Zeven DC-10's in VS vertonen mankement Ernst Albrecht: een briljant econoom Vance weg na verkiezingen "Defensie niet verwaarlozen Van Agt: zorgen om krijgsmacht Sowjet-Unie "Verder praten is zinloos als Frankrijk niet tekent WOENSDAG 30 MEI 1979 PAGINA 9 Secretaris-generaal (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT - Aan de vooravond van de opening van de NAVO-conferentie in het Leeu wenhorst-congrescentrum in Noordwijkerhout die vanmorgen om half tien plaatsvond in de Haagse Ridderzaal, hield NAVO- secretaris-g ener aal mr. Joseph Luns zijn traditionele persconfe rentie. Volgens de secretaris-generaal zul len de ministers van buitenlandse zaken in Noordwijkerhout hun goedkeuring uitspreken over het SALT II akkoord over de beper king van de kernbewapening, waarover de VS en de Sowjet- Unie onlangs overeenstemming bereikten. Mr. Luns zelf noemde het akkoord een "versterking van de veiligheid van de NAVO" en een "beduidend element in de bevordering van de wereldvre de". DEN HAAG (ANP) - "De afgelopen tien jaar is de militaire macht van de Sowjet-Unie voortdurend in kwantiteit en kwaliteit versterkt, en er zijn geen aanwijzingen dat hierin verandering zal komen. In tegendeel, als de ontwikkeling in (Van t correspondent) WASHINGTON - Cyrus Vance, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, treedt na de verkiezingen van 1980 af, ongeacht de uitslag van deze presidentsverkiezingen. Een hooggeplaatst woordvoerder die met Vance in Europa reist, heeft dit gisteren in Rome meegedeeld. Hij voegde er aan toe dat Cyrus Vance reeds b(j het aanvaarden van zijn functie heeft verklaard slechts één ambtsperiode te ambiëren. Vance is de tweede minister uit Carters kabinet, die kenbaar heeft gemaakt geen tweede regeringsperiode te willen meemaken. Eerder deelde minister van financiën Mi chael Blumenthal mede na de verkiezingen van 1980 af scheid te willen nemen. Carter neeï't met name gedu rende de eerste twee jaar van zijn regeerperiode voortdu rend moeten bemiddelen tus sen de directeur van de natio nale veiligheidsraad Zbigniev Brzezinski en minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, omdat Brzezinski als voorstander van een harder beleid tegenover de Sowjet- Unie herhaaldelijk in conflict kwam met de veel gematigder Vance. Vances vier jaar als minister van buitenlandse zaken zijn vooral gekenmerkt door twee van Carters belangrijkste bui tenlandse ondernemingen: de nieuwe Salt 2-overeen- komst en het tot stand bren gen van de vrede tussen Israël en Egypte. Carter heeft Vance kort na zijn intrede in het Wit te Huis naar Moskou ge stuurd met Amerikaanse verlangens waarnaar de Rus sen geen enkel oor hadden en die tot een opmerkelijke ver koeling in de Amerikaans- Russische verhoudingen hebben geleid. Het is voornamelijk Vances persoonlijke diplomatieke talent geweest, waarmee de conflicten met de Sowjet- Unie weer zijn bijgelegd en dat uiteindelijk heeft geleid tot een ontwerp-Salt over eenkomst, zelfs al is die dan in de VS inmiddels het onder werp geworden van een ver bitterde politieke strijd. De vrede tussen Israël en Egypte is weliswaar aan de wereld verkocht als Carters per soonlijke succes maar de be moeienissen van Vances de-' partement van buitenlandse) zaken hebben daaraan ruim schoots zij het naar open baarheid bescheiden bijge dragen. pvallende Vance, die streeft naar persoon lijk succes, heeft zich in de in ternationale diplomatie doen kennen als een uiterst be kwaam minister, die met gro te kennis van zaken een ui terst ingewikkelde positie beheerde voor het machtigste land in het vrye Westen. Daarbij heeft hij zich uiter aard voortdurend kunnen be roepen op de invloed van de gevestigde intellectuele macht van noordoostelijk Amerika, maar hy heeft bui ten de schijnwerpers van de openbaarheid een buitenge woon belangrijk tegenwicht kunnen leveren voor Brze- zinski's aanpak en hy heeft zich betrekkelijk moeiteloos kunnen handhaven als be heerdervan het dagelijks bui tenlands beleid. De Luns bij NAVO-conferentie: Luns - ook dat is intussen een tradi tie - wees in zijn toespraak tot de verzamelde pers op de noodzaak, intussen de defensie van het westelijk bondgenootschap niet te verwaarlozen. De voortdurende uitbouw van de Sowjet-bewape- ning, vooral van de vloot, dwingt volgens Luns de NAVO tot voort durende versterking van de eigen defensie. "Aan de ene kant heb ben we Moskous verklaringen over ontspanning, red.), aan de andere kant de harde feiten, en die trekken sterk de aandacht." Mr. Luns noemde defensie en ont spanning "de twee pijlers van het NAVO-bondgenootschap". 'Als we geen sterke defensie hebben, kunnen we de ontspanning ook wel vergeten." Belangrijke lopende kwesties, zoals het z.g. westelijke antwoord op de Russische SS-20-raketten. de middellange afslandkemwapens die volgens de westelijke inlich tingendiensten op West-Europa zijn gericht, zullen op de confe rentie in Noordwijkerhout niet aan de orde komen. Over deze zaak en over de modernisering van de tactische kernbewapening in het algemeen wordt op het ogenblik een studie vervaardigd, op grond waarvan de NAVO- raad - in de eerste plaats de mi nisters van defensie - dit najaar een beslissing zullen nemen. Dan zal ook het omstreden punt van de lokatie van de eventuele NAVO- middellange-afstandraketten ter sprake komen. Gespeculeerd wordt over een mogelijke vesti ging van deze wapens in West- Duitsland, Groot-Brittannie en mogelijk ook Nederland. Mr. Luns heeft gisteravond 3469 handtekeningen in ontvangst ge nomen uit handen van een depu tatie van de werkgroep "Stop de neutronenbom - stop de kernwa pen wedloop" De woordvoerster van de vrouwe lijke deputatie. Ans van Noort, bracht de secretaris-generaal de diepe bezorgheid over van de werkgroep inzake de toenemende kern wapen wedloop. Ze zei dat de werkgroep in een week tijd in Noordwijkerhout en omliggende gemeenten ruim 3400 handteke ningen had verzameld van men sen die ook erg bezorgd zijn". De woordvoerster drong er bij Mr. Luns op aan de kernwapenwed loop en de neutronenbom terug te dringen. "De atoombewapening - de barbaarsheid van deze tijd - moet worden afgeschaft" r De rij gestrande passagiers Chicago groeit gestaag. Nu alle DC- aan de grond worden gehouden nader onderzoek, lopen de vliegschema's danig in de war. deze richting doorgaat zal er een militaire macht ontstaan die. in dien geen tegenmaatregelen worden genomen, ernstige ge volgen zou kunnen hebben voor de stabiliteit in Europa en de ge hele wereld". Premier Van Agt, die dit vanoch tend bij de officiële opening van de NAVO-ministersconferentie in de Ridderzaal opmerkte, voegde hieraan toe dat de Ne derlandse regering zich over deze ontwikkeling "bezorgd" maakt, temeer "daar wij niet weten wel ke motieven eraan ten grondslag liggen'. De geschiedenis heeft ons geleerd dat vrede en veiligheid "zij geba seerd op een geloofwaardige de fensie", en daarom is vorig jaar besloten tot een jaarlijkse verho ging van de defensiebegrotingen met drie procent. Zonder het voorbehoud in CDA en PvdA tegenover de invoering van nieuwe Westerse tactische kern wapens met name te noemen, merkte hy op dat "wij er in dit land diep van zijn doordrongen dat handhaving van een toerei kende defensie gepaard moet gaan met een nog sterker streven naar concrete maatregelen voor wapenbeheersing. De toenemende complexiteit van moderne wapens dwingt ons er nog meer toe, tot concrete af spraken te komen over beper king en vermindering van de be wapening". De tweede Ameri kaans-Russische overeenkomst over de beperking van de strate gische bewapening (Salt II) is niet alleen op zichzelf belangrijk, "zij kan ook mogelijkheden bie den voor voortgang op het terrein van wapenbeheersing in het al gemeen.". Een akkoord over wederzijdse en evenwichtige troepenverminde ring in centraal Europa, "het scheppen van een beter even wicht tussen de conventionele strijdkrachten" zal, aldus de premier, "de afhankelijkheid van kernwapens verminderen een diep gevoeld verlangen van ons volk". "Wij mogen niets nala ten om dit te bereiken". Premier van Agt herhaalde wat mi nister Scholten de afgelopen we ken meerdere malen heeft ver klaard, namelyk dat "er een ant woord moet komen" op de drei ging van de nieuwe, op West-Eu ropa gerichte tactische kernwa pens (als de SS-20 raket), maar dat dit antwoord "deinstemming van alle NAVO-landen moet hebben, "ik meen dat wij het er over eens zijn dat een dergelijk besluit slechts kan worden ge nomen indien zorgvuldig is na gegaan wat er uit defensie-oog punt is vereist en wat de moge lijkheden voor wapenbeheersing zijn". Premier van Agt zei, "niet te willen tegenspreken dat "Nederland soms een bondgenoot is die er een eigen mening op nahoudt". "Maar ik zou mij ertegen verzet ten wanneer iemand ons verant woordelijkheidsgevoel of onze niet-aflatende solidariteit met de democratische westelijke staten in twijfel zou trekken". WASHINGTON (UPI/AFP)- De Amerikaanse rijkslucht vaartdienst heeft gisteren bevolen dgt alle vliegtuigen van het type DC-10 tot nader order aan de grond moeten blijven. De maatregel is genomen omdat er ernstige af wijkingen zijn ontdekt aan de ophanging van de motoren. Na een eerste onderzoek heeft men bij zeven toestelTen van het type DC-10 "problemen" aangetroffen. De luchtvaartdienst wil dat de De drie Sabena-DC-10-toestelIen vliegtuigen pas weer vliegen als alle bevonden zich gisteren onderweg Lubbers op Rijnconferentie: Brussel. Twee stonden Athene en het derde toestel was in Kualalumpur. Sabena heeft de on derweg zijnde passagiers zolang ondergebracht in hotels. Ze zullen zo snel mogelijk met andere toe stellen worden opgehaald en naar Brussel worden gebracht. Ook de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL heeft vandaag be kendgemaakt dat alle negen DC-10 toestellen van de maatschappij voor inspectie aan de grond worden gehouden. Zeven van de 23 binnenlandse vluchten die dagelyks worden uit- is geadviseerd hetzelfde gevoerd, zijn in verband met de controle van de negen vliegtuigen afgelast. (Van c correspondent) STRAATSBURG - Het heeft volgens CDA-frac- tieleider Lubbers geen enkele zin om nog Rijn conferenties te houden wanneer Frankrijk niet snel het zoutverdrag on dertekent waardoor de zoutlozingen van de kali- mijnen uit de Elzas kun nen worden teruggedron gen. Deze dreigende me dedeling aan het adres van de Franse regering deed Lubbers gisteren tijdens de interparlementaire Rijnconferentie in Straatsburg. Lubbers is voorzitter van de Neder landse delegatie. Lubbers noemt het onzinnig om steeds bij elkaar te komen om vervolgens te horen dat de Fran sen nog geen beslissing willen nemen omtrent de opslag van kalizout uit de Elzas. Lubbers liet alle Rijnoeverstaten weten dat er op dit moment geen aanleiding meer is om te veronderstellen dat de opslag van het zout schade aan het milieu brengt. Gisteren kwam een groot aantal deskun digen, onder meer uit Frankrijk, al tot de conclusie dat alle bezwa ren tegen het ondergronds in spuiten van het zout ongegrond zyn. Gisteren, tijdens de eerste dag van het congres, wees Lubbers erop dat de Fransen makkelijk tot on dertekening kunnen overgaan omdat in het verdrag de bepaling is opgenomen dat de zoutinjec- ties in de grond onmiddellijk kunnen worden stopgezet wan neer het milieu schade onder vindt. Een zegsman van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken erkende dat die garantie bepaling op zich voldoende is om tot goedkeuring te besluiten. Alle deskundigen vertelden dat het grondwater van de Elzas geen gevaar loopt. Het grondwater wordt namelijk op een diepte van 200 meter gewonnen, terwijl het zout 1800 meter diep de grond in gaat. Enkele vertegenwoordigers uit de Elzas probeerden de aanwezigen ervan te overtuigen dat het afval zout makkelijk voor de consump tie geëxploiteerd zou kunnen worden en dat injectering dan achterwege zou kunnen blijven. Dit denkbeeld werd echter door de meeste congresleden als ir reëel beschouwd omdat de mees te landen zelf al met overschotten aan zout zitten. Lubbers vreest dat de Fransen een politieke prijs willen bedingen alvorens tot opslag van het zout over te gaan. De kalimij nen in de Elzas zitten al in de rode cijfers en met extra financiële steun zou het onderhandelingsklimaat in die streek kunnen opklaren en zou den de protesten mogelijk afne men. Naar het oordeel van de Ne derlandse delegatie speelt de mi- lieupolitiek geen enkele rol meer. Er zijn geen openstaande vragen meer. Alles is uitgepraat. Wij zullen voor het laatst Frankrijk op de morele plicht wijzen het zoutverdrag te ondertekenen", aldus de Nederlandse delegatie leider. De Nederlandse delegatie heeft het congres voorgesteld snel tot in vullingvan het chemisch verdrag over te gaan. Er moet duidelijk aangegeven worden welke stof fen op welke termijn niet meer op de Rijn mogen worden geloosd. Voorts moeten openbare lijsten worden opgesteld van de ver vuilers en de hoeveelheid ge loosde stof om op die manier te kunnen bezien of bedrijven wel of niet ernst nemen met de be strijding van de Rijn vervuiling. Lubbers heeft ook aangedrongen op studies naar termische en radioactieve vervuiling. problemen zijn opgelost. Vorige week vrydag kwamen 271 mensen bij Chicago om het leven toen een DC-10 neerstortte als gevolg van een gebroken bout in de ophan ging. De directeur van de luchtvaart dienst, Langhorne Bond, heeft veklaard dat gebleken is dat bij ver scheidene DC-10 vliegtuigen niet alleen problemen waren met de bouten maar ook met andere on derdelen van de motorophanging. De 134 Amerikaanse DC-10 vlieg tuigen moeten aan de grond blijven en aan de buitenlandse maat schappij te doen. De Amerikaanse luchtvaartdienst heeft alle "wide bodied jets" (brede vliegtuigen) aan een onderzoek on derworpen, ook de Boeing 747 en de Lockheed L-1011. De inspectieschema's van de Boeing-747 en de Lockheed L 1011- toestellen zullen nagekeken wor den, zo is later meegedeeld. Dat be tekent niet dat deze toestellen aan de grond moeten blijven. In Londen heef de dienst voor de burgerluchtvaart gisteren opdracht gegeven alle DC-10 toestellen van de Britse luchtvaartmaatschappij en aan de grond te houden. Nederland Bij de speciale veiligheidscontrole waaraan gisteren alle Nederlandse vliegtuigen van het type DC-10 werden onderworpen, zijn tot dus ver geen onregelmatigheden aan het licht gekomen, zo heeft een woordvoerder van de KLM meege deeld. De machines (zeven van de KLM- en vier van de Martinair- vloot) zijn nagekeken op het op- hangsysteem waarmee de motoren aan vleugels zijn bevestigd. Het vliegverkeer op Schiphol heeft als gevolg van de veiligheidscon trole geen noemenswaardige ver traging opgelopen. De Belgische nationale lucht vaartmaatschappij de Sabena heeft gesloten drie DC-1 O's die ze in ge bruik heeft aan de grond te houden. De maatschappij volgt daarmee het verzoek uit de Verenigde Staten. Laatste grote Oegandese stad gevallen ARUA (Reuter) - Het Tanzaniaanse leger heeft gisteren de laatste gro te stad in Oeganda ingenomen. Het betrof Arua. de stad die ligt in het geboorteland van de verdre ven dictator Idi Amin. Zondag was in de buurt van de stad nog gevochten maar gisteren werd geen weerstand meer geboden. De paar inwoners die nog niet zyn gevlucht, zeiden dat Amin al sinds half april niet meer gezien De inwoners vertelden dat Amin en zijn vice-president generaal Mus tafa Adrisi in de richting van Zai re waren vertrokken met mede neming van een groot aantal be zittingen. De sportwagen van Amin werd door de Tanzanianen in het huis van de dictator aange troffen. Het Tanzaniaanse leger heeft nu op een paar dorpen na heel Oeganda gezuiverd van Amin-eenheden. (Van onze corrspondent) BONN - De Westduitse Christen- Democratische Unie heeft giste- vrijwel unaniem haar onfor- de macht zou komen. Wie i Albrecht die het nu voor d tegen de Beierse premiei opnemen? Ernst CDU tuinlijke voorzitter Helmut Kohl Ernst Albrecht werd op 29 juni 1930 tegen de 49-jarige Ernst Albrecht als lijstaanvoerder voor de bondsdagverkiezingen in de herfst van het volgend jaar inge wisseld. Dat de CDU met de keus van Al brecht Helmut Kohl's „laatste wil" is gevolgd, betekent welis waar een verdere confrontatie met Strauss en zijn partij, maar niettemin maakt dit besluit dui delijk dat de CDU-partijtop niet zonder meer bereid is onder het juk van de Beierse keurvorst Franz Josef door te gaan. Hoe briljant men ook in deze kringen de conservatieve politicus vindt. „Te briljant om zich altijd in toom te kunnen houden", volgens SPD-kanselier Schmidt, en Willy Brandt ziet „een gevaar voor de Bondsrepubliek" als F. J. S. aan Heidelberg als arts geboren. Ondanks zijn zui delijke geboorteplaats is hij van nature een echte noorderling. Hij is absoluut geen driftige carrie remaker .met opgestroopte mouwen, zoals Strauss. Albrecht studeerde in Bremen, Tubingen, de Verenigde Staten en Zwitser land, en beëindigde zijn studies in de rechten, economie en filoso fie in Bonn. In 1954 trouwde hij met de gepro moveerde germaniste Heide- Adele. Hij is inmiddels vader van zes kinderen. Albrecht was atta che bij de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal in Straatsburg, Luxemburg en Brussel. In 1956 nam hij aan de onderhandelingen voor het tot stand komen van de Europese Economische Gemeenschap deel, werd in 1958 kabinetschef van de EG-commissie en was van 1961 tot 1963 plaatsvervangend leider van de EG-delegatie bij de lidmaatschapsonderhandelingen met Engeland. In 1967 klom hij op tot directeur-generaal voor concurrentievraagstukken in de Europese Gemeenschap. Zyn denkbeelden over markteco nomie brachten hem in aanra king met conservatieve kringen in de EG en de Duitse christen democraten. Misschien had hij de carrière in Brussel voortgezet, ware het niet dat in 1969 de voor zitter d^ CDU in Nedersaksen, Hasselmann, voor de samenstel ling van een kabinet by een mo gelijke verkiezingszege hem als minister van economische zaken had aangezocht. Hasselmann behaalde in 1969 geen overwinning. De CDU bleef met 0.6 procent achter bij de SPD. Ook vier jaar later, toen de CDU weliswaar stemmen won, bleef Hasselmann tegenover de SPD- FDP-coalitie in de oppositie. Hasselmann trad toen als lijst aanvoerder af en maakte plaats voor de bekwame Albrecht die inmiddels financieel directeur by de Bahlsen-koekfabrieken in Hannover was geworden. In 1970 werd Albrecht in de Land dag gekozen. De jonge afgevaar digde viel al spoedig op als ex cellent econoom in deze overwe gend agrarische deelstaat. Toen de sociaal-democratische minis ter-president Alfred Kubel we gens zijn hoge leeftijd midden in de zittingsperiode (1976) zijn ambt ter beschikking stelde om voor een jongere partyvriend plaats te maken, werd tot grote onsteltenis van de sociaal-libe rale coalitie de oppositiekandi daat Albrecht met drie tot nu toe onbekend gebleven stemmen tot minister-president gekozen. Bij de volgende deelstaatverkie zingen in 1978 bleven de liberalen onder de kiesdrempel van 5 pro cent en vlogen uit het parlement. Al brcehts regering prolongeerde. Albrechtslichtbegon nu ook bui ten Hannover te schijnen, vooral toen hij in moeilijke kwesties doordachte en moedige besluiten nam en daarbij een ongewoon tactisch talent aan de dag legde. Zelfs bondskanselier Schmidt spreekt met respect over de pro vinciepoliticus en mogelijke ri vaal in Bonn. Want het was Al brecht. die in maart 1976 tegen de wil van Strauss en Kohl m dt Bondsraad voor de nodige be krachtiging van de regeringsver dragen met Polen zorgde. De man die vanwege zijn opge wektheid en optimistische kyk op het leven vaak als „Sunnybov van de Duitse politiek" geken schetst wordt heeft een zoge naamd geluidloze regeerstfyl ontwikkeld die respect afdwingt Sen keer beging Albrecht een blunder. Hij wilde na de terreur daden van de Rote Armee Frak- tion alle communistische groe pen laten verbieden. Met deze eis leed hij zyn tot nu toe enige be langrijke politieke nederlaag Dat Albrechts politieke loopbaan op zekere dag in Bonn zal eindi gen, sluit hy nu ook zelf niet meer uit. Dit. schreef Der Spiegel dezer dagen, is de consequentie van de nu eenmaal door hem ingslagen weg. Franz Josef Strauss weet nu wie te genover hem staat. Erop of eron der geldt nu voor beiden. Het wordt een interessante confron tatie. waarbij het nu t uitgesloten is. dat de 63 jaar oude Strauss in de 14 jaar jongere Albrecht zyn meerdere erkent, of genoegen neemt met de voldoening doof de onfortuinlijke Helmut Kohl uit de weg te ruimen, plaats te heb ben gemaakt voor cen nog jong maar veelbelovend talent. Met Albrecht als kanselierskandidaat hebben de christen-democraten misschien een kans Helmut Schmidt te verslaan, met Strauss aan de top lykt dit onwaarschyn- lyk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9