Indonesië in de branding ofwel de les van Iran Blik in de weekbladen HP deTijd EISEVIERS iyn ONDERDAG 31 MEI 197< lllllllllllllll lllllliiiiiiiiiiiiliiiiiiini minimin iiimiiiiii iiiii iiiiiniiiiii iiiiiiii iiiii immuun iiiii 111 iiiiiiiiiiiniiiiiii iiiii Bas de Gaay Fortman is hoogleraar economie aan het Instituut voor Sociale e Studies in Den Haag, frac- tievoorzitter van de PPR in de Eerste Kamer en voorzitter van de NOVIB. e In die laatste functie bracht hij een bezoek aan e Indonesië, van waaruit hij ons bijgaande be- e schouwing stuurde. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllilllliiiiiliiliiiiii Door Bas de Gaay Fortman AKARTA - Onlangs werd in Bogor op West-Java een man gearresteerd die met een groot demonstratiebord rondliep. Het was een bord met de beeltenis van een moslim-leider die een sprekende gelijkenis vertoonde met de ajatollah Chomeini uit Iran. De plaatselijke autoriteiten dachten dat hier propaganda werd gemaakt voor de ajatollah zelf en zijn ideeën en heten de man onmiddellijk in hechtenis nemen Toen later bleek dat het een grap was, konden ze daar niet om lachen. )eze gebeurtenis is typerend; niet zozeer om de actie van de grappenmaker, als wel vanwege de overspannen reactie van de autoriteiten. In al mijn gesprekken in dit land - of het nu Indonesiërs betrof of Nederlanders - werd ik voortdurend geconfronteerd met de vraag: „Kan hier hetzelfde gebeuren als in Iran?" Er is eigenlijk niemand die daarop zonder meer een negatief antwoord durft te geven. /ie al zou willen overwegen dat de meeste moslims in Indonesië nogal gematigd zijn in hun reli gieuze beleving, bedenkt zich vervolgens dat wat in Iran ge beurd is, daar ook door niemand verwacht werd. Je kunt wel zeg gen dat er in Indonesië vandaag geen charismatische moslimlei der is, maar charismatisch leider schap kan zich plotseling mani festeren. Volgens de ..kabar an- gin", de wind die de geruchten meeneemt, is op Oost-Java al een man gearresteerd die zich als een ajatollah Chomeini leek te gaan ontwikkelen. En zo zijn er zoveel geruchten. Iet spreekt vanzelf dat er nu weer flink gestudeerd wordt op de be tekenis van de islam in Indone sië. Daarover zijn zeker interes sante dingen op te merken. Fana tiek mohammedanisme is er al tijd geweest in Atjeh, langs de kust van Sumatra en op Zuid- Celebes, terwijl zelfs in West-Ja va getracht is een aparte islamiti sche staat te vestigen. Het onaf- hankelijkheidsbewustzijn in de ze eeuw is begonnen met de Sali- kat Islam, een soort islambewe ging van kooplieden. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Soe- karno in zijn strijd voor de onaf hankelijkheid een beroep deed op religieuze islamitische ge voelens. Staatsgreep In in 1965, na de door communis ten gesteunde staatsgreep van overste Oentoeng, is wel geble ken tot welk een fanatiek geweld moslims in Indonesië in staat zijn als ze zich bedreigd voelen. Nog vele generaties zal het duren voor de wonden die geslagen werden in de vreselijke mpordpartijen uit die tijd weer geheeld zijn. Dat de massa's in de dorpen toen mede door de hadji's (geestelijken) zijn opgezweept, ontkent nie mand. r zijn in Indonesië maar twee le vensbeschouwingen die wortel hebben geschoten op het niveau van de grote massa: het commu nisme en de islam. Daarvan is het communisme sinds de gebeurte nissen van 1965 praktisch uitge roeid en blijft derhalve alleen de islam over. Genoeg reden tot zorg dus. Als eenmaal is vastgesteld dat er iets kan gebeuren, dan is daar mee nog niet gezegd dat het ook zal gebeuren. In Iran was er een voedingsbodem voor het reli gieuze fanatisme van de ayatollah ajatollah Chomeini. ontwikke ling zoals de sjah die bevorderde stond gelijk met modernisering, verwesterlijking; en amerikani sering. Met de olieopbrengsten werd de ene moderne fabriek na de andere gebouwd. Torenhoge kantoorgebouwen verrezen als paddestoelen uit de grond. Maar de grote massa had niet het idee van deze vorm van ontwikkeling beter e worden. Tegelijk voelde men zich wel bedreigd in de eigen culturele en religieuze identiteit De onlustgevoelens daarover konden niet worden geuit, omdat Iran geen democratie kende. Zo ontstond de spanning die het af gelopen jaar tot uitbarsting is ge komen. Verschillen Tussen Indonesië en Iran zijn na tuurlijk vele verschillen te sig naleren. Zo behoren de Indonesi sche moslims, om maar iets te noemen, niet tot de Sjiitische sekte, maar tot de Soennitische hoofdstroming. Maar belangrij ker dan die verschillen in reli gieuze opvatting enxbeleving is de overeenkomst in het ontwikke lingspatroon. Ook in Indonesië wordt ontwikkeling gezien als een proces dat vooral van boven af moet plaatsvinden. Ook in In donesië krygt het buitenlandse bedrijfsleven alle kansen zich te richten op de middengroepen en hoger, met verwaarlozing van de behoeften van de grote massa. Ook in Indonesië staan de leiders in hun persoonlijk consumptie patroon ver verwijderd van het volk en tiert de corruptie wel ig- Hoe reageert nu de Indonesiscne regering op de les van Iran? Om te beginnen is er de reeds gemel de overreactie op alle islamiti sche activiteiten die zich aandie nen. Bovendien probeer' men een greep te krygen op de mo hammedaanse religieuze leiders, hetzij door hun geld aan te bie den, hetzij door ze le intimideren. Het mohammedaanse godsdien stonderricht in de dorpen is altijd volledig onafhankelijk geweest President Soeharto: derde vijfjarenplan van de bureaucratie, ook in de Nederlandse koloniale tijd. Maar nu wordt getracht de godsdien stonderwijzers aan de regering te binden. In een dorp in de buurt van Bogor is een van deze reli gieuze leiders al enkele dagen vastgehouden, tezamen met de leerlingen in zijn school. Getreiter Het is wel duidelijk dat op deze manier de moslims zich alleen maar getreiterd zullen voelen. Meer succes zou verwacht mogen worden van pogingen van de re gering om te voorkomen dat er een economische en sociale voe dingsbodem ontstaat voor mos- lim-fanatisme. Wat dit betreft lijkt er nu inderdaad enige kente ring te bespeuren. In zijn rede ter gelegenheid van het derde vijfjarenplan (Repelita III) liet president Soeharto merken dat de regering wel begreep dat zo'n plan niet meer dan een stuk papier zou moeten blijven wan neer de bevolking zelf niet zou deelnemen aan het ontwikke- - lingsproces. Toch blijft er tegelij kertijd een sterke neiging in In donesië de hele ontwikkeling van bovenaf te regelen en elk initia tief dat van onderaf komt, nauw keurig te controleren. Het ont wikkelingsbeleid lijkt daardoor te hinken op twee gedachten, al is de Mee van een centralistische regeling van bovenaf ongetwij feld nog steeds de toonaange vende. Ook op het gebied van corruptiebe strijding is er bepaald wel iets gaande. Gebruik makend van de bevoegdheden van de Kopkam- tib van admiraal Soedomo (het apparaat voor rust en orde) is er een Opstib ingezet: een grote schoonmaakactie tegen de cor De schaduw van de ajatollah Chomeini valt ook over Indonesië ruptie. Het is zeker waar dat de top op dit moment nog het mo rele gezag mist om de corruptie op lager niveau doelmatig te kunnen bestrijden, maar daar mee is nog geen compleet cynis me over het Indonesische anti- corruptiebeleid gerechtvaardigd Buitenlandse regeringen en ont wikkelingsorganisaties moeten juist trachten aansluiting te zoe ken by de Opstib. Door de procureur-generaal van het land is officieel toegegeven dat 30 procent van de overheids gelden verdwijnt, terwijl volgens de vice-voorzitter van het parle ment een zelfde percentage van de ontwikkelingshulp aan de strijkstok blijft hangen. In zo'n si tuatie kan een buitenlandse rege ring die zich betrokken voelt by de ontwikkeling van de Indone siërs in de dessa twee dingen doen: óf alle hulp stopzetten tot er geen corruptie meer is, óf in tensieve pressie uitoefenen om de corruptie nog doelmatiger te bestrijden. Isoleren Het is de vraag of met de eerstge noemde houding - Indonesië isoleren-de mensen in dedorpen wel zijn gediend. Voor het tweede daarentegen zijn er goede aan knopingspunten. De druk zou zich vooral moeten richten op de corruptie aan de top, omdat de Opstib daarop nog geen vat heeft „Het voordeel van de corruptie in de dessa", zei een Indonesiër me, ..is dat dat geld tenminste in de dorpen blijft. De inkomsten uit corruptie aan de top vloeien al leen maar weg naar het buiten land" Buitenlandse druk kan zich ook richten op de wijze van ontwik keling in Indonesië. Helaas lijkt dat nu nauwelijks te gebeuren. President McNamara van de We reldbank zei hier dezer dagen dat hem geen voorbeeld bekend is van een „success-story" verge lijkbaar met de ontwikkeling van Indonesië in de laatste tien jaar Een merkwaardige opmerking over een land dat de grootste rij- stimporteur ter wereld is - Indo nesië koopt bijna een derde van de totale wereldhandel in ryst - nadat in de eerste twee vijfjaren plannen was gesteld dat de Indo nesische rysteconomie eindelijk eens zelfvoorzienend zou moeten worden. Teleurstellend is ook de aandrang van de Wereldbank op investe ringen in middelgrote bedrijven, terwijl de regering in de komende periode vooral de ontwikkeling van kleine bedrijven wilde be vorderen. Dit alles lijkt niet erg in overeenstemming te zijn met de nieuwe doelstelling van McNa mara ,,de armsten van de arm- sten" te bereiken. "Transmigranten" De allerarmsten zyn wel te vinden onder de „transmigranten", de mensen die met overheidssteun emigreren van het dichtbevolkte Java naar een van de eilanden waar meer grond beschikbaar is, zoals Sumatra. Aan dit transmi gratieproject draagt de Wereld bank de komende jaren wel flink by: f2 miljard. Maar het is de vraag of de drop-outs die regel matig voor transmigratie bij el kaar geronseld worden wel de meest geschikte kolonisten zijn. Emigranten moeten een pio niersmentaliteit bezitten. De zwakkeren onder de Javaanse bevolking zouden eerder gehol pen zijn met uitvoering van de Wet op de landhervorming, die stamt uit de tijd van Soekarno (1963), maar nog steeds niet in werking is gesteld. Juist omdat de Indonesische rege ring zelf geen scherpe visie heeft op de ontwikkeling van het land, kunnen regeringen en particulie re organisaties in de meesturen. Dat zal op een bescheiden wijze moeten gebeuren, in overeen stemming met de aard va In donesiërs zelf. Wat dit betreft ging het onder het vorige kabinet, toen Pronk minister voor ont wikkelingssamenwerking was, misschien niet ideaal Ontwikke lingssamenwerking in Indonesië vraagt een eigen stijl. Nederlan ders lopen daar bovendien het ri sico weer voor de oude kolonia len te worden uitgemaakt. Maar anderzijds is het evenmin ver- Thans kryg je de indruk dat de Ne derlandse regering zelf ook niet zo goed weet wat ze in de ontwik kelingssamenwerking met Indo nesië wil, anders dan het verleg gen van het accent naar het be drijfsleven. De problemen in In donesië zijn zo groot, dat wie over dit land schrijft gemakkelyk de indruk kan wekken dat daar niets goeds gebeurt. Dat is natuurlyk niet zo. Goede indruk Van de projecten die ik bezocht - dat waren vooral de projecter waaraan de NOVIB deelneemt kreeg ik een zeer goede indruk Het is bepaald niet onmogelyk in Indonesië bij te dragen aan de ontwikkeling in de dorpen In hun Instituut voor de Rechtshulp aan Arme Burgers (de Lembaga Bantuan Hukum) in Jakarta ge ven Indonesiërs zelfs een voor beeld aan de rest van de wereld. Men beperkt zich daar niet tot het verlenen van rechtsbijstand aan mensen die in hun rechten zijn aangetast. De juristen van LBH komen tot in de kampongs om ju ridische voorlichting en rechts vorming te geven. Als de burgers hun rechten kennen, zo is de re denering. dan zullen autoriteiten die hun macht willen misbruiken zich liever nog een keer bed en ken. Een goed voorbeeld van „voorkomen is beter dan gene zen" in de ontwikkelingsprak tijk. Indonesië is misschien wel het laat ste land waar iets goeds verwacht kan worden van het zomaar „Gods water over Gods akker la ten lopen". Naast onze algemene verantwoordelijkheid voor de bestrijding van armoede in de wereld, heeft Nederland daar bo vendien een bijzondere verant woordelijkheid „Indonesië is het land van de toekomst", zei de vo rige gouverneur van Jakarta. Ali Sadikin, eens. „en het zal dat al- tyd blijven ook". Zo hoeft het niet te zyn. En als het al zo zou gaan. dan mag dat niet aan ons lig gen. hervormd nederiand De problemen van Oost-Gronin- gen worden belicht via een ver slag van Lou Brouwers die voor de NOS een film over dit 'vage stukje Nederland' maakte. "De bewoners zélf bekeken ons eerst met veel wantrouwen: weer een stelletje westerlingen die ter meerdère eer en glorie van hen zelf onze problemen komen be lichten". Oost-Groningen ver toont alle kenmerken van een wingewest, is de conclusie van Brouwers. De Amsterdamse dichter en j. schrijver Bert Schierbeek merkt in een interview op dat somber heid een oud gegeven is in Ne derland: "We zouden van het zeu ren af moeten stappen en gewoon iets moeten doen". HN blikt vooruit op het komende bezoek van paus Johannes Pau- lus 2 aan Polen, een Oosteurope- se staat waar 90 procent van de bevolking katholiek is. Tussen de Poolse regering en de katholieke kerk is een stevig robbertje ge vochten over het programma dat de paus zal afwerken. De kerk ""^Vilde grote massale manifesta ties opzetten maar de regering heeft dat weten te voorkomen. EEEHet toneelbestel wordt onder de =:loupe genomen. Hoewel de ver- 3Jhieuwing lijkt te stokken vindt M ary Michon, schrijfster van het •artikel, het nog geen tijd voor een nieuwe generatie tomatengooi- ers. Verder aandacht voor 'de on gezondheid in de gezondheids zorg' en de positie van de consu ment. In een fel commentaar hekelt HN de verkiezing van Karl Carstens tot president van de Bondsre publiek. "Het lijkt een boze droom maar het is harde werke lijkheid. Carstens president schap is een feit. Na de periode van Heinemann, die een verade ming was, komt via Scheel met hem een vertegenwoordiger van de oude garde terug, waarvan we hoopten dat ze nooit meer een kans zouden krijgen: aartscon servatief, oud-lid van een nazi organisatie en fervent aanhanger van de recht-en-orde-filosofie" De Tweede Kamer-fractie van de VVD wordt beheerst door angst. De ongunstige opinie-peilingen en de kans op een nieuwe opposi tie-periode waardoor een aantal bewindslieden weer zou terugke ren in de fractie maken de meeste WD-Kamerleden die niet gaar ne hun zetel in het parlement willen verliezen knap nerveus. H P-redacteuren beschrijven de strijd om de opvolging van de huidige fractieleider Koos Riet kerk, een strijd die kennelijk al in volle gang is. De strakke leiding van Rietkerk wordt hem door zijn fractiegenoten niet in dank afge nomen. "Bij vergaderingen zit Koos op het puntje van zijn stoel. De materie grondig bestudeerd; het hele weekeinde was er weer in gaan zitten. Koos weet waar het over gaat, heeft zijn conclu sies al getrokken en de beslissing ligt voor op zijn tong. Zodra ie mand daar vanaf koerst kan hij het niet laten om zich er onmid dellijk in te mengen en het desbe treffende fractielid op zijn dwa ling te wijzen". In Nicaragua is op het ogenblik een wedstrijd in bloedvergieten aan de gang. Dictator Somoza heeft zijn leger met gewone de linquenten en moordenaars uit gerust die naar eigen believen mogen doden. Ook kinderen worden zonder mededogen 'af gemaakt'. Een gevluchte leger- kolonel zegt: "Het gaat Somoza er allang niet meer om de burgerbe volking af te schrikken. Het gaat hem er vooral om de steunpilaren van zijn bewind, de strijdkrach ten, zoveel mogelijk te betrekken bij het moorden zodat ze nooit tot een akkoord kunnen komen. De wankele fundamenten van So- moza's bewind worden met het bloed van de burgers aan elkaar gekit". In de Rotterdamse vrije oliehan del wisselen miljoenen guldens pijlsnel van eigenaar. In HP wordt een poging gedaan het spel achter de nerveuze wereld van rinkelende telefoons en ratelende telexen te doorgronden. Voorts zijn de nodige kolommen gewijd aan het fenomeen disco met de daarbij behorende broeierige er otische sfeer. Politiek redacteur Rob Vermaas legt uit waarom hij volgende week wel gaat stemmen bij de Europese verkiezingen. Het boy cotten van de verkiezingen, waar toe hoofdredacteur Arie Kuiper vorige week opriep, vindt hij dwaas en getuigen van onhisto risch denken. Vermaas: "Europa schreeuwt om verdergaande de mocratisering. En het is dom om dan te zeggen datje geen verkie zingen moet houden omdat die democratie nog niet optimaal is. Kuiper moet de geschiedenis eens nalopen om te zien hoe alle parlementen hun eigen rechten hebben moeten bevechten. Het parlement zal na de verkiezingen de strijd moeten beginnen voor de rechten die het hoort te heb ben". Vorige week had in Den Haag een merkwaardige manifestatie plaats met als middelpunt dokter Moerman, de man die een om streden kanker-therapie ont wierp. Volgens de verslaggever leek het vaak op een bijeenkomst van een gebedsgenezer, vooral door getuigenissen van ex-pa tiënten die onveranderlijk kwa men melden dat zij nog in leven waren dankzij de behandelwijze van dokter Moerman. De ook aanwezige dr. Meinsma, directeur van het Koningin Wil- helmina Fonds voor kankerbe strijding ("Ik kan me niet ver oorloven deze informatie te mis sen"), kreeg geen hand van dok ter Moerman die hem toevoegde: "Jullie hebben me altijd al kapot proberen te maken maar vanaf nu krijgen jullie het pas echt moei lijk met mij". De Tijd laat evenals Hervormd Nederland zijn licht schijnen op de situatie in het communisti sche Polen waar zo'n 90 procent van de bevolking het rooms-ka- tholieke geloof is toegedaan. Kerk en staat houden elkaar in een wankel evenwicht. Ook in de Tijd een ruim twintig pagina's tellende Boeken-extra. MAGAZINE Elseviers citeert uit geheime brie ven van Pieter Menten waaruit blijkt dat deze van oorlogsmis daden verdachte miljonair vol komen overhoop ligt met zijn ad vocaten. Aan mr. Van Heijnin- gen. de meest op de voorgrond tredende verdediger, vertrouwt hij niet eens hef indienen van een verzoek t..t inzage van enkele dossiers toe. Menten in zijn brief: "Het is levensgevaarlijk Van Heijningen ergens bij in te scha kelen. Ik verzet me daartegen. Mijn kennis van zaken in de on derhavige procedure zou ik niet graag willen ruilen met die van mr. Van Heijningen". Staatssecretaris Notenboom van financiën verklaart dat een soort consumentenbond van belas tingbetalers best nuttig zou kun nen zijn. "Als er mensen in het geweer gaan komen die zich in het bestaande belastingregime niet meer herkennen dan moet het positief gewaardeerd worden als ze zich in een vereniging groeperen en met die organisatie gaan optreden als 'schuurders' van de opinie en standpunten van politici en overheid". KVP-voorzitter Vergeer mag ver klaren dat hij in 1981 een voort zetting van de Cl lalitii'CDA-VVD wenselijk acht en dat hij Van Agt best graag als nieuwe lijsttrekker Verder een kijkje achter de scher men van de Krishna-beweging, een gesprek met Fokker-topman Frans Swarttouw over de zorgen en kansen van onze nationale vliegtuigindustrie en natuurlijk ook aandacht voor de komende Europese verkiezingen. VRU NEDERLAND VN-verslaggever Martin van Ame- rongen is Irene Vorrink, de wet houder van Amsterdam, gevolgd op haar 'negen verschrikkelijke tochten' door Amsterdamse wij ken om de mogelijkheden van huisvesting en opvang van drugsverslaafden te polsen Irene Vorrink, die overigens weinig tactisch opereert, krijgt opmer kingen naar het hoofd geslingerd in de trant van '.Jij vuil 'Hoe haal je het in je smerige rot kop' en 'Je moet je ogen uitje kop schamen, kreng*. Vooral de buurtbewoners van het 'deftige' Amsterdam-Zuid pakken uit. 'Doodslaan moesten ze dat tuig' is de vrijwel eenstemmig aange voerde oplossing door de zaak van het drugsprobleem Een meisje dat nog iets genuanceerds naar voren probeert te brengen, krijgt een glas water in hi t ge zicht gesmeten met de toevoe ging: "En verder je bek houden, slet". Bepaald vriendelijker wordt Leo Tindemans, de oud-premier van België, bejegend tijdens zijn ver- kiezingstochten voor het Euro pees parlement "Politicus zijn is een roeping, na het priesterschap misschien wel de mooiste" meent hij. De manipulaties van directeur Frans van Essen van de Bond zonder Naam worden breeduit geetaleerd in VN. Hij h«tl de slagzin 'Verbeter de wereld, be gin bij jezelf op geheel eigen wij ze geïnterpreteerd. In de rubriek Terzijde de volgende opmerking: 'Nu nog Van Agt met een bolide op het circuit van Zandvoort ten bate van de energiebestrijding'. Het kleurenkatern gaat over bou wen en wonen in de IJsselmecr- polders. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13