"Moeder-mavo is geen kletsclub" Ogen van ministerie moeten open gaan Bloempap halve liter tijdelijk BOERHAAVE-RECTOR DICK J. VAN KOOTEN: Niet te versmaden. Echte boter is niet zo goedkoop als wat ik gemakshalve de concurrentie zou willen noemen. Maar dat proefje dan ookwèl,zeg- neem me niet kwalijk. LEIDEN I WOENSDAG 30 MEI 1979 LEIDEN- Het tweede kans on derwijs dateert eigenlijk al uit de vorige eeuwRond 1875 verschenen er overal in den lande, als gevolg van de in dustriële opkomstmiddelba re handelsavondscholen (on der andere "Kennis ismacht" in Leiden). Deze avondscho-1 len hebben precies een eeuw het hoofd boven water kunnen te houden. In 1929 werd in Amsterdam het eerste avondgymnasium op gericht maar het duurde tot na de Tweede Wereldoorlog eer het avondonderwijs pas goed van de grond kwam. Door de crisisjareti en de oor log was er bij veel Nederlan ders een achterstand van maar liefst 15 jaar op onder wijsgebied ontstaanVelen hebben dat zo gelaten maar er waren er ook die alles in het stand zo veel en zo snel moge lijk in te lopen. Voor de avondscholen betekende dat een eerste grote impuls. Een tweede impuls kwam in 1968 toen werd besloten dat avondscholen voortaan zelf hun examens mochten afne men. Men hoefde niet langer naar het staatsexamen en voor velen werd daardoor de drempel naar een avond school weggenomen. In dat zelfde jaar kwam de mam moetwet tot stand hetgeen be tekende dat het aantal ver plichte vakken nagenoeg werd gehalveerd. Wederom een impuls. Een zeer sterke impuls kwam er in 1976 toen er ook dagoplei dingen ontstonden zodat men niet langer louter 's avonds tweede kans onderwijs kon volgen. Dit betekende trou wens het ontstaan van de "moeder-mavo"Het curso risch onderwijs, de mogelijk heid om op mavo-, havo-, vwo- of meao-niveau slechts éen bepaald vak te volgenen de zogenaamde schakelcur sussen, het opfrissen van de lagere schoolkennis als voor bereiding voor een verdere opleiding,zijn de meest recen te impulsen die ertoe hebben bijgedragen dat het aantal leerlingen in het tweede kans onderwijs thans is opgelopen tot rond de 70.000 en naar verwachting binnen 5 jaar zelfs zal oplopen tot boven de 100.000. Deze explosieve groei van het aantal leerlingen heeft even wel duidelijk geen gelijke tred gehouden met de opvang en begeleidingsmogelijheden Laat de financiële steun van de overheid ten aanzien van het volwassenonderwijs wei nig te wensen over, voor het aanstellen van schooldecanen en voor het vrijmaken van tijd om aankomende cursis ten voldoende te informeren, op te vangen en te begeleiden, bestaat nauwelijks speel ruimte. "Een pijnlijke zaak", vindt rec tor DJ. van Kooten van de Leidse avondscholengemeen schap "Boerhaave", in 1972 ontstaan door een fusie van vijf bestaande avondscholen en inmiddels uitgegroeid tot de grootste scholengemeen schap in de Leidse regio met het volgende cursusjaar on geveer 2000 leerlingen. "Het is hard nodig dat er snel iets wordt gedaan om deze scheef gegroeide verhouding enig zins recht te trekken anders gaan we met het volwasse nenonderwijs de verkeerde kant op". Van Kooten vervolgt: Opvang en begeleiding is namelijk heel belangrijk bij deze tak van onderwijs, meer nog dan bij het gewone onderwijs. Je hebt namelijk te maken met mensen die, en dat is begrij pelijk, veel sneller uit hel lood geslagen zijn, eerder het bijl tje er bij neer gooien wanneer het wat tegenzit dan jongeren. Wij proberen zo goed en kwaad als het gaat met onze beperkte mogelijkheden het nodige aan opvang en bege leiding te doen, via onder an dere gespreksgroepen, maar daar mag het niet bij blijven. Er is duidelijk meer nodig maar op dit moment kunnen we gewoon niet meer doen. Misschien dat wanneer de avondscholen zich gezamen lijk,op landelijk nivaeu,sterk maken voor deze zaak de ogen van het ministerie eindelijk zullen worden geopend". Dick Jvan Kooten (44), sinds 1962 werkzaam in het avond onderwijs, kan een pionier van het internationale tweede kans onderwijs worden ge noemd. Hij onderhoudt con tacten op dat gebied met di verse Europese en Ameri kaanse instellingen. Eind vo rig jaar heeft hij een tiental weken door de Verenigde Sta ten gezworven om zich op de hoogte te stellen van het reilen en zeilen van het volwasse nenonderwijs ("Adult educa tion") aan de overkant van "de grote plas". Hij is uitge nodigd om eind dit jaar een conferentie in Boston bij te wonen en daar het nodige te vertellen over hel volwassen- onderwijs in Nederland dat qua opzet behoorlijk verschilt van het Amerikaanse Adult Rector Dick J. van Kooten (pionier van het internationale tweede kans onderwijl): "Gebrek aan opvang- en begeleidingsmogelijkheden een pijnlijke zaak". education". ("Het systeem is hier veel schoolser maar dat vind ik juist een voordeel. Ik geloof namelijk in proefwer ken en het examen in de verte als stok achter de deur"). Over zijn Amerikaanse erva ringen zegt hij: "Hel volwas senenonderwijs is daar zeer sterk ontwikkeld en enorm uitgebreid. Adult educa tion" varieert van het leren van basisrekenenLatijn of scheikunde tot het schilderen van je huis, het leren van bridge of van zwemmen. Het onderwijs wordt daar niet alleen schriftelijk of in de schoolklas gegevenmaar komt ook via de beeldbuis, ge sloten telefooncircuits, ja zelfs via de krant tot de mensen". De opleiding van leraren die les gaan geven aan volwassenen is volgens rector Van Kooten in de Verenigde Staten uitste kend ontwikkeld. "Er zijn daar speciale lerarenoplei dingen voor", aldus de heer Van Kooten. "Voor ons een ongekende situatie. Hier in Nederland bestaat geen en kele opleiding of cursus op dat gebied. Ook daar zal nodig iets aan moeten worden ver anderd. want lesgeven aan volwassenen is echt heel iets anders dan lesgeven aan kin deren. Hel is beslist wenselijk dat hier op korte termijn een aantal Amerikaanse verwor venheden wordt gereali seerd". J.V. De geestelijke bagage van "het zwakke geslacht" blijft allang niet meer beperkt tot de lagere school en eventueel de huis houdschool. Sinds een aantal ja ren doet zich zelfs het verheu gende verschijnsel voor dat vrouwen die, door welke reden dan ook, geen mogelijkheden hebben gehad om door te leren of bij wie de gedachte om voortge zet onderwijs te gaan volgen ge woon niet is opgekomen alsnog hun "schade" gaan inhalen. De "moeder-mavo" (en sinds kort ook de "moeder-havo en -vwo") is daar een overtuigend bewijs van. IJzeren wil Zo'n zes a zevenduizend vrouwen, in leeftijd sterk uiteenlopend van 19 tot rond de 50 jaar en mis schien nog wel ouder, hebben dit jaar aan ongeveer 80 dag- en avondcollege's hun mavo- en ha vo-examen afgelegd. Voor de meeste vrouwen is daarmee een eind gekomen aan een periode van keihard zwoegen. Een perio de waarin zij zichzelf herhaalde lijk zijn tegengekomen, herhaal delijk met de gedachte hebben gespeeld om het bijltje er maar bij neer te gooien. Het valt ook niet mee om naast het huishouden ook nog eens enkele ochtenden in de week in de schoolbanken plaats te nemen en in de spaar zame vrijetyd in de studieboeken te duiken. Bovendien is het zo dat zij in drie jaar tijd de mavo-stof moeten opnemen terwijl "gewo ne" scholieren daar een jaar meer tijd de tijd voor hebben. "Je moet dan ook over een ijzeren wil beschikken om dit te kunnen volbrengen", zegt de 39-jarigc mevrouw Dreef, moeder van drie kinderen (17, 14 en 11 jaar oud). Zij is één van de 100 leerlingen van de Leidse avondscholenge meenschap "Boerhaave" die on langs hun mavo-examen hebben afgelegd. Drie jaar lang heeft zy drie ochtenden in de week in de schoolbanken gezeten. Gemid deld besteedde zij daarnaast zo'n 20 uur per week aan haar huis werk. Dat alles naast het gewone huishouden en haar vrij willigers- activiteiten op het gebied van bejaardenopvang, waarin zij vroeger werkzaam is geweest. Rotzooi Hoe is zij die drie jaar doorgeko men? Mevrouw Dreef: "Ik vond het zalig, al die drie jaar ben ik laaiend enthousiast gebleven. Ook het gezin heeft me altijd enorm gestimuleerd wat natuur lijk enorm belangrijk is. Alleen tegen het eind, in de tyd rond het examen werd het me bijna teveel. Toen begon ook m'n jongste dochter wat vervelend te doen. Die riep dan wel eens tegen me: "Je hebt nooit tyd voor me, ik zal blij zijn wanneer je van die rot zooi afbent". Maar ach, dat was ook zo weer over". De bedoeling van Mevrouw Dreef is om, wanneer zij, straks haar mavo-diploma op zak heeft, voorlopig te blijven doorleren. Zij zegt: "Ik mis de school nu al, na het laatste examen is er ge woon een leegte gevallen. Ik kan nu thuis nauwelijks m'n draai meer vinden". Twee andere examinandi van de "moeder-mavo" (zij noemen het liever dagopleiding voor volwas senen) zijn Jenny van der Laan (35) en Mieke Hartemink (34), beiden moeder van twee kinde ren. Over hun beweegredenen om na al die jaren weer terug te keren in de schoolbanken een te rugkeer die hun allesbehalve moeilijk is gevallen ("Dat komt omdat je zo verschrikkelijk ge motiveerd bent"), vertellen zij het volgende. Mooie meid Jenny van der Laan (die haar di ploma straks wil gaan gebruiken als opstapje voor een verdere studie "Ik hebaltiid gewerkt als mannequin en fotomodel. Toch had ik het gevoel een beetje mi lege handen te staan ik wilde me ook wel eens op een ander gebied waarmaken. Ik was het dus ei genlijk zat om altyd maar de mooie meid te moeten spelen. Via een test op het arbeidsbureau ben ik toen bij de "moeder-mavo" te rechtgekomen". Mieke Hartemink (wil eveneens voorlopig nog blijven doorleren en uiteindelijk een baan gaan zoeken in de sociaal-medische sector): "Op de school van mijn kinderen deed ik mee aan ouder participatie. Dus in groepjes met kinderen lezen en zo. Op een ge geven moment kreeg ik het ge voel dat ik wat miste. Omdat ik graag bij wil blijven vooral als m'n kinderen wat ouder worden heb ik na lang aarzelen de knoop doorgehakt en me voor deze cur sus opgegeven. Ondanks dat de beide moeders met veel plezier op hun 3-jarige op leiding terugkijken hebben ze toch de nodige kritiek, vooral ten aanzien van de opvang, begelei ding en voorlichting van de cur sisten. Met name over de gang van zaken in het examenjaar zijn ze tamelyk ontevreden. "Het af gelopen jaar zijn we veel te veel aan ons lot overgelaten. Soms werden we behandeld als on mondige kinderen. Er zyn zelfs enige leraren die zo'n moeder mavo als een grapje zien. denken dat wij toch niets anders te doen hebben. Zo'n instelling wreekt zich vooral in het examenjaar". Giftig Jenny van der Laan: "Het ergste van alles vond ik nog dat we op ee. gegevt. m men' dri- schoolonderzoeken op ee.i da«, moesten maken. Dat is toch bela chelijk, je kunt je immers onmo gelijk drie keer op één dag waar maken. Daar ben ik toen zo giftig over geworden dat ik alleen al om deze reden 14 dagen voor het ein dexamen met de hele zaak wilde stoppen". Een bron van ergernis voor de cur sisten is ook de wijze waarop de buitenwereld veelal tegen de "moeder-mavo" aankijkt. Mieke Hartemink: "Veel mensen den ken dat het hier een gezellige kletsclub is en dat we aangepaste examens krygen. Daar kan ik me vreselijk kwaad over maken". En Ria Wijnands (36): "Laatst las ik een ochtendkrant dat de exa menopgaven dit jaar zo makke lijk waren. Daar werd ik gewoon niet goed van. Het hele jaar zit je je kapot te leren en zo'n krant schryft eventjes dat het examen eigenlijk maar weinig voorstelde. Toen ik dat las voelde ik me vre selijk gepakt". Peuleschil Dat de moeder-mavo inderdaad geen gezellige kletsclub is met een aangepast les- en examenni veau blijkt wel uit de woorden van de heer F. Springveld. leraar Duits en al jaren werkzaam in het tweede kans onderwijs. Hy zegt: "Het is beslist geen peuleschil zo'n "moeder-mavo". In aan zienlijk minder tyd moeten de cursisten echt net zo veel stof zien op te nemen als de middelbare scholieren. De examens zyn ook exact hetzelfde". Over zyn ervaringen wat betreft het lesgeven aan volwassenen en het nut van een "moeder-mavo" en het tweede kans onderwijs in het algemeen zegt de heer Spring veld: "Ik werk graag met volwas senen omdat je dan veel meer op basis van gelijkheid kunt wer ken. Bovendien zijn er vrijwel nooit conflictsituaties omdat by- na alle leerlingen enorm gemoti veerd bedg qn Hel nut van der gelijke opleidingen is voor my heel duidelijk omdat ik geloof dat er een groot verband bestaat tus sen het leren en je geluksmoge- lijkheden. Het maakt daarbij vol gens my niet uit of je zo'n oplei ding gebruikt voor het vinden van een baan of niet. Leren is immers nooit weg. je wordt er in elk geval niet minder van" JAAP VISSER ADVERTENTIE 59 Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkien. LEIDEN- Wie kent ze niet die bijna lugubere affiches van een paar jaar terug, waarop een tamelijk jonge vrouw stond afgebeeld, gewapend met een afwasborstel en een theedoek. De haren slordig rond het mismoedige ge zichtje en op de voorgrond de vuile vaat. Daarboven in grote witte letters de kreet: "Marie wordt wijzer". Welnu de ontwerpers van deze "wandversiering" kunnen gerust zijn want in de in de afgelopen jaren zijn er heel wat "Marietjes" een flink stuk wijzer geworden. Steeds meer v-rouwen zijn immers, volkomen terecht, tot het inzicht gekomen dat de criteria van weleer ("zorg maar dat je goed met naald en draad overweg kunt, de stofdoek vlot kunt hanteren en een aardige pot kan koken, dan kom je altijd goed terecht") beslist niet zaligmakend zijn. ADVERTENTIE Vorige week donderdagochtend vertrokken enkele tientallen leerlingen van de moeder-mavo in Leiden per trein naar Hoek van Holland voor een tripje naar Engeland.Op de foto de leerlingen (allen eindexamenkandida ten) op het perron van het Leidse station.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21