PvdA-plan voor 70.000 nieuwe arbeidsplaatsen Hulp aan jeugdige blijft strafbaar KRITIEK VLIEGERS OP ONDERZOEK Kernafval in zoutholtes miljoen jaar veilig SEZCEE2X3ZQMR Grootscheeps isolatieprogram en besparing energieverbruik iii Utrechtse politie pakt uit: 640 misdrijven opgelost Twee meisjes uit Sluis verdwenen Kinderen in Vaassen nog niet naar school WOENSDAG 30 MEI 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De regering zegt dat het 250.000 en waarschijnlijker één mil joenjaar duurt voordat in zoutkoepels op geslagen kernafval weer aan de oppervlak te komt. Door het natuurlijk verval zal dat radio-actieve afval bij terugkeer in de bio sfeer dan onschadelijk zijn voor de mens zijn omgeving. Gerekend moet dan worden op een mijn van 700 meter diep in van de zoutkoepels in Groningen of Drente, die het meest geschikt lijken. De terugkeer na 1 miljoen jaar van het kernaf in het leefmilieu gebeurt bij de meest ongunstige berekeningen. Dat blijkt uit een brief van minister drs. Gijs van Aardenne (economische zaken) aan de Tweede Kamer. Van Aardenne ba seert zijn meningsvorming op het rapport van de Interdepartementale Commissie voor de Kernenergie dat gisteravond openbaar werd gemaakt. Deze ICK concludeert dat het opbergen van kernafval in zoutkoepels „een verant woorde oplossing" is. „Het zal echter van de resultaten van het nog rondom en in de zoutvoorkomens te verrichten veldonder zoek afhangen in hoeverre deze methode in Nederland toepasbaar zal zijn", aldus minister Van Aardenne. Hij doelt daarmee op de proefboringen in de zoutkoepels van Groningen en Drente die door de Provinciale Staten van die provincies met klem zijn afgewezen. In verband met deze afwijzing van de proef boringen in zoutkoepels zal komende za terdag een massale demonstratie in het Drentse Gasselte plaatsvinden. In zijn brief aan deTweede Kamer spreekt Van Aardenne niet meer over de proefbo ringen maarover „veldonderzoek". Uil het rapport van de ICK blijkt echter dat daar mee boringen bedoeld worden. Met name de gesteldheid van de zoutkoepel (om vang, welke soort van zout, etc.) alsmede de stand van het grondwater moeten nog onderzocht worden. Van Aardenne zegt dat er evenwel „ver scheidene alternatieven" voor opberging in een zoutkoepel te land nog in onderzoek zijn. Binnen een redelijke tijd ziel de rege ring wel perspectief in begraven in de bo dem van de diepzee en in een mijn in een zoutkoepel onder de Noordzeebodem. Onderzoeken op dit gebied worden gesti muleerd door de regering, zo belooft Van Aardenne de Tweede Kamer. Onderzoek naar de diepzeebodem moet internatio naal gebeuren, terwijl onderzoek naar een zoutkoepel onder de Noordzee nog aan gemoedigd moet worden. De regering zegt ook wat er gebeurt als de keuze van de methode door definitief op bergen van radio-actief afval wordt aange houden tot de resultaten van het diepzee- en Noordzee-onderzoek bekend zijn. Voordeel van even wachten met beslissen is dat er dan gekozen kan worden uit drie alternatieven, aldus de regering. DEN HAAG (GPD) - Energiebesparing en een groot scheeps isolatieprogramma kunnen in de komende tien jaar leiden tot het scheppen van zo'n 70.000 nieuwe ar beidsplaatsen. Dit zegt de PvdA in een herziene versie OSS-KoninyinJxdianaheeftgistereneenbezoekgebrachtaanheljeugdtandverzurgingscentruminOss.Opde van haar alternatief voor Bestek '81. f°'° vul9< de behandeling nan een van de patientjes. Buiten het bezoek aan Oss bracht de Koningin gisteren ook nog een bezoek aan de subfaculteit tandheelkunde van de Nijmeegse universiteit. UTRECHT (GPD) - Met de arresta tie van in totaal 150 verdachten heeft de Utrechtse politie sinds eind vorig jaar 640 misdrijven opgelost. Het merendeel daarvan betreft inbraken in woningen, gepleegd door verslaafden aan heroine Ook werd een groepje jongens opgepakt die in de bin nenstad straatterreur uitoefende en in diverse gelegenheden ver nielingen aanrichtte. Ernstige kritiek heeft de politie op het ge brek aan hulpverlening aan drugsverslaafden in Utrecht. De recherche vreest dat een belang rijk deel van de verdachten na de vrijlating uit voorlopige hechte nis opnieuw op rooftocht is ge gaan. De buit van de inbrekers bestond uit geluidsapparatuur, giroche ques, kleurentelevisietoestellen, geld en sieraden. De dieven brachten het spul naar helers; enkele daarvan zijn ook door de politie aangehouden. De helers betaalden hun klanten soms met heroïne. Met de aanhoudingen loste de poli tie tevens diverse straatberovin gen op. Met name vrouwen waren het doelwit van een paar tasjes dieven, die tussen de 400 en 500 gulden per dag nodig hadden om aan voldoende heroïne te kunnen komen. Nadat in het najaar van 1978 was gebleken dat het aantal inslui pingen, berovingen, inbraken en diefstallen uit auto's sterk toe nam, besloot de recherche, in nauwe samenwerking met de surveillancedienst, aan deze fei ten extra aandacht te besteden. Binnen twee maanden konden toen al 80 verdachten worden aangehouden en werden 240 misdrijven opgelost. Uit het verdere onderzoek bleek dat de daders het vooral op de wijken in Utrecht-West hadden gemunt. Uit de verhoren kwa men nog eens 70 verdachten en 400 zaken naar voren. De daders varieerden in leeftijd van 15 tot circa 40 jaar. De politie gelooft overigens niet dat met de arrestatie een punt is gezet achter de reeks van inbraken. Zo lang de hulpverlening in Utrecht niet beter functioneert, zullen de drugsverslaafden blijven stelen om aan geld voor heroine te ko men, zo meent de recherche. Bedolven onder marmeren platen HELMOND (ANP) - Directeur T. Stassar van een natuursteenhan- del in Helmond is gistermiddag op zijn bedrijf bedolven onder tien marmeren platen met een to taal gewicht van 2,500 kilo. De platen kantelden vanaf een stel ling. Op weg naar een ziekenhuis overleed de man. Volgens fractieleider Den Uyl is het absoluut noodzakelijk dat er in totaal tot 1990 dertig procent op het energieverbruik wordt be spaard. Dit zou een besparing be tekenen van 15 tot 20 miljoen ton olie, of 8 a 10 miljard gulden. Daarnaast is volgens hem een na tionaal energieprogramma "bui tengewoon aantrekkelijk" voor de werkgelegenheid. Veel kosten hoeft de overheid hier ook niet bij te maken, omdat de noodzakelij ke investeringen binnen twee tot vijf jaar door het bedrijfsleven kunnen worden terugverdiend. De PvdA-nota is een vervolg op de vorig jaar mei uitgebrachte nota "Werkgelegenheid door solidari teit". Hiermee wilde de PvdA het aantal werklozen terugdringen tot 150.000, net als het regerings plan Bestek '81. De socialisten kozen voor het bereiken van dit doel echter een beleid met als ba sis het progressieve regeerak koord van 1977. Centraal hierbij stond een sterkere loonmatiging voor de inkomens boven 30.000 gulden (modaal) en het scheppen van 10.000 arbeidsplaatsen in de vierde (semi-overheids) sector. In "Werkgelegenheid door solidari teit II" legt de PvdA opnieuw het accent sterk op inkomensmati ging. De beide regeringspartijen CDA en VVD hebben de voor stellen van de PvdA inmiddels naar de schroothoop verwezen. "Even ondoelmatig en ondeug delijk als haar voorganger", ty peerde de VVD het PvdA-plan. Hel CDA constateerde dat Den Uyl geen wezenlijke nieuwe voor stellen deed en dat zijn conclusie, dat met deze plannen de werk loosheid teruggebracht kan wor den tot 150.000, door het ontbre ken van gegevens "een slag in de lucht blijft". CIJFERS ONBEKEND Den Uyl zelf had het ontbreken hiervan ook al als een bezwaar gezien, maar verklaarde dat ver geleken by nieuwere gegevens die van twee jaar geleden tot nu toe ontbreken. Vandaar dat ge tracht is de verslechtering van de economie zoveel mogelijk via een extra matiging ten opzichte van de PvdA-plannen van vorig jaar aan te geven. Lastenverzwaring zal hierbij onvermijdelijk zijn, DEN HAAG (GPD) - Na de tweede en laatste dag waarop de Raad voor de Luchtvaart zich heeft be ziggehouden met de vliegramp op Tenerife, heeft de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) ernstige kritiek geuit op de werkwijze van de Raad. Hield de directeur-generaal van de RLD, mr. Hans Raben, in zijn hoedanigheid van vooronder zoeker luchtvaartrampen nog een uitvoering requisitoir waarin hij concludeerde dat eigenlijk niemand een grote fout had ge maakt, de Raad voor de Lucht o.a. door verhoging van enkele indirecte belastingen. Meer bezuinigingen dan de oor spronkelijke 8.5 miljard guk'en van het vorige kabinet acht Den Uyl niet noodzakelijk. De voorgestelde verzwaring van de druk op de inkomens, waarbij de ondernemingen dan de garantie moeten geven dat hun extra win sten worden omgezet in werk, moet ertoe leiden dat er per jaar 2 tot 2.5 miljard gulden beschik baar komt voor nieuwe arbeids plaatsen. "Dit geld verdampt nu in de vorm van extra consump tie", aldus Den Uvl. Hiervoor is het ook nodig het inci dentele loon (kerstgratificaties, functieverbeteringen enz.) te be heersen. Dit kan volgens Den Uyl door onder meer het overwerk te beperken, de beginschalen voor salarissen van academici en daarmee gelijk te stellen beroe pen te verlagen, en door alle extra looncomponenten bij het jaar lijkse cao-overleg ter discussie te stellen. Bijzonder belangrijk is het dat het kabinet snel met een isolatieplan komt. Een bundeling van alle maatregelen in een Energiebc- sparingswet zou volgens Den Uyl het beste zijn, maar "dan kun je bij dit kabinet wachten tot St. Juttemus". "Het is beschamend, dat het enige wat er nu op dit ge bied is, nog doorloopt van de maatregelen van het vorige kabi net", aldus Den Uyl. De PvdA gelooft dat er in ieder ge val snel een stelsel van nieuwe isolatienormen voor oudere ge bouwen dient te komen. Daar naast kan tot energiebesparing gekomen worden door een betere voorlichting, de invoering van progressieve tarieven, subsidies en als aanvulling hierop een pak ket voorschriften. Dit laatste is mogelijk, aldus de PvdA. omdat de gebruikers uiteindelijk zelf van de besparingen zullen profi teren. HARDERWIJK - Een lesvlieg- tuigje van het type Cessna met aan boord vier mannen heeft gis teravond tegen zes uur een noodlanding gemaakt op het Veluwemeer ter hoogte van Dronten. Alle vier inzittenden zijn gewond overgebracht naar ziekenhuizen. vaart heeft zich twee dagen uit sluitend beziggehouden met deskundigen te ondervragen over startprocedures zonder het woord Tenerife zelfs maar te noemen. 'Een schertsvertoning", zo oor deelde een verkeersvlieger giste ren in de loop van de tweede zit tingsdag. Woordvoerder Frits van Vianen van de VNV ver klaarde na afloop: "Wij blijven zitten met de vraag hoe de cock pitbemanning van de KLM Jum bo "De Rijn" in strijd met de werkelijkheid de overtuiging kan DEN HAAG (GPD) - De VVD heeft haar wijzi gingsvoorstellen inge trokken op het voorstel van de PvdA-kamerleden Roethof en Haas om alter natieve hulpverlening aan jeugdigen niet langer strafbaar te stellen. Zij zal verder geen steun geven aan het voorstel. Omdat het CDA ook een tegen stander van het ontwerp is blijft de hulp aan wegge lopen jeugdigen dus straf baar. VVD-woordvoerder Nypels heeft zijn wijzigingsvoorstellen inge trokken nadat de kinderrechters, zoals N ij pels dat zelf zei „een ver nietigend advies hebben gegeven over het wetsontwerp en de wij zigingsvoorstellen". Nijpels heef! nu een kameruitspraak gevraagd waarin de regering verzocht wordt uiterlijk in september haar definitieve oordeel Ie geven over een mogelijke oplossing van de problematiek van de weggelopen minderjarigen. Pvd A-woordvoerder Patyn verwijt Nypels dat hy hiermee de ver antwoordelijkheid voor een nieuwe regeling naar de minister doorschuift en daarmee de Tweede Kamer als wetgever in zijn hemd zet. Volgens Patijn doet Nypels dat „uit angst voor mot met het CDA". Het ontwerp van de kamerleden Roethof en Haas is bedoeld om hulpverlening aan weggelopen hebben gekregen dat zij toe stemming had voor de start. Zo als de gang van zaken naar mijn overtuiging nu is geschetst, zon der dat daarin de menselijke fac toren zijn betrokken, kan zo'n ongeluk elke vlieger opnieuw overkomen. In zijn requisitoir analyseerde mr. Raben allereerst zeer uitvoerig de hele reeks gebeurtenissen die aan de botsing vooraf was gegaan. Hij maakte uitputtend gebruik van het rapport dat de luchtvaartin spectie over de toedracht van de ramp heeft opgesteld ten behoe minderjarigen niet langer straf baar te stellen. Allerlei hulpver leningsinstanties geven onder dak aan jeugdigen die van huis zijn weggelopen zonder dat zij de ouders of verzorgers vertellen waar die weggelopen jongeren dan verblijven. Volgens de hui dige wet kunnen de ouders de politie te hulp roepen en eisen dat ze hun kind terug krygen. De conflicten tussen ouders (of ver zorgers) en kind zijn daarmee in de meeste gevallen echter niet opgelost. Ook het CDA wil een nieuwe wet om de hulpverlening beter te re gelen Deze partij vindt echter dal nauwkeurig vastgelegd moet worden dat de hulpverleners alle gegevens moeten verstrekken ve van de Raad voor de Lucht vaart, om naar hij later verklaar de, zoveel mogelijk tegemoet te komen aan het herhaaldelijke geuite verzoek dit rapport open baar te maken. Mr. Raben concludeerde dat de KLM-machine te vroeg is gestart. De oorzaak daarvan schrijft hij toe aan de radiocommunicatie. De gebruikte uitspraken hebben bij de KLM-bemanning ten on rechte de indruk gewekt dat zij toestemming had aan de start te beginnen, en bij de verkeerslei ding dat de KLM-machine op het over de plaats waar de weggelo pen jongere onderdak heeft ge kregen. Hel CDA wil een onaf hankelijke instantie inschakelen voor het contact tussen de hulp verleners en de ouders of verzor gers. Het wetsontwerp stelde als voor waarde aan de hulpverlening dat die „zorgvuldig" moet zijn, maar de kinderrechters vonden dat begrip niet duidelijk genoeg. De VVD heeft zich bij die kritiek aangesloten en verwijst nu het hele wetsontwerp naar de prul lenbak. Hierbij kan echter ook een rol gespeeld hebben dat de regeringspartner van de VVD, het CDA, het hele ontwerp vanaf het begin al niet wilde accepte- startpunt bleef tot de startver- gunning zou worden gegeven. Ook de PanAm-bemanning wordt geen ernstige fouten verweten. Immers, zij waren onbekend op de luchthaven, het zicht was slecht en vrijwel zeker zijn zij de opgegeven afslag voorbij gere den toen zij hun checklijst vol gens voorschrift aflazen. "Het te ver doorrijden van PanAm-vlieg- tuig heeft in deze noodlottig sa menspelende factoren de laatste schakel betekend aldus Raben. "Van schuld dient niet te worden gesproken Geen van de betrok VLISSINGEN (GPD) - Politic- instanties in Zeeuwsch- Vlaanderen en de opspo ringsdienst van de Belgische Rijkswacht stellen een nader onderzoek in naar de ver dwijningvan twee meisjes uit Sluis: de 18-jarige Els de Bae- reen de löjaaroudeChristian Blaakman. Beide meisjes werden vorige weck woens dagavond voor het laatst ge zien op de standplaats van het Belgische circus Apollo in Sluis. De meisjes hadden een voorstelling van het circus bezocht. Een buurjongen had de meisjes na afloop een cara van binnen zien gaan. Nadien De aanwijzingen van de gecon sulteerde paragnost Croiset jr. dat de meisjes zich zouden bevinden op een van de spoorwegperrons in Brussel leverde bij nader onderzoek geen aanknopingpunt op. De in het Belgische Aarschot wonende directeur van het circus J. Gebruers ontkent dat een van zijn mensen iets met de verdwijning van de meisjes te maken zou heb ben. De tournee van het circus door Zceuwsch-Vlaanderen lever de ook andersoortige problemen op. De tot Neder lands directeur aangestelde Theo Sonhoven uit Utrecht poogde op een standplaats van het circus nabij de Belgi- sche-Nederlandse grens be slag te laten leggen op circus- bezittingen. Dit vanwege ach terstallige betalingen aan hemzelf,. De directeur van Apollo heeft op zijn beurt een proces tegen de Utrechtenaar aangespannen wegens „mis leiding", en aantasting van d£ goede naam van het circus en contractbreuk. Volgens de directeur van het circus is de heer Sonhoven vorige week vrydag uit het circus verdwenen met mede neming van geld en waarde papieren van het circus. Vol gens de moeder van de heer Sonhoven, die zelf niet voor commentaar bereikbaar was, had haar zoon al geruime tijd voor het circus gewerkt zon der daarvoor enige honoraria te hebben genoten. Volgens mevrouw Sonhoven zou er bij circus Apollo ook achter stand zyn ontstaan in de be talingen aan verschillende ar tiesten. Bewakers na diefstal schilderijen in arrest ROZEN DAAL (ANP) De rijkspoli tie in de gemeente RozendaaJ by Arnhwm heeft vorige week vrij dagavond de twee bewakers van het kasteel Rosendael aangehou den, nadat uit dit kasteel elf schilderijen met een gezamenlij ke waarde van een kwart miljoen gulden waren verdwenen. De sc hilderyen, alle van 19e eeuwse Nederlandse meesters, waren ei gendom van een antiekhandelaar uit Rozendaal en maakten on derdeel uit van de zesde Gelderse kunst- en antiekbeurs in het kas teel. Beide bewakers, afkomstig uit Nijmegen, hadden de opdracht de beurs 's nachts te behoeden voor inbraak. Ze werden aange houden, omdat de sehilderyen juist 's nachts zyn ontvreemd en omdat geprobeerd was een in braak te fingeren. De dieven hadden echter alle tyd om de doeken los te maken van de lij sten en zijn vermoedelijk gewoon door de voordeur van het kasteel binnengekomen en hebben het kasteel volgens de politie ook langs die weg verlaten. Vier schilderijen waren niet verze kerd. De bewakers ontkennen tot nu toe iets met de diefstal te ma ken te hebben. kenen valt ernstige nalatigheid te verwijten" Raben concludeerde dat met spoed Int nodige moet worden gedaan om de radiocommunicatie te verbeteren. "De situatie is ernsti ger dan wel eens wordt veronder steld. Hoewel uit de verklaringen van de deskundigen in de afgelo pen dagen misschien zou kunnen worden afgeleid dat er nauwe lijks ernstta problemen zijn, meen ik toch dat, gezien de mo gelijke risico's, grote aandacht voor verbeteringen in het sys teem gewenst is. VAASSEN (ANP) - De Vaasscnse ouders, die sinds 18 mei bijna driehon derd kinderen van de kleuterschool De Bijenkorf en de lagere Kouwe- naarschoop thuishouden, zijn vooralsnog niet van plan de kinderen weer naar school te sturen. De kinderen zullen met ingang van morgen overdag op een sportpark in Vaassen worden ondergebracht en daar door vertegenwoordigers van de ouders met spelletjes worden onder houden. Daartoe hebben de circa honderd ouders, die gisteravond in vergadering bijeen waren, besloten. De ouders willen van de gemeente eerst een duidelijke toezegging dat het opvangcetrum voor heroïneverslaafde in de Van Riebeeckstraat ver dwijnt. Daarbij moet tevens een termijn genoemd worden. Vanavond is er weer een gesprek tussen vertegenwoordigers van de ou ders en Burgemeester en Wethouders van Vaassen. B en W hebben meegedeeld dat ze een alternatief hebben.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7