LEIDSCH DAGBLAD Irudeau verliest bij verkiezingen Lente is Jj vandaag Menten over ontslagen leraar Gesprek Den Hollander Peugeot 2 namen, l begrip Oprichter van DAF vandaag overleden Ongerustheid in dorp over tbc-besmetting Doden bij ambassade in El Salvador /OENSDAG 23 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35865 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Cind aan elf jaar durend bewind Pastoor Van Bockxmeer 32 PAGINA'S I De Sassenheimse pastoor dr. C. J. Th. van Bockxmeer is met ingang van 15 augustus benoemd tot vicaris-gene raal van het bisdom Rotter dam. Hij wordt de naaste medewerker van bisschop Simonis. Hoe ingenomen al le betrokkenen met deze be noeming zijn, kunt u lezen op PAGINA 21 "De Stichting" nieuwe trek ker van AVRO-tv PAGINA 5 Vissen hebben ook gevoel PAGINA 7 Omstreden Carstens tot Bondspresident gekozen PAGINA 9 Nederlands elftal boekt winst, ondanks verlies door strafschoppen PAGINA 17 Leen de Goey "baalt" van Petescu PAGINA 19 Van Aardenne "Binnenkort maatregelen voor energie besparing" PAGINA 27 Executie Spenkelink opnieuw uitgesteld (Van onze correspondent) WASHINGTON - Zeven uur voor zijn terechtstelling op de elektri sche stoel in de staatsgevangenis van Florida, is John A. Spenke link (30) uitstel van executie ver leend. Rechter Thurgood Mars hall van het Amerikaanse opper ste gerechtshof (een verklaard tegenstander van de doodstraf) besliste dat deze hoogste gerech telijke instantie voltallig zal oor delen over Spenkelinks laatste beroep, waarin zijn advocaten te berde brachten dat Spenkelinks verdedigers tijdens de oorspron kelijke rechtszitting niet tijdig op de hoogte waren gesteld van het feit dat de aanklager hem zou be tichten van een misdrijf dat met de dood zou kunnen worden be straft. Spenkelink had eerder een aanbod om zichzelf schuldig te verklaren in ruil voor levenslang afgewezen. Eerder gisteravond hadden twee andere rechters van het negen le den tellende hof het verzoek om uitstel van executie verworpen. Rechter Rehnquist verklaarde in een verklaring van zes pagina's dat hij tijdelijk uitstel zou hebben verleend als hij er „slechts enigs zins" van overtuigd was geweest dat vier van zijn collega's bereid zouden zijn het nieuwe juridische aspect dat Spenkelinks advoca ten inbrachten zouden willen on derzoeken. Spenkelinks lot hangt nu voorlopig van deze bereidheid af en dat zal binnen zeer korte tijd blijken. Ajatollah Chalchali afgetreden TEHERAN (AFP) - De religieuze rechter van de islamitische re volutionaire rechtbanken in Te heran, ajatollah Sadegh Chal chali, heeft gisteravond zijn ont slag ingediend, zo heeft het libe rale blad "Bamdad" vandaag meegedeeld. Chalchali heeft verklaard dat hij het altijd eens is geweest met de vonnissen die de islamitische rechtbanken hebben uitgespro ken. Aan het ontslag is een gesprek met de Perzische minister van bui tenlandse zaken, Ibrahim Ya- ziyazdi, voorafgegaan. Chalchali heeft de terdoodveroor deling van de sjah, diens gezins leden en nauwe samenwerkers wettig genoemd en hun terecht stelling bevolen. De Hoge Raad heeft met zijn beslis sing om de uitspraak van de Haagse rechtbank in de zaak- Menten te vernietigen het alge meen levend rechtsgevoel bevre digd. Daarover kan geen verschil van mening bestaan. Wat anders is. of de Hoge Raad de juridische schoonheidsprijs heeft verdiend. De uitgangspunten en de overwe gingen, waarmede ons hoogste rechtscollege zijn beslissing con strueerde, lijken enigszins ver schoven te zijn in vergelijking met het arrest dat in een eerder stadium in de zaak-Menten is gewezen. De Utrechtse hoogleraar Algra wijst daarop in een be schouwing in één van de och tendbladen van vandaag. De Hoge Raad laat weinig heel van de stellingen die de bijzondere strafkamer van de Haagse recht bank ertoe bracht, de officier van justitie niet ontvankelijk te ver klaren bij de vervolging van Pie- ter Menten. Men ontkomt intussen niet aan de indruk dat de gerechtelijke be handeling van de affaire in ver schillende stadia slordig is verlo pen Het begon al bij de behande ling in eerste instantie - voor de Amsterdamse rechtbank - waar emoties, politieke druk en niet al tijd bonafide nieuwsgierigheid een heldere rechtsgang behoorlijk in de wielen dreigden te rijden. De episodes die daarop volgden, bevestigden dat beeld. Een en an der heeft tot gevolg dat de zaak- Menten nu al een kleine twee jaar voortdobbertDat is zeer onaan genaam. De oorlogsslachtoffers krijgen door die traagheid emo tioneel veel te veel te verwerken. Dat is in alle opzichten onaan vaardbaar. Bovendien is Menten een oude, ziekelijke man. Mis schien tellen maanden voorjaren Het zou zeer triest zijn voor het toch al zo op de proef gestelde rechtsgevoel, als Menten zou overlijden voordat een definitief vonnis in zijn zaak geveld zou zijn. Op dat moment eindigt on middellijk de procedure. Er hebben recentelijk onverkwik kelijke berichten gecirculeerd die in de richting van eigen rechter spelen konden worden geïnter preteerd, als de Hoge Raad geen streep door de rekening van de Haagse rechtbank zou halen. Zoiets is heel griezelig. De rechts staat wordt dan pas op zijn waarde getoetst, indien ook de ogenschijnlijk meest verwerpe lijke verdachten op de zekerheden kunnen rekenen die voor iedereen gelden. De jongste uitspraak van de Hoge Raad stemt tot grote tevreden heid. Nu is het gewenst dat de Rot terdamse rechtbank, die de kluif krijgt toegeworpen, grondig en tegelijk onbevangen en onge stoord, aan het werk kan gaan Dat is de beste wijze om de zaak- Menten zo spoedig mogelijk rechtvaardig af te ronden. Hemelvaartsdag Veronica Drive-in Show Aanvang 21 uur. Studio 246 Wolsteeg Leiden t.o. Stadhuis. Perioden met zon 'erioden met zon en mogelijk een bui. ilinimum temperaturen omstreeks icht graden. Middagtemperaturen cir- la 17 graden. Matige zuidwestelijke vind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 MEI loogwaier te Katwijk om 2.47 uur en 5.13 uur, laagwater te Katwijk om 0.56 en 23.30 uur. 25 MEI (oogwater te Katwijk om 3.32 uur en 5.59 uur, laagwater te Katwijk om J.48 uur. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Over twee of drie we ken zullen het bestuur en de lei ding van het christelijke Pieter Groen College in Katwijk gaan praten over het ontslag van maat schappijleraar Pronk. Het gesprek, dat begin juni wordt gehouden, zal gaan over de vraag welke consequenties er moeten worden getrokken uit het feit dat deze twee partijen verschillende opvattingen hebben in deze affai re. Rector Hey heeft dit desge vraagd laten weten. Voorzitter Feenstra van het schoolbestuur bevestigt dat er binnenkort een gesprek komt, maar wil niets zeggen over het onderwerp er van. Het gesprek waar het actiecomité 'Wij willen Pronk', dat bestaat uit leerlingen, om heeft gevraagd, zal nog worden besproken. Feenstra wilde niet kwijt of dit er inder daad zal komen. Het verzoek van het comité is om binnen een week om tafel te gaan zitten. De actie in Katwijk om de leraar voor de school te behouden kwam op gang toen het bestuur liet weten het tijdelijk dienstver band niet te verlengen, omdat Pronk lid is van de CPN. Zowel de leiding van het college, de meeste leraren en scholieren vin den dat de maatschappijleraar moet blijven. Inmiddels is er ook een groepje van zeven leraren begonnen om ad- hesie-betuigingen uit het hele land te krijgen voor het aanblij ven van Pronk als leraar. Zij zul len zich hiermee vooral richten op de kerkelijke wereld. Dezer dagen gaat er ook een brief naar het schoolbestuur waarin 'de ze ven' bepaalde voorstellen zullen doen. Verder wil het groepje do centen proberen een landelijke discussie op gang te brengen waardoor kan worden voorko men dat dergelijke zaken als zich nu in Katwijk voordoen in het vervolg kunnen worden voor komen. 4 weken lang I JLEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis moteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: üironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden i de krant komt e Progressieve Conservatieve Partij van de politieke nieuwe ling Joe Clark won de verkiezin gen maar zal ongeveer vijf zetels te kort komen voor een absolute meerderheid in het 282 zetels tellende Lagerhuis. De overwin- Twee botsingen Paarden op rijksweg Den Haag— Leiden WASSENAAR - Twintig los lopende paarden hebben vanochtend vroeg Wasse naar op stelten gezet. De Wassenaarse politie heeft na een urenlange jacht de die ren weten te vangen. Vier paarden waren Rijksweg 44 (Den Haag-Leiden) op- gevlucht, hetgeen twee bot singen tot gevolg had. De automobilisten bleven on gedeerd. Twee paarden raakten gewond. Een daar van kon later na de manege teruggebracht worden ter wijl het andere vervoerd moest worden naar de die renkliniek in Utrecht. Om verdere ongelukken te voor komen is de rijksweg een half uur voor verkeer afge sloten geweest. De andere paarden galoppeer den over de Schouwweg en de Groot Hasebroeckseweg. Er werden wat vernielingen in tuinen aangericht. Of de paarden, (voor het grootste deel pensionpaarden) zijn losgebroken of dat er sprake is van opzet is volgens een woordvoerder van de Was senaarse politie nog niet duidelijk. Bij de jacht op de paarden heeft de Wassenaar- se politie assistentie gehad van de rijkspolitie, district Den Haag, de gemeentepoli tie van Leiden en de Wasse naarse brandweer. Om- - streeks vijf uur waren alle paarden gevangen en in na bij gelegen weilanden ge stald. Ltr. jonge HENKES 11,25 Ltr. jonge BOLS 11,95 Ltr. citroengenever HARTEVELT 10,95 Liter!!! BACARDI 14,75 Cognac NAPOLEON 12,95 DRAMBUIE 14,95 De echte MARTINI 4,69 Spaanse botteling SHERRY LOS ANGELES met garantiezegel geen 7,95 NU HALVE PRIJS ning zal een einde maken aan het bewind van de liberale premier Trudeau die elf jaar heeft gere geerd. Clark die nu in aanmerking komt voor het vormen van de eerste conservatieve regering in Canada in 16 jaar, zal de stilzwijgende steun nodig hebben van de naar links neigende Nieuwe Democra ten of de Sociale Kredietpartij om een doelmatig bewind te kunnen voeren. Deze regering zal zich onmiddellijk geplaatst zien voor het neteligste probleem van Canada - hoe de 112 jaar bestaande confederatie bij een te houden - tegen de achter grond van de eisen van Quebec zich los te maken. De Conserva tieve Partij won slechts twee ze tels in Quebec. De positie van Trudeau werd ern stig verzwakt daar 11 van zijn 32 ministers bij de verkiezingen werden verslagen. Gewoon Joe Clark komt uit een kleine boe rengemeenschap in de provincie Alberta en is nog pas drie jaar partijleider. Zijn kwaliteiten zijn nog betrekkelijk onbekend. Voor het eerst dingend naar het pre mierschap, wist hij dat voor veel kiezers het voornaamste punt niet zijn politiek is, maar hijzelf. "Als de mensen mij eenmaal le ren kennen, zullen zij mij meer mogen", zei hij. Toen hij in 1976 tot leider van de Progressieve Conservatieve Partij werd geko zen, werd hij beschouwd als een politiek lichtgewicht die het nooit zou kunnen opnemen tegen Trudeau. Ondanks het feit dat hij sedertdien in de politiek is ge groeid, schreven de kranten maar zelden iets vleiender over hem dan dat hij "fatsoenlijk maar ge woon" is. ■k Joe Clark, leider van de Canadese Progressieve Conservatieve Partij, geeft het V-teken, nadat bekend is geworden dat hij bij de algemene verkiezingen in Canada premier Trudeau heeft verslagen. Rechts op de foto Trudeau tijdens het uitbrengen van zijn stem. Koningin Julianalaan Katwijk aan Zee 01718-71041* WERVERSHOOF (ANP) - Onder de bevolking van het Noordhol landse Wervershoof is ongerust heid ontstaan, nadat bij een 20-ja- rige inwoner van het dorp een open long-tbc werd geconsta teerd. Enkele honderden mensen zijn door het consultatiebureau in Hoorn onderzocht op aanwe zigheid van tbc-bacillen. Hoewel bij tientallen die test positief uit viel, is nog niet te zeggen hoeveel mensen een kuur met tabletten tegen de tbc-bacillen zullen on dergaan. Volgens mevrouw A. Steenbrink van het consultatiebureau zijn de geconstateerde feiten "helemaal niet schrikbarend". Wanneer bij mensen tbc-bacillen worden ge vonden, betekent dit nog lang niet dat zij een besmettelijke tu berculose hebben, zegt zij. Men sen die tbc-bacillen met zich dra gen kunnen hoogstens bij een slechte conditie de ziekte krijgen, aldus mevrouw Steenbrink. Om ook dat risico uit te sluiten, kun nen bacillendragers pillen krij gen, die de vermenigvuldiging van de bacteriën tegengaan. De open long-tbc van de jonge Wervershover werd in april ge constateerd. Het bleek, dat hij met nogal wat mensen in contact was geweest, zodat een onder zoek van de bevolking nodig werd geacht. Het onderzoek is nog niet afgelopen. DEURNE (ANP) - Dr. Huub van Doorne, oprichter van DAF, is vandaag op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Deurne overle den. Tot aan zijn pensionering in 1965 voerde hij de dagelijkse lei ding over de DAF-fabrieken. Hij bleef daarnaast ook creatief op technisch gebied. In 1974 werd hem als eerste Nederlander een gouden medaille uitgereikt door de internationale vereniging van automobielingenieurs als waar dering voor zijn vele zelf-ontwor- pen constructies. Als constructeur kreeg Huub van Doorne bekendheid door zijn ontwerpen voor tal van wegvoer tuigen. Daarbij heeft met name de unieke DAF-personenauto met variabele transmissie - de va- riomatic - grote naam gemaakt. Van Doorne stichtte in 1928 zijn ei gen DAF-bedrijf. Op grond van zijn technische kennis en vin dingrijkheid werd hij in 1953 be noemd tot doctor honoris causa aan de Technische Hogeschool in Delft. Hij is daarmee één van de heel weinigen, die met alleen een lagere-schoolopleiding, op grond van een helder verstand deze eer te beurt viel. Zijn originele con structies waren niet alleen tech nisch en commercieel interes sant, maar ook hun tyd ver voor uit. Zo construeerde hij in de der tiger jaren de vedergewichtop- legger met automatische ont koppeling en de vierwielaandrij ving. SAN SALVADOR (AFP) - De politie van El Salvador heeft gisteravond een aantal leden van het "Revolutionaire Volksblok" (BPR) doodge schoten toen zij bij de ambassade van Venezuela in San Salvador aan kwamen om hun kameraden die daar een gijzelingsactie uitvoeren, eten te brengen. De BPR-leden waren aangekomen onder het scanderen van de kreet: "Wij zijn vreedzame manifestanten. Wij willen slechts eten brengen aan onze kameraden." Er kwam een salvo uit een onduidelijke richting waarop de agenten zich op de grond wierpen en het vuur openden. Er zouden negen doden zijn gevallen. Bom ontploft in Israël TEL AVIV, BEIROET (AP) - Een vrouw en een baby van 18 maanden zijn vanddag om het leven gekomen bij een bo montploffing in een drukke straat in de Israëlische stad Petah Tikva. 12 Anderen fraakten gewond, zo is door de politie meegedeeld. Volgens de politie vond de ont ploffing om 10 uur plaatselij ke tijd plaats voor een winkel in de op 10 km. ten noordoos ten van Tel Aviv gelegen stad. Twee van de gewonden wa ren er volgens woordvoerders van het plaatselijke zieken huis ernstig aan toe. In Beiroet heeft de Palestijnes bevrijdingsbeweging PLO de verantwoordelijkheid van de aanslag voor zich opgeeist. Een woordvoerder van de PLO zei dat de bom bedoeld was voor de winkel, die veel wordt bezocht door militairen. )TTAWA (Reuter) - Premier Pierre Trudeau heeft het verliezen van de algemene verkiezin gen in Canada toegegeven. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Landelijke actie Katwijkse docenten voor aanblijven Pronk Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1