'Oranje' boekt in duel met Argentijnen tóch winst Turnselectie ondergaat uitbreiding Petur Petursson gaat tegen Zwitsers in dubbel opzicht af AANVAL OP MOSER BLIJFT UIT Rugbyteam in B-poule Ondanks verlies na penalties Zweedse Grand Prix nu toch van de baan WOENSDAG 23 MEI 1979 PAPENDAL (GPD) - De groep turnsters, die op het turninter- naat van het KNGV in Papendal verblijft, wordt uitgebreid met vier meisjes. Bij de reeds aanwe zige veertien turnsters voegen zich op korte termijn de 13-jarige Miriam Eijgenhuizen en de even oude Monique Kaaks, beiden van de vereniging De Hazenkamp uit Nijmegen, de 12-jarige Treesje Kolhof van de vereniging Hera uit Winschoten en de 13-jarige José Vlekken van de turnvereni ging 'Klein Maar Dapper' uit het Limburgse Spekholzerheide. Miriam Eijgenhuizen, Monique Kaaks en Treesje Kolhof maken al deel uit van de B-selectic van het KNGV. José Vlekken ver trekt naar Papendal, zodra voor haar pleegouders zijn gevonden. Het eerste doelpunt van de Zwitsers, in het EK-duel tegen IJslandin de myak. Herbert Hermann (links) passeert de IJslandse verdediger Jon Pe tursson en gaat vervolgens scoren. BERN (GPD) - Voor Petur Petursson is het WK-kwa- lificatieduel tussen Zwit serland en IJsland (2-0) op een grote teleurstelling uitgelopen. De 20-jarige Feyenoord-spits, die in Bern zijn zesde interland speelde, bleef niet alleen ver onder zijn kunnen, maar hij moest zich een kwartier na rust ook geblesseerd laten vervan gen. IJsland verkeerde op dat moment overigens al in een verloren posi tie. Door treffers van Herbert Hermann en Gianpioetro Zappa had Zwitserland zich al verze kerd van zijn eerste zege in groep vier van de kwalificatiestrijd voor het Europees kampioenschap. Na een sterke start die een goede kans voor Feyenoorder Peturs son opleverde - zijn kopbal werd knap gestopt door doelman Ei- chonberger - viel IJsland ver te rug. Vooral de acties van de Zwit serse aanvoerder Botteron zaai den paniek in de IJslandse de fensie, die desondanks voor rust de schade tot één treffer beperkt wist te houden. In de 27ste mi nuut liet doelman Olafsson een alleszins houdbaar schot van Herbert Hermann schieten. Een kwartier later was dezelfde Her mann dicht bij een tweede treffer, maar zijn schot op aangeven van Botteron, finishte op de paal. De gastheren probeerden direct na de hervatting door te drukken. In de achtste minuut leverde hun of fensief het gewenste resultaat op. Het schot van de opgekomen voorstopper Zappa werd door de IJslandse aanvoerder Edfaldsson dermate van richting veranderd dat doelman Olafsson kansloos Zeven minuten later moesten de IJslanders opnieuw een tegen treffer incasseren. Petursson, die in het begin van de tweede helft bij een ongelukkige botsing met Maissen een voetblessurre had opgelopen, liet zich vervangen door Thordarsson. Zwitserland bleef de strijd beheersen, maar slaagde er niet meer in de maar in matige vorm verkerende doel man Olafsson te passeren. De stand in groep vier is nu: gisteravond Noord Ierland met 1-0 door een doelpunt van Arthur Graham in de tweede helft. En geland, dat in de eerste ronde Noord-Ierland met 2-0 kansloos liet, speelt vanavond tegen Wales. West-Duitsland Het Westduitse elftal heeft gisteren in Dublin de vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Ierland gewonnen met 3-1. Bij de rust was de stand in evenwicht 1-1. Linker Spits Ryan van West Bromwich Albion opende voor 28.000 toeschouwers de score in de 26ste minuut. Twee minuten later lag de bal al weer op de mid denstip na de treffer van Rum- menigge. Het Schotse voetbalelftal heeft zich In de tweede helft drukte West- 1. Nederland Polen DDR Zwitserland IJsland Schotland licht hersteld van de nederlaag (0-3) tegen Wales in de eerste wedstrijd om het Britse kam pioenschap. In het met 28.500 matig bezette Hampden Park in Glasgow versloegen de Schotten Duitsland het overwicht slotfase in doelpunten uit. Eerst scoorde debutant Kelsch in de 80ste minuut, tien minuten later gevolgd door een andere debu tant Dieter Hoeness: 1-3. VIESTA (ANP) - De aanvallen op de rose leiderstrui van Francesco Moser blijven tot nu toe in de Ronde van Italië schaars. Ook op de vijfde dag handhaafde de Ita liaan zich betrekkelijk eenvoudig in het voorste gelid. Pas in de slotfase van de 223 kilo meter lange rit tussen Potenza en Viesta werd de koers levendig. Toen dook, twaalf kilometer voor het einde, de San Angelo op, met zijn hoogte van 796 meter de eni ge col van betekenis in de vijfde BERN (GPD) - Op kleine schaal werd vannacht in het centrum van Bern door enkele Argentijnse supporters het kampioensfeest van 11 maanden geleden herhaald. Opnieuw had de formatie van coach Luis Cesar Menotti aan het langste eind getrokken. Aanvoer der Daniel Pasarella had kort daarvoor de WK-revanchebeker van de jubilerende FIFA, de wereldvoetbalbond, in ontvangst mogen nemen. Maar dit keer zat er een smetje op het kleinood. Dit keer namelijk kon opponent Oranje meer aanspraken maken op de hoofd prijs. Nu die echter weer aan de Nederlandse neuzen voorbij was gegaan, na de verloren strafschoppenloterij (7-8), bleven Krol en de zijnen toch niet met lege handen en een kater achter. Integendeel. Er was op twee fronten winst geboekt. De revanche op de Argentijnen mocht dan op onfortuinlijke wij ze zijn mislukt, het Nederlands elftal had zich tegenover zichzelf en ook ten opzichte van het voet balpubliek wel degelijk gerevan cheerd voor de serie teleurstel lende resultaten van de laatste maanden. De uitverkorenen van Jan Zwart kruis hebben gisteravond duide lijk de kant van hun coach geko zen. De harde aanklacht van de Amersfoortse oefenmeester te gen de laakbare mentaliteit van het gros van de Nederlandse voetbalprofs was niet alleen goed verstaan, maar ook uitermate po sitief vertaald. Dat gold niet voor de in Bern aanwezige bondslei- ders, die de Amersfoortse oefen- meester voor zijn schokkende woorden op zijn vingers hadden getikt. Hij zou het Nederlandse voetbal daarmee in diskrediet hebben gebracht. Vraag Natuurlijk, het is nog de vraag of de kruistocht van Zwartkruis ook op lange termijn vruchten zal af werpen. Eén zwaluw maakt nog geen lente, en zoals de bonds coach het zelf stelt: ,-,Je mag de toekomst van Oranje niet ophan gen aan het resultaat van één wedstrijd". Maar nu duidelijk is bewezen dat Nederland, als er hard en geconcentreerd wordt gewerkt, beslist nog wel een woordje kan meespreken, zijn er toch wel weer gunstige perspec tieven. Recordinternational Ruud Krol, HILVERSUM (ANP) - Het Neder landse rugbyteam is voor het komende seizoen in de B-poule van het toernooi om de FIRA- cub ingedeeld met Zweden, Joe goslavië, West Duistland en Spanje. Nederland speelt de eer ste wedstrijd thuis op 4 novem ber van dit jaar tegen Zweden. Daarna volgen Joegoslavië (uit op 20 december). West Duitsland (thuis op 30 maan 1980) en Spanje (uit op 27 april 1980). Er zullen dit keer twee landen uit de A-poule degraderen omdat de FIRA het aantal teams terug wil brengen van zes naar vijf. De de B-poule promoveert. ANDERSTORP( ANP) - De formule I-race om de Grote Prijs van Zweden die op 16 juni gehouden zou worden op het circuit van Anderstorp in het zuiden van het land, gaat definitief niet door. De organisatoren annu leerden gistermiddag de race na het besluit van de internationale motor- sportfederatie (FISA)dal de wedstrijd niet zou meetellen in destriid om de wereldtitel. Een week eerder liet circuit-directeur Aasbcrg weten dat er door het vertrek van meerdere sponsors geen kans bestond de formule I-cou reurs naar Zweden te halen. Twee dagen later kwam hy op deze uit spraak terug omdat zich alsnog een kandidaat-geldschieter had gemeld die zich garant wilde stellen. Dit werd echter niet door de F1SA geaccep teerd. omdat de Zweedse organisatie niet voldeed aan de internationale reglementen. Daarin staat dat organisatoren van formule I-races vier weken voor de datum van het evenement de noodzakelijke financiële garanties moeten afgeven. die diep in de nacht zijn 65ste in terland bekroond zag met de be noeming tot bondsridder, stelde het zo: „We hoeven de toekomst niet pessimistisch tegemoët te zien. Maar het is dan wel zaak dat we wakker blijven; dat we ons steeds blijven realiseren dat al leen met hard werken de top kan worden bereikt". Het „gelijk" van Jan Zwartkruis kreeg al vroeg in het duel met Ar gentinië gestalte. Door de be wonderenswaardige inzet en de bereidheid eikaars fouten te cor rigeren, wisten de Nederlanders het passende antwoord te vinden op de overrompelingstactiek van de Argentijnen. De bal vaardige Zuidamerikanen, die hun tegen strevers vooral op snelheid trachtten te verrassen, dienden zelfs het initiatief aan Oranje te laten. En toen kwam ook weer een schim van de zo gevreesde en geliefde gedaante van het Ne derlandse voetbal aan de op pervlakte. Er was bij vlagen weer sprake van totaal-voetbal, dat werd gedragen door de mixture van klasse (Krol, Doesburg en Peters) en ontembare inzet (Neeskens, Tahamata, Jansen, Poortvliet en Hovenkamp). Geschrokken Argentinië moest, geschrokken, te rug. Het zag geen kans de Oran jedefensie open te rijten en was alleen bij vrije schoppen in de buurt van het strafschopgebied gevaarlijk. Maar de uitblinkende Doesburg wist de inzetten van achtereenvolgens Pasarella. Ber- toni (2x) en opnieuw Pasarella met fabelachtige reacties on schadelijk te maken. Aan de andere kant slaagde Ne derland er enkele keren wèlin de Argentijnse afweer zoek te spe len. Hoogtepunten daarbij waren de aanvallen in de zesde, veer tiende en vijfendertigste minuut. Eerst stond een eén-twee-combi- natie tussen Krol en Peters aan de Fragment uit het revancheduel Nederland-ArgentiniëJohan Neeskens (tweede van rechts) zorgt voor ontred dering in de Argentijnse defensie. Johnny Rep heeft zijn ogen erbij dichtgedaan. In feite deed hij dat de hele wedstrijd.... basis van de sconngspoging van de verder tegenvallende Kist. Doelman Fillol kon slechts met moeite een goal voorkomen. Ver volgens stond de Argentijnse goalie toevallig op de juiste plaats toen Peters, uit een voorzet van Hovenkamp. de bal ineens ink- nalde en tien minuten voor rust had hij geluk dat Rep voor open doel de droomaanval Krol-Jan- sen-Peters-Jansen niet van de verdiende beloning kon voor zien. De rechterspits slaagde erin de nauwelijks te missen kans nog te missen. Ook in de tweede helft had Neder land het beste van het spel, maar Neeskens en Poortvliet lieten twee goede scoringskansen on gebruikt. Door blessures van de op de linkervleugel gevaarlijke Tahamata en Jansen - zij werden vervangen door respectievelijk Rene van de Kerkhof en Metgod - kon de door Zwartkruis gepro grammeerde tactiek met twee spitsen in de slotfase van het at tractieve duel niet meer worden uitgevoerd. Daardoor ook kreeg de voor Kist ingevallen Feye noorder Jan Peters niet de kans zich waar te maken. Ook Menotti zag zich genoodzaakt drie wissel spelers in te zetten Barbas kwam voor Luque opdraven: House man n verving Bertoni en Oviedo viel in voor Bartis. Scherp Het op het scherp van de snede uit gevochten duel (arbiter Barreto Ruiz uit Uruguay moest Neder land 23 keer corrigeren, tegen Argentinië 14 keer. waarbij gele kaarten voor Neeskens en Lu que), beleefde, door die bijna al lemaal storende wissels, een wat vlakke slotfase. Vooral de we reldkampioenen wensten geen digden zich meer en meer aan het achteruitspelen van de bal. Dat ze ten slotte via strafschoppen toch als ov kwamen, deed dan ook afbreuk aan de rechtvaardigheid. Boven dien was het erg sneu voor doel man Pim Doesburg. Twee van de tien Argentijnse strafschoppen, die van Olguin en Ardiles, wist de Spartaan knap te stoppen. Daar stond echter tegenover dat eerst Rene van de Kerkhof vanaf de stip tegen de paal knalde en ver volgens Jan H. Peters (Feye- noord) en Jan W. Peters (AZ) doelman Fillol op hun weg von den „Jammer dat we op die manier de mist ingingen, maar toch ben ik tevreden", aldus Zwartkruis „Ik had aangedrongen om de miljoe nen kijkers offensief voetbal voor te schotelen En hel is, niet in het minst door onze inbreng, een spektakelstuk geworden, daar mee hebben we ons prestige, dat onder de slechte resultaten in de wedstrijden tegen West-Duits land, Italië en Polen danig had geleden, weer voor een belang rijk deel hersteld". etappe. In de beklimming sprong Mario Becca weg. De kleine Ita liaan kreeg gezelschap van de Zweed Johansson, de Zwitser Wolfer en zijn landgenoot Bor- tolotto. Het viertal nam dertig seconden voorsprong, voordat Moser rea geerde. Onder zijn krachtige lei ding ontstond nog voor de top van de col een kopgroep van vijf entwintig renners, die tot aan de eindstreep bij elkaar bleef. Tweehonderd meter daarvoor zette Moser vanuit de koppositie de eindsprint in. De aanval van Ro ger de Vlaeminck sloeg hij be kwaam af. De dagzege, ontglipte hem echter alsnog door toedoen van Giuseppe Saronni, die in de laatste meters langszij kwam en zijn fiets een banddikte eerder over de finishlijn duwde. Het algemeen klassement 1. Moser (Ita.) 22.39.33; 2. Saronni (Ita op 29 sec.; 3. Knudsen (Noo.) op 30 sec,; 4. Laurent (Fra.) op 59 sec 5. Beccia (Ita.) op 2.07. Dauphiné De kansen van Klaus-Peter Thaler om in de ploeg van Peter Post voor de Ronde van Frankrijk te worden opgenomen zijn na giste ren aanmerkelijk toegenomen. De Westduitser behaalde zijn eerste triomf van betekenis in dit seizoen door de eerste etappe van de Dauphiné Liberé op zijn naam te schrijven. Door de tijdsvergoeding van twin tig seconden, die aan de ritzege verbonden was, nam hij tevens de gele leiderstrui over van Joop Zoetemelk. Thaler, die in de proloog van maan dag veertien seconden langzamer was dan winnaar Zoetemelk dankte de zege aan zijn geweldige rush op de laatste meters. In een schitterende sprint schoof hij ge renommeerde collega's als Esclassan, Ovion en Demeyer voorbij. Joop Zoetemelk beperkte zich in de eerste etappe tot meerijden. Na afloop was hij niet teleurge steld over het verlies van de lei derstrui. "Ik ben wel tevreden met deze uit slag", aldus Zoetemelk. "Het be zit van de gele trui verplicht de ploeg als waakhond op te treden. Die rol zal nu door de ploeg van Peter vervuld moeten worden. Ik kan mij nu rustig voorbereiden op de rit van morgen, waarin de beklimming van de Mont Ven- toux op het programma staat. Want daar valt toch de beslissing in deze Dauphiné". De uitslag: 1 Thaler (Wdl 236 km in 5.57.12. met tijdsvergoeding 5.56.52; 2. Esclassan (Fra i it. met tijdsvergoeding 5 57.02; 3 Ovion (Fra.) z.t4 Hinault(Fra.); 5 Dei (Bel.) Leo Vliel (Ned 10 Johan van de Velde (Ned )e tand In het algemeen klassement Thaler (Wdl.) 6 01 32; 2. Zoetemelk (Ned.) ..p 6 sec 3. Hinault (Fra <»p 7 sec.; 4 Mutter (Zwi.) op 10 sec 5. Van Impe (Bel op 15 sec.. 6 Baronchelli (Ita.) op 15 sec.; 7. Lubberding (Ned.) op 16 sec 8. Van Vliet (Ned.) op 17 sec. 6CP£/Z2S^ÊCD7EP' ZO 7E Z/E/J A//ET BEPAAL EED EPrzPTE/tSODPPEEET &E- EC /./ZT70k/PSP/7S ZE SEa/c.<SP -77/rr ZE SAi PAAP Z'JP SPET BEEAIEZZ E//VSTE/P DTE ZEOT PE7/EDEP T ZOALS Mr zo /hVoc e/ztJ 7EPU& OP 8/A/TECA AP T EP CE ZE /CE/EP /C£/- PAPTE M/naPPEiOEp ZET MET EBP t/EEEEPOOE ZJP ZO MOEEZU/C A/Ö& EET EP PE/- PPPDEPE 3/aoETP S/KKELABD EZ AAP PET k/£7?K

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17