"Burgemeester moet van CD A- huize komen" Keukenhof denkt al aan nieuw voorjaar.. Restauratiebeurt Oudshoornse kerk heel spektakel Velen weten niet van onderbetaling BB3BE WOENSDAG 30 MET 1979 ALPHEN AAN DEN RIJN - De nieuwe burgemeester van Alphen moet weer van CDA-huize zijn. En wel bij voor keur "een meelevend lid van een protestant-christelijke kerk", met als tweede keus: een CD A-burgemeester van katholieke huize. Dat is het verlangen van het CDA in Alphen (met 14 van de 29 gemeenteraadszetels de grootste partij in de gemeente). LISSE - Keukenhof is weer dicht. Alle hekken zijn op slot. Alleen de hoveniers zijn nog druk in de weer in de voormalige kruiden tuin van Jacoba van Beieren. De schitterende kleuren van de bloemen zijn verbleekt en de bloemen moeten daarom worden "gekopt". Met een mes worden ze tot op een lengte van 10 cm onder de kelk afgesneden, in sommige gevallen komt daarvoor de zeis aan te pas. Nu het park is gesloten voor het publiek, begint voor Keukenhof reeds het werk voor volgend jaar. Koppen, rooien, spitten. In okto ber is men weer aan het planten toe. Op de foto zijn twee hoveniers van Keukenhof bezig met het "kop pen". Dat kwam gisteravond naar voren tijdens een "hoorzitting" van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, met de Alphense gemeenteraad. De plaatselijke politici mochten bij hem hun verlangens depone ren over de nieuwe burgemees ter. PvdA In tegenstelling tot wat het CDA vindt, meent de plaatselijke PvdA dat Alphen recht heeft op een socialistische burgemeester. Volgens woordvoerder v. d. Vlies is het grootste deel van Alphen niet-confessioneeL PvdA (7), VVD (6) en de Progressieve Combinatie Alphen (2 zetels in de gemeenteraad) hebben samen een krappe meerderheid. Als grootste partij binnen die niet- confessionele meerderheid maakt de PvdA aanspraak op een burgemeester uit PvdA-kringen. Daarbij speelt nog een rol. dat de per 1 augustus benoemde nieuwe gemeentesecretaris een VVD-er is, aldus Van der Vlies. VVD De Alphense liberalen zeiden mr. Vrolijk in de eerste plaats vooral te streven naar een "goeie bur gemeester". Als dat een burge meester is met "een vrije kijk op zaken en personen, met respect voor ieders overtuiging", maakt het de plaatselijke VVD niet zo veel uit tot welke partij of kerk de Katwijk wil eenheidin strandleven KATWIJK - De gemeente Katwijk wil graag, dat alle kustplaatsen in Nederland gelijke regels opstellen over het "strandleven". Op initiatief van Katwijk is nu overleg opgang gekomen tus sen de gemeentebesturen van (voorlopig) de kustplaatsen tussen Velsen en Hoek van Holland. Burgemeester en wethouders van Katwijk willen o.m. ge lijkheid in tekens en borden voor wat betreft de veiligheid van baders (waar mag men zwemmen, is er toezicht, mag men met schepen in het water en met voertuigen op het s'frand en dergelijke), het toe staan van dieren (honden, paarden, pony's en ezels) plus om de dagelij ke strand reini ging. Tijdens een eerste overleg van vertegenwoordigers van de ongeveer tien gemeenten werd duidelijk dat er een keus aan verschillende regelingen op al deze gebieden is. Er is daarom een commissie inge steld met vertegenwoordi gers uit Den Haag, Katwijk, Zandvoort en Velsen die het komen tot eenvormige rege lingen binnen de algemene politie-verordcningen van de diverse plaatsen gaat bestu deren. In het najaar komt men dan weer voltallig bijeen om te bezien of er resultaten zijn te boeken, die de duidelijk heid voor badgasten kunnen bevorderen. Pand gekraakt LEIDEN - Met hulp van de Leidse Kraakbond is op 11 mei weer een pand gekraakt aan de Paul Kru- gerslraal. Volgens de kraakbond stond de woning al geruime tijd leeg. Het pand is in beheer van de Leidse Woningslichting. KWJ ingeschakeld na klachten nit Noordwijk LEIDEN - De KWJ, beweging voor werkende jonge ren in Leiden heeft bij haar actie tegen onderbeta- ling de afgelopen weken een paar successen ge boekt. Zo wist de beweging, die vorig jaar november een zwartboek uitbracht met daarin de namen van onderbetalende werkgevers, ruim 5000 gulden aan achterstallig salaris te vorderen. Het betrof hier een Marokkaan, die werkte in de keuken van het Noordwijkse hotel Noordzee waar hij op 1 augus tus van het vorige jaar vol gens zijn zeggen werd ontsla gen. Volgens de directie had de man zelf ontslag genomen, en was hem zelfs ruim 400 gulden teveel uitbetaald. Een door de KWJ ingeschakelde advocaat kwam echter uit op een tekort van 5414 gulden, een bedrag dat de man deze week als nog werd uitge keerd. Bovendien kreeg hij langs deze weg onlangs nog 1419,- aan achterstallig sala ris. Ook een andere klacht van on derbetaling kon onlangs worden gehonoreerd Een seizoenwerknemer bij een pizzeria in Noordwijk werd, nadat hij ontslag had geno men, niet het vakantiegeld uitbetaald waar hij volgens zijn cao recht op had. Nadat de man een jaar had gewacht schakelde hij de KWJ in, die vorige maand het vakantie geld alsnog binnenkreeg Opgelicht Volgens Dinie Craane van de KWJ zijn beide voorbeelden een bewijs "dat het allemaal niet meevalt met die onderbe taling. "Die twee zijn toevallig naar hel klachtenspreekuur gekomen, maar veel weten hel niet en worden gewoon opgelicht. Het blijkt ook weer hoe moeizaam het is, als werknemers onrecht is aan gedaan, om het geld alsnog te krygen. We pleiten er dan ook voor dat die hele procedure wordt verkort". De KWJ houdt elke dinsdag klachtenspreekuur, van vijf tot acht uur in het pand aan het Noordeinde 2. LEIDEN - Aan de Burggravenlaan 1 is het kantoor van notaris mr. J. Schoffelen gevestigd. In het pand was vroeger de artsenprak tijk van dr. Kehrer gehuisvest. - Aan de Haarlemmerstraat 213 is in een voormalige meubelwinkel een filiaal van de woninginrich tingszaak Hage gevestigd. - Aan de Haarlem nierstraat 227-229 wordt de baby- en kinderkle dingzaak "Bambi" opgeheven. - Aan de Trompstraat 62 is in een voormalige levensmiddelenzaak nu een winkel in zuivclproduk- ten, brood en fijne vleeswaren gevestigd van H.M.N. Jansen. - Aan de Hansenstraat 31 is het tandtechnisch laboratorium "Kreadent" gevestigd. - Aan de Nieuwe Rijn 37 is in een vroegere slagerswinkel een lunchroom gevestigd. De naam van de lunchroom is "De Engel van Leiden". - Aan de Breestraat 67 is op de plaats van de makelaardij Wa terland Vastgoed BV het uit zendbureau ASB gevestigd. - Aan de Botermarkt 14 is in de vroegere boekenzaak van Sweris een damesconfectiezaak geves tigd onder de naam "Total wo man". - Aan de Goejeestraat 66 is het fi liaal van de glascenlralc Boskoop (glasreparatie en het plaatsen van glas) gevestigd. - Aan de Bakkersteeg 7 is het foto grafisch bedrijf van Juun Arens gevestigd. - Aan de Hogewoerd 11 is in de voormalige grammofoonplaten- zaak "De Witte Kiosk", een win kel in oude meubelen van Arjan Miedema gevestigd. Muren besmeurd LEIDEN - Om vier uur vannacht heeft de politie op de Aalmarkt twee personen van 20 en 21 jaar aangehouden, één uit Leiden en één uit Noordwijk. De twee had den enkele muren aan de- Aal markt besmeurd met verf. Ook de verf is in beslag genomen. Automobiliste verongelukt ALKEMADE - De 25-jarige Maran- ca Moyen uit Amsterdam is gis teravond dooreen verkeersonge val in Alkemade om het leven ge komen toen z(j met haar auto door o'nbckende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom bolste. Het slachtoffer overleed ter plaatse. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Is er gekozen voor het goedkoopste en meest goede project, of zijn er kosten noch moeite gespaard om na deze restauratie van alle problemen af te zijn?". Met andere woorden: "Kunt u ons garande ren dat ooit niet weer de fundering wegrot" en "dat wij over een paar jaar niet opnieuw met kale plekken op de muur zitten waar het pleisterwerk afbrok kelt?" Dat waren gisteravond de kern vragen tijdens de rondvraag bij de gemeente-avond van de hervormde wijkgemeente "Oudshoornse kerk" over de naderende, ingrijpende res tauratie van dit Alphense monument. Die zekerheid kon ir. Peetoom, de architect die het restaura tieplan in handen heeft, de ongeveer 40 aanwezige leden van de gemeente niet zomaar geven. "We treffen een af doende voorziening. Dat is makkelijk gezegd, ik weet het, maar veel méér dan u ver tellen dat alles zorgvuldig ge beurt kan ik niet". Zo zal pas tijdens de restaura tie moeten blijken wat voor oplossing er gevonden moet worden om het pleisterwerk te houden waar het hoort: op de muur. Vooral de binnen muur aan de westkant van de ruim driehonderdjaar oude kerk is lelijk ontsierd. Oorzaken: ten eerste een hoog zoutgehalte in zowel de stenen als de specie die tij dens de opbouw in 1663 werd gebruikt. Zout, dat nu kristalliseert omdat er wa ter bijkomt. Daarnaast komt er condensvocht uit de mu ren zetten dat eveneens aan het pleisterwerk "vreet". Zelfs een behandeling van de buitenkant van de muren van het kerkgebouw geeft nog geen garantie dat het pleisterwerk voor altijd op zijn plaats blijft zitten. Twee miljoen Een oplossing is er daarvoor dus nog niet. Ook nog niet voor wat betreft de financie ring van de restauratie. De kerkvoogdij verwacht wel in augustus met het gemeente bestuur van Alphen tot over- eensremming te komen wat betreft de voorfinanciering. Zoals bekend gaat de op knapbeurt zo'n 2 miljoen gul den kosten. De helft komt voor rekening van het minis terie van CRM, de provincie Zuid Holland draagt dertig procent bij in de kosten en de gemeente Alphen tien pro cent. Al die subsidies komen echter pas in 1982 af. Tot zo lang zal het kerkbestuur zelf voor de twee miljoen op moe ten draaien. Sinds lange tijd zijn daar besprekingen met het gemeentebestuur over gaande. Rest nog tien procent, die de hervormde gemeente zelf op tafel moet leggen. Van het to tale bedrag, opgelopen tot 450.000 gulden, is dankzij ver schillende acties inmiddels 200.000 gulden binnen. Er is nu een commissie voor geld werving in het leven geroe pen die voorlopig drie dingen op stapel heeft staan: Er komt een kring "vrienden van de Oudshoornse kerk". De vrienden storten, bijvoor beeld per kwartaal, een be drag ten bate van de restaura tie en krijgen daarvoor volop informatie terug middels een speciaal uit te geven krantje. De start is eind augustus. Tijdens de jaarmarkt zijn al lerlei artikelen te koop en wordt extra aandacht geves tigd op de actie "vrienden van de Oudshoornse kerk". Er zal jaarlijks een antiek markt worden georganiseerd, in en om het kerkgebouw. Ook worden enkele concerten gegeven. Steeds meer blijken musici op hun eigen manier een steentje bij te willen dra gen in de onkosten. Spektakel De werkzaamheden zullen in september echt goed van start gaan. Al voor de bouw vakvakantie zullen er even wel reeds activiteiten te be speuren zijn. Architect Pee toom noemt het allemaal een heel spektakel. De hele in boedel, de vloer inbegrepen, zal tijdelijk uit de kerkruim te moeten verdwijnen omdat ook binnen het gebouw ge heid zal worden (trilling- vrij). Er zal in de kerk ook een cen trale verwarming worden ge plaatst, iets dat het behoud van het onlangs gerestau reerde orgel en het plafond moet waarborgen. Rond het kerstfeest 1980 zal de kerk weer in gebruik kunnen wor den genomen. In de tussen tijd zullen de diensten wor den gehouden in gebouw On derweg aan de Lijsterlaan. Dodelijk ongeluk Fietsbond pleit voor dubbel fietsverkeer toekomstige burgemeester be hoort. Wél mag daarbij niet uit het oog worden verloren dat lan delijk bezien, zowel PvdA als VVD. wat burgemeestersposten betreft, onderbedeeld zyn, aldus VVD-woordvoerder Th den Daas. Tweede keus van de liberalen (die in de eerste plaats kiezen voor een "vooruitstrevende liberaal") zou een D'66-erzijn. liet Den Daas weifelend weten. Ook voor de PvdA is D'66 de tweede keus, zij het dat die keus door PvdA- woordvoerder Van der Vlies met heel wat minder aarzeling werd uitgesproken. Progressieven De Progressieve Combinatie Al phen (een samenwerkingsver band van D'66, PPR en PSP) ten slotte, heeft een voorkeur voor een progressieve kandidaat. In eerste instantie voor iemand af komstig uit eén van de kleinere progressieve partijen, in tweede instantie voor een PvdA-er. "Medeburger" Overigens zal Alphens nieuwe burgemeester niet alleen "eerste burger" moeten zijn, maar voor al "medeburger". Hij of zij zal "op voet van gelijkheid" met al le bevolkingsgroepen moeten kunnen omgaan. Uiteraard drongen de plaatselijke politici ook aan op een brede be- stuurservaring. De nieuwe bur gemeester in Alphen zal boven dien binnen het college van bur gemeester en wethouders moe ten fungeren als teamleider en een "bindend element" moeten zijn in dat college: Alphen heeft 2 CDA-wethouders, 1 van de VVD en 1 van de PvdA. De gemeenteraad sprak zich ook uit over de nevenfuncties van de toekomstige burgemeester. Die zullen zich moeten beperken tot die functies die verband houden met het burgemeestersambt Die lijst met wensen nam de com missaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk gister avond mee terug naar Den Haag Verlangens, die wat hem betreft zeker mee zullen spelen bij zijn definitieve voordracht aan de minister van binnenlandse za ken, zo liet hij weten. BODEGRAVEN - Bij een ver keersongeval i»p de Goudseweg in Bodegraven is vannacht de 31- jarige BogoljoebProleuit Alphen aan den Rijn om het leven geko men. De man raakte in een flauwe bocht de macht over het stuur van zijn auto kwijl, waarop de wagen tegen een boom belandde Hij was op slag dood, drie andere inzittenden werden gewond. LEIDEN - De fietsbond ENFB heeft bij de gemeente aange drongen om op fietsj^aden langs drukke verkeerswegen tweerich tingsverkeer toe te staan. Op deze wijze wordt voorkomen dat fiet st ts bm moeten rijden of de drukke weg moeten oversteken. In de gemeente is tot nu toe nog maar op enkele plaatsen (deel Wille m de Zwijgerlaan en Chur- chilllaan) dubbel fietsverkeer op een fietspad toegestaan. Volgens de EN FB volgt de gemeente "een soort struisvogelpolitiek" omdat op veel plaatsen fietsers tegen de toegestane rijrichting rijden. De ENFB meent dat tweerich tingsverkeer op de meeste In staande fietspaden met eenvou dige middelen tot stand kan wor den gebracht. Voor het "ombou wen" van een normaal fietspad Half jaar tot een veilig tweerichtingspad noemt de fietsbond een goede markering het belangrijkst, tweerichtingsverkeer op fietspa den zou volgens de ENFB in ie der geval moeten worden toege staan langs de route Oogst gees- terweg-Willem de Zwijgerlaan. De fietsbond wijst de gemeente erop dat dit de drukste autoroute van Leiden is waar oversteken gevaarlek en tijdrovend is. Hoe lang de burgemeesterbenoe ming in beslag zal nemen kon mr. Vrolijk gisteravond niet zeggen. Wel moet toch al gauw op een half jaar worden gere kend: vier maanden bedenktijd voor de commissaris van de ko ningin, twee maanden bedenk tijd voor het kabinet. Van die periode wordt echter nogal eens in negatieve zin afgeweken, stelde de commissaris van de koningin al op voorhand. Eén ding staat volgens hem wel vast: het kabinet zal met zijn keus nummer de hele gemeenteraad van Alphen kunnen bevredigen "Dus bereidt u maar vast voor op teleurstellingen", hield mr Vro lijk de raad tot slot voor Raadslid wil beperking reclame voor tuinverlichting LEIDEN - Het CDA raadslid Bleijie wil dat de gemeente gaat bekijken of er niet wat te doen is aan de toenemende reclame voor tuinverlichting Hij vindt dit niet in overeenstemming met de op roep van de regering om te ko men tot een bezuiniging van vijf procent op het energieverbruik Hij vroeg dit gisteravond fijdens de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden Bleijic zei dat hy zich ervan bewust was. dat de gemeente in dit soort zaken weinig bevoegdheden heeft, "maar" aldus Bleijie. "aan de an dere kant kan de gemeente in tij den van waterschaarste ook een sproerverbod afkondigen Wethouder Fase van economische aangelegenheden verwees de heer Bleijie met zijn vragen door naar hel Energiebodruf Rijnland.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23