Aanslag Madrid: acht doden Dinsdag: Dames Dag Home Centre Tweede Lomé-overeenkomst loopt spaak Voorlopig geen toerisme naar de piramiden Young vergelijkt executie Spenkelink met die in Iran - Verzet van rechts laait op Europa Meubel Pfl MAANDAG 28 MEI 1979 BUITENLAND PAGINA 7 BEER SHEBA - De voor de erewacht verantwoordelijke officier botst op de Egyptische president Sadat, wanneer deze tijdens het inspecteren van de erewacht even inhoudt. Na overdracht in El Arisj: (Van c i correspondent) EL ARISJ/BEER SHEBA - Toen premier Begin van Israël vorige maand in Cairo meedeelde dat de grens tussen Egypte en Israël op 27 mei in El Arisj geopend zou worden, had een Israëlisch reis bureau een paar dagen later al een folder laten drukken over 14- daagse georganiseerde reizen voor Israëli's naar Egypte voor de prijs van 1500 gulden. Ook na de bekendmaking, dit weekeinde, dat de grens voortaan open zal zijn voor burgers uit Israël en Egypte is het waarschijnlijk dat diegenen die de reis geboekt hebben en reeds een voorschot hebben betaald, het geld terug moeten vragen, want het ziet er niet naar uit dat de Israëlische toeristen op korte termijn naar Egypte kunnen om de piramiden te bezoeken. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Butros Ghali - die nog een maar een paar dagen geleden in El Arisj heeft verze kerd dat het openen van de gréns nog acht maanden moest wach ten - lichtte toe dat die opening maar van heel beperkte aard zou zijn, en dat het nog geenszins vrij grensverkeer betekent. Voor Egypte is er een verschil tus sen normalisering van de betrek kingen en open grenzen: de grens tussen Israël en Egypte, zo zeg gen Egyptische functionarissen, is in feite al open, want Israëli's kunnen Egypte bezoeken. Butros Chali had dus wel degelijk gelijk dat de normalisering pas over acht maanden begint. Merkwaarig was het wel dat Begin en niet zijn gastheer Sadat de opening van de grens namens beiden bekendmaakte. Sadat keek instemmend, maar toch wel een beetje bedrukt toe. Wel be grijpelijk, want deze stap zal zijn positie in de Arabische wereld niet verbeteren, nu ook zijn meest trouwe vriend president Al Noemeiri van Soedan op het punt staat toe te geven aan Saoedische druk om ook de diplomatieke be trekkingen met Egypte te ver breken. Behalve het openen van de grenzen hebben Sadat en Begin nog een aantal afspraken gemaakt in El Arisj. Eén ervan is dat Israël nu een aantal politieke gevangenen zal vrijlaten uit de Gazastrook - ook dat werd door Begin meege deeld. Wat er verder is besproken is niet bekend gemaakt. Naar verluidt zouden zij met de publi- katie van verdere afspraken nog willen wachten. El Arisj is de afgelopen dagen een stad van wisselende stemmingen geweest. Na de emotionele tone len van donderdag en vrijdag zou het bezoek van Sadat aan de stad zaterdag de climax hebben moe ten zijn. Maar het werd een beetje een kater. Het Egyptische minis terie van informatie had met tal loze luidsprekerwagens en 7000 man politie de zaak wat over- georganiseerd en dat drukte de spontaniteit. Bovendien maakte Sadat een ernstige psychologi sche fout door geen triomftocht door de stad te maken in zijn open auto. Dat stelden velen te leur. Wel hees hij in zijn witte admiraal suniform officieel de Egyptische vlag. Verder legde Sadat een krans op het graf van de onbe kende soldaat, een plaats die pre- BRUSSEL (ANP) - De onderhandelingen tussen de Europese Gemeenschap en 57 ontwikkelingslanden in Afrika, het Carai- bische gebied en in de Stille Oceaan (ACS- landen) zijn zaterdagochtend in Brussel vastgelopen. Die onderhandelingen gingen over een nieuwe hulpovereenkomst. De ontwikkelingslanden hebben geen ge noegen genomen met het nieuwe Europese Ontwikkelingsfonds dat de gemeenschap voorstelde, en dat ongeveer 13,8 miljard gulden voor vijf jaar zou omvatten. De Franse conferentievoorzitter, minister van buitenlandse zaken Jean Frangois-Poncet, heeft voorgesteld op 24 en 25 juni de minis teriële onderhandelingen weer op te vatten. De som geld die de gemeenschap aanbood bleef ver beneden wat de ontwikkelings landen wensten te ontvangen, namelijk 29,3 miljard gulden. Van de aangeboden 13,8 miljard gulden zou Nederland er in vijfjaar tijd 910 miljoen moeten hebben betalen. Dat wil zeggen, als de negen EG-landen het eens zijn over een bepaalde verdeelsleutel. Die onderlinge overeenstemming tussen de negen werd overigens tijdens deze confe rentie nog niet bereikt. Voor de nog lopende conventie tussen EG en ACS-landen had de gemeenschap een be drag van 9,2 miljard gulden ter beschikking gesteld. Deze overeenkomst loopt op 1 maart volgend jaar af. Het Nederlandse aandeel in die nog lopende hulp is 7,95 pet. Van de in de nieuwe conventie overeen te komen financiële hulp had Nederland maar 6,39 pet willen betalen. Maar dat zal toch 7,45 pet worden, als de verdeelsleutel ge bruikt wordt die voortdurend ter sprake kwam, maar die nog niet is aanvaard. De Gemeenschap was van mening dat met het bedrag van 13,8 miljard gulden een "inflatie-aanpassing" van het oude bedrag wordt bereikt en dat bovendien de econo mische groei van de EG er in verdiscon teerd is. Maar van de kant van de ACS-lan- den werden tal van argumenten aange voerd om de EG te bewegen een hoger be drag ter beschikking te stellen. Behalve het financiële probleem was er nog een zaak waarop de conferentie voorlopig vastliep. Daarbij ging het om de fundamen tele rechten van de mens, waarnaar de EG in een nieuwe conventie verwezen wil zien. Of dat haalbaar is zal nog moeten blijken. Heel duidelijk is nu in elk geval al geworden dat wat de gemeenschap oorspronkelijk wenste, namelijk een "operationele para graaf' in het verdrag, (waardoor b.v. sanc ties tegen schending van mensenrechten mogelijk zouden worden) door de ACP- landen volstrekt wordt afgewezen. Zo n pa ragraaf is niet haalbaar gebleken, aldus de Nederlandse staatssecretaris van buiten landse zaken, Van der Mei. Op zijn slotpersconferentie verklaarde de Franse conferentie-voorzitter, Frangois- Poncet, dat de Europese Gemeenschap meer dan wie ook in de wereld aan ontwik kelingsgeld uitgeeft. In 1977 (het meest re cente cijfer) aldus de voorzitter gaven de EG en lidstaten daaraan rond 6 miljard dollar uit. De Verenigde Staten kwamen toen maar op 4 miljard dollar, aldus Fran- gois-Poncet. De voorzitter van de ACS-landen. de Gabone- se minister Anchouey zei daarop niet te willen achterblijven met het verstrekken van cijfers. De 5,1 miljard rekeneenheden (13,8 miljard gulden) die de EG nu aanbiedt zijn weliswaar een niet te onderschatten som. Maar het betekent toch nog niet meer dan 0.01 pet van het totaal van de begrotin gen van Frankrijk, West-Duitsland en En geland. Omgezet in dollars betekent het dat elke in woner van de EG, per jaar één dollar aan de ACS-landen geeft, aldus Anchouey. De conferentie is tenslotte uiteengegaan zon der dat een datum voor een vervolgbijeen- komst werd vastgesteld. (Van c correspondent) cies naast de wasserij van de Is raëlische nederzetting Neot Sinai ligt. Voor deze wasserij, gelegen op Egyptisch grondgebied, is een speciale regeling getroffen, die inhoudt dat de Egyptische grens- slagboom net even na het zij paadje naar de wasserij loopt. De Israëli's kunnen dus zonder Egyptische pasjes naar binnen komen. Om er nog eens de nadruk op te leggen dat zonder bevrijding van al het bezette Arabische gebied geen echte vrede in Midden-Oos ten kan komen, stond er langs de weg in El Arisj ook een kolonne Palestijnen opgesteld die Sadat toejuichten met de kreet „Pale stina is ons vaderland, Sadat onze hoop". Deze Palestijnen weken wat af van de hoofdstroom maar wonen dan ook deels al sinds 1948 in El Arisj, anderen waren in speciale autobussen uit Cairo overgebracht Sadats Palestijnse gesprekspartners bij de onder handeling over de autonomie. Nadat Begin gistermorgen het be vrijde El Arisj had bezocht, ging Sadat met hem mee naar Beer Sheba, alles onder toeziend oog van Cyrus Vance, de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, die altijd moet oppassen dat er niets misloopt. Want dat Begin en Sadat nooit echte vrienden zullen worden, daar kan geen public relations-adviseur iets aan doen. ER liep dan in Beer Sheba toch iets mis. President Navon van Israël sprak Sadat in het Ara bisch toe en repte over gebied dat Israël terug had gegeven. Sadat verstond het verkeerd en begreep dat Israël hem gebied zou hebben gegeven. Een grove belediging die hem noodzaakte zijn speech te veranderen en Navon er op te wijzen dat Egyptisch gebied nooit gegeven, alleen maar te ruggegeven kan worden. Het bleek om twee woorden in het Arabisch te gaan die veel op el kaar lijken, maar Sadat had het echt verkeerd verstaan en bood dan ook zijn excuses aan. Het bewees wel weer hoe gespannen Sadat is in zijn contacten met de Israëli's. De politieke toespraken maakten ook wel duidelijk waar het hem in zit Sadat gaf in Beer Sheba een tweede editie van zijn rede in de Knesset anderhalf jaar geleden. Dat betekent: zelfbe schikking voor de Palestijnen en geen annexatie van Palestijns land. En Begin vond het dus no dig nadrukkelijk de PLO als een „bloeddorstige bende van moor denaars" aan te duiden. De meest bloemrijke bewoording die de premier van Israël tot nu toe heeft gebruikt. De vriendelijke hand druk tussen Begin en Sadat na deze redevoering moeten op het tv-kijkende Palestijnse publiek wel een buitengewoon sterk ge voel hebben gegeven verkocht en verraden te zijn. Het vredsproces tussen Israël en Egypte heeft weer een nieuwe etappe afgelegd. Het peloton is in gesloten formatie op de eind streep gekomen, nadat de koplo pers Begin en Sadat in het vlieg tuig van de laatste de luchtcorri- dor tussen Israël en Egypte ge opend hadden. De werkelijke strijd zal in de komende maand geleverd worden als de onder handelingen over de autonomie werkelijk beginnen. Afwisselend in Alexandrië en Haifa en niet in El Arisj en Beer Sheba, zoals oor spronkelijk de bedoeling was. MADRID - Acht doden en een der tigtal gewonden, van wie sommi gen zeer ernstig, is de trieste ba lans van de bomaanslag in het Madrileense café California-47 De bom ontplofte zaterdagavond rond zeven uur, een tijdstip waarop veel Spaanse families een hapje buitenshuis eten. Vlak voor de ontploffing ontving de directie van het café telefonisch een anonieme bommelding waarop men onmiddellijk de po litie waarschuwde. Vlak voordat de politie arriveerde ontplofte de bom. Hoewel het gerucht gaat dat de Grapo de bomaanslag heeft gepleegd, heeft officieel nog geen enkele terreurbeweging zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Het café California-47 is het tref punt van veel leden van de ex treem-rechtse politieke partij Fuerza Nueva, die zijn hoofdkan toor schuin tegenover het etablissement heeft. De directie van California-47 heeft de laatste tijd herhaaldelijk bommeldingen ontvangen, die achteraf loos alarm bleken te zijn. Volgens ooggetuigen is de bom geplaatst door een jongeman, die met een sporttas naar het toilet ging. Vlak voor de explosie vluchtte de jon geman het café uit. Op het moment van de ontploffing waren ongeveer 300 personen in het café. Direct na de explosie stelden talloze automobilisten hun auto's ter beschikking voor i de slachtoffers. alle kantoren van politieke par tijen in de Spaanse hoofdstad onder politiebewaking. Gisteren was het onmogelijk Madrid te doorkruisen zonder politiecon troles te passeren. Alle politieke partijen en vakbon den hebben de aanslag scherp veroordeeld. Bias Pinar, leider van de extreem-rechtse partij Fuerza Nueva heeft verklaard dat deze aanslag gericht was tegen de leden van zijn partij. „Als de on zekerheid in het openbare leven zo doorgaat zal ik verplicht zijn om tot legitiem geweld over te gaan. Deze aanslag is weer een ui ting van het terrorisme, veroor zaakt door de tolerantie van de regering-Suarez", aldus Bias Pi- nar, die overweegt parlementaire stappen te ondernemen tegen het kabinet. Grapo De reddingsoperatie werd be moeilijkt door een enorme rook- ontwikkelng en doordat de eerste verdieping van het gebouw dreigde in te storten. Ambulan ces en brandweer waren vrijwel onmiddellijk ter plaatse. Tijdens de reddingswerkzaamheden ontving California-47 opnieuw een bommelding, die vals bleek te zijn. Vlak na de explosie verzamelden zich een honderdtal leden van de extreem-rechtse partij Fuerza Nueva, die kreten riepen als „Suarez verrader, het leger aan de macht" en „de regering moet weg, Franco, Franco, Franco!" Daarna richtte de woede van de betogers zich op het vlakbij gele gen kantoor van de communisti sche partij PCE, waar zij door de politie op afstand werden gehou den. Bewaking Na de ontploffing heeft de politie de straten rondom het café afge zet. Sinds zaterdagnacht staan ..Bewind Kaboel doodde 100.000 burgers van Afghanistan TEHERAN (Reuter) - Afghaanse vluchtelingen hebben gisteren het door de Sowjet-Unie ge steunde bewind in Kaboel ervan beschuldigd, dat het bij operaties tegen de oppositie in Afghanistan 100.000 burgers heeft gedood. Een derde van de slachtoffers zou zijn gevallen bij een bombarde ment van de stad Herat in West- Afghanistan door Migs. De beschuldiging werd geuit door de "beweging van het moham medaanse volk van Afghanis tan". Volgens haar bevinden zich in Iran en de Arabische staten 200.000 uitgewekenen uit Afgha nistan, terwijl er 85.000 in Pakis tan zouden zijn. De politie heeft zaterdagmiddag ter hoogte van Teruel twee leden van de extreem-linkse terreurbewe ging Grapo - een vrouw en een man - doodgeschoten. Tijdens een routinecontrole van de auto opende een van de twee vrouwen met een mitraileur het vuur op de politieagenten. De agenten scho ten onmiddellijk terug. De overi ge twee leden van de Grapo zijn gearresteerd. Officieuze bronnen hebben bevestigd dat dit com mando betrokken is geweest bij de schietpartij in Sevilla, waar vrijdag een politieagent en een voorbijganger dodelijk zijn ge troffen. Bij de begrafenis van de drie mili tairen en een chauffeur, die vrij dag door de Baskische afschei dingsbeweging ETA-militair te Madrid zijn vermoord, hebben zich zaterdag in de Spaanse hoofdstad incidenten voorge daan. Extreem-rechtse elemen ten doorbraken het politiekordon van de rouwstoet en hielden een spontane demonstratie tegen de regering en tegen de democratie. Diverse malen zong men het fas cistische strijdlied „Cara al Sol" en riep men kreten zoals „ETA misdadigers, weg met de minis ter van defensie" en „het leger aan de macht". Bias Pinar werd begroet met de leuze: „Bias, onze leider". In verscheidene delen van Madrid heeft de politie char ges uitgevoerd tegen extreem rechtse betogers, die het aftreden van de regering-Suarez eis ten. LONG BEACH - Een ballon-race in het Californische Long Beach zorgde gisteren voor dit strandbeeld. Aan de wedstrijd namen Britse, Amerikaanse en Japanse baUonvaarders deel. ATLANTA, GEORGIA (Reuter) - De Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Andrew Young, heeft de terechtstelling van de wegens moord ter dood veroor deelde John Spenkelink in Flori da, vergeleken met de executies door de nieuwe islamitische re gering in Iran. In antwoord op een vraag van een verslaggever in Atlanta, zei Young: "Wat wij hebben gepro beerd te bereiken is een be schaafde samenleving die een einde maakt aan doden. Ik zie niet veel verschil tussen het zo genaamde eerlijke proces in Flo rida en het zogenaamde eerlijke proces van Chomeini" De Amerikaanse Senaat heeft een motie aangenomen waarin kri tiek wordt geuit op de terecht stellingen in Iran, wat leidde tot een Iraans verwijt van inmenging in de binnenlandse zaken van Iran. De 30-jarige Spenkelink werd vrij dag in de staatsgevangenis van Florida geëlektrokuteerd nadat vijf beroepen op het Amerikaan se opperste gerechtshof hadden gefaald. Hij was de eerste veroor deelde die tegen zijn wil in de Verenigde Staten werd terecht gesteld in twaalf jaar. Burgerrechtbewegingen in de Ver enigde Staten hebben Spenke- ADVERTENTIE Een waardevolle verrassings-cheque, koffie met gebak, een 'drankje' voor thuis en een map boordevol woonideeen. Dit is de gezellige omlijsting an een oriëntatie over het aparte wonen van nu en morgen. Speciaal en alleen voorde v georganiseerd op dinsdag. Noteer dus: Dinsdag, Dames Dag bij Home Centre Home Centre brengt u op 'n idee. VtxxscholtTwcj' 4S-4^ ValLenhurj", ZH. I!mj lokJcti),TH: 071-7S93 258 ij «lint 17. Ml oor dii.mi.iki n. vrijdjfi van 9.00 Kil 18.00 UUf. 3^5??! links terechtstelling veroordeeld en erop gewezen dat hij dan wel blank was maar de meeste ter- doodveroordeelden in de Ver enigde Staten, zwart zijn. De nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurde vol keren had. de executie in Florida ook vergeleken met executies in het buitenland. "De terdoodveroordeelden in Flo rida bieden de "sunshine state" (zoals de bijnaam van Florida luidt) de gelegenheid Zuid-Afn- ka voorbij te streven, gelijk op te komen met Iran en de Sowjet- Unie nabij te komen waar het gelegaliseerd doden betreft", al dus de vereniging. Executie van homoseksuelen in Teheran TEHERAN (Reuter) - In de Iraanse hoofdstad Teheran hebben gis terochtend vroeg drie mannen de dood door de kogel gekregen als uitvloeisel van wat volgens een officiële verklaring een campag ne is om Iran "te zuiveren van corrupte elementen". Twee hun ner waren veroordeeld wegens homoseksuele relaties en een wegens het verkrachten van zijn negenjarig nichtje, zo meldde het teheraanse dagblad Avandegan. Wegens seksuele vergrijpen zijn m Iran na de revolutie in februari tot dusverre zeker negentien mensen geëxecuteerd. Islamitische militanten hebben in de stad Chorramabad in het wes ten van Iran linkse boekwinkels geplunderd en de boeken daarna verbrand, zo hebben ooggetuigen gisteren gemeld. Onder de leuze "de islam heeft overwonnen, het communisme is bedwongen" be stormden zaterdag ongeveer vijfhonderd mensen minstens vijf boekhandels in de stad. De boeken werden i straat gegooid en 11 ken. De eigenaars v kwamen niet tussenbeide, aldus de ooggetuigen. De actie in Chorramabad volgde op een redevoering ajatollah aytol- lah Chomeini verleden week. waarin hij zijn aanhangers opriep feller tegen hun wereldlijke te genstanders te strijden dan tegen de $jah. a stapels op i brand gesto- an de winkels

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7