Amerikaans voetbal: minivoetbal op maxiveld Vijf clubs willen toch shirtreclame NK taekwondo in Leiden Knappe tijden Sandra Dorlas WERELDTIJD OP 200 METER VAN JAMES MALLARD NEWMAN IN LE MANS STAAT DER NEDERLANDEN 3% LENING 13*79 PER 1935/1994 ZATERDAG 26 MEI 1979 Voor de Nederlandse voetbal liefhebber is het stadion van Cosmos in New York een soort Verwennerij. Een gigantisch parkeerterrein, dat bij een opkomst van zo'n vijftigdui zend toeschouwers nog niet eens helemaal vol is, roltrap pen naar boven, veel en nette wc's, prettig zittende stoeltjes in het hele stadionveel bedie nend personeel, voldoende ,finackbars" om de behoefte aan lafenis niet tot een verbit terd gevecht tegen de mede mens en de tijd te maken, en veel vertier op en ron d het veld in de vorm van clowns, die voor de wedstrijd langs de railing lopen om kinderen een moeizaam handje te geven, swingende Cosmos Girls die een nummertje opvoeren waar je heet noch koud van wordt ik zeg het maar eerlijk) en voorwedstrijden van ju- nioortjes, om het Amerikaan se volk duidelijk te maken dal het scoren van een doelpunt heus een heksentoer is. Voor dat Cosmos-Harricane Hous ton van start ging, zagen we immers twee voorwedslrijden van jongetjes, die met grote nijverheid over het astroturf draafden (het veld heeft ken nelijk de maximummaten), maar er niet in slaagden een goal te scoren Terwijl het elektronische score bord al vanaf een uur of één de tijd tot de aftrap om half op het m taalklok vai zou springen drie per seconde aan het af tellen wasfeven hoopte ik, dal dc organisatie zo perfect zou zijndat de scheidsrechter, in derdaad zou laten aftrappen ent dat de digi- n 00:01 op 00:00 r daar leek de niet op. er werd een minuut of vijf na de vastgestelde tijd begon nen), kwam om 2.08 uur Hur ricane het veld op, begroet door enig licht geloei. Het duurde toen tot 2.20 uur voor dat Cosmos (uitgesproken als „Kaasmaas") het veld betrad, als je bij astroturf tenminste nog van „veld'' mag spreken wal van het woordenboek Van Dale gerust mag, want. die definieert ,,veldals een „reglementair afgeperkt ter rein waarop enigerlei sport beoefend wordt. Ballenjongens Tw minuten later werden beide elftallen weer terugge roepen door de scheidsrechter die gewoon in het zwart ope reerde, waarna vijftien bal lenjongens het veld op holden, richting middencirkel, ivaar zij netjes in een rij gingen slaan en eerst naar de toe schouwers op de hoofdtribune bogen, en daarna nog eens naar de toeschouwers op de tribune aan de overzijde. Be leefde knulletjes dus. Met de majorettes vormden ze ver volgens een erepoort vanaf de plaats waar de spelersnaast een der doelen, om 228 uur een vooreen naarde midden cirkel draafden, nadat de speaker eerst hun naam „Wilhelmoes Rajsbergen") had afgeroepen. De ballenjongens applaud i- seerden ondertussenen pro beerden de passerende speler even aan te rakende majoret tes bewogen hun plumeaux heen en weer, zij het minder extravagant voor de Hurri- cane-spelers dan voor de Cosmos-spelers. De speler die naar de middencirkel draaf de, zag je tezelfdert ijd op het elektronische scorebord, dat als een soort uitvergroot tv- toestel functioneerde, naar de middencirkel draven. Ver moedelijk als bewijs dal dat gene wat de toeschouwers op het veld zagen gebeuren ook echt plaatsvond, want Ame rikanen geloven hun eigen ogen pas als ze iets op het beeldscherm zien. Scorebord Bij Kaasmaas speelden Bec- kenbauer en CruijJf helaas niet mee. De eerste was gebles seerd. de tweede „nog niet rond". Hij zou het, zoals later bleek, ook nooit meer worden. THIS IS COSMOS COUN TRY. verzekerde het score- Wilhelmoes Rajsbergen" bord met grote letters.en in de loop van de wedstrijd bleek het de moeite te lonen met een oog dat scorebord in de gaten te houden, niet zozeer omdat sommige wedstrijdbeelden er rechtstreeks, of als „repeat" op te zien waren .maar omdat de wedstrijd erop van bege leidend commentaar werd voorzienMet grote letters zag je opeens CHARGEéén alsXie man aan de knoppen vond dat Cosmos maar weer eens moest aanvallen .Of OOPS als het OFFSIDE was geweest, of GIVE'M A HAND FANSals de toeschouwers geacht wer den even te klappen voor een opgelapte speler. En als Cos- mos-doelman Erol Yasin (27 maal in het Turkse nationale elftal), de enige overigens die bij het betreden van het veld het epitheton ALL RIGHT op het scorebord meekreeg, een fraaie save verrichtte, kwam hel woord SAVE! op het score bord, begeleid door twee klappende handen. Toen Hurricane een penalty veroorzaakte meldde het sco rebord. in kindertaal, THAT'S A NO-NO!, en bij een schot vlak langs de paal kwam het woord CLOSE! op het scherm, en zagen we hoe Wilhelm Teil een pijl afschoot naar de appel op zijn zoontjes hoofd, waarbij de pijl juist over diens hoofd en onder de bijtijds opwippende appel heen ging „close" dus. Maar mijn voorkeur ging toch uit naar de visuele begeleiding van de bal die huizenhoog over ging: een giraffe, die naar boven kijkend een bal die over hem heen ging na druk. gaan strijd, maai happening Voordat de t zult u vragenSo what? De Amerikanen, krijg je de in- iet naar de wed- naar de totaal- daar omheen, vedstrijd begint wordt op de tribune de Ame rikaanse vlag gehesen en slaat iedereen stram rechtop omdat het Amerikaanse volkslied wordt gespeeld, er worden wat ballen in de tri bunes geschoten als presen tjes, en door de luidsprekers klinkt het vrolijke trompetge schal van een garde allake- rende huzaren. De show gaat beginnen! jeen wonder dus. dat de foto graaf die een teruggegooide bal op zijn hoofd kreeg, min stens zoveel bijval kreeg als Dennis Tueart die al na en kele minuten fraai scoorde. Dat triomfantelijke trompet geschal zou nog menigmaal opklinkentijdens een ge- iwarlijk ogende aanval van Cosmos. Ook zou, in memo pauzes van diepe stilte op de tribunes, de geluidstechnicus de applausplaal enkele keren opzetten, om de supporters weer tot geklap en bijval te stimuleren, - en steeds met Vlag Kinderen of zonder kinderen die moes ten plassen, die tijdens de wedstrijd even een versnape ring pingen halen en zich daar niet van lieten weerhou den door zoiets triviaals als een voetbalwedstrijd die aan de gang was. Om de waarheid te zeggen zijn wij ook maar een kwartiertje voor het eind signaal weggegaan, omdat ik het toen wel gezien had. Cos- mos leidde toen al met 3-0. En hoe was dat txxtbal nu, wilt u welen? Er werd heus wel goed gevoetbald. De spelers van Hurricane waren me al lemaal onbekend, maar bij Cosmos speelde tenslotte een heel rijtje oud-internationals uil echte voetballanden: Rijs- bergen, Chinaglia, Tueart, Bogicevic .Bogey", voor zijn fans).Eskandarian .Marin ho, Carlos Alberto... En toch. en toch, ik weet het niet. Het bleef een soort zaalvoetbal opeen te groot veld, een soort Becel- marganne vol onverzadigde vetzuren in plaats van gras- boter. Het beweegt anders, het valt anders, het voetbalt an ders. kortom: er mist iets, er mankeert iets aan. Het ligt niet aan de kwaliteit of de in zet van de spelers, het ligt aan dat astroturf. waardoor je miniiioetbal krijgt op een m ari voe t bal veld. NICO SCHEEPMAKER (Van c sportredactie) ZEIST - Vijf clubs zullen vandaag tijdens de voorjaarsvergader ing van de sectie betaald voetbal van de KNVB toch pleiten voor de invoe ring van shirtreclame. Ajax, FC Amsterdam, AZ'67, Feyenoord en Roda JC hebben dat in een brief aan het sectiebestuur laten weten. De clubs zullen een reglements voorst el indienen, dat erop neer komt dat de verenigingen die dat willen toch van shirtreclame als ex tra bron van inkomsten gebruik kunnen maken. Het voorstel van die clubs heeft echter geen schijn van kans door de algemene vergadering aanvaard te worden. De meerderheid van de 37 verenigingen heeft al in een bijeen komst van de belangenorganisatie FBO besloten voorlopig van shir treclame af te zien. Bij invoering van shirtreclame zouden de clubs de subsidie van het ministerie van CRM en de Stichting Nationale Sporttotalisator verliezen. Inkom sten uit shirtreclame zouden dat verlies niet ongedaan kunnen ma ken. Voorts zal tijdens de vergadering het voorstel van het sectiebestuur over de speeldagen in stemming worden gebracht. Het voorstel be helst, dat de clubs met ingang van het volgend voetbalseizoen op za terdagavond om half acht of op zondagmiddag om half drie moeten gaan spelen. Het spelen op vaste tijden is èèn van de voorwaarden, waaraan de bedrijfstak betaald voetbal moet voldoen om in aan merking voor de subsidie te ko- en Amsterdams bokslokaal bereidt de Fransman Robert Amory zich voor op het duel tegen Rudie Koop- mans. Amory is de eerste uitdager van de Europese kampioen in het half zwaargewicht. Het gevecht vindt aanstaande maandag plaats. Zo aan zijn gezicht te zien heeft de Fransman er niet al teveel vertrouwen in Z n biedt trouwens ook weinig perspectief. Dat zou Ali niet overkomen zijn Van den Berg wil doorbraak forceren ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» adraa: S v p. In Motüettara Invullen! In leder vakje a.v.p. een letter Postcode Clientnr Wi|hnummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. r Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- i voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. LEIDEN - Morgen zal voor het eerst in de geschiedenis de Vijf Meihal het strijdtoneel zijn van het Nederlands kampioenschap taekwondo voor senioren. Meer dan 150 taekwondoka's uit het gehele land zullen elkaar bekam pen in tien gewichtsklassen. Het toernooi begint om half elf. Rond vier uur zullen de finales een aan- Onder kanshebbers voor een na tionale titel bevindt zich ook Lei- denaar Gerard van den berg. De 21-jarige sportschoolhouder draait al enkele jaren mee aanme top, maar tot een echte doorbraak is het nog niet gekomen. Eerst vond hij Europees kampioen Walter van Emmerik op zijn weg en tóen deze noodgedwongen moest afhaken kreeg hij met een andere sterke Bosschenaar te maken, Hans Brugman. "Maar die is te verslaan", weet Van den Berg. "Vorig jaar werd hij het, maar het verschil was minimaal. Dit keer moet ik hem pakken. Het is zo'n beetje mijn laatste kans". En Van den Berg doelt dan op een eventuele uitverkiezing voor het Nederlands team dat onder lei ding van Ad van Emmerik de komende maanden een interres- sant programma zal gaan afwer ken. Begonnen wordt met een toernooi in Taiwan en een de monstratie in Kopenhagen. Dan staat het Wereldkampioenschap in Essen op het lijstje en een lan- denwedstrijd tegen Korea. Beslo ten wordt met een internationaal toernooi in Barcelona. "Alleszins de moeite waard dus om de titel te veroveren", zegt Gerard van den Berg, die zich nu een jaar of vier intensief met deze Koreaan se vechtsport bezighoudt. Van zijn sportschool zullen nog vier anderen deelnemen. Het zijn Carlos Piqué, Paul de Nobel, Ton van Berkel en Ruud van Ooyen. Met name de laatste maakt een goede kans op een eervolle klas sering. Aad van der Luit is coach van de Leidse afvaardiging. LE MANS - Filmacteur Paul Newman, bekend onder meer door zijn rollen in The Sting en Slapshot, zal dit jaar deel nemen aan de 24-uurs race van Le Mans. De Amerikaan deed, zoals de foto al getuigt, reeds enige ervaring op in de autosport, maar dit wordt zijn eerste grote race. New man vormt een team samen met zijn Franse collega Jean Louis Trintignant. Het duo zal een wagen besturen die ei gendom is van miljonair Vic Barbour. ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 29 mei 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juli aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1985 af vervroegde aflossing is vanaf 1 juli 1989 mogelijk tegen de koers van 103% inschrijving 29 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 2 juli 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG - Leidse junioren tra den gisteravond tijdens atletiek wedstrijden op de Haagse kunst- stofbaan op de voorgrond. Op de 800m bij de B-jeugd (15.16 en 17 jaar) kwam zowel bij de meisjes als bij de jongens de zege in Leid se handen terecht. Bij de meisjes toonde Sandra Dorlas (Bataven) zich in 2.20.3 de snelste terwijl bij de jongens Michel Moll (AV Hol land) de eerste plaats voor zich opeiste in 2.03.1. Op de sprint nummers kwam dit tweetal trouwens ook aardig voor de dag met vooral voor Sandra. Dorlas een knappe tijd op de 200m (25.9) en voor Michel Moll een 100m in 12.0 sec. Andere Leidse junioren die het goed deden waren Maries Hunck (Bataven) en Walter Botman (Holland). Maries Hunck liep de 200m in 26.6 sec en de 800m in 2.21.5 terwijl Walter Botman over een hoogte van 1.85m sprong en de 100m in 11.9 sec aflegde. Van De Spartaan uit Lisse kwam ju nior Martien van Rijssel snel uit de voeten op de 800m (1.57.5) en was clubgenoot John van Loon, eveneens A-junior, goed voor 11.3 sec op de 100m. Bij de senioren kwamen diverse Leidse en Lisser deelnemers uit op de 800m. Kees van Klink (Ba taven) liet zich in een sterke serie meetrekken naar 1.56.4 terwijl Martien van de Hoorn (Holland) het minder had getroffen met de serie-indeling en het tempo- werk zelf moest opknappen. Van kop af won hij in 1.56.9. Twee Spartaan-dames, Hennie Mollers en Lenie v.d.Poel, gaven elkaar weinig toe en joegen elkaar op naar dezelfde aantrekkelijke tijd van 2.16.2. Een snelle 200m liep Jeanet Bos man (Spartaan) bij de dames: 25.6 sec terwijl Jan Sierat van AV Leiden bij de heren op de 100m 11.5 sec scoorde. Ook niet onver dienstelijk was de 11.8 sec van junior Mattie Noordberg (Hol land) op de sprint terwijl zijn clubgenote Netty Brussee bij de meisjes de 200m in 28.1 sec afleg de. Een aantal behoorlijke tijden op de 800m kwamen voorts nog op de klokken voor Peter Wezel (Bata ven, 1.59.4), Dre de Wit (Holland, 2.00.8). Kees van Beelen (AV Lei den, 2.00.8), allen bij de heren en voor junior Marcel Honsbeek (Bataven, 2.05.4). TUSCALOOSA (ANP) - De Verenigde Staten hebben een nieuwe crack op de 200 meter. Het is de 21-jarige James Mallard van de universiteit van Alabama Onlangs kwam hij tot een electronisch gemeten tijd van 20.07, deze week liet hij een handtijd afdrukken van 19.8. Dat gebeurde :n een zeer sterk bezette wedstrijd in Tuscaloosa. Achter Mallard met zqn 19 8 eindigden juniorenwereldrecordhouder Mei Lattenav (19.9), Harvey Glance (20.1), Revey Scott (20.3), Castro (20.4), en Shorter (20.5). De tijden werden hand geklokt, omdat de electronische tijdwaarneming was uit gevallen. James Mallard lijkt voorbestemd om de glorietijd van wereldrecordhou der Tommy Smith (19.83 Ol. Spelen Mexico 1968) te doen vergeten. Mallard, die 1.90 meter lang is, meet het speciaal van tie 200 meter hebben. Voor de sprint over 100 meter heeft hij te weinig acceleratie vermogen. Maar is hij eenmaal op volle snelheid, dan is hij niet meer te houden. Hij heeft dezelfde "kwaal" als Tommy Smith. Die kwam er op de 100 meter ook nooit aan te pas in elite-gezelschappen. Of hij inder daad een internationale topper wordt kan Mallard bewijzen tijdens de Amerikaanse studentenkampioenschappen over vier weken. Met zijn 19.8 van Tuscaloosa behoort James Mallard in elk geval tot de allersnelsten aller tijden. Het electrisch gemeten wereldrecord van Tommy Smith van 19.83 is beter. Op 11 september 1968 kwam John Carlos tot een handtijd van 19.7. Als wereldrecord werd die tijd niet erkend omdat Carlos op niet toegestane "borstelschoenen" liep. In 1975 kwamen Don Quarrie en Steve Williams eveneens tot handgemeten tijden van 19.8 sec. Strafschoppen-toernooi Leiden voor junioren LEIDEN - Voor de tweede ach tereen volgende keer organi seert de voetbalvereniging Leiden een strafschoppen- toernooi voor alle Leidse jon gens in de leeftijdscategorie van 7 t/m 14 jaar. In de voorronden op dinsdag-, woensdag- en donderavond 29, 30 en 31 mei zullen onder andere onder de lat staan Wij- nand Sloos (UVS), Wim Vis ser (LDWS) en Wim Eradus (Lugdunum). In de finale op 2 juni zal Piet Lagarde (voormalig FC Twente-doelman) proberen een aantal penalties te stop pen, te»wijl als presentator optreedt de bekende radio en tv-sportverslaggever Theo Koomen. Hij zal tevens de prijsuitreiking verzorgen Voordat de halve finale om 14.30 begint zal er een drie kamp plaats vinden tussen de wethouder voor sportzaken. Tesselaar, een bankdirecteur en een bekende sportman uit Leiden. Het evenement zal verder opgeluisterd worden door de muziekvereniging Concordia, het m^joretten- korps "De Fluwelen" en de gymnastiekvereniging Jakn. Inschrijven voor dit straf- schoppentoernooi kan bij alle Leid si- sportzaken of In de kantine van de W Lel Het inschrijfgeld bedreigt ƒ!,-• ATLETIEK - Tijdens nationale wedstrijden in Den Haag heeft de jongensploeg van Sparta het Ne derlands record 4x 100 meter ver beterd en gebracht op 42 secon den. BASKETBAL - Spanje, Frankrijk, Griekenland en Polen hebben zich gisteren in Saloniki gekwali ficeerd voor het Europees kam pioenschap, dat begin juni in Ita lië van start gaat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13