/(Isarfk Universiteit toont onbekende gezicht Bromfietser rijdt door na aanrijding met jongetje Met vijfde veld krijgt RCL 'lucht" meer eidse agenda MSESm Leidse Schouwburg heeft feestplannen V@©llf(ailDflf tospxaii? (Nog) geen stoplichten bij Rijnlands Lyceum ZATERDAG 26 MEI 1979 LEIDERDORP - Een nog onbe kende bromfietser heeft giste ren rond kwart voor twaalf een vijfjarig jongetje uit Leider dorp, F.R., aangereden. Na het ongeval, dat plaatsvond op het Heelblaadjespad, reed de brom fietser door. Het kind, dat op een fietsje reed, moest met een ge broken been naar het Acade misch ziekenhuis worden over gebracht. De bromfietser wordt verzocht zich te melden bij de groeps commandant van de Leider- dorpse politie (telefoon 41125). Tevens verzoekt de politie even tuele getuigen van het ongeluk zich te melden. VVD-raadslid wordt directeur bij Curver LEIDEN - Het WD-raadslid K. van Duijn is met ingang van 1 juni benoemd tot directeur bij Curver in Rijen. De heer van Duijn die sinds begin 1976 bij het bedrijf werkzaam was als marketing manager krijgt de leiding over de divisie voor industriële produk- ten, waarbij rond 150 man werk zaam is. Voor hij zijn loopbaan bij Curver begon was Van Duijn hoofd mar keting bij Bruijnzeel. Politie rolt jeugdbende op LEIDERDORP - De rijkspolitie Leiderdorp heeft in de afgelopen weken een jeugdbende opgerold. Het betreft negen minderjarige jongens, allen woonachtig in Leiderdorp'. De jongens hebben een groot aantal bromfiets- en andere diefstallen op hun naam staan. Zakennieuws LEIDEN - Mevrouw Gardeniers, minister van CRM zal maandag om half zes de kapsalon van Van Tongeren aan het Levendaal 104 heropenen. De salon is de afgelo pen periode ingrijpend ver bouwd en gemoderniseerd.' Tentoonstelling mislukte bouwontwerpen LEIDEN - Onder de titel "Uni versiteit en Architectuur" is vrijdag in het Gemeentear chief in Leiden een tentoon stelling geopend van ontwer pen voor de Leidse universi teit uit de periode 1600-1900. Deze expositie omvat nooit ge realiseerde ontwerpen voor onder andere het Academie gebouw, het Academisch Ziekenhuis, de Universiteits bibliotheek, de Sterrewacht, de laboratoria, de musea en de Hortus. De tentoonstelling is samenge steld uit merendeels nooit ge toonde originele bouw- en ontwerptekeningen. Het meest opvallende onderdeel van de expositie is een ont werp voor het Academiege bouw in de vorm en stijl van paleis Soestdijk. Van dit ontwrrp is speciaal voor de tentoonstelling een maquette vervaardigd. "Universiteit en Archtitectuur" toont behalve mislukte uni versitaire bouwplannen ook de verandering in het karak tervan de universiteit. Uit de bouwkunst is af te lezen dat de Alma Mater zich ontwik kelde van een aristocratisch gemeenschap in de zeven tiende eeuw, via een prestige object in de achttiende eeuw tot een veel bouwende rijks instelling in de negentiende De tentoonstelling is samenge steld door de projectgroep Architectuurgeschiedenis en tot stand gebracht in samen werking met het prentenka binet en het kunsthistorisch instituut van de universiteit. Aanleiding voor de expositie vormde het feit dat dit jaar sinds een kwart eeuw archi tectuurgeschiedenis wordt gegeven aan de Leidse uni versiteit. Bij de opening noemde prof ir., J.J. Terwen, hoogleraar archi tectuurgeschiedenis, de ex positie een gelegenheid "voor fijnproevers". Gemeente-ar chivaris en gastheer mr. W. Downer prees de expositie als "een aantrekkelijk geheel". Volgens de voorzitter van de vakgroep kunstgeschiedenis H.J. Mühl kunnen zowel de leek als de vakman er door het gebodene "op hun eigen w\j- ze" terecht. "Universiteit en Architectuur" is tot en met 23 juni te bezich tigen in het Gemeentearchief aan de Boisotkade. De ope ningstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van negen uur 's morgens tot 'vijf uur 's middags, 's zaterdags van ne gen tot twaalf en donderdags avonds van half acht tot half tien. LEIDEN - Heropvoeringen van 'De witte non', het jaren geleden door Willem Goosens' Volkstoneel x«i60met zo veel succes gespeelde theaterspektakel, een in deze stad te houden jaarvergadering van de Vereniging van Schouwburg- en Concertdirecties met daaraan verbon den de uitreiking van de twee belangrijke Nederlandse toneelprijzen, te weten de Theo d'Or en de Louis d'Or, en de uitgave van een fotoboek. Dit zijn de zeer voorlopige plannen, die schouwburgdirecteur Hans van Dam koestert met betrekking tot het 275-jarig bestaan van zijn theater in 1980. Ze werden tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van de schouwburgcommissie ter tafel gelegd en door de directeur nader toe gelicht. Wat betreft het als een produktie van de Leidse Schouwburg uit te brengen volkstoneel achtte Hans van Dam een gemeentelijke investe ring van tenminste 150.000 noodzakelijk. Teneinde het stuk, waarvoor professionele acteurs moeten worden aangetrokken, exploitabel te ma ken zouden volgens hem ook voorstellingen in andere steden kunnen worden gegeven. Het geld, als een particuliere onderneming op te zetten project steekt, is naar de mening van Van Dam gemakkelijk terug te verdienen, o.a. door de recettes van de voorstellingen in Leiden de uitkoopsommen elders. Hoewel sommige commissieleden nogal wat moeite met deze plannen hadden, werden ze niet onmiddellijk van de tafel geveegd. Na enige discussie werd besloten om er in de eerstvolgende commissievergade ring uitvoeriger over te beraadslagen. Dat het tientjes experiment van de schouwburgdirectie, waarbij enerzijds aan een hier wat minder bekend gezelschappen de kans werd geboden een voorstelling te komen geven en anderzijds het publiek in de gele genheid werd gesteld bij teleurstelling zijn geld terug te vragen op een mislukking is uitgelopen, was voor de meeste commissieleden geen reden om het af te keuren. Integendeel, men drong er zelfs bij Hans vam Dam op aan om het experiment, al of niet anders opgezet, nog eens uit te voeren. De vergadering nam voor kennisgeving aan, dat de na een lange vacature- periode begin dit jaar aangestelde schouwburgsecretaresse om salaris- technische redenen haar ontslag heeft genomen en dat inmiddels een nieuwe sollicitatieprocedure is begonnen. Informatieavond De projectgroep Moeilijk Moeilijk organiseert vanavond in sa menwerking met de Voorscho- tense politieke partijen een in formatieavond over de Europe se verkiezingen. Op deze avond zullen deskundigen spreken over het hoe en waarom van de Europese verkiezingen, en zul len de politieke partijen hun standpunt trachten te verduide lijken. Aanwezig zijn zeven sprekers waarvan er vier kan didaat zijn voor het Europees parlement. Deze sprekers zijn verdeeld in twee forums. De pauzes in het programma zullen worden opgevuld door de dixie- landgroep "Opa Jans Jazzband". Plaats van handeling is de Lin- Rudolf Lucieer, sterk-getalen- teerd Baai-acteur moest la chen, toen ik hem gister avond in de kleedkamer van de Leidse Schouwburg ver telde, dat de Belgische Arca- interpretatie van Peter Handke's in 1968 geschreven toneelstuk "KASPAR" me Spaans benauwd had ge maakt. Als Baai-fanaat heb ik het altijd moeilijk gevonden de objec tiviteit te behouden, die voor het schrijven van een even wichtige recensie als een ver eiste geldt. Maar bewonde ring voor acteurs als Hans Dagelet, Lucieer, Jack Vecht, Han Römeren Herman Naber en actrices als Kitty Coubois en Trudy de Jong deed me in het verleden regelmatig maar de lade met superlatieven reiken om de acteerprestaties van deze, haast vanzelfspre kend in Amsterdam domicilie houdende, toneelgroep onder woorden te brengen. Die lade blijft ditmaal onver biddelijk gesloten. Niet om dat Römer, Courbois en Lu cieer een acteerprestatie van geringer niveau zouden heb ben geleverd. Integendeel. De kritiek richt zich echter in eerste instantie tot de reper toirekeuze. "Kaspar" acht ik een "mon ster", een "gebed zonder ein de". De Arca-recensie ging daar al gedetailleerd op in. Handke zal ongetwijfeld zijn capaciteiten hebben; tijdens het schrijven van "Kaspar" heeft hij zich vee te nadruk kelijk geconcentreerd op die ene zin, die Kaspar Hauser bij zijn aankomst op de markt van Nürnberg kon stamelen. Repetitio als stijlfiguur is al een verschrikking; als onder deel van een toneel manifesta tie sublimeert hij tot een ware verbale ramp. Het is uiterst pijnlijk te moeten constate ren, hoe een groot aantal ge talenteerde acteurs en actri ces zich steeds meer verstrikt in de dramatische val, die Handke hopelijk bedoeld heeft uitgezet. Een opvallend sterke rol van Marieke v. d. Pol vermocht niet verhinderen, dat "Kas par" dat luchtledige, ongrijp bare en onwezenlijke bleef houden, dat we eerder bij de, zich op een veel lager niveau afspelende, Arca-interpreta- tie mochten aanschouwen. Dat Lodewijk de Boer als regis seur gekozen heeft voor een „veeltallige" Kaspar mag een vondst op zich genoemd wor den. Door die vondst tilt hij Kaspar incidenteel uit de obligate cadans, waarin het zich voortbeweegt. Veel ta lent op de planken een ver dienstelijk improviserende regisseur, een redelijk bezette Leidse Schouwburg en een toneelstuk dat kwalificaties van drie letters uit de school tijd in herinnering roept. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - PPR-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen Leo Jansen bracht gistermiddag een bliksembezoek aan Leiden. Op de Haarlemmerstraat discussieerde hij met voorbijgangers zie foto) waarna hij in scholierencafé 't Breehuys een inleiding hield over jeugdwerkloosheid. WASSENAAR - De beslissing over het aanbrengen van een ver- kecrslichteninstallatie op de Backershagenlaan bij de ingang van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar is uitgesteld. De rector van het lyceum had om een dergelijke installatie ge vraagd omdat het in de praktijk niet mogelijk bleek onder het personeel voldoende vrijwilli gers te vinden om als verkeersre gelaar op te treden. Dat is name lijk een levensgevaarlijke bezig heid te zijn omdat er op de Bac kershagenlaan over het algemeen te hard wordt gereden. Burgemeester en wethouders had den de raad voorgesteld een be drag van 63.500 gulden te inves teren in een verkeerslichtenin stallatie. Voor het zichtbaar ma ken van de verkeerslichten zou den vier bomen langs de laan moeten worden gerooid. De raad kon echter niet tot een eindbe slissing komen. LEIDERDORP - "We hebben achtenveertig elftallen die op vier velden moeten voetballen. Dat is gewoon te veel. Het hoofdveld van onze club wordt bijvoorbeeld van 's morgens tot 's avonds aan één stuk door bespeeld. De grasmat is aan het eind van het seizoen daardoor groten deels kaal". De heer D. van Gameren, voorzitter van de Leiderdorpse voetbalver eniging RCL, hoopt dat de ge meenteraad zijn club terwille zal zijn in de vergadering van aan staande maandagavond. Want dan wordt er wel of niet besloten dat RCL er een vijfde veld bij zal krijgen. Verleden jaar bestonden al ver gevorderde plannen om in het sport en recreatiepark ddDe Bloemerd" een extra hockey- en voetbalveld aan te leggen. Niet alleen RCL, maar ook de hoc keyclub Alecto had toen al meer velden nodig door de uitbreiding van het ledenbestand. De aanleg van de velden voor beide clubs kostte Leiderdorp toenter tijd te veel geld en de hele zaak werd opgeschoven. De beide sportverenigingen moesten wachten totdat de gemeente de Voorzitter Van Gameren bij het stuk grond dat is voorbestemd om voetbalveld te worden. noodzaak hoog genoeg vond, waardoor er speciaal geld vrij gemaakt zou kunnen worden. Voorzitter van Gameren heeft goe de hoop dat er dit jaar wèl wat voor RCL gedaan kan worden, zij het dan met een grote vertraging. "Een dik jaar geleden hebben we door het tekort aan velden een ri- goreuze ledenstop ingevoerd. Vertrekkende leden werden niet meer aangevuld en nieuwkomers werden op een wachtlijst ge plaatst. In totaal hebben we nu honderd wachtenden om toege laten te worden tegenover zeven honderd leden. Wanneer ons vijfde veld is aangelegd krijgen we meer lucht. RCL is ongelofe lijk gegroeid sinds de tijd dat we in de Bloemerd zitten", meent van Gameren die de uitbreiding van Leiderdorp als een van de grootste oorzaken aanwijst. Voor hem en het bestuur van RCL is echter één ding zeker. De jeugdleden mogen het eerst pro fiteren van de nieuwe ruimte. "We hebben teveel junioren op de wachtlijst staan. Als je ouderen aanneemt komen de jongeren niet meer aan de bak. Het nieuwe bloed hebben we als club nodig. Oorspronkelijk zouden we het nieuwe veld in september kun nen gebruiken. Ons programma loopt door het afketsen vanwege de slechte financiële situatie van de gemeente nogal in de war", zegt van Gameren die door het uitstel zeer was teleurgesteld. "Maar volgende week zullen we wellicht het kleine voetbalveldje aan de Splinterlaan, in de wijk Zijlkwartier, mogen gebruiken Meteen beetje schipperen kan de gemeente ons op die manier toch tijdelijk helpen". ROEL ZAADNOORDIJK Zaterdag Antoniusclubhuis, Lange Mare 43, ten toonstelling exotische kunst 10-21 uur. Lak-theater, Levendaal 150, Bloem- groep 20.30 uur. Schouwburg, Oude Vest 45, cabaretfes tival voor amateurs 20.15 uur. Sportvelden UVS, Kikkerpolder, Boer- haave Voetbal Toernooi 10 uur, Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, kinder- matinee 14 uur. Ton Menken Hal, Vondellaan, Lang- haarkatten-tentoonstelhng 10-18 uur. Koornbrugsteeg, politieke markt 11-16 Imperium, Oude Vest 35, "met gesloten deuren" 21 uur. Sanders, Levendaal (hoek Korevaar- straat) antiekmarkt 9.30 - 17 uur. Lindehoeve, Voorschoten, avond Euro pese verkiezingen 20 uur. "Ons Huis" Kosterspad, Zoeterwoude, toneelstuk „de Bamsisters" 20.30 uur. Zondag Schouwburg, Oude Vest 45. politieke liederen 20.15 uur. Ton Menken Hal, Vondellaan, Lang- haarkatten-tentoonstelling 10 -18 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, kinder- j matinee 14 uur. Antoniusclubhuis, Mare 43, tentoon stelling exotische kunst 10-18 uur. Femke, ontm. centrum voor vrouwen, Volkshuis, Haarl.str. 73b 13-16 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling I Leids poppentheater 14.30 uur, tel. 125802. Maandag dehoeve in Voorschoten en de aanvang is om 20.00 uur. Excursie Oud Wassenaer brengt vanoch tend een bezoek aan Rijnsburg. Deze excursie sluit aan op een lezing, die de heer Leenheer en kele maanden geleden in Wasse naar heeft gehouden over het oude Rijnsburg. Er zal onder meer een bezoek worden ge bracht aan de Nederlands Her vormde Kerk en aan het Spino- zahuisje. Men verzamelt zich om 10.30 uur op het parkeerterrein van het nieuwe raadhuis in Rijnsburg. Toneelstuk Een optreden van de Bamsisters vanavond betekent tevens de laatste activiteit van jeugdso- ciëteit Wouw uit Zoeterwoude. De Bamsisters brengen het stuk "Geen Gezicht". Het toneelstuk begint om 20.30 uur en wordt ge houden in Ons Huis aan het Kos terspad in Zoeterwoude. Kienmiddag De Katholieke Bond van Bejaar den en Gepensioneerden, afde ling Wassenaar komt op maan dagmiddag om 14.00 uur bijeen in het Astra-theater te Wasse naarvoor een kienmiddag. Op 25 juni zal weer een dagtocht wor den gemaakt en wel naar Arn hem en de Posbank. Op 11 juli zal een eucharistieviering worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afde ling. Auto in etalage achtergelaten LEIDEN - Een nog onbekend gebleven persoon heeft vannacht met een uit de Herensteeg gesto len auto de winkelruit van wa renhuis Vroom en Dreesmann aan de Aalmarkt in puin gereden. De joyrider liet de auto die hij had klemgereden tussen de drang hekken bij de bouwput in de eta lageruit achter. Astra-theater, Wassenaar, kienmiddag voor bejaarden 14 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, raadsverga dering 20 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. ruimtelij ke ordening 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, bijeenkomst NVSH 20 Gesprekscentrum, Vrouwenkerkchoor- straat 17, Russische speelfilm "De Spe ler" 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos 14.30 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teurfotografie 20 uur. Clubhuis op eigen wieken, Valkenpad, schrijfavond Amnesty International, 20 LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst waarge- nomen van zaterdag 10 uur tot zon dag 24 uur door de volgende artsen; I wijk 1 (Morswegkwartier, Noord- binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord) R. Taytelbaum, Hoge- woerd 138, tel. 120266. Wijk 2 (Kooi en Meren wijk) F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371. Wijk 3 (Waard, Pro- fessorenwijk, Tuinstadwijk en Zuidbinnenstad) W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; wijk 4 (Zuid-West en Haagweg- kwartier) A. van Rijn Melissetuin 5, tel. 210797 (zaterdag) en W. Schel- lekens, Paganinistraat 24, tel 764035 (zondag). Leiderdorp - O. Du Ry van Beest Holle/M. P. Hennink, Vlaskamp 16, tel. 891100 (zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - A. Tromp, Leidse- weg 328, tel. 071-762159 (zaterdag) en J. Vrijenhoek, S. v. d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zondag) Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalberselaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 25 mei tot 1 juni door apotheek Zuid- West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134 en apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecep- ten van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Kruisvereniging Lei- derdorp/Zoeterwoude Rijndijk, Gezondheidscentrum Berkenkade, spreekuur ma. t/m do. 14-15 uur, tel 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641.Warmond - T. Miedema, Ka- gerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. Dierenartsen De weekenddiensten wordt waar genomen door G. Roest, Haaghuis- hof 5, Leiderdorp, tel. 071-890405. LEIDSCM DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Lcidsch Dagblad B V. Hoofd rédacteur Han Mulder. Hoofdkantoor; Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement perpost ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij Voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Paleis Soestdijk in Leiden. Deze nabootsing van het koninklijk paleis staat voor een nooit gebouwd ontwerp voor het Academiegebouw.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2