Kohl steekt een stokje voor plannen Strauss Record-oogst aan opium in Iran POLITIEKE DRUK OP FRANKRIJK Kritiek op beleid Chomeini Nieuwe president voor Zimbabwe Ernst Albrecht lijstaanvoerder Martinair en KLM onderzoeken bonten DC-10's DINSDAG 29 MEI 1979 PAGINA 9 Om zoutverdrag te ondertekenen (Van onze correspondent) STRAATSBURG - Het Nederlands parlement gaat politieke druk uitoefenen op Frankrijk om de Fransen ertoe te bewegen het zoutverdrag te ondertekenen. Dit zegt CDA-fractievoorzitter Lub bers aan de vooravond van de tweede interparlementaire Rijn- confenrentie te Straatsburg. Lubbers is voorzitter van de Ne derlandse delegatie die morgen aan het woord komt. Ondanks de belofte van Frankrijk om vóór eind 1978 met de opslag van afvalzout uit de Elzasser ka- limijnen te beginnen, is er nog steeds niets van die toezegging terecht gekomen. Mede als ge volg van het werk van aktiegroe- pen uit de Elzas, die vrezen dat het opgeslagen zout het grond water zal aantasten, is de Franse regering nog steeds niet tot ratifi catie van het zoutverdrag over gegaan. Nederland heeft al 24 miljoen gulden meebetaald om de opslag van het kalizout diep in de grond, mogelijk te maken. De Nederlandse delegatie in Straatsburg wil door middel van een resolutie bereiken dat de Fransen nog dit jaar de zoutlo- zingen op de Rijn verminderen Inmiddels is bekend geworden dat het zoutgehalte van de Rijn tot ongekende hoogte is opgelo pen. Volgens metingen van de stichting Reinwater in Amster dam is in het eerste kwartaal van dit jaar 5,8 miljoen ton zout via de Rijn ons land binnen gekomen. Een dergelijke hoeveelheid is nog niet eerder gemeten. De Fransen nemen rond 40 procent voor hun rekening van al het zout Esther Gumede feliciteert haar echtgenoot, nadat bekend was geworden dal hij tot eerste zwarte president van Zimbabwe Rhodesiëwas gekozen SALISBURY (Reuter/DPA) - Jo- siah Gumede is gisteren gekozen tot de eerste zwarte president van Zimbabwe (Rhodesië). De voor malige schoolmeester en ambte naar behoort tot de Matabele stam, afstammelingen van de Zoeloestrijders. De 60-jarige Gumede was de kan didaat van de Verenigde Afri kaanse Nationale Raad, de partij van de nieuw aangewezen pre mier bisschop Muzorewa. De nieuwe president kreeg zowel in het Parlement als in de Senaat de meerderheid van de stemmen. Hij versloeg de 61-jarige oud-le raar Timothy Ndhlovu, kandi daat van de Verenigde Nationale Federale Partu met 80 stemmen tegen 33. De 12 afgevaardigden in het parle ment van de Zanu, de partij van Sithole, namen niet deel aan de presidentsverkiezingen. De Za- nu-leden boycotten het parle ment, omdat zich, volgens hen, onregelmatigheden hebben voorgedaan bij de parlements verkiezingen in april. Sithole steunt ook de regering van Muzo rewa niet. De Federale Partij heeft eveneens deelname aan de nieuwe regering geweigerd. Zij beschouwt zichzelf als een oppo sitiepartij, aldus de leider stam hoofd Ndiweni. De regering van Muzorewa, die morgen wordt voorgesteld, zal daarom alleen bestaan uit leden van de Verenigde Afrikaanse Na tionale Raad en leden van het blanke Rhodesischc Front onder leiding van Ian Smith. dat ons land via de Rijn binnen stroomt. De Nederlandse parlementsleden zullen deze nieuwste cijfers zeker naar voren brengen. Het blijft echter de vraag of de Fransen ge voelig zullen zijn voor de argu menten die de Rijnoeverstaten aanvoeren ter verduidelijking van de noodzaak om tot de opslag van zout over te gaan. Bij eerdere conferenties kwamen de Fransen niet eens opdagen. De ministers conferentie die begin dit jaar in Luxemburg zou worden gehou den, vond geen doorgang omdat enkele landen de agendapunten niet belangrijk genoeg vonden. Dit tot grote onvrede van vooral het Nederlands parlement. Delegatieleider Lubbers gaat op openbaarmaking van lozingsge- gevens aandringen. Vooral de Duitse industrie loost talloze chemicaliën en in de meeste ge vallen is de juiste samenstelling en vooral de hoeveelheid van de geloosde stof onbekend. Tijdens een Rijnsymposium begin dit jaar in het Duitse Düsseldorf werd echter duidelijk dat met name de Duitsers niets voor openbaarmaking van de lozingen voelen De thermische overbelasting van de Rijn zal ook door de 10 Neder landse parlementsleden aan de orde worden gesteld. Het gaat hierbij om de opwarming van Rijnwater door energiecentrales. De Nederlanders zullen op een snelle totstandkoming van het thermisch verdag aandringen. De Internationale Rijncommissie moet volgens het Nederlands parlement worden uitgebreid en zou daarbij grotere bevoegdhe den dienen te krijgen. Het nieuw te kiezen Europees Parlement kan een grote rol spelen bij de sa nering van de Rijn, zo is het oor deel van de Nederlandse delega tie. Vandaag, op de eerste dag van de conferentie zal een groot aantal deskundigen de Rijnproblema- tiek bespreken. Centraal zal hier bij staan de vraag of het onder gronds inspuiten van kalizout verantwoord is uit een oogpunt van milieubescherming. Zowel de parlementsleden uit Neder land, Zwitserland, Duitsland als de deskundigen zijn van oordeel dat de opslag verantwoord is. Andere oplossingen voor de ver werking van het afvalzout wor den nog bestudeerd. Er is over gesproken om drie miljoen ton afvalzout uit de kalimijnen in bergen op te slaan. (Van onze correspondent) BONN - De Westduitse christen-democraten hebben gis teren in Bonn in een vijf uur durende vergadering de minister-president van de deelstaat Nedersaksen, Ernst Albrecht, als hun lijstaanvoerder voor de bondsdag verkiezingen in de herfst van 1980 benoemd. Daarmee heeft de partij het aanbod van de Beierse CSU-politicus Franz Josef Strauss afgeslagen om hem de gezamenlijke chris ten-democratische partijen tegen de sociaal-liberale coalitie van Helmut Schmidt te laten aanvoe ren en hem, Strauss, by een ver kiezingsoverwinning kanselier van de Bondsrepubliek te ma ken. De christen-democratische partij van het Saarland liet al spoedig weten dat ze een kandidatuur van de Beierse politicus niet zou on dersteunen. De vergadering in Bonn werd ingeleid door een één uur durende verklaring van voor zitter Helmut Kohl die zijn ne derlaag en aftreden als kandidaat voor het kanselierschap ca moufleerde met het voorstel om de vriendelijke en in verhouding tactisch opererende politicus Al brecht als eerste man van de CDU te kiezen. Hoe Strauss en zijn partij op deze slimme zet van Helmut Kohl zal reageren staat nog niet vast, want in München trad onmiddellijk na het bekend worden van het be sluit in Bonn, de CSU-top in na der beraad. Of met het kiezen van Albrecht in plaats van Helmut Kohl de CDU uit haar moeilijkheden en de christen-democratische opposi tie uit haar slepende crisis is, zal de reactie uit München maar ook de tijd moeten leren. Tegen de re gering Helmut Schmidt hadden de christen-democraten in de laatste jaren niet veel weerstand kunnen bieden. Zwak De zwakke figuur van Helmut Kohl leidde binnen de party tot moei lijkheden en rebellie. Buiten bij het kiezersvolk verloor de CDU geleidelijk aan aanhang en daar mee de kans de nu al tien jaar re gerende sociaal-democraten en liberalen van de macht te ver dringen. De verkiezing van de rechts con servatieve bondsdagpresident Karl Carstens als bondspresident van West-Duitsland en opvolger van de joviale liberaal Walter Scheel, was voor Franz Josef Strauss het teken het crisisgetij by de christen-democraten te ke ren en zichzelf als kandidaat voor het kanselierschap aan te prij- Toen Carstens gekozen werd, was het merendeel van de CDU al tot overlopen naar Strauss bereid Daar heeft Kohl toch met een één uur durende rede een stokje voor kunnen steken. De premier van Nedersaksen, Albrecht, is 49 jaar, econoom, sinds 26 jaar getrouwd en vader van zes kinderen. Het premierschap was tot nu toe het meest interessante deel van zijn carrière. Albrecht was attaché bij de Kolen en Staalgemeenschap in Straatsburg, Luxemburg en Brussel. Hij werd in 1958 al kabi netschef in de Duitse commissie van de toen nog Europese Eco nomische Gemeenschap in Brus sel. Van 1967 tot 1970 was Al brecht in Brussel directeur-gene- Ernst Albrecht Toen de sociaal-democratische premier Kuwel van Nedersaksen in 1976 wegens zijn hoge leeftijd midden in de lopende zittings periode aftrad, om een jongere partyvriend op zijn zetel te hef fen, werd na meerdere afstem mingen Ernst Albrecht verras send met drie tot vandaag toe nog onbekende stemmen uit het so ciaal-liberale kamp gekozen. Al brecht werd by de volgende deel staatverkiezingen in zijn ambt bevestigd. De weg naar de top was voor Albrecht hiermee ge opend. Mechaniciensonderzoeken de motorbouten vaneen DC-10 van de Amerikaanse maatschappij American Airlines In vele landen werden de DC-10's op dit onderdeel gecheckt. Zo ook bij KLM en Martinair SCHIPHOL (GPD) - KLM en Martinair hebben een onder zoek laten instellen naar de bouten waarmee de motoren van hun DC-10-vliegtuigen zijn opgeha' gen aan de vleu gels. Het onderzoek vond plaats omdat uit een eerste onderzoek na de ramp met een DC-10 bij Chigaco geble ken was dat metaalmoeheid aan een van de bouten, breuk en daaruit voortvloeiend ver lies van de motor. American Airlines' DC-10 heeft doen verongelukken. Het is een raadsel waardoor de motor van het toestel van American Airlines kon afbre ken. De motoren zitten met een reeks bouten en moeren aan de vleugel, zodat het vooralsnog een open vraag is hoe de motor reeds kon af breken nadat slechts een van deze bouten het had begeven. In de VS, waar ongeveer de helft van alle 280 DC-10-vlieg- tuigen vliegt, dienen alle mo- torbevestigingsbouten in de loop van vandaag onderzocht te zijn. Alle DC-1 U's ter v.- maken per dag gemiddeld 756 vluchten en vervoeren daar bij 137.000 passagiers Uit het afluisteren van de ban den met vluehtgegevens is in tussen de indruk ontstaan dat de DC-10 van American Airli nes niet alleen werd belaagd door een vermoeide bout, maar ook door kortsluiting. De recorder die alle conversa tie in de cockpit registreert, staakte 30 seconden voordat de motor afbrak, op het mo ment dat het vliegtuig nog over de startbaan rijdend, het neuswiel verhief. Een daar aan voorafgaande oproep van de verkeersleiding, de start af te breken omdat er rook uit een motor kwam, is in de cockpit niet opgevangen Het is de tweede keer dat Ame rican Airlines wordt getroffen door een ongeluk met een DC-10. In 1972, na vertrek van de Canadese luchthaven Windsor, verloor een DC-10 een vrachtluik. De gezag voerder slaagde er evenwel in een noodlanding te maken op de luchthaven van Detroit. Op 3 maart 1974 overkwam een Turkse DC-10 hetzelfde na vertrek van Parijs. Dat vliegtuig stortte neer en alle 346 inzittende kwamen om het leven. Een DC-10 van de KLM verloor enkele jaren geleden boven Amstelveen een beweegbaar vleugeldeel tydens een oefenvlucht. Het verlies werd pas gemerkt na dat het vliegtuig was geland en heeft geen consequenties voor de vlucht zelf gehad. TEHERAN (Reuter) - Hon derdduizenden Iraanse boe ren zijn dezer dagen begon nen met het binnenhalen van de opiumoogst, die wel eens de grootste van de eeuw zou kunnen worden. De zwarte markten zullen dan binnen kort overstroomd worden met illegale Iraanse opium. Met het bewind van de sjah is ook het controle-apparaat op de opiumverbouw ingestort. De Verenigde Staten trokken hun narcotica-adviseurs te rug en handelaars verkopen een uitgebreid assortiment van hasj tot heroïne openlijk op straat. Toen de boeren zich realiseer den dat de veiligheidstroepen van de sjah ineengestort wa ren hebben ze op grote schaal papavers aangeplant, die nu oogstrijp zijn. Nieuwe con trolemaatregelen, die nu door de nieuwe machthebbers worden overwogen, zullen waarschijnlijk te laat komen. In de rosse wijk van Teheran le ven honderden druggebrui kers die in leven proberen te blijven met de verkoop van narcotica. De lijken worden 's ochtends opgepikt met vrachtwagens en gebruikt voor de anatomielessen van de medische faculteit. Kolonel Parviz Sahabi, hoofd van de politie in de rosse wijk, zegt dat een groot probleem is ontstaan nu de drughande laars over wapens beschik ken, als gevolg van de plun dering van de arsenalen tij dens de revolutie. "Deze mensen zijn gewapend, en niet bang voor de politie". "Vroeger kochten we de politie om", vertelde een drughan delaar, "nu zijn de revolutio naire gardisten belast met de drughandel. Geen van hen is daarvoor opgeleid. Velen komen uit deze wijk en .zijn zelf verslaafd. En ook al wordt je gepakt, dan kom je met steekpenningen wel weer vrij". Dr. Sajjed Zadegan, hoofd van het grootste ontwennings centrum in Iran. verklaarde onlangs dat er twee miljoen verslaafden in het land zijn. Dat komt neer op 5,25 procent van de bevolking. Onder het bewind van de sjah werd offi cieel het bestaan van 600.000 verslaafden toegegeven. De werkloosheid, het ontbreken van voldoende medische voorzieningen en pijnstillers hebben veel Iraniërs aan de drugs gebracht, en sinds het alcoholverbod onlangs door het Islamitische bewind is af gekondigd hebben nog meer mensen hun toevlucht in de narcotica gezocht. Druggebruik is een vanouds bekend verschijnsel in de Iraanse samenleving. Een probleem bij de bestrijding van de drugverslaving is de vaagheid van de islam op dit punt. Het strikte verbod in de Koran op alcohol heeft geen betrekking op drugs, die in de Koran zelfs niet genoemd worden. Maar ajatollah Chomeini heeft onlangs, na aandrang van medische zijde, heroïne-han- delaars tot 'eerste-klas verra ders en een gevaar voor de maatschappij' verklaard. TEHERAN (AP/Reuter) - Het zou zowel onmogelijk als schadelijk zijn om alle Iraanse politieke, economische en gerechtelijke aangelegenheden te laten een- worden in een islamitische smeltkroes, aldus heeft gisteren het hoofd van de Iraanse olie-in dustrie en de voorzitter van de nationale Orde van Advocaten, Hassan Nazih, gewaarschuwd. De waarschuwing van Nazih, die vervat was in een toespraak die gisteren in verscheidene dagbla den werd gepubliceerd, wekte plaatselijk hevige opschudding. Zij werd gezien als ernstige kri tiek op de plannen van de Iraanse revolutionaire leider ajatollah Roehollah Chomeini voor de ves tiging van een overwegend isla mitische republiek. "Zelfs onze godsdienstige leiders beseffen dat zoiets onder de huidige om standigheden noch mogelijk, noch gunstig zou zijn", aldus Na zih. Nazih werd benoemd tot president- directeur van de nationale Iraan se oliemaatschappij na de om verwerping van het bewind van de sjah. Hij uitte zijn waarschu wende woorden tijdens een toe spraak tot de Orde van Advoca ten. Het was de eerste bijeen komst van de orde sinds de re volutie. Nazih verklaarde dat de orde een delegatie naar Chomeini zou zenden om van gedachten te wis selen "over enkele misvattingen die gerezen zijn met betrekking tot de positie van de rechtbank in een islamitische maatschappij" Referendum De nieuwe machthebbers in Iran hebben besloten geen verkiezin gen te houden voor een grond wetgevende vergadering, maar een referendum uit te schrijven over de grondwet, zo heeft minis ter van binnenlandse zaken Ah mad Sadr Haj Sajed Javadi ver klaard, volgens het ochtendblad Bamdad. Hij maakte niet duide lijk waarom de autoriteiten van gedachten zijn veranderd. De belofte van verkiezingen voor een grondwetvevende vergade ring was een van de kernpunten van het oorspronkelijke revolu tionaire program. Zowel ajatollah Chomeiny als premier Bazargan hebben deze belofte meermalen herhaald. Onderminister van binnenlandse zaken Tabaraba'i heeft volgens de krant Kajhan gezegd dat het maanden zou duren om een grondwetgevende vergadering volgens de oorspronkelijke plan nen bijeen te roepen. En daar Chomeiny de regering heeft op gedragen zo spoedig mogelijk een assemblée bijeen te roepen ter bespreking van grondwets voorstellen. zullen daartoe verte genwoordigers van de provincies en van de godsdienstige minder heden worden gekozen, aldus Tabaraba'i. Nadat het ontwerp is bestudeerd door de assemblee, door de geheime revolutionaire raad en ajatollah Chomeiny zal het bij referendum aan het volk worden voorgelegd. Het ziet er naar uit dat Chomeiny nu aan stuurt op snelle behandeling en goedkeuring van de grondwet, gezien de groeiende golf kritiek op het streven van de geestelijk heid een exclusief islamitisch stempel te drukken op de Iraanse revolutie. De gouverneur van de Iraanse pro vincie Azerbaidjan generaal Rahmatollah Moqaddam Marag- hesi is afgetreden omdat hij vol gens eigen zeggen niet kan wer ken in de bestaande bestuurlijke chaos in het land. Het hoofd van de Iraanse over gangsregeling, Mehdi Bazargan, heeft gisteravond voor de radio zijn ontevredenheid uitgespro ken over de machtsuitoefening in het land. Er wordt door teveel groepen macht uitgeoefend, zei hij. De macht moet uitsluitend bij de regering berusten De premier klaagde ook over gebrek aan dis cipline. Het is goed. zei hy, dat de volksmilitie geen leden van de strydkrachten meer mag arreste ren, maar of zij zich aan dat ver bod houdt, is de vraag. Vierduizend arbeiders in de olie industrie in de stad Ahwaz heb ben gedreigd de olietoevoer af te snijden naar elk land dat de sjah asiel verleent. Deze arbeiders maken tien procent uit van het totale personeel in deze industrie. De nationale oliemaatschappij Nioc ii de inkomsten uit de out van één dag - 140 miljoen gulden - ten goede laten komen aan de ar beiders in de olie en eenzelfde bedrag aan ontwikkelingsprojec ten in de provincie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9