Ram Raac d Tenerife voor van Luchtvaart Wordt schuldvraag in Vredespaleis beantwoord ZATERDAG 26 MEI 1979 PAGINA 27 Door Harry Kuiper Gezagvoerder Jaap Veldhuijzen van Zanten in de 747-cockpit ,De Raad voor de luchtvaart is geen strafcollege. De be voegdheden gaan niet ver der dan een berisping, of in trekking van het vliegbe wijs voor maximaal twee jaar. Wie genoegdoening of een schadeloosstelling wil, moet naar de gewone rech ter. Wanneer de raad over de ramp op Tenerife tot een slotsom komt die ernstig afwijkt van de Spaanse conclusie, zullen verzeke ringsmaatschappijen zich eveneens tot de gewone rechter moeten wen den". Aldus verklaart de admini strateur (sinds de oprich ting in 1937) van de Raad voor de luchtvaart, W. N. van Rijssel. Hij voegt eraan toe dat een bestraffing van vliegers meestal niet nodig blijkt te zijn, omdat, wan neer het om bedrijfsvlie- gers gaat. de maatschappij over het algemeen zelf ai disciplinaire maatregelen genomen heeft. „In het ge val van Tenerife zal er ze ker geen veroordeling worden uitgesproken", al dus Van Rijssel; „de cock pitbemanning is immers om het leven gekomen". Voor de behandeling van de ramp op Tenerife. op 28 en 29 mei, komt de raad ver rassend genoeg bijeen in het Vredespaleis, per slot een VN-instituut. Maar dat heeft volgens Van Rijssel niets te maken met het in ternationale karakter van het ongeluk. „Er was ge woon geen plaats in het ge rechtshof hier in Den Haag en de zaal van de Hoge Raad. waar we een paar keer zijn geweest, leek ons voor dit geval wat minder geschikt." Voor de Spaanse onderzoekers van de vliegramp op Tenerife van 27 maart 1977 bleek, toen zij op 18 oktober vorig jaar eindelijk hun rapport in de openbaarheid brachten, de oorzaak van dit grootste on geluk uit de luchtvaart tame lijk eenvoudig te zijn. Gezag voerder Jaap Veldhuijzen van Zanten was met zijn KLM- Boeing 747 De Rijn (PH-BUF) aan de start begonnen zonder daarvoor toestemming te hebben gekregen. Zonder die toestemming zelfs maar te hebben gevraagd. Maar ligt de zaak zo eenvoudig? Weliswaar was PanAms Boeing 747 Clipper Victor (N736PA) ten onrechte op de startbaan, maar gezagvoerder Victor F. Grubbs had de verkeerslei ding daarvan in kennis ge steld. Daarmee, aldus de- Spaanse onderzoekers, had hij zijn fout teniet gedaan en treft hem geen schuld Dp verkeersleiders hadden hun werk naar behoren verricht, zodat hen al helemaal niets kan worden aangewreven voor het ongeluk dat aan 583 van de in totaal 644 inzitten den het leven heeft ge kost. Bovendien had de verkeerslei ding zelfs niet de mogelijk heid om in te grijpen, want grondradar ontbrak, en mi nimaal zicht verhinderde vi suele controle op de bewe gingen van de twee vliegtui gen. Aanstaande maandag en dins dag, 28 en 29 mei, zal in de kleine zaal van het Vredes paleis in Den Haag de (Ne derlandse) Raad voor de luchtvaart zich buigen over de ramp op Tenerife. Niet aan de hand van „een dikke stapel dossiers", maar met voor zich het Spaanse rapport, het daarvan afwijkende conclu derende Nederlandse rap port, een resumé van de (Amerikaanse) Nationale raad voor de verkeersveilig heid, enkele bijlagen en ne gen getuigen. Twijfels Direct nadat het Spaanse rap port verschenen was, sprak directeur-generaal mr. Hans Raben van de Rijksluchtvaart dienst, in zijn hoedanigheid van Vooronderzoeker lucht vaartrampen. in felle be woordingen ernstige twijfels uit over de waarde van het Spaanse onderzoek. Het is echter niet op grond van die kritiek dat nu de Raad voor de luchtvaart zich met deze zaak zal bezighouden. De lucht vaartrampenwet van 1937 schrijft behandeling eenvou dig voor, voor elk (bijna-)on- geval met niet-militaire luchtvaartuigen boven Ne derland (balonnen en zweefvliegtuigen daarbij in begrepen), of niet-militaire Nederlandse luchtvaartuigen elders. Daarbij dringen zich twee vra gen op. De eerste is of de Raad voor de luchtvaart tot dezelf de slotsom zal komen als de Spanjaarden. Die kans is niet erg groot. Opzijn minst zuil en de conclusies genuanceerder zijn, omdat uit zorgvuldige le zing van het Spaanse rapport blijkt dal allerlei aspecten die ten laste van de KLM-gezag- voerder breed zijn uitgeme ten, ten laste van de Ameri kaanse captain in het geheel niet zijn nagegaan. En dat terwijl Grubbs nota bene de ramp heeft overleefd. Ruim een halfjaar later, het zij hem niet misgund, vloog hij weer. Voorts blijkt dat een aantal technische en procedurele kanten, die volop in het Spaanse onderzoek betrok ken hadden moeten worden, doodgewoon buiten be schouwing zijn gelaten of niet zijn gewogen. Het voornaam ste is het ontbreken van grondradar en de daaruit voortvloeiende aansprake lijkheid van de verkeerslei ding, temeer omdat ten tijde van de botsing het zicht was teruggelopen tot minder dan 300 meter. Had de verkeers leiding daardoor zorgvuldi ger te werk moeten gaan? Geen bijdrage Door dit oppervlakkig aan doende onderzoek hebben de Spaanse onderzoekers geen bijdrage geleverd tot verbete ring van de vliegveiligheid, terwijl dat nu juist de voor naamste reden is waarom zulke onderzoeken moeten worden gehouden. Cockpits van vliegtuigen zijn voor een flink deel „gevuld" met in strumenten, die er pas zyn in gebracht nadat het ontbreken ervan, altijd in samenhang met onjuiste besturing van het vliegtuig, tot een ongeluk had geleid. Hetzelfde geldt in tussen voor vliegprocedures. De prijs van al deze onvolko menheden en besturingsfou- ten: meer dan 30.000 men senlevens in 25 jaar. De Spanjaarden hebben echter, als gevolg van hun ondoelma tige en daardoor weinig bruikbare onderzoek, wel de gemakkelijkste conclusie ge trokken, daarin wellicht on bewust aangemoedigd door een bekendmaking, een be kentenis van de RLD op Te nerife. Uit het afluisteren van de band van de verkeersto ren. zo maakte onderzoeker F. A. van Reijssen van de RLD twee dagen na de ramp be kend, was gebleken dat de KLM-machine aan de start was begonnen zonder daar voor toestemming van de to ren te hebben gekregen. Van Reijssen verklaarde dat niet op eigen houtje, maar na overleg met zijn directeur- generaal Raben en de toen malige minister Westerterp. „Wij vonden dit een zo be langrijk gegeven", aldus Ra ben maanden later, „dat wij meenden dit niet voor ons te mogen houden." Vanzelfsprekend was Van Reijssens nieuws in een oog wenk wereldkundig. Er wa ren verslaggevers uit heel Eu ropa, Canada en de VS naar Tenerife geijld. En daarmee was op een uiterst actueel moment de eerste indruk reeds gevestigd, nl. dat de KLM-bemanning de ramp had veroorzaakt. Een indruk die. zoals gezegd, nog eens is bevestigd door de Spaanse onderzoekers, en die ook in de VS als officiële lezing en blijkbare gang van zaken is aanvaard. Dit laatste klemt temeer omdat, anders dan in Nederland, in de VS geen instituut zich zal bezighouden met een techni sche analyse en beoordeling van dit ongeluk, waaruit wel licht een conclusie had kun nen komen die de Spaanse bestrijdt of ten minste nuan ceert. Amerika's Nationale raad voor de verkeersveiligheid (Na tional Transportation Safety Board, vergelijkbaar met de Luchtvaartinspectie in Ne derland, zij het dat de NTSB alle vormen van verkeer óm- vat) heeft een resume over de ramp op Tenerife gemaakt en Ier beschikking gesteld van de Raad voor de luchtvaart. Daarbij blijft het. Afschuiven? „De NTSB heeft, evenals de Nederlandse autoriteiten, deelgenomen aan het Spaan se onderzoek. Daarvan is een rapport opgesteld en daarom zal er geen officieel Ameri kaans onderzoek naar de ramp worden ingesteld dat uitmondt in een rapport", al dus de Amerikaanse ambas sade in Den Haag. Een verrassende opstelling, zo oordeelt een Nederlandse verkeersvlieger, want „met dat uitgangspunt zouden de Amerikanen ook een lezing moeten aanvaarden van een bewind dat er alle belang bij heeft de Amerikanen juist de schuld in de schoenen te schuiven. Ik kan me niet voorstellen dat ze dat doen." Partijdigheid? Afschuiven van de aansprakelijkheid omwille van het aanzien en wegens de verzekeringspenningen? Ruimte voor veel andere ge volgtrekkingen lijkt er nau welijks te zijn. niet in het minst omdat de „andere" par tij. Nederland, bij monde van inr Raben zich al evenmin onbetuigd gelaten heeft in wal overkwam als afschuiven van ten minste een deel van de schuld. Een opmerkelijke opstelling voor de man die ooit verklaarde: „Wij (de RLD) zitten hier inderdaad in de eerste plaats om de belan gen van de KLM te beharti gen"? Vijf dagen nadat het Spaanse rapport verschenen was, op 23 oktober vorig jaar, ver klaarde mr Raben op Schip hol dat „de Spaanse conclusie geen recht doet aan de feite lijke gang van zaken. Zonder rekening te willen houden met de dagelijkse vliegprak- tijk en met andere factoren die op dat moment een rol hebben gespeeld, stellen de Spanjaarden eenvoudig dat het KLM-toestel vertrokken is zonder dat de toren toe stemming was ge vraagd." Met andere woorden, de schuld voor het ongeluk - in New York omwille van snelle schadeloosstelling van over levenden en nabestaanden voorlopig bepaald op 45 pro cent voor de KLM, 35 voor Pan Am, 15 voor de verkeers leiding en vijf voor Boeing - moest niet via een officieel rapport voor 100 procent naar de KLM worden afgewenteld een beeld dat internationaal in brede kring reeds be Ander beeld? Door voorzitter mr. C. Stol van de Raad voor de luchtvaarl is mr. Raben om deze perscon ferentie en uitspraken ernstig gekritiseerd, maar - en daar mee dringt de tweede vraag zich op - de kwestie is of dit alles nog veel verschil zal ma ken voor het aanzien van de KLM in, overigens dit ene, zij het cruciale geval. Gedeeltelijk is de Raad voor de luchtvaart daarvan zelf de oorzaak. Waarom heeft het op de dag nauwkeurig 26 maan den moeten duren voor de raad zich met de ramp op Te nerife ging bezighouden? Waarom moest het rapport van de Nederlandse Lucht vaartinspectie nog worden afgemaakt toen met zoveel vertraging het Spaanse pas in oktober vorig jaar was vol tooid? En tegelijk, welk doel meent de Raad voor de lucht vaart te dienen met zijn slechts op traditioneel-autori- taire gevoelens gegronde be sluit het Nederlandse rapport „geheim" te houden? Bomexplosie Men zal zich herinneren wat er op die zondagmiddag van 27 maart 1977 op Tenerife is ge beurd Een aantal vliegtuigen met bestemming Las Palmas moest uitwijken wegens een bomexplosie in een bloemen- stal in Las Palmas' stations gebouw. Dichtstbijzijnde luchthaven was Los Rodeos, de in een bergpas gelegen luchthaven van Tenerife. Het vliegveld is niet groot, maar aankomende en vertrekken de vliegtuigen zijn er dage lijks werk. Zij behoren opcorrekte manier, dat wil zeggen zonder dat de vliegveiligheid daarbij in het gedrang komt, te worden af gehandeld. Door de uitwij kingen was Los Rodeos nogal volgelopen. Een vliegtuig was zelfs geparkeerd op de ver- bindingsbaan (C-l) tussen het platvorm en de startbaan. Toen van Las Palmas bericht kwam dat de luchthaven weer was opengesteld, konden de uitgeweken vliegtuigen ver trekken. Het toestel van Pan Am, afkom stig uit Los Angeles maar met een bemaning die in New York aan boord gekomen was. had direct kunnen op stegen. ware het niet dat de doorgang werd geblokkeerd door de machine van de KLM „De Rijn" was bezig brand stof in te nemen, zodat na de stop op Las Palmas, waar de inzittenden heen moesten en passagiers voor Amsterdam moesten worden ingenomen, de thuisvlucht zo snel moge lijk kon aanvangen De KLM- bemanning voelc.e er weinig voor het tan Ken te onderbre ken om de Amerikaanse ma chine te laten passeren Op flinke afstand gevolgd door het PanAm-toestel koerste de KLM-machine over de startbaan naar de kop van de baan. in overeenstemming met de aanwijzingen van de verkeersleiding Intussen kwam een mist opzetten, zo dicht dat het vertrek opnieuw in gevaar kwam. Uit de (in het Spaanse rapport tot op hon derdsten van seconden vast gelegde) conversatie in de beide cockpits en met de ver keersleiding kan worden af geleid dat zowel de geleden, als de opnieuw dreigende ver traging, irritatie veroorzaak te Bij de KLM-bemanning resul teerde dat blijkbaar in een dadendrang, bij die van Pan- Am in onzekerheid. Zoe kend en twijfelend ging de laatste over de startbaan, in de richting van het inmiddels omgedraaide KLM-toestel. De Amerikanen hadeen op dracht de derde afslag (C-3) te nemen; een hoek van 135 gra den. Wilden zij liever de volgende (C- 4), die 45 graden „meeboog", zodat zij gemakkelijker op de evenwijdig liggende taxibaan konden komen? Of vertelden zij zich? Per slot was C-l be zet, het zicht slecht en ont braken ter hoogte van de af slagen de gebruikelijke bordjes met de opschriften C- 1 tot en met C-4. Nalatig Het is een tekortkoming in het Spaanse rapport dat voor de ze fout dan wel vergissing van de PanAm-bemanning geen verklaring wordt gegeven, als h(j al is gevraagd Per slot heeft heel de cockpitbeman ning de ramp overleefd. Het Spaanse rapport geeft ook geen uitsluitsel over wat de KLM-bemanning nu precies aan de toren heeft meege deeld op het moment dat zij aan de start begon. Op het eerste gezicht lijkt dat van weinig belang, omdat de es sentiële beslissing voor de fa tale fout toch al was gemaakt (het vliegtuig was al onder weg) Bedacht moet evenwel worden dat de Spanjaarden belang hebben bij deze twij fel, omdat daarmee het ach terwege blijven van een in greep door de verkeersleiding wordt gerechtvaardigd Wel gealarmeerd door de - en dan blijkbaar voor geen ande re uitleg vatbare - vertrek- aankondiging van de KLM- machine, was de PanAm-be manning. Het Spaanse trans cript van de conversaties in de twee cockpits en met de verkeersleiding volgend, zien we dat tweede vlieger K. Meurs op 31,5 sekonden voor de botsing de toren meedeel de: „We are now at take-off", direct gevolgd dooreen „OK" van de toren. De verkeersleiding en de Spaanse onderzoekers heb ben hieruit begrepen dat de KLM-machine alleen nog klaar stond voor vertrek, want op 28,5 sekonden voor de botsing deelde de toren mee: ..Houd u gereed voor de start, ik zal u oproepen." Maar in de tussenliggende ander halve seconde riep PanAms tweede vlieger Bragg ge schrokken en gehaas' naar de toren: „En wij taxiën nog over de startbaan, de Clipper 1736." Doordat allen op dezelfde fre quentie zaten, veroorzaakte de waarschuwing van Bragg een fluittoon in de KLM- cockpit. waar 37 sekonden voor de botsing reeds (en 5.5 seconden voor daarvan me dedeling aan de toren werd gedaan) de remmen waren losgelaten en het vliegtuig op gang was gekomen Hi t cioot r iets af aan het feit dat de fundamentele beslissin gen voor een fatale ramp al waren genomen, maar was dn fluittoon er niet geweest, dan had de ramp nog verme den kunnen worden Want ondanks de versnelling die het KLM-vliegtuig onder ging, duurde het nog niet minder dan 21,5 seconden voor tweede vlieger Meurs „V-one" rapporteerde, wat wil zeggen dat de start moet worden doorgezet, zelfs niet meer kan worden afgebroken zonder ongelukken. Jawel In de tussenliggende tyd had boordwerktuigkundige W. Schreuder blijkbaar toch wel een deel opgevangen van de waarschuwing die de Pan Am-bemanning uitgaf, want 17 sekonden voor de botsing vroeg hij: „Is hu er niet af dan?" „Wat zegje?", vroeg de gezagvoerder, en Schreuder herhaalde: „Is hu er niet af. die Pan American?" Waarop Veldhuijzen van Zanten krachtig verzekerde: .Ja wel." Toen was het 13 sekonden voor de botsing (pas anderhalve sekonde voor de botsing doemde voor Veldhuijzen van Zanten de PanAm-ma- chine op uit de mist), en een in grote opwinding geraakte PanAm-gezagvoerder. die alleen trillendeschun werpers zagen daaruit afleidde dat het KLM-vliegtuig recht op hem kwam afgestormd, riep „Als de donder hier vandaan Maar het baatte niet meer In de daarop volgende ontploffin gen en zee van vlammen, die pas de volgende ochtend om half vier was gedoofd (het on geluk gebeurde om zes minu ten over vijf) kwamen 567 mensen om het leven, onder wie alle 248 inzittenden van de KLM-machine. In de daar op volgende dagen, weken en maanden bezweken er nog eens 16 en thans, aldus een woordvoerder van PanAm, zijn „alleen een paar mensen nog onder doktersbehande ling." Niemand ligt meer in het ziekenhuis, ruim twee jaar na de ramp. De zaken zijn thans grotendeels afgehandeld. Er zijn, aldus de Newyorkse advocaat Charles Krause. die de meeste zaken onder handen heeft gehad, thans 594 schadeloosstellin gen uitgekeerd. Nog 49 staan er open: die van 47 PanAm- passagiers en van twee pan- Am-bemanningsleden. Een gemiddelde van de uitge keerde bedragen geeft hij niet; wel noemt hij desge vraagd „een" hoog bedrag (375.000 dollar) voor het gezin van een huisvrouw uit de staat Oregon, en „een" laag (25.000 dollar) aan een ge scheiden man die een aan zienlijk veelvoud daarvan had gevraagd wegens het verlies van de vrouw van wie h(j al vier jaar gescheiden Fluittoon De fluittoon in de radio, die de Spanjaarden niet buster aan het denken heeft gezet, krygt wel aandacht van de Raad voor de luchtvaart. Alsook een ander aspect waar de Spanjaarden slechts laag overheen gevlogen zijn Zy hebben de Nederlandse be manning verweten dat zjj hun vertrek niet conform de ICAO-voorsehriften aan de verkeersleiding hebben ge meld. Zulk een voorschrift bestaat alleen in die zin dat. nadat alle toestemmingen (opstarten, taxiën en vliegen) zijn ver kregen. nog afzonderlijk toe stemming voor de start moet worden gevraagd Een voor geschreven tekst is er niet, al thans (vreemd genoeg) niet voor cockpitbemanningen zoals de Spanjaarden willen doen geloven Zulke voorgeschreven teksten, vutgi Bti ld door di l< a» )(dc luchtvaartaldeling van de Verenigde Naties), bestaan wel voor verkeersleiders, en dat verschil had de Spanjaar den even goed bekend moe ten zijn als het hier bekend is. Hebben de verkeersleiders van Los Rodeos zich dan wel, en heel zorgvuldig, aan die ICAO-termmologie gehou den'» Hebben zij, bijvoorbeeld, de voorgeschreven inlichtingen gegeven omtrent tempera tuur. wind en zicht? Nee. zij hebben die inlichtingen in het geheel niet verstrekt De beantwoording van .i-n schuldvraag voor een emo tioneel byna toegedekte /aak hgl voor Nederland nog steeds open

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27