Bijzonder experiment op scholen Kantonrechter Bezet pand Narmstraat ontruimd LEZERS SCHRIJVEN Muur viel om: wie is er verantwoordelijk? DINSDAG 22 MEI 1979 Bestuurscommissie in Merenwijk LEIDEN - Er komt in Lei den een uniek experiment. Ouders en personeel van twee openbare scholen in de Merenwijk mogen drie jaar lang (vanaf augustus a.s.) vrijwel geheel uitma ken wat voor onderwijs er gegeven wordt en welke kleuterleidsters en on derwijzers er worden be noemd. Ook krygen ouders en personeel van de twee scholen ("De Duc- dalfvoor lager onderwijs en "De Loopplank" voor kleuteronder wijs) het recht om drie jaar lang zelf de lokalen te verhuren. Voor die verhuur mogen ouders en personeel ook een tarief vast stellen. Bovendien mag men zelf opdracht geven voor kleine on- derhoudsklussen aan het ge bouw. Dit werd gisteravond door de ge meenteraad van Leiden besloten. De nieuwe bestuurscommissie (waarin' vier ouders, vier leer- kachten. en een vertegenwoordi ger van de gemeenteraad zitten) heeft wel de verplichting om bij vacatures op de scholen een werkloze Leidse onderwijzer of kleuterleidster (wachtgelder) aan te stellen. Het laatste vormt de strekking van twee (van de vele) amendemen ten die gisteravond door de ge meenteraad aangenomen. Het ene (afkomstig van D'66) geeft de bestuurscommissie het volledig recht om personeel te benoemen, te ontslaan en disciplinaire maat regelen te nemen. Het andere (van de VVD) voegde daaraan toe dat er een wachtgel der op een vacatureplaats be noemd moet worden. Burge meester en wethouders wilden in hun oorspronkelijk voorstel niet zover gaan. Zij wilden de com missie alleen het recht geven om personeel bij b en w voor te dra gen. Het VVD-amendement was voor het college aanleiding om tóch voor de volledige overdracht van benoeming en ontslag te zij n. Wantrouwen Ook wethouder Tesselaar (PvdA) stemde voor het VVD-amende ment, waarin volgens een deel van zijn fractie een duidelijk "wantrouwen jegens de be stuurscommissie" besloten ligt. Want wanneer de_ bestuurscom missie zou besluiten om géén wachtgelders op opengevallen plaatsen te zetten kan dat finan ciële gevolgen voor de gemeente hebben. Het rijk betaalt dan min der salarissen aan de gemeente uit. Volgens mevrouw Van Dongen (PvdA) moet de commissie het vertrouwen worden gegeven dat zij zoiets niet doet. Als het toch zover komt kan de gemeenteraad de commissie altijd nog naar huis sturen, vindt zij. Maar het aangenomen VVD- amendement sluit dit nadrukke lijk uit: wachtgelders komen ook op "De Ducdalf' en "De Loop plank" dus het eerst aan de slag. Schoolgrens Benoeming (4) Hoewel het voor de lezer misschien een beetje vervelend wordt, wil ik toch nog een korte reactie geven op de brief van mevrouw Hoes, omdat zij mij herhaalde malen beticht van onwaarheden. Vol gens mij is hier eerder sprake van misverstanden die uit de weg hadden kunnen zijn geruimd als mevrouw Hoes mijn brief iets nauwkeuriger had gelezen. De strekking van mijn betoog in mijn vorige brief was dat er tot aan de uiteindelijke benoeming terdege met de adviezen van de inspraakgroep is rekening ge houden. Met tot aan de benoe ming bedoel ik dan hetzelfde als mevrouw Hoés, namelijk tot en met de laatste bijeenkomst met de inspraakgroep op 3 mei. Verder kan ik mij voorstellen dat mevrouw Hoes, die zelf tot de minderheid behoorde die de heer Scheepbouwer na het tweede ge sprek niet naar de test wou stu ren, wat moeite heeft met het feit dat zij evenals de anderen van de inspraakgroep na het eerste ge sprek positief stond ten aanzien van deze kandidaat (hij was zelfs op dat moment de enige kandi daat die zowel voor de selectie- groep als de inspraakgroep una niem door kon naar de tweede ronde. Dit lijkt mij echter onvoldoende reden om de stadia in de proce dure door elkaar te halen. Het valt me bovendien een beetje tegen van mevrouw Hoes dat ze B en W nu zo formeel aansprakelijk stelt voor een beslissing die in samenspraak met en goedkeu ring van de inspraakcommissie is genomen door de heer Scheep bouwer door te sturen naar de test. Ik wil hier tevens mee zeg gen dat als de inspraak commis sie zich daar toen in meerderheid tegen had verzet, de zaken anders waren gelopen en dat weet me vrouw Hoes ook wel. Het laatste misverstand bij me vrouw Hoes tenslotte bestaat erin dat B en W (voor zover ik weet) helemaal niet tegen de eerste kandidaat van de inspraakgroep hebben gezegd op welke plaats op de voordracht hij zou komen, maar alleen wat hij zou doen als hij eventueel op de tweede plaats zou komen, wat toch gezien de voorkeuren tot dan toe niet on denkbaar leek. Persoonlijk ben ik bij twee bijeen komsten met de inspraakgroep aanwezig geweest en heb daar juist getracht zoveel mogelijk duidelijkheid naar elkaar toe te verkrijgen. Het verwijt dat ik een aantal meningen onvoldoende zou hebben gecontroleerd vind ik dan ook ongegrond. (Door dé redactie ingekort) Joyce Hes Morsweg 90 Leiden (Discussie gesloten) Potsierlijk De potsierlijke wijze waarop het gemeentebestuur van Leiden re gelmatig door projectontwikke laars wordt onderuit gehaald (onlangs bleef men nog aan een alleraardigst flatgebouwtje han gen) doetje afvragen of het er op andere vlakken ook zo slordig aan toe zal gaan. En inderdaad De VVD vond trouwens de hele gemeenteraad aan zijn zijde in een motie waarin het college ge vraagd wordt om voor het open baar onderwijs geen schoolgren- zen vast te stellen. Een school met een bestuurscommissie kan immers op een afwijkend lessys- teem overgaan. Wanneer ooit tot schoolgrenzen wordt besloten ■betekent zoiets dat ouders wel aan die school met dat afwijken de lessysteem vastzitten. De gemeenteraad wees een CDA- voorstel om de tarieven bij ver huur van lokalen toch via door raad en b en w vastgestelde nor men te laten verlopen van de hand. Mevrouw van Akkeren (CDA) toonde zich in de raad er tegen stander van dat de commissie ook disciplinaire maatregelen mag nemen. "Collegas die over collegas oordelen" vindt zij geen goede zaak. Blij was Van Dongen (PvdA) met de mogelijkheid van verhuur van lokalen "wat de school in de wijk integreert". Wethouder Tesselaar maakte dui delijk dat ambtenaren van zijn afdeling op het stadhuis wel wat bezwaren hebben tegen het ex periment, onder meer omdat er waarschijnlijk nog erg veel tijd in gestoken moet worden. LEIDEN - Bewoners van de Bachstraat (Zuid-West) willen dat in hun straat snel verkeers drempels worden aangelegd. De bewoners vinden dat autos te hard door de straat rijden, de huidige situatie ook voor auto mobilisten onoverzichtelijk is en vooral de veiligheid van kinderen in gevaar komt. In een brief aan de gemeenteraad dringen de bewoners aan op de aanleg van de drempels. „In toe nemende mate maken wij ons ongerust over de verkeersonvei ligheid in de Bachstraat", schrij ven ze. De bewoners bepleiten bij de raad een oplossing zoals in de Da Costastraat is toegepast. LEIDEN- De Leidse politie heeft gisterochtend in alle rust het pand Narmstraat la, dat sinds vo rige week dinsdag bezet werd ge houden door werknemers van het Leidse taxibedrijf Kerkhof BV, ontruimd (zie foto). De bezetting, die door vier taxi chauffeurs werd uitgevoerd, was het antwoord van het bedrijf, waarvan ondernemer N.G Blonk de eigenaar is, op de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank van vorige week dins dag. De president besliste toen dat het bedrijf het pand, dat zij huurde van de Leidse apotheker L.S. Go, met onmiddellijke in gang diende te verlaten. Mej. J.A. van Kerkhof, die in loon dienst is bij het taxibedrijf en in het pand Narmstraat la woon achtig is, verliet vervolgens in derdaad de woning maar de di rectie van het bedrijf wenste zich onder geen enkel beding bij de uitspraak van de rechtbank neer te leggen en liet enkele van haar werknemers het pand bezetten. Gisterochtend maakten vijf poli tiefunctionarissen aan deze be zetting een einde. Op het moment dat zy het pand binnendrongen was geen van de bezetters aanwe zig. Nu de bezetting door de politie is verbroken lijkt er een einde te zijn gekomen aan het jarenlange conflict tussen Kerkhof BV en apotheker Go die het pand Narmstraat la nu eindelijk bij zijn apotheek kan trekken, het geen noodzaak is omdat de apo theek al enkele jaren niet meer voldoet aan de eisen van het mi nisterie van Volksgezondheid en zodoende hard aan uitbreiding en modernisering toe is. Tijdens de bouw van woningen in het Noordwijkse nieuW- bouwgebied de Grashoek liep een arbeider vorig jaar juni een dubbele beenbreuk op toen een binnenmuurtje Omviel. Gisteren ging het er voor de kantonrechter om of de direc teur van de bouwonderne ming nalatigheid verweten kon worden in Verband met veiligheidsmaatregelen of toezicht. Het ongeluk was ge beurd toen een timmerman de kozijnen wilde stellen en de houten schoren en profielen die het muurtje steunden be gon weg te slaan. Er stonden echter tegen de achterkant van de muur drie kozijnen geleund onder druk waarvan de muur vervolgens omviel. De directeur en diens advocaat zeiden dat iedere leek, dus ze ker een vakbekwame tim merman, kan zien dat je dat zo niet kunt doen. Bovendien hadden ze het al zo vaak ge daan dat ze zeker moesten we ten dat je de schoren maar niet zo weg kan slaan, maar in de plaats daarvoor drie hoekige schoren tegen de ach terkant van de muur moet zet ten en in elk geval de kozijnen plat moet neerleggen. Het be drijf had volgens de directeur dan ook geen extra toezicht hoeven houden. Het ongeluk werd door hem geweten aan De officier van justitie mr. De Waardt, ging er echter van uit dat de directeur verantwoor delijk is en blijft voor de vei ligheid op het bedrijf, en dat hij dus toezicht moet houden of daar iemand voor moet aanwijzen. De officier eiste 750 gulden boete. Rechter De Vroom deed nog niet meteen uitspraak. Hij noemde zich zelf niet deskundig en wilde eerst nog eens een wei-des kundige horen, iemand van de arbeidsinspectie. De arbeidsinspectie had name lijk in haar rapport over deze zaak gesteld dat de bouw vorm zoals die in dit geval werd toegepast hand over hand toeneemt en dat dit in de praktijk nogal eens moeilijk heden blijkt te geven met vei ligheidsmaatregelen. Dat was bij de traditionele bouw veel minder het geval. Maar nu worden eerst alle binnen- muurtjes zonder verband op getrokken, gesteund door hou ten schoren en profielen. Bij het plaatsen van de kozijnen moeten die schoren en profie len weer weg, maar moet er iets anders voor in de plaats komen, aldus de arbeidsin spectie. Rechter De Vroom doet op 18 juni uitspraak. De verdachte, beroepsvracht wagenchauffeur, had zijn au to uitgeleend aan iemand die hij tegenkwam in de kroeg en alleen van gezicht kende, maar kennelijk wel ver trouwde. Dat vertrouwen kwam hem gisteren op 650 gulden boete en een maand voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs te staan. De onbekende had namelijk met de auto in Noordwijk een waar staaltje van wegpirate- rij vertoond, tot 130 km. per uur gereden, door rood licht, een ander van de weg ge drukt, enz. Had de verdachte nu de naam van degene aan wie hij zijn auto had uitgeleend kunnen noemen, dan was hij zelf vrij uit gegaan. Dat kon hij niet. Tegenover de politie ver klaarde hij eerder:"lk weet wel wie het is, maar ik ga hem er niet bij lappen, want dan moet hij zeker de gevangenis in. Er loopt nog een voor- waardeljke straf tegen hem." Gisteren beweerde hij de naam van de ander niet te kennen. Officier van Justitie De Waardt, toen hij zijn straf eiste:"Dat u zijn naam niet kende neem ik niet aan. Ik vind het zielig voor u, maar dan moet u ook maar niet zul ke domme dingen doen." Marga Wuis ADVERTENTIE Voor elk moment Puike wijnen zoals de Fransen ze zeli drinken. Een uiterst plezierige rouge, een soepele blanc en een /3etacdlxm, kumUteit•ilJUl'i, Verknigbaar slijten)'wijnhandel Import en distributie OEICRUE Teleloon 9W I 015-569324' Nieuwe studierichting medisch onderzoeker LEIDEN - De faculteitsraad der geneeskunde van de Leidse uni versiteit moet vanavond beslis sen of Leiden, als eerste in het land, een nieuwe studierichting "medisch onderzoeker" krijgt. In de afgelopen jaren heeft de medi sche wetenschap, met name op het gebied van de preventie, een grote vlucht genomen. Er is mede daardoor een grote vraag ontstaan naar speciaal voor dit doel opgeleide medische we tenschappers. De nieuwe studie richting in Leiden moet in de toekomst aan deze vraag kunnen gaan voldoen. Dinsdagavond be slist de faculteitsraad van de fa culteit der geneeskunde of zo'n studierichting er in Leiden komt. Volgens een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt een student opgeleid voor arts, maar niet voor iets dat speci fiek in de onderzoeksfeer ligt. "Een "medisch onderzoeker" zal met name kunnen worden inge zet bij onderzoek naar bijvoor beeld kanker en ziekten bij hart en bloedvaten". ADVERTENTIE jeneV' puike kwaliteit JONGEl gestookt c gebotteld in e« karakteristieke literfles Vbl en zacht van smaak Is koel het lekkerst Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. het gaat in vele gevallen net zo beroerd. Neem bijvoorbeeld de vergunning voor de bouw van ga rages aan de Akkerhoornbloem in de Leidse Merenwijk. Tuintjes omgespit, heipaaltjes in de grond en containers en automobielen bij de buren op de stoep. Toen werd de bouw stopgezet. Dat kon gemakkelijk bereikt worden door een beroepsdwarsligger daar de vergunning op'nogal los se schroeven was verleend. Ge volg: renteverlies voor de ver gunninghouders, gezichtsverlies voor de gemeente en overlast voor de buurt. De oplossing ligt trouwens alweer enige tijd in een bureaulade: er komt een aangepaste vergun ning, die tot hetzelfde doel leidt. Dus geen gezichtsverlies meer. Nu nog even dooradverteren met de flats, iedereen mag erin. Econo mische gebondenheid enzo is al leen voor koopwoningen, en de problemen zijn weer opgelost. Waar wachten we eigenlijk op? Laat die mensen hun garage bouwen, dan kan het aanzien van de buurt en daarmee het woon genot worden hersteld. De wethouders kunnen zich dan weer met belangrijke zaken gaan bezighouden, zoals bijvoorbeeld de verkeerscirculatie in de bin nenstad G. van Egmond Korenbloem 1 Leiden Rijles Als reactie op uw commentaar on der de kop "Rijles" zou ik graag het volgende willen corrigeren. U zet in het stuk o.m.: "Iedereen die in het bezit is van een rijbe wijs kan rijlessen gaan geven". Dit is bepaald niet juist. Sedert 1 januari 1977 moet iedereen die rijlessen wil geven gediplomeerd zijn, hetzij door een VAMOR M I examen, hetzij door een staats examen bij het ministerie van verkeer en waterstaat, waarbij wel degelijk naast wetskennis, voertuigtechniek en beheersing, verkeersdeelneming en inzicht ook het vak onderwijskunde valt. Ik kan U de verzekering geven dat deze examens - eerst theorie en na een stageperiode, praktijk - behoorlijk pittig zijn. Een andere zaak is dat wel iedereen die dat wil een instructeursoplei ding op kan zetten. Daar heb je verder geen bevoegdheid voor nodig. Het resultaat daarvan is dat aan die opleiding tot instruc teur helaas erg veel kan ontbre ken. De opleidingen variëren dan ook van uitmuntend tot ronduit slecht, wat dan weer tot uitdruk king komt in het aantal keren dat de adspirant-instructeur examen moet doen. Overigens is de relatie instructeur - rijschoolhouder ook niet wette lijk geregeld, zodat daar ook nog al eens grote verschillen zijn. J.G. de Wit, Pioenstraat 36c, 2313 BN Leiden. Transvaalhof Hiermee wil ik reageren op een stukje in het Leidsch Dagblad van woensdag 16 mei over de re novatieplannen in de Transvaal- wijk van 'Werkmanswoningen'. Daarin staat dat de huren in de Transvaalhof 155 gulden per maand gaan bedragen. Was dat maar waar; Dat geldt slechts voor vier woningen in de Transvaal hof. Van de overige 30 woningen gaan er twee 243,75 en achten twintig 246,25 per maand doen. Dat betekent huurverhogingen van 160 tot 190 gulden!. Verder zegt architect Schutte in het stukje: "Alle bewoners zijn ererg enthousiast over dat de zaak is rondgekomen". Waarschijnlijk is dat een wensdroompje van de ar chitect. Ik weet alleen in de Transvaalhof zo al 10 bewoners (waaronder ik zelf) die bezwaren hebben tegen de huidige plannen en dus niet getekend hebben. S. Collé Transvaalhof 25 Leiden. Majoretten (2) Bij deze wilde ik graag reageren op de ingezonden brief van 17 mei van mevr. Betgen. Ten eerste: is het zo dat als je in een wedstrijd deelneemt met dertig verenigin gen ze niet allemaal bij de eerste drie kunnen eindigen. Ten twee de: de maiorettengroep met de pompomgirls hebben wel dege lijk een show gegeven met hun batons, alleen deze majorettes hebben meer flair aan deze ge hele show gemaakt. Ten derde heeft utoch niet goed naar de jury gekeken, want de jurylijsten zijn steeds direct doorgeschoven naar de vrouw links van de jury. Dus konden de dames ook niet meer rectificeren. Ten vierde: de jury was gevormd uit drie deskundigen, te weten een gediplomeerd twirl-instruc- trice, een gediplomeerd dansle rares, en een gediplomeerd m^jo- rette-instructrice. Wat dus in houdt dat ze wel terdege weten hoe ze het beste een punten- beoordeling geven, en er niet een jurylid bij was die ook maar iets met een vereniging te maken heeft, dus sportief is het genoeg. Het bestuur van "The Kooigirls" secr. C.J. de Boer Surinamestraat 140 Leiden Majoretten (3) Graag willen wij reageren op het ar tikel in deze krant van 17 mei 1979 over het majoretten concour op 13 mei in "De Kooi" In dit artikel valt mevr. Bet gen uit Leiden onze vereniging, de "Fourt.v Four De gree elke int te noemen, aan op verschillende punten Uiteraard voelen wij ons genoodzaakt de geuite boschul- digingen te weerleggen en mevr Betgen te overtuigen van haar ongelyk De opmerking 'waar blijft hun kunnen met de stokjes' laat blij ken dat mevr. Betgen niet vol doende op de hoogte is met het geen erin de majoretten wereld te doen is. Want van de 8 minuten, waar veel show in zat, hebben de majorettes van "Fourtv Four De grees" ruim 3 minuten getwirld met hun baton. Bovendien ge beurde dat op een perfecte wijze, aldus de rapporten van de zeer deskundige jury. De opmerking van mevr. Betgen, 'zo'n pom pom kan iedereen vast houden', mag zij waar komen maken. Hiertoe nodigen wy haar uit om op een van onze repetitie avonden te komen, alwaar zij de kans krijgt om met twee pom pom's elk 1.5 kg wegend, te doen wat onze girls laten zien. Dan zal zij zien dat haar opmerkingen uit de lucht gegrepen zijn en alleen maar 'haat en nyd' zaaien onder de maioretten groepen. (Door redactie bekort). Namens "Fourtv Four Degrees", K.J.P. de Knegt Jacq. Urlusplantsoen 319 2324 KV Leiden ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19