Avanti met Yan Rooden: "Voor geen goud meer bij Leiden ni een in been finale Jos Lammertink doet nu al greep naar de macht Sponsor Flamingo's Docos begint strijd om degradatie morgen Stevige boete voor trainer Heracles Leidse bowlers doen aanval U.V.S. - A.F.C. ZATERDAG 26 MEI 1979 Supporter met mes omgebracht LONDEN - (ANP) In een trein met 400 supporters van het Schotse nationale voetbalelftal, dat van daag tegen Engeland aantreedt in de strijd om de Britse titel, is de 20-jarige John Murray door mes steken om het leven gebracht. Murray, ook op weg naar de in terland, werd om het leven ge bracht toen hij een meisje in be scherming wilde nemen dat werd lastig gevallen door een groep dronken voetbalsupporters. Na het gevecht trok een medepassa gier aan de noodrem. De politie vervoerde alle 500 inzittenden naar het bureau ter ondervraging. HAZERSWOUDE - Nog één stap is het dit seizoen internationaal aan de weg timmerende damesteam van de Hazerswoudse tafeltennisclub Avanti af van de finale in de Europa Cup 2. Een bijzondere zware stap, dat wel. Want op 15 juni in Barcelona in de eindstrijd te mogen aantre den moeten Bettine Vriesekoop c.s. vanavond eerst het Duitse TTV/WRW Kleve passeren. De opgave lijkt in theorie te zwaar. Kleve beschikt over twee uiterst ervaren speelsters op Europees niveau. Monica Kneipp is daarvan de bekendste, maar ook Wiebke Hendriksen, een van de steunpilaren van het Duitse team tijdens de laatste Europese kampioenschappen in Duisburg ('78), geniet faam als moeilijk te bespelen verdedigster. De in haar eigen land eveneens hoog genoteerde Roswitha Schmitz maakt het Kleve-trio com pleet, terwijl Sabine Bötcher als reserve meereist naar Nederland. In theorie te zwaar, maar in de praktijk zou Avantie wel eens voor een nieuwe surprise kunnen zorgen. Het lot heeft om te beginnen bepaald dat de halve finale (om 20.00 uur) in Hazerswoude gespeeld wordt en met de winst op het Duitse Kronshagen, Lyon en vooral op het gerenommeerde Spartak Praag bewees Avanti de Europese bekerstrijd op hoog niveau aan te kunnen. Daarom ligt er tegen het favoriete Kleve zeker een kans. De Duitse ploeg kwam overigens zover door ook een Tsjechische formatie, Vitkovice, kansloos te laten. Dat gebeurde in Kleef met 5-3. In de tweede ronde passeerde Kleve Omvag Wien met 0-5 en in de eerste ronde was de formatie vrij. Avanti werpt het succesvolle drietal dat Spartak Praag klopte in de strijd. Dat betekende dat naast de drievoudige nationaal kampioene Bettine Vriesekoop en de onlangs in Korea op de wereldkampioenschappen de buterendekersverse international Brigitte Kooter weer de jeugdige Mo nique Kooterzal aantredenEvenals in voorgaande EC-wedstrijden zal het daarom voornamelijk van Brigitte Kooter afhangen hoever Avanti kan reiken De weg naar Barcelona zal geplaveid moeten worden door Bettine Vriesekoop, die in staat is om drie keer te zegevieren. Het eind punt wordt bepaald door Brigitte Kooter, die Avanti met twee winstpar tijen in de finale kan slaan. Maar het zal voor de Hazerswoudse ploeg moeilijk genoeg worden om de in de breedte sterker geachte Duitsen te verslaan. EK-jeugd LEIDEN - Docos, dat na het 2-2 ge lijke spel van afgelopen zondag tegen Vredenburch veroordeeld werd tot het spelen van degrada tiewedstrijden, moet morgen al aan de slag. De Leidse derdeklas ser, die met 18 punten samen met datzelfde Vredenburch én Spoorwijk op de laatste plaats eindigde, begint met een thuis wedstrijd. Aangetreden moet worden tegen het Haagse Spoor wijk, de ploeg met het slechtste doelgemiddelde van de drie. Een schrale troost voor Docos, want in dit soort duels tellen deze za ken totaal niet meer mee. Beste herinneringen heeft de Morsch- club trouwens niet aan degrada tie-ontmoetingen. In het nabije verleden werd in een dramati sche wedstrijd verloren van ASC, hetgeen eveneens afdalen naar de vierde klasse betekende. Het duel begint morgen om 14.00 uur. HAARLEM - De basketbalclub Flamingo's heeft voor de komen de drie seizoenen een sponsor. In feite twee zelfs, want ook de fris drankgigant die halverwege dit jaar financiële steun verleende blijft verbonden aan de Haarlem se vereniging. De nieuwe geld schieter is een schoenenfabri kant. Amstelveen, de club van Theo Kinsbergen, komt volgend jaar met een sterk team op de prop pen. Tot nu toe - de officiële over- schryvingstermyn is gesloten, maar een Amerikaan kan altijd nog aangetrokken worden - wer den Fopma (Groningen), Zoet (Dordrecht) en Moore gecontrac teerd. In Groningen, bij Donar, is men nog niet zeker van zijn zaak. Aan vankelijk zou BOB-center Mike Schulz de gelederen komen ver sterken, evenals BV-Groningen- speler Jenkins. Naar het schijnt geeft Schulz echter de voorkeur aan een Franse club, terwijl Jen- - kins toch maar bij de stadgenoot en nieuwe eredivisionist Gronin gen blijft. LEIDEN - Twee uur lang praat Hans van Rooden over zijn vertrek uit Leiden en bij Parker en over zijn verhuizing naar Groningen en NN Donar. Pas aan het eind van het gesprek glijdt er een schaduw over zijn gezicht, klinkt er in zijn stem een zweem van teleurstelling. Maar het on derwerp is dan al veranderd, want het nu niet meer om geld, vrouwen of andere 'belangwekkende' zaken, maar om de sport in casu het Nederlands team. De 22-jarige basketballer moest toevallig die ochtend vernemen dat bondscoach Tom Quinn als nog van zijn diensten afzag, dat Van Rooden de laatste was die moest afvallen voor de selectie van Oranje die volgende maand deelneemt aan het Europese kampioenschap in Italië. Dat zit hem wel een beetje dwars, in zijn achterhoofd had hy gerekend op een plaatsje. Maar met een slok Spa spoelt hij de tegenvaller weg en lacht opgewekt dat zijn vrien din dit wel goed nieuws zal vin den. "Ziet ze me eindelijk eens wat langer". Waarmee we tevens terug zijn op het uitgangspunt, want als één der belangrijkste voor zijn vesti ging in Groningen wijst hij op de eerder genoemde vriendin, door hem te omschrijven als 'de meest lieftallige jongedame die ik ken'. Naast zijn daar aan te vangen studie sociale geografie wil hij vooral aan haar zijn tijd besteden, Hans van Rooden verdedigt een speler van de ploeg voör wie hij het volgend seizoen zal uitkomen: NN Donar. Zonder spijt reist hij naar het noorden af. Voor de Europese jeugdkampioenschappen, die eind juli in Rome worden gehouden, zijn vijf spe(e)l(st)ers uit de Leids/Hazerswoudse regio uitge nodigd. Van Avanti nemen Bettine Vriesekoop en Robert de Groot deel. Bettine Vriesekoop gaat bij de junioren proberen haar titel van '77 te heroveren. Vorig jaar eindigde zij als derde. Robert de Groot kom t bij de kadetten in actie. Scylla heeft drie geselecteerden. Patrick Swier (junior) en Sjoerd Meijer (kadet) bij de jongens en Stephine van Gennip bij de meisjes. Versterking Het damesteam van Avanti, dat in de nationale voorjaarscompetitie z'n plaats in de ereklasse heroverde, krijgt volgend seizoen waarschijnlijk versterking van Jolanda Noordam. De Tanaka-speelster uit Etten Leur heeft binnenkort een gesprek met het bestuur van Avanti, dat voor haar werkgelegenheid en huisvesting moet zoeken. WIM VAN WANROOY SCHIJNDEL (GPD/ANP) - Het oranje leiderstricot in Olympia's amateur wielerronde van Nederland is terechtgekomen bij Jos Lammertink, de coureur van ploegleider Herman Krott, die hoog genoteerd staat in het rijtje van kanshebbers voor de eindzege. Gisteren, in de eerste etappe over 114 kilometer van Bladel naar Schijndel, nam de nationaal kampioen op de weg bij de ama teurs de leiderstrui over nam 45 seconden. Lang duurde de ontsnapping niet. Na goed 30 kilometer koersen slokte de compacte massa het drietal weer op en was de rust hersteld. ploegmaat Gerrie Möhlmann, die De schermutselingen werd weer op het korte traject in Brabant geopend 20 kilometer toch geacht mocht worden de kop in de rangschikking zonder veel moeite te kunnen vasthou den, maar Möhlmann ging in de eerste de beste „echte" dag van Olympia's ronde door een dal, in een karavaan die geteisterd werd door een harde wind en enkele fikse slagregens. Mühlmann, die donderdag in Bla del tijdens de proloog samen met Lammertink nog eerste werd in een korte koppeltijdrit, kon zelfs het peloton, nog voor de helft van de etappe achter de rug was, al niet meer volgen. Hij eindigde in Schijndel op vele (zes) minuten van de hoofdmacht, die in een massaspurt de prijzen verdeelde. Hans Plugers trok in de straten van Schijndel, waar in de slotfase van deze openingsetappe vier maal een rondje van 10 kilometer moest worden afgelegd, in de sprint aan het langste eind, maar Lammertink, die zich in het kiel zog van Plugers over de finish liet meevoeren, spon het meeste ga ren bij de aankomst. Het algemeen klassement na dc eerste etappe is: 1. Lammertink (AMS) 2.41.25, 2. Broers (ERP) 2.41.35,3. Bierings (ERP) z.t., 4. Hassink AMS) 2.41.53, 5. Wijnands (AMS) z.t., 6M De Rooy (GAZ) 2.42.03 Dauphiné Na de forse inspanningen van don derdag bij de beklimming van de Ventoux werd gisteren de vierde etappe van de Dauphiné Liberé gekenmerkt door een wandelend peloton. Alleen in de beginfase sloop er wat onrust binnen de ka ravaan toen Bernard Hinault voor opschudding zorgde voor te demarreren. Hij kreeg gezel schap van de Belg Pevenage en de Spanjaard Fernandez. Het trio eindstreep. De renners van Peter Postwaren daarbij zeer actief. Eerst gingen Leo van Vliet en Stefan Mutter aan de haal. Nadat zij waren teruggepakt, probeerfe Henk Lubberding het nog een keer in zijn eentje. Tevergeefs, de ploegen stuurden het aan op een massasprint, waarin Mare De- meyer de snelste was. Voor Jac ques Esclassan flitste de Belg over de streep. De daaropvolgen de vier plaatsen waren voor de equipe van Peter Post. Wilfried Wesemael, Klaus Thaler, Leo van Vliet, en Johan van de Velde gin gen in deze volgorde door de fi nish gevolgd door Frits Pirard, die woensdag de etappezege be haalde. De stand in het algemeen klassement na vier etappes is: 1. Hinault (Fra) .16.15, 2. Zoetemelk (NedKop 9 aan om zijn illustere landgenoot volledig af te troeven. Zijn voor sprong op Moser bedroeg na de 28 kilometer tussen Rimini en San Marin maar liefst 1.24. De Noor Knudsen gaf het minste ter rein prijs met 32 seconden. De tweede Scandinaviër, de Zweed Bernt Johansson, eindigde als derde op 1.17, Moser werd vierde. De stand in het algemeen klassement na de 8e etappe is: 1. Saronni (Ita) 37.39.09, 2. Knudsen (Noo) op 34 sec., 3. Moser (Ita) op 1.02, 4. Laurent (Fra) op 2.59 3. Van Impe (Bel) op 23 sec., 4. Nilsson (Zwei op 36 sec., 5. Baronchelli (Ita) op 6.59, 6. Lubberding (Ned) op 7.00 Giro Francesco Moser was gisteren de grote verliezer in de Ronde van Italië. De 62ste. Giro was hem op het lijf geschre ven: veel individuele tijdritten en weinig of geen bergetappes. Acht dagen geleden pakte hij proloog de Hl" 1 volgers voorspelden de absolute heerschappij van Moser in deze ronde, vanaf het begin tot aan het einde. Maar gisteren kwam er een onverwacht, voortijdig einde aan zijn leiderschap. Een navrant einde voor Moser, want juist in zijn specialiteit, de korte, indivi duele koers tegen de klok, werd hij vernietigend verslagen. Zijn grootste concurrent in eigen land, de pas 22-jarige "Beppe" Saronni, greep de achtste etappe ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft trainer Hen- nie Hollink van Heracles een boe te opgelegd van 500 gulden. Bo vendien werd hem door de tucht commissie het recht ontzegd om zich tussen 23 mei en 1 juli binnen de afrastering te bevinden bij wedstrijden van het A- en jeugd- elftal van Heracles. Dit was de uitspraak na een mondelinge be handeling van de gebeurtenissen bij de wedstrijd FC Vlaardingen- ,..j „"er^les' vorige week zondag leiderstrui. Vele Hollink wond zich op over de lei ding van scheidsrechter Kees Bakker en sommeerde op een bepaald moment zelfs zijn spe lers om het veld te verlaten. De tuchtcommissie schorste tijdens dezelfde zitting de Heraclesspe- lers Drost en Bekkenutte voor één wedstrijd. Bekkenutte kreeg er nog een wedstrijd bij, omdat hij nog een voorwaardelijke schorsing had lopen. Drost moet ook een boete van 100 gulden be talen. Vier spelers van Leiden in Oranje DEN HAAG (ANP) - De vol gende spelers zijn aangewe zen voor het Nederlands bas ketbalteam, dat deelneemt aan het vierlandentoernooi, dat op 30 en 31 mei en 1 juni a.s. in Praag wordt gehouden: Jan Dekker, Dan Cramer, Al Faber, Cees Akerboom (allen EBBC), Mitchell Plaat, Harry Kip, Sid Bruinsma, Jimmy Woudstra (allen Leiden), An ton van Helfteren en Pieter van Tuyll (beiden Punch), Emill Hagens (Flamingo's) en Bert Kragtwijk (Amsterdam). want van dat bellen en die ene keer in de week dat 'roteind' rij den wil hij onderhand wel eens af. By topclub Donar een betere kans denken te krijgen om zich te ontplooien is de derde reden om het 'wilde' westen te verruilen voor het hoge noorden. Weg uit Leiden, weg by Parker. De laatste der Mohikanen, wat overblijft is een vreemdelingenlegioen zon der echte geografische binding. Geen centje spijt? Hy is per slot van rekening een rasechte Lei- denaar en hy kan meedraaien in Neerlands best gesponsorde basketbalploeg. En zij kan hier ook komen wonen en hij in Am sterdam studeren. Hans van Rooden lacht. En schudt heel na drukkelijk nee. Dwars De oorzaken van het gevolg. Er zijn er een aantal en Van Rooden is zeer bereidwillig als het gaat om het opsommem daarvan. Want er zit hem nog heel wat dwars. Mis kenning van zijn kwaliteiten bij voorbeeld, een belangrijk punt voor de international in spé. En dan de zakelijkheid die hem by zijn nu ex-club niet aanstond en verder een coach die hij niet meer te pruimen vond. "Dat idee om weg te gaan is heus niet van de ene op de andere dag gekomen", zegt hij. "Het besef groeide lang zaam maar zeker. Toen ik op een punt kwam dat ik nooit en voor geen goud meer voor Leiden wil de spelen. Toen stond mijn plan vast. En Groningen werd, parallel aan dit proces, een steeds aan lokkelijker alternatief. Het aardi ge is dat ik mijn beslissing steeds meer ga waarderen' De klachten. Hij noemt ze op in sneltreinvaart, neemt geen blad voor de mond ("mijn overschrij ving is toch al geregeld, ha, ha") en heeft zich goed voorbereid. "Om te beginnen met mezelf. Ik vond mijn positie binnen het tepm volkomen onduidelijk. Als ik slecht speelde werd ik soms gehandhaafd, als het beter ging zat ik zo weer op de bank. Eigen lijk was ik een soort stand-in voor anderen. Speelde ik alleen maar wanneer Woudstra zijn contact lenzen verloor of Bruinsma er geen zin in had. Ik weet ook wel dat er vijf man kunnen starten. Maar dan wel de vyf besten en dat gebeurde niet altijd. Zelfs als ie mand compleet uit vorm was werd hem de hand boven het hoofd gehouden. Ik moest maar zien. Gepraat? Dat werd er nooit. En dat terwijl er toch constant problemen waren". Waar een verenigingsman bij uit stek als Hans van Rooden ("ik ben met Bona Stars opgegroeid") zich ook danig kon ergeren dat de zakelijkheid ver uitgroeide bo ven de sportiviteit. "Ik wil niets ten nadele zeggen van de spon sor, laat ik dat vooropstellen. Ik heb altijd goed met Bockweg kunnen opschieten, want hij gaat recht door zee. Maar er werd, door spelers en management, over niets anders gepraat dan geld. En dat, zo is wel gebleken ook, is heus niet alleen de basis van het succes. Ik zal een voor beeld geven. Vyf minuten na af loop van de finale tegen Den Bosch - overigens een geweldige happening, wat dat betreft zal ik Leiden missen - stonden een paar van die Amerikanen al weer te praten over hoe ze geld konden maken door tweedehands auto's te exporteren naar de States. Dat is toch geen instelling. En zo ging het met een heleboel gingen". Grief Zyn belangrijkste grief is gericht tegen de persoon van Hennie Blom. de verantwoordelijke man by Leiden die volgens Van Roo den "meer cheerleader is dan coach". Hij: "Zyn kennis van het basketbal in het algemeen en sys temen in het bijzonder is enorm groot. In taktVsch opzicht is hij de beste die hier in Nederland rondloopt. Maar hy doet er te weinig mee. Hij zit er voor vyf man, de rest kan barsten. Hij weet geloof ik niet eens dat je by bas ketbal mag wisselen. Hagens is inderdaad geen gemakkelijke jongen, maar ik kan me zijn reac tie wel voorstellen als je zelfs te gen Amstelveen niet eens mag spelen. Als coach moet je toch vooral psycholoog zijn, juist die bankzitters vertrouwen geven. Nou, vergeet het maar. Op gege ven moment moest ik een sys teem spelen dat ik helemaal niet kende. Had hy alleen maar aan 'zyn' eerste vyf uitgelegd". Zorg Komt Van Rooden zo langzamer hand een tikkeltje gefrusteerd over dan vindt hy dat ook wel best. "Ik ben d'r af, het zal me verder een zorg zyn. Het enige wat ik hoop is d at er in Groningen wat meer speeltijd voor me weg gelegd is. Ja, het zal straks wel en aparte ervaring zyn om juist bij de 'aartsvijand' hier in de Vijf Meihal mee te spelen. Hoe het Leidse publiek hierop zal reage ren? Ik weet het niet. Ik hoop normaal. Tenslotte heb ik voor Leiden altijd myn best gedaan, dat kunnen ze moeilyk ontken- AD VAN KAAM LEIDEN - Het uit de bowlingver eniging gevormde gelegenheids team Formule Marathon Team uit Leiden zal op 17, 18 en 19 au gustus a.s. een aanval doen op het wereldrecord marathonbowling. Het Formule Marathon Team be staat uit Jim Scheffer, Tjeerd Scheffer, Aad Blom, Jilles van Soest, Marco Humme en met als van te voren inzetbare reserve John Zandbergen. Het huidige wereldrecord staat op naam van het wereldrecordteam van de Bowlingbond Groningen en be staat uit 55 uur en 8 minuten. Het gemiddelde staat op 142.49 ter wijl ook het aantal games zal moeten worden verbeterd. Dit aantal staat op 425. Het Formule team zal op vrijdag ochtend in het nieuwe bowling centrum "Hans Menken bow ling" aan de Boshuizerlaan om 9 uur van start gaan. Een poging zal worden gedaan om naast het ver beteren van het gemiddelde en gamerecord het aantal uren te zetten op 60. Dit betekent dat op zondagavond rond 21.00 uur het geheel zal moeten zijn volbracht. De bowlingbond Groningen zal nauwlettend toezien op de activi teiten, die op basis van het dan opgestelde reglement, toelaat baar moeten zijn. Zo mag er per uur slechts vijf minuten gepau zeerd worden. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur LFC I- LUGDUNUM I Terrein Boshuizerkade ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames-, heren- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11