ram Rotterdamse vrije oliemarkt Ier discussie Steun Nederland voor ontwikkelingslanden Markt berichten Markt voor scheepsbouw op nulpunt Acties tegen werkloosheid in kleuter- en lager onderwijs MAANDAG 28 MEI 1979 PAGINA 19 Nadat prijzen "volkomen uit de hand liepen" DEN HAAG (GPD) - Het Interna tional Energie Agentschap (IEA) in Parijs neemt het functioneren onder de loep van met name de Rotterdamse vrije of open olie- markt, de zogenaamde spot- market. Dit als uitvloeisel van de vorige week maandag en dinsdag gehouden conferentie van deze organisatie van 20 olie consume rende industrielanden. Een week eerder waren in Rotterdam de vrije olieprijzen "volkomen uit de hand gelopen", tot 30 dollar per vat ofwel het dubbele van de offi ciële olieprijs. Er moet zelfs een bod van 33 dollar geweest zijn. Op de Rotterdamse spot-market worden olieprodukten verhan deld buiten de contractlevering tussen de olielanden en de grote oliemaatschappijen om. Naar schatting wordt 5 procent van de in Rotterdam binnenkomende J olie via deze markt verkocht. Het is overigens meer een beurs dan ,"5 een markt. De handel gaat daarbij K geheel telefonisch of via de telex. ■r- Er is dus geen oliebeursgebouw waar de handelaren samenko men. De handelaren wonen trouwens niet alle in Rotterdam Er zijn zo'n honderd in heel West- Europa, twintig van hen geven de toon aan. Er zijn uiteraard meer vrije olie- markten, o.a. in Genua. De Rot terdamse spot-market is echter uitgegroeid tot de belangrijkste voor Europa, althans Noordwest- Europa. Dat hangt samen met de positie van Rotterdam. Het grote Duitse achterland en de centrale ligging ten opzichte van andere Europese consumptiegebieden maakten deze stad en omstreken tot een groot centrum voor de op slag en raffinage van olie. De vrije oliemarkt van Rotterdam is niet van vandaag of gisteren. Oorspronkelijk ging het vooral om de handel in partijen olie (produkten) die via de Rijn naar Duitsland gingen, later breidden de handelaren hun activiteiten uit tot het invoeren van produk ten van niet-Westeuropese raffi naderijen, tot uit Zuid-Amerika en Oost-Europa. Er wordt ook termijnhandel bedreven. De En gelse term spot-market, in het Nederlands locomarkt, past dus eigenlijk niet helemaal meer. Het gaat niet alleen meer om produk ten die ter plaatse (in loco) aan wezig zijn. Anders gezegd, de zuivere spot-market is een on derdeel van een groter gebeuren Vrije handel De in de vrije handel tot stand ge komen prijzen worden dagelijks bekend gemaakt door Piatt's Pri ce Service. Piatt's Oilgram omvat de prijsnoteringen van alle plaat sen ter wereld waar in olie ge handeld wordt. De grote oliemaatschappijen ope reren bij tijd en wijle ook op de spot-market, namelijk als zij bij hun eigen produktie overschot ten of, zoals nu, tekorten hebben. Het egaliseren van overschotten en tekorten via de weg - en de wet -van vraag en aan bod is wat onze minister van economische zaken terecht noemde de "nuttige eco nomische functie" van de vrije markt, al is de werking ervan niet geheel duidelijk. Voor de oliecrisis van 1973 werkte de Rotterdamse vrije oliemarkt via het spel van vraag en aanbod nogal eens prijsdrukkend. Nie mand protesteerde toen, inte gendeel. De Zweden met name profiteerden van deze situatie. Zij kochten alles op de vrije markt omdat de prijzen er lager waren dan op de officiële markt. Ze zijn nu het haasje en klagen dan ook steen en been. Maar het één is het gevolg van het ander. Bij een steeds schaarser wordende olie markt heeft de spot-market ui teraard een prijsopdrijvende in vloed. Dit heeft in een aantal Eu ropese landen onaangename ge volgen. De prijzen op de vrije oliemarkt worden daarmee in aanmerking genomen by het vaststellen van de consumenten prijzen en dus de prijsindex. Ook in ons land vormen Piatt's note ringen een onderdeel van het maximum-prijssysteem voor olieprodukten. Frankrijk Frankrijk gaat het felst tekeer tegen de Rotterdamse spot-market Vorige week in de Europese mi nisterraad voor energiezaken probeerde dit EG-land al de zaak aan banden te leggen. Er zouden erkende makelaarscommissies moeten komen met een monopo lie voor deze handel. Er zou een controlecommissie moeten ko men en de prijzen van elk ver handeld produkt zouden ge publiceerd moeten worden. Een maximumprijs zou ook vastge steld moeten worden. Dit voor stel haalde het niet. De Duitsers wilden niet dat aan de vrije markt getornd werd. Het bleef bij een vage verklaring. Het Nederlandse standpunt was dat het effect van de spot-market niet moet worden overdreven. Het gaat maar om betrekkelijk geringe hoeveelheden. Ons land was wel bereid de Rotterdamse vrije markt eens te analyseren. Dat kunnen we nu dus aan het IEA overlaten. Een gevaar is dat niet alleen de olie consumerende landen met argu sogen naar de vrije markt kijken, maar ook de oli^ producerende landen. Zij zouden er uit kunnen afleiden dat er nog wel een schepje op de officiële prijs kan, op de OPEC-prijs dus. De olie landen willen al langer van de vrije oliehandel af. Dat zeiden ze tenminste. Hun handelen is evenwel niet helemaal in over eenstemming met dit verlangen om via de officiële contracten alle touwtjes in handen te houden. Onzekerheid De zeer sterk oplopende prijzen op de spot-market zijn het gevolg van de onzekerheid en chaos in de oliewereld. En daarbij zijn in ieder geval een paar olielanden verre van onschuldig. Om te be ginnen levert Iran niet meer zoals voor de omwenteling aan een consortium van grote oliemaat schappijen 'waaronder de Shell, maar aan dertig of veertig kleine ondernemingen en dan tegen een marktprijs. Saoedi-Arabië, waarin wij hier nog altijd veel vertrouwen hebben, heeft nu Iran weer produceert (de helft van vroeger) zijn produktie teruggebracht naar het oude peil van 8,5 miljoen vaten per dag. Jammer vanwege het gat van 2 Dagelijks wordt de haven van Rotterdam aangedaan door grote tank schepen die olie uit hel Midden-Oosten brengen. Vijf procent van die olie is bestemd voor de vrije markt. miljoen vaten, maar akkoord. Dit land heeft en passant echter ook de levering aan de traditionele afnemers verlaagd, van 7,5 mil joen vaten per dag tot 7 miljoen vaten. Het halve miljoen vaten per dag gaat nu naar kleinere klanten, tegen hogere prijzen. Dit soort zaken verstoren de tradi tionele handelsstromen ernstig. Raffinaderijen krijgen daardoor schommelingen en- of tekorten in de aanvoer van hun grondstof. Hun planning klopt niet meer, hetgeen duur is, en ze hebben le- veringsplichten. Ze zoeken dus begrijpelijk een uitweg via de vrije markt. Het gaat dan meer om hoeveelheden dan om de prijs. Ook bij slechts kleine hoe veelheden vliegt de prijs om hoog. De chaos op de internationale oliemarkt, de officiële en de vnje, wordt vergroot, volgens sommi gen in stand gehouden, door het (vermoede) onvermogen hier om inderdaad nu op energie te be zuinigen en door het verzet tegen de plannen van Carter in de VS Wat er op de spot-market gebeurt is van dit alles een symptoom, een gevolg dat men niet met de oorzaak moet MANILLA (ANP) - De Nederlandse regering heeft op de Unctad conferentie in Manilla geprobeerd de rijke landen wat meer op het "Nederlandse spoor" te brengen. De regering heeft met het oog op de tegenstellingen tussen de rijke en arme landen een brief gestuurd aan de leider van de Europese delegatie met het doel het standpunt van de Europese Gemeenschap te beïnvloeden. Dit heeft minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking gisteren in Manilla meegedeeld lNederland is méér dan de meeste andere industrielanden (en zeker de grote industrielanden) ge- WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen jj Eelde j Eindhoven Den Helder zv Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux zv Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt zw; Kopenhagen zw Lissabon geh be' Locarno zw Londen zw Madrid Malaga Mallorca München Oslo onbew 14 8 onbew 17 8 onbew 16 7 onbew 14 7 onbew 17 8 lar bew 15 6 onbew 16 9 onbew 15 7 onbew 15 9 onbew 16 8 mist 12 4 onbew 26 18 onbew 22 14 regen 27 13 waar bew 16 12 onbew 17 8 onbew 15 8 half bew 14 10 licht bew 19 5 half bew 22 9 vaar bew 26 11 waar bew 18 11 Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis zwaar bew 16 onbew 22 half bew 30 onbew 25 onbew 23 onbew 21 geh bew 15 zwaar bew 16 licht bew 27 licht bew 26 onbew 20 regenbui 30 motregen 19 zwaar bew 20 licht bew 25 half bew 22 onbew. 25 onbew 24 neigd tegemoet te komen aan het verlangen van de ontwikke lingslanden naar medezeggen schap bij het regelen van interna tionale economische zaken. Dit gebeurt nu via internationale in stellingen als het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank en de G.A.T.T. (Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel). De ontwikkelingslanden staan in deze instellingen praktisch bui ten spel als het gaat om het ne men van beslissingen. Zij willen daar verandering in brengen en zij willen dit doen door bijvoor beeld een centraal beleidsorgaan Bondeti willen snel besluit steun RSV ROTTERDAM/UTRECHT (ANP) - De Industriebond CNV en de Unie BLHP doen een dringend beroep op de regering snel een beslissing te nemen over over heidssteun aan het scheeps- bouwconcern RSV, tot behoud van de nieuwbouwpoot. Het ka binet liet vrijdag weten dat de discussies nog niet waren afge rond. Beide bonden hebben zaterdag gewezen op de ondraaglijke spanning waar de betrokken werknemers al maanden mee le ven, omdat zij niet weten of hun arbeidsplaats behouden zal blij ven. Ook achten de bonden het een groot gevaar dat door de tijd die met de besluitvorming en dus de onzekerheid is gemoeid, mo gelijkheden om opdrachten te verloren gaan. in te stellen, hoog niveau, waarin ook de arme landen vertegenwoordigd zijn De Nederlandse regering wil daar een eind in mee gaan. Minister De Koning heeft de indruk dat vooral de grote industrielan den huiverig zijn iets van hun macht af te staan. Zij vrezen na melijk dat hierdoor de huidige economische moeilijkheden nog groter worden. De Koning ge looft dan ook dat de Unctadcon- ferentie het deze week zeer moei lijk zal krijgen. De ontwikkelingslanden willen ook dat er een bindende interna tionale conventie komt de over dracht van technologie aan de arme landen, een voorstel, waar de rijke landen. Nederland inbe grepen. niets voor voelen. Minis ter De Koning vindt het ook niet verstandig om per se op een bin dende gedragscode te staan. Het komt er op aan dat de overdracht inderdaad gebeurt en de confe rentie zou er daarom het beste aan doen zich te concentreren op het tot stand brengen van een goed werkend uitvoeringsme- chanisme dat voor de overdracht zorgt. Energieruzie De industrielanden (Europa, Ver enigde Staten, Japan) hebben zich buiten de energieruzie ge houden, die op de conferentie is ontstaan tussen een groep Lat ij n- samerikaanse landen onder lei ding van Costa Rica en de olie landen (OPEC). De leider van de Amerikaanse de legatie, Charles Meissner, heeft tegenover Nederlandse journa listen berichten tegengesproken als zou Amerika de hand hebben gehad in hel ontstaan van deze ruzie met het doel verdeeldheid te brengen onder de ontwikke lingslanden. Wij hebben het op treden van Costa Rica, dat het ini tiatief nam om de OPEC-landen aan te spreken over hun voortdu rende prijsverhogingen, niet aangemoedigd en niet tegenge werkt, aldus de Amerikaanse af gevaardigde. Amerika vindt het overigens wel een wonderlijke zaak, dat de Unctadconferentie, die toch alle internationale economische za ken in hun samenhang wil be spreken, het ernstigste en drin gendste economische probleem, namelijk dat van het olietekort en de stijgende olieprijzen, niet op de agenda heeft. De ontwikke lingslanden hebben om politieke moeilijkheden binnen hun groep te vermijden energie niet op de agenda willen plaatsen. Olielanden De olielanden hebben geweigerd de olieprijsverhogingen tot punt van discussie te maken en zij hebben ook geweigerd te belo ven. dat zij voortaan eerst de ver- bruikslanden zullen raadplegen alvorens tot olieprijsverhoging over te gaan. Het conflict hier over met de Latynsamerikaansc landen heeft het werk i de onderhand elings-co van de Unctad opgehoude Leiden groenteveiling: Andijvie 0,48-0,88, Peulen 9.00-11.40. Snijbonen 3,50-4,90, Postelein 0,59-1.00, Prei 1.50-2.00, Rabarber 0.16-0,33. Spinazie 0,59-1,06, Uien 0,08-0.47, Witlof 3.30, Bloemkool 1 x G 2,25-3,10, Bloemkool 8 st 1,95-2,75, Bloemkool 10 st 1.30-2.20. Sla zwaar 0,30-0.43 licht n.ii-ii/J4. Bnspeen 2,20-2,30. Boskroot 0,69-1.10, Peterselie 0,87. Radijs 0.30-0,49. Selderie 0,36-0,41, Paprika s ,42-0,75. i slachtvee: per kg. gesl. gew., - 7.20. vaa eniverkmg): Unctad-conferenti LONDEN (ANP) - Het gaat de scheepswerven in de wereld niet voor de wind. In veertien jaar is de orderportefeuille van alle scheepswerven tezamen niet zo dun geweest als per eind maart van dit jaar. LJoyd Register of Shipping heeft meegedeeld dat de orderportefeuille in het eerste kwartaal van dit jaar is vermin derd met 775.007 brutoton tot 25,10 miljoen ton. In maart 1965 was dat nog minder, namelijk 25,03 miljoen brutoton. Sinds die tijd verging het de wer ven beter met als hoogtepunt 1974, toen aan het einde van het eerste kwartaal orders in porte feuille waren voor in totaal 133,44 miljoen brutoton. Per eind 1980 zal byna 89 procent van de orders moeten zijn uitge voerd. zo meldt Lloyd's. In het eerste kwartaal werden orders geplaatst voor in totaal dm 2J miljoen ton, iets minder dan ze ventig procent van de produktie van de scheepswerven in die pe riode. Japan heeft nog het meeste orders in portefeuille, namely k voor 6,22 miljoen ton, gevolgd door Brazi lië met 2,67 miljoen ton en Groot- Brittannië met 1,14 miljoen ton Deze drie landen zagen hun or derportefeuille alle drie in hel eerste kwartaal slinken. Neder land vormde hierop geen uitzon dering. De Nederlandse werven gingen het jaar in met een order portefeuille van 348 676 ton, per eind maart was dat 263 079 ton LEIDEN - Veemarkt. 28 mei. Totale aanvoer 1464, w.o 1056 slachtrunderen en 408 schapen/lammeren. Prijsrn kwal. ƒ7.35 - .■ren 2de kwal. i 1ste kwal. 7.60-/ 8.10, 6.20-/ 6.80, koeien 1ste kwal. ƒ7. - ƒ8.15, koeien 2de kwal ƒ6.45 -ƒ6.80, koeien 3de kwal. 6.05 -ƒ 6.35, worst koeien 5.05 -ƒ 6.20. extra kwal dik- billen 9. -ƒ 14.50. Gcbruiksvee: scha pen ƒ200. -ƒ250., lammeren ƒ210. - ƒ300., weide-zuiglam meren ƒ170. - 195. Toelichtingen: (aanvoer-hand el-pry- zen): slachtrunderen redelijk-vlot-vast. schapen en lammeren; groter-vlot-sta- biel. DEN HAAG (ANP) - Een aktie- groep van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) gaat actie voeren te gen de grote werkloosheid in het kleuter- en lager onder wijs. De actie zal worden ge steund door de Nederlandse Federatie van Onderwijs vakorganisaties (NFO). enquête gebleken dat van de 2700 dit jaar afstuderende kleuterleidsters slechts 75 een baan hebben kunnen vinden, ofwel niet meer dan drie procent. pedagogische acade- s het beeld niet veel be an de cindexamcnstu- n hier heeft zes procent n werkkring kunnen n: 450 personen, dui zenden anderen zijn nog op zoek. Vrijdag 8 juni zullen de aktic- voerders in Utrecht eisen dat er extra maatregelen komen voor kinderen in achter standssituaties, dat anders talige kinderen meer moge lijkheden krijgen en dat de groepsgrootte in het onder wijs wordt verlaagd. Alge meen doel van de actie is een rechtvaardiger verdeling van de arbeid. MAANDAG 28 MEI 1979 KNSM eert f.100 85.10 AUDET 173.50 170,10 231,00c 22.50 267.00 22.60 680,00 62.00 0.00e 2020.00b 160.20c 160.2' 285,00 285.01 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak is de nieuwe beursweek kalm begonnen met koersen die over wegend wat beneden het slotpeil van vrijdag lagen. Ook de staats- fondsenmarkt gaf een overwe gend licht dalende tendens te Tot de weinige fondsen die enige winst konden boeken, behoorde Kon. Olie. die zeventig cent duurder was op 138.90. Heine- ken was een dubbeltje beter op 85,10. Op het peil van vrijdag konden zich handhaven Philips en Van Ommeren. Akzo moest twintig cent achteruit naar 29,30, Hoogovens even eens twintig cent naar 32,20 en Unilever veertig cent naar 122,30. KLM werd veertig cent goedkoper op 107,60. Deli zakte 1.80 t«.t f 1 10.20, terwijl H VA hH hield op een 1 lagere koers van 51,50. KNSM werd 1 goedkoper op 104 en ook Nedlloyd moest een paar dubbeltjes prijsgeven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19