"Twente mist brutaliteit, die dit wèl heeft Vliegverbod uit angst opgeheven Hulshoff manager Fortuna SC, maand rust voor Rensenbrink Nottingham is afhankelijk van manager Clough 1 L 'mm Beker voor Amsterdammers Triomf voor Tahamata 'OENSDAG 30 MEI 1979 MUNCHEN - De autoriteiten van de stad München, waar van avond de wedstrijd Nottingham Forest-FF Malmö voor de finale van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen wordt gespeeld, hebben uit angst voor vernielingen door supporters een uniek besluit ge nomen: het verbod om met pas sagiersvliegtuigen in de nacht te vliegen werd opgeheven. Op deze manier wil men bereiken dat de supportersschare al in de nacht van woensdag op donder dag met chartervluchten het land verlaat. Er zullen zeven vliegtuigen in de nachtelijke uren vertrekken. Minister van binnenlandse za ken van Beieren, Gerold Tand- ler, heeft de bevolking om be grip gevraagd voor de geluid soverlast. Hij voegde er aan toe dat het persé ging om een een- j malige maatregel. Ruud Krol heft de beker in triomf, prins Claus applaudiseert SITTARD (GPD/ANP) - Barrv Hulshoff wordt de nieuwe mana ger van Fortuna SC. Met ingang van 1 juli volgt de thans in Eijs- den woonachtige MVV'er en ex- Ajacied de naar het bankwezen terugkerende Joop Boekhorst op. Hulshoff en Fortuna SC heb ben een overeenkomst gesloten van voorlopig een jaar. "Dat is gebeurd omdat de functie van manager voor Hulshoff helemaal nieuw is", zei voorzitter mr. Paul Boels. De 32-jarige Hulshoff. die vijftien jaar in het betaald voetbal heeft doorgebracht (waarvan 12 sei zoenen Ajax) werd gistermiddag aan de spelersgroep voorgesteld. Trainer Joop Castenmiller was hierbij niet aanwezig. Hij zat gis teren op de tribune bij FC Vlaar- dingen-Excelsior. Laatstge noemde ploeg is zaterdag, in Rot terdam, tegenstander van de For- tunezen in het voorlaatste com petitieduel. Voorzitter Paul Boels: "Het ligt in de bedoeling dat Hulshoff het werk. zoals dat tweeëneenhalf jaar door Joop Boekhorst is ge daan, continueert. Alhoewel 1 juli de datum is waarop Hulshof!" in dienst treedt van Fortuna SC. zal hij zich eerder reeds oriënteren in zijn nieuwe werkkring. Hopelijk kan dat gebeuren in de na-com petitie". De huidige situatie bij Fortuna SC (met kans op transfervrijheid voor zeven spelers) is voor Huls hoff geen reden geweest van de verbintenis af te zien. Hij: "Ik zal me dezer dagen volledig oriënte ren. Verder is het een kwestie van afwachten. Eén ding staat bij my voorop. Ik hoop veel te kunnen doen aan scouting en opleiding van jonge talenten. Ik heb er echt Zege Excelsior Excelsior heeft gisteravond in Vlaardingen een competitiewed strijd voor de eerste divisie be taald voetbal met 4-1 van FC Vlaardingen gewonnen. Daar door eiste Excelsior de kopposi tie in de eerste divisie weer voor zich op. De ploeg leidt met éen punt voorsprong op Fortuna SC. Rensenbrink Het voetbalseizoen 1979-1980 krijgt een vroegtydig einde voor Rob Rensenbrink. De Nederlandse linksbuiten van Anderlecht is aan een rustperiode van een maand toe waardoor hy niet kan deelnemen aan de laatste ronden voor de beker van België en evenmin aan de uitwedstrijd voor de intercontinentale beker tegen America uit Mexico City die rond half juni in Midden-Amerika wordt gespeeld. Rensenbrink liep tien dagen gele den een knieblessure op in de wedstrijd tegen Luik. Omdat die blessure niet herstelde, vertrok hij gisteren naar Barcelona waar de befaamde Spaanse chirurg dr. Cabot werd geraadpleegd. De wonden aan de gewrichtsbanden van de knie maken vooralsnog geen ingreep noodzakelijk, maar voetballen mag hy tijdens de komende vier weken in geen ge val Is Rob Rensenbrink, ondanks ver zorging en rust, voor 1 juli niet volledig fit. dan moet hy terug naar de Spaanse dokter die dan wellicht tot opereren zal over gaan. Duisburg: gered Door de inhaalwedstrijd bij Borus- sia Mönchengladbach met 0-2 te winnen werd MSV Duisburg gis teravond zeker van behoud in de Bundesliga. Borussia Mönchengladbach heeft nog een punt nodig om degrada- t ie te ontlopen. Kees Bregman, de libero van Duisburg, die volgend jaar voor Rod a JC speelt, kreeg een gele kaart ROTTERDAM (GPD) - Het moet voor zowel Ajax-trainer i Cor Brom als Ajax-voorzitter Ton Harmsen een pijnlijk moment zijn geweest. Het Amsterdamse feest naar aan leiding van de afgetekende 3-0 bekerwinst op FC Twente kon eigenlijk ook pas na die noodgedwongen confronta- I tie tussen beide omstreden figuren in de Meer-club goed op gang komen. De felicitatie van de praeses aan het adres van de coach had iets weg van een judaskus. Vooral Brom verkeerde daarbij in een bevoorrechte positie. Hij had alle gelegenheid zijn opponent te kijk te zetten. Maar de oefen- meester bewaarde zijn fatsoen. I De rust in en rond zijn team dien- de hoe dan ook te worden ge- I handhaafd. Slechts één deel van de opdracht, die hij zich had ge steld, was succesvol uitgevoerd. Nu rest nog het behalen van de titel. Het doet allemaal wat onwezenlijk aan bij Ajax. De club staat bol van I interne strubbelingen; er heerst niet alleen een zeer gespannèn sfeer tussen de bestuurlijke en technische leiding, maar ook de spelersgroep staat op gespannen voet met de trainer. En toch loopt het prestatief gezien bij de Am sterdammers op rolletjes. Twente merkte dat gisteravond tijdens de herhaling van de bekereindstrijd in het opnieuw met bijna 30.000 toeschouwers gevulde Rotter damse Feyenoord-stadion. "Ik ben snel uitgepraat", aldus be gon de teleurgestelde Spitz Kohn. de coach van Twente zijn analyse. "Ajax was gewoon beter en dat moetje kunnen erkennen. Iedereen heeft kunnen zien wat er aan ons spel mankeerde. Daar hoef ik niet nader op in te gaan. Het is immers niets nieuws". Kohb had gelijk. Kon Twente zich veertien dagen geleden dankzij enerzijds de eigen inzet en anderzijds de falende afwer king van Ajax nog staande hou den, gisteravond bleek overdui delijk dat de Enschedeërs op alle belangrijke onderdelen van het voetbalspel voor hun Amster damse opponenten door de knieën moesten. Het onvoldoende loopvermogen op het middenveld vormde de hoofdoorzaak van de afstraffing, die Drost en de zijnen te incasse ren kregen. "Daarnaast", zo ver weet de Twente-aanvoerder zijn ploeggenoten, "hebben we niet fel genoeg gespeeld. Wij missen gewoon de brutaliteit, die Ajax wel heeft. Door deze tekortko ming komen wij altijd achter de grote clubs aan". Anders De door Drost gememoreerde fel heid speelde gisteren inderdaad ook een zeer belangrijke rol. In het eerste finaletreffen ontbrak het bij Ajax in de eerste helft im mers aan die gebetenheid. Maar de ploeg had van die fout geleerd. Brom daarover: "We hebben het nu anders aangepakt; veel feller dan toen. We zijn van het begin af aan agressief gaan spelen en de kansen werden nu wel benut", Aanvankelijk zag het er overigens naar uit dat de Amsterdamse doelpuntenmachine opnieuw met storingen had te kampen. Liefst vier pogingen om Twente- doelman Van Gerven te passeren mislukten. En tussen die Am sterdamse bedrijvigheid door kopte door de terugkeer van Strydveen weer in de punt van de aanval opererende Gritter Twen te bijna op 0-1. Met veel moeite wist doelman Schrijvers zijn team voor een achterstand te be hoeden. In de 26ste minuut wer den de krachtsverhoudingen dan eindelijk op het elektronische scorebord tot uitdrukking ge bracht. Een gave combinatie tus sen Krol, Tahamata en Lerby - de drie uitblinkers bij Ajax - resul teerde in een lage voorzet, die door de attent reagerende Clarke (de Brit weet zich eindelijk op een acceptabel niveau te manifeste ren) knap achter Van Gerven werd gegleden. Twente had zich in feite toen al ge wonnen gegeven, maar het lukte Ajax voor rust toch niet om de zege veilig te stellen. Dat was niet in de laatste plaats het gevolg van enkele arbitrale blunders van scheidsrechter Jan Keizer, die niet optrad tegen grove overtre dingen. Alleen Ajax-voorstopper Wijnberg werd na de hervatting wegens vasthouden van Gritter geboekt. Kat en muis Keizer bofte dat Ajax al in de twee de minuut na rust de veilige ha ven wist te bereiken. Een fraai, maar zeker niet onhoudbaar af standsschot van Tahamata bracht de Amsterdammers op 2-0 met als logisch gevolg, dat de scherpe kantjes van de strijd wa ren verdwenen. Het werd steeds meer een kat-en-muis-spel, waarbij de formatie van Brom zich kon uitleven in zeer fraaie aanvalspatroon. Het leidde in de twintigste minuut tot een erg fraaie treffer van Schoenaker die een lage voorzei van Arnesen, vallend met het hoofd afrondde. Ajax vond het toen welletjes, richt te het oog op Volendam, dat als het laatste lastige opstakel in de race naar de titel wordt gezien, en schakelde twee versnellingen te rug. Pas toen kon Twente in de buurt van doelman Schrijvers komen. Thorensen werd zelfs tot twee keer toe in een ideale posit ie gemanoeuvreerd, maar beide ke ren moest hij in de Ajax-goalie, die later last kreeg van zijn knieblessure als gevolg van een botsing met Gritter, zijn meerder erkennen. De oosterlingen ver dienden ook geen treffer. Argentinië: 0-0 Het voetbalelftal van de Ierse vrij staat is er gisteravond in Dublin in geslaagd wereldkampioen Ar gentinië in een vriendschappelijk duel een gelijkspel van 0-0 af te dwingen. Er waren in het stadion aan Lansdowneroad 25.000 toe schouwers. Ajax-feestje rond Simon Tahamata. die zojuist de tweede treffer voor zijn ploeg heeft gescoord ROTTERDAM - Voor Simon Tahamata was de winst van Ajax op FC Twente een per soonlijke triomf. Een aantal weken geleden had hij van het Ajax-bestuur te horen gekregen dat hij weg mocht, ondanks het feit dat hij nog een jaar onder contract stond bij de Amsterdamse club. Hij voelde het als een miskenning van zijn talen ten. Niet door de trainers Brom en Haarms, die hem graag voor Ajax willen be houden. maar door het be stuur, dat hem een vrijbrief gaf om te onderhandelen. De uitverkiezingen in Oranje was zijn eerste persoonlijke triomf, het winnen van de beker de volgende. Tahama ta was immers gisteravond in het Fevenoordstadion de grote smaakmaker van dit beslissende bekerduel. Als een wervelwind vloog hij over alle delen van het veld, vaak ongrijpbaar voor zijn tegenstanders. "Ik ben enorm blij met het re sultaat. Het was een fijne wedstrijd, vooral als je nog een goaltje mee kunt pikken. Ik geloof dat ik nu heb laten zien wat ik kan. Of ik bij Ajax wegga valt nog niet te zeggen. Er zijn nog gesprek ken met enkele clubs gaande, maar van Ajax heb ik na de interland niets meer ge hoord. Misschien dat er de komende weken zal worden gepraat", zo verwoordde de kleine Ajacied zijn gevoe lens op deze voor hem zo triomfantelijke avond. MÜNCHEN - De politie van München lijkt meer op te zien tegen de finale van het Europa-Cup-I-toernooi vanavond dan manager Brian Clough van Nottingham Forest. Ter wijl maar liefst 2000 agenten zijn opgetrommeld om het voetbalverkeer jn goede banen te leiden, vindt de arro gante, schreeuwlelijk Clough het nauwelijks de moeite waard om zijn vakantie met zijn gezin op Kreta te onder breken. De voorbereiding op het duel tegen het in dc ogen van de Engelsen zelfs op papier nauwelijks zichtbare Malmo uit Zweden heeft hij overgelaten aan zijn assistent Peter Taylor. Clough is zelf pas gisteren in Munchen gear riveerd om zo snel mogelijk na de wedstryd weer terug te keren naar Kreta. De44-jarige regisseur gaat er vanuit dat hy recht heeft opzijn ontspanning. Op welk tijdstip dan ook. Iedere andere trainer zou met dergelijke uit stapjes zichzelf buitenspel zetten, maar Brian Clough kan het zich per mitteren omdat alles wat hij in zijn voetbalcarrière tot nu toe heeft aangepakt, heeft omgezet in goud. Of liever gezegd bijna alles. Alleen Leeds United bleek in 1973 niet gecharmeerd van zijn alternatieve aan pak. Vierenveertig dagen nadat hij als opvolger was aangetrokken van Don Revie, werd Clough door Leeds alweer op straat gezet. Daarvoor en daarna heeft hij echter volop de gelegenheid gehad en gegre pen om zich waar te maken en te bewijzen dat hy niet zozeer afhankelyk is van een elftal maar dat een elftal afhankelijk is van hem. Zowel Derby County in het begin van dejaren 70 als Nottingham Forest heeft hy uit de tweede divisie gehaald en naar de landstitel gevoerd. Onopvallend Toen Clough vier jaar geleden in Nottingham opdook, leidde het team een onopvallend bestaan in de tweede divisie. Met Taylor, met wie hy ook al had samengewerkt by Derby County fwjj vorm. n t en onvCfllMnbave tandem") zorgde Clough ervoor dat Nottingham uit de anonimiteit te voorschijn kwam. Dat ging dan gepaard met imponerende investerin gen. Eerst werd door Nottingham vier miljoen gulden uitgegeven om onder andere doelman Peter Shilton ("de beste ter wereld") te laten overkomen van Stoke City en om de geroutineerde middenvelder Ar chie Gemmill los te weken by Derby County en dit seizoen werd nog eens vier miljoen uitgetrokken voor Trevor Francis. Clough voert daarbij aan dat hij dat geld eerst zelf voor de club heeft verdiend. Zoals dat ook nu weer het geval is Onder meer dankzij succes sen in competitie (tweede plaats), League Cup (voor de tweede maal in successie veroverd) en Europa Cup heeft Nottingham alweer vier mil joen gulden bijeen gevoetbald. Een bedrag, waarmee Clough het mid denveld weer wil versterken. Met de Schotse international Asa Hartford, die nu nog by Manchester City speelt, of met dejeugdige Andv King van Everton. Op die manier wil Nottingham Forest in navolging van Liver pool minstens twee jaar de Europa Cup als zijn eigendom beschouwen Voor Clough is dat geen punt. Vorig jaar oktober liet hy al weten dat Nottingham dit jaar de cup zou veroveren. Twee-eenheid Dat hy dat doel inderdaad lijkt te zullen bereiken schryft hy toe aan de twee-eenheid die hy met Tavlor vormt, aan veel studie, ervaring en hard werken en aan het feit dat hij er een alternatieve werkwijze op nahoudt. Middenvelder John McGovern: 'Toen wy de eerste wedstryd in de Europa Cup moesten spelen tegen Liverpool dronken we in de bus een paar biertjes op de gezondheid van de trainer en werd er bij het eten wyn geschonken. Ik ken geen ander team waar zoiets gebeurt". Daar staat tegenover dat centrale verdediger Larry Lloyd vorig jaar na de uitwedstrijd tegen AEK Athene een boete van 800 gulden kreeg, alleen omdat hij zijn Forest-blazer niet had aangetrokken maar in zijn koffer had gestopt. Assistent-trainer Taylor. "Goede gewoontes zorgen voor goede resultaten". Clough voelt zich op die momenten geroepen om de teuge ls wat strakker aan te trekken, een tactiek die zijn pupillen uitstekend lykt te bevallen. McGovern: "Clough en ik zijn min of meer eikaars tegenpolen. Ik ben erg rustig, terwijl hy juist erg extrovert is Buiten voetbal zou ik dan ook niet graag met hem willen optrekken. In het veld loop ik me echter kapot voor hem. Als trainer is hij even arrogant als geweldig". De Nottingham- aanvoerder staat in die mening niet alleen. Doelman Peter Shilton by- voorbeeld heeft zo'n grote bewondering voor Clough dat hy aan zyn contract een clausule heeft laten verbinden die inhoudt dat wanneer Clough vertrekt Shilton eveneens zonder probleem kan opstappen. JAN PREENEN 7'u sraupr oa/s u/£ P£se£A/ aa 3/n/ve/j _j* /vöc7 6ffp d/£ Jüpocos FPFMMFTe 'AJ AAP O/PST l/OOfi? T FAO/- T/57FA/£aPPS PA/JAS A1£T 'AJ 8FOEF- J£ PAT TE KOPT £AJ PAAP PAT 7FTAPS /S GEEP /-/ATF GOOVE PAT Z/CPZELF lOuPFTE i/£PFOP£AJ OF CF/JEPAA/'Z-t £V POCJP/POFAJ CFOTÖ-1 AAP A/FEMT£ TJE5 P£J FAWOTTFE- mp<5 o/t- x peelt r,-~- !*/0 30/fé/ cfumop eea/- p/f doet lpat-/f poep MOET ■■ïüj SCPOPPFPS '7 l/ELP AFSCPOAAD1

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17