'Maredij khofj e moet blijven' i 0 WAT U BETREFT GAAT- IE DE LUCHT e Mare: geen excuses aan O.S.F. i 'teC: Wijkcomité Pancras opereert voorlopig I vanuit wisselwoning FLINKE FILES DOOR STORING BIJ NS Straks deel Hoge woerd autovrij WOENSDAG 30 MEI 1979 Het Maredijkhofje gezien vanaf de Haarlemmertrekvaart. Huisjes die op de nominatie staan om te worden gesloopt. LEIDEN - De redactie van het uni versiteitsblad "Mare" weigert om in het blad haar excuses aan te bieden aan de Onafhankelijke Studenten Fractie Leiden (O.S.F.). De O.S.F. heeft die verontschuldi gingen geëist omdat Mare een in gezonden stuk van de hand van Anneke Abma en Boudewyn Sluik heeft geplaatst. In dat stuk kreeg het optreden van OSF-le- den de kwalifikatie "neo-nazisti- sche knokploeg" mee. OSF-leden doen dit jaar voor het eerst mee aan de verkiezingen voor de universiteitsraad. Het in gezonden stuk ging over het ge drag van OSF-vertegenwoordi gers op een bijeenkomst in ver band met die verkiezingen. Volgens de Mare-redactie worden ingezonden stukken geplaatst zolang "de grenzen van het beta melijke niet worden overschre den". In een verklaring zegt de OSF "woedend" te zijn over deze reac tie omdat de Mare-redactie de be titeling "neo-nazistisch" ook binnen die grenzen vindt liggen. De OSF zegt zich nu te beraden op nadere stappen. Overwogen wordt om rectificatie te eisen via een civiele procedure, of aangifte te doen bij de officier van justitie om zowel de redaktie van "Mare" als de schrijvers van het ingezon den artikel wegens smaad ver oordeeld te krijgen". LEIDEN - Onder de bewoners van het Maredijkhofje, gele gen tussen de Maredijk en de Haarlemmertrekvaart, is grote onrust ontstaan door de plannen van de gemeente om het hofje te slopen. rrrrrdl 4 Bernadette Karremans, vrijwilligster van het buurtcomite Pancras-Oost, voor het tijdelijke buurtcentrum op de parkeerplaats aan het ir. Driessenplein. Het gaat om tien woningen die rug- aan-rug tegen elkaar zijn ge bouwd. Volgens de gemeente voldoen- de huizen niet meer aan de huidige woonwensen. Na sloop van de woningen zou het terrein gebruikt kunnen worden als achtertuin voor de aangren zende huizen. De bewoners van het hofje hebben in een brief aan het gemeentebestuur laten weten dat zij het niet eens te zijn met de plannen van de gemeente. Zij zeggen zeer tevreden te wonen in hun Maredijkhofje. "Wij hebben totaal geen behoefte aan andere woonruimte en verzoeken u dan ook dringend er aan mee te wer ken dat de huidige woningen van ons hofje een blijvende woon functie krijgen", aldus de bewo ners. Zoals bekend is de gemeente bezig met het maken van een verbete ringsplan voor hele Maredijk- buurt. Aanvankelijk waren er plannen om zo'n honderd wonin gen in de wijk te slopen. De buurtbewoners hebben daarte gen ernstige bezwaren. Wethou der Verboom heeft gisteren laten weten dat die aanvankelijke .«loopplannen weer van de baan zyn. Het grote aantal bewoners dat elders gehuisvest zou moeten worden zou voor de gemeente grote problemen opleveren. Uit een gesprek tussen het buurt- comité en wethouder Verboom is gebleken dat de wethouder wel vast houdt aan de voorgenomen sloop van het hofje. De wethou der zegde toe dat de oudere be- Weer vakantiedienst ophalen huisvuil LEIDEN - Ook dit jaar zal er in de vakantieperiode op beperkte schaal huisvuil worden opge haald. Van 9 juli tot en met 17 au gustus zal in het gebied buiten de singels de reinigingsdienst nog maar één maal per week langs komen, inplaats van twee maal. Er verandert niets voor het gebied binnen de singels. Daar zal het huisvuil normaal twee maal per week worden*opgehaald. woners van het hofje mogen blij ven wonen maar dat leeggeko men woningen niet opnieuw zullen worden verhuurd. Pas als alle woningen leeg zyn gekomen zal er worden gesloopt. Het buurtcomité vindt dat onaan vaardbaar. Volgens hen kan de huidige situatie nog wel dertig jaar duren en zal de onrust in het hofje blijven bestaan zolang er sloopplannen zijn. Zij menen verder dat het hofje binnen de kortste kpren zal verkrotten. Er zal een handtekeningenactie in de hele wijk worden gevoerd om voor elkaar te krijgen dat het hofje kan blijven bestaan. Twee jeugdige bromfietsters gewond geraakt LEIDEN - Een bromfietser (16) uit Warmond heeft gisteravond haar arm zwaar gekneusd bij een aan rijding op de Oegstgeesterweg in Leiden. Ze werd aangereden door een auto die uit tegenover gestelde richting kwam en links af sloeg naar het station. De be stuurster, een 57-jarige vrouw uit Ter Aar. reed iets te ver door en versperde zo de doorgaande weg voor de bromfietser. Gisterochtend werd een andere bromfietster, een 18-jarig meisje uit Leiden, gewond toen ze tegen een ketting reed die over het fietspad naast de Oegstgeester weg was gespannen. De ketting was bevestigd aan een vrachtwa gen aan de ene kant van het fiets pad die een kraakwagen aan de ander kant van het fietspad uit het gras trok. De ketting was ge markeerd met reflecterend band en er stond ongeveer veertig me ter ervoor op het fietspad een ge varendriehoek. Desondanks zag de bromfietster de ketting niet, ze kreeg een keelbeschadiging en pijn aan arm en been. LEIDEN - Files van honderden auto's, treinreizigers die voor een ritje tussen Den Haag en Leiden meer dan een uur in de trein zaten. Dat was het gevolg van een ingrijpende storing in de beveiligingsappara tuur van de Nederlandse Spoorwegen op de lijn Lciden-Den Haag en Leid en-Utrecht. De storing die gistermiddag rond vijf uur begon was de zoveelste sinds de NS besloten om de treinbeveiliging in Den Haag te concentreren Een woordvoerder van de Spoorwegen deelde vanochtend desgevraagd mee dat sinds de opheffing van de treinbeveiliging in Leiden de zaak nog niet goed functioneert "Er zijn de afgelopen weken verscheidene storingen opgetreden. Het grote probleem voor ons is dat daardoor de seinen op rood springen en de wissels niet meer werken. Daardoor ontstaan grote vertragingen." De storing van gistermiddag had tot gevolg dat de treinen tussen Den Haag en Leiden in de periode tussen vijf en negen uur lange tijd stilston den en slechts stapvoets reden. Een trein die om 17.12 uur vanaf het Centraal Station in Den Haag vertrok arriveerde pas rond halfzeven in Leiden. Ook de lijn Leiden-Alphen aan den Rijn was gestoord. Daar moesten tijdelijk bussen worden ingezet om de reizigersstroom in de spits op te vangen. Behalve het treinverkeer werd ook het wegverkeer ernstig in de war ge stuurd. Zo was door de storing de overweg "De Vink" geruime tijd geblokkeerd en moest de politie ter plaatse het verkeer regelen. Er ontstonden aan weerskanten van de ahob's files die zich uitstrekten tot de Haagsche Schouw aan de ene kant en de Haagweg tot voor de Chur- chilllaan aan de stadszijde. ADVERTENTIE lOOóéOdlU. Mt CR. t-lciiu KMW Te«?eOE|0 2.ij» n£T 20'O 30f?T£l?ilU6. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt van avond de film "Not a pretty picture" van de regisseuze Martha Coolidge vertoond. Hoofdthema van deze speel film is de verkrachtingDe film is erg indringend omdat spel en realiteit zeer nauw met elkaar verweven zijn. Na af loop van de filmvoorstelling kan er worden gepraat met vrouwen van "Vrouwen tegen seksueel geweld" uit Rotter dam. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt drie gulden. Informatieavond In de kantine van aannemer Van Wijnen op het Waardei- land wordt vandaag een in formatieavond gehouden over de bouw van de tweede brug naar het eiland en het leggen van een verbindings riool via de KettingstraatDe bijeenkomst begint om acht PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt morgenavond een le denvergadering in het tref centrum van de Leidse Stu denten Ekklesia aan het Ra penburg 100. Thema is: "Is de PPR socialistisch?" De ver gadering begint om acht uur. Majoretten Het majorettenpeloton "Pauli ne" uit Leiden heeft op een concours in Schagen de eerste prijs behaald in de eredivisie. Tevens werd een wisselbeker gewonnen die beschikbaar was gesteld voor het hoogste aantal punten van het gehele concours. Miss-majorette Wil ui a Paauw behaalde eveneens een eerste prijs. Here and now In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vrijdagavond de groep Here and now op. Hel is een Engels muziekcollectief, dat op het ogenblik met een grote bus door Nederland loert. Degroep die inmiddels twee el pees heeft gemaakt in Enge land, bestaat uit Stephie Sharpstring (gitaar). Bernie Elliot (gitaar), Keith the Bass (basgitaar), Gavin DaBlitz (synthesizer). Rob Bougie (drums) en Froggo (fluit). Het concert begint rond half tien s avonds en delo<jgang isgra- ONRUST OVER VERPLAATSEN BEDRIJVEN LEIDEN - Binnen de raadscom missie voor economische aange legenheden bestaat nogal wat ongerustheid over de manier waarop de gemeente industrie terreinen onder bedryven ver deelt. Dit bleek gisteravond tij dens een vergadering van de commissie, waar de verplaatsing van het loodgietersbedryf Ver kuilen B.V. aan de Oude Rijn en Kent Air Europa B.V. aan de Leeuwenhoekstraat aan de orde kwam. Er is een voorstel om de bedrijven te verhuizen naar respectievelijk het industrieterrein in de Waard en het industrieterrein in de Me- renwijk. De raadsleden Bleijie (CDA) en Ranner (PvdA) waren beiden bezorgd dat er een poli tiek gevolgd wordt van "wie het eerst komt, wie het eerst maait". Ranner. "De bedrijven die het kunnen betalen, worden het ge makkelijkst verplaatst vanuit de binnenstad. Dat zijn echter niet altijd de bedrijven die de meeste overlast veroorzaken. Waar by Bleijie er aan toevoegde: "Het al ternatief is dat deze bedryven tot sluiting worden genoodzaakt" Volgens wethouder Fase zal dit in de toekomst niet meer gebeuren nu er een nota is waarin selectie criteria staan aangegeven. Sinds korte tijd staat, halfver- scholen lussen geparkeerd staande auto's, op het ir. Driessenplein een wisselwo ning. Dat de gemeente Leiden noodgedwongen wisselwo ningen meestal niet op de meest rustieke plekjes in de sleutelstad situeert weten we allang maar een zeer intensief bezochte parkeerplaats in het hartje van de stad gaat wel erg ver. Gelukkig gaat het in dit houten onderkomen dan ook niet om de huisvesting van een aantal bewoners in afwachting van renovatie van hun eigen wo ning maar om het tijdelijk onderbrengen van enige ge meenteambtenaren en het buurtcomite Pancras Oost. Sinds het begin van deze maand houden vrijwilligers van het buurtcomité hier ge regeld zitting en kunnen be woners van de wijk, waar voor de gemeente zoals beken d al jaren een bestemmingsplan aan het uitknobbelen iSs zo maar binnenwippen voor het stellen van vragen of het uiten van klachten. Bernadette Karremans is één van de vrijwilligers in het buurtcomite. Over de strijd van het comité voor een eigen onderkomen, welke uiteinde lijk leidde tot de mogelijkheid om gebruik te maken van een veredelde bouwkeet, zegt zij "Vanaf het moment dat het buurtcomit/e is opgericht, in '75.zijn we al aan het knokken voor een eigen ruimte. In de loop der jaren is een aantal panden ter sprake gekomen maar telkens ketste het af, om financiële redenen". Zij vervolgt "Volgens de ge meente was het onmogelijk om voor ons een pandje vrij te maken of om iels nieuws te creefen. We hebben de ge meente zelfs voorgesteld al leen de materialen beschik baar te stellen en dat wij dan verder voor het opknappen of verbouwen van een bepaalde ruimte zouden zorgen. Zelfs dat bleek niet tot de mogelijk heden te behoren. Uiteindelijk werd er van de kant van de gemeente gesteld dat we of ge noegen moesten nemen met een gedeelte van deze wissel woning of dat we anders he lemaal mets zouden krijgen. Tijdens een buurtvergade- ring hebben we toen maar be sloten om hiermee akkoord te gaan omdat er werkelijk niets anders voorhanden was". Een kleine maand geleden heeft het comité dus zijn intrek ge nomen in, zoals de gemeente het noemt, een se mi-perma nent informatiecentrum. Op dit moment behoeven de wijk bewoners het gebouwtje nog slechts te delen met een con sulent stadsvernieuwing van de gemeente Leiden maar de bedoeling is dat daarop korte termijn nog enige ambtena ren bij zullen komen. Bernadette Karremans: "Dit gebouwtje is door de gemeente in eerste instantie bedoeld als een informatiepost voor haar renovatieplannen. Uiteinde lijk is er dan ook nog een gaatje voor ons gevondenBe slist geen ideale situatie na tuurlijk want over uiterlijk vijfjaar moeten we hier weer uit zijn. Laten we hopen dau we tegen die tijd eindelijk iets anders.een vast onderkomen, hebben gevonden" Voorlopig zal het buurtcentrum op het ir. Driessenplein, dat naar de naam Pancrat luistert, even wel een centrum functie vervullen voor de on geveer 1100 zielen tellende wijk. Elke maandagavond houdt het buurtcomité hier zijn wekelijkse vergadering en houdt het tevens, van 19 tot 20 uur. spreekuur. Elke eerste maandag in de maand wordt er in de "Pancrat" verder een openbare bewonersvergade ring gehouden en bovendien zal het centrum fungeren als startpunt voor verschillende acties zoals de schoonmaak actie van 15 juni aanslaande. Bernadette Karremans over de ze actie "Op 15 juni gaan we met materiaal dal beschik baar is gesteld door de dienst gemeentewerken de wijk in. Een dergelijke actie is in deze oude stadswijk hard nodig. Bij veel bewoners is namelijk een mentaliteit ontstaan van "laat de rotzooi maar liggen want er is toch niets tegen te beginnen en botiendien gaat de boel straks toch tegen de vlakte". Wij hopen die men taliteit wat te veranderen en tegelijk de bewoners wat meer bij ons werk als buurtcomite LEI DEN - De Hogewoerd wordt in de loop van dit jaar tussen Gan getje en Watersteeg afgesloten voor autoverkeer. De gemeente zal na de bouwvak overgaan tot herinrichting van dit straatge deelte. De straat wordt dan gro tendeels bestemd voor fietsers en voetgangers. Een informatieavond van de ge meente over de herinrichting trok gisteravond nauwelyks be langstelling Eerder was van de zyde van bewoners/winkeliers bezwaar gekomen tegen enkele onderdak n De gemat nta hi eft he t plan daarna zo gewijzigd dat bestemmingsverkeer gemakke lijk toegang heeft tot de straat. ADVERTENTIE (Dal zal niet lang meer duren!)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3