Nieuwe studierichting 'medisch onderzoeker' ÊüffiuivAJ Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. Universiteit en architectuur Vanillevla hele liter tijdelijk Kadercursussen van LJA tj i^Jjl 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: speel niet met de heftruck. Speciaal herexamen voor aardrijkskunde r>r> Studentenclub dreigt „Mare" met geding Rente vanaf 9,3%. OENSDAG 23 MEI 1979 -i Vertraagde studie bij medicijnen LEIDEN - Van de honderd stu denten in Leiden die medicij nen studeren, worden er uit eindelijk 85 arts. Dit blijkt uit een onderzoek dat werd inge steld door het Directoraat Onderwijszaken van de facul teit der geneeskunde van de Leidse universiteit. Uit het onderzoek blijkt ook dat in de loop der jaren het percentage studenten dat zonder vertra ging in het vierde studiejaar kwam, groter werd. Momen teel is echter weer een daling pe merkbaar, en In de afgelopen jaren nam het ire percentage studenten dat ver- m- traging opliep in het vierde en vijfde jaar relatief zeer be- langrijk toe. In november 1977 bleek nog ongeveer 16 en procent van de studenten uit an 1969/1970 aanwezig te zijn. de Dat is nog na acht jaar. De aanleiding voor het onder zoek was de steeds weer op duikende vraag of het rende ment van de faculteit wel zo danig is als in diverse cijfers wordt gehanteerd. Steeds moeilijker artsen voor onderzoek te krijgen ADVERTENTIE St LEIDEN - Als eerste in Nederland krijgt Leiden in sep tember volgend jaar een nieuwe studierichting voor "me disch onderzoeker". Bromfietsbotsing EIDEN- Bij een aanrijding op een fietspad langs de Apollolaan zijn gistermiddag twee bromfietsers gewond geraakt. Door nog onbe kende oorzaak reden beide brom fietsers frontaal op elkaar in. Eén van hen, een 19-jarige Leidenaar kneusde hierbij zijn been. De an- dere bromfietsbestuurder, even- n eens een inwoner van Leiden (17 j" jaar), was er erger aan toe. Hij kreeg een hersenschudding, een gebroken knieschijf en wond aan zijn hand en moest worden over- s_ gebracht naar het Diaconessen- huis. De faculteitsraad geneeskunde van de Leidse universiteit nam gis teravond dit besluit. Men acht een dergelijke studierichting noodzakelijk gezien de grote vlucht die de medische weten schap in de afgelopen jaren heeft gehomen en het feit dat het steeds moeilijker wordt artserj te krijgen die onderzoek kunnen verrichten. Steeds meer mensen, die geen arts zijn, zoals fysici, chemici, biolo gen, sociologen enz. zijn daar door werkzaam in de gezond heidszorg. Hun wetenschappe lijke inbreng is volgens een nota over de nieuwe studierichting, van grote waarde en zal het ook in de toekomst blijven. "Helaas is de opleiding van deze academici zodanig dat zij pas na lange tijd optimaal kunnen functioneren, terwyl de mogelijkheden om deel te nemen in het medische onder wijs en het patiënt-gebonden onderzoek van beperkter aard blijven. Tussen deze deskundigen en de artsen ligt een gebied waarvoor een artsendiploma géén vereiste is, waarvoor geen van de twee ca tegorieën een gerichte weten schappelijke vooropleiding krijgt die aansluit op de prak tijk". Uitgangspunt van de nieuwe stu dierichting nu is de behoefte aan deskundigen, die een brugfunc tie kunnen vervullen tussen me dische specialismen en basiswe tenschappen. Daarnaast zijn er docenten nodig, met name bij het hoger beroepsonderwijs, die in een nieuwe geneeskundige op leiding zouden kunnen voorzien. Gestreefd is naar een studiepakket, dat de student vertrouwd maakt met het biomedisch onderzoek, terwijl tevens voldoende medi sche kennis wordt verworven om als gesprekspartner van de arts te functioneren. LEIDEN/DEN HAAG - Er komen speciale herexamens aardrijks kunde voor havo, mavo en vwo. De extra examens zijn bestemd voor leerlingen die dit jaar door onduidelijke opgaven in de fout zijn gegaan. Zoals wij eerder meldden hebben worden gevraagd" en "Overtolli ge antwoorden worden niet gere kend". Later in het examen kwamen sommige leerlingen daarom tot de conclusie dat vra gen die geen betrekking hadden op de bijbehorende tekst niet gemaakt hoefden te worden. veel leerlingen vragen overgesla- Wie nu consequent alle vragen die ADVERTENTIE LEIDEN - Loco-burgemees ter Tesselaar heeft gister middag een bezoek ge bracht aan het ech tpaar B. Keyser-Rodenburg wo nend aan de Kanaalstraat 27. Het bezoekje werd ge bracht in verband met het feit dat het echtpaar deze dagen het zestigjarig hu welijksfeest viert. Op de fo to het diamanten paar in gezelschap van loco-bur gemeester Tesselaar. gen omdat aan het begin van het examen duidelijk was vermeld: "Geef niet meer antwoorden dan Tentoonstelling in Leids Gemeentearchief ,EIDEN - In het Leids Gemeen tearchief aan de Boisotkade 2a wordt vrijdag de tentoonstelling "Universiteit en architectuur" geopend. De expositie brengt ontwerpen in beeld die voor de Leidse universiteit zijn gemaakt in de periode van 1600 tot 1900. De expositie is tot en met 23 juni te bezichtigen. De tentoonstel ling is ingericht door een project groep van kandidaat-kunsthisto rici ter gelegenheid van het feit dat sinds 25 jaar aan de Leidse universiteit opderwijs in archi tectuurgeschiedenis wordt gege ven. be tentoonstelling beoogt door middel van originele bouw- en ontwerptekeningen een over- i zicht te geven van de plannen die in de loop van drie eeuwen zijn gemaakt voor de behuizing van de Academiegebouw, het Aca demisch Ziekenhuis, de Univer siteitsbibliotheek, de laboratoria, de Sterrewacht, de musea en de Hortus Botanicus. ^oor de tentoonstelling is een grote hoeveelheid materiaal uit uit eenlopende collecties en archie- I ven gelicht. Op een enkele uit zondering na gaat het om min of meer onbekend materiaal. 'De ontwerpen variëren van projec ten van een met fraai krulwerk versierde broeikas tot en met de meest spectaculaire ontwerpen voor het Academiegebouw, ge lijkend op paleis Soestdijk, gele gen in een geheel architectonisch Naar AZL via de Sociale Dienst LEIDEN- Een Leidenaar van mid delbare leeftijd heeft gisteroch tend aan zijn bezoek aan een de pendance van de Sociale Dienst aan de Maresingel in Leiden noodgedwongen een bezoekje aan het Academisch Ziekenhuis moeten koppelen. De man kwam rond half twaalf woedend het gebouw binnen stappen om verhaal te halen. Hij had echter de pech dat de ambte naar die hij wilde spreken een nogal potig heerschap was zodat de klagende Leidenaar bij het handgemeen dat volgde het on derspit moest delven en licht ge wond moest worden overge bracht naar het ziekenhuis. daaraan aangepaste stadwijk. Van een van die grote projecten is een stedebouwkundige maquet te gemaakt, die ook op de exposi tie te zien is. De expositie geeft een aardig beeld van de verandering van karakter van de Leidse universiteit. In de loop van de eeuwen wijzigde het zich van een aristocratische be sloten universiteit via een pres tigeobject van Koning Lodewijk Napoleon in een veel bouwende rijksinstelling tussen de rijksin stellingen. Ter gelegenheid van de tentoon stelling is er ook een geillustreer de catalogus verschenen, die in gaat op het materiaal en tenden zen in de architectuurgeschiede nis signaleert. De tentoonstelling in het Gemeentearchief is van maandag tot een met vrijdag ge opend van 9 tot 17 uur en zaterdag van 9 tot 12 uur. Bovendien op donderdgavond van 19.30 tot 21.30 uur. Op 4 juni is de expositie gesloten. LEIDEN - Leden van de Onafhankelijke Studenten Fractie Leiden (O.S.F.) hebben het universiteitsblad 'Mare' aangeklaagd wegens laster en smaad De O.S.F. eist rectificatie van een ingezonden artikel in 'Mare', waarin leden van de fractie werden afgeschilderd als "een neo-nazisti- sche knokploeg". Bij uitblijven van rectificatie spant de O.S.F. een kort geding aan tegen de auteurs van het artikel en de hoofdredacteur van 'Mare'. Het bewuste artikel in de lezersrubriek van 'Mare' - ondertekend door Anneke Abma en Boudewijn Sluijk - handelde over het optreden van de O.S.F. rond de universiteitsraadsverkiezingen in de studentensociëteit Catena. ...'De verf op de damestoiletten was nog maar koud opgedroogd, aange bracht door vrijwilligers, ontdaan van allerlei sexistische en anderszinse lariekoek, en daar kwamen ze. Ze kwamen binnen als een neo-nazisti- sche knokploeg en plakten hun kleurloze vodjes op de egaal-blauw geverfde deuren"aldus de gewraakte passage. In een brief aan de auteurs en hoofdredacteur B. de Jong van 'Mare' eist de O.S.F. rectificatie van deze associatie met het neo-nazisme. „De O.S.F. wil verklaren dat zij noch naar de geest noch naar de handelwijze enige overeenkomst en wat dies meer zij nastreeft of zelfs maar de schijn daartoe wil wekken. Opmerkingen van tcgenovergestrelde strekking ervaart zij zonder onderscheid als lasterlijk, smadelijk en ten dele zelfs persoonlijk beledigend." geen betrekking hadden op de tekst heeft overgeslagen krijgt de gelegenheid om in het vak aard rijkskunde een herexamen af te leggen. Het hoogste cijfer van de twee examens telt dan mee. Bij het nakijkwerk hoeven docenten dus nog geen rekening te houden met de onduidelijkheid: niet ge maakte opgaven worden alle maal gewoon met nul punten ge honoreerd. Het herexamen aardrijksunde wordt gehouden op 14 juni a.s. Bij het herexamen zal trouwens weer dezelfde formulering worden ge bruikt, die aanleiding gaf tot de misverstanden. Dit maal moeten de docenten er echter duidelijk bij zeggen, dat alle opgaven ge maakt moeten worden... De mogelijkheid om herexamen aardrijkskunde af te leggen is er trouwens alleen voor leerlingen die niet meer dan twee herexa mens in andere vakken moeten afleggen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alleen \oor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. LEIDEN- De Leidse Jeugd Actie organiseert het komende seizoen wederom een aantal zogenaamde kadercursussen als onderdeel van het takenpakket dat de stich ting als ondersteuningsinstituut heeft, nu de gemeenteraad heeft besloten haar als Raad voor So ciaal Cultureel Werk te laten voortbestaan. Daarmee wordt de traditie van een kwart eeuw voortgezet. Aanvankelijk opge zet voor het jeugdwerk werd de LJA in de loop der jaren uitge breid tot een stichting met een breder terrein, dat tegenwoordig wordt aangeduid als het sociaal culturele werk. Voor de in het afgelopen jaar ge starte tweejarige opleiding voor het diploma creatieve bezig heidstherapie zijn al zoveel gega digden, dat er nu twee cursus groepen gevormd moeten wor den. De cursus, een vervolg op de cursus creatieve handvaardig heid, leidt in tachtig lessen op voor het landelijk diploma. Het bezit van het diploma creatieve handvaardigheid is voorwaarde om aan de vervolgcursus, die op dinsdagochtend en -avond wordt gegeven, deel te nemen. De eerste les vindt op 9 oktober plaats in het LJA-gebouw, Noordeinde 2a; de cursusprijs bedraagt 690 gulden inclusief materiaal. Voorafgaande aan deze cursus leidt de LJA cursisten op voor het lan delijk diploma creatieve handvaardigheid, dat onder meer geschikt is voor jeugd- en jonge renwerk, kindercentra, tehuizen en inrichtingen. De tachtig lessen tellende cursus omvat een prak tisch en een theoretisch gedeelte en wordt op maandagavond, dinsdagmiddag of -avond gege ven. De eerste les is op 27 augus tus; de cursusprijs bedraagt 530 gulden. Voorts geeft de toekomstige Raad voor Sociaal Cultureel Werk een cursus creatief peuterwerk voor vrijwillige- en beroepsleiding in peuterspeelzalen en kinderdag verblijven. Centraal bij deze cur sus staan handenarbeid, spel en dramatische expressie. Dé 75 gulden kostende cursus start op 6 september. Tenslotte organiseert de LJA twee cursussen die speciaal zijn be doeld voor werkers in instellin gen of organisaties, te weten 'de verenigingsportemonnee' en 'vergaderen en notuleren'. Deel nemers aan deze cursussen krij gen volop de gelegenheid om de zaken van hun eigen organisatie aan de orde te stellen. De cursussen gaan respectievelijk op 22 oktober en 7 januari van start, het cursusgeld bedraagt in beide gevallen 65 gulden. Hoewel het secretariaat van de toe komstige Raad binnenkort ver huist naar het pand Breestraat 117 blijven de cursussen voorlopig gehuisvest aan het Noordeinde 2a. Op zaterdag 16 juni is daar een voorlichtingsdag, tevens ten toonstelling, van tien tot vier uur. Men kan zich alvast voor eéri of meer cursussen opgeven bij de LJA, Postbus 469 in Leiden. LEIDEN - Wethouder Schoute feli citeert Leidenaar JJ. Kallenberg met zijn zojuist verworven ere medaille in goud. verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Kallenberg kreeg de onder scheiding uit handen van de wet houder voor zijn veertigjarig ambtsjubileum bij de Gemeente lijke Sociale Dienst. Begonnen in de crisistijd met een tijdelijke aanstelling als klerk werkt hij momenteel bij de afdeling perso neelszaken. Omdat hij tevens veertig jaar in gemeentelijke d ienst is kreeg de heer Kallenberg op zijn andere revers de gouden speld van de gemeente Leiden op- ADVERTENTIE Teekens slagerijen heeft het ne gende filiaal in Leiden geopend. De nieuwe vestiging is onderge bracht in winkelcentrum de Ko permolen in de Meren wijk. Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek Effektieve rente 9,99% ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eiqen huis Leiden. Botermarkt 2. Tel (071) 13 43 43. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11