Bokassa in het nauw Omstreden Carstens president Bondsrepubliek NAAST HET NIEUWS Commandogroepering is IdiAmin op het spoor Neo-nazi's voor rechter Misrekening, zelfbedrog en gemakzucht Rapport is waar 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 23 MEI 1979 PAGINA 9 NAIROBI (Reuter) - Een interna tionaal samengestelde particulie re commandogroep die onder meer met vliegtuigen en de mo dernste verbindingsapparatuur op de verdreven Oegandese pre sident jaagt om deze zo mogelijk te ontvoeren heeft met grote ze kerheid vastgesteld, dat de hui dige verblijfplaats van Amin een zwaarbewaakt landbouwbedrijf is in het noordwesten van Oe ganda in het gebied ten westen van de Nijl waaruit Amin afkom stig is. De leider van de groep, de Ameri kaan Daniel Waltener, verklaarde gisteren in Nairobi, dat zijn man nen binnen Oeganda de stem van Amin maandagavond op het be drijf hadden gehoord door mid del van elektronische afluister apparatuur en dat men hem in de afgelopen drie dagen op het ter rein had gesignaleerd, maar Wal tener kom de precieze plaats van de boerderij nog niet geven, daar de missie binnen het nog niet door het Tanzaniaanse leger be vrijde gebied nog niet was vol- Ex-president zou guerrilla voorbereiden ij volgens t haar bed moedelijk tooid. Waltener zei. dat de huidi ge Oegandese regering is voorge steld Amin te arresteren en hem aan haar over te dragen en dat geen enkele actie zal worden on dernomen zonder officiële Oe gandese goedkeuring. De commandogroep, waarin West duitsers. Zwitsers. Amerikanen en Israëli's zitten, wordt finan cieel gesteund door het Israëli sche parlementslid Samuel Flat- to Sharon. Waltener is naar zeg gen opgeleid als militairen heeft voor de VS een speciale missie uitgevoerd onder stammen in In dochina. Een doel heeft zijn missie al be reikt. namelijk dat de Oegandese onderminister van binnenlandse zaken de toezegging heeft ge daan dat de stoffelijke resten van Dora Bloch, een Brits-Israëlische onderdaan, zullen worden opge graven en binnen een paar dagen naar Israël zullen worden over gevlogen. Daartoe zal op korte termijn een speciaaal team ver sterkt met een rabbi naar Oegan da vliegen. Mevrouw Bloch bevond zich aan boord van een vliegtuig van Air France dat in juli 1970 werd ge kaapt en naar de Oegandese luchthaven Entebbe moest vlie gen. De meeste passagiers wer den daar bevrijd door een ge waagde Israëlische commando- actie, maar mevrouw Bloch be vond zich toen in e in Kampala. Daar i ziekenhuispersone zijn gesleurd en gedood. In Libië werd bericht dat Amin in Noord-Oeganda bezig is met het voorbereiden van een guerrilla campagne tegen deTanzaniaanse invasiemacht, die zijn bewind omver heeft geworpen, zo heeft de Libisch leiden Muammar Gaddafi gisteren verklaard Amin heeft volgens Gaddafi Libië en een aantal andere bevriende landen bezocht voordat hij naar zijn land terugkeerde. Naar mijn mening zal de situatie in Oeganda zich van binnenuit oplossen. Misschien zal Amin in de toe komst een guerrilla-oorlog be ginnen. Hy verzamelt nu zijn strijdkrachten, zo zei Gaddafi. Wanneer Amin in Libië was ge weest zei Gaddafi niet. maar vol gens een woordvoerder van de Oegandese ambassade zou Amin Libië een aantal malen hebben bezocht, laatstelijk nog op of rond 16 mei. PARIJS-KIGALI (AFP/Reuter) - Het staatshoofd van de Centraalafrikaanse Republiek, keizer Bokassa I, is gis teren in het nauw gebracht door zijn ambassadeur in Parijs, generaal Sylvestre Bangui, die de juistheid be vestigde van een rapport van Amnesty International over een massamoord op schoolkinderen in de Cen traalafrikaanse republiek. Terwijl de ambassadeur in Parijs een beschadigende vinger uit stak naar Bokassa, had deze het moeilijk op de topconferentie van Frankrijk en de Franstalige landen in Afrika te Kigali, de hoofdstad van Ruanda. President Valéry Giscard d'Estaing die in het verleden herhaaldelijk was gaan jagen in het rijk van Bokas sa, vermeed een persoonlijke ontmoeting met de voormalige sergeant uit het Franse leger die zich twee jaar geleden zelf de kei zerskroon op het hoofd plaatste. Nadat Bokassa in eerste aanleg had verzekerd dat het rapport van Amnesty International geheel onwaar was, zei hij gisteren in Kigali dat er geen kinderen wa ren gedood, maar „volwassen jongeren". Volgens hem waren in januari bij ongeregeldheden „slechts 13 doden gevallen". Over het aantal slachtoffers dat vorige maand was gevallen - het rapport van Amnesty handelde over dat geval - kon hij niets zeggen. Op zijn verzoek besloot de Frans- Afrikaanse conferentie een commissie van onderzoek naar Bangui te sturen, bestaande uit vertegenwoordigers van Ivoor kust, Togo, Ruanda, Senegal en Liberia. President Giscard zei over deze commissie, dat zijn land „alle conclusies zal trekken die de commissie zal aanbeve len". Volgens persberichten zou Frankrijk overwegen alle hulp aan Bokassa te staken als het rapport ongunstig voor de keizer uitvalt. Protest Amnesty International had in haar rapport meegedeeld, dat veilig heidstroepen van de Centraal afrikaanse Republiek vorige maand in de hoofdstad Bangui 50 tot 100 kinderen tussen de 8 en de 16 jaar hadden gedood. Ambas sadeur Bangui verklaarde giste ren dat volgens zijn zegslieden, onder wie een lid van de keizer lijk garde, dit jaar ongeveef 100 kinderen in zijn land waren ge dood. Dat was in januari en in april gebeurd. Aanleiding was de verplichting voor schoolkinde ren om uniformen te dragen die vervaardigd waren in een onder neming die eigendom is van Bo kassa. De ambassadeur zei dat hij zijn functie opgaf en politiek asiel in Frankrijk zou vragen. Hij kon digde de oprichting aan van het „bevrijdingsfront van de Ouban- gui's" (FLO), een naar zijn zeggen vreedzame organisatie die zal streven naar een liberalisering van het bewind. Volgens hem is het front er niet op uit Bokassa met geweld te verwijderen. On geacht de vraag of de staat een republiek dan wel een constitu tionele monarchie moet worden, zou er een verlicht bewind moe ten komen, zonder vriendjespoli tiek en andere misstanden. „Marxisten" Bokassa gaf in zijn nieuwe versie van de zaak van de gedode jonge ren de schuld aan een buiten landse mogendheid die hij niet met name noemde. Dit land was erop uit geweest hem van zijn troon te stoten. Geïnspireerd door die mogendheid waren marxistische studenten een soort militaire campagne tegen zijn re gering begonnen. Een eveneens niet met name genoemde studen tenleider zat op het ogenblik in de gevangenis van Bangui. Volgens Bokassa hadden zich in zeven plaatsen tegelijk onlusten voor gedaan, hetgeen hij zag als een bewijs dat er sprake was van een zorgvuldig georganiseerde actie. Hij zei in te stemmen met een in ternationaal onderzoek, waarbij hij zelf de bezoekers zou ontvan gen. „De steeds meer eenstemmige ver oordeling van het bloedbad on der de studenten in Bangui bete kent het begin van het eind van mijn vader, keizer Bokassa", zo verklaarde gisteren de oudste zoon van de keizer, prins Geor ges. „Als hij niet wil worden ge dood, kan hij zich het best terug trekken", zo voegde hij eraan toe. Prins Georges werd in september van het vorig jaar met zijn gezin door Bokassa het land uitgezet, nadat hij op beschuldiging van het smeden van een complot te gen zijn vader was gevangen ge zet. Sindsdien woont de prins met zijn vrouw en twee kinderen als balling in Frankrijk. Over de toestand van de Centraalafri kaanse Republiek wilde hij zich niet uitlaten, omdat zijn vader hem vorige maand met de dood had bedreigd. Aanleiding hiertoe was een verklaring van de prins voor de pers, waarin hij had ge zegd dat Bokassa zich beter enige tijd in het buitenland kon terug trekken om de gemoederen in zijn land te laten bedaren. SAN FRANCISCO (DPA) - In San Francisco is een beperkte nood toestand afgekondigd nadat het in de nacht van maandag op dinsdag tot een gewelddadig treffen is gekomen tussen demon strerende homofielen en de politie. Bij dit treffen raakten zeventig mensen gewond, van wie één ernstig. De onlusten braken maandag uit nadat een jury het voormalige gemeenteraadslid Dan White, die op 27 november de burgemees ter van San Francisco, George Moscone en zijn opvolger als raadslid Harvey Milk doodschoot, niet schuldig achtte aan moord, maar slechts aan doodslag. Harvey Milk had openlijk toegegeven dat hij homoseksueel was en de homoseksuelen in San Francisco zijn ervan overtuigd dat White in elk geval voor een deel tot zijn daad kwam omdat hij tegen homofielen is gekant. Enkele minuten nadat de jury tot haar oordeel was gekomen, gin gen tweeduizend homoseksuelen de straat op en togen naar het stadhuis. Tegen de tijd dat de betogers daar aankwamen was hun aantal aangegroeid tot vierduizend. De demonstranten gooiden tientallen ruiten in van verschillende gebouwen en twaalf po litieauto's en achttien andere auto's gingen in vlammen op. De schade wordt beraamd op meer dan 200.000 dollar (400.000 gul den). Na de onlusten kondigde de burgemeester van de stad, Diane Fein- stein, een beperkte noodtoestand af,hetgeen inhoudt dat iedereen die staatseigendom aantast, zonder meer gearresteerd kan wor den. WATERTEKORT IN BENIDORM Vakantiegangers die Benidorm hebben uitgekozen moeten er re kening mee houden dat 's avonds om zeven uur de waterleiding wordt afgesloten en gedurende twaalf uur niets zal leveren. Het gemeentebestuur wil de situatie van vorig jaar voorkomen, toen de levering tot twee uur per dag beperkt moest worden en de Spaanse marine water moest pompen uit tankschepen voor de kust. Als er vóór de toeristenpiek in augustus geen regen is gevallen in Benidorm, dan zal strakkere rantsoenering moeten worden overwogen. De bevolking van de stad neemt in augustus toe van 40.000 tot „KAMERAAD" IS UIT Partijleden gebruiken het woord "kameraad niet voldoende in deze tijd aldus de officiële Chinese krant. Het Volksdagblad. "Sommige partijkameraden met leidinggevende functies hebben liever dat anderen hen aanspreken bij hun officiële titel. Zij heb ben graag dat anderen hen 'directeur', 'voorzitter' of'secretaris' noemen, omdat dit meer aanzien lijkt te geven", aldus de krant. Eraan toegevoegd werd dat het belangrijk is vooralle partijleden om elkaar kameraad te noemen teneinde hoge en lage partijleden nader tot elkaar te brengen en de verbreiding van bureaucratisch denken van leidinggevende partijfunctionarissen te voorkomen. WEERSTANDSVERMOGEN Alleen dankzij zijn "buitengewoon hoge weerstand" was een 74 jaar oude man nog in staat om voor de rechtbank te verschenen, aldus een rechter in de Franse stad Le Mans. De man was met een algemeen als dodelijk geldende dosis van 5.22 promille alcohol in zijn bloed op zijn brommer door de politie aangehouden. Hij werd tot drie maanden voorwaardelijk veroor deeld. Volgens de politie had de man zelfs vrijwel normaal gere den en kon hy na zijn arrestatie vrijwel recht lopen. DAMES FAVORIET Ongeveer een kwart van de Amerikanen die gedurende een opinie onderzoek werden gepolst, meende dat Rosalvnn Carter. Bettv Ford en Ladv Bird Johnson betere presidenten van de Verenigde Staten zouden zijn geweest dan hun echtgenoten Zesentwintig procent van de 800 doorsnee-Amerikanen die eind april werden ondervraagd, meende dat Lady Bird het als presi dent beter gedaan zou hebben dan echtgenoot Lyndon Baines. Zevenenvijftig procent was het daar niet mee eens en de rest had er geen opvatting over. Rosalynn Carter zou als president zijn verkozen boven Jimmy door 22 procent, tegen 64 procent. In het geval van Betty Ford dacht 21 procent dat zij het beter zou hebben gedaan dan Gerald, terwijl 65 procent vond dat ze het hem niet verbeterd zou hebben De stemmen ten gunste van de presidentsvrouwen waren ongeveer gelijk verdeeld tussen ondervraagde mannen en vrouwen. "Niettegenstaande het feit dat de drie vrouwen geen politici zyn. is het van betekenis dat maximaal 26 procent van het publiek vindt dat de eerste dames in staat zouden kunnen zijn het beter te doen dan hun mannen", aldus Vic Fingerhut van het opiniebureau. Wegens overval Nederlands bivak (Van correspondent) ADVERTENTIE Costa Rica open voor sjah Reza en Somoza SAN JOSE (Reuter) - Costa Rica is bereid politiek asiel te verlenen aan de sjah van Iran en aan presi dent Anastasio Somoza van Nica ragua, wanneer ze daarom zou den verzoeken, zo heeft de minis ter voor openbare veiligheid, Jo se Echeverria, verklaard. De minister zei dat niets het verle nen van asiel in de weg stond. "Als wij het verlenen aan mensen ter linkerzijde, dan moeten wij het ook geven aan die ter rechter zijde", zei hij. President Somoza voert sinds een jaar oorlog tegen linkse Sandinis- tische guerrillastrijders die zijn bewind omver pogen te werpen. BONN - In de Westduitse gevange nis Buckeburg begint maandag het proces tegen zes neo-nazi's, die er onder meer van worden verdacht een groep Nederlandse soldaten te hebben beroofd. In de 30 pagina's tellende dagvaarding wordt de overval op een Neder lands militair bivak bij Bergen- Hohne op de Luneburgerheide in februari 1978 vermeld Daarbij werden vier UZI-machinepisto- len buitgemaakt. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis van de Bondsre publiek dat rechts-extremisten ervan worden beschuldigd een zogenaamde terroristische ver eniging te hebben gevormd. Het Openbaar Ministerie gaat ervan uit dat het proces op zijn minst tot 18 juli zal duren. In dezelfde ge vangenis werd vijf jaar geleden de Nederlander Ronald Augustin veroordeeld wegens zijn aandeel in activiteiten van de links-ex tremistische Rote Armee Frak- tion (RAF). Ook dit proces zal onder buitenge wone omstandigheden plaats vinden. Er worden circa 50 getui gen plus vele getuigen-deskun- digen aangehoord. Aangeklaagd zijn de 23-jarige vroegere Bun- deswehr-luitenant Michaël Kuh- nen, de 41-jarige koopman Uwe Rohwer, de 25-jarige vroegere onderofficier Lothar Schulze, de 28-jarige metselaar Manfred Born, de 21-jarige werkloze Lutz Wegener en de 36-jarige maga zijnbediende Klaus Dieier Puls. De groep neo-nazi's zou ook aan slagen hebben gepleegd op een monument van het concentratie kamp Bergen-Bclsen, op de tran- sitweg door de DDR naar Berlijn en op de Berlijnse muur. Tenein de aan middelen te komen om dit uit te voeren zouden zij banken en munitiedepots van het Duitse leger hebben overvallen. Michael Kuhnen geldt als „intellec tuele kop,, van de groep. Wegens het verbreiden van neo-nazis- tisch propagandamateriaal stond hy al in Hamburg voor de rechter. Dit proces werd afgebroken en overgedragen aan het Oberlan- desgencht in Celle, waarvan de derde strafsenaat het op 28 mei beginnende proces voert. Serge Klarsfeld in Iran TEHERAN (AFP) - De Franse ad vocaat Serge Klarsfeld, bekend om zijn ijveren voor het aan de galg brengen van ex-nazi's die hun gerechte straf hebben ontlo pen, is gisteravond uit Parijs aan gekomen in Teheran. Op het vliegveld van de stad zei hij dat hij was gekomen om zijn stem te verheffen tegen de beschuldi ging van het onderhouden van contacten met Israël en het zio nisme die onder anderen was ge richt aan het adres van de Iraanse joodse zakenman Habib Elgha- nian, die op 9 mei ter dood werd veroordeeld en terechtgesteld. Klarsfeld, die zonder moeite Iran kon binnenkomen, hoopt ont moetingen te hebben met voor zitters en leden van revolutionai re rechtbanken, de cyatollah Chomeini en de minister van jus titie, om hen ertoe te bewegen de beschuldiging van contacten met Israël en het zionisme te schrap pen. -ADVERTENTIE veroorzaakten de grootste olieramp aller tijden. Rudolph Chelminski ging voor u na wat daar allemaal aan vooraf ging en wat de gevolgen (zullen) zijn. Zijn relaas leest u in één van de 22 boeiende artikelen in Het Beste van JUNI I Nu overal verkrijgbaar (Van onze correspondent) BONN - Karl Carstens wordt de vijfde president van de Bondsre publiek Duitsland. Nooit tevoren heeft een staatshoofd zo'n slechte startpositie gehad als hij. De meerderheid van de Duitse be volking zou veel liever hebben gezien dat de huidige president Walter Scheel nog vijf jaar was gebleven. De sociaal-democrati sche SPD en de liberale FDP be schouwen hem niet als represen tant van het volk, maar, in de woorden van kanselier Schmidt, als „iemand die aan de uiterst rechtse kant van hc*t democrati sche spectrum staat". Een groot deel van de pers is eveneens te gen Carstens. En in het buiten land is niet minder weerstand te gen de CDU-politicus vanwege zijn nationaal-socialistisch verle den. Op 5 maart van dit jaar is Bonds dagvoorzitter Carstens vrijwel ëënstemmig door de CDU-CSU genomineerd als kandidaat voor het hoogste Duitse staatsambt. Met name CSU-voorzitter Fransz Josef Strauss had zich sterk ge maakt voor de conservatieve „Herrenreiter". Carstens heeft lange tijd de indruk proberen.te wekken als stond hij zeer gere serveerd tegenover het presi dentschap. maar mensen die hem kennen, weten dat hij vanaf die vijfde maart vast besloten was Bondspresident te worden. Zelfs de onthullingen over zijn na zi-verleden (hij was korte tijd lid van de SA en werd nog voor de oorlog uitbrak lid van de NSDAP) brachten Carstens niet aan het wankelen. Ook niet zijn rechtsstrijd met de vroegere SPD-viee-fractievoorziiter Metz- ger die hem ervan beschuldigde dat hij voor een officiële parle mentaire commissie niet de waarheid had gezegd De CDU-politicus had namelijk beweerd dat hij niets van illegale wapenhandel van de Duitse ge heime dienst in de late jaren zes tig wist. In die periode was hij evenwel als staatssecretaris van de Bondskanselarij chef van deze dienst. Drie gerechtelijke instanties heb ben over deze klacht geoordeeld, met het gevolg dat Metzger mag blijven zeggen dat Carstens des tijds politiek verantwoordelijk was voor de ongeoorloofde Duit se wapenleveringen naar span- ningsgebieden en dat hij inder daad niet de waarheid heeft ge zegd. Het toekomstige staats hoofd is daarvan niet onder de indruk: „Dat ik met opzet niet de waarheid zou hebben gezegd, is absurd". Hij, Carstens. kan zich uiteraard niet precies herinneren wat in de 200.000 stukken stond die hij toen in de Bondskanselarij (vergelykbaar met het ministerie van algemene zaken in Neder land) onder ogen kreeg. Zelfvertrouwen „De meerderheid van de bevolking denkt zo als ik", riep Carstens te gen mensen die twijfelden of hij toch wel de juiste man was om de Bondsrepubliek te represente ren. Velen hebben zich intussen afgevraagd of Carstens' gebrek aan zelfkritiek misschien ge speeld was. Maar alles duidt erop dat het hem inderdaad om het even is wat over hem wordt ge zegd; hij is er in het diepst van zijn hart van overtuigd dat hij de enige juiste man voor de presi- dentszetel is, waarbij hij slechts verzoekt om een aanloopperiode, „want ook Walter Scheel was niet op de eerste dag zo'n goede pre sident als hij nu is". Carrièremaker De op 14 december 1914 in Bremen geboren Karl Carstens is het pro totype van een carriëremaker. Al op het gymnasium was d<- zoon van een in de eerste wereldoorlog gevallen leraar steeds de beste van de klas. Na zijn eindexamen in 1933 studeerde hij rechten en politieke wetenschappen in Frankfurt, Dyon, het toen nog he tende Kningberg en Hamburg. In 1937 promoveerde hij. Van 1939 tot 1945 was Carstens officier, op het laatst in de toenmalige Rijks hoofdstad Berlijn verantwoor delijk voor de ..politieke vor ming", die door het Goebbels- ministerie was geprogrammeerd met het doel. jonge mensen tot de „Endsieg" aan te vuren. In 1954 trad hij toe tot de buiten landse dienst. Vier jaar later werd hij hoogleraar staats- en volken recht aan de universiteit van Keulen. De inmiddels CDU-lid geworden Carstens werd in 1960 staatssecretaris van buitenlandse zaken. In 1966 stapte hij in de zelfde functie over naar defensie en in 1968 werd hij hoofd van de Bondskanselarij onder kanselier Kiesinger. Na de vorming van een SPD-FDP-regering in 1969 wydde prof. Carstens zich tot 1972 weer aan de wetenschap. In dat jaar werd hij gekozen in de Bondsdag, werd korte tijd daarna fractievoorzitter van de CDU- CSU en is sinds 1976 president van het parlement. Een voorbeeldige levensloop van een man, die altijd ..zyn plicht" heeft gedaan. Tot „die plichten behoorde kennelijk ook dat hij m een tijd. waarin vakbondsmen sen. sociaal-democraten, com munisten. liberale en christelijke anti-fascisten en racistisch ver volgden massaal in concentratie kamp en werden versleept, gefol terd en vermoord, lid werd van de SA. Als hy dat niet had i'edaan. zo zegt Carstens nu. had hij geen studieplaats gekregen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9