F Keukenhof-arrangeur zet Arabisch huwelijk in bloemen Peter Laurier is 'fietsgek' ullilk Beschieting op de wc Hagenaar (72) wordt niet graag de fietsende opa genoemd PAGINA 4 WOENSDAG 30 MEI 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Ojj de ene stoel "ja"- op andere stoel nee KATWIJK - De Katw ijkse CDA- politicus N. Parlevliet staat morgenavond voor een merkwaardig dilemma. Als voorzitter van een schoolbe stuur heeft hij om geld ge vraagd voor nieuwe geschie denisboekjes. maar als wet houder is hij er op tegen dat de gemeente hiervoor geld uit trekt. Het betreft geschiedenisboekjes voor de gereformeerde Cas- pard de Colignyschool. Die lesmethode is al zo'n 20 jaar oud. Als voorzitter van het schoolbestuur heeft N. Par levliet daarom de gemeente aangeklampt om geld voor nieuwe boekjes. Wethouder N. Parlevliet (de zelfde, ja...) is echter van plan om morgenavond in de ver gadering van de Katwijkse gemeenteraad afwijzend te reageren op dat verzoek Scholen moeten dit soort on kosten opbrengen uit het geld dat zij (per leerling) jaarlijks van de gemeente krijgen vindt Parlevliet-de-gemeen- tebestuurder. Of hij, bloembinder Dries Lecke, de laatste twee weken van juli maar even stand-by wilde staan. Zo luidde de boodschap uit Saoedi-Arabië, hem gisteren per telefoon overgebracht door een secre taris van de Arabische prins Benladen, die in juli van zins is in het huwelijk te treden. Wanneer precies in juli is nog niet bekend; in islamitische landen is de trouwdatum, volgens Lecke, afhankelijk van de stand van de maan. Vandaar dat hoofdarrangeur van de Keukenhof-binnen- tentoonstellingen Lecke tot op heden by geen benadering kan zeggen op welke dag en welk tijdstip het privé-vlieg- tuig van de Arabische prins hem, zyn vrouw en zyn bloe men van Schiphol zal oppik ken. Die bloemen heeft hij nodig om het paleis van de bruidegom te versieren en uiteraard het bruidsboeket samen te stel len. Een klus voor welk de prins deze inwoner van Naarden gevraagd heeft. Volgens Dries is er een dikke 100.000 gulden mee gemoeid. Koelcellen „Voor mij betekent dat vyf da gen werken bij een tempera tuur van een graad of 45. De bloemen zullen dan ook bij aankomst meteen in de koel cellen gaan, want onder een dergelijke hitte bly ven ze nog geen dag goed. De ochtend voor de trouwerij zullen ze eruit worden gehaald en moet het hele paleis in een mum van tijd worden versierd" „Dat wil dus zeggen d&t je die eerste vier dagen alvast het arrangement in je hoofd moet maken, anders speel je het nooit van z'n leven klaar. Ge lukkig kan ik op de hulp re kenen van mijn vrouw, die ook in dit vak zit" Veel tijd om daar bij stil te staan heeft hy evenwel niet. Ook vandaag heeft hy zijn handen vol aan de afbraak van de Liliade in het Lissese park. De lelies zijn daar thans derma te rijp dat de meeldraden aan het lijf blijven plakken. Dries heeft dezer dagen dan ook veel weg van een op oorlog spad zijnde indiaan. Zijn handen, gezicht en kleren zijn bedekt met een oranje en gele stoflaag, die je er volgens de 31-jarige bloembinder niet één, twee, drie af krijgt. Vierde avontuur Het komende 'project' in het Midden-Oosten is overigens al weer het vierde Arabische avontuur van Dries. Reeds eerder voorzag hy een Ara bisch bedrijf van Hollandse bloe menarrangementen. Ook versierde hy het paleis van een sjeik („Je moet me niet naar zijn naam vragen") uit Jedda, ter gelegenheid van diens bruiloft. „Het palies moest van top tot teen ver sierd worden, inclusief de slaapkamer. Dat isiets unieks geweest, want als niet-isla- miet mag je dat heilige ver trek niet binnenkomen" Dries heeft in het Midden-Oos ten een paar jaar geleden voor het eerst van zich doen spre ken toen de zogenaamde Ex- poboot daar enkele havens bezocht. Als Hollands visite kaartje liet het Nederlands bedrijfsleven die, in Holland se bloemen getooide, boot va ren. Als arrangeur was Dries ook aan boord en in die dagen ontdekte hij dat de Arabieren helemaal weg zyn van alles wat groen is. „Het is dat het bloembindersvak daar onbe kend is, anders zou ik ver moedelijk nooit worden ge vraagd" Gigantisch „Ja", mompelt hij, „die Expo- boot was voor de Arabieren een gigantisch gebeuren. Dag en nacht waren ze aan boord, ze keken de ogen uit. Zodoende heb ik mijn con tacten gelegd en dat heeft er toe geleid dat ik van de win ter daar een tuin ga aanleg gen; een project van 1,2 mil joen gulden". Luisterend naar Dries' woorden was het boeket van de bruid van die sjeik uit Jedda voor de Arabieren een openbaring. Dries: „Ze kennen daar na tuurlijk wel bruidsboeketten maar geen echte bloemen. De boeketten daar zijn meestal van plastic of fluweel" Dries zegt nog geen beslissing te hebben genomen welke Dries Lecke, de hoofdarrangeur van de Keukenhof in Lisse, nu nog onder het stuifmeel van het leegruimen van de kassen in deze bollentuin"Straks" zit hij i Benladen letterlijk moet opfleuren met bloemen. Arabië.waar hij het huwelijk van pritis bloemen hij straks uit Aals meer naar Saoedi-Arabië zal meenemen. „Het zullen wel bloemen met felle kleuren worden, daar zijn die mensen dol op. Schrille kleurcontras ten, hè. Van pasteltinten moe ten ze niets hebben". Chauffeur In Arabië krijgt Dries de be schikking over een auto met chauffeur. „Het is goed zaken doen met die Arabieren. Ze zullen je nooit belazeren, zo lang je er tenminste de kant jes'niet afloopt. Nee, zodra de bruiloft gaat beginnen, vang ik mijn poen". En dan lachend: „Maar dan wordt er wel van mij ver wacht dat ik stante pede op hoepel"' LIBANON, 22 mei Het is hier nog steeds vrij rustig. De sleur waaria we nu leven blijft dus gehandhaafd. Al leen gisteren was het weer even schrikken geblazen. Ik zat net op de wc toen we wer den beschoten door mortie ren van de Falangisten. Ik zat net lekker rustig toen ik plot seling een gefluit hoorde, dat meteen werd gevolgd door een harde knal. Het klonk knap dichtbij dus ik schoot weer in mijn broek en zocht zo snel mogelijk dekking. Die eerste knal werd gevolgd door vier andere, dus het was maar goed dat ik dekking had gezocht. De inslagen van de granaten waren zo ongeveer vijftig meter van ons kamp. Waarom ze die granaten nou hebben afgevuurd weet nog geen mens, maar waar- schijnljk willen ze ons een beetje bang maken en laten zien dat ze er nog steeds zijn. En omdat wij de eerste Uni- filpost zijn vanuit het gebied van de Falangisten, werden wij gepakt. Na die vijf grana ten was het verder de hele nacht rustig. We kregen wel van hogerhand het bevel om verscherpt wacht te draaien, dus dat betekende dat nie mand van ons die nacht kon gaan slapen. Gelukkig heb ik nu tijd genoeg om bij te slapen, want op dit moment zit ik in een DC8 van de KLM, op weg naar Schip hol. Ik heb nu namelijk elf dagen verlof en die heb ik maar opgenomen in Neder land, vooral ook omdat mijn zusje gaat trouwen en het is natuurlijk altijd leuk om daar bij te kunnen zijn. Het verlof voor de Nederlandse militairen die naar Nederland willen is nu goed geregeld. Wij krijgen een flinke korting op de vliegreis dus het is best wel te doen. Ik moet 531 gul den betalen voor een retour Beiroet-Amsterdam. Wij zijn nu met ongeveer 25 man die op verlof gaan in Neder land en de sfeer is opperbest. De stewardessen hebben het dankzij ons knap druk gekre gen, want hun aandacht wordt regelmatig gevraagd, vooral om blikken bier te brengen, want daar doet ie dereen zich nu aardig te goed aan. Ik ben bang dat sommige jongens straks niet meer kunnen lopen, maar dat ze het vliegtuig uit gerold moeten worden. Maar dat hebben we wel verdiend, vind ik, na twee en een halve maand steeds maar wacht draaien en goed uitkijken. Dat goed uitkijken wordt nu dus door de mees ten maar even vergeten. Ik heb in de krant gelezen dat het weer in Nederland nu niet zo best is, maar dat vind ik helemaal niet zo erg. Ik heb best zin in een heerlijke.Hol landse regenbui na al die hitte in Libanon. Het lijkt me ook ontzettend leuk om nu knap gebruind in Nederland rond te lopen, dus als u deze week een bruin iemand in Katwijk rond ziet lopen ben ik het, want ik geloof dat er in Ne derland nog niet zo veel kans is geweest om bruin te wor den. Ik ga nu nog maar even slapen om mijn nachtrust in te halen die ik gisteren heb gemist en ik hoop maar dat de piloot ons veilig op Schiphol afzet. Ik ga met ontzettend veel zin mijn verlof in Nederland tegemoet, want het is toch wel erg fijn er even uit te zijn. DEN HAAG - Na vijftig dagen van stug doorfietsen is Peter Laurier (72) terug uit Marrokko in zijn Haagse woning. Vorige week zaterdag kwam hij terug, een week eerder dan gepland en ruimschoots op tijd om met Pinksteren aan de elfstedentocht mee te doen. Fietsen, is namelyk zijn grote pas sie en hoewel hij net terug is van een tocht van bijna 8000 kilome ter zou Peter Laurier die elfste dentocht niet graag willen mis sen. Peter rydt die tocht nu voor de vyfde keer, met een retourtje Den Haag-Casablanca per fiets opzijn naam,is hy waarschynlyk de best getrainde deelnemer aan die tocht. De fietstocht naar Casablanca was een harte wens van hem. Hij had sinds ziin pensionering al zoveel binnen Nederland afgefietst dat' hij nu eens iets groters wilde ver richten. Vier jaar lang deed Peter moeite om zijn harte wens in ver vulling te laten gaan. Oorspron kelijk zocht hy daar een sponsor voor. Toen die sponsor niet te vinden was besloot hij. samen met zijn vrouw Rie, om het geld dat ze voor een nieuwe kleuren televisie hadden gespaard in de tocht te steken. Uiteindelijk kre gen ze toch nog wat steun van oud-wielrenner Jan Janssen die hem een fiets leende en van een bevriende rijwielhandelaar die hem voor zo'n driehonderd gul den aan onderdelen schonk. Ver gezeld door zyn vrouw en chauf feur Jan Muije met een volg wa gen toog hij op 31 rpaart op weg naar Marokko. Het was zijn bedoeling om per dag rond de 150 kilometer af te leg gen, dan zou hij in ongeveer vijf tig dagen de tocht kunnen vol brengen. In de praktijk legde hy veel meer af. „Het kon gebeuren dat het erg lang duurde voordat je een hotelletje tegenkwam. Of dat je na honderdvijftig kilometer alleen in een heel smerig hotel te recht kon, dan reden we maar door, zodat we op sommige da gen wel meer dan tweehonderd kilometer aflegden. Daardoor zyn we ook een week eerder dan gepland terug." Onderweg zorgde Peter's vrouw Rie voor het eten. Noodgedwon gen, aten ze 48 van de 50 dagen dat ze onderweg waren kip. Me vrouw Laurier: „Ander vlees was niet te vertrouwen, rundvlees was vaak vies of niet gaar. Kip was altijd vers. soms werden de kippen ter plaatse voor ons ge slacht. Bovendien was het erg goedkoop. Maar, je moet niet denken dat het erg verveelde, het was iedere keer weer anders klaargemaakt Twee keer op een dag stopte Peter om te eten. Vooral veel melk en vruchten stonden naast kip op het menu. Als hij niet at reed Peter met een snelheid van tussen de vijfender tig en veertig kilometer per uur stevig door. Gezondheid Peter Laurier is verbaasd dat hem onderweg niets overkomen is. „Als ik langs een ravijn naar be neden fietste dacht ik vaak, als ik val dan wil ik hier met mijn fiets begraven worden. Je zag ook overal kruisen langs de weg. waar ongelukken waren gebeurd." .Het is gek maar ik ben onderweg helemaal niet ziek geworden", vervolgt Peter Laurier. „Alleen op de terugweg heb ik last van diarree gekregen, en dat terwijl we onderweg temperatuurver schillen van 40 graden hebben gehad. In Marokko was het 38 graden en in de bergen vroor het." Toen Peter terug kwam van zijn tocht liet hy zich direct door peter Laurier met zijn vrouw en een kennis zijn dokter onderzoeken, die wenste hem na het onderzoek di rect succes met zijn volgende tocht. Mevrouw Laurier vond vooral de reacties die haar man in Spanje kreeg fantastisch. „Ze dachten minstens dat hij Jan Janssen zelf was. Mensen knielden op straat en sloegen een kruis als Peter langs kwam. Veel mensen waren krantenmensen. Het is toch ook uniek wat mijn man gepresteerd heeft zo 'n afstand in die korte tyd afleggen", zegt ze niet zonder trots. Naarmate het gesprek vordert ko men de verhalen over de reis meer los. Over de keer dat me vrouw Laurier en Jan Muije met de volgauto Peter kwijtraakten. Over Jan Lneman die hem zijn busje kosteloos beschikbaar stelde en die ook meegaat met Peter's groepje in de elfsteden tocht. En natuurlijk over Peter s leeftijd. Het steekt hem dat overal waar zijn prestaties ter sprake komen ook gelijk zijn leeftijd in het geding komt. In augustus wordt hij 73. „Maar ik voel me steeds jonger worden, ik voel me eerder 27 dan 72. Ik vind het rot om zo oud genoemd te worden. In de kop van een huis aan huis blaadje werd ik zelfs een fietsen de opa genoemd!". RUDOLF KLEIJN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4