Aanvulling op Bestek komt pas over een week SIMCN Tatouage honden nog dit jaar verplicht 'Wij gebruiken geen drugs' Lancering Nederlandse satelliet vertraagd Kahinet wacht Kamer-uitspraken af Medicijn in beslag genomen Twaalf jaar en tbr voor moord op echtgenote G0EDK00P<PGEZELLK DINSDAG 22 MEI 1979 DEN HAAG (GPD) - De ta- touage van honden wordt vrijwel zeker dit jaar al ver plicht gesteld. Voorts zal het niet langer zijn toegestaan de oren en staarten van honden te couperen. Deze maatrege len worden van kracht door een wijziging van het Hon den- en Kattenbesluit en door het in werking treden van een nieuwe gezondheidswet voor diéren. De verplichte tatoua- ge en het verbod tot couperen worden door de dierenbe scherming toegejuicht. De tatouage zal, zoals de plan nen er nu uitzien, \yorden uit gevoerd in het oor van de die ren. Speciale tatoueerders, die nu al de tatouage van ras honden verzorgen, worden voor het werk ingeschakeld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat dierenartsen de honden zouden tatoueren. In eerste instantie zullen alle honden van fokkers, dieren handelaren en asielhouders van een nummer in het oor worden voorzien. De dieren bescherming, die heeft mee gewerkt aan de wijziging van het Honden- en Kattenbe- sluit, vindt dat het ministerie van CRM voor de tatouage een startsubsidie moet ge- ven. Met de tatouering van honden kan een inzicht in het totale hondenbestand worden ver kregen. Voorts is het makke lijker om illegale hondenfok kers aan te pakken. Door de nummering in de oren kan de overheid ook een grotere greep krijgen op de uitvoer van honden. De dierenbe scherming heeft gepleit voor strafbaarstelling van het niet tatoueren van honden. In de nieuwe gezondheidswet voor dieren van het ministerie van landbouw en visserij wordt bepaald dat de oren en staarten van honden niet meer mogen worden gecou peerd. Voor het couperen van de oren bestond al een ver bod, maar weinigen hielden zich hieraan. Bij de vereni ging De Nederlandse Boxer is men zeer teleurgesteld over het feit dat men de staarten van de beesten voortaan in tact dient te houden. De secretaris van de vereniging, mevrouw Van Est: „Het is een misdaad wanneer we de staarten niet meer mogen couperen. De boxer is op sa lontafelhoogte en dit heeft tot gevolg dat de dieren snel met hun staart ergens tegenaan- komen. En omdat de staart niet behaard is en derhalve weinig veerkracht bezit, is de kans op een staartbreuk erg groot. De boxer is een en thousiast beest en dat maakt de kans op ongelukjes alleen maar groter. Met zijn korte staart kan de hond toch wel zijn blijdschap voldoende to nen. Met een gecoupeerde staart kan het dier zich veel vrijer bewegen". De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zegt dat de kans op staartbreuk bij niet-couperen net zo groot is als het risico dat de honden bezitter loopt dat zijn dier on der een auto komt. De die renbescherming vecht al vele jaren tegen het couperen van oren en staarten. Tijdens wedstrijden van de Raad van beheer op Kynologisch ge bied in Nederland, geeft de dierenbescherming altijd ex tra prijzen aan honden die niet zijn gecoupeerd. HENGELO (GPD) t Niet in februari 1981, zoals het plan was, maar in augus tus van dat jaar zal van de Western Test Range in het Amerikaanse Californië de Infrarood Astronomi sche Satelliet (IRAS) wor den gelanceerd. De IRAS is een samenwerkings project tussen Nederland, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De ver traging van een half jaar ontstond toen bij de pro- DEN HAAG (GPD) - Het pakket aanvullende maatregelen op Bestek '81 zal pas over een week aan de Tweede Kamer gezonden worden. Hierdoor kan het kabinet bij het vaststellen van de uiteindelijke voorstellen reke ning houden met de besluiten, die de Kamer hierover in de komende dagen neemt. Premier Van Agt, die dit gister avond aan Kamervoorzitter Von deling meedeelde, hoopt op deze wijzè te voorkomen dat de poli tieke meningsverschillen binnen de regeringscoalitie ernstige ge volgen kunnen krjgen. Ongeveer tegelijkertijd waarschuwde CDA-fractievoorzitter Lubbers het kabinet tegen het stellen van de vertrouwenskwestie. In zijn brief aan Vondeling schrijft minister-president Van Agt dat het kabinet bij het afsluitende be raad over de maatregelen van het zogenaamde "1 juli-pakket" de beslissingen wil betrekken, die de Kamer nedrnt over de moties, die ingediend zijn bj het debat over de voortgangsnota Bestek '81. Van deze moties, die alle door de oppositie werden voorgesteld, zijn politiek vooral belangrijk de kameruitspraak, die PvdA-leider Den Uyl gevraagd heeft over het niet doorgaan van de korting op de sociale uitkeringen per 1 juli, een motie Nypels (D'66) over af topping van de prijscompensatie in het particuliere bedrijfsleven en een motie van Nypels over het niet dwingend opleggen van sala riskortingen aan de groep trend volgers. De motie van Den Uyl kan door de Kamer worden aangenomen, omdat een deel van het CDA be reid is de oppositie met dit voor stel te steunen. In dit verband is ook de waarschuwing van Lub bers van belang, omdat hij klaarblijkelijk het kabinet niet de onvoorwaardelijke steun van de volledige CDA-fractie kan belo ven. Letterlijk zei Lubbers, dat het kabinet ervoor moet zorgen niet het onaanvaardbaar uit te spreken tegen een uitspraak van de Kamermeerderheid. "Het ka binet moet in zijn afwijzingen die risico's niet nemen. Die risico's zijn veel te groot, zei Lubbers." Ondertussen is ook duidelijk ge worden, dat de WD veel strak ker vasthoudt dan tot nu toe het geval was aan haar afwijzing van de door de christen-democraten voorgestelde aftopping van de prijsaftopping voor inkomens vanaf ƒ50.000. Ook de suggestie om de sociale premies met 0,1 a 0,2 procent te verhogen is inmid dels door de liberale fractieleider Rietkerk afgewezen. Voorts be staan er ook meningsverschillen binnen de coalitie over de door het CDA-gepropageerde verho gingen van sommige indirecte belastingen. De VVD ziet als op lossing voor de problemen waarmee het kabinet geconfron teerd wordt een aantal nadere ombuigingen. Tegen de verwachting in is de mi nisterraad gisteren niet bijeen gekomen. De afwezigheid van minister Van Aardenne (econo mische zaken), die in Parijs was, en van minister Albeda(sociale zaken),die bij een commissiever gadering over jeugdwerkloos heid moest zijn, heeft tot het uit stel van de aangekondigde ver gadering geleid. Niet zeker is of het kabinet nog deze week een extra vergadering aan de problemen wil wijden. Jongen in zandput verdronken HULST (ANP) - De 12-jarige jon gen, E', van Leemput uit Hul?t in Zeeuws-Vlaanderen, is gisteren al spelend in het water geraakt en verdronken. Dit heeft een woordvoerder van de Hulster politie meegedeeld. De jongen speelde met.vriendjes op een zelf gemaakt vlot op de zand put, een vijver net buiten de be bouwde kom van Hulst. Door onbekende oorzaak kantelde het vlot en viel de jongen in het wa ter, reddingspogingen van zijn vriendjes mochten niet baten. k PIETERBUREN - Mevrouw Lenie 't Hart uit het Groningse Pieterburen, die zich de afgelopen jaren heeft ingespannen voor de zeehonden in het Waddengebied, aait één van de dieren die rondzwemmen in het nieuwe bassin van de zeehondencréche. De nieuwe crèche wordt morgen officieel geopend. DEN HAAG (GPD) - Gebleken is dat het ministerie van volksgezondheid in de afge lopen maanden enkele malen partijen van het als „kanker- geneesmiddel" aangeprezen produkt laetrile, gemaakt uit abrikozenpitten, in beslag heeft genomen. Laetrile is een, met name in de Verenig de Staten, zeer omstreden middel, dat volgens sommige deskundigen giftig wordt ge noemd. De inspectie van de volksge zondheid had de justitie ver zocht tot inbeslagneming over te gaan, omdat laetrile (het wordt onder verscheide ne namen verkocht) niet als erkend geneesmiddel in ons land is toegelaten. Het ging in dit geval om partijen in Scha- gen en in Amsterdam, waarbij op de verpakkingen was ver meld dat het middel tegen kanker kan worden ge- Het produkt is in ons land niet als geregistreerd, verpakt ge- neesmiddel toegelaten, zodat als het onder welke naam ook wordt aangeprezen voor een bepaald doel, inbeslagne ming geschiedt op grond van de Wet .op de Geneesmidde len, aldus een woordvoerder van het ministerie. De inspec tie van de volksgezondheid hield deze zaak al enige tyd in de gaten. Laetrile kwam de laatste tijd in de publiciteit onder andere doordat het middel in het blad „Koopkracht" van Kon- sumenten Kontakt als een „zwendelmedicijn" werd ge kenschetst. Dit leverde de consumentenorganisatie een kort geding op van importeur Verkoopkantoor voor Lino- gistineprodukten. Deze vond dat „onnodig grievend en las terlijk over alternatieve ge neesmiddelen en speciaal over laetrile" was geschreven en eiste rectificatie en verbod op herhaling. Verder is gebleken dat het Col lege ter Beoordeling van Ver pakte Geneesmiddelen heeft geweigerd laetrile te registre ren. Volgens Koopkracht wordt het middel toch in de handel gebracht, men kan het in bepaalde reformzaken ko per.. Enige artsen, die werken volgens de zogenaamde Moerman-therapie tegen kanker, schrijven het middel voor. De Amsterdamse im porteur zal tegen de inbeslag neming beroep aanteke- Amsterdamse Hare Krisjna's: AMSTERDAM (GPD) - "We heb ben niets, maar dan absoluut niets te maken met drugs. We drinken niet eens een pilsje, zelfs geen koffie, dus drugs zijn er al helemaal niet bij". Aldus een van de leiders van de Amsterdamse vestiging van de Hare Krisjna's. Haastig hadden de Hare Krisjna's gisteren een persconferentie uit geschreven, waarmee ze wilden reageren op beschuldigingen, als zouden leden van hun beweging zich bezighouden met de smok kel van heroine. Bron van die beschuldigingen is een eind vorige week door de Amsterdamse politie verspreid bericht. Daarin werd de arrestatie- bekend gemaakt van de Ameri kaan Gregory Godfrey, die zich op grote schaal met heroïne smokkel zou hebben bezigge houden. Godfrey, als vooraanstaand lid van de Hare Krisjna's. zou zich samen met andere volgelingen van de Oosterse sekte van zijn kwalijke taak hebben gekweten. Hel poli tiebericht maakt melding van de arrestatie van ten minste nog drie Hare Krisjna's. Bij de bijeenkomst gisteren in het met "tempel" betitelde heren huis langs de Amsterdamse He rengracht, legde namens de Hare Krisjna's de oud-journalist Hen drik van Teylingen uit, hoe onge rijmd de verbinding tussen drugs "Wij zijn personen die een zuiver geestelijk leyen leiden. Wij stre ven naar soberheid, eten vegeta risch, gebruiken geen opwek kende middelen. Een toegewijde van Krisjna gebruikt geen drugs. Dat maakt deel uit van de inwij ding tot priester". De gearresteerde Gregory Godfrey was tot begin maart van dit jaar een vooraanstaand lid van de Ha- re-Krisjna-beweging. Hij stich - te onder meer vestigingen van de sekte in Zuid-Oosl-Azié. Tot het moment kwam waarop hij van al zijn functies werd ontheven, en uit de sekte werd gezet. Dat kwam doordat men er achter was gekomen dat de Amerikaan zich mpt drugs bezighield Dat was bekend geworden, doordat hij reizen naar Thailand maakte die niet konden worden verant woord. Dat klopte ook wel, want volgens de politie heeft Godfrey in het Thaise Chieng Mai voor grote sommen aan heroine ge kocht. Toen bovendien bleek dat Godfrey wel eens de indruk maakte onder invloed van drugs te zijn, werd er een bijeenkomst belegd waarop de Amerikaan op de man af w erd gevraagd of hij zich met drugs in liet Toen daarop geen bevredi- ru Krpa Swam i. zoals hij door zij n mede-sekte-leden werd ge noemd, uit de beweging gezet duktie van het Ameri kaanse gedeelte van het IRAS-vluchtmodel nog onbekende en dus te ont wikkelen technieken aan de orde kwamen. De Nederlandse bijdrage aan het IRAS-project is intussen door een uit Nederlandse, Britse en Amerikaanse deskundigen sa mengestelde beoordelingscom missie in orde bevonden. Fokker VFW en Hollandse Signaal in Hengelo, die voor deze gelegen heid een industrieel consortium zijn aangegaan, hebben toe stemming gekregen voor de pro- duktie van het vluchtmodel en de DAX, een door de Rijks Universi teit van Groningen ontwikkeld meetinstrument dat naast het hoofdinstrument een plaats zal krijgen in de IRAS. Met de lancering van de IRAS zal voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart een satelliet een complete inventarisatie ma ken van de infraroodbronnen aan de hemel en bovendien meer ge detailleerde metingen verrich ten. Wanneer de missie goed verloopt zal het IRAS-project re sulteren in een eerste hemelkaart van infraroodbronnen. Infrarood is momenteel een nog onvoldoende onderzocht deel van het spectrum. Voor infrarode straling is de aardatmosfeer on doorzichtig en straalt zelf krach tig, waardoor de meeste astro nomische waarnemingen op deze golflengten onmogelijk zijn. De laatste jaren is de belangstelling voor de infrarood-astronomie sterk toegenomen. De IRAS is ontworpen voor een levensduur van een jaar. Binnen zes maan den is de satelliet in staat alle in fraroodbronnen aan de hemel te inventariseren met een voor normale begrippen onwaar schijnlijk hoge graad van nauw keurigheid. De Verenigde Staten nemen de ontwikkeling van het telescoop systeem, de lancering en de uit eindelijke verwerking van de meetresultaten voor hun reke ning. Nederland is belast met het ontwerp en de bouw van het ruimtevoertuig met alle subsys temen en met de samenbouw van de complete satelliet. Groot-Brit- tannië ten slotte zal een grondsta tion ter beschikKing stellen, de satellietoperaties verzorgen en de voorlopige analyse maken van de door de IRAS verzamelde gege vens. Het aantal van de Britten is met 6 procent het kleinst. Ne derland en Amerika zijn gelijk waardige partners in het pro ject. De kosten van het Nederlandse aandeel bedraagt ongeveer f 150.000.000. De vertraging met een half jaar heeft voor Neder land overigens geen noemens waardige Financiële consequen ties. BREDA (ANP) - Conform de eis heeft de rechtbank in Breda gis teren twaalf jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkings telling van de regering gevonnist tegen de 25-jarige J. B. uit Til burg. De rechtbank achtte bewe zen. dat B. op 17 november van vorigjaarzijn slapende echtgeno te heeft gedood, omdat zy niet van hem wilde scheiden. B. Schoot zich zelf toen in de buik. geholpen door de 24-jarige F. M. om de indruk te wekken dat een roofoverval gepleegd zou zijn. De 22-jarige A. F die met B. een verhouding had. heeft volgens de rechtbank ook een rol in het dra ma gespeeld. Tegen M. had de of ficier van justitie vijf jaar met af trek geëist De rechtbank vonnis te tot vier jaar met aftrek. A. F. kreeg twee jdar met aftrek. In haar geval was de eis anderhalf jaar met aftrek geweest. De verdedigers hadden tijdens de zitting voor alle drie verdachten vrijspraak geëist wegens twijfels over de toedracht en een onbe wezen opzet. ADVERTENTIE Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7