Brom'Toch kan ik de grote winnaar worden Feyenoord-FC Twente: triomf voor René Notten ES3S Stephan wacht op maar Treytel blijft zwijgen Scorebord —HI.11Ï HS22Ï8 Ajax rekent op Ling Ajax-trainer blijft omstreden SPORT SPORT SPORT Cambuur 35 SW 34 Vlaardingen 33 Helmond/Sp 34 9 Amersfoort 34 7 Dordrecht 34 5 Groningen, Excelsior dekampioen 9 10 16 28 32-52 9 9 16 27 37-47 7 12 14 26 33-46 9 8 17 26 41-59 7 7 20 21 31-71 5 5 24 15 33-81 l Telstar perio- 1. Kist (AZ'67) 32 2. Clarke (Ajax) 23 3. De Jong (Roda JC) 20 4. Gritter (FC Twente) 14 5. Lerby (Ajax) 13 6. Ling (Ajax), Van der Kuylen (PSV) en Petursson (Feyenoord)12 PAGINA 11 sportredactie) AMSTERDAM - Cor Brom blijft ondanks alle successen een omstreden figuur bij Ajax. Half maart werd hij gecon fronteerd met een stroom van speculaties en berichten die inhielden dat hij zijn driejarige contract bij de Amster damse club niet zal uitdienen en ook nu nog vormt de oefenmeester het doelwit van veel kritiek. Zelf blijft de trainer er uiterlijk opvallend rustig onder en telt hij de winst uit, die voor Ajax groter lijkt uit te vallen dan was verwacht. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Evenals voor de eerste wed stry d tegen FC Twente I in de finale om de KNVB-beker twee weken geleden zal Ajax zich voor de eindstrijd dinsdagavond voorbereiden in en rond een hotel in Wassenaar. Trainer Cor Brom rekent erop dat hij in die finale weer kan beschikken over Tscheu la Ling die het duel zater dagavond tegen Den Haag miste vanwege griep en een blessu- Ling: ,,In de vorige wedstrijd tegen Twente heb ik vermoedelijk een spierscheuring opgelopen. Die blessure is inmid dels voor negen tig procent genezen". Ook doel man Piet Schrijvers verwacht te gen Twente te kunnen meespe len. Zaterdagavond liet hij zich twaalf minuten voor tijd aflossen door Peter Jager, omdat hij weer last kreeg van zijn knie. Brom: ,,Er was afgesproken dat Schrijvers zou worden vervan gen. Misschien was dat al wat eerder gebeurd, als Den Haag ook in de tweede helft zoveel had aangevallen als voor rust". Dankzij een overwinning van 4-1 op eigen veld op FC Den Haag verzekerden de Amsterdammers zich zaterdagavond al van Euro pees voetbal in het komende sei zoen en bovendien' is zowel de KNVB-beker als de landstitel binnen handbereik. En dat ter wijl Brom zich voor de competi tie maar èèn doel had gesteld: de UEFA-Cup, de beker of het landskampioenschap. „Het be stuur heeft niet tegen me gezegd dat ik een van die successen moet behalen, maar als je bij een top club als Ajax werkt moetje jezelf gewoon die eis stellen", zo liet Brom in augustus vorig jaar we ten. Sindsdien is Ajax alleen in het UE- FA-Cuptoernooi in de fout ge gaan. De ploeg verloor in de acht ste finales van Honved Boeda pest, onder meer als gevolg van een veel te behoudende tactiek van Brom in de uitwedstrijd. Juist die misstap is hem zwaar aangerekend, zeker toen zijn equipe ook in de competitie op een dwaalspoor dreigde te ra- In eerste instantie hielden de spe lers zich afzijdig toen in maart be richten naar buiten kwamen als zou Brom bij Ajax op de wip zit ten. Zijn positie zou zo onder mijnd zijn, dat hij het seizoen in De Meer zelfs niet zou afmaken. Dat laatste heeft Brom inmiddels weerlegd. Hij dient het eerste van zijn drie Ajaxjaren gewoon uit. De spelers zijn daarentegen dui delijk van mening veranderd en de vraag daarbij is of zij zich een nieuwe visie hebben laten op dringen. Nu laat middenvelder Dick Schoe naker opeens weten dat „Brom zich tot nu toe alleen heeft kun nen handhaven dankzij de kwali teit van de spelers" en merkt ver dediger Wim Meutstege op dat hij Brom weliswaar een aardige vent vindt, maar dat hij hem als trainer tekort vindt schieten: „Bij Sparta vond ik Brom in tactisch opzicht al niet sterk. Ik had gehoopt dat hij bij Ajax zou veranderen, maar dat is niet gebeurd". En dan te bedenken dat de spelers vorig jaar nog enthousiast reageerden toen zij de komst van Brom ver- Rust Intussen wacht Brom af. Hij voelt zich niet geroepen om het initia tief te nemen zoals hij dat in het recente verleden bijvoorbeeld deed voor de uitwedstrijd in het Europa-Cuptoernooi tegen Lau sanne Sport. Bij die gelegenheid werd tijdens een persconferentie de kwestie aan de orde gesteld dat verscheidene Ajaciedcn zich lieten behandelen door fysio-the- rapeut Ted Troost in plaats van door het medische team van Ajax. Een oververhitte Brom greep toen krachtig in, omdat hij koste wat kost de rust wilde bewaren rond zijn spelersgroep. Ditmaal is hij echter de toeschouwer, die af wacht. „Ik wil ook nu rust. Waar om zou ik de knuppel in het hoenderhok gooien? Het gaat goed zo, zo wil ik het houden. Ik neem alle berichten voor kennis geving aan. Trouwens, het be stuur heeft niets gesuggereerd of gezegd dat zou kunnen wijzen in de richting van voortijdig ver trek. Bovendien zit ik Financieel goed, omdat ik nog twee jaar on dercontract sta", aldus Brom die drie jaar geleden eerder dan ge pland opzij werd geschoven door FSC en daarna een arbitragezaak in zijn voordeel wist te beslis- Brom maakt zich vooralsnog dan ook niet druk. Ook niet over een „enquête", die het bestuur onder de spelers heeft gehouden en die voor de trainer ongunstig zou zijn uitgevallen. Brom gaat ervan uit dat hij kan wijzen op klinkende prestaties. Dat hij dat ook na za terdag nog kan dankte hij aan twee sterke perioden van Ajax tegen FC Den Haag, dat in het eerste kwartier van de eerste helft en gedurende zeven minuten na rust (tussen de dertiende en 21e minuut) werd weggetikt. In het eerste bedrijf leverde dat een doelpunt op van Lerby, die het laatste been zette tegen combina tie Arnesen-Meutstege en na rust voerden Arnesen (tweemaal) en Clarke (hij benutte zijn tiende strafschop in deze competitie, nadat Jonker Lerby onderuit had geschoffeld) de voorsprong snel op tot 4-0. Dat Den Haag, dat zich 45 minuten met gedurfd tegenspel goed overeind had weten te houden, nog mocht tegenscoren dankte het aan scheidsrechter Van Dij ken. In de 79e minuut consta teerde hij als enige een handsbal van Schoenaker, waardoor Al- bertsen, die tevoren een gele kaart ontving, van elf meter voor 4-1 mocht zorgen. Voor FC Den Haag kwam daarmee een einde aan een succesvolle reeks van vijf wedstrijden, waarin negen pun ten werden behaald. Voor Ajax hield de zege in dat het team de landstitel met één uit wedstrijd tegen het op papier verbleekte Volendam en thuis wedstrijden tegen AZ'67 en FC Twente nauwelijks meer kan ontgaan. Laatstgenoemde tegen stander krijgt Ajax eerst dins dagavond in de over te spelen be kerfinale in Rotterdam. Brom: „Als we Twente in de be kerwedstrijd verslaan levert dat ons ook meteen twee competitie- punten op. Twente is dan name lijk van ons afhankelijk of het volgend seizoen nog Europees voetbal kan spelen en zal het ons dan, als het er tenminste nog op aankomt, in de laatste wedstrijd niet al te moeilijk maken Het ziet er voor Ajax dus allemaal goed uit. Trouwens, mijn opdracht is al vervuld omdat Ajax al zeker is van Europa-Cupvoetbal. Als ik dinsdag dan ook nog eens met de beker in mijn hand in het Feye- noordstadion kan staan, voel ik me toch de grote winnaar". JAN PREENEN Ajax-Den Haag4-1 AZ'67-Sparta2-4) G A Eagles-MW0-1 PSV-Utrecht3-0 Roda JC-Volendam5-1 Feyenoord-Twente 2-0 Vitesse-NAC3-1 VW-PEC Zwolle2-3 Haarlem-NEC.2-2 Ajax 31 22 5 4 49 81-28 1 Feyenoord 31 17 12 2 46 56-17 PSV 31 18 8 5 44 58-22 j AZ'67 31 18 6 7 42 78-39 Roda/JC 31 16 7 8 39 52-30 Sparta 31 14 4 13 32 43-41 I Twente 31 9 12 10 30 52^3 PEC/Zwolle 31 7 16 8 30 32-40 Den Haag 31 9 11 11 29 37-19 GA Eagles 31 10 8 13 28 41^12 NAC 31 7 14 10 28 3^47 MW 31 8 12 11 28 23-42 Utrecht 31 9 9 13 27 39-51 Vitesse 31 7 12 12 26 38-59 NEC 31 6 13 12 25 30-43 j Haarlem 31 4 13 14 21 27-60 Volendam 31 6 8 17 20 30-55 VW 31 4 6 21 14 22-71 1 VW degradeert EERSTE DIVISIE Heerenveen-Excelsior1-0 Fortuna-Groningen.2-1 Heracles-Wageningen1-3 Graafschap-Vlaardingen 5-2 SW-Eindhoven 0-1 Amersfoort-Telstar1-3 Veendam-Helmond/S4-1 Willem II-Amsterdam1-1 Den Boscb-Cambuur1-0 I Groningen 34 19 9 6 47 57-29 I Excelsior 33 20 6 7 46 68-29 Willem II 34 15 14 5 44 56-31 Fortuna/SC 34 16 12 6 44 56-35 Eindhoven 34 13 16 5 42 45-27 Wageningen 34 16 10 8 42 53-42 Graafschap 34 15 10 9 40 60-42 Den Bosch 34 15 10 9 40 48^0 Amsterdam 34 11 11 12 33 48-39 Telstar 34 11 10 13 32 38-42 Heerenveen 35 10 12 13 32 34-46 Heracles 34 10 11 13 31 43-43 Veendam 34 12 6 16 30 46-59 Lerby Scoort voor Ajax. FC Den Haag-doelman Galjé is kansloos. Clarke en Korevaar zijn daarvan getuige Eddie Treytel. ROTTERDAM - Eddie Treytel heeft bij Feyenoord nog altijd niet officieel bekendgemaakt voor wel ke club hij volgend seizoen zal uit komen. Ook na het duel tegen FC Twente wilde de doelman, die steeds heeft gezegd eind mei te zullen beslissen, dat nog niet prijs geven. Terwijl bij AZ'67 inmiddels aan de spelers is meegedeeld dat de Rotterdammer naar Alkmaar komt, weten de leiding en de voetballers van Feyenoord nog altijd niet waar ze aan toe zijn. Het lijkt er dus veel op dat de club aan het lijntje wordt gehouden, maar directeur Peter Stephan zegt nog steeds alle begrip te kunnen opbrengen voor de han delwijze van Treytel. Stephan: „Ik geef toe dat het een slappe houding van me is, omdat de keus voor ons steeds geringer wordt, maar ik begrijp dat Treytel er na elf jaar alles wil uithalen wat er in zit. Ik wacht nog steeds op een wonder". Wellicht gaat dat „wonder" straks toch Doesburg heten. Weliswaar is Feyenoord met die doelman niet (meer) in onderhandeling, maar Stephan liet wel doorschemeren dat er meer gaande is rond de goalie van Sparta met zijn raadselachtige uitspraak „als het Sparta-bestuur belt, zullen we het in overweging Intussen is Gerard van der Lem nog altijd niet rond met de Rotterdamse club. Stephan meldde een aantal weken geleden al dat de contract verlenging van Van der Lem alleen nog maar afhing van „de cijfertjes achter de komma", maar de nu geblesseerde aanvaller zelf vindt dat „zeer optimistisch". Van der Lem: „Ik heb een aanbieding gehad die hetzelfde is gebleven en daar is verder niet over te praten. Als ik niet rond kom dan ga ik weg". Ste phan echter blijft vol vertrouwen: „Het komt wel rond" Rond is nog niet dat Harry Melis op uitleenbasis naar Den Haag mag vertrekken. Feyenoord, dat net als FC Twente (dat wellicht Jol inlijft) belangstelling zou hebben voor de Haagse middenvelder Albertsen, kan Melis moeilijk missen, volgens Stephan. Feyenoord ziet wél een van zijn C-spelers vertrekken. Pe ter Siera heeft een contract voor een jaar getekend bij FC Gronin gen. Het is de bedoeling dat de 18- jarige Leidenaar in Groningen als aanvaller zal gaan optreden. Leen de Goeij weet nog niet waar hij aan toe is bij Sparta. Wel heeft de middenvelder vorige week vrijdag een gesprek gehad met penningmeester Floor Bouwer, maar daar is nog niets uitgeko men. De Goey, die overigens niet werd ingezet tegen AZ '67: "Ik heb al mijn klachten op tafel ge legd en ik heb ook gezegd dat ik niet wil doorgaan onder Petescu als trainer. Daar heb ik nog geen weerwoord op gekregen. Dat komt waarschijnlijk pas vrijdag of zaterdag. Dan vergadert het bestuur over de situatie". Het uit de eredivisie gedegradeerde VW zal zijn spelers voor het ko mende seizoen geen contract als volledige profvoetballer meer aanbieden. Waarnemend voorzit ter Gerard Braem van de Venlose club heeft na de wedstrijd van gisteren verklaard dat zijn club het in de toekomst voornamelijk zal moeten hebben van spelers die voortkomen uit het jeugdplan van de vereniging. Steven Kurci- nac, André Oostrom en Albert van der Weide hebben al ver klaard het nieuwe contract, dat hun is aangeboden niet te aan vaarden. De club heeft een forse schulden last. Hoe groot het deficit is wilde Braem niet bekendmaken. Terwijl Niels Overweg de benen van Jan Peters omhelst, gaat Rene Notten onverstoorbaar door. ROTTERDAM - Met Feyenoord- FC Twente (2-0) werd weer eens aangetoond hoe snel stemmin gen kunnen wisselen in de we reld van het betaalde voetbal. Minder nog dan twee maanden geleden voelde René Notten zich hoogst onzeker bij Feyenoord. Hoewel het contract van de 29-ja- rige middenvelder nog een jaar doorloopt, had hij destijds het sterke vermoeden dat het mana gement van de Rotterdamse club hem liever kwijt dan rijk was. Allerlei berichten en geruchten rond zijn persoon wilden dat Not ten als één van de dure spelers op de wip zat of dat er in elk geval fors gesnoeid zou worden in zijn salaris. De stemmingmakerij vrat aan de sfeergevoelige voetballer, vooral omdat hij als geen ander de oor zaken van de geruchtenstroom herkende. Notten wist dat hij zich bepaald nog niet had waarge maakt in de Maasstad, waar hij zich zeker voor eigen publiek nog niet erg best had kunnen mani festeren. Het legioen had hem dat tijdens zijn mindere wedstrijden herhaaldelijk laten weten óók. Op weg naar de slotfase van de competitie echter schudde Not ten de „Kuip-angst", waardoor meer aangetrokken vedetten de rit bij Feyenoord niet uitzaten, langzaam maar zeker van zich af. En zaterdagavond maakte hij zich in èèn klap tot een gevierde persoonlijkheid, wiens naam zelfs werd gescandeerd. Uitgerekend tegen FC Twente, de club waar hij als voetballer zijn beste tijd had beleefd, haalde Notten uit op de wijze waarop hij dat vroeger vaker placht te doen. Met een werkelijk schitterende lob van zeker 25 meter, verraste hij doelman Van Gerven halver wege de tweede helft. Notten, die het al eerder met felle afstands schoten had geprobeerd, profi teerde daarbij van zijn kennis van de keepersstijl van de sluitpost van FC Twente. „Want ik zag het niet, maar ik weet gewoon dat hij altijd zijn doel uitkomt bij scho ten van afstand. Dan gaat hij voortdurend tussen de vijf en de zes meter staan en als je dan net schiet als hij onderweg is, kan hij nooit meer terug". De klassegoal zorgde er ook voor dat Twente niet terug kon, zoals het voordien doorlopend had moeten doen bij gebrek aan aan vallende kwaliteiten. Vandaar dat de ploeg van trainer Spitz Kohn in de slotfase nog volko men werd overspeeld, met een elf-metertreffer van Petursson als gevolg. De 2-0-winst die Feyenoord daarmee behaalde was verdiend, maar desondanks niet erg overtuigend tot stand ge komen. Twente immers had lou ter steunend op defensieve kwa liteiten, in de Kuip erg lang kun nen hopen op het punt, waarvoor het was gekomen. Niet omdat de ploeg dat zo hard nodig had, wél omdat de bekerfinalist daarmee het recht op Europacup-II-voet- bal indirect wat dichterbij zou kunnen halen. Met de tweede eindstrijd om de KNVB-bokaal voor de ploeg (de selectie ging di rect na het duel in trainingskamp in Zeist) had Twente er alle be lang bij te proberen de koppositie van de finaletegenstander Ajax in de competitie nog beter te ma ken. Het kampioenschap en het automatisch volgende EC 1- voetbal voor de Amsterdammers immers, zou Twente dinsdag avond ook bij verlies een plek in het toernooi één bekerwinnaars opleveren. Feyenoord op 0 houden bleek dan ook het uitgangspunt dat de formatie zaterdagavond hanteer de. Het zag er lang naar uit dat die opzet zou slagen. Vooral in de eerste helft. Zonder Kick van der Vall (die tegen Vitesse net boven de wreef een blessure opliep, maar die vermoedelijk wel weer fit zal zijn voor het duel van mor genavond) kon Twente daarin het minst slechte voetbal spelen. Omdat de tegenstander de tevo ren verstrekte trainersopdracht tot pressievoetbal volkomen leek vergeten, kregen de Enschedeers alle gelegenheid de zo geliefde patronen nog even te repeteren. De bal ging bij vlagen goed rond en via de tegenstoot werd zelfs de beste kans uit de aanvangsfase opgeëist. Ook nadat Sanchez Torres die had gemist (hij schoot uit vrije positie voorlangs) leek er voor Twente maar weinig aan de hand. Met de zwakke Budding als basi sinvaller voor de geblesserde Van der Lem en een Petursson die ook maar weinig goede momen ten kende, was Feyenoord een voudig niet in staat een vuist te maken. Er werd wel aangevallen, maar dat gebeurde veel te mas saal, waardoor de diepte uit het spel werd gehaald. Het was een kolfje naar de hand van de oppo nent, die alle kans werd geboden tot het camoufleren van de zwak te van de frontlinie, waarin San chez Torres en Thoresen geen bal konden „vasthouden". Die krachteloosheid zou Twente na rust gaan opbreken. Spitz Kohn had dat zien aankomen, maar had alleen drie verdedigers op de bank. Daarom wachtte hij tot na de eerste treffer met de wissel (Strijdveen voor Tones) „omdat er eerder geen aanleiding toe was". Die was er ook niet di- itct Weliswaar bWW de bal „te rugkomen" in ae periode dat Feyenoord echt ging jagen, maar die pressie werd aanvankelijk uitgevoerd zonder overleg. Alle ballen werden in eerste instantie hoog voor de pot gegooid: pas la ter volgden de combinaties en de schoten uit de tweede lijn. Dat le verde ten slotte succes op dank zij Renè Notten. Hij haalde Feye noord en de wedstrijd uit de im passe met zijn schitterden boog- bal en zorgde er voor dat Twente niet meer zo zwaar op de verdedi ging kon leunen. Petursson mocht dit onderstre pen met 2-0, gescoord uit een strafschop nadat Overweg een inzet van de voor Budding inge zette Melis uit het doel had gesla gen. Die treffer echter was alleen nog belangrijk voor het doelsal do, want de goal van Notten had Twente al definitief geknakt. -De middenvelder mocht dan ook de lof innen. Van Twente-manager Ton van Dalen („het lukt je nog altijd"); van zijn trainer Jezek („een even prachtige als belang rijke goal") en van het publiek dat voor het eerst zijn naam scan deerde. Het maakte de persoon lijke triomf van Renè Notten compleet.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11