Laveren Craxi veroorzaakt steeds diepere breuk in Italiaanse linkse blok Italië's socialisten in verdrukking Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. DINSDAG 29 MEI 1JIN Alsof het niks is weet hij uit een Chinese pagode feil loos de ene lollie na de andere voor de dag te tove ren. Kindergoochelaar Gerard Crama beheerst die likstokkentruc wellicht als geen ander in deze streek. Hij doet 'm in elk geval al jaren. Tja, in wezen draait hij zijn hand er niet voor om. Figuurlijk ge sproken dan, een goochelaar doet immers niet an ders dat het telkens weer omdraaien van zijn han den „Ho ho, bij mij gaat dat niet hele maal op", roept de 65-jarige Noordwijker. „Voor een kinder goochelaar zijn de trucs slechts bijzaak. Wij moeten het hebben van het praatje, de babbel. Die is erg belangrijk. Kinderen moet je blijven boeien, je moet ze stil houden. En dat wil wel eens moeilijk zijn", aldus Crama. „Kijk", zegt hij onderuitgezakt in de luie stoel in het rijtjeshuis aan de Beatrixstraat, „als je voor vol wassenen optreedt en je gaat de mist in, dan wil men over het al gemeen wel zo beleefd zijn om niet direct de zaal uit te lopen Maar by kinderen is dat anders Héél anders. Kinderen steken hun mening, zoals je weet, niet onder stoelen of banken. Als het hun even niet bevalt, beginnen ze luidkeels boe te roepen" Pluspunt „Wanneer die kinderen baldadig beginnen te worden, valt het dikwijls niet mee ze weer naar je hand te zetten. Dan wordt het praatje des te belangrijker. Op zo'n moment realiseer ik me vaak dat het feit dat ik in het onderwijs heb gezeten een groot pluspunt is geweest. Een opsteker, zonder dat ik eigenlijk ooit de strenge schoolmeester heb uitgehan gen" In dat onderwijs heeft Gerard Cra ma zijn leven goeddeels gesleten Vorig jaar was hy nog hoofdon derwijzer van de Noordwijkse openbare lagere school, januari dit jaar is hij gepensioneerd. En dat hield in dat hij opeens zeeën van tijd kreeg om voor kinderen op te treden. Als de goochelaar Amarco (de naam Crama in omgekeerde volgorde met een 'o' erachter) treedt hij al jaren met plaatsge noot Henk Steenvoorde in de creatie van clown 'Pipo' voor Neerlands grut op. Crama zegt overigens met nadruk dat zyn compagnon diens artiestennaam al had aangenomen ver voordat de flapschoenen en de pofbroek van deze populaire televi sieclown op de maat van de ac teur Cor Witschge werden ge maakt. Aantygingen als zou dit Noordwijkse duo die naam 'gejat' hebben, zijn volgens Crama dus onterecht. Ome Willem-methode Crama geeft rondborstig toe dat zijn optredens de laatste jaren op Vieze woorden ..Nee, ik doe het als volgt" Crama verheft zich uit zijn stoel, knoopt zijn jasje dicht, doet zijn vlinder das recht en schraapt zijn keel. „Kijk", zegt hij, „dan sta je zo met de toverstok en de hoge hoed in de hand. Dan zeg ik myn spreuk-. 'Akelebakkie, hikelebiki, hoe- keleboekie'. Zo kinderen zeg die spreuk maar eens na, misschien dat er dan wat uit mijn hoed te voorschijn komt. Dan hoor je die kinderen in koor 'Akelebakkie hikelebiki, hoekeleboekie' Hee, roep ik dan, wat hoor ik nou. Jullie roepen 'hoepedepoe- pie'.'Nee hoor', protesteren zij dan, 'hoekeleboekie'. Nietwaar, ik hoorde jullie duidelijk 'hoepe- depoepie' zeggen. En daar maak ik me dan kwaad om. Ik roep dan 'Vieze woorden gebruiken hè, schamen jullie je niet'. En zo eis je hun aandacht op. Dat is mijn in terpretatie van de Ome Willem methode" Suikereffect Even smakelijk vertelt de in Leiden Gerard Crama: "De Ome Willem methode, je komt er niet onderuit. in 1954 het Nederlands kam pioenschap kindergoochelen be haalde. .1 geboren Noordwijker over het in zijn vak niet te onderschatten 'suikereffect' Dat wil in korte bewoordingen zeggen dat je kin deren in alles moet betrekken en dat je moet goochelen met voor werpen die tot hun verbeelding spreken. Je moet volgens Crama dus geen stukje kaas of een appel uit het luchtledige toveren „Lollies bijvoorbeeld spreken meer aan. Je laat zo'n kind op het podium komen en dan zet ik om eens iets te noemen hem de hoge hoed op, die natuurlijk pardoes over zijn hoofd zakt. De kinde ren in de zaal gieren van het la chen uiteraard en als beloning geef je die knaap een lollie. Dat geeft weer stof tot een nieuw verhaal. Dan zeg ik: 'jullie poet sen je tanden toch niet, dus wat maakt het uit'. Met het gevolg dat de kinderen in alle hevig heid hun protest uiten". In de waan „Je moet bovenal", vervolgt hij, na met een slok koffie zijn tongriem te hebben gesmeerd, „de kinde ren in de waan brengen dat ze de oplossing zien. Wanneer dan op het einde blijkt dat ze het toch volkomen mis hebben, vallen ze steevast stil en dat is een teken dat je succes hebt. Belangrijk is ook het spelen met fantasie. Dat je bijvoorbeeld een doekje op houdt en de kinderen wijs maakt dat het een scheepje is. Als je daarop voortborduurt zijn de kinderen één en al aandacht. Al thans dat is myn ervaring". Terloops verkondigt Crama dat hij principieel niet met levende die ren werkt. Hij wenst de benarde omstandigheden waarin deze dieren toch al verkeren, niet te verergeren. Hij vertelt ook dat hij Pedagogisch Een goedkoop goochelboekje datl hij op 10-jarige leeftijd in handen kreeg heeft zij n interesse voor het goochelen gewekt. Na veel zelf-k studie kan hy zich er nu op be- roemen materiaal te hebben voor tien voorstellingen. Voorstellin gen waaraan hy graag een peda gogisch tintje mag geven. De leu ke reacties die hy van zijn piep-^I jonge publiek telkenmale krijgt, d vormen voor hem de drijfveer om N zijn optredens voort te zetten. oi ai „Eerlijk waar, ik voel me als goo- chelaar niet beperkt in het uit- m sluitend voor kinderen optreden. Het is op zich een kunst. Je moet over een uitstekende verhaal- m trant beschikken. Bovendien g( komt er bij het goochelen voor Z( volwassenen teveel rompslomp V( kijken. Je moet voortdurend pe- v> perdure trucs kopen, elke dag Vi bijblijven. Die zigzag-illusie bij- voorbeeld, is hartstikke duur. v Daarin moet je investeren. Niks voor mij, het is per slot louter mijn hobby" Pietepeuterig i Uit zyn voordracht van de Ome Willem-methode werd al duide lijk dat de kracht van Crama in de conference ligt. De conference die voor het kindergoochelen belangrijker is dan de vin gervlugheid. „Ik vind het prima zo", mymert Crama. „Het vermaken van kinderen door middel van mijn verhaaltjes en eenvoudige trucs is heel dank baar werk. Gewoon over een pie tepeuterig dingetje een ellenlang verhaal afstekentja, dat is de stijl van Gerard Crama", glim- I lacht de getapte Noordwijker wanneer hij my in de jas helpt. Later op weg naar Leiden schiet me door het hoofd dat ik toch nog ben vergeten te vragen hoe hij het in vredesnaam klaar speelt een handjevol lollies te voorschijn te halen, nog wel uit een doodgewone Chinese pago de.. (Door onze correspondent Hein ten Kortenaar ROME - „Waar het in het naoorlogse Italië aan gemankeerd heeft, is een sterke socia listische partij". Dit is een van de geliefde gemeenplaatsen over de Italiaanse politiek die men in het buitenland herhaaldelijk hoort en die binnen Italië het meest wordt aangehangen door de (zwakke) socialisti sche partij. Het streven naar een zo groot mogelijke gelijkenis met de situatie in de Noordeurope.se landen, waar de grote sociaal democratieën de linkse be langen behartigen en door pijnloze afwisseling met be houdende partijen een even wichtige politieke lijn in stand houden, wordt ook voor Zuid-Europa zozeer als ideaal gezien dat er bijvoorbeeld enkele jaren geleden, na de „anjerrevolutie" in Portugal, ook door de Nederlandse PvdA openbare geldinzame lingen werden gehouden ten bate van Mario Soares en daarmee voor „de democrati sche opbouw van Portu gal". Na verwijten van ingrijpen in de binnenlandse politiek van een ander land werd het stil rondom deze acties, maar er zijn aanwijzingen genoeg dat de geldstroom niet is gestuit en zich evenmin beperkt tot Portugal. Met name de West- duitse SPD blijft zich actief inspannen voor de zwakkere broeders in Zuid-Europa. Het verschijnen van Schmidt, Brandt en andere SPD-kop- stukken op verkiezingsbeto gingen van Italiaanse socia listen (waar ze zich onpartij dig vertonen naast de sociaal democraten van Giuseppe Saragat en de socialisten van Bettino Craxi, beiden lid van de Socialistische Internatio nale) is zeker niet het enige teken van solidariteit. Van hun macht en succes gaat in ieder geval voldoende over tuigingskracht uit om de zus terpartijen in Portugal, Spanje en Italië ertoe te be wegen ieder op hun eigen manier een kuur van het type „Bad Godesberg" te onder gaan. Geleidelijk verval Nu is in Italië de moeilijkheid, dat het in het begin geciteerde oordeel over de binnenlandse politiek niet wordt onder schreven door het merendeel van de kiezers. Zij bepaalden het geleidelijk verval van een partij met een roemrijk verle den en met prestigieuze lei ders als Pietro Nenni, Giu seppe Saragat en Sandro Per- tini, die in de eerste vrije ver kiezingen van Italië (voor de Wetgevende Vergadering in 1946) de communisten over vleugelden, tot de huidige formatie van Craxi, die zover achter de twee reuzen van christen-democratie en PCI aanhinkt, dat ze zich voortdu rend moet overschreeuwen om nog gehoord te wor den. Daartussenin ligt een pact van gezamenlijke actie met de communisten, de afscheiding van Saragat en zijn sociaal democraten in 1947, de ne derlaag van de volksfrontlijs ten, samen met de communis ten in 1948 en tenslotte de ta melijk roemloze episode van de regeringsdeelname in de centrum-linkse coalitie tus sen 1963 en 1972, waardoor hun toch al geslonken kiezer- saanhang met een kwart ver minderde. Het Noordeuropese recept mag dan in zijn algemeenheid best goed zijn; het bevalt de Italia nen niet. En dan kan ook de beste kok het hun niet door de keel duwen. Eén sterke so cialistische partij zou mis schien veel van Italië's problemen oplossen, maar of „deze" partij daar ooit sterk genoeg voor kan worden, wordt vrij algemeen betwij feld. Craxi tracht de laatste ja ren een verbetering in zijn po sitie te brengen door het voe ren van eigen politiek ten op zichte van de twee grote par tijen. Diepere breuk Op de herhaalde en steeds drin gender uitnodigingen van de christen-democraten om te rug te keren tot een centrum linkse coalitie, „maar dan an ders", is hij tot nu toe niet in gegaan. Tegenover de com munisten benadrukt hij het ondogmatische, vrijheidslie vende karakter van zijn partij, en vraagt hij een soort blanco schuldbekentenis ten opzich te van het marxistische, leni nistische en stalinistische verleden en het resoluut doorsnijden van de navel streng die dc PCI nog met Moskou verbindt. Wat hij er mee bereikt, is zeker geen verzwakking van de christen democratische positie, maar wel een steeds diepere breuk in het linkse blok, waarvan de PCI nu eenmaal een integre rend deel uitmaakt. Of Noordeuropeanen dat nu graag zien of niet, de Italiaan se kiezers hebben tot nu toe beslist, dat de linkse belangen in dit land het best behartigd kunnen worden door de communisten. Daarvoor zijn er allerlei redenen: de klas sentegenstellingen in dit pas laat geïndustrialiseerde land nodigen eerder uit tot het conflict dan tot het harno- miemodel (met andere woor den: tot de klassenstrijd, die de communisten in hun vaandel voeren), de commu nisten overheersen de mach tigste vakfederatie, de CGIL, die praktisch functioneert als „transmissie band" tussen partij en fabriek en de enige consequente oppositie tegen het christendemocratische regime was tot de vorige ver kiezingen van 1976 de com munistische partij. Om nog wat verder terug te gaan: tijdens het fascisme vormde de PCI de enige geor ganiseerde verzetsbeweging, die na de geallieerde invasie de ruggegraat kon vormen van de partizanenstrijd in het nog niet bevrijde noorden. Dat na de Duitse capitulatie, op 25 april 1945, de revolutio naire verwachtingen van die periode werden teleurge steld, kwam doordat ,,de wind uit het noorden" stuk liep op de intussen al geves tigde situatie in Rome. waar de communistische leider Togliatti minister was in de regering van christen-demo craat Alcide de Gasperi. De secretaris van de Italiaanse Socialistische Partij Bettino Craxi (L) en de leider van de Italiaanse Communistische Partij Enrico Berlinguer tijdens de eredienst voor de vermoorde politicus Aldo Moro (Archieffoto). Ruggegraat Dat hij het revolutionaire élan van de partizanen in ge matigde banen leidde, kwam zeker ook doordat Italië nog door geallieerde troepen werd bezet, en het nabije voorbeeld van de bloedige onderdrukking in Grieken land tot voorzichtigheid maande. Niettemin bleef de PCI in heel Italië ten noorden van Rome de ruggegraat van de arbeidersbeweging, diep genesteld in het sociale leven: tot in het kleinste dorp was de communistische „Casa del Popoio" (Volkshuis) het so ciale en politieke trefpunt van de arbeidersklasse. Over de logische lijn die loopt van de gematigde houding van Togliatti naar het „histo risch compromis" van Enrico Berlinguer, vallen boekdelen te schrijven. Wat hier van be lang is, is het feit dat de posi tie van de „sterke socialisti sche partij" uit het noordelijk recept hier wordt ingenomen door de PCI, en daarmee is er een ingrediënt in de pan ge komen, dat het gerecht wel zeer grondig verandert. Vóór de lange jaren van de koude oorlog vertoonde het de mo gelijkheid van periodieke wisseling tussen links en be houdend, in het noordelijk menu zo essentieel, en dat is nu precies het Italiaanse probleem. Maar na een jarenlange ont spanning, die juist in de PCI leidde tot een steeds duidelij ker democratisering, wordt het tijd zich af te vragen, of er niet moet worden omgezien naar een wat realistischer kok. Wanneer een vooraan staand christen-democraat als Amintore Fanfani in een interview met het Romeinse dagblad „La Republica" de weigering van zijn partij om samen met de communisten te regeren verklaart met de verzekering dat in dat geval „onze Europese partners en onze atlantische bondgeno ten" economische sancties zullen treffen, doen zich toch enkele vragen voor. Voor Ita lianen is van belang, of een senaatsvoorzitter (de tweede autoriteit in het land) zich wel zo klakkeloos mag neerleg gen bij buitenlandse voor schriften. De Europese part ners en de Atlantische bond genoten mogen zich langza merhand wel eens gaan af vragen of het juist is ruim een derde van de Italiaanse kie zers voor permanent ontoe rekeningsvatbaar te verkla- Stemmenverlies De uitputtingsslag die de chris ten-democraten de afgelopen jaren met de communisten hebben geleverd, zal waar schijnlijk uitlopen op stem menverlies voor de laatsten. De christen-democraten zul len er grote voldoening uit putten, maar of Italië ermee gediend is, blijft een open vraag. Het uitmonden van de ontevredenheid in een steeds gevaarlijker terrorisme, is een van de redenen om daar grote vraagtekens bij te zetten. Voor Europa kan men de vraag stellen of zijn politieke autonomie tussen de twee grote machtsblokken niet zou zijn gediend met de ontwik keling van een „Euro-com- munisme", diep beïnvloed door Europese vrijheidstradi ties, waarnaar de Italiaanse communisten zich toch dui delijk aan het bewegen zijn. Misschien is het politieke re ceptenboek voor Italië en Eu ropa wel hard toe aan een her ziene uitgave, maar het ziet er nog niet naar uit dat die er binnenkort ook zal ko-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4