Positie kabinet moeilijk Ontslag van leraar gehandhaafd CNV denkt aan looneis vandaai Kond water gegijzelde imbassadeur Venezuela mtsnapt Treinverkeer Leiden - Alphen twee uur gestremd Technisch mankement Opnieuw dodelijk ongeval bij dam ^JAANDAG 21 MEI 1979 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 35863 dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN k heb een deur aan de achterkant van het gebouw ingetrapt en heb :o kunnen ontsnappen", vertelde )choa. Dhoa zei dat de regering van El Salvador de veiligheid van de ne gen leden van het BPR-com- smando garandeert, als ze onge- jbwapend naar buiten komen. Vol- 1 gens hem hebben ze gevraagd om I bemiddeling door het Rode Kruis El Salvador en de aartsbis- 1 schop van San Salvador, mgr. S Oscar Arnulfo Romero, voor een I vrijgeleide naar de ambassade van Panama. e Venezolaanse ambassadeur Santiago Ochoa wist samen met 'vier diplomatieke medewerkers te ontkomen. >lgens de laatste informaties zou nu nog maar één Venezolaanse gariilpomatp gegijzeld worden. Verscheidene bezetters zouden de wens hebben geuit politiek asiel te accepteren in een andere puitenlandse ambassade. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. i Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 I of 210221. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 25 mei en zaterdag 26 mei als volgt: VRIJDAG 25 MEI: Automarkt advertenties woensdag 23 mei 10.00 uur Sleuteltjes woensdag 23 mei 11.00 uur Overige advertenties woensdag 23 mei 14.00 uur ZATERDAG 26 MEI: Onroerend goed advertenties woensdag 23 mei 15.30 uur Personeels advertenties woensdag 23 mei 15.30 uur Sleuteltjes vrijdag 25 mei 11.00 uur Overige advertenties vrijdag 25 mei 14.00 uur 'erioden met zon de nacht en ochtend tijdelijk regen, aarna enkele perioden met zon. Mini- lumtemperaturen omstreeks 8 gra- en. Middagtemperaturen rond 16 gra- en. Matige tot krachtige wind uit zuid #t zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 MEI loogwater te Katwijk om 0.52 uur en 3.24 uur, laagwater te Katwijk om 8.58 n 21.41 uur. Rector en meeste leraren willen aanblijven CPN-collega VN SALVADOR (AFP/UPI) - De ambassadeur van Venezuela in El Salvador, Santiago Ochoa, is erin geslaagd te ontsnappen uit het ambassadegebouw in San Salva dor, waar hij en leden van zijn staf sinds tien dagen gegijzeld wer den gehouden door guerrilla strijders van het BPR, het volks revolutionair blok. Direct na zijn ontsnapping uit de ambassade belt de Venezolaanse ambassadeur Santiago Ochoa met zijn president H err er a Cam- pins om verslag uit te brengen van de situatie. KATWIJK - Het ontslag van maatschappijle raar J.D. Pronk aan het christelijke Pieter Groen College in Katwijk zal niet ongedaan worden gemaakt. Hoewel het niet met zoveel woorden in de verklaring staat die het schoolbestuur van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs Leiden dit weekeinde heeft uitgegeven, mag deze conclusie toch wel worden getrokken. Het zijn van docent aan een christelijke school vindt het bestuur niet te verenigen met het lidmaatschap van de Communistische Partij van Nederland. Het ontslag blijft gehandhaafd ondanks het feit dat de meeste leraren en leerlingen vinden dat Pronk moet aanblijven. Zij zijn van me ning dat de maatschappijleraar als christen prima op de school functioneert. Niet alleen het schoolbestuur kwam met een verklaring, ook rector G.L. Hey bracht zijn mening naar buiten. Hierin stelt hij dat Pronk als leraar acceptabel is, omdat hij de uitgangspunten en doelstellingen van de school actief met woord en daad probeert te verwezenlijken en bovendien omdat hij een goed leraar is. Het schoolbestuur geeft toe dat Pronk bereid is op basis van de uitgangspunten en doelstel lingen van de school te werken. Desondanks is het van mening dat het CPN-lidmaatschap van de leraar niet kan worden gecombineerd met het werken aan een christelijke school. Deze partij, aldus de verklaring. Raat name lijk uit van het theoretisch atheïsme. Op de vraag of de klok zou kunnen worden teruggedraaid indien Pronk als lid van de CPN zou bedanken, wilde voorzitter Feen- stra van het schoolbestuur niet ingaan. "We hebben met de huidige situatie te maken en daar moeten we van uitgaan." Concreet heeft het schoolbestuur bij het sollici tatiegesprek niet gevraagd naar de politieke kleur van Pronk. "Er is natuurlijk wél over gepraat, maar concreet hebben we niet ge vraagd van welke partij hij lid was", aldus Feenstra. Leraren en leerlingen organiseren vanavond een discussie over de ontslagkwestie. Die bijeenkomst wordt gehouden in de kantine van de school aan de Prins Frederikdreef. Overleg Voortgangsnota DEN HAAG (GPD) - Het kabinet komt vanmiddag en van avond opnieuw bijeen om uit de impasse te raken, waarin het overleg over het "1 juli-pakket" van aanvullende maatregelen van Bestek '81 terecht is gekomen. Naar het zich laat aanzien, staan de beide regeringspartijen nog net zo ver van elkaar als bij het begin van het debat over de Voort- (van één onzer verslaggevers) LEIDEN- Het treinverkeer tussen Leiden en Alphen aan den Rijn is vanochtend geruime tijd ge stremd geweest. Gestrande trein reizigers zijn zo veel mogelijk met extra bussen naar hun reisdoel vervoerd. Als oorzaak van de stremming, die van half negen tot rond half elf duurde, noemde een woordvoer der van de spoorwegen "kinder ziekten met een nieuw begelei dingssysteem". "Vroeger be schikte Leiden over een eigen bedieningspost maar tegen woordig wordt alles centraal vanuit Den Haag geregeld. De lijn Leiden-Alphen is dit weekeinde overgeschakeld op de centrale bedieningspost en dat loopt ken nelijk nog niet geheel naar wens. Het hele weekeinde hebben we al met lichte vertragingen te kam pen gehad maar vanochtend lie pen die vertragingen zo op dat we genoodzaakt waren om het trein verkeer te staken", aldus NS- woordvoerder Meyer die meer vetragingen als gevolg van de omschakeling naar het nieuwe begeleidingssysteem niet uit sluit. gangsnota, vier weken geleden. Wel probeert premier Van Agt vandaag nog binnen de minister raad overeenstemming te berei ken, zodat de beide fracties mor genochtend hun oordeel over de bereikte compromissen kunnen geven. Oppositieleider Den U.vl zou dan morgenmiddag bij zijn poging het voortgangsdebat te hervatten een verenigde coalitie tegenover zich vinden. De socialistische fractieleider toonde zich in het weekeinde verbaasd over uitspraken van premier Van Agt op vrijdag, dat de ombuigingsoperatie Bestek '81 niet meer volledig verwezen lijkt kan worden. Hij kondigde aan de minister-president mor gen hierover om opheldering te zullen vragen door heropening van de beraadslagingen over de voortgangsnota te eisen. De Tweede Kamer zal morgenmid dag beslissen over de bij dit debat ingediende moties. Het kabinet is in de problemen ge komen, doordat een deel van de CDA-fractie heeft aangekondigd zo nodig voor een motie van Den Uyl te zullen stemmen, waarin de regering gevraagd wordt af te zien van de voorgenomen korting op de sociale uitkeringen per 1 juli. Alleen door de vertrouwens kwestie te stellen kan het kabinet trachten deze groep weer in het gareel te brengen. Het kabinet wordt verder geconfronteerd met een ongekend harde opstelling van de VVD, die nog steeds wei gert in te stemmen met de door het CDA voorgestelde aftopping van de prijscompensatie voor in komens boven 50.000. TOKIO - Gemaskerde betogers staan qp het punt ballonnen op ie laten in een poging het luchtverkeer te hinderen boven Tokio's na tionale luchthaven .Ongeveer 4 300 mensen kwamen gisteren bijeen om te protesteren tegen het bestaan van de luchthavendie een jaar geleden werd geopend. Ongeluk kerncentrale Harrisburg WASHINGTON (AP) - Le den van een onderzoeks commissie van het Ameri kaanse Congres hebben vandaag gezegd, dat "menselijke falen" niet de belangrijkste factor in het recente ongeluk in de kerncentrale bij Harris burg is geweest. Zij wijten het ongeluk daarentegen aan slecht werkende appa ratuur en misleidende aanwijzingen op het con trole-paneel. Zegslieden van het Congres maak ten bekend dat de onderzoeks commissie tot de conlusie is ge komen dat het personeel van de kerncentrale niet in staat was het ongeluk te voorkomen, omdat hun apparatuur gegevens lever de, die ofwel fout of moeilijk te interpreteren waren. Deze conclusies wijken nogal af van eerdere opvattingen van en kele leden van de nucleaire re guleringscommissie (NRC) die meenden dat fouten van het be dienend personeel van de cen trale de belangrijkste rol in het ongeluk hebben gespeeld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op precies dezelfde plek als waar op 15 april op tragische wijze vijf jeugdige Bodegravers om het le ven kwamen, langs de Kortsteek- terweg nabij Zwammerdam. is zaterdagavond opnieuw een do delijk ongeval gebeurd. De 19-ja- rige mptorrijder Willem van de Laar uit Alphen a. d. Rijn raakte 's avonds om kwart voor elf op identieke wijze als de auto van het verongelukte vijftal in dat noodlottige weekeinde in april - in de berm, waarna de slachtoffer tegen de inmiddels beruchte damwand de dood vond. De op geroepen arts. dr. v.d. Ent-Braat, kon slechts constateren dat de jeugdige Alphenaar vermoede lijk op slag om het leven was ge komen. De onmiddellijk na het ongeval door omwonenden gea larmeerde politie van Alphen aan den Rijn kon gisteravond niet meedelen hoe de precieze toe dracht van het ongeval luidt. Duidelijk is evenwel dat het slachtoffer de flauwe bocht in de Kortsteekterweg te laat moet hebben bemerkt en rechtdoor is gereden tegen de betonnen wand. Of, nu voor de tweede maal in zeer korte tijd een dodelijk on geluk bij de damwand heeft plaatsgehad, de gemeentepolitie aanleiding ziet om de verkeerssi tuatie te beveiligen, kon gisteren evenmin worden meegedeeld. In de metaalindustrie DRIEBERGEN (ANP) - Na de In dustriebond FNV schermt nu ook de Industriebond CNV met extra looneisen in de metaalin dustrie. De voorzitter van de In dustriebond CNV Leo Ester, zei vanochtend tijdens de algemene vergadering van zijn bond in Driebergen dat men er niet vreemd van moet opkijken als de werknemers in de metaalindus trie op een gegeven moment een looneis op tafel leggen, omdat zij constateren dat het in andere be drijfstakken ook mogelijk is. "Als er naar wordt gestreefd de loon kosten op hetzelfde niveau te houden dan moet die nullijn niet alleen voor de metaal gelden" al dus Ester. Aanstaande woensdag gaan werk gevers en werknemers in de me taalindustrie voor de laatste maal proberen of er alsnog een cao kan worden afgesloten. Vooruitlo pend op dit gesprek zei Ester dat de atmosfeer bij de onderhande lingen wel het dieptepunt heeft genaderd door de hardnekkige negatieve reacties van werkge verszijde op de zeer redelijke verlangens van zijn bond. Het laatste bod van de werkgevers (één extra dag vakantie) is zowel voor de Industriebond CNV als voor de Industriebond FNV on aanvaardbaar, maar Ester zei vanmorgen er toch nog op te re kenen dat op grond van redelijke argumenten het bod van de werkgevers alsnog een wijziging zal ondergaan. Volgens het blad van de Industrie bond FNV, Actie, dat deze week verschijnt komt metaalwerkge versvoorzitter Ter Hart steeds geïsoleerder te staan nu grote werkgevers als Akzo, Hoogovens en Philips wel een cao zijn over eengekomen met de vakbonden. "Als Ter Hart zo doorgaat kan hij voor de metaalwerkgevers een hele dure voorzitter worden" al dus Actie. "De korte acties in een groot aantal bedrijven van afge lopen woensdag zijn slechts een klein voorproefje van wat er kan gebeuren als Ter Hart oorlog wil", zo stelt de Industriebond FNV in haar blad. PROFIELBALKEN weer een ouderwets plafond makkelijk zelf aan te brengen tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend 24 PAGINA'S In de eredivisie van het va derlandse voetbal beleefden Ajax en Feyenoord, de num mers één en twee op de rang lijst, een goed weekeinde. Ajax maakte Roda JC, door in Kerkrade met 1-3 te win nen, definitief kansloos voor Europees voetbal en weet zich, nu het einde van de rit in zicht komt, weer wat dich ter bij het kampioenschap. Feyenoord bedwong Volen- dam op "De Dijk" met 0-2 en is nu welhaast zeker van deelname aan het toernooi om de UEFA-Cup. De con currenten PSV en AZ ver speelden respectievelijk één en twee punten. Op regionaal niveau zorgde Quick Boys voor een verras sing door met 2-1 te winnen van koploper DOVO. Noordwijk miste een kans voor open doel, want bij een zege op Bennekom zou de ploeg van trainer Eelman DOVO tot op twee punten genaderd zijn. Noordwijk ging echter volledig onder uit en verloor met 4-1. Hoofdklasser UVS kwam te gen Elinkwijk niet verder dan 0-0 en daarmee blijft de Kikkerpolderclub in de ge varenzone. Donderdag tegen Ilpcndam kan men zich daaruit opwerken. De korfballers van Zuider kwartier konden de cham pagne ontkuiken want dankzij een 8-8 gelijkspel te gen DKC greep de Leidse vereniging de titel. PAGINA 13-20 Uitlatingen van Van Agt wekken verbazing. PAGINA 5 Crisis bij Spaanse socialis ten. PAGINA 7 Kottervisserij is klappen te boven. PAGINA 21 Een schoolbestuur heeft uiteraard de vrijheid om zijn eigen perso neelsbeleid uit te stippelen. Het ligt voor de hand dat men naar mensen zoekt bij wie men een vi sie op de wereld veronderstelt die zoveel mogelijk overeenkomt met de eigen doeleinden. Ook kan er een goede reden zijn om een tijde lijke aanstelling van een onder wijskracht niet te verlengen, wgnneer hij toch niet blijkt te voldoen. Het is dus al te gemakkelijk om over de onverkwikkelijke gang van zaken op de christelijke scholen gemeenschap in Katwijk met termen als "Berufsverbot" te schermen; het is bovendien on nauwkeurig omdat deze aan de praktijk in de Bondsrepubliek ontleende term de relatie betreft tussen de ov e r h e i d en de indi viduele burger die een functie wil bekleden. Toch lijkt er meer aan de hand in Katwijk. Het ging om een leraar in het vak maatschappijleerdat is het vak dat per definitie zich met algemeen sociale en politieke vraagstukken zal bezighouden. Men mag van een zorgvuldig ope rerend schoolbestuur vergen dat het bij een eerste sollicitatiege sprek met een docent voor dat vak tenminste naar politieke voor keuren van de kandidaat infor meert. Blijkens opmerkingen van de voorzitter van het schoolbe stuur is dat verleden jaar niet ge beurd. Dat is een ernstige nala tigheid waarbij het bestuur na tuurlijk niet het recht verspeelt om verdere aansiellingen te wei geren aan diegenen die men min der geschikt acht. maar waarmee intussen wel een morele verplich ting jegens het al een jaar func tionerende personeelslid is ont staan. Het docentenkorps, onder aanvoe ring van de rector, prijst de werk zaamheden van de leraar rond wie de rel woedtook een meer derheid van de leerlingen stelt zich achter de man op. De docent beleidt een actief christendom en het zou van hovaardij getuigen om zijn opvatting van dat chris tendom te wegen en eventueel te wraken. De tijd stond in Katwijk even stil; de dagen van de koude oorlog leken weergekeerd. Van koude oorlog naa r koud water om zich aan te branden, is dan maar een stapje. Een tikje paniek lijkt zich van een in verwarring ge raakt schoolbestuur te hebben meester gemaakt. Vietnamese gevangenen vrijgelaten TOKYO (AP) - China heeft van morgen een begjn gemaakt met het terugsturen van een groep tijdens de oorlog met Vietnam krijgsgevangen genomen Viet namese soldaten. Het Chinese persbureau Xinhua heeft dat be kendgemaakt. De gevangenen zijn vergezeld van artsen en verpleegsters, met spe ciale treinen uit kampen en zie kenhuizen naar de grens ver voerd. Chinese militairen hebben voor deze gelegenheid de land mijnen in de buurt van het punt waar de Vietnamezen de grens zullen oversteken, weggehaald.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1