,Te lang op eikaars lip is ook niet goed publiek De reis naar het beloofde land van Mary en Joseph uit Nijverdal PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 23 MEI 1979 De Lisserweg in Lisser- broek geldt al enige tijd als een populaire slui proute. Vooral fietsers durven zich op deze smalle weg nauwelijks te wagen. Want wanneer twee elkaar tegemoet komende of in dezelfde richting rijdende auto's elkaar passeren, schiet er amper een centimeter ruimte over voor wiel rijders en voetgangers. Vandaar dat er voor mo torvoertuigen een ver bod geldt elkaar te pas seren wanneer er een wielrijder in debuurt is. Automobilisten blijken zich er evenwel niets van aan te trekken. Bij na dagelijks worden wielrijders of auto's zelf in de berm geduwd. Zo gebeurde dit onlangs met een Engelse tou ringcar en afgelopen week met een perso nenwagen. Maandag is er nog een fietsende vrouw half over de brug komen te hangen door dat ze eveneens een tik in de flank kreeg van een voorbijrazende auto. „En stoppen om je even overeind te helpen Ho maar", zegt Petra Kors uit Lisserbroek, die reeds drie keer in de berm geduwd is. De eer ste twee keren kon ze zichzelf op de been hel pen, maar jongstleden zondag niet; twee dagen na haar huwelijk heeft haar kwetsbare linker been opnieuw een fikse 'knauwgekregen. Hier onder doet Petra haar verhaal. ligt Petra voor de zoveelste keer in de haar zo bekende berm en Frits languit op de weg („Als er een auto achter had gezeten, zou ik zo plat als een dubbeltje zijn geweest"). Door drie brommers zijn ze meedogenloos van de weg ge reden. Hoewel Frits' blinkende fiets in die ene tel verandert in een in alle bochten gewrongen hoopje staal, weet Frits er wonderwel met een lichte shock vanaf te komen. Met Petra is het anders gesteld. Liggend in de berm, voelt zij diezelfde pijn. die ze na ruim een jaar eindelijk dacht kwijt te zijn, opnieuw in haar kwetsbare linkerbeen terug komen. Voor de derde ach tereenvolgende keer blijkt het met haar been volkomen Motormonteur En dan te bedenken dat ze n< welijks een week voor het geluk dacht haar krukken a en Frits.nog geen week getrouwdnu reeds volop pech. Ze hebben noch een zwarte kater, noch v 13. de wilgen te kunnen hangen Krukken die ze vorig jaar maart kreeg toen ze, ten ge volge van een val van een trap in de Lissese rijwielzaak waar ze werkte, haar enkelbanden had gescheurd. Koud was ze daarvan hersteld of augustus wordt ze door een afgerichte hond van haar bromfiets ge sleurd en valt uitgerekend op haar pas genezen enkel. Voor de tweede keer ligt die in de poeier en het genezingspro ceskan v beginnen. Inmiddels wordt Petra voor 100 procent afgekeurd. („Mijn baas heeft sindsdien nooit meer iets van zich laten ho ren, zelfs op de bruiloft niet. Ik werkte er dag en nacht"). Omdat ze daardoor geen prac- tische ervaring meer kon op doen, moest ze ook de brui geven aan haar opleiding als motormonteur aan de Leidse streekschool. Dat een jaar voor haar eindexamen, ze zou de eerste vrouwelijke mo tormonteur in deze streek zijn geworden. In het ziekenhuis werd ze naar haar zeggen van het kastje naar de muur gestuurd, kort om: op de ene tegenslag volg de de andere. Petra zou Petra niet zijn als ze daardoor het hoofd liet hangen. Ze zegt: „Ach, de klappen zijn na tuurlijk wel hard aangeko men, maar ik heb me er ge woon maar bij neergelegd. Nu zou ik aangepast werk krij gen, omscholing en zo. Een tijdje geleden ben ik met een typecursus begonnen. Ik ben helemaal geen kantoormeisje hoor, maar ik wil zo ontzet tend graag aan de slag. Nu ligt alles weer stil. Ach. ik houd de moed er maar in". De dorpskroeg is overigens via een andere weg dan de Lis serweg (de dijk) te bereiken. Echter niet voor Petra. Een steile helling die naar de dijk voert, is voor haar niet te be dwingen. „Ik kan bijna geen kracht zetten met mijn lin kervoet, vandaar dat ik altijd over die levensgevaarlijke weg moet. Laat de gemeente een paar miljoen minder be eop steden aan de bouw van het nieuwe raadhuis en een fiets pad aanleggen. Als men de sloot dempt kan dat makke lijk". zegt Petra die ondanks een niet aflatende kramp in haar been, toch telkens een glimlach om haar gezicht weet te toveren. Ondanks de oyermaat van pech die haar de laatste maanden lijkt te achtervolgen, ziet Pe tra de komende weken zon deral te veel zorgen tegemoet. „Ach, ik heb me altijd weten de redden, dat zal nu ook wel lukken". Frits hoofdschud dend: „Ze heeft ook altijd wat". Een huisvriend la chend: „Ze is geloof ik alleen maar gelukkig in de liefde" Nogmaals brengt Petra haar ongerief te berde over de Lis serweg. „Er moet een einde aan die gevaarlijke situatie komen. Telkens weer is het raak". Dat menigeen van dat laatste overtuigd is, illu streerde de Lisserbroekse al eerder in het gesprek. Achte loos zei ze dat de pastoor, die vrijdag haar huwelijk gende. bij het horen van haar noodlottige val uitriep: „Daar kijk ik niet van op. Al zes jaar rijd ik met een grote boog om de Lisserweg heen. Ik zal me daar in de sloot laten duwen" Van de weg af De schemering is die bewuste avond al lang ingevallen wanneer Petra en Frits de deur van hun knusse stacara van aan het Lisserbroekse Turfspoor dicht doen. op de fiets stappen en de beruchte Lisserweg oprijden op weg naar een natje. Achter hen ho ren ze het geronk van moto ren. Zien kunnen ze de' zware voertuigen niet; noch de weg is verlicht, noch de snerpende tweewielers. Het lawaai komt steeds dich terbij, Petra en Frits besluiten maar achter elkaar te gaan Het bruidsboeket en de fiets van Frits, voor zover je van een fiets kan fiet.s?vn; Het mocht svrekrn niet baten, een seconde later Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Afgelopen vrijdag nog stapte Petra Kors met een stralend gezicht en een prachtig bruidsboeket in de hand in het huwelijksbootje, nu zit ze met haar linkerbeen rustend op twee kussens onderuitge zakt op de glimmende leren bank. Het huilen staat de 17- jarige Lisserbroekse evenwel niet nader dan het lachen, ze weet eigenlijk niet beter. Het afgelopen jaar heeft ze im mers, grotendeels iivdiezelfde pose zittend, doorgebracht. Dat terwijl het wittebrood deze week zo heerlijk had kunnen smaken, althans zo hadden de 17-jarige Lisserbroekse en haar man Frits Winston (24) stilletjes gehoopt. Petra's kersverse schoonvader was immers uit Amerika overge komen en met hem zouden ze, in de korte tijd dat hij hiervan plan was te verblijven, een paar gezellige uitstapjes ma ken. Om te beginnen zondagavond, de avond waarop het feitelij ke roet in het eten zou worden gegooid. Frits, kok van be roep, had sinds lange tijd weer een weekeinde vrij en daarom werd eensgezind be sloten in de dorpskroeg een borreltje te gaan vatten Zover mocht het echter niet komen. Opnieuw zou het noodlot toeslaan. Je hoopt steeds weer dat er iets gebeurt dat afwijkt van de normale gang van zaken LIBANON. 15 mei Het is hier nog steeds vrij rustig. Af en toe denk je wel eens te rustig, want de verveling gaat hoogtij vieren. Maar dat is maar ongein natuurlijk, want ik zou er zo voor tekenen als het hele Nederlandse bataljon de maanden die nog resten In deze rust kan doorbrengen, Maar toch, het klinkt misschien ontzettend stom, hoop je er gens steeds weer dat er maar iets gebeurt dat afwijkt van de normale regel van de dag. Zoals van de week toen er weer alarm was omdat twee Is raëlische compagnies het gebied van het Ierse bataljon waren binnengetrokken. Wij moesten toen direct alles klaarzetten om in geval van nood bij te kunnen springen. Niet dat ik van de Isra op dit punt narigheid ver wacht, want ze kunnen het gewoon niet maken met Uni- fil in conflict te komen want dan krijgen ze meteen de hele wereld tegen zich. Achteraf bleek er ook n iets aan de hand te zijn. De Israelies ver klaarden dat ze Palestijnse in filtranten achterna zaten die 's nachts in Israel herrie hadden geschopt. Waar- schynlijk was dat maar een smoesje en wilden ze alleen even de Ieren uitproberen want die waren juist die dag afgelost en er zat een heel stel verse bij. Al met al was het toch weer een aardige onder breking van de dagelijkse sleur. Je gaat nu toch ook wel een beetje merken dat te lang op eikaars lip zitten ook niet goed is. want wij gaan nu wel voelen dat wij met 10 man al ongeveer twee en een halve maand op een soort eilandje zitten. Wij zitten hier namelijk op een post waar af en toe wel eens iemand langs komt om wat spullen te brengen of zo. maar je zit over het algemeen toch steeds tegen dezelfde ge zichten aan te kijken. En al kun je nog zo goed met elkaar overweg, af en toe krijg je toch wel eens ruzie. Maar ja, dat zal er wel bij horen. Ge lukkig hebben we een rede lijke groep en het is nog steeds niet zo dat de jongens elkaar echt niet kunnen uit staan. We zullen het nog een paar maanden met elkaar moeten doen. We kunnen ons ook nog wel eens afreageren in het werk. Als er bijvoorbeeld iemand van ons met een ontzettend chagrijnige kop bij een road block staat is de eerste Ara bier die er langs komt in het algemeen wel de sigaar want hij loopt dan de kans dat zijn hele wagen binnenste buiten wordt gekeerd en dat alles uitgepakt moet worden. De Door Cor Schoneveld vanuit Libanon Nederlandse soldaat kan dan akelig precies zijn. De bur gers die hier langs komen vinden dat natuurlijk hele maal niet leuk, dus die probe ren van alles om je in een goe de bui te houden en ze vragen dan ook steeds of alles "ma- bout" (goed) is. Degene die dan "no" als antwoord krijgt heeft pech gehad. Maar meestal hebben de burgers over ons niet te klagen, want ze komen hier meestal erg soepeitjes doorheen. Je moet overigens toch altijd erg voorzichtig blijven, want vandaag staan ze met je te la chen en morgen schieten ze je met liefde een kogel door je ribben. Vandaag hebben we over de BBC-radio gehoord dat er in Isra el bomaanslagen door de PLO zijn gepleegd. We kun nen dus weer luidruchtige nachten verwachten want Is rael reageert op zulke acties all ij d meteen met stevige bombardementen op Pale stijnse kampen. Soms lijken het allemaal wel grote kinde ren die een soort groot uitge vallen tennisspel spelen. Want zodra er e en partij met zware artillerie begint te schieten hoefje nooit lang te wachten voordat er van de andere kant een.grote boem tèrugkomt 'en dat gaat dan ge rust een paar uur heen en weer. Het is alleen zo jammer dat ze er geen speelgoed bij gebruiken. Over tennis gesproken, van de week hebben we hier een soort tafeltennistafel gekre gen en met en beetje fantasie kan daarop nog getafeltennist worden ook. dus ook wij brengen hier menig uurtje door met tennissen en dat is gelukkig niet zo gevaarlijk als het tennis dat de Palestijnen en de Israëlies spelen. Stom toevallig, maar er komen nu juist drie Isra" straaljagers over Het is vier uur in de middag en de heren zullen dus wel weer gaan be ginnen. Waarschijnlijk is Bei roet weer aan de beurt om ge bombardeerd te worden. De burgers hier worden van zul ke dingen niet koud of warm mèer, ze maken zich er hele maal niet druk over; zullen wij ons er dan nog over op winden? Ik ga nog maar een spelletje ta feltennissen. Dat is trouwens misschien wel een idee voor meneer Begin en meneer Ara fat (pingpongballen zijn toch lang niet zo duur als granaten dacht ik). Maar ik geloof niet zo erg dat die twee ooit samen zullen tafeltennissen. Mis schien zouden ze al een eind op weg zijn als ze samen zou den praten. Maar ja, als ik het voor het zeggen had... NIJVERDAL- „Wij zien liever een minder dappere Molukker naast ons dan een dode", zei president Manusama van de Zuidmolukse regering in bal lingschap onlangs in de Haagse Houtrusthallen. „We moeten ons niet blindstaren op het onafhan- kelijksheidsideaal, ook al is deze onafhankelijk heid nog zo belangrijk. Het gaat tenslotte om meer. namelijk' ook om het geluk en het welzijn van het volk". Een opvallende koerswijziging van de Ambone zen leider. maar helaas te laat. Want na de geweld dadige afloop van de treinkaping in De Punt. door zijn onderdanen vooral ervaren als het fiasco van zijn politieke strategie, hebben de Ambonese jon geren hun oude leiders de rug toegekeerd. Heel duidelijk geradicaliseerd zijn de jongeren die zich vorig jaar hebben verenigd in het volksfront Goheba en werken aan het ontstaan van een re volutionaire bevrijdingsbeweging op de Moluk- ken.die samen met andere groepen het heersende Indonesische bewind omver moet gaan wer pen. Een andere groep die zich van Manusama heeft af gekeerd, is de onlangs opgerichte doelgroep Ma luku uit Nijverdal, die niet langs de weg van het geweld, maar door samenlevingsopbouw de te rugkeer van de Ambonezen naar hun land van herkomst mogelijk wil maken. NIJVERDAL (GPD) - Terug naar de Molukken, naar Coram, Am- bon, Tanimbar en die andere ei landen waarvan de namen alleen al het heimwee naar het oude In- dië in hun hart wekken. Terug naar het beloofde land. Dat is de diep gekoesterde wens van Joseph en Mary Latué. Hij is 31 en zij tien jaar jonger. Ze zijn net getrouwd en wonen in Nij verdal, het hoofdkwartier van de door hen opgerichte doelgroep Maluku. Sinds vorig jaar zijn ze bezig met de voorbereiding van een project dat de oplossing zou kunnen zijn van het Molukse probleem in Nederland en Indo- Het liefste wat ze willen: zich blij vend met hun groep op de Mo lukken vestigen, daar een gara gebedrijfje of een coffeeshop an nex reparatiewerkplaats voor tv- toestellen beginnen en op die manier een begin maken met de opbouw van het land. Mary doet het woord, omdat haar man de Nederlandse taal slecht beheerst en bang is zich verkeerd uit te drukken. „Ons is altijd voorgehouden dat we eens terug zouden gaan. Als we onze vaders eens vroegen: vertelt u nog eens hoe het vroeger was. Zo van: dat is in die tijd gebeurd, daar zijn we vandaan gekomen maar dat ligt nu achter ons. Nee, het was hardop dagdromen wat vader dan deed en wij, wij raak ten daardoor bekoord". „Waarom krijgen wij de kans niet om dat heimwee te beleven? Ik ben geschrokken van wat er laatst in Bronbeek is gebeurd. Dat zijn dan Nederlandse solda ten die in Indië hebben gevoch ten, maar het land niet kunnen vergeten. Waarom krijgen zij wel de kans om hun heimwee te bele ven? Als hun verlangen naar In dië al zo groot is, hoe sterk moet het heimwee van onze ouders dan niet zijn die ginds zijn gebo- in hun hart hebben Mary en Joseph allang afscheid genomen van Nijverdal en Nederland. De wel vaart van het westen hebben ze," wetend wat hun ginds te wachten staat, geleidelijk de deur gewe zen. Hun woonkamer een kaal kantoor met in het midden een lange tafel vol papieren, in de vensterbank een rijtje boeken en brochures, aan de muur krantek- nipsels en landkaarten van Indo nesië. En verder een paar stoelen, een tv-toestel en een telefoon waarmee ze het kontakt met de achterban onderhouden. Ze zijn begonnen zoals ieder jong stel dat trouwt. Met een huis dat volgens Nederlandse maatstaven was ingericht. Bankstel, stereo installatie, kamerbreed tapijt. Toen hun plannen vastere vorm gingen aannemen, hebben ze het er allemaal uitgehaald. Ze gingen de weelde voelen als een verlei ding die hen afhield van het doel dat ze zich hadden gesteld. Terug naar Indoniesië, naar het beloofde land waaruit hun ou ders dertig jaar geleden zijn ver trokken. Volgens Joseph en Mary Latué is dat de enige oplossing voor al de Ambonezen die hier worden verteerd door heimwee, ontheemd in een land dat het hunne niet is. Niet alleen de ou deren; ook de kinderen die ze hier hebben grootgebracht, hebben de brug naar de toekomst niet kunnen slaan. Vooral de laatste jaren gaat de Ambonese jeugd gebukt onder de plagen van werkloosheid, drugsverslaving en criminaliteit. Allemaal teke nen van een uitzichtloze toe komstverwachting, van een on oplosbaar conflict tussen hoog gestemde idealen en bittere wer kelijkheid. Mary: „Ik zie voor ons geen toe komst in Nederland. Ik ben hier wel geboren, maar er is helemaal niets dat ons bindt, niets dat echt van ons is. Door hier te blijven koloniseren wij ook onze kinde ren. Ze zullen nooit trots kunnen zijn op wat wij ze hebben nagela ten. Alleen als we teruggaan, kunnen we een fundament leg gen waarop zij voort kunnen bouwen". Ze zijn met de voorbereiding van hun terugkeer al ver gevorderd. Vanaf de zomer van 1978 zijn ze met het ministerie van CRM in onderhandeling. Er is een uitvoe rige briefwisseling tussen de doelgroep Maluku en de over heid, talloze besprekingen heb ben al plaatsgevonden en op pa pier is de zaak nagenoeg rond. Binnenkort wordt het project ter goedkeuring voorgelegd aan het Indonesiche deel van het Joint Committee, het ambtelijk over leg tussen Indonesië en Neder land over repatriëring. Komt het project ongeschonden door die commissie heen, dan \Villen Jo seph en Mary samen meteen paar andere leden van hun groep eerst een kijkje gaan nemen op de Molukken om hun project daar - alvast een beetje voor te berei den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4