Bewonersoverleg geeft mensen wezenlijke inbreng bij totstandkoming van plannen In Haaswijk komen 1250 woningen in 8 a 10 jaar Deelnemen aan bewonersoverleg geeft nergens recht op Bijeenkomsten voor bewonersoverleg op 13 en 14 jnni Toewijzingscriteria van gemeente Oegstgeest Infocentrum nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, ADVERTENTIE Bouwen op maat van de mens is de maatschappelijke doel stelling van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Als een van de middelen om te bereiken dat de mensen zo goed mogelijk wonen, betrekt het Bouwfonds de toekomstige bewoners bij het tot stand komen van de woning en de woonomgeving. Een nieuwe vorm van inspraak van het Bouwfonds is het bewonersoverleg. Inspraak is, evenals participatie, een term waarover de meningen uiteenlopen. In de praktijk is gebleken, dat inspraak best verder kan gaan dan alternatievenlijsten waarmee gekozen kan worden uit verschillende indelingen en uitvoe ringen, maar ook dat volledige in spraak (nog) geen haalbare kaart is. Daarom heeft het Bouwfonds een nieuwe vorm van inspraak in het leven geroepen: het bewoners overleg. Met dit overleg wordt toe komstige bewoners de mogelijk heid gegeven om hun wensen voor de woning en woonomgeving ken baar te maken voordat de definitie ve ontwerpen zyn gemaakt. ,Voor de ontwikkeling en de reali sering van de woningen in de deelgebieden n en III (vlekken C t/m F) van het bestemmingsplan Haaswijk in Oegstgeest zal een bepaalde vorm van bewoners overleg worden toegepast. Hier toe hebben het Bouwfonds Neder landse Gemeenten en het gemeen tebestuur van Oegstgeest beslo ten. De aard van het bewoners overleg en de wijze waarop dit ge stalte krijgt, worden-elders op de ze pagina uit de doeken gedaan. Het overleg richt zich specifiek op de toekomstige bewoners van de woningen in de koopsector. Op woensdag 13 en donderdag 14 juni a.s. worden bijeenkomsten in het Gemeentecentrum aan de Lijt- 'weg gehouden. Wie belangstelling heeft voor de woningbouw in de deelgebieden II en III van het plan Haaswijk en bovendien aan dit be wonersoverleg wil deelnemen wordt verzocht de op deze pagina afgedrukte aanmeldingsbon in te vullen, uit te knippen en op te stu ren aan het Bouwfonds Nederland se Gemeenten, Nassauplein 13 te Den Haag. Zij die reeds bij het Bouwfonds genoteerd zijn als be langstellenden voor een woning in Haaswijk, hoeven dit niet te doen. Zij zijn inmiddels door middel van een persoonlijk schrijven uitgeno digd voor een bezoek aan de bewo nersoverlegbijeenkomsten. De aanmelding voor de deelname aan het bewonersoverleg eindigt op 31 mei 1979. Als men zich door middel van deze coupon aanmeldt voor deelname aan het bewonersoverleg ontvangt men een persoonlijke uit nodiging waarin de tijdstippen van bezoek zijn vermeld. Het Bouwfonds-bewonersoverleg is ontwikkeld door de afdeling Planontwikkeling van deze instel ling. Het overleg start met een ten toonstelling. Dóór middel van een dia-bandpresentatie en op panelen aangebrachte voorbeelden van het wonen, wordt de bezoekers infor matie gegeven over het plangebied en het bewonersoverleg. Deelne mers aan het bewonersoverleg krijgen allereerst te maken met een woonwensenonderzoek. In een en quêteformulier noteren zij hun woonwensen. Het Bouwfonds maakt van al deze wensen een ei senprogramma. Dit programma gaat naar de architecten en de ste- debouwkundige, die aan.de hand daarvan én op basis van de eisen die voortvloeien uit onder meer het be stemmingsplan, hun eerste ont werpvoorstellen maken. De volgende stap zijn de presenta tie en de bespreking van deze ont werpvoorstellen met de deelne mers aan het overleg. Met de op merkingen van de deelnemers over de voorlopige ontwerpen wordt zo veel mogelijk rekening gehouden bij het opstellen van de definitieve ontwerpen. Bij de presentatie van deze ontwerpen wordt een verant woording gegeven voor wel en niet gerealiseerde wensen. Het ligt voor de hand, dat niet met alle indivi duele wensen rekening kan worden gehouden. De ontwerpers kunnen alleen een aantal verschillende wo ningen ontwerpen. Hieruit kan de toekomstige bewoner een woning kiezen die het meest aansluit bij zijn persoonlijke wensen, maar waarin niet al zijn persoonlijke wensen zijn gerealiseerd. Deelnemers aan het bewoners overleg kunnen aan deze deelna me geen rechten ontlenen op toe wijzing van een woning. Het feit bijvoorbeeld, dat men zich uit spreekt voor een bepaald type woning, houdt niet in dat men daarvoor, of voor welke andere woning in Haaswijk ook, in aan merking komt. Het woonwensen- onderzoek in het kader van het bewonersoverleg is niets meer, maar ook niets minder, dan een middel tot de beeldvorming van de behoeften van de gemiddelde belangstellende voor een woning. Diegenen die zich afvragen of het in hun situatie nut heeft deel te nemen aan het bewonersoverleg, wordt aangeraden de toewijzingscriteria van de gemeente Oegstgeest te le zen. Aan deze criteria, elders op de ze pagina vermeld, kan men toetsen hoe groot in principe de kans is voor een woning in Haaswijk in aanmerking te komen en of het, in verband daarmee, zin heeft aan het bewonersoverleg deel te nemen. Van de criteria die de gemeente voor de toewijzing van de wonin gen hanteert, gaat een beperkende werking uit. Niet deelnemen aan het bewoners overleg houdt overigens niet in, dat men zich de kans laat ontgaan voor een woning in Haaswyk in aan merking te komen. Vóórdat de wo ningen zullen worden toegewezen, komt er namelijk nog een oproep zich aan te melden als men in een woning is geïnteressseerd. De toewijzing van de woningen van deelplan I zal omstreeks eind 1979, begin 1980 geschieden. Als men niet voor deelplan I in aanmerking komt, wil dat niet zeggen, dat men ook geen kans meer heeft voor vol gende deelplannen. Volgens de ge gevens staan thans reeds zo'n 2000 belangstellenden voor een woning in Haaswijk genoteerd. Overigens niet allen in de categorie die vol gens de criteria het eerst aan bod komt. De toe wij zing van de woningen aan de kopers volgt hierna. Getracht wordt ieder een type woning aan te bieden dat zo goed mogelijk aan sluit bij de gegeven wensen. Het tijdstip van de woningtoewijzing wordt zodanig gekozen dat het nog mogelijk is om een aantal specifie ke wensen in de eigen woning ge realiseerd te krygen. Deze specifie ke wensen staan op een alternatie- venlij st. Tenslotte zal het mogelijk zijn een inbreng te maken in de detaillering van de woonomgeving. Men moet hierbij denken aan bijvoorbeeld beplanting en speelmogelijkheden voor kinderen. Het Bouwfonds meent met dit be wonersoverleg toekomstige bewo ners een wezenlijke inbreng te ge ven bij het tot stand komen van de plannen voor een woningbouw project. Het beschouwt deze me thode om de mensen bij de plannen .te betrekken van grote betekenis en 'ziet het als een reële mogelijkheid om de inbreng van toekomstige bewoners by een bouwplan te rea liseren. Het is van groot belang, dat met de woningen die worden gebouwd in het plan Haaswijk, in de eerste plaats kan worden voorzien in de behoefte aan woonruimte van de eigen inwoners. Derhalve worden door het gemeentebestuur bij de toewijzing van woningen zeer concrete regels in acht genomen. Wat betreft de toewijzing van wo ningwetwoningen aan gegadig den, berust de toewijzing bij de woningbouwvereniging Buiten- lust onder goedkeuring van het gemeentebestuur. De toewijzing van premie(koop) woningen aan gegadigden is een aangelegenheid van het gemeen tebestuur, dat bij het bepalen van de volgorde van toewijzing een aantal regels in acht neemt. Met betrekking tot de toewijzing van de premiekoopwoningen worden- in volgorde van urgentie - de vol gende rubrieken onderscheiden: A. Oegstgeester ingezetenen die 1. een woningwetwoning achter laten; 2. een premiehuurwoning achter laten waarvan de huur ligt be neden de jaarlijks door de mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vast te stellen huurprijsgrens; 3. een andere huurwoning achter laten; 4. ten minste 5 jaar in Oegstgeest woonachtig zijn of zijn geweest en geen woning achterlaten; 5. alle overigen. B. Niet ingezetenen, economisch en/of sociaal gebonden aan Oegstgeest. C. Ingezetenen van een gemeente, gelegen binnen de Leidse regio. D. Niet ingezetenen van de onder C. bedoelde gemeenten, werk zaam binnen de Leidse regio. Tot de binnen de Leidse regio ge legen gemeenten worden gere kend: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude. E. Alle overigen. Ten aanzien van de categorieën C, D en E moet worden opgemerkt dat gegadigden die hieronder vallen, er rekening mee moeten houden dat zij voorlopig niet aan bod zullen komen, zeker niet bij de premiewoningen. Voorts moet worden opgemerkt dat de gemeente te zijner tijd nadere eisen kan stellen met be trekking tot de hoogte van de inkomens, de relatie tussen ge zinsgrootte en woninggrootte, en verkoopregulerende bepa lingen (anti-speculatiebedin- gen). Het bestemmingsplan Haaswijk in Oegstgeest gaat uit van de bouw van 1250 woningen. Daarnaast omvat het plan een klein centrum met een beperkte mogelijkheid voor de bouw van een aantal win kels. De realisering van het plan Haaswijk zal zich uitstrekken over een periode van 8 a 10 jaar. De te bouwen 1250 woningen zijn onderverdeeld in circa 350 wo ningwetwoningen, 700 premiewo ningen en 200 ongesubsidieerde woningen. De gemeente zelf houdt de beschikking over circa 200 ka vels bouwterrein. De woningwet woningen worden gebouwd door toegelaten instellingen, waaronder de woningbouwvereniging Bui- tenlust. De resterende 700 wonin gen zullen worden verkocht door het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Een artikel elders op deze pagina vermeldt de huisvestings criteria waarvan zal worden uitge gaan by de toewijzing van de wo ningen aan de verschillende cate gorieën belangstellenden. Eind van dit jaar, begin 1980 wordt deelgebied I (vlekken A en B) van het bestemmingsplan Haaswijk in aanbouw genomen. Het program ma gaat uit van de bouw van 163 woningen in dit gebied. In werke lijkheid kan dit aantal iets afwijken. De woningen zijn onderverdeeld in 35 ongesubsidieerde woningen voor de gemeente Oegstgeest, 26 ongesubsidieerde koopwoningen voor het Bouwfonds, 54 premie- koopwoningen voor het Bouw fonds en 48 woningwetwoningen voor de woningbouwvereniging. De verkoop van de daarvoor in aanmerking komende woningen start voorjaar 1980. Deelgebied I kon, gezien de snel heid waarmee aan de ontwikkeling ervan moest worden gewerkt, niet worden opgenomen in het bewo nersoverleg. Dit deelgebied is afge stemd op de gemiddelde behoeften in het westelijk deel van het land, zoals die naar voren zijn gekomen uit diverse vormen van bewoners overleg. Voor de woningen in deel gebied I hebben normale toewij zing en verkoop plaats volgens de toewijzingsnormen van de ge meente Oegstgeest. Het bewonersoverleg zal wel wor den toegepast op de 166 en 167 wo ningen die gebouwd zullen worden in respectievelijk het deelgebied II en het deelgebied III van het plan Haaswijk. Dit overleg zal zich spe cifiek richten op de woningen in de koopsector. Het gaat om woningen die nog volledig ontwikkeld moe ten worden. Die ontwikkeling ge beurt dus mede op basis van de wensen en ideeën die naar voren zullen worden gebracht door de deelnemers aan het bewoners overleg. Deze woningen zullen pas eind 1981 verkocht worden. Ze zullen voor bewoning gereed ko men tussen eind 1982 en eind 1983. De onderverdeling van de wonin gen in de deelgebieden II en III is als volgt II: 8 ongesubsidieerde woningen voor de gemeente, 39 ongesubsi dieerde koopwoningen voor het Bouwfonds, 79 premiekoopwonin gen voor het Bouwfonds en 40 wo ningwetwoningen voor de wo ningbouwvereniging (totaal 166): III: 12 ongesubsidieerde woningen voor de gemeente, 16 premiewo- ningen voor de gemeente, 35 onge subsidieerde koopwoningen voor het Bouwfonds, 68 premiekoop woningen voor het Bouwfonds en 36 woningwetwoningen voor de woningbouwvereniging (totaal 167). In de periode na 1981 zullen de res terende 750 van de in totaal 1250 woningen in Haaswijk geleidelijk worden verkocht, respectievelijk verhuurd. Naam: Adres: Woonplaats: Telefoon:(privé) (zaak) 1. Ik heb (nog steeds) belangstelling voor een wo ning in plan Haaswijk te Oegstgeest en wens als zodanig genoteerd te blijven in de administratie. Ja/Nee 2. Ik zal gebruik maken van de mogelijkheid deel te nemen aan het bewonersoverleg. Ja/Nee Als u zich opgeeft deel te nemen aan het bewoners overleg ontvangt u een uitnodiging met juiste plaats, datum en tijdstip. Na beantwoording deze coupon voor 31 mei a.s. in gefrankeerde enveloppe zenden aan: Postbus 85831, 2508 CM Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10