Avanti blijft één klap van finaleplaats af. Crescendo na zege kampioen Hinault vedetten aan flarden Ruud vanOoyen pakt nationale titel teakwondo NK-turnen met slechts drie dames sport sport sport sport Sport HAZERSWOUDE - Wat een spanning en een dramatiek. Spanning in de bijzonder enerverende halve finale van de Europese Jaarbeursstedenbeker tussen de tafeltennis ploegen van Avanti en Weiss Rot Weiss Kleve 31. Drama tiek rond de Hazerswoudse speelster Brigitte Kooter. Tweemaal kreeg zij zaterdagavond de kans om het damesteam van Avanti in de finale te loodsen. Kooter, dit seizoen sterk geste gen op de nationale en interna tionale ranglijst, kon de druk evenwel niet aan. Bij een knappe 4-3 voorsprong voor Avanti ver speelde zij 'n matchpoint, waarna Kleve de tickets voor Barcelona kon innen. Want toen Kooter er niet in slaagde de winnende klap tegen Monika Kneip te produce ren, zorgde Roswitha Schmitz via een logische zege op Monique Kooter voor 4-5. Verslagen, met haar hoofd achter een handdoek verscholen, "volg de" Brigitte Kooter het slottref- fen met de voorspelbare gevol gen. Avanti, dat zich zo geweldig sterk had gemaakt voor een fina leplaats, was uitgeschakeld. Juist zij had het lot van haar ploeg in handen gehad. In die partij tegen Monika Kneip. De eerste game won zij dank zij haar prima func tionerende "hoge" Chinees aan doende serve, met 21-15. Kneip, vierde op de Duitse en 25ste op de Europese ranglijst, kon er niet mee overweg. In de tweede game - bij die 4-3 voorsprong voor Avanti - werkte Kooter verbluf fend energiek een 10-16 achter stand weg tot 19-19. Twee klap pen scheidden Avanti toen nog van de finale. Kqeip herstelde zich uitgekookt 19-21. Matchpoint In de beslissende derde game liep Kooter weer een 10-16 achter- Dramatiek rond Brigit Kooter stand op en opnieuw kwam zij te rug: 17-17. De tweehonderd toe schouwers raakten bijzonder geestdriftig toen Kooter met 19-17 voor kwam. Weer twee klappen dus. Maar nee, Kneip haalde op: 19-19. Kooter sloeg echter 20-19 binnen en kwam daarmee op matchpoint. Met een ongelooflijke harde forehand- smash leek de Hazerswoudse de winst toen op te eisen. Het publiek sprong van de punt van de stoel overeind. Kneip reageer de met een onwaarschijnlijke re turn, Kooter sloeg in het net 20-20. Avanti-coach Gerard Bak ker trachtte driftig gebarend z'n pupil over die teleurstelling heen te werken. Kooter zag het niet, wilde het niet zien. De zenuwen waren niet meer in bedwang te houden. Via 20-21, 21-21, 21-22 werd het 21-23 voor een dolge lukkige Kneip, die samen met haar teamgenoten besefte dat die laatste punten goud waard waren geweest. De regelmatige over winning van Schmitz daarna op Monique Kooter (tweemaal 11-21) onderstreepte de juistheid van dat besef. Brigitte Kooter zat diep in de put, was ontroostbaar en raakte pas uren later enigszins over haar te leurstelling heen. Zij was echter niet in staat om er over te praten. Haar coach Gerard Bakker, aan vankelijk nog druk pratend over het feit dat Kooter in die on draaglijke slotfase van haar partij niet op z'n aanwijzingen had ge let, hield even later het hand bo ven haar hoofd. "Ach, waar pra ten we nu over. Een jaar geleden had ze tegen een Monika Kneip nog geen enkele, werkelijk geen enkele kans gehad. Als je ziet hoe ze in een jaar sterk vooruit is ge gaan, dan moet je eigenlijk blij zijn dat ze nu zo goed tegenstand geboden heeft". Desalniettemin bleef de teleurstel ling. Want ook al weerde Avanti zich tegen het favoriete WRW Kleve 31 meer dan voortreffelijk, een plaats in de eindstrijd heeft er duidelijk ingezeten. Terug naar het begin. Brigitte Kooter opende met een royale overwinning op de Duitse num mer drie, Roswitha Schmitz. Toen zij haar sterke serve in de strijd bracht - hét wapen van Kooter - had Schmitz niets meer in te brengen. Vervolgens maakte Monique Kooter. van wie geen winst was ingecalculeerd, indruk tegen de Europese kampioene in het gemengd dubbel, Wiebke Hendriksen. Tegen de Duitse verdedigster, die overigens niet in topvorm verkeerde, reikte de Hazerswoudse nummer drie ver dienstelijk tot 17-21, 18-21. Geen winst natuurlijk, maar daar zorg de Bettine Vriesekoop wel voor. Glansrijk De sterspeelster van Avanti speel de opmerkelijk zelfverzekerd en goed. Zij demonstreerde haar vorm van de WK in Korea, waar zij tot de laatste zestien wist door te dringen. Monika Kneip werd volkomen op een zijspoor gezet 21-13, 21-11. Roswitha Schmitz kreeg geen kans: 21-11, 21-16. En Wiebke Hendriksen, tweede van haar land, werd compleet van de tafel geveegd: 21-7, 21-10. Vriese koop zorgde voor een glansrijk optreden. Het mocht evenwel niet baten. Haar drie punten en die van Brigitte Kooter waren niet toereikend. Ulf Jenisch, de 39-jarige coach van WRW Kleve 31, toonde zich ener zijds bijzonder gelukkig met het bereiken van de finale. "Want wij waren vooraf nog niet zo over tuigd van winst op Avanti, ook al werden wij tot favoriet gebom bardeerd. Tenslotte geloofde niemand van ons in winst op Vriesekoop. Zoals je zag is die gewoon sterker dan de drie die wij hebben. De andere meisjes kenden we niet, hoewel ik moet zeggen dat die Brigitte Kooter een erg gevaarlijke serve heeft. We hadden iets meer geluk", al dus Jenisch. Anderzijds geeft hij zijn ploeg wei nig kans in Barcelona, waar nu moet worden aangetreden tegen Mlados Zagreb uit Joegoslavië. "Twee jaar geleden wonnen we de beker dan weliswaar (5-2 winst op DL/Amsterdam, red.), maar vorig jaar gingen we er tegen Za greb in de eerste ronde al met 5-0 uit. Daarom geloven we er hele maal niet in". Bakker, daarop in hakend: "Jammer, het is een rot woord, maar wij hadden met Bet tine zeker kansen gehad. Als Bri gitte die partij tegen Kneip weet uit te maken, hadden wij het in ieder geval wel eens willen pro beren. Zagreb of geen Zagreb." WIM VAN WANROOY DOORN (GPD) - Geheel in over eenstemming met de verwach ting, gewekt tijdens het toernooi om de Europese kampioen schappen in Kopenhagen, heeft Ingrid Bolleboom haar zus Mo nique zaterdagavond in Doorn onttroond als nationaal turn- kampioene. Dit gebeurde tijdens een gedevalueerde titelstrijd in de A-categorie; gedevalueerd omdat er zoveel afwezigen waren dat het meedoen van Debbie Am- son, die derde werd, net voldoen de was om het vereiste minimum van drie deelneemsters te ha len. Marijke Aarnoutsen, in Kopenha gen de beste Nederlandse, moest met een vrij ernstige beenblessu re van deelname afzien, terwijl ook serieuze gegadigden voor een eervolle klassering als Maya Huyting, die wegens griep thuis lag, Inge Wulz - nog steeds last van een beenblessure - en Mar leen Houter (om studieredenen) ontbraken. In de B-categorie, het reservoir waaruit in de naaste toekomst zal moeten worden ge put, werd de Amsterdamse Co- rinne van de Sommen kampioe ne. gevolgd door de Veendamse Tilly Berghuis en Jeanette Bu- rink, eveneens uit Amster dam. Bij de 13- tot 14-jarigen behaalde Carla de Plessis de titel dankzij de afwezigheid van Bibi Vos die vanwege een blessure een verbod kreeg opgelegd van bondscoach Jan Vlacil. Deze heeft zich overi gens de gramschap van de selec- tieleiding op de hals gehaald door onaangekondigd aanwezig te zijn op de Europese herenkampioen schappen in Essen, vorige week. en zijn - naar wordt beweerd - „herhaaldelijk te laat komen" op Papendal. Verweer van Vlacil hierop: „Als myn vrouw en kind volgende maand uit Tsjechoslo- wakije over zijn, zal alles beter gaan'lopen". Blauw Wit bezwijkt bij 23ste strafworp LEIDEN - In een sidderende beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de tweede klasse heeft Crescendo de titel opgeeist. De ploeg heeft echter wel meer dan negentig minuten nodig gehad om tegenstander Blauw Wit 58 te kunnen verslaan. Zelfs de noodzakelijke verlenging van 2 x 15 minuten bracht geen uitkomst. Hoewel de dames van Crescendo op het moment dat het eigenlijk niet mocht de strafwor- pen misten, bleek het herenzestal dit onderdeel goed te beheersen. Nadat bij de 23ste strafworp een speler van Blauw Wit 58 faalde en Wilfred Cornelisse doeltreffend gooide, konden de Leidenaars zich kampioen noemen. Verder won Fides Pacta het beslissings duel voor degradatie in de pro motieklasse B. Ook bij deze wed strijd bracht de officiële speeltijd geen uitkomst. Uiteindelijk wonnen de Leidenaars in de ver lenging met 7-6. Crescendo-Blauw Wit58 7-7 (5-3). Na verlenging 8-8. Tegen de veld verhouding in open- Jeugdpoloërs tonen kracht DORDRECHT - Gistermiddag werd in Dordrecht een driekrin- gen waterpolo toernooi gehou den. Deelnemende verenigingen waren Den Haag. Rotterdam en Gouwe Rijnstreek De kring Gouwe Rijnstreek toonde zich duidelijk het sterkst Het won bij vier van de zes leeftijdsgroepen. Opvallend was de overwinning bij de jongens onder de veertien jaar d ie behaald werd ten koste van de Nederlandse kampioen Rotter dam (5-4). Verder waren er over winningen weggelegd bij de jon gens onder de twaalf en negen tien jaar en by de meisjes onder de negentien jaar. Kring Rotter dam toonde zich het sterkst bij de meisjes onder de twaalf en veer tienjaar. Kring Den Haag eindig de in alle leeftijdsgroepen als laatste. de de scheidende Piet LAmie de score voor Crescendo. De zenu wen waren de Leidenaars vervol gens de baas. waarna zij vrij ge makkelijk uitliepen naar een 5-0 voorsprong. Blauw Wit herstelde zich nog voor rust en reduceerde de achterstand tot 5-3. Na de pau ze beantwoordde Crescendo het offensief van Blauw Wit met twee doelpunten van John Huigsloot en Liesbeth Kok. Het kampioen schap leek vervolgens binnen handbereik. In de slotfase kwam Blauw Wit echter weer langszij en forceerde daardoor een verlen ging. In deze periode scoorde Marlies Brouwer al in de eerste minuut. Blauw Wit wist echter opnieuw in de laatste minuut de stand gelijk te trekken. Bij het nemen van de slrafworpen nam het zelfs een 4-0 voorsprong Doordat het herenzestal van Blauw Wit vanaf de 2,5 meter faalde en het mannelijke geslacht van Crescendo de korf wel goed wist te vinden, verzekerde Cres cendo zich voor komend jaar van korfbal in de eerste klasse. Doelpunten eerste helft: Piet lAmie 2x. Wilfred Cornelisse, Liesbeth Kok en Louis Kok lx. Fides Pacta-SOS 7-6 (na verlen ging) (4-2) Voor de rust kwam Fides Pacta al op een 4-2 voorsprong In de tweede helft zakten de Leide naars echter terug, waardoor SOS terug kon komen: 4-4. Nadat Daan Carree voor 5-4 en Wim Pi ket voor 6-5 zorgden, trokken de Nijmegenaars de stand nog bin nen de officiële speeltijd gelijk. Dik Onderwater besliste uitein delijk in de eerste minuut van de verlenging de wedstrijd, want zijn strafworp (7-6) werd niet meer met een SOS-doelpunt beantwoord Nanny van Helden en Wim Piket scoorden beiden in de eerste helft GERT GR^SSIE NK-taekwondo in de Vijf Meihal. Beeld uit de spannende finale tussen Europees kampioen Thijs(l)en Rotterdammer Paul Salm. Arbiter Barlels volgt het duel nauwlettend LEIDEN - De Nederlandse Taekwondo Bond opereert, na zich losgemaakt te hebben van de Budo Bond Neder land, voor het eerst dit jaar onder eigen vlag. Gisteren or ganiseerde de NTB, die snel aansluiting hoopt te krijgen bij de Nederlandse Sport Fe deratie. de nationale kam pioenschappen in de Vijf Meihal. Hoewel het toernooi op zich qua organisatie uit stekend in elkaar stak was men na alle perikelen met de BBN blijkbaar vergeten om ruchtbaarheid aan dit kam pioenschap te geven zodat slechts een paar honderd di recte betrokkenen de wed strijden volgden. Een gemiste kans. want het niveau van de partijen was van dien aard da er zeker propagandistische waarde voor deze Koreaanse vechtsport vanuit zou zijn ge gaan. Sportschool Leiden was in ei gen stad op de kampioen schappen met vijf man verte genwoordigd en die afvaardi ging weerde zich uitermate goed. De finale van de ge wichtsklasse tot 60 kilogram werd zelfs een compleet Leids onderonsje. Zowel Ruud van Ooyen als Tom van Berkel toonden zich in de voorronden superieur aan hun tegenstanders. Ruud van Ooyen. een begaafd techni cus. besliste tenslotte de broedermoord in zijn voor deel en mocht zich de nieuwe Nederlandse kampioen noe In de gewichtsklasse tot 74 ki logram waren alle ogen ge richt op de finale die zou moe ten gaan tussen de heersende kampioen Hans Brugman (Den Bosch) en zijn grote concurrent, de Leidenaar Ge rard van den Berg. Zou moe ten, want zover kwam het helemaal niet. Brugman werd in de halve eindstrijd beentje gelicht door clubgenoot Spie- nngs en om de verrassing compleet te maljjen ging Van den Berg in de andere semi- finale ten onder tegen Thijs. Tenminste volgens de scheids rechters, maar Leiden-coach Aad van der Luit diende on verwijld een protest tegen de ze beslissing in. Mede onder aandrang van het publiek be sloot de jury om Van den Berg een herkansing te geven. Het recht zegevierde, want over duidelijk maakte de Leidse taekwondoka korte metten met zijn tegenstander. Van den Berg dus toch in de fi nale, maar kampioen zou hij uiteidelijk niet worden. De strijd tegen Spierings eindig de onbeslist, een tweede her kansing zat er echter niet in, want de Bosschenaar, pupil van bondscoach Ad van Em merik, werd tot winnaar uit geroepen. Zeer fel was de finale in de klas se tot 70 kilogram tussen Eu ropees kampioen Rubin Thijs en Rotterdammer Paul Salm. Na een spannende partij werd Thijs pme-w tot xamp.vye.. gekroond. CHAMBERY (ANP) - Joop Zoetemelk heeft gisteren in de Alpen een vernietigende nederlaag geleden tegen de Franse vedette Bernard Hi nault. In regen en mist blokkeerden de onder de Spaanse zon verwarm de spieren van Zoetemelk volledig. In de 200 kilometer lange rit over vier Alpentoppen tussen Grenoble en Chambery verloór Zoetemelk niet minder dan 19 minuten en 13 seconden-op Hinault, die met Henk Lub- berding aan zijn zijde het peloton afslachtte. Hennie Kuiper raakte 25 minuten en 49 seconden achter. Lucien van Impe, de Belgische klimgeit, besloot in de bezemwagen te stapperi. De zegen in deze Dauphine Liberé kan Hinault niet meer ontgaan. Lubberding heeft een achter stand van 8 minuten en 36 secon den. Zaterdagmiddag won hij al de tijd rit Grenoble-La Bastille over een afstand van 4 kilometer bergop waarts gewonnen. Hinault had vijftien seconden voorsprong op Joop Zoetemelk, die tweede werd. Het eerste deel van die etappe werd gewonnen door Leo van Vliet, die de sprint won van een groepje Olympia's ronde Olympia's ronde is na het slopende weekeinde in Limburg nog steeds de koers van de jonge gar de. Jos Lammertink werd nog overtuigender leider in het alge meen klassement, de 20-jarige Peter Damen (zaterdag) en Hans Wijnands wonnen de ritten die op Lammertinks triomf in het begin van het weekeinde uit de tijdrit volgden. Wijnands, nu tweede in het alge meen klassement op één minuut vijftig, heeft gisteren op een ge weldige manier zijn kopman Jos Lammertink de hand boven het hoofd. Hij controleerde een in drukwekkende vlucht van Stam- snijder en Van Meer, die tenslotte iets meer dan een minuut winst opleverde. Zonder de medewer king van de Maastrichtenaar was het werk van Van Meer en Stam- snijder in feite onmogelijk. Twee man tegen een sterke achtervol- gingsploeg met onder andere Lammertink, Van der Poel, Von Löffelholz, Schür, Mutsaars, Van Peer en Damen. Lammertink maakte echter nim mer de indruk die bescherming van Wijnands werkelijk nodig te hebben. De manier waarop hij door persoonlijk initiatief de oor.-.pro.i6 van ae Kopiopers be perkte, tekenden de overmacht van de Nederlandse kampioen in de eerste dagen van de ronde. "Het is", vertelde hij nadat hij in Hulsberg weer een schone lei derstrui had aangetrokken, "ei genlijk niet echt moeilijk ge weest. ïk had waarschijnlijk wel wat meer kunnen doen zelfs, maar de extra inspanningen die je in zo'n zware etappe levert, vind je waarschijnlijk terug in de komende dagen". Giro In de vierde tijdrit van de Ronde van Italië heeft Francesco Moser, voor wie er zoveel in het route- schema werden ingepast, zijn tweede nederlaag geleden. Vrijdag won zijn grote concurrent, Guiseppe Saronni, gisteren zege vierde de Noorse specialist Knut Knudsen. De Olympische kam pioen achtervolging van 1972 nam in 25 kilometer 54 seconden voorsprong op Moser, die teleur stellend als zesde eindigde, vlak voor de enige Nederlandse deel nemer Roy Schuiten. Saronni, de verrassende drager van de rose leiderstrui, eindigde als tweede en nam weer 38 seconden extra voorsprong op Moser, die intussen één minuut en 40 secon den achterstand in het algemeen klassement heeft. Zeer zware opgave voor basketbalteam SALONIKI (ANP) - Na afloop van het Europees kampioenschap basketbal voor de b-groep, waar bij zich vier landen kwalificeer den om deel te nemen aan 'het toernooi in de A-poule, is de groepenindeling voor dit toer nooi dat van 9 tot 13 juni in Italië wordt gehouden, bekend ge maakt. Nederland is daarbij in gedeeld in poule b met de Sow- jet-Unie, Bulgarije en Spanje. De wedstrijden in deze poule wor den afgewerkt in Siena, midden- Italiè. Brigitte Kooter (rechts) in actie tegen Roswitha Schmitz. De Hazerswoudse slaagde er net niet in Avanti de finale te loodsen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16