Docos nu opeens wel m staat te scoren: 4-2 UYS nu ook in praktijk veilig: 3-3 Vier treffers 'loopwonder' Rietbergen helpt u kiezen: POggenpOhl keukens/bad Roodenburg betaalt het loon van de angst... Leider Westlandia zet Blauw Zwart 'simpel' opzij2-0 HOI Lr-1 Zoetemelk trainer bij LFC SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT I NAALDWIJK - De ideeën van Koot en Bie blijken in het tweedeklassevoetbal uitste kend bruikbaar. De geheel in de geest van het simplisme handelende koploper West landia droeg gisteren tegen medetitelpretendent Blauw Zwart andermaal het bewijs aan dat ook in deze dagen, waarin systemen en opdrach ten Koning Voetbal in zijn macht beknotten, 'eenvoud het kenmerk van het ware' kan zijn. Met het in dit seizoen zo succesvol toegepaste 'lan ge halen gauw thuis-concept' beleden de Naaldwijkse 'ver- bondsgangers' hun geloof op een zo enthousiaste manier, dat het technisch meer on derlegde Blauw Zwart uit eindelijk met een 2-0 neder laag de douches mocht op zoeken. In eerste aanleg zag het er ove rigens allerminst naar uit, dat de Wassenaarders bakzeil zouden halen tegen de volge lingen van het VPRO-duo. Want weliswaar mocht West landia na 12 minuten de ope- ningstrettëral omhelzen, toen goaltjesdief Eric Veenman na een vrije schop van Ted Scholtes de roos trof, maar daarna verwierf Blauw Zwart zich een veldoverwicht, dat evenwel niet in tastbare resul taten werd uitgedrukt. De Wassenaarders misten voor de veste van Aad van Marrc- wijk vooral besluitvaardig heid. Rob Gillissen, die vol gend seizoen als amateur voor FC Amsterdam zal uitkomen, stond daar als het ware model voor op het moment dat hij alleen voor de Westlandse sluitpost eenvoudig vergat om het plastic object een be slissend tikje richting doel mee te geven. Iets, wat later trouwens ook lin kerflankspeler Ruud Timmer naliet, toen hij na een dubbele een-twee met Wirn Tolido al leen voor Aad van Marrewijk opdook. Nu de frontlijn van Blauw Zwart in die periode zo hard nekkig verstek liet gaan, moest linkervleugelverdedi ger Hans Grundeken eraan te pas komen om de in die fase bestaande Wassenaarse su prematie enige cachet te ge ven in de vorm van een 20 me terschot. dat rakelings over het Westlandia-heiligdom scheerde. Na de doelwisseling trok West landia definitief het initiatief naar zich toe, al had het daar bij wel de hulp nodig van Ju les van Brecht, die met een onoordeelkundige pass Ted Scholtes in staat stelde om Eric Veenman op weg naar zijn tweede treffer te helpen. Die goal kwam bij Blauw Zwart als een koude douche aan. De Wassenaarders waren, een goede kopbal van invaller Ane Nieuwpoort daargelaten, niet meer bij machte om Westlandia weerstand te bie den, zodat die laatste ploeg in de slotfase naar hartelust reclame mocht maken voor het 'Simplistisch Verbond'. GERARD VAN PUTTEN. gelijkmaker op zijn naam door met zijn hoofd een voorzet van Hannaart doeltreffend af te ron- Cen kwartier voor het eindsignaal leek de strijd beslist toen invaller Cohen met een hakballetje Bijisma opnieuw in de gelegen heid stelde zijn club aan de lei ding te helpen. Theo van Segge- len liet vervolgens een uitsteken de mogelijkheid onbenut, maar tien minuten voor het einde kwamen de Kikkerpolder-be woners toch nog aan hun ver diende gelijkmaker via Hans Neuteboom. HERMAN POOS ADVERTENTIE ROTTERDAM - Roodenburg betaalde tegen HION tenslot te het loon voor de angst in de vorm van een 1-1 gelijkspel. Op onnodige wijze verspeel den de Leidenaars in de slot fase van deze smakeloze ont moeting de 0-1 voorsprong, een gegeven v dat diepe spo ren van teleurstelling en spijt naliet bij de Kooi-ploeg, die er de voorkeur aan had gege ven om die voorsprong te verdedigen inplaats van de wankelende Rotterdammers de genadeslag toe te brengen. Tegen de achtergrond van de dreigende degradatie mocht in eerste instantie begrip worden opgebracht voor het concept van Gerard Linker hof, dat onnodige risico's bij voorbaat al uitsloot. Allengs bleek echter dat HION niet van zins was om zich in offen sief opzicht te laten gelden, wat voor Roodenburg het signaal had moeten beteke nen om op jacht te gaan naar de zo broodnodige winst. De Leidenaars negeerden echter dat sein, legden nooit de -fei telijk- onnodige angst af en moesten daarvoor, hoe hard dat ook moge klinken, uitein delijk het gelag betalen. Aanvankelijk opereerden de Roodenburgers het minst verdedigend. De Leidenaars kregen dan ook snel een doel- rijpe kans, toen Wim Lancel na een afgeslagen aanval de bal buiten bereik van HION- doelman Joop Mom tegen de lat schoot. HIÜN was pas na een kwartier dichtbij een doelpunt toen Ger van Don gen na een snelle door Leo Heij en Boelie Vermeer gelei de uitval een kopbal kon los laten op Sjaak Nievaart, die evenwel door de Rooden- burg-doelman stijlvol ge keerd werd. De 22 spelers lie ten het daar voor wat betreft de eerste helft bij, zodat de geleverde prestaties niet veel goeds deden beloven voor de tweede rondgang. Maar wonderbaarlijk genoeg werd er na tien minuten in de tweede helft toch gescoord. De tweede goede en snelle aanval van Roodenburg ein digde op ongeveer 25 meter van het vijandelijke doel, toen één van de Rotterdammers weer eens "professioneel" in greep. Peter Ciere belastte zich met de door scheidsrech ter Bonnet toegekende vrije trap en wist zo met een enor me knal voor 0-1 te zorgen. Roodenburg liet zich die voor sprong gelukzalig aanleunen, want in plaats dat de Leide naars daarna een strafexpedi tie op. touw zetten om de Rot terdammers op vernietigende wijze te kapittelen voor hun superbehoudende instelling, wachtten de bewoners van Leiden-Noord rustig af wat HION al of niet ging onder nemen. Waarschijnlijk door angst ingegeven prefereerde trainer Linkerhof een af wachtende houding van zijn pupillen boven de inbreng van bijvoorbeeld Richard Klein, die gisteren 'bank dienst' had. Juist die rommelaar had in de slotfase baanbrekend werk kunnen verrichten, maar nu hij aan de kant moest blijven, bepaalde Roodenburg zich met 'weg is weg-voetbal' voornamelijk tot het consoli deren van de 0-1 voorsprong. HION-trainer Piet Kriesch greep die 'tactiek .van de angst' aan om binnen zijn équipe' een mutatie aan te brengen. Hij dirigeerde voor- stopper Leen Jansen naar de frontlijn. De HION-defensie boette door deze desperate tactische zet weliswaar aan kracht in, maar omdat Roo denburg naliet om het spel in voorwaartse richting te ver leggen, behoefde Kriesch voor zijn beslissing geen tol te betalen. Integendeel. Na een scrimmage verzuimden de Leidenaars voor één keer het speeltuig de bosjes in te stu ren, waardoor Frans van Houwelingen met een droge knal voor 1-1 kon zorgen. Na die goal bracht Linkerhof Klein alsnog voor Ronald Guldenmeester in het veld. Die ingreep kwam echter als mosterd na de maaltijd, zodat Roodenburg met een even teleurstellend als onnodig gelijkspel genoegen moest nemen. Een deling, die het loon vormde voor de Leidse angst. LEIDEN - Jan Zoetemelk wordt de nieuwe trainer van tweedeklas ser LFC. De 30-jarige opvolger van Henk Swaak, is gecontrac teerd voor eén jaar. Zoetemelk, oud-jeugdtrainer van zaterda geersteklasser Quick Boys en daarvoor aanvaller van Randstad Sport, is in het bezit van een C- diploma. De derby LFC-Lugdunum, die gis teren door de slechte toestand van het LFC-terrein werd afge last, wordt nu aanstaande don derdag gespeeld. Het duel begint om 19.00 uur. Lugdunum is overi gens niet bepaald gelukkig met die beslissing, omdat de ploeg met de dubbele wedstrijden in het Pinksterweekeinde voor de boeg, daardoor drie duels in vijf dagen moet afwerken. Hetgeen overigens ook voor LFC geldt. Leidenaar Hennie de Klerk heeft overschijving aangevraagd naar Lugdunum. De Klerk, die hal verwege dit seizoen uit de gratie raakte bij Rijnsburgse Boys wil weer in Leiden gaan spelen in verband met werkzaamheden. wijk nog wel aandrong had de Leidse defensie de zaak compleet onder controle, terwijl Rietber gen nog immer zijn sprints trok. Desalniettemin werd het volkomen onverwacht nog spannend toen de leidsman de bal op de stip leg de omdat Ernst-Jan Berlage de tot spits getransformeerde Spoorwijk-voorstopper Scholtes volstrekt onnodig vloerde. Ruis schoot onberispelijk in (3-2), maar de Haagse vreugde was van korte duur. Een kleine onacht zaamheid en daar was Rietbergen weer, als een duveltje uit een doosje. Om blijkbaar definitief af te rekenen met het dit jaar opge bouwde imago dat hij slechts in staat is tot het missen van kansen haalde liij nogmaals vernietigend uit: 4-2. En 'op commando' ging de zon schijnen AD VAN KAAM LEIDEN - Een heel seizoen lang heeft Docos tegen zichzelf lopen te voetballen, zitten aanhikken tegen het feit, dat er goed verdedigd en aardig gespeeld werd, maar dat men qua afronden tot weinig meer in staat bleek dan het sco ren van welgeteld zeventien doelpunten. Weliswaar be hoefde de formatie van trainer Siem van der Ham niet veel meer tegentreffers te incasseren, maar door die totaal niet imponerende produktie kwam het wel zo ver dat dit, in potentie tot de beste ploegen van de derde klasse beho rende, team gedwongen werd zich te mengen in een regel rechte strijd om de degradatie. Vervelend, want meer dan een loterij is zo'n beslissingscompteitie tussen drie clubs nauwelijks te noemen. De factoren die dan gaan meespre ken kunnen normale verhoudin gen volledig scheeftrekken. De vorm van de dag of een forse por tie geluk, dat zijn de dingen die dan van doorslaggevende bete kenis zijn. Of niet....? Het zal, hoe dan ook, wel een mys terie blijven waarom Docos giste ren tegen Spoorwijk wel opeens in staat bleek een groot percenta ge van zijn kansen te benutten en daardoor met 4-2 de eerste klap in een daalder verzilverd zag. Die loterij of de normale verhou ding, wat was het nou? Siem van der Ham, de ex-speler van Blauw Zwart die (voorlopig nog voor twee jaar) de technische verant woording heeft voor het keur korps van de roodwitten, kon daar in elk geval geen uitsluitsel over geven. Noch vooraf, noch na afloop van dit eerste duel in een serie van drie (dinsdag Spoorwijk - Vredenburch, donderdag Vre- denburch - Docos). Of, om hem letterlijk te citeren: "We zijn beter dan Spoorwijk, maar wat moet ik over z'ón wedstrijd zeg- gen"(vooraf) en: "Dit heeft er het hele jaar ingezeten, maar komt er nu pas uit" (naderhand). De bebaarde trainer wist één ding wel heel zeker: "Nog één puntje en we zijn er. Gerechtigheid, want Docos hoort niet in de vier de klasse thuis". Het raadsel blijft dus bestaan, want nog steeds is niet duidelijk wat Docos er toe bewogen heeft om in één wedstrijd éénvijfde van het totaal aantal gescoorde competi tie-doelpunten te scoren. Of sterker nog: wat bezielde spits Sjaak Rietbergen om in één duel twee keer zoveel treffers te sco ren als in een heel jaar? Myste rieuze krachten in de sport, ooit had iemand het daar eens over. Het zal wel zo zijn. Voor Docos kwam deze "doelge richte" opleving zeer zeker op tijd. Twee van de drie ploegen degraderen immers, dus een overwinning op eigen veld was so wie so noodzakelijk. Die zege was trouwens verdiend in deze pot die met recht het predikaat de gradatievoetbal mocht voeren (matig spel en typerende rand verschijnselen als regen en een zeer zwaar veld waren daar een afspiegeling van). Verdiend om dat Docos het spelletje kiener speelde door met veel meer overleg te werk te gaan dan Spoorwijk, dat overigens als snel met een dubbele tegenvaller gef- ronteerd werd. In de eerste de beste minuut namelijk legde de uitstekend leidende arbiter Adriaanse de bal op de stip toen Rietbergen 'aangetikt' werd, maar hoewel Cees Vriesekoop dit buitenkansje miste kwam de klap voor Spoorwijk des te har der aan toen Sjaak Rietbergen nog geen twee minuten later toch voor 1-0 zorgde. Een door Ton van Dinten leep doorgekopte bal nam hij ineens mee om vervolgens soepel te scoren. In de positie beland dat de tegen stander moest komen voelde Do cos zich daarna helemaal in z'n element. Spoorwijk werd het ini tiatief gegund, mocht het mid denveld bezetten en het spel ma ken. Alles was best zolang de Ha genaars maar niet te dicht in de buurt van het strafschopgebied kwamen, want dan greep Docos fel en adekwaat in. In balbezit gekomen gokte Docos vervol gens volledig op de snelheid van Rietbergen. Een opzet die voor meer dan honderd procent slaag de, want Spoorwijk, veel te druk bezig met zijn eigen aanvallen, verkeek zich totaal op het ra zendsnelle loopwerk van die rechterspits. Die op slag van rust voor de tweede maal toesloeg. Zich meester ge maakt hebben van een schier on haalbare bal tikte hij in en zette Docos daarmee op 2-0. En zijn kruit was nog lang niet verscho ten, want nadat Spoorwijks' bes te man, John Bolman, uit een vrije trap voor 2-1 had gezorgd sloeg het loopwonder voor de derde maal toe, nu na een passje van Jan Smits. Tien .minuten restten er toen nog en Doco§ zat op fluweel, want hoewel Spoor- LEIDEN - Het recht kreeg toch nog zijn loop met de door Hans Neuteboom gemaakte treffer. Met het doelpunt dat hij tien minuten voor het einde van UVS-AFC liet afroe pen, kregen de Leidenaars alsnog loon (een 3-3 deling) naar prestatie. De hoofdstedelingen konden ondanks dat ze tot tweemaal toe een voorsprong (0-2 en 2-3) uit handen gaven ook opgelucht de kleedkamer opzoeken toen ze hoorden dat Ilpendam thuis met 2-3 van Aalsmeer had verloren. De Amsterdammers weten zich daardoor net als UVS voor het komend seizoen verzekerd van hoofdklas se-voetbal. De ploeg, van Désar die voor de en met ee" afstandsschot aanvang van dit duel zich al prak- ,Sloos v00r een tweede keer wlst tisch veilig waande, greep de passeren, wedstrijd tegen AFC aan om met VppI werk een aanvallende tactiek de onno- vallende tactiek de oppo nent te bestrijden. Het_ lukte slechts gedeeltelijk, want AFC startte met twee spitsen (Gehring en Bijisma), die in de counter le vensgevaarlijk waren. Nadat de Amsterdammers het op een ope ningstreffer jagende UVS zon tien minuten had laten kómen, sloegen zij hun slag. In eerste in stantie miste Bijisma op aange ven van Gehring, maar even later strafte Gehring foutief terug spelen van Pouwiel handig af, 0-1. Na rust kreeg de formatie van Des- ar wederom een tegenslag te in casseren toen Bijisma een uittrap van doelman Janssen goed op- Desar wisselde vervolgens Van Leeuwen voor Theo van Segge- len en de uitgebluste Bekooy voor Mieremot. De laatste kreeg opdracht om Bijisma te schadu wen, waardoor Neuteboom de linksbackplaats kon verlaten en als linksbuiten de wedstrijd kon uitspelen. Doordat Hans Kruit zijn ploeggenoot Wil Henskens in de spits kwam verslerken, kreeg het centrale verdedigingduo van AFC, dat geen gericht antwoord had op de lengte van Henskens en later Kruit, handen vol werk. Nadat eerst Kruit met zijn hoofd had gescoord, schreef Bert Kort halverwege de tweede helft de - H V Sjaak Rietbergen op weg naar zijn eerste treffer. Later zou hij nog driemaal scoren. Molenaars: geen trek in aandelen van Aztecs ZAANSTAD (GPD) - De gebroe ders Molenaar, van AZ'67 hebben een Amerikaans aanbod om een derde deel van de aandelen van de Amerikaanse profclub Los Angeles Aztecs, waarvan Rinus Michels trainer is en waarin thans Johan Cruijff voetbalt, over te nemen af geslagen. De gebroeders Molenaar voelen hiervoor namelijk niets. Ze hebben al verplichtingen genoeg jegens AZ'67. De AZ-leiding heeft afgelopen week in Bern een gesprek gehad met Cor Coster van Inter Football waarbij uiteraard de naam van Jo han Cruijff is gevallen. Cruijff voetbalt tot september-oktober in Amerika en heeft dan vier a vijf maanden vakantie. AZ zou hem in die periode willen contracteren als attractie voor de competitie, maar verwacht er zelf overigens weinig van. Op de foto het eerste UVS-doelpuntKoppend scoort Hans Kruit 1-2.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13