingen /ietnam op SN HAAG (ANP) - Het Neder landse vrachtschip "Agulhas" heeft in de Zuidchinese Zee 66 Vietnamese vluchtelingen opge pikt, aldus heeft een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. t "Agulhas", eigendom van de Nedlloyd, wordt vandaag in Sin gapore verwacht. De Nederland se ambassade in Singapore is gemachtigd de plaatselijke auto riteiten toe te zeggen, dat de vluchtelingen zo spoedig moge lijk naar Nederland zullen wor den overgebracht, anneer dit zal gebeuren is nog liet bekend. Het ligt voor de nand, dat overleg zal worden ge pleegd met de hoge commissaris voor de vluchtelingen in Singa pore Vinterschade gemeenten 320 miljoen TRECHT (ANP) - De gladheidbe strijding, het sneeuwruimen en de reparatie van kapotgevroren wegen heeft de Nederlandse ge meenten totaal ongeveer 320 miljoen gulden gekost. De jaar lijkse groei van de financiën voor de gemeenten gaat daaraan dit jaar al bijna helemaal op. aorzitter J. Roeien van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) zei gisteren tijdens het pongres van dë Vereniging in Utrecht dat de regering op teleur stellende wijze heeft gereageerd op de onvoorziene en abnormaal hoge gemeentelijke uitgaven ten gevolge van het barre winter weer. e reactie van de staatssecretaris van binnenlandse zaken luidde volgens Roeien, dat de gemeen ten zelf voor de strop moeten op draaien en dat gemeenten die dat piet kunnen, een beroep moeten doen op de verlening van aan vullende kredieten door de over heid. DEN HAAG (ANP) - De meuwe stap in de opbouw van Europa de komende rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement wekt in de rest van de wereld hoop of vrees dan wel een mengeling van deze gevoelens. De Sowjet-Unie staat ronduit vijandig tegenover de ontwik keling, terwijl de houding van de Verenigde Staten wordt gekenmerkt door behoedzaamheid. Bij het vormen van een oordeel be steden de diverse landen over het algemeen niet veel aandacht aan de vraag hoe het 410 zetels tellen de parlement er straks zal uitzien. Waar het om gaat. is het gewicht dat een rechtstreeks gekozen Eu ropese volksvertegenwoordiging in economisch, politiek en stra tegisch opzicht zal hebben. Moskou verheelt niet dat het niets moet hebben van verkiezingen voor het Europese parlement Het tijdschrift "Nieuwe Tijden" stelt dat "de krachten van rechts de verkiezingen proberen te ge bruiken als dekmantel voor de politieke oveitieersing van de monopolies in de gemeenschap pelijke markt". Over het geheel genomen weerspiegelen de Rus sische perscommentaren de vrees voor een versterking van de banden tussen Frankrijk en West-Duitsland en een wantrou wen dat een Europees "blok" dë dialoog tussen Moskou en Was hington zal belemmeren. Officieel erkent de Sowjet-Unie de Europese Gemeenschap niet als een geheel. "De Sowjet-Unie be schouwt de Westeuropese inte gratie als een objectieve reali teit," schreef het partijblad Prawda dezer dagen. "Wat het Sowjet-publiek het meest inte resseert, is het standpunt dat dit parlement zal inemen ten aanzien van zulke essentiële kwesties als de bevordering van de ontspan ning, de versterking van de inter nationale veiligheid en de beëin diging van de bewapeningswed loop," aldus het orgaan van het Kremlin. doeltreffend het hoofd te bieden aan de "supermogendheden" en dan in het bijzonder de Russische "vijand". De Chinese leiders hebben dit met nadruk verzekerd tegenover de voorzitter van de Europese Commissie, Roy Jen kins, toen deze in februari Peking bezocht. De Chinese pers be steedt echter geen aandacht aan de campagne voor de Europese verkiezingen. De Verenigde Staten nemen een afwachtende houding aan. In Washington weet men maar al te goed dat de meningen in Europa over de relaties tussen de Euro pese Gemeenschap en de V.S verdeeld zijn. Meer hulp West-Berlijn Uiteraard maakte het blad ook be zwaar tegen het feit dat West- Berlijn als een Westduits kiesdis trict drie leden van de afvaardi ging van de Bondsrepubliek aanwijst. De Prawda sprak van een ernstige schending van het Vier-Mogendhedenakkoord van 1972, "een van de belangrijke fac toren in de Europese ontspan ning". Lijnrecht tegenover de opvatting van Moskou staat de houding van China. Dit land ziet de verkiezin gen als een belangrijke ontwik keling naar de eenheid van Euro pa. Dit laatste beschouwt Peking als een strategische noodzaak om ADVERTENTIE Bij Kooreman in Leiden staan er altijd In de Arabische wereld heeft een niet-gebonden land als Egypte er bepaald geen bezwaar tegen als Europa zich ontwikkelt tot een macht die een tegenwicht vormt voor de suprematie van de V.S. en de Sowjet-Unie. Van een sterk Europa, zo redeneert men in Cai ro, zal wellicht meer financiële en economische hulp te verwachten zijn. Bij talryke Afrikaanse en Aziati sche landen staat ook het econo mische aspect van hun relaties met Europa op de voorgrond. Sinds 1977 is er b.v. een verte genwoordiging van de Europese Gemeenschap gevestigd in La gos, de hoofdstad van Nigeria In Australië overweegt de vrees voor een toeneming van het Eu ropese "protectionisme" Pre mier Malcolm Fraser heeft her haaldelijk kritiek geleverd op het systeem van beschermende maatregelen door middel van omvangrijke subsidies. Protectionistisch In Latijns-Amerika heeft vooral Brazilië kritiek op protectionisti sche aspecten van de Europese Gemeenschap, waarvan diverse Braziliaanse goederen, zoals ijzer en textiel, te lijden hebben. Niet temin had dit land vorig jaar een handelsoverschot van 1,2 miljard dollar (ongeveer f2,4 miljard) in zij n relatie met het Europa van de Negen. In het hart van Europa zit Zwitser land vooral met het juridische probleem van de taakverdeling tussen de Raad van Europa, waarvan Zwitserland een van 21 lid-staten is, en het nieuwe Euro pese parlement. In Bern hoopt men dat de twee assemblees niet met elkaar gaan wedijveren, maar elkaar zullen aanvullen. Koo reman beeft vanaf beden ook een rei me kollektie f?. t, lakensets. Nieuwe Rijn 13 LEIDEN Tel. 071-122144. Jèêm spoedzitting van Y-raad NEW YORK (AFP) - Libanon heeft in een brief aan de Verenigde Na ties een spoedzitting van de Vei ligheidsraad gevraagd teneinde "de situatie in Zuid-Libanon te bestuderen die snel achteruitgaat na de toeneming van de Israëli sche aanvallen". De raad zou ook de negatieve in vloeden moeten onderzoeken die deze toeneming heeft op de uit voering van de resoluties 425 en 444. Deze resoluties definiëren het mandaat van Unifil (VN-inte- rim-macht in Libanon) en de mo daliteiten voor de vestiging van het gezag van de Libanese rege ring in het gehele land. Voorts wordt daarin het wegnemen geëist van alle obstakels die de uitvoering van het mandaat van Unifil in de weg staan. •kSAN SALVADOR (AFP) - De vrouw van de Zwitserse zaakgelas tigde in El Salvador wordt getroost door vrienden nadat haar echtge noot door terroristen is vermoord De 49-jarige Hugo Wey was gister morgen van zijn woning op weg naar de Zwitserse ambassade toen zijn auto door een andere wagen tot stoppen werd gedwongen. Het slachtoffer werd daarop door het hoofd geschoten en overleed vrijwel onmiddellijk. De daders wisten te ontkomen. Volgens ooggetuigen zouden drie jongelui de moord op hun geweten hebben. De moord is bevestigd door de politie en de Zwitserse ambassa de in Guatemala. In El Salvador is het de laatste tijd zeer onrustig. Linkse guerrillero's vechten tegen de militaire dicta tuur in dit Middenamerïkaanse land. Al enkele weken worden de Venezolaanse en de Franse ambas sade in San Salvador bezet gehou den door linkse verzetsstrijders. ADVERTENTIE 0tW° DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van het reumaverpleegtehuis in Rotterdam (dat een streekfunctie vervult voor Zuidwest-Neder land) moet wegens financieel wanbeleid aftreden. Dit is de me- ning van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), gezien het feit dat het tekort op de balans van deze instelling in vijfjaar tot f 1,4 miljoen is opgelopen en het bestuur weigert inzicht te geven in de oorzaken van dit tekort. In het AB VA-blad „De Ambtenaar" zegt bondsbestuurder Huub Vermeulen dat het bestuur de gevolgen van zijn wanbeleid tracht te ontlopen door te bezui nigen op het personeel en op het onderhoud van het gebouw. Va catures worden niet meer ver vuld, waardoor de werklast (voor de overblijvenden) tot onaan vaardbare hoogte wordt ver zwaard en waardoor optimale zorg voor de reumapatienten niet meer kan worden gegarandeerd. Bij het verpleegtehuis werken ruim 150 mensen. Hoewel het bestuur beweert dat de tekorten zijn ontstaan doordat meer personeel is aangesteld dan de richtlijnen toestaan, vindt de ABVA dit een „twijfelachtig ar gument". De bond zegt dat het bestuur in de periode 1974-1978 nooit bij het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) heeft aangeklopt om verruiming van de richtlijnen. Vanuit de ondernemingsraad en de samenwerkende bonden van overheidspersoneel zijn al vele pogingen ondernomen om het bestuur en de beheerscommissie (dagelijks bestuur) om de tafel te krijgen om duidelijkheid te krij gen over de verontrustende situa tie. Volgens Vermeulen is het niet uitgesloten dat het financieel omzorgvuldige handelen gevol gen zal hebben voor zowel een stuk werkgelegenheid als een stuk gezondheidszorg in de re gio. Intussen heeft de ondernemings raad er het bijltje bij neergegooid en hulp gevraagd bij de zoge naamde bedrijfscommissie, het toezichthoudend orgaan in een bedrijfstak, dat de onderne mingsraden moet bijstaan. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel hebben nu contacten gelegd om de zaak uit te zoeken met het COZ, het mi nisterie van volksgezondheid en de inspectie voor de verpleegte huizen. NOORDWIJKERHOUT. Het In terkerkelijk Vredesberaad, waarbij de drie grote en zes kleine kerken betrokken zijn, heeft de aanwezigheid van de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien NAVO-landen op de NA- VO-conferentie in Noordwijker- hout aangegrepen om hen in kennis te stellen van zijn ontwa peningsinitiatief. Dat initiatief komt, zoals bekend, hierop neer dat Nederland zelfstandig een eerste effectieve stap doet op weg naar de afschaffing van kernwa pens. Het IKV merkt in een toelichting op dat zijn initiatief niet beoogt de bondgenoten met Nederland se nucleaire taken op te schepen en zelf met schone handen aan de kant te staan. Het wil een eerste aanzet zijn tot een nieuwe bena dering van de ontwapening om zo tot daadwerkelijke stappen te komen, zowel aan de kant van de NAVO als bij het Warschau-pakt. "De kernbewapening is een fun damentele pijler van ons veilig heidssysteem en is daarom aan kritiek onderhevig", zo schryft het IKV de ministers. "Het is on mogelijk dit middel los te zien van het mogelijke gebruik er van". Zorg zegt het IKV ook te hebben over de geringe greep van politici op de ontwikkelingen in de kernbewapening. Mr. Luns. secretaris-generaal van de NAVO, nam in Noordwijker- hout 3469 handtekeningen in ontvangst van een afvaardiging van de werkgroep "Stop de neu tronenbom - stop de kernwa penwedloop". I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Asperen D. van Meulen Goudriaan-Ottoland, te Ruurlo J. Hazeleger Schiplui den; aangenomen naar Hei- nenoord D. C. van Wijnen Lien- den, naar Metsla wier (Fr.) me vrouw J. van der Velden Utrecht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Westbroek (tijdelijke dienst) G. Hendriksen Terneu- zen; bedankt voor Giessendam H. D. de Wit Lisse; beroepen te Doetinchem L. Buitenhuis Bo degraven. Geref. Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Doesburg- Doetinchem C. van de Leest Almkerk-Werkendam; aange nomen naar De Bilt-Bilthoven D. Berghuis Delfzijl Geref. Ge meenten: bedankt voor Veenen- daal en voor Corsica (Ver. Staten) A. Vergunst Veen, voor Krimpen aan den IJssel J. Mijnders Rid derkerk. Sancties. De Britse Raad van Kerken pleit in een studie voor een regeringsbeleid dat is gericht op verbreking van alle economi sche banden met Zuid-Afrika, met als doel de opheffing van het apartheidssysteem. In november zullen de in de raad verenigde kerken moeten beslissen of zij zich mee verantwoordelijk willen voelen voor een strikter beleid jegens Zuid-Afrika. ADVERTENTIE Partje? Zeg maar rustig part, want met een reservering van goed 40% van de premie-ontvangst voor winstbijschrijving, ligt Concordia royaal boven het landelijk gemiddelde van ruim 15%. Want wat voor een verzekering u ook bij Concordia Leven afsluit, iedere verzekerde heeft recht op winstdeling. Hoe klein het verzeker de bedrag ook is. Sterker nog, bij Concordia deelt elke individuele polis,van af de eerste dag, mee in de winst! Bovendien is het zo dat bij Concordia op zuivere risicoverzekeringen winst wordt bijgeschreven Onze tussenpersoon bij u in de buurt geeft u graag tekst en uitleg. Voor zijn adres en telefoon nummer kunt u bellen met Concordia Utrecht: 030 - 33 34 33. Ook de andere verzekeringen van Concordia Leven: mèt winst en lekker lage premies. Concordia Levensverzekering NV, Oudenoord 10, Utrecht, Telefoon: 030-33 34 33

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15