Begin mag gaan onderhandelen over kwestie Palestijnen ■EmSXEBB VS trachten Rhodesië af te schuiven naar Britten NAAST HET NIEUWS Tito tevreden over gesprek met Brezjnjev Weinig hoop meer voor John Spenkelink Het 2de leven van uw bontmantel VAN EGMOND-BREESTRAAT PROTEST VAN IRAN TEGEN SENAAT VS BONTMODE DINSDAG 22 MEI 1979 PAGINA 9 WASHINGTON (GPD) - Voor John Arthur Spenkelink breekt morgen om zeven uur, bij het op gaan van de zon zo ongeveer, de duisternis voorgoed aan. Te klokke zeven uur zal hij op de elektrische stoel worden gezet als slachtoffer van het recht, zoals dat in Florida wordt gesproken. Spenkelink zal overigens - aan genomen dat alle juridische ma noeuvres van het laatste moment vruchteloos blijven en daar ziet het naar uit - sterven als Spinkel- link, ómdat dit nu eenmaal de naam is waaronder hij in de ge vangenis werd geboekt, nadat hij in februari 1973 Joseph Scymen- kiewicz schietenderwijs om zeep had geholpen. Uit zelfverdediging, zegt Spenke link, en na een reeks van verne derende situaties die Scymen- kiewicz hem seksueel en finan- dame van de gevangenis schatte cieel opdrong. Met voorbedach- dat met Spenkelinks definitieve ten rade, zegt de staat Florida, in .an vertrek van dit ondermaanse een niet geringe mate geholpen door L minuut of twintig gemoeid zal het feit dat Florida's recht aan voorbedachten rade niet de eis stelt dat daaraan een lange perio de van overweging vooraf moet zijn gegaan. Spenkelink, die de eerste zal zijn aan wie de doodstraf tegen zijn wil wordt voltrokken, heeft vol gens woordvoerders van Flori da's staatsgevangenis het nieuws van zijn aanstaand verscheiden „flink" gedragen. Zijn moeder, die hem voortdurend bezoekt nu dat mag, zegt zelfs dat zij zich be ter voelt vanwege de troostrijke woorden die haar zoon spreekt. Niettemin: een woordvoerende zijn. Dan staat de weer tot staat van nieuw opgeknapte eikehou ten stoel geheel gereinigd klaar voor Willy Jasper Darden, een neger voor wie namens het recht zijn leven ook een einde moet nemen. In dat zaaltje met zee groene betegeling en op die stoel met de elektroden, die maximaal 2500 volt door het lichaam lei den. Volgens de gevangenisautoriteiten zullen zo'n 200 journalisten sa menstromen om de definitieve herinvoering van de doodstraf in Amerika te begeleiden, de te rechtstellingen die de deur open zetten voor het ontruimen van veel meer dodencellen tijdens een onophoudelijke reeks van executies. Spenkelink, een klei ne rover met wortels in een on gelukkige jeugd, met een dron kaard als vader, krijgt zodoende een status aangemeten van een zekere symboliek. Twaalf journalisten worden in de gelegenheid gesteld om de te rechtstelling gade te slaan, met twaalf getuigen. Was het, vroeg ik een dame van het gevangeniswe zen, moeilijk om die getuigen te vinden? Het meisje lachte harte lijk: „Het zijn allemaal vrijwilli gers. Er heeft niemand gewei gerd. Ik zou het zelf ook graag willen zien". Waarom? Dat is toch een naar schouwspel? „Geens zins", riep zij uit, „ik ben voor de doodstraf, en als ik er na het zien van een executie nog voor ben, kan ik ervoor blijven plei ten". Deze argumentatie laat uiteraard nogal wat te wensen over, omdat de gruwel van het gebeuren een bijverschijnsel is. En niets van doen heeft met de vraag of de doodstraf vanwege zijn zeer defi nitieve resultaat wel toelaatbaar is binnen een rechtsstelsel, dat ruimte behoort te bieden voor correctie en voor gerechtelijke vergissingen. In elk geval heeft de gevangenisdi rectie besloten dat Spenkelink geen interviews meer mag geven. Aan een persconferentie wordt nog gedacht, maar de kans is klein. Een persconferentie op de rand van het graf: voorwaar Ame rika is een land van openheid. HENK KOLB Kabinet Israël geeft toestemming JERUZALEM (UPI) - Het Israëlische kabinet heeft giste ren zijn goedkeuring gehecht aan de richtlijnen die premier Menachem Begin heeft opgesteld voor de on derhandelingen met Egypte over autonomie voor de Pa lestijnen. Het kabinet bracht slechts enkele wijzigingen van ondergeschikt belang aan, zo werd na afloop mee gedeeld. Woordvoerder Arye Naor wilde niet op bijzonderheden ingaan. Begin heeft toegezegd dat de Is raëlische voorstellen gepubli ceerd zullen worden voor het be gin van de onderhandelingen. Twee Egyptenaren rijden op een vrachtwagen die is bedekt met bloemen en de Egyptische vlag de stad El Arisj binnen. De stad wordt vrijdag, na een Israëlische bezetting van twaalf jaar, overgedragen aan Egypte. Minister van defensie Ezer Weiz- man, die aanvankelijk had ver zocht hem niet in de onderhan delingscommissie te benoemen, werd overstemd en toch be noemd. De besprekingen met Egypte moeten vrijdag beginnen. Intussen hebben Israëlische en (Van onze correspondent) LONDEN - Hoewel diplomaten aan weerszijden van de Atlanti sche Oceaan het ontkennen, staat het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance aan zijn nieuwe Conservatieve Britse collega Lord Carrington, vooral in het te ken van Rhodesië. Daarbij gaat het om de vraag of er een nieuw Anglo-Amerikaans plan ontwor pen kan worden en of de econo mische boycot moet worden op geheven. Het aan de macht komen van de Conservatieven in Engeland be tekent onder meer dat Londen een tolerantere houding heeft in genomen ten aanzien van het nieuwgekozen zwarte meerder heidsbewind van bisschop Mu- zorewa in de Rhodesische hoofd stad Salisbury. De Labour-rege- ring had zich daarentegen vast gelegd op het principe dat er geen werkelijke nationale verkiezin gen in Rhodesië gehouden kon den worden zonder daarbij ook de guerrillagroeperingen buiteil het land te betrekken. Nu doet zich de vreemde situatie voor dat de Britse regering onder Margaret Thatcher in principe bereid is het nieuwe bewind in Rhodesië te erkennen, maar pre sident Carter en Andrew Young niet. Daarentegen is er in Enge land grote oppositie vanuit de Labour-hoek, terwijl Carter in Washington onder druk is gezet door een overigens niet bindende motie van de Senaat, die ook er kenning wil en een opheffing van de boycot. Erfenis Niet ten onrechte wijst Washington de nieuwe Britse regering er weer eens op dat het Rhodesische probleem bij uitstek een Britse erfenis is, maar Washington kan zich tegelijkertijd niet opnieuw permitteren dat Rhodesië een tweede Angola wordt, waar de Russen en Cubanen het nu voor het zeggen hebbën. Daarbij komt dat zowel Engeland als Amerika gerespecteerde af gevaardigden naar Rhodesië stuurden tijdens de afgelopen verkiezingen, die onafhankelijk van elkaar tot de conclusie kwa men dat de verkiezingen op de mocratische manier zijn gehou den. Engeland zit nu echter met zijn ei gen Gemenebest in de maag. Op een het afgelopen weekeinde ge houden bijeenkomst van hoge commissarissen van Gemene best-landen in Londen, is duide lijk gebleken dat een meerder heid van deze (vooral) Afrikaanse landen, zich niet achter een er kenning van het nieuwe bewind in Salisbury kan scharen. De al gemeen secretaris van de organi satie van Gemenebestlanden, Lamphal, wees er zelfs op dat het Gemenebest niet bestaat uit het Verenigd Koninkrijk en andere aangesloten landen, maar dat Groot-Brittannië deel uitmaakte van het geheel. Nigeria Met andere woorden: Londen moest er niet van uitgaan dat het zijn wil aan het hele Gemenebest kon opleggen. Een van de be langrijkste opponenten binnen het Gemenebest is Nigeria, dat al op subtiele manier gedreigd heeft stappen te zullen ondernemen die de Britse investeringen in de Nigeriaanse olie niet ten goede zullen komen. Ook heeft Nigeria in een vrijwel niet gerapporteerd bericht onlangs een lagere Britse diplomaat het land uitgewezen, kennelijk om duidelijk te maken dat de regering in Lagos geen ij- dele dreigementen uit. Londen heeft dan ook besloten de kwestie wat af te koelen en eerst de aangekondigde bijeenkomst van Gemenebestlanden in Zam bia, begin augustus, af te wach ten. Deze conferentie zal ook bij gewoond worden door koningin Elizabeth en het zou Londen dus slecht uitkomen beslissingen te nemen die in Lusaka tot een zichtbaar gespannen sfeer zou den kunnen leiden. Dit uitstel heeft bovendien het voordeel dat Washington, en met name president Carter, zijn voel horens kan gaan uitsteken om uit te vinden in hoeverre de motie van de Amerikaanse Senaat straf feloos genegeerd kan worden. Maar Carter bevindt zich in de ongemakkelijke positie dat hij volgend jaar herkozen wil wor den en veel speelruimte zal hij daarom niet hebben. Het is dan ook te verwachten dat de ge sprekken tussen Vance en Lord Carrington het erop aan zullen sturen om Londen voorlopig voor de Rhodesische kar te span nen, waarna Washington als het ware gedwongen lijkt te worden om mee te werken. Ambtenarenstop in Engeland LONDEN (UPI) - De nieuwe Britse regering heeft gisteren het aannemen van nieuwe ambtenaren op het ministe ries voor de duur van drie maanden opgeschort en mee gedeeld dat zij van plan is de bezetting op de departemen ten met ongeveer drie procent te verkleinen. De personeelsinkrimping zal worden uitgevoerd via de na tuurlijke afvloeiing. De Conservatieve Britse rege ring van Margaret Thatcher staat de eerste krachtmeting met de vakbonden te wach ten. Twee werknemersorga nisaties in de gezondheids dienst hebben de strijd aan gebonden tegen de plannen van de regering het aantal privé-bedden in ziekenhuizen weer op te schroeven. De bonden willen de privé-pa- tiënten in de ziekenhuizen nu gaan boycotten. ADVERTENTIE Heeft u het verlangen om de vormgeving van uw bontmantel aan te passen aan de modelijn van deze tijd? Gaat u dan eens praten met van Egmond Breestraat. Wij moderniseren uw mantel veel plezier en maken iets heel bijzonders van. Uw bontmantel start het „tweede leven". Breestraat 173 Leiden Telefoon 071 - 12 33 37 Maandag gesloten donderdag koopavond. Egyptische onderhandelaars geen volledige overeenstemming kunnen bereiken over de rege ling van de overdracht van El Arisj in de Sinai aan Egypte. De resterende geschillen zullen ko mend weekend opgelost moeten worden door president Anwar Sadat van Egypte en premier Be gin. De belangrijkste nog onopgeloste vraag is of de 5.000 Arabische ar beiders, die dagelijks in Israël gaan werken, dit ook nog na die overdracht van de stad aan Egyp tische bestuur mogen blijven doen. De kwestie is van belang voor Israël, dat kampt met een tekort aan arbeidskrachten in de bouw, en voor El Arisj omdat een aanzienlijk deel van de inwoners nu is aangewezen op werk in Is raël. Een ander probleem betreft het gebruik van een wasserij in El Arisj voor het Israëlische leger. Het Israëlische parlement heeft gis teren na een stormachtig debat met 52 stemmen tegen 44 stem men drie moties van wantrouwen tegen de regering van premier Menachem Begin verworpen. De moties waren afkomstig van de socialistische partij, de acht le den tellende Shaï-fractie en de vijf leden tellende communisti sche groepering. Aanleiding was de stijging van de kosten van le vensonderhoud met bijna 9 pet in april en de verwachting dat de inflatie dit jaar de 60 pet te boven zal gaan. Sjimon Peres, de leider van de so cialisten, deed een beroep op het kabinet af te treden omdat het de inflatie niet in de hand kan hou den. Minister van financiën Sim- cha Ehrlich die namens de rege ring sprak, herinnerde Peres er aan, dat onder het bewind van zijn partij honderdduizenden werknemers de straat waren op gegaan om te protesteren tegen de moeilijke economische om standigheden. "Wie zorgde voorde sociale kloof in Israël? Die is niet pas gisteren ontstaan", aldus Ehrlich. Het huidige kabinet kwam in mei 1977 aan de macht nadat de so cialisten 29 jaar aan de regering waren geweest. De communist TewfikToubi gaf als zijn mening dat de inflatie ver oorzaakt werd door enerzijds de buitengewoon hoge militaire uit gaven en aan de andere kant de stichting van nieuwe nederzet tingen in de bezette gebieden. Na een debat van ruim drie uur wer den de drie moties in ëén stem ming met 52 tegen 44 stemmen verworpen. OP ROLLETJES Een rolschaatsdag in het Amerikaanse Denver, was voor de politie aanleiding het ook met dit middel van vervoer te proberen. De rolschaatsoptocht verliep, dankzij het aanpassingsvermogen van de agenten, dan ook op rolletjes. OP Z'N POOTJES TERECHT Het schaap dat in de weilanden bij het Friese dorp Suawoude op zijn rug lag, is via Radio Scheveningen uit zijn onaangename positie bevrijd. Een in het Prinses Margrietkanaal passerende schipper zag het dier in onmacht liggen. Hij zocht met zijn boor- dradio contact met Radio Scheveningen. Daar waarschuwde men de rijkspolitie te water m Amsterdam en vandaar werden de collega's van ds meldkamer in Leeuwarden ingelicht. In Leeuwarden waarschuwde men de gemeentepolitie van Tietjerksteradeel. Van het hoofdbureau in Bergum spoedde zich een auto naar het weiland. Daar vonden de agenten weldra het op zijn rug liggende schaap. Het dier werd snel weer op zijn pootjes gezet. UIT DE LUCHT De Amerikaanse advocaat J effrey Largent heeft de rechtbankauto riteiten gevraagd "Space Agency" te vervolgen om meer te weten te komen over de manier waarop het ruimtelaboratorium Sky lab op aarde neerstort en de gevolgen daarvan. Nasa heeft verklaard dat de Skylab in juni of juli naar beneden zal komen. De advocaat wil weten wat er dan moet gebeuren met de wrakken en hoe kan worden voorkomen dat er ongelukken ge beuren. VERHOUDING ARTS-PATIËNT Minstens 25 procent van de Amerikaanse vrouwenartsen en 13 procent van de huisdokters geven toe dat zij "erotisch contact" met hun patiënten hebben, gaande van een zoen tot gemeen schap. Dit is het resultaat van een enquete die het tijdschrift "Ladies Home Journal" heeft gehouden onder 420 medici in New York en in Los Angeles. Negentien procent der ondervraagden vindt het "erotisch contact" van nut voor de patiënt. Dr. Barbaru Bess, hoogleraar in de psychiatrie, stelt vast dat de artsen die van de relatie met hun patient misbruik maken, tot nu toe hebben geprofiteerd van de bedeesdheid van de vrouwen. In die houding komt volgens haar door de emancipatie geleidelijk verandering. TEHERAN (DPA) - De Iraanse re gering heeft fel geprotesteerd te gen een resolutie van de Ameri kaanse Senaat, waarin de te rechtstellingen in Iran worden veroordeeld. Dit heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Jadzi, gisteren in Tehe ran meegedeeld. Jadzi noemde de resolutie een „openlijke in- mening in de binnenlandse aan gelegenheden van Iran, die on aanvaardbaar is". De regering is zich ervan bewust dat de resolu tie van de Senaat niet noodzake lijkerwijs het Amerikaanse be leid weerspiegelt", zo zei Jadzi, „maar we achtten het nodig een protest in te dienen". Zondag had Iran Washington al la ten weten dat de komst van de nieuwe Amerikaanse ambassa deur naar Teheran. Walter Cutler, uitgesteld dient te worden „tot het politiek klimaat tussen beide landen beter is". Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Kenneth Brown, heeft de hoop geuit dat „het mis verstand" in de betrekkingen tussen Iran en de VS spoedig uit de wereld zal zijn geholpen en dat de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur naar Teheran „in de nabije toekomst" kan vertrekken. Dit was het eerste officiële commen taar Van Amerikaanse zijde op de verklaring van Iran dat het ver trek van die ambassadeur moest worden uitgesteld. Brown zei voorts dat de betrekkin gen tussen Iran en de VS in een „enigszins moeilijk" stadium verkeren hetgeen deels is voort gevloeid uit de steun die de VS in het verleden aan het bewind van de sjah hebben verleend. „Was hington hoopt dat het verleden spoedig zal zijn vergeten", aldus Brown Deelnemer Stichting Bontwaarbo BELGRADO (UPI) - President Ti to van Joegoslavië is gisteren in Joegoslavië teruggekeerd van zijn vijfdaags 'vriendschappelijk bezoek' aan de Sowjet-Unie. Bij terugkeer zei Tito dat de bespre kingen 'zeer nuttig' zijn geweest, en dat hij tevreden is over een „succesvol bezoek". „We zijn ervan overtuigd dat er reële voorwaarden aanwezig zijn voor een verdere vriendschappe lijke en algehele ontwikkeling van onze betrekkingen en sa menwerking, op basis van begrip en respect Op veel punten zijn de Sowjet-Unie cn Joegoslavië het eens, aldus Tito, en de bestaande geschillen die af en toe tot span ning leiden in de bilaterale be trekkingen moeten geen obstakel zijn voor samenwerking op breed vlak. De Joegoslavische president zei dat hij er in zijn besprekingen met president Brezjnjev de nadruk op had gelegd dat de positie van niet-gebondenheid voor Joego slavië uitgangspunt blijft voor de betrekkingen met alle landen. Tijdens het bezoek heeft Brezj- nev opnieuw bevestigd dat de Sowjet-Unie zich niet zal mengen in de zaken van Joegoslavië. Het Russische partijblad "Prawaa* schrijft naar aanleiding van het bezoek van Tito dat de inzichten op het gebied van de buitenland se politiek weliswaar zeer ver schillend zijn maar dat de be trekkingen tussen Moskou en Belgrado daarvan geen hinder ervaren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9