Trijfel Leids concert van Residentie-Orkest succes Kondrasjin c0,udcyiieuut& MAANDAG 21 MEI 1979 Hohooppassen is hier de grote boodschap! In Vrij Nederland van 19 mei zegt Wim Klinken berg er trots op te zijn een van de laatste vertegenwoordi gers van het bolsjewistisch communisme te zijn. Als in een modelboerderij wordt in dat interview aangetoond hoe intelligentie kan samengaan met naieveteit, domheid en botheid. Hij stond vooraan in de CPN om Gerben Wagenaar en Henk Gortzak te verdoe menwerd iiervolgens in 1966 zelf de partij uitgezet, maar blijkt van een en ander nog niets geleerd te hebben. Hij was een warm voorstander van de verbanning van Solz- jenitsin naar het Westen, was eerder .in 1948 al een voor stander van de Sowjetrussi- sche coup in Tsjechoslowa- kije. hij is er vast van over tuigd dat Sjaranski van de Helsinkigroep een ClA-man is, in de Sowjet-Unie bestaan wel antisemieten maar be staat geen antisemitisme (wat er op lijkt is anti-zionisme! en over Amalrik zegt hij het volgende: ,JJie zei laatst op een persconfe rentie in New York dat hij zich had vergist. De Sowjet- Unie zou 1984 wel halen, want hij had er op gerekend dat de Chinezen met hun kernwa pens sneller voortgang had den gemaakt. Meneer Amal rik is er bij zijn berekeningen van uitgegaan dat de Chine zen zijn land zouden vernieti gen en hij kwam nu spijtig tot de erkenning dat het ze niet gelukt was. Dan zeg ik: deze meneer Amalrik, die hoort in een psychiatrische inrichting thuis" Industrie? Een soortgelijke misrekening maakte Klinkenberg in de ja ren zestig, toen hij in de CPN oppositie voerde tegen het feit dat het bestuur zich afwendde van Moskou. 'Met schimp en smaad overladen' werd hij uit de partij gezet. Alleen dank zij de gelukkige omstandig heid dat de CPN hier geen Door Nico Scheepmaker macht heeft, kwam hij niet in een psychiatrische inrichting terecht, integendeel, hij werd vice-voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Journalisten. Zoals de com munistische schrijver Dick Walda een veel gespeelde tv- auteur is ('De Wolvenman', onder anderehoewel hij een interview met Carolijn Visser in de Haagse Post van 12 mei 1979 als volgt besluit: Ja, kijk eens, het beeld dat men in Nederland heeft van de Sowjet-Unie is verschrikke lijk vertekend. De mensen la chen nooit en elke stad is een concentratiekamp. Zo is het helemaal niet. De mensen die daar wónen en die ik heb ge sproken, zeggen dat de men senrechten helemaal niet ge schonden worden. Wie heeft dan gelijk? Zij, of de perfect georganiseerde dissidenten- industtie? Hoe naïef Hoe naïef, hoe dom, hoe bot moet je niet zijn om van een „dissi dentenindustrie" te spreken en die dan ook nog „perfect georganiseerd" te noemen, als tegenhanger blijkbaar van het amateuristische, als los zand aan elkaar hangende onderdrukkingsapparaat van de Sowjet-staat. ,£)e mensen die daar wónen" Die weten het blijkbaar beter dan de mensen die daar ge vangen zitten! Ik zei het al oppassen is de grote bood schap, want je bent al gauw geneigd te denken: wat moe ten we met TV-spelen, boeken artikelen en vice-voorzitter- schappen van dergelijke stu pide nit-willen-wittersweg ermee! Maar dan begeef je je op het hellende vlak van het beroepsverbod, terwijl zij toch al, ongetwijfeld noodge dwongen, in de periferie van de journalistieke en literaire wereld zitten. In onze maat schappij zijn zij de dissiden ten, de „andersdenkenden", en dat zullen we voor lief moe ten nemen, zelfs tot in zijn ui terste consequenties. Ik bedoel dit: als de VARA ooit mocht besluiten geen tv-spelen van Walda meer te accepteren, en Klinkenberg zijn hoofdredac teurschap van de Amster damse Uitkrant zou kwijtra ken, zou de regering hen moe ten subsidiëren om hen in staat te stellen door te gaan met publiceren. Als de demo cratie haar (de regering) tenminste lief is Droesem Ondertussen moet dan natuur lijk wel goed duidelijk wor den gemaakt dat zij in feite geen enkele overeenkomst ver tonen met die Russische dissi denten. Wim Klinkenberg en Dick Walda hebben nooit in een kamp streng regime geze ten om wat zij zeiden en schreven, en Solzjenitsin is geen vice-voorzitter van de Sowjetrussische bond voor Journalisten, terwijl van An- drej Amalrik geen toneel stukken in de Sowjet-Unie worden opgevoerd. Solzjenit sin en Amalrik zijn de room die in hun maatschappij kwamen bovendrijven. Klin kenberg en Walda zijn de droesem die op de bodem is blijven liggen: hun enige overeenkomst is dus eigenlijk dat zij aan de buitenkant van hun maatschappij zijn komen te staan. Wim Klinkenberg is sinds de zaterdag jl. gehouden ver enigingsraad van de NVJ geen vice-voorzitter meer, maar gewoon bestuurslid. (Redactie). LEIDEN - Kirill Kondrasjin en het Residentie-Orkest zijn hier za terdagavond met open armen ontvangen. Terecht, want on danks de korte tijd van voorbe reiding tengevolge van de plot selinge ziekte van Ferdinand Leiner, is het concert grotendeels een enorm succes geworden. Zo was de opening met Mendels sohn's "Die Hebriden" in één woord weergaloos. Kondrasjin heeft een dwingende greep op het orkest en eist het maximum aan concentratie. Maar een heel pro gramma kan niet in twee repeti ties worden voorbereid naar de inzichten van een nieuwe, en ze ker niet van déze dirigent. Een pianissimo bij Kondrasjin bete kent: "nog zachter!" En daaruit bouwt hij de spannihg van de te genstelling op. Brahms was daarvan een voorbeeld. Niet steeds was er de indruk dat het orkest zijn dynamiek begreep. ondanks alle rust die Kondrasjin I uitstraalt, is hij een man van ui- tersten. Mahler is. min of meer een teleur stelling geworden naar twee kan ten: solist, noch orkest hebben in alle opzichten voldaan. Wolfgang Schone bezat niet het juiste stemtype voor de "Liedei eines fahrenden Gesellen, waar- van de ligging zeer gespreid is. In de laagte was deze stem niet toe reikend, en in de hoogte dikwijls "geknepen". Wolfgang Schóne was echter wel zeer expressief, in i het orkest misten we de subtiele melancholische sfeer, vooral daar, waar de componist die hel meest heeft geprojecteerd: in de houtblazersgroep. Het moet on getwijfeld zijn toe te schrijven aan de korte voorbereidingstijd, dat men zo ongeconcentreerd over veel waarden is heengestapt. Het was jammer. Maar de totale indruk van dit concert was toch de hoorbare (ook voelbare!) in vloed van "il maestro"! BEP RIJNDERS Afscheid van de Milikans LEIDEN - Na afloop van het concert hebben tijdens een re ceptie de heer en mevrouw Milikan van de Stadsgehoor zaal afscheid genomen van het Residentie-Orkest. Zij werden toegesproken door de direkteur van het orkest, de heer Van der Meer,die wees op de band die was gegroeid tij dens de vijftien jaar dat de heer Milikan de zaken in de Stadsgehoorzaal behartigde, en diens bereidheid het orkest altijd op te vangen wanneer daartoe aanleiding bestond. Namens het Residentie Orkest bood de heer Van der Meer het echtpaar Milikan een fraaie blauw-kristallen karaf aan. De heer Milikan sprak in zijn dankwoord de hoop uit, wan neer hij zich uit zijn zaken zou hebben teruggetrokken, het orkest nog vele malen te kun nen horen, zij het dan ook dat dit zou moeten gebeuren via grammofoonplaat, radio of televisie. LEIDEN - Oud-Leidenaar Leo Hogenboom is verantwoordelijk voor zowel de tekst als de regie van het zaterdagavond in een haast symbolisch bezet LAK- theater door het Projekttheater uit Amsterdam opgevoerde to neelstuk 'Anirike'. Hogenboom baseerde zich daarbij op een in terview met Susan Sonntag, die stelde, dat 'geweld de enige vorm van verzet is, die nog niet geïnte greerd is'. De Rote Armee Frak- tion, Bader-Meinhof-sympathi- santen en Rode Brigadisten zul len het met die stelling ongetwij feld eens zijn. Bij het bestaan van de desintegratie voltrekt zich hun 'oogkleppen-idealisme', gestoeld op anarchistische motieven zon der alternatief. Analoog aan dit illegale verzet (en het legale ge weld, dat wellicht even belang rijk is) is het toenemend wan trouwen in de autoriteit, het 'be drog van prinsen en presidenten zoals Hogenboom dat noemt. Met dit meervoudig meervoud (geen 'pluralis majestatis') duidt hij duidelijk op Prins Bernhard en ex-president Nixon. De corrup tie en omkoopbaarheid van ge zagsdragers en de (veelal jonge extreem-links- en rechts-geo- riënteerde intelligentia, die daar op militante wijze (Moro, Ponto, Sleyer) tegen in opstand komt, versterken een krachtveld van onzekerheden in onze maat schappij. Onbedoeld liggen ze in eikaars verlengde. De 'law-biting citizen' is gedesoriënteerd. Ani rike van het 'Projekttheater' is zo iemand. Door de verdwijning van haar broer ziet ze steeds meer complotten, haar ingegeven door van 'boven af gelegaliseerde martelpraktijken. Realiteitszin en waanideeën strijden om de overhand. Ook Anirike zal op dat isolement, dat onbegrip en die agressie met geweld reageren. In trovert gericht geweld leidt on ontkoombaar tot zelfmoord. Ho genboom stelt in 'Anirike' een probleem aan de orde, dat voor velen onzer een dilemma in houdt. Als discussiestuk of be wustwordingsstuk is 'Anirike, daarom zonder enige twijfel ge slaagd. Ook de interpretatie door het 'Projekttheater' verbergt een engagement, dat meer dan zo maar een vluchtige affiniteit met het verbaal gegeven verraadt. Het is deels chaotisch als de spiegel van onze gemeenschap. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN/LEIDERDORP - De danspedagoge Margriet de Jong presenteerde zich gis termiddag met haar Leider- dorpse leerlingen in de Leid- se Schouwburg. Haar bellet- school in Leiderdorp, voorlo pig nog gehuisvest in een gymnastiekzaal aan de Lijn baan, bestaat nog niet zo lang. En bijna alle leerlingen van deze school zijn beginnelin gen. Meisjes dus, die op het gebied van de bewegings kunst nog veel moeten leren, maar die in het dansen veel plezier beleven zoals uit hun eerste openbare uitvoering bleek. Er viel uiteraard ook nog al wat nervositiet. te be speuren op deze bescheiden balletmiddag, waarin naar de uit Den Haag afkomstige ver zekerde de nodige tijd en energie was gestoken. Die tijd leek al meteen in het eerste nummer verzinnebeeld door een hangklok op het zwarte doek, tegen de achtergrond waarvan de allerjongsten heel onbevangen een poppen- dansje uitvoerden. Na dit ver- Leerlingen - uitvoering balletschool tederende begin van de klein tjes kwamen de wat oudere meisjes aan de beurt. Jazz- dansen is bij de meerderheid van de meisjes, die als lief hebberij een balletschool be zoeken, favoriet en dus ston den die ook op het sober ge houden programma vermeld. Hoe moeilijk het is om van al die felle, kortgehouden be wegingen, met z'n allen zo en thousiast uitgevoerd, een homogeen geheel te maken, daarover zal onderling best nog wel een poosje zijn nage praat Trouwens, om bij een adagio, zoals in een klassieke les wordt gegeven, jezelf goed in balans te houden is ook geen eenvoudige zaak. Hetzelfde tiental meisjes was echter weer uitstekend op dreef in een strak jazzballètje, op mu ziek van Karen Young, dat in strakke, felgekleurde pakjes opmerkelijk gaaf werd ge danst. De demonstratie van een kin- derles, die vooral voor de ou ders interessant was om te zien, toonde aan, dat naast de wat strengere balletdiscipli- nes, zoals die onvermijdelijke oefeningen aan de barre, op de school van Margriet de Jong ook aandacht wordt be steed aan improvisatie en ei gen cratieviteit, ter stimule ring van het inlevingsvermo gen van de leerlingetjes. De voorstelling, tijdens v^elke Margriet de Jong zelf geluk kig niet al te sentimenteel so- lieerde een 'valste triste' van Sibelius, werd door een grote groep meisjes met/ een feeste lijke mazurka kleurrijk beslo ten. Voor zowel de kinderen als voor de ouders vast een plezierige middag. PIETER C. ROSIER Agenda Leidse bioscopen CAMERA: "The damned", da. 8.00 uur, 16 jr. Kindervoorstelling "Peppi en Kokki", Naehtvoorstelling: "American hol vr. en za 11.30 uur. 16 jr LIDO 1: 'The Deerhunt. 8.00 c 16 jr 2 30 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuig en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen LIDO 2: "BatUestar Calactica". da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. al. LID03: "AnimalHouse".da.7.00en9.15 uur. do., vr.. ma. en di. ook 2.30 uur, al. Kindervoorstelling: "De reddertje 2.30 en 4.45 i da. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). '.da. 2.30,7.00 en 9.15 Bioscopen Alphen EURO 1 "Juliana in 70 bewogen jaren", da 1.30 uur. 16 jr "Herfstsonate". da. 6.30 en 9.00 uur, zo. 4.00,6.30 en 9.00 uur, 16 jr Naehtvoorstelling: "Bobbv Deerfield", za. 12.15 uur, 16 jr EURO 2 The Deerhun Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten 'behalve kinderen) iijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiénten:\ voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15 00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13 30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14 45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. Kindervi A acht vi ii za. 12.15 EURO 3 1.45.6.45 a. en di. ook 1.30 uur, 16 jr irstelling: "De Hofnar", za ,zc retelling: "Duck vou sucker iur, 16 jr. "Kentucky fried movie", di n 9.15uur,zo. 1 45,4.15.6.45e a ook 12.15 uur. 16 jr "De vrolijke hoogstandjes i: "Odds and E' 7 00 uur. zo 4 12 jr "Joe panthei 21 mei 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Te Rome leefde eene zekere Ro- sina, die vroeger om hare bui tengewone schoonheid dikwijls tot model voor schilders diende, in de grootste armoede. Eiken dag kon men haar bedelend door de straten zien loopen met een beeldschoon kind op den arm. Dezer dagen werd zij bij een notaris geroepen, die haar mededeelde, dat de ellende voor taan geleden was, want een schilderPhilibert C..die langen tijd te Rome had doorgebracht en zich later tot zijn dood in Bel- gie had opgehouden, had haar bij testament tot zijne eenigc er fgenaam benoemd. De bedela res komt nu onverwacht in het bezit van een half millioen franken. - Uit Neurenberg wordt gemeld, dat een tweede luitenant. Schenk von Geyem geheeten. eerstdaags voor den krijgsraad zal terechtstaan wegens verre gaande mishandeling van in to taal 66 ondergeschiktenDaar enboven zullen nog verscheide- ne ondvrofficu-rcn wegens der gelijke vergrijpen worden ver volgd. - Op een verkooping van hand schriften te Londen is het oor spronkelijke klad van Beetho- vens Pastorale Symphonie, ge heel van de hand van den groo- ten meester en 61 pagina's be slaande. voor 55 pond sterling verkocht. Een brief van Beetho ven bracht 4 pond en 5 shilling op. Brieven van Dickens golden 6 a 10. een van den ltaliaan- schen schrijver en dichter Man shilling. Vijftig jaar geleden: - Te Hildesheim zijn twee Ber- lijners gearresteerd, die aan het hoofd van een wijdvertakte bende valsche spelers staan. De bende zou in den loop der jaren reeds meer dan een half millioen gulden hebben buitgemaakt. De bandieten opereerden voorna melijk in bekende badplaatsen, waar zij vele slachtoffers maak ten. De politie van Berlijn char terde gisteren een vliegtuig en smaakte de voldoening de beide misdadiger:: iu een eerste klas hotel aan te houden. - Tijdens den opstand in Mexico zijn 4000 dooden gevallen en 11.000 personen gewond, terwijl de kosten veel meer dan 1Ó0 millioen gulden hebben bed ra-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23