Rijnsburg krijgt ultra-moderne bloemen veilin g I3SSS1- Dorpspolitiek in Bodegraven: Protest-bijeenkomsten rond NAVO-congres „Studio Sport" tegen team Leidsch Dagblad LEIMUIDEN ZATERDAG VOL MUZIEK SOMS ELLENLANGE VERGADERINGEN, ZONDER ENIG „RESULTAAT" Volgende week in Noordwijkerhout J. RUTTEN 50 JAAR PRIESTER WOENSDAG 23 MEI 1979 PAGINA 23 BODEGRAVEN - Twee, drie uur 's nachts. Gegarandeerd is het elke laat ste dinsdag van de maand om die tijd nog een drukte van belang in het ge meentehuis van Bodegraven. Het is in elk geval meer regel dan uitzondering dat een raadsvergadering pas ver in de kleine uurtjes besloten wordt met de laatste hamerslag van de voorzit ter. Ruim zeven uur vergaderen. Het kwam bijvoorbeeld voor op 27 maart, toen de om 19.30 uur gestarte vergadering uit liep tot 28 maart 2.45 uur. Woensdag ochtend kwart voor drie: zich uitrek kende, gapende, uitgerookte en door gedraaide raadsleden op wie in een aantal gevallen het dagelijks werk al weer op enkele uren "afstand" ligt te wachten. Er wordt in Bodegraven dan ook wat af- gepiekerd over de vraag hoe, zonder dat de democratische gang van zaken er onder zal lijden, de lengte van de vergaderingen tenminste zo drastisch kan worden ingekort dat iedereen op een redelijk uur zijn bed kan opzoeken. Men is er nog niet uit. Het simpelst lijkt het om er op een gegeven moment maar gewoon mee te kappen. Twaalf uur 's nachts lijkt bijvoorbeeld me vrouw J. van Nieuwkoop-Gulden mond een geslaagd sluitingsuur. Haar partij, het CDA, dat met negen zetels net de absolute meerderheid heeft, overweegt plannen om in voorkomen de gevallen de vergaderingen inder daad maar rond dat uur te stoppen en voor het behandelen van de resterende agendapunten uit te wijken naar een nieuw te beleggen vergadering. Me vrouw Van Nieuwkoop - zij ziet zo'n regel als een middel dat moet leiden tot kortere discussies - legde het plan kor telings voor aan een aantal mede- raadsleden in de commissie voor Al gemene Zaken. Daar kwamen de voetangels en klemmen aan het licht. Want wat vond burge meester N.P. Kremervan het plan? Dat zoiets in het reglement van orde "uit puttend" dient te worden vastgelegd. Hem waren praktijkgevallen bekend, waarbij de toepassing van zo'n regeling op zichzelf al zeer lange discussies tot gevolg bleken te hebben. Met andere woorden: zelfs bij de gedachte aan het gedoe rond het tot stand komen van zo'n regeling zag Kremer het discussie- spook al op zich afkomen. Hoofdpijn dus. Kremer zelf ziet, zoals bijvoorbeeld ook mevrouw H.M. Bilderbeek-Veendorp (VVD), meer in een strengere zelfdisci pline van de raadsleden. De raadsleden moeten, met andere woorden, de hand in eigen boezem steken en zoveel mo gelijk trachten zichzelf bij beraadsla gingen te beperken. Daarbij vindt Kremer het noodzakelijk, dat de raadsleden zoveel mogelijk pogen bij de behandeling van een onderwerp geen zijpaden in te slaan. Het is overi gens in de eerste plaats de taak van de voorzitter om erop te letten dat dit niet gebeurt. Duidelijk is in elk geval wel dat de raad zich wat zal moeten intomen wil het komen tot vroeger sluitingsuur. In de huidige situatie lijken uitgesponnen discussies, partijtjes nakaarten en in terpellaties tijdens raadsvergaderin gen gemeengoed te zijn. De notulen van de vergadering van 27 maart spreken wat dat betreft letter lijk boekdelen. Zij beslaan zo'n 75 ge typte kantjes. Verantwoordelijk daarvoor was ondermeer het "be stemmingsplan buitengebied", dat ongeveer 20 kantjes voor zich op heeft geëist. En het resultaat van de discus sie was uiteindelijk dat het voorstel van burgemeester en wethouders, oorzaak van deze ellenlange discus sie, compleet ongewijzigd werd aan vaard. Met 13 tegen 4 stemmen, dan wel, en nadat eerst met 9 tegen 8 stemmen was bepaald dat het voor stel compleet ongewijzigd in stem ming diende te worden gebracht. Verder werd flink lang gesproken over het herstel van het zwembad (13 kant jes), terwijl ook hier het plan van B en W ongeschonden de eindstreep haalde. Van hetzelfde laken een pak bij een plan voor een speelterreintje in de nieuwbouw, waarover al eerder was gesproken. Met 10 stemmen voor en 6 tegen werd het plan van B en W aan vaard, nadat voor- en tegenstanders uitgebreid van mening hadden gewis seld over het hoe, het waarom en het voor wie van het speelveldje. Lang ook, duurde de bespreking over de klachten over de Woningstichting Cen traal Nederland, waarbij als tussen doortje het bouwprogramma van de gemeente uitgebreid de revue pas seerde. Hoe nuttig ook de discussie: het bleef vooral bij nakaarten, zonder concreet resultaat. Praten over de schoolbegeleiding kostte verder veel tyd zonder dat de poging van R. Stoutjesdijk (D'66) te besluiten tot toetreding bij de schoolbegelei dingsdienst succes opleverde. Een in terpellatie van J.P.C. Meijers (PPR), het sluitstuk van de vergadering, is weliswaar betrekkelijk kort, maar wethouder H.A. van Doet doet niet de toezeggingen waarop Meijers had ge hoopt.... Aangetekend moet worden dal het op 27 maart ging om een volle agenda met veel "zware" punten. Ook daaraan kan het late uur van sluiten enigszins wor den geweten. Voor raadslid Stoutjes dijk is het in elk geval reden geweest om in de vergadering van de commis sie voor Algemene Zaken te wijzen op de weinig gewichtige agendapunten voor de komende vergadering, vol gende week dinsdag. Had er nou niet wat zware kost van een andere keer op het menu van volgende week gezet kunnen worden, zo vindt hij. Stoutjesdijk kreeg van Kremer als ant woord dat er enerzijds niet altijd is ontkomen is aan een agenda met wat minder belangrijke zaken en dat an derzijds bepaalde zaken nu eenmaal niet uitgesteld kunnen worden. Bovendien durfde Kremer geen voor spellingen te doen over de duur van de vergadering van volgende week. Kre mer, die ook met de wethouders zou gaan "brainstormen" over de moge lijkheden de vergaderingen te bekor ten, heeft aangedrongen op intern be raad bij de politieke partijen. Wellicht veroorzaakt dat volgende week een el- lenlande discussie. WIM FORTUYN Drs. Hogewoning (voorzitter van de Verenigde Bloemenveilingen in Nederland) slaat de eerste paal voor de gloednieuwe bloemenveiling in Rijnsburg. RIJNSBURG - Flora Rijnsburg krijgt één van de modernste bloemenvei lingen in Europa. NOORDWIJKERHOUT - Tientallen landelijke en regionale organisa ties zullen volgende week woensdag (30 mei) naar Noord wij kerhout komen om te demonstreren tegen de NAVO. Tijdens een bij eenkomst op de Brink in de kustplaats zullen verschillende verte genwoordigers van po litieke partijen gewag maken van hun beden kingen tegen de NAVO. Voorafgaande aan deze bijeen komst worden demonstratie ve fietstochten gehouden vanaf het Stadhuisplein in Leiden, vertrek om 19.00 uur, en vanaf de Grote Markt in Den Haag (vertrek 18.30 uur) en vanaf het Centraal Station in Den Haag (vertrek 17.30 uur). Het is niet toevallig dat juist woensdag 30 mei deze de monstratie wordt gehouden. Die dag en donderdag 31 mei komen de ministers van bui tenlandse zaken van de NA- VO-landen bijeen in het Con grescentrum Leeuwenhorst om te praten over de bewape ningswedloop tussen oost en west. Ondanks de Saltbe- sprekingen tussen Rusland en Amerika zou de opslag van onder meer kernwapens en bijbehorend materiaal niet zijn verminderd. Over deze problematiek volgende week dit internationaal congres. Verwacht wordt dat honder den journalisten uit de hele wereld het congres zullen bii wonen. De verschillende politieke en kerkelijke groepen in de bol lenstreek verzetten zich tegen elke vorm van bewapening, terwijl andere groepen en ac- tiecomité's strijden voor op heffing van de NAVO. Er staan verschillende activitei ten op het programma. Twee dagen zullen wachtpos ten met protestborden staan bij het Congrescentrum Leeuwenhorst. In wissel- dienst zullen zy daar van 8.00 tot 20.00 uur demonsteren. Woensdagavond 30 mei be gint om 20.00 uur een infor matieve bijeenkomst in de toneelzaal van de Sint Bavo in Noord wijkerhout. Tijdens die bijeenkomst spreekt onder andere dr. R. Kruisinga. Bis schop Ernst van Breda is eveneens uitgenodigd om te spreken over de bewapings- wedloop. De werkgroepen en actiecomi- té's zullen woensdag en don derdag zoveel mogelijk hand tekeningen verzamelen, die donderdagavond aan de mi nistersconferentie worden aangeboden. Woensdag 30 mei wordt om 20.00 uur een manifestatie gehouden op de Brink Noordwijkerhout. Daar ko men de demonstrerende fiet sers uit Leiden, Haarlem en Den Haag by elkaar om de meningen en standpunten van de verschillende actie groepen te aanhoren. Op de Brink treden verschillende muziekgroepen op. Daarvoor wordt een kleine bijdrage ge vraagd, anders kan de actie geen doorgang vinden. Dit zei burgemeester De Roos van het bloemendorp gistermiddag, nadat drs. Hogewoning, voorzit ter van de Verenigde Bloemen veilingen in Nederland, de eerste paal had geslagen voor het nieu we complex dat in de Kamphui- zerpolder ven-ijst. Eind 1980, de bedoeling is november, zal de veiling in gebruik moeten wor- Pompbediende beroofd LEIDEN- Een pompbediende van het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk is gisteravond beroofd van een bedrag van ongeveer 600 gulden. Rond half zeven kwam er een rode Fiat voor de pomp rijden. Nadat de pompbediende de benzine tank op verzoek van de bestuur der had gevuld liep hij naar de kant waar de passagier was geze ten omdat hij de indruk kreeg dat deze wilde betalen. De passagier hield de pompbediende een bankbiljet voor waarna deze op zijn beurt een stapeltje bankbil jetten uit zijn binnenzak haalde om te wisselen. Plotseling werd het geld hem ech ter uit de handen gerukt waarna het tweetal zich uit de voeten maakte in de richting van de Wil- helminabrug. De auto waarin het tweetal was gezeten is vermoe delijk eerder op de dag ergens in Sassenheim gestolen. De Leidse politie heeft inmiddels in sa menwerking met korpsen uit de omliggende gemeenten de jacht op de daders geopend. Voorals nog zonder enig resultaat. den genomen. In het nieuwe on derkomen zal het autoverkeer gescheiden worden gehouden van de ruimten waar mensen werken. Drs. Hogewoning ging in-zijn toe spraak in op de vraag of er in het westen van ons land eigenlijk wel plaats is voor vier bloemenvei lingen. Hij kwam tot de conclusie dat dit wel degelijk het geval is. "Eenzesde van alle bloemen komt via Rijnsburg", liet hij we ten. Hogewoning haalde onder meer aan het promotiebeleid naar West-Duitsland. Al stijgt de omzet, de verkoop loopt daar toch iets terug. Nu werkt men aan een verhoging van die omzet sa men met de Duitsers. Daarnaast noemde hij Frankrijk en Enge land als afzetgebieden van Flora. "En in Nederland zelf', aldus Hogewoning, "is een stijging waar te nemen in de omzet van snijbloëmen. Nu moeten we nog zien te komen tot een gezond 'derde-landcn-beleid'. Daarom, de nieuwbouw van Flora is niet alleen verantwoord, maar ook noodzaak." Achterstand "Warineer je uit je jasje groeit loop je achterstand op vergeleken bij je concurrent. Als je op een plaats zit waar je niet kunt uitbreiden moet je gaan zoeken naar een plek waar dit wel kan", meende burgemeester De Roos van Rijnsburg. De Roos noemde het ondenkbaar dat Flora Rijnsburg zou hebben verlaten en zich zou hebben ge vestigd naast een verffabriek. "Dat zou een onverteerbare zaak zijn geweest. Je kunt een econo misch hart niet zo maar wegha len." Veilingvoorzitter Vianen zei 'met spanning' naar het slaan van de eerste paal te hebben uitgezien. Eigenlijk, zo liet hij weten, was het de bedoeling om die paal al in maart te slaan. De strenge winter gooide echter roet in het eten. De nieuwbouwplannen, vertelde Vianen, dateren al van 1962. In die tijd speelde onder meer de verhuizing en het niet kunnen uitbreiden van het huidige vei lingcomplex. Een Rijnsburgse politicus droeg toen het idee aan om de veiling te huisvesten in de Kamphuizerpolder. En met deze gedachte was Flora voor Rijns burg behouden. Plattegrond Bouwcoördinator Noort zei dal de bouwcommissie al 2lh jaar bezig is geweest met de voorbereiden de werkzaamheden. "Wat ons be treft, mochten we wel eens aan de slag. Wij hebben met verlangen naar deze dag uitgekeken. De problemen zijn niet van de lucht geweest. Want toen we eenmaal mochten gaan bouwen hadden we geen centimeter grond. Alles moest nog worden gekocht", al dus Noort. Toen dit voor elkaar was, kwam de volgende fase van moeilijkheden. Noort: "De Kamphuizerpolder zat dichtgeplakt met bezwaar schriften." Namens de bouw commissie bood de coördinator een ingelijste plattegrond aan met kadastrale gegevens. Elke keer als er een stuk grond eigen dom van Flora was geworden, werd ereen gedeelte aangekruist. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al- phenaar Jan Rutten viert a.s. zondag in de rooms-katholieke Bonifaciuskerk zijn 50-jarig priesterschap. In de heilige mis zal Rutten, emeritus in Rosma- LEIMU1DEN - Acht tamboer- trompetter en majorettekorp sen uit het midden en westen van Nederland zullen aj. za terdag acte de présence geven op een groots opgezet muziek festival in Leimuiden. De organiserende vereninging is het Leimuidense tamboer- trompetter- en majoretten- korps "Mavileo", dat voor de presentatie van dit concours Joan Haanappel en André van Duin heeft weten te strik- len, worden geconcelebreerd door vier andere Alphense geestelijken die, net als Rutten, hun eerste mis ooit hebben opge dragen in de St. Bonifaciuskerk. ken. Plaats van handeling: het terrein van de v.v. Kickers '69. Het organiserende "Mavileo" zelf verzorgt de opening en af sluiting van het festival, dat om kwart over twaalf begint met een rondgang van de Leimuidense muziekvereni ging door het dorp. Om l uur 's middags gevolgd door een rondgang van de andere deelnemende korpsen vanaf verschillende startpunten. Dat zijn pater dr. J. van der Putte o.p., pater dr. P. van Leeuwen s.c.j., pater Rozestraten o.f.m. en pastoor J.P. Seysener. De viering begint om 11.30 uur. Het officiële gebeuren begint om 14.00 uur met een optreden van Mavileo, waarna alle deelnemers een show van cir ca twintig minuten verzor gen. Die deelnemers zijn de koninklijke harmonie "Kunst en Eer" uit het Zeeuwse Zie- rikzee, de Zeister jeugddrum band en het B. Majorettepelo ton van het Koninklijk Har moniegezelschap "Oefening baart Kunst", de 142 leden tellende muziekvereniging ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het terrein van de voetbalvereni ging Bernardus in Hazerswoude heeft a.s. maandag de jaarlijkse strijd om de Penalty-bokaal van het Alphens Dagblad plaats. Vier of meer regionale topsco rers zullen dan door middel van het nemen van strafschoppen op het doel van een eredivisie- doelman gaan uitmaken wie zich de nieuwe bezitter van de fraaie bokaal mag noemen. Het gebeuren zal worden omlijst door een voetbalwedstrijd tus sen een team van Studio Sport en het Leids/Alphens Dagblad. De topscorers komen maandag in actie voor het nemen van vijf strafschoppen op het doel van Hans Galje, de doel verdediger van eredivisionist FC Den Haag Dat gebeurt in de rust van een speciale voetbalwedstrijd tussen Studio Sport en het Leids/Al phens Dagblad. Bij Studio Sport zijn o.a. van de partij: Cees Jans- ma, Mart Smeets, Hugo Walker en Ruud ter Weyden. De wedstrijd op het Bernardus- veld begint om half acht. Hans Galjé keeper bij beslissing tussen "Al phense" topscorers... "Divertimento" uit Kudel- staart. het Oostzaanse Majo rettepeloton begeleid door de drumband Mercator uit Am sterdam. de Alphense drum band "Con Brio", de drum fanfare showband "Door Vriendschap Sterk" uit Kat wijk en het dit jaar tien jaar bestaande tamboer- en trom- petterkops "Nomero" uit Rijpwetering. Het muziekfes tival zal rond kwart voor zes worden afgesloten. André van Dnin en Joan Haanappel presentatoren van festival

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23