LEIDSE SPAARBANK NUTSSPAARBANK. DeSpaarbank Is er voor geld. PRETTIG GEPRIJSDE HIFI SETS!!! Lezers schrijven SERVICE DOOR EIGEN TECHNISCHE DIENST Donderdagavond koopavond Er is altijd hNutsspaaibankbijdehand. Om het te brengen als u wilt sparen. Om het te halen als u geld nodig hebt. Hypotheken, persoonlijke leningen, doorlopend krediet, noemt u maar op: de Nutsspaarbank is er al héél lang voor. Om u tegen gunstige voorwaarden aan geld te helpen. Erg gunstige voor waarden. Vergelijkt u ze met wie u maar wilt. En het zal u duidelijk LUXMAN L 31 2x33 w. versterker 730,- T 34 unieke tuner 790,- Micro DD 35 direct-drive speler incl. Stanton 681E element 1050,- 2x B W DM 4 boxen 850,- Adviesprijs 3420,- ^KENWOOD NIEUW KA 305 versterker 2x40 w. RMS 569,- KT 2070 direct-drive speler incl. element KT 313 tuner 0.9 uv gevoeligheid 569,- KD 2070 direct-drive speler incl. element 489,- KX 550 hifi dolby cassette deck 869,- SRE 135 audiorack met glazen deur 479,- Adviesprijs 2975,- Set prijs 2198}- <235|. SONY 737 MK II sound station 1 TA 313 2x28 w. versterker |CZ£ ST 313 L tuner TeU2 dolby cassettedeck PST I direct-drive speler audio rack 2 x 45 w S ƒ1998,- fKENWOOD NIEUW KA 3750 versterker 2x30 w. RMS 569,- KT 5550 tuner 569,- KD 1500 beltdrive automatic speler 379,- Audio rack 289,- LS40 Kenwood boxen 50 w338,- Adviesprijs 2164,- NIEUW AM 2250 2x25 w. versterker 348,- AT 2250 tuner 438,- AP 100e draaitafel 298,- CS 703 dolby cassettedeck 468,- RMH 100 audio rack 348,- Adviesprijs 1900,- Set prijs 1595}- TELEFUNKEN HR 3000 2x35 w. RMS tuner/versterker HO 1000 tapedeck dolby 3800 direct-drive speler met elem. TL 510/1 hifi boxen 75 w. hifi rack 3000 met gratis audiorack 2148,- U ZIT ER VOOR WIJ STAAN ER ACHTER Sportvissen Met deze brief.wilde ik reageren op het artikel van 23 mei met de kop: Vissen hebben ook gevoel. Daarin scheert de heer Van Haarlem, voorzitter van de werk groep Dierenbescherming en Sportvisserij, 1,7 miljoen geregi streerde sportvissers over één kam wat voor veel visliefhebbers niet leuk is. De heer Van Haarlem komt met zes tips die voor de goede vissers allesbehalve goede tips zijn en voor de beginnende visser maar gedeeltelijk bruik baar zijn. De eerste tip luidt: Probeer te voor komen dat de vis de haak inslikt. Dit zal bij de ervaren visser zel den voorkomen omdat hij zijn dobber geen seconde uit het oog verliest en bij de eerste goede reactie van zijn dobber zal slaan. De tweede tip is de enige redelijke tip die voor velen bruikbaar is: het natmaken van de handen voor men de vis pakt. De derde tip (verwijder de haak voorzich tig) is zowel voor de vis als voor de visser belangrijk omdat de haakjes waarmee de goede sport visser vist dikwijls wat klein en daardoor wat kwetsbaarder zijn dus automatisch voorzichtig be handeld worden. De vierde tip (zet gewonde vis niet terug maar doodt hem) vind ik uit den boze. De heer Van Haarlem vergeet dat er ook nog dieren zijn die van gewonde vissen leven. En als je dan als visser de gewonde vis moet gaan doden, waar laatje dan de gedode vis? Voor de vijfde tip (gebruik geen leefnet) is wat te zeggen als men stalen leefnetten gebruikt. De grote kunststofnet- ten met kleine mazen zijn uitste kend voor het vasthouden van gevangen vis die praktisch altijd wordt teruggezet. Over de zesde tip (doodt onmiddel lijk de vis die niet wordt terugge zet) wil ik opmerken dat de visser die van plan is de vis te consume ren heus wel weet wat hij met de vis moet doen. Dan het stukje over wedstrijd-vis sen. Het gegooi met vis naar con troleurs komt toch niet voor bij visverenigingen. Ook het uitruk ken van haken niet. Misschien wel een voor de grap onder elkaar georganiseerd wedstrijdje. Het is jammer dat de heer Van Haarlem de goede sportvissers niet kan scheiden van de slechte sportvis sers waardoor hij veel visliefheb bers op de tenen trapt. B. T. del Prado Raamsteeg 43 Leiden Multinationals In de krant van 25 mei staat een boeiend artikel over multinatio nals en de investeringen, die ze doen. Het is een interessant arti kel, maar wel zijn er na lezing nogal wat vragen gerezen. In de eerste kolom staat dat de pro- duktiecyclus 3 fasen heeft. Een produkt wordt gemaakt in de ontwikkelde landen en dit wordt geëxporteerd, dan lekt de kennis uit, hoe het produkt moet worden gemaakt en kunnen ontwikke lingslanden het zelf maken. En tenslotte wordt de benodigde kennis ook wijd verspreid in de lage-lonen-landen. Is deze laatste fase en die van het eerste uitlek ken niet dezelfde? Immers lage- lonen-landen zijn bij uitstek de Derde Wereldlanden; er wordt gesuggereerd dat er verschil is, maar met de beste wil kan ik dat niet ontdekken. Waarom is er nu dit onderscheid gemaakt. Even verder staat in dezelfde ko lom, dat Derde Wereldlanden ge schikt zijn voor produktie van ar tikelen waar weinig technische kennis voor is vereist. Afgezien nog van het feit dat dit wel uitbui ting genoemd kan worden (daar voor gaan vele investeerders im mers naar deze landen, of anders gezegd, je wilt voor een dubbeltje op de eerste rij zitten) het is ook in tegenspraak met het uitlekken van de vereiste kennis en tenslot te het wijd verbreid zijn in de Derde wereldlanden. Maar ik lees even verder; we willen best de Derde Wereld helpen; het is nodig, dat er industrieën naar de ontwikkelingslanden gaan, en dan wordt de scheepsbouw ge noemd. Maar ik krijg de indruk, dat wij dan wel uitmaken welke industrieën wel en welke niet. Fregatten bijvoorbeeld komen daar niet voor in aanmerking; die kunnen beter in het hoogontwik kelde land worden gebouwd. Ik vraag me nu af, waarom deze se lectie? Omdat men ginds geen verstand heeft van de bouw van dit soort schepen? Maar de ken nis daarover kun je toch laten uitlekken en verder wijd en zijd verspreiden in de Derde Wereld. Of is misschien de reden, dat fre gatten tot het militaire apparaat behoren en zo dus een potentiele bedreiging inhouden wanneer ze in handen zijn van mensen die ons mogelijk wel eens vijandig gezind kunnen worden. Als deze laatste reden juist is, dan kan zeker met instemming ge zegd worden, wat in het midden van de pagina staat, dat Multina tionals zo gek nog niet zijn, nl dat ze iets doen, vul ik dan zelf aan. Hoe dit zij, we lezen nergens de reden van deze selectie en daar ben ik persoonlijk wel nieuws gierig naar. Misschien heeft dit alles te maken met wat D. Moetasa in de Volks krant van 26 mei meedeelde; Er zijn twee dingen, die mij getrof fen hebben (nl toen hij een verga dering van aandeelhouders van de Shell bijwoonde): Ten eerste dat 90% van de aandeelhouders geen boodschap heeft aan morele en humanitaire overwegingen en alleen de winst belangrijk vindt (einde citaat). Welnu, als dit zq is, dan moet je je wel hoeden voor het laten uitlekken van kennis, want dit is een ernstige bedrei ging voor het maken van winst; mogelijke concurrentie van de ander die de kennis heeft ver worven kan de bestaande winst bedreigen. Tenslotte moge ik uit een persoon lijk gesprek met een fabrikant uit het Derde Wereldland Ghana, dat ik vorig jaar bezocht, dit vermel den: de investeerders uit de geïn dustrialiseerde wereld bouwen mooie fabrieken en scheppen zo ook werkgelegenheid, maar ze la ten na om ons de benodigde ken nis te verschaffen. Een onge nuanceerde uitspraak van een in cidentele querulant? Of mis schien toch wel representatief voor een grote achterban? Ik moge eindigen nu. Het gehele ar tikel op deze wijze analyseren is in dit bestek onmogelijk. Mijn reactie betreft een willekeurige greep uit uitspraken in het arti kel. Het artikel is de moeite van het lezen waard. Het geeft een in druk wat multinationals zoal vermogen te doen. Echter meer duidelijkheid op nogal wat uit spraken is zeker gewenst. F.L.G. Stenten Frederik Hendriklaan 3 Leiderdorp. Synode. Ook mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, is blij dat de paus een procedure heeft gevonden om uit de problemen van de Nederlandse kerkprovin cie te komen en dat de bisschop pen zelf die procedure ook voor staan. Hij denkt wel dat de Ne derlandse bisschoppensynode een moeilijke onderneming zal worden. "Maar met buitenstaan ders valt wellicht meer te berei ken van met de collega's alleen", zei de bisschop. Bisschop Ernst van Breda ver wacht, dat het overleg met de paus veel tijd zal vragen en vaak moeilijk zal zijn. "Maar het is te hopen dat deze samenkomst we gen voor de toekomst zal ope nen". Shell. De rk vredesbeweging Pax Christi heeft in een brief aan de raad van commissarissen van de Koninklijke Nederlandse Pc troleum-Maatschappij haar te vredenheid betuigd met de "on omwondenheid waarmee Shell heeft verklaard geen olie aan Rhodesië te leveren". Pax Christi neemt aan dat dit ook voor Zuid- Afrika geldt. Shell deed haar toe zegging op de algemene aandeel houdersvergadering. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Rheden (Geld) P. Warners Zeist, te Ridderkerk E. F. Vergunst Middelharnis, te Hoogeveen R. van der Grijp Naarden. te Poortvliet J. L. van Loon Aalst, aangenomen naar Apeldoorn M. H. Boogert Leiden bedankt voor Alblasserdam E. Bouman Heerde. Gereformeerde Kerken: beroepen te Putten P. Melse Rotterdam-Kralingen; aangenomen naar Hardenberg- Heemse C. J. van der Heiden Zwammerdam Nederlandse Ge reformeerde Kerken (tot voor kort Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband): beroepen te Wezep G. van Keulen Leerdam. Toch benoemd. De rk hoogleraar James Mackey uit San Francisco is toch benoemd tot hoogleraar theologie aan de universiteit van Edinburgh, ondanks hevige kri tiek uit de Presbyteriaanse Kerk van Schotland. De universiteit, waar de Presbyteriaanse pries ters worden opgeleid, is bij deze benoeming uitgegaan van de in ternationale reputatie van dr. Mackey. Bovendien gaat het niet aan, te wijken voor interne druk, aldus het bestuur. Onbegrijpelijk. Bisschop Abel Muzorewa, die gisteren werd beëdigd als eerste zwarte minis ter-president van Zimbabwe- Rhodesie, noemt het in een inter view met een in Hannover ver schijnend luthers maandblad onbegrijpelijk dat de Werelraad van Kerken geld gaf aan tegen standers van de "interne rege ling". "De Wereldraad kan het be ter met moordenaars dan met vredestichters vinden", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13