Lekkages in platte dak Schuifdeur spaart ruimte en kan decoratief zijn... Gordijnstof als' wandbekleding Bij extra betaling verbeterde tekst Zorgt vrieskist straks voor het badwater? ALUMINIUMPLAAT EN -PROFIEL GOED DZH-MATERIAAL Pompen met boormachine Kleurrijke meubels voor de badkamer Onderdelen elektrische apparaten MAANDAG 21 MEI 1979 Een gewone openslaande dueur kan in sommige gevallen erg hinderlijk zijn; hij heeft een „zwaairuimte" nodig die overeenkomt met de helft van een cirkel met een straal van de deurbreedte. Dat komt er in de praktijk op neer dat een deur van ong. 80 cm breed zo'n 1,25 m2 vloeroppervlak in beslag neemt. Die ruimte moet worden vrij gehouden, om „bot singen" met meubels, wanddeco raties, wandlampen e.d. te voor komen. In een „zaal" van een woonkamer geen problemen, maar in kleinere vertrekken wél problematisch. Geen wonder dat de bouw- en schuifdeuren zo populair gewor den zijn. Vouwdeuren zijn in allerlei uitvoe ringen te koop; bij een smalle deurdoorgang is de dikte van het lamellepakket soms weer een nadeel. Schuifdeuren zijn daar om in vele gevallen praktischer. Ze zijn uiterst „zuinig" met uw woonruimte. Merkwaardig is dat er in schuif deursystemen zo'n enorm „gat" zit tussen de professionele uit voeringen en de voor huiselijk gebruik geschikte systemen. Het zit er dik in clat over enige tijd de d'iepvrieskist niet meer uit sluitend voor het invriezen van kippetjes en verse worteltjes wordt gebruikt, maar er een tweede, opmerkelijke taak bij krijgt: water verwarmen voor de afwas en voor de douche. Bij AEG-Telefunkcn is men druk bezig met een onderzoek naar de ze mogelijkheid. En wanneer zo'n bedrijf dat in de publiciteit brengt, mogen we wel aannemen dat het technisch allemaal in principe „rond" is... Alleen nog een kwestie van uitwerken en (te zijner tijd) in de handel bren gen. De gedachte die eraan ten grond slag ligt. is natuurlijk niet zo op zienbarend. Koeltoestellen die volgens het compressorsysteem werken, zetten „warmte" om in kou, om het even heel simpel te formuleren. Je kunt ook zegger.: de energie die nodig is om de vriestemperatuur te bereiken, wordt omgezet in warmte. En die warmte wordt afgevoerd, ofwel overgedragen aan de omgeving. Een diepvrieskist is dus. aan de buitenkant althans, een soort „kacheltje". Een apparaat met een opgenomen vermogen van 150 Watt, dat on geveer 12 uur per etmaal in wer king is, verliest daardoor ca 3 kWh (3000 Watt) per dag. Een snelle verkenning leverde ons de conclusie op dat er eigenlijk maar één systeem is dat goede mogelijkheden biedt voor interi europlossingen. Zowel voor toe gangsdeuren als voor kastdeu ren. Dat is het Engelse Acme-sys- teem, dat erg eenvoudig te mon teren is, waarbij allerlei soorten plaatmateriaal en zelfs glas bruikbaar is, en dat voldoende flexibel is om qua hoogte en breedte te worden aangepast aan de bestaande situatie. U kunt er, bijv. in een slaapkamer, zelfs een complete kastenwand van ma ken, zo diep, zo hoog (ook kamer- hoogt^ en zo breed als u zelf wilt. Het bestaat uit railprofielen, klemmen, deklijsten. ophang- beugels en binnenstijlen (voor de inramen van het plaatmateriaal) en het is zó duidelijk op de doe- het-zelver afgestemd dat ook voor mensen met de roemruchte" twee linker handen geen proble men kunnen ontstaan. Je krijgt er een prima handleiding bij. Het Acme-systeem is in de JéWé-dhz- winkels te koop. Niet te vinden? Bel even de importeur, fa. Wil- lemstein, Gorkum, tel. 01830-32744. Vanneer u plannen hebt voor een nieuwe wandbekleding kunt u natuurlijk uit vele honderden soorten materiaal kiezen... Mate rialen die speciaal voor de wand zijn gefabriceerd. Er zijn echter nog andere mogelijkheden. Mei wat eigen fantasie (en bereidheid Een smal deel van de slaapkamer maal helemaal naar eigen wens) wordt een intensief benutte opbergruimte voor kleding en allerlei andere spullen. De schuifdeuren laten het vloeroppervlak ongemoeid Een deel van de montage handleidingHet systeem kan heel simpel worden geconstrueerd. In hoogte- breedtemaien zijn alle denkbare variaties mogelijk. Metaal is in het algemeen nu niet het meest populaire materiaal voor de doe-het-zelver. Het ziet er heel wat minder vriendelijk uit dan hout, dat je bovendien zo gemakkelijk kunt schroeven, spijkeren en lijmen. Toch zijn de problemen minder groot dan menigeen denkt. In vele dhz-winkels, warenhuizen, e.d. wordt tegenwoordig alu- mium in de vorm van plaat en profielen verkocht, waarvan ie mand met een beetje handigheid heel wat mooie en praktische dingen kan maken. Er komt ei genlijk helemaal geen echte „me taalbewerking" aan te pas. De platen zijn-0,5 tot 1 mm dik, en het kan dan ook worden geknipt. De dikke soorten 1 rnrp) knippen wat lastiger, maar dan kan het aluminium met een scherp Stanleymes worden ingesneden en daarna enkele malen over de snijlijn worden bewogen tot het Regenafvoer Deze winter heeft een stevige aanslag gepleegd op vele re- genafvoerpijpen, vooral de oudere zinken types. De her haalde perioden van vorst en dooi hebben de afvoer vanuit de dakgoot volgestouwd met ijs. En daardoor kan de pijp zodanig zijn uitgezet dat de gesoldeerde las los is gegaan Die las zit altijd aan de muurzij de. Is de boel duidelijk be schadigd, doe er dan (zodra het een beetje werkbaar weer wordt) meteen iets aan. De beste oplossing is: de oude zinken pijp verwijderen en een nieuwe van PVC monte ren. Geen moeilijk karwei: als u het zelf doet, scheelt u dat veel geld. De vijver leegpompen, een onder gelopen zitkuil na een zomerse plensbui weer droog maken, sproeiwater uit een naburige sloot oppompen.... dat zijn maar enkele van de mogelijkheden voor iemand die een pompje heeft. De allereenvoudigste pomp is een „hulpstuk" op de boormachine. Aan de ene kant wordt een slang voor de aanvoer aangesloten, aan de andere kant een voor de uitvoer. Zet het pompje, met het eruit stekende asje. vast in de boorkop van de machine en laat die permanent draaien. Het pompje verzet in weinig tijd een grote hoeveelheid water. Ook handig voor de ge lukkige bezitters van een kel der..., als bij dat geluk het kleine ongelukje van onvoldoende wa terdichtheid komt. Dergelijke boormachine-pompjes maken veel gesjouw met emmers overbodig. Er zijn diverse types op de markt. De prijs ligt rond de f21,40. tot doe-het-zeIf-werk)kunt u heel persoonlijke oplossingen voor e wandafwerking cree- Denk bijvoorbeeld eens aan gor dijnstof Er bestaan heel fraaie dessins, in allerlei textielstoffen Combinaties van gordijnen en een met dezelfde gordijnstof af gewerkte wand kunnen het erg leuk doen, evenals bijvoorbeeld in een slaapkamer een wand en de bedsprei in eenzelfde des- Li kunt gordijnstof natuurlijk niet zoals behang op de wand plak ken. Daarvoor moet u andere oplossingen vinden. Het eenvou digst is de stof gewoon aan een rail dicht tegen de wand te han gen. Wanneer u niet tegen wat werk opziet, is het ook mogelijk om plaatmateriaal (dun spaan plaat, gipskartonplaat e.d.) met de stof te „bespannen": strak er omheen trekken, aan de achter kant met nietjes vastzetten en dan de platen tegen de wand be vestigen. nplaat werkt gemakkelijker en be- keurig langs die lijn breekt. De ruwe kant kan met een gewone vijl worden bijgewerkt. Omzetten is ook simpel: klem een houten lat op de vouwlijn (met lijmtangen vastzetten, het mate riaal erondert en vouw het op de hoek van de lat om. Met een hou ten of rubberen hamer kan het scherp haaks omgezet wor den. Bevestigingen maken is ook al een voudig: het kan worden geklon ken, met een goedkope „popna- geltang". Voor de nagels moeten eerst gaatjes worden geboord, maar ook dat vereist geen spe ciaal gereedschap. Nog gemak kelijker, en in veel gevallen ook mooier, is een lijmverbinding. Met tweecomponentenlijm kan aluminium heel gemakkelijk worden gelijmd. Maakt het op pervlak, over de lijmzone, eerst goed vetvrij. Het plaatmateriaal is in formaten van 60 x 100 cm verkrijgbaar, voor wat de vlakke soorten be treft. Die zijn in gladde, geha merde en lichte reliëfoppervlak ken verkrijgbaar, zowel naturel als in goud- en koperkleur. Golf platen zijn ruim 81 x 122 tot ruim 81 x 366 cm verkrijgbaar. Die ge golfde platen zijn ook geschikt voor afscheidingen waar geen lichtdoorlaat vereist is. Als stootvaste achterwand, bedek king van een werktafelopper vlak, stootrand op drempels, aan de onderkant van deuren, enz. is aluminium met een decoratief afgewerkt oppervlak erg ge schikt. Een stuk aluminiumplaat op de strijkplan, onder de over trek, geeft een betere warmte- verdeling en maakt het strijk werk gemakkelijker. Verder kunnen van aluminium lampe kapjes, brievenbussen en talloze andere dingen worden ge maakt. Een van de vertrekken in ons huis die in directe relatie staat tot de bekende 'voorjaars kriebels'. is ongetwijfeld de badkamer. Jammer genoeg schiet het er vaak bij in het sanitair eens te vernieuwen of het interieur te verfraaien. Speciaal voor de vaak kleine Nederlandse badkamer, en voor hen die zelfs deze (nog) niet bezitten, is van het merk Schock een serie betaalbare badkamermeubels in vrolijke kleuren geintroduceerd. Het materiaal is sterk, watervast melamine (kunststof) in een fijne struktuur, voorzien van massief houten lijsten en handgrepen. De kleuren zijn: olijf- en oasisgroen, beige en curry. De basismaat van de kasten is een breedte van 34.5 cm. Hiervan uitgaande, kunt u in hoogte en breedte aan bouwen al naar gelang ruimte en budget. Met de vaak ont moedigende gedachte dat badkamermeubels 1e groot en te duur zijn, is nu afgerekend. Informatie Schock Neder land BV postbus 128. Ooster hout. Tel. 01620-24650 Een defect geraakt elektrisch appa raat is meestal een "patient" voor de winkelier waar het gekocht is. Soms kan die zelf de reparatie verrichten, maar moet het vaak ook naar de fabriek sturen. Dat kost behalve de prijs van een nieuw onderdeel ook arbeidsloon en verzendkosten. Het is zelden mogelijk om het losse onderdeel dat de geest gegeven heeft te be stellen om het zelf te monteren. En dat zelf doen kan trouwens ook risico's met zich mee bren gen. Een heel nieuw iniatief op dit ge bied is dat van "Handyman", een bedrijf dat de lósse onderdelen van nagenoeg alle in de handel zijnde elektrische apparaten (strijkijzers, toasters, wasmachi nes enz.) verkoopt maar tevens advies geeft inzake de aard van het mankement. Wie er meer over wil weten, kan bellen naar Han dyman, tel. 01693-1151 Menig plat dak (garage, schuurtje enz.) heeft de afgelopen winter onder de zware sneeuwlast schade opgelopen. Vooral de naden van zinken dak bekledingen zijn zwakke punten. Een geheel met mastiek of een soort gelijk produkt afgewerkt plat dak. kan in dit voorjaar het best in zijn geheel opnieuw worden behandeld. Het hoeft tegenwoordig gelukkig niet meer met een verwarmingsapparaat, waarmee het materiaal wordt gesmolten, of met een brander die in banen geleverd materiaal moeten doen hechten. Er zijn gemakkelijk „kwastbare" produkten voor dit doel verkrijgbaar. Een stevige bokkepoot is voor dit werk de meest geschikte kwastsoort. Maak het platte dak eerst vrij van grind of split, veeg het goed schoon en zet de nieuwe laag er lijvig op. Ook een zinken dakbedekking kan ermee worden behandeld. De naden (en bijvoorbeeld een open geraakte las tussen twee platen zink) kunnen heel gemakkelijk en afdoende worden afgedicht met speciaal tape. Dal heeft aan de ene kant een kleeflaag en aan de andere een aluminium afwerklaag. In gevallen als op dé foto in beeld gebracht, is het noodzakelijk om de stukken tape dakpansgewijs over elkaar heen te plakken. De ondergrond moet goed schoon en droog zijn. Om een goede hechting van de tape te verkrijgen, kan het met een rubber hamer stevig worden aangeklopt. Bij de ongeveer 500.000 in ons landdie lid zijn van de Consumentenbond, zijn er heel wat die de Consumenten gids trouw voor naslag bewa ren. Het blad wordt ook nogal eens uitgeleend aan kennissen die geen lid zijn. als die koop voorlichting willen hebben over een bepaald artikel. Een klein onderzoek dat wij een tijdje geleden hielden, wees uit dat mensen die sterk op de tests in de Consumentengids vertrouwen, wel eens tot lelij ke vergissingen kunnen ko men. Niet zelden slaan er fou ten in. L)ie Jouten worden in latere nummers van het blad welis waar gecorrigeerd, doch op een zo onopvallende manier, dat je dit makkelijk over het hoofd kunt zien. Het apparaat van de Consu mentenbond is er niet op inge richt voldoende de aandacht te vestigen op gemaakte fou ten. Toch is er een manier om aan verbeterde voorlichting van de Consumentenbond te komen, zij het dat dit extra geld kost. Wij voerden op nieuw een onderzoek uit waarvan wij de resultaten hierbij beschrijven. DEN HAAG - Wie als lid van de Consumentenbond voorlichting zoekt over artikelen die hij van plan is te gaan kopen, kan het beste opnieuw losse nummers van de Consumentengids nabe stellen. Dat kost extra geld, maar het is veiliger dan dat men afgaat op de oude exemplaren die velen thuis bewaren. Voor de kopers van losse nummers worden na melijk in de meeste gevallen de fouten in de onderzoeken bijge werkt. Dat gebeurt door middel van een apart inlegvel. Je kunt bij de Consumentenbond losse voorlichting bestellen. Dat kost voor leden f2,25 en voor niet-leden f2,75 per geval. Je krijgt dan een oude Consumen tengids toegestuurd, of een foto kopie vah een stuk eruit. Wij hebben - als steekproef - over allerlei onderwerpen dergelijke documentatie bij de Consumen tenbond besteld. Het bleek dat men deze apart aangevraagde voorlichting bij de Consumen tenbond in de meeste gevallen wél op fouten corrigeert. Ook niet zeker Helemaal zeker ben je ook als aan vrager van losse nummers nog niet. Soms laat de Consumenten bond ook hierbij een steek vallen Dan krijg je wel de oude gids, maar niet de rectificaties. de klassieke grammofoonplaten vroegen wij twee keer dezelfde publikatie aan. In één geval kre gen wij daar een stencil bij waar in stond dat het blad een fout be vatte: een bepaalde uitvoering was namelijk niet op authentieke instrumenten gespeeld, terwijl er stond van wel. Maar bij de andere aanvraag kregen wij dat stencil er niet bij... Van de tennisballer meegedeel dat e: gemaakt bij het dit, terwijl wij ii mentengidsen v komen dat werd ons niet een fout was onderzoek. En oude Consu- aren tegengc- 1 degelijk gids. die de Co enter Dat i erk vn zonder meer de gepubli- sls raadplegen, lopen al- isico dat zij niet merken fouten in zitten. misgegaan bij de test. D< Belgen, dié dit onderzoek haddei verricht, hadden daar namelijk oude ballen voor gebruikt n één geval stuurde men o geheel verkeerde gids toe het gevraagde onderwerp niet stond i-test kregen toegi VEILIGST Op deze slordigheden na. heeft ons kleine onderzoek ons de indruk gegeven dat de relatief „veilig ste" Consumentengidsen die zijn, die je apart koop'. Wie om meer ideële redenen dan alleen voor koopadviezen lid is van de Consumentenbond, kan het bes te de extra kosten nemen en nog eens apart een onderzoek opvra gen als hu zich voor een aankoop van iets op test-uitkomens wil baseren Dan heeft hu in elk geval de kans een verbeterde versie te ontvangen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9