Cabaretfestival zonder winnaar Trijfel Ovaties voor Gisela May MAANDAG 28 MEI 1979 Vorige week maandag heb ik mij bijzonder bitter uitgela ten over enkele opmerkingen van de journalist Wim Klin kenberg en de schrijver Dick Walda, die beiden een van de vele vormen van het commu nisme aanhangen, over de Russische dissidenten. De eer ste deed dat in een interview in Vrij Nederland, de tweede in een interview in de Haagse Post. Ik had me vooral ge stoord aan de volgende uit spraak van Dick Walda: ,Ja, kijk eens, het beeld dat men in Nederland heeft van de Sow jet-Unie is verschrikke lijk vertekend. De mensen la chen nooit en iedere stad is een concentratiekamp. Zo is het helemaal niet. De mensen die daar wónen en die ik heb ge sproken, zeggen dat de men senrechten helemaal niet ge schonden worden. Wie heeft dan gelijk? Zij, of de perfect georganiseerde dissidenten industrie?". Droesem Toen ik dat las was ik net bezig ,J3uilding a Castle" van Wla- dimir Boekovski voor een le zing te herlezen, zodat ik bij „de perfect georganiseerde dissidentenindustriealleen het beeld voor ogen kreeg van de perfect georganiseerde KGB die de dissidenten in kampen, gevangenissen en psychiatrische inrichtingen opsluit en aan het werk zet, onder meer aan de souvenier- industrie voor de komende Olympische Spelen, dus ik eindigde (na een vergelijking tussen deze „dissidenten" in de Nederlandse maatschap pij, en de Russische dissiden ten) als volgt: ,£olzjenitsin en Amalrik zijn de room die in hun maatschap pij kwamen bovendrijven. Klinkenberg en Walda zijn de droesem die op de bodem is blijven liggen: hun enige overeenkomst is dus eigenlijk dat zij aan de buitenkant van Door Kin Scheepmaker n Dick Walda Dick Walda was daar niet zo gelukkig mee. Zoals hij ook al niet gelukkig was met het in terview van Carolijn Visser (geen bandjes genoeg, geen aantekeningen gemaakt). Hoe het ook zij (Luyckx hoort erbij), hij wil zijn opvatting graag nader verklaren, dus vanaf nu is Dick Walda aan het woord: „Wat ik ongeveer moet hebben gezegd is dit: De Russische dissidenten krijgen in de wes terse pers alle mogelijke aan dacht via de mediazij heb ben er als het ware een abon nement op. Er zal in de Sow- jet-Unie zeker een - hoewel kleine - groep ongelukkige mensen bestaan, die meent dat zij niet naar believen kan existeren onder het^socialisti- sche systeem. In het westen wordt het zó voorgesteld, dat deze dissidenten de vrij heidslievende voorhoede vormen van de enorme massa onderdrukte bewoners van de Sowjet-Unie, hetgeen beslist bezijden de waarheid is. Wél is het waar, dat men in het westen nauwelijks of in 't ge heel niet kennis kan nemen van wat er in de Sowjet-Unie gaande is. Wat is er te lezen of te zien van wat de eigentijdse schrijvers en filmers daar be zighoudt? Wat melden kriti sche schrijvers met miljoe nenoplagen in de USSRals bijvoorbeeld Aitmatow en Raspoetin? Hun werk wordt hier niet uitgegeven, omdat zij niet getooid zijn met het 1 dissidentenkroontje, dat ga rant staat voor goede ver koopcijfers. Mijn mening is,kortgezegddat dissidenten, andersdenken- 4 den, de mogelijkheid zouden moeten hebben zich te uiten, waar ook ter wereld, mits zij de wets- en rechtsregels van het betreffende land niet over treden. Misverstanden Over de Sowjet-Unie bestaan tal van misverstanden. Tussen Karei van het Reve's theorie „erger dan het fascisme" enerzijds en het arbeiderspa radijs, dat de CPN tot de late vijftiger jaren heeft gepropa geerd anderzijds, ligt een enorm niemandsland van ob jectieve werkelijkheid. De Sowjet-Unie (waaraan nog van alles mankeert) is recht streeks uit een achterlijk, vol strekt feodaal systeem voort gekomen, zonder welke tradi tie op „democratisch" gebied dan ook, en is op geen enkel punt vergelijkbaar met onze westerse samenleving. Ik be schouw het niét als mijn taak al die misverstanden met be trekking tot de Sowjet-Unie, al die treurige subjectiviteit uit de weg te ruimen. Ik heb ook niet de ambitie, noch de behoefte om namens de Sow jet-Unie op te treden als „mooi- en goedprater". Ik probeer tijdens mijn reizen zo objectief mogelijk de wereld te bekijken om er later over te kunnen schrijven. Ik besteed met genoegen al mijn tijd aan mijn eenmansbe drijfje, dat van Trijfel geluk kig mag blijven voortbestaan. Ach, en dat ik volgens Trijfel geen room maar droesem ben: ik lig er niet wakker van. Hoe zong men dat vroeger ook al weer? Alle smaad en hoon verdragen...". Publieksprijs voor Latent Talent LEIDEN - Uiterst dubieuze kwali ficaties (die zich in deze krant niet laten herhalen) om het uitblijven van een definitieve jury-keuze te illustreren, maakten jury-voorzit ter Guido de Wijs (Cabaret Zon der Filter) alleen al daarom vol strekt omgeschikt voor zijn taak. In hoeverre de overige jury-leden (Koos Zwart - VARA; Fred Jo Voerman - tekstschrijver; Rolf Croese - VARA en Nicolien Hun- veld - Cabaret Zonder Filter) hem in die bespottelijke gedachten- gang gevolgd zijn tijdens hun be raadslagingen in de de VIP-room van de Leidse Schouwburg is niet bekend. Wel werd duidelijk, dat de jury geen winnaar van het „Tweede Leidse Cabaret Festi val" aan wilde wijzen en daarbij volstrekt fictieve argumenten aandroeg. De organisatie zag zich daarom verplicht zich te oriënte ren op de uitgereikte stemfor- mulieren, waarop het publiek van zijn voorkeur blijk kon ge ven. Het cabaret „VIRUS" uit Utrecht eindigde met 406 punten op de derde plaats. De eveneens uit Utrecht afkomstige solo-ca baretier Jan van het Hof, die ge deeltelijk een ander programma bracht dan in de voorronde afge lopen woensdagavond in Augus- tinus („De Lelijke Vrouw en de politiepet" - De operatie) eindig de met 564 punten op de tweede plaats. Winnaar van het Tweede Leidse Cabaret Festival werd de uit Groningen afkomstige caba retgroep „Latent Talent", die be staat uit vyf studenten Neder lands, te weten Liesbeth Hiensch, Janny van Dijk, Mar griet van de Werff, Melchior Ho- vingh en Bart van der Harst. Deze cabaretgroep, die sinds maart 1975 bestaat, behaalde met het programma „Als de dood voor het leven" met maar acht punten De Groningse groep "Latent Talent" samen met de Utrechtse cabaretier Jan van het Hof (derde van rechts) op de foto. voorsprong op Jan van het Hof de eerste plaats in dit door een grote publieke belangstelling als ge slaagd aan te merken „Tweede Leidse Cabaret Festival". Dat de organisatie zich op de stem biljetten moest baseren en van de jury geen concrete prijswinnaar kreeg gepresenteerd, was daar om zo kwalijk, omdat de „Pu blieksprijs" was gebaseerd op slechts 278 uitgebrachte stem men, terwijl er minstens 400 toe schouwers in de zaal aanwezig waren. Lang niet iedereen had derhalve zijn stem uitgebracht. Daarby komt, dat 21 stembiljet ten ongeldig waren zodat de pu blieksprijs was gebaseerd op 257 Bart van der Harst lijkt dé grote man achter „Latent Talent", dat talent, dit in weerwil van de op merkingen van jury-voorzitter Guido de Wijs, beslist iet ont zegd kan worden. Gelukkig werd het cabaret-festival zowel artistiek als financieel, ook de tweede avond in de Leidse Schouwburg, een succes, zodat zeker is geworden, dat Leiden volgend jaar onder de bezielende leiding van Van der Hoeven, Kies en Willems een „Derde Leids Ca baret Festival" zal beleven. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Aan het optreden van Gisela May en Alfred Müller gis teravond in een zeer redelijk be zette Leidse Schouwburg was nogal wat publiciteit vooraf ge gaan. 'Den wovon lebt der Mensch' heette het programma, waarmee het Oostduitse tweetal, begeleid door een combo, naar Leiden was gekomen. En niet zonder succes, want het publiek reageerde bijna overmatig en thousiast. Het was overigens zeer goed merkbaar, dat Gisela May en Alfred Müller al sinds 1975 ar tistiek samenwerken, want zij blijken elkaar vocaal feilloos te kunnen vinden. Het heeft nau welijks zin om gedetailleerd in te gaan op het veelkleurige pro gramma, dat op bijzonder sfeer volle wijze tot uitvoering werd gebracht. Alle bekende, teksten van Bertholt Brecht, door Kurt Weill en anderen op muziek ge zet, passeerden op deze avond van de herkenning de revue. Lie deren uit de 'Dreigroschenoper' en de befaamde song vom Sura baya-Johnny behoorden daar vanzelfsprekend toe. Na de pauze bracht Gisela May op onnavolg bare wijze het 'Lied vom achten Elefanten' uit 'Der gute Mensch von Sezuan' ten gehore. Met fragmenten uit 'Sweyk im Zwei ten Weltkrieg' meenden La Mau en Müller hun voorstelling te kunnen beëindigen, maar zij werden aanvankelijk tweemaal met een minutenlang durend, ovationeel applaus tot een toegift gedwongen. 'Das Solidaritats- lied' in de tweede toegift bracht het publiek zo mogelijk tot nog groter enthousiasme. Een derde toegift vormde vervolgens het absolute van een optreden, dat Leiden niet snel zal verge- BERT KOEKEBAKKER Leidse bioscopen /vet LUXOR: "Pas op of we slaan erop", 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.00 CAMERA: "Jesus Christ Superstar", da. 7.00 en 9.15 uur, al. Kindermatinee: "De fluit met de zes smurfen", woe, za en zo. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "The Nightporter", vr. enza. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "La cage aux folies", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur.m al. LIDO 2: "The deerhunter", da. 2.30 en 8.00 uur, 16 jr. LIDO 3: "Animal House", da. 7.00 en 9.15 uur, al. Kindermatinee: "Tom en Jerry", da. 2.30, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Brutti, sporchi e cattivi", da. 7 00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Lady and the tramp", da. 2.30, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "Twee vrouwen", da. 7.00 en 9.15 uur, zo. en do. ook 2.30 uur, 16 jr. "Juliana in 70 bewogen jaren", da. behalve zo. en do. 2.30 uur, al. REX: "Partnerruil", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, do. en zo. 2.15, 4.30 uur enz., 16 jr. Nachtvoorstelling: "Spiegel der lusten", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen /vet EURO 1: "Twee vrouwen da. 1.30,6.30 en 7.00 uur, zo. ook 4.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Satyricon", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "The deerhunter", da. 8.00 uur, 16 jr. Kindermatinee "Bambi', da. 1.45, zo. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Kentucky fried movie", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Porno-weekend op Mallorca", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Foul play", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. za. ook 12.15 Bioscoop Voorschoten /vet GREENWAY: ""Force ten from Nava- rone", vr. 7.00 en 9.15 uur, za. 4.00,7.00 en 9.15 uur, zo. 4.00 en 6.15 uur. ma. en woe. 8.00 uur, 12 jr. "Una Giornata particolare", zo.8.45 uur, di. 8.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Bambi", vr. 2.00, za. 2.15, zo. 2.00 uur en woe. 2.15 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuiS en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patient). Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige pa tie voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19 00" uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag. 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. T0adc) tieuius 28 mei 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Uit Kiew in Rusland wordt be richt, dat gendarmes daar twee vreemdelingen hebben gevat, in wier woning, in een afgelegen deel der stad, eene groote hoe veelheid materialen voor de vervaardiging van bommen werd ontdekt. Er werd ook een soort van helsche machine in be slag genomen. Verder vond men in hunne woning revolvers, dol ken, patronen en verschillende passen, welke vermoedelijk valsch zijn. De rechtbank in de zelfde stad heeft uitspraak pe- daan in de zaak der veertien personen, die beschuldigd zijn van staatkundige samenzwe ring en verzet tegen de gewa pende macht. Bij hunne inhech tenisneming werd een abmbte- naar der politie gedood en wer den er drie gewond. Twee be schuldigden werden vrijge sproken, twee werden ter dood en negentien tot veertien jaren en tien maanden zwaren arbeid in de mijnen veroordeeld. On der laatstgenoemden bevinden zich drie vrouwen. Een der be schuldigden de dochter van een gepensumerrd kajnDin. werd tot vier jaren van dezelfde straf veroordeeld. Onder de veroor deelden zijn er verscheidenen die tot den adelstand behooren. Vijftig jaar geleden: - Naar de "Wireless World", het Engelschc radio-weekbladme dedeelt maakt de heer HS. Ste- ringa Idzerda uit Den Haag er aanspraak op het eerste radio zendstation in gebruik te heb ben genomen. Reeds in 1919, tij dens de derde Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, hield ge noemde heer aldaar openbare demonstraties en had de uit zending plaats van een fluit- solo. ivelke over een afstand van 100 KM. hoorbaar was. In het begin van 1920 zond de heer Id zerda wekelijkse concerten uit. Het A merika a nsche station KDKA. Pittsburgh, dat zich als de pionier op oproepgebied beschouwde, begon eerst in den herfst van 1920 met geregelde uitzendingen - Maarschalk Feng heeft zich als dictator van Noord-China laten uitroepen en het bevelhebber schap van alle troepen in dat gebied op zich genomen. De re geering in Nanking en de Kwo- minlang beschouwen Feng ech ter als opstandeling. 'ziezo, wépdranio VANJ OBK l£> uir OB *AA£>! HOB VOÉl-T, QJ ZICH? V Dig VgRPRAAIDÉ DRAUK ZrT KÈMSje - UJK AHkJ Pg SLCgP 0AAKj...u&g M"T M06 £JTEÊP£> "fg STERK IK A\ogi'Pu£> eeu VAKJ-fiPOIUM 1"Og- ^s.ra»ejf>gNj £4.IK^> WARfëUUK PANK/ AUWW..AVN) HAMPI.' LAA-r los' v AV30I DA-r wAfepg egpog- UINe. u eg Mf UvM CM ÉR. MAflöe KRACHTgW V KWUT". 19-1S5 ^«AIOCP HET Ik 2S, -p AU ÊTlo! -rt/Aj PAAJ HES IK POS eeas 8 k wil even dudelyfc maken dat Wipper her alleen een oppervlakkigs tennis is ik reken hem niet tob myr> optde vrienden! FRED BASSET KONIJN Snijd een (tam) ko nijn in ongeveeracht stukken en geef in elk stuk een diepe insnijding. Verstop hierin een smal reepje ontbijtspek. Voeg aan 1 dl Madei ra een theelepel tijm toe, een theekop wa ter of witte wijn, takje peterselie, schijfje wortel, ci- gehalveerde teentjes knoflook. Verder versgemalen peper en een blaadje lau- De avonturen van Jommeke r1 Neen. niemand, buiten professor GobeHjneen vriend van ons, hij wacht buiten de muren van het tpaleis'. Verdorie ,Zse-se -Mei, de stommeling.' En dan, is er nog iemand anders op de hoogte van uw t komst j Dat was zeer eenvoudig. U hebt onder het. venster van FUiberke 'n briefomslag verlorenafgestempeld in r Koerania i Laat de stukken hierin 12 uur mari neren Dep de stuk ken droog, zout ze licht en braad ze Bestrijk ze dan met mosterd, roer alles even door en giet nu de marinade er over en nog een kopje heet water. Laat het konijn zo boven zeer laag vuur gaarsud- deren. Reken op minstens twee Verdorie ,dat bemoeilijkt L de zaak'. Is hij herkenbaar Zeef het stoofvocht en roer er zes eetle pels ongeklopte en licht voorverwarm de slagroom door. Laat hienn de stuk ken konun nog weer even goed warm worden. Sprenkel er op het laatste mo ment nog enkele druppels Madeira Er mag hoegenaamd niets uitlekken van uw komst hier'. U zult het direct beter begrijpen Kom'. Maar wacht, eerst nog 'n kleine veranderinq! We mogen geen enkel risico lopen. Trek deze kleren aan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21