Hypernerveus Zuiderkwartier toch kampioen r.s rt&j! Szekeres heerst in marathon van Amsterdam Veteraan opgenomen in marathonselectie S- -ü'. 1 i Fides Pacta grijpt laatste strohalm Schaakstrijd bijna beslist Oost-Europa beheerst turnstrijd Maasdijk in zwemploeg Criterium-zege Raas TIES KRUIZE TERUG IN SELECTIE VAN ORANJE \NDAG 21 MEI 1979 SPORT AMSTERDAM - Sinds zater dag telt de nationale mara thonselectie een bijna 49-jari- ge atleet, die na afloop van de Amsterdamse Marathon bo vendien nog eens te horen kreeg dat hij in oktober van dit jaar mag deelnemen aan de marathon van New York. Deze opmerkelijke figuur heet Piet van Alphen, is Amster dammer en dankt zijn uitver kiezing en de Amerikaanse reis aan de 2.22.39,7 waarmee Estafetterecord INNSBRÜCK - Een viertal atletes van Sparta uit Den Haag heeft za terdag tijdens internationale wedstrijden in Innsbrück het Nederlands clubrecord 4 x 100 meter estafette dames op 46.03 seconden gebracht. De ploeg be stond uit Tilly Verhoef, Conny Vermazen, Lilian van der Ham en Martha Derby. hij zaterdag als (uiteraard) eerste veteraan zevende werd. Nog nooit liep in de vetera- nenklasse tussen de 45 en 50 jaar iemand ter wereld een snellere marathon. Piet van Alphen, die twee jaar geleden in Maassluis al 2.27.32 scoor de en in zijn leeftijdsklasse bij de veteranen al twee keer we reldkampioen werd, zag za terdag zijn droom om een keer binnen de grens van 2 uur en 25 min. te komen, ver wezenlijkt. Elf jaar geleden begon Piet van Alphen heel voorzichtig via prestatieloopjes aan zijn con ditie te bouwen. In zijn 20e marathon rolde er dan die we reldtijd uit, die neerkomt op een gemiddelde van zo'n 18 km per uur. En nog lijken de grenzen van het lichamelijk kunnen van deze veteraan niet in zicht. AMSTERDAM (GPD) - Ze wa ren naar Amsterdam gehaald om er de hoogste klasserin gen te verdelen. Althans, dat was de verwachting van de organisatoren van de vierde Amsterdamse Marathon, toen ze het snelle Amerikaanse trio 1 van jewelste bij de start van de marathon op de Amsterdamse Dam LEIDEN - Bij Zuiderkwartier ging gisteren de kampioensvlag in top. De 8-8 deling, die de Leide- naars tegen DKC behaalde, was voldoende om de titel binnen te halen. Een kampioenschap, dat de Leidenaars ook recht geeft op een plaats in de Promotieklasse In die afdeling heeft Fides Pacta MIJDRECHT (ANP) - In de strijd om de Nederlandse schaaktitel voor dames kan Cathy van der Mije na het afgelopen weekeinde weinig meer gebeuren. Met nog twee ronden te spelen bezit de ti- telhoudster 1 Va punt voorsprong op haar voornaamste concurren te, Hanneke van Parreren, en prolongatie van het kampioen schap kan haar nauwelijks nog ontgaan. Uitslagen: Erika Belle-Cathy van der Mije V2-1/ 2, Riek Spook-Ellis Vogel 0-1, Ada van der Giessen-Mieke van Eist 1-0. Liset Borowski-Jeanette Mulder 1-0, Cora van Gent-Han- neke van Parreren 1-0. Carla Bruinenberg-Anneke Schol Va-V Stand aan kop: 1. V.d. Mije 8 pun ten, 2. Parreren 6V2, 3. V.d. Gies- sen 5V2. LIMA (ANP) - Raymond Ceule- mans heeft in Lima (Peru) het 34ste toernooi om het wereld kampioenschap driebanden op zijn naam gebracht. De belg ver loor de laatste partij van het toer nooi weliswaar met ruim verschil van de Japanner Kobayashi maar het algemeen gemiddelde van Ceulemans was beter dan zijn te genstander. In de finals verloor Ceulemans in 36 beurten met 45-60. Het slotge- middelde van de nieuwe wereld kampioen bedroeg 1.384. Ko bayashi speelde met een gemid delde van 1.136. de strijd om behoud nog niet op gegeven. Nu het zelf met forse cij fers (13-9) van Sperwers won en SOS onverwachts van Ready verloor, verwierven de Leide naars zich tot nog de mogelijk heid om de dreigende degradatie af te wenden. In een beslissings wedstrijd zal moeten worden uit gemaakt wie nu in de Promo tieklasse mag blijven: Fides Pac ta of SOS. Overgangsklasser De Danaïden zal dat lot eveneens moeten onder gaan. Een tegenstander is echter nog niet bekend, nu in de andere overgangsklasse nog geen beslis sing is gevallen. In West IB kan TOP zijn promo tieaspiraties wel vergeten. Pernijf heeft nu de beste papieren, al heeft ook Ons Eiland nog een goede kans. Mocht Ons Eiland a.s. donderdag van Altius win nen. dan zullen beide teams een beslissingswedstrijd moeten gaan spelen om het kampioen schap en het daarmee in verband staande pro motie recht. Al met al staat de Promotieklasse bij 5 Leid se teams in de belangstel ling. Ook Crescendo staat weer in de picture, waar het gaat om een kampioenschap. Doordat Blauw Wit '58 van Tjoba verloor zijn Crescendo en Blauw Wit op gelij ke hoogte geëindigd. Ook hier zal een beslissingsduel moeten uit maken wie zich kampioen mag noemen van de tweede klasse. Zuiderkwartier-DKC 8-8 (5-3). Een hypernerveus Zuiderkwartier haalde na een krachtenslopende wedstrijd toch het dikverdiende kampioenschap binnen. Pal na de rust was daar echter nog geen kijk op. De voorsprong die de geel-blauwen in de eerste helft had opgebouwd, werd door de Delftse ploeg, dat zelf in degraia- tienood verkeert, geleidelijk aan te niet gedaan. DKC kwam zelfs na 65 minuten op een 5-6 voor sprong, en het had er alle schijn van dat Zuiderkwartier het kam pioenschap voorlopig nog zou moeten uitstellen. Echter, de wissel die coach Wim Metselaar toepaste bracht toch het ver wachte resultaat op. Dirk Jan de Kreek herstelde het zelfvertrou wen in de ploeg en toen Joep van Dam zijn ploeg weer op voor sprong zette en Eric van Lunte- ren die zelfs nog tot 8-6 vergroot te, was er voor Zuiderkwartier geen vuiltje meer aan de lucht. DKC kwam in de slotfase nog langszij, maar hield het daarbij. Omdat Zuiderkwartier ook geen Risico's meer nambleef de bal in de laatste vijf minuten met balbe- zitspel in de ploeg van de Leide naars. Doelpunten voor rust van: Eric van Lunteren 2x, Wil de Wit, Rens Henze en Carla Akse. ZKV-De Danaïden 11-10 (8-6). Het laatste competitieduel werd voor de Leidenaars geen succes en het was maar goed dat ook AKC niet tot winst kwam, anders hadden de Leid se scholieren eerst nog een beslissingswedstrijd moeten spelen om de laatste plaats die nog vry was voor degradatie. On danks dat er voor ZKV weinig meer op het spel stond - de ploeg was al gedegradeerd - kwam de ploeg geïnspireerd voor de dag. De Danaïden kon zich niet losma ken. ergo werd vaak door ZKV in de tang gehouden. Bij 4-5 leek de ploeg zich los gemaakt te hebben, maar ZKV hervond zich zelf en rustte bij 8-6. Na de rust zagen de Leidenaars pas in de laatste fase kans om naast ZKV te komen 10-10. Maar omdat Elly van Spel den de haar toegekende straf- worp niet verzilverde ging de winst toch nog naar ZKV. Doel punten: Hennie Devilee 3x, Elly van Spelden 2x, Cees Chistiaan- se, Frank de Bruin, Joke van Nood, Trudy Nap en Hans vd Leek. Fides Pacta-Sperwers 19-9 (3-2). Zeventien van de tweeëntwintig doelpunten vielen in de tweede helft, waarmee werd aangeduid welk deel van de wedstrijd het meest doeltreffend was geweest. Voor FideS Pacta kwam de laat ste strohalm om aan degradatie te ontsnappen toch nog om de hoek kijken. De gehele ploeg van Hans van Zonneveld heeft deze moge lijkheid dan ook ten volle benut. Het over het algemeen beter spe lende Fides Pacta won verdiend van Sperwers. Alleen in de 83ste minuut werd het nog precair voor Leidenaars. Sper wers toen op 9-8 maar invalster Nandy van Helden besliste daar na de wedstrijd. Doepunten van: Patricia Gottmer 2x, Diet Rijs- bergen 3x, Hennie Piket 2x. Wim Piket, Daan Carrée. Nico Pikaar 2x, Robin Sommeling, en Nandy van Helden. GKV-TOP 6-4 (2-3). TOP heeft het niet gehaald. De twee punten die nodig waren om het kampioen schap binnen te halen, zijn blij ven liggen in Gorkum. De enige handicap, die TOP te overwinnen had, waren de zenuwen, maar de ze konden nooit onderdrukt worden. In het begin leek TOP op winst af te stevenen. Door doel punten van Bert Staal en Jan Willem Simmelink 2x kwam TOP opeen 1-3 voorsprong. Een blun der in de TOP verdediging en het uitvallen van Dirk Meijer werden de Sassenheimers fataal, want na rust haalde GKV in en kwam het uiteindelijk door taktisch balbe- zitspel op een verdiende 6-4 voor sprong uit. Pernix-Altius 14-4 (7-0). Met in het achterhoofd de wetenschap dat TOP best nog wel eens een steekje kon laten vallen, kwam Pernix gemotiveerd binnen de lijnen. En nietten onrechte, want door de overwinning op Altius en het verlies van TOP gaan de Lei denaars nu aan de leiding in West IB. Met twee punten voorsprong op Ons Eiland. Pernix zelf hoeft niet meer te spelen. Ons eiland nog wel en kan dus nog gelijk Het korfbalteam van Zuiderkwartierdat tegen DKC de titel in West IC in de wacht sleepte. Staande v.l.n.r. Ineke den Hertogh,Dirk Jan de Kreek, Rob denHertogh, Joep van Dam,Eric van lunteren,Rens Henze, Wilde Wit, Ruud v.d. Mark en coach Wim Metselaar. Zttend v.l.n.r. Els Lardé, Christa Metselaar, Toos van Dam, Tineke Homan, Betty Stuuk, Carla Akse, Kitty v.d. Mark en Jeanet van Waerde. komen. Altius bleek geen moei lijke tegenstander. Al vrij snel kwam Pernix op 3-0 waarna het moeiteloos naar 7-0 ruststand op- stoomde. In de tweede helft ont spon zich een zelfde spelbeeld. Pas bij 10-0 kwam Altius aan de beurt om te scoren. Uitslag 14-4. Doelpunten vanKees v.d. Kraan 2x Kees Hortensius 3x, Peter Kuipers 3x. Agnes de Rooy 2x, Daan Vreeke, Ria Laman, Alice Tieleman en Janko Breedveld. Meervogels-Ons Eiland 5-9 (2-5). Terwijl tot voor kort werkelijk niemand nog rekening hield met een serie misstappen van koplo per TOP, heeft Ons Eiland zich na de overwinning op Meervogels toch nog een serieus titelpreten- dent aangediend. In Zoetermeer legde het conditioneel sterke Ons Eiland Meervogels volledig zijn wil op. De thuisclub mocht tot 5-7 in de pas van de Leidenaars lo pen. maar daarna nam Ons Ei land definitief afstand. Yvonne van der Steen en Harrv van Duin stelden de winst voor de Leidse korfbalclub veilig. Overige doelpunten: Wim Nijen- huis 3x, Sarie v.d. Meeberg. Rob Hasselbach en Jan van Kalkeren. De Algemene-Quick 8-1 (2-0). Een duel met twee gezichten. Een magere eerste helft, waarin alleen Ruud van Vliet tot aanvaardbaar spel kwam, werd gevolgd door een betere tweede. In het eerste part nam De Algemene een 2-0 voorsprong, waarna in de tweed helft moeiteloos op een 8-1 over winning werd aangestuurd. Doelpunten: Bert Mellooy. Wim van Vliet. Ruud Swaak. Martin Filippo en Jeroen de Boer. GERT GRES SI E ESSEN (ANP) - De Oosteuropese turners hebben - zoals verwacht - de Europese kampioenschappen turnen voor heren in de Gruga- hal in Essen beheerst. Van de in totaal 23 te verdelen medailles gingen er tien naar de Sowjet- Unie (5 gouden, vier zilveren en een bronzen), vier naar Bulgarije (2-1-1) en drie naar Oost-Duits- land (0-1-2). In tegenstelling tot een week gele den bij de titelstrijd in Kopenha gen, die voor wat de toestelfinales een vrijwel complete Oosteuro pese aangelegenheid was, kon den enkele Westeuropeanen ook nog een strootje meepikken uit de medailleruif. De Fransen kwamen er het beste af met twee maal brons voor Michel Boutard (paardvoltige) en Henri Boerio (brug). De drie Russische vertegenwoor digers en de Bulgaar Stojan Deltsjev, die de zeskamp op zijn naam bracht en later de vrije oe fening won, hebben de titelstrijd beheerst. De grote man was de 18-jarige Europese jeugdkam pioen Bogdan Makoets. De be gaafde Russische turner, die on getwijfeld de opvolger moet worden van Nikolai Andrianov, vergaarde vijf medailles: zilver in de zeskamp en twee maal goud (sprong en brug) verder zilver aan de ringen en brons (gedeeld met Boerio) bij de voltige. Van de zes titels die in de toestelfi nales te vergeven waren, gingen er vijf naar de Russen. Naast de twee van Makoets kreeg ook Alexander Ditjatin twee keer goud omgehangen. Hij zegevier de aan de ringen en deelde de eer ste plaats bij het paardvoltigeren met de Hongaar Georgyi Guc- zoghy. De titel aan het rek ging niet naar de Westduitse favoriet Eberhard Gienger, die in de zeskamp een zeker medaille verspeelde door een misser bij het voltigeren, maar naar Alexander Tkatsjev. Gienger, die in de zeskamp op rek een score van 9,85 punten had gemaakt, ging in de toestelfinale de mist in (9,40) en werd slechts vijfde. DEN HAAG - Edward Maasdijk van de zwemvereniging De Zijl uit Leiden is één van de tweëen- twintig zwemmers die geselec teerd is voor de interlandwed strijd tegen Groot Brittannië. De Nederlandse zwemploeg komt op zaterdag 26 en zondag 27 mei in Montfoort in actie. VLISSINGEN - Jan Raas heeft za terdag in Vlissingen de derde Omloop van de Boulevard, een criterium voor beroepsrenners, op zijn naam geschreven. Raas ontsnapte negen kilometer voor de finish uit een kopgroep van zes renners. Hij kreeg gezelschap van de Belg Ferdi van den Haute, die hij in de eindsprint klopte. De Fransman André Chalmel heeft gisteren de 76ste editie van de wielerwedstrijd Bordeaux-Parijs gewonnen. Hij legde de 584 kilo- meteren 500 meter afin 12 uur, 25 minuten en 12 seconden. Dat is een gemiddelde snelheid van 47.061 km per uur. De Fransman Regis Delepine eindigde als tweede. Van Springel werd der de. Het was de eerste grote over winning van de dertigjarige Chalmel, die zegevierde in een sterk gedevalueerde koers. Slechts dertien renners met nauwelijks naam of faam, namen in het afgelopen weekeinde deel. Francesco Moser deed gisteren in de Ronde van Italië wat van hem werd verwacht in de tijdrit van Caserte naar Napels nam hij af stand van zijn concurrenten en kwam daardoor in het algemeen klassement nog vaster op de eer ste plaats. Quiseppe Saronni, het 22-jarige Italiaanse talent, moest 26 secon den prijsgeven, maar behield de tweede positie in de algemene rangschikking. Ties Kruize DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Wim van Heumen heeft Ties Kruize weer een plaats gegeven in de selectie voor het Neder landse herenhockeyteam. De 26- jarige Hagenaar, die zaterdag met zijn club Klein Zwitserland voor de derde achtereenvolgende maal kampioen van Nederland werd, speelde op 2 april 1978 in Buenos Aires voor het laatst voor het nationale team. Dat was tij dens de met 2-3 tegen Pakistan verloren finale voor het toernooi om de wereldbeker. "Na een blessureperiode heb ik er altijd naar gestreefd weer bij Oranje te komen", aldus Kruize. "Ik ben blij dat het nu gelukt is" Van 25 tot en met 28 juni speelt Ne derland in Moskou in een vier- landentoernoc.i met verder Po len, Oost Duitsland en de Sowjet- Unie. Strafcornerspecialist Paul Litjens (kampong) is voor dat evenement niet beschikbaar. Dimick-Hattersley-Durdun .inviteerden. De prognose kwam niet uit, want alleen Bengi Durdun, die al 2.15,04 achter zijn naam had staan, pakte met zijn tweede positie een ereplaats, overigens op maar liefst 2,5 minuut van de Hongaarse winnaar Szekeres. Toch zal het VS-drietal de volgende keer weer van harte welkom zijn in Nederlands hoofdstad, want zij maakten door hun speels, maar van wege het hoge aanvangstem- po ook riskant loopwerk de Amsterdamse marathon tot een interessant gebeuren, waarin alleen de sterksten, en vooral de meest koele atleten vooraan overeind bleven. Dat daarbij ook Cor Vriend was, die vierde werd. stemde het nationale marathonwereldje tot tevredenheid. Na afloop op de overvolle Dam - naar schatting volgden 50.000 mensen deze marathon, die voor het eerst begon en ein digde in het verkeersvrije hartje van Amsterdam - zei Cor Vriend: „Die Amerika nen liepen in het begin ge woon te spelen, maar verga ten daarbij niet keihard te lo pen. Een riskante zaak, dat zou later blijken". Cor Vriend, die zich binnen vier weken aan zijn tweede mara thon waagde, omdat Maas sluis voor hem een afknapper was geworden, had het goed gezien. Na de finish kon hij tevreden kijken naar de ach terstand van slechts 16 en 34 seconden op resp. de Ier McDaid, in 1977 in Amster dam tweede achter de toen met 2.12,46 razendsnelle Amerikaan Bill Rodgers, en op de snelste Amerikaan nu, Bengi Durdun. Alleen het verschil met de win naar, de 32-jarige Hongaarse boekhouder Ferenc Szekeres, die via 2.14.45,6 zijn van de EK van Praag, waar hij veer tiende werd) daterende per soonlijk record met precies een minuut verbeterde, was erg groot. Deze gebrilde Szekeres, begin van dit jaar nog elfde in de wereldcross-titelstrijd, was de enige die zich waagde aan die snelle Amerikaanse ope ning, waardoor er na 15 km een tussentijd van even bin nen de drie kwartier op de klokken kwam. Szekeres weigerde Durdun en de pas 22-jarige Chuck Hattersley, van wie de Amerikanen ver wachten dat hij over enkele jaren de voetsporen van Bill Rodgers zal drukken, te laten gaan. Cor Vriend kwam hierdoor wat te zwemmen, totdat de Belg Michielsen en later de Ier McDaid en de Duitser Orthen zich bij hem voegden. Het was toen ongeveer halfweg koers, en daar begonnen de problemen voor Hattersley, die later zelfs moest uitstap pen. De derde Amerikaan, John Dimick (dit jaar met 2.11.53 razendsnel) had ook al problemen ontmoet en moest tenslotte met de 21ste plaats genoegen nemen. Szekeres haalde al na 25 km de finitief een streep door deze Amerikaanse „berekening". Moeiteloos kwam hij los van Durdun, zijn voorsprong op bouwend tot ruim twee minu ten. Durdun's tweede plaats kwam niet meer echt in ge vaar, al kwamen McDaid en Vriend, die hun krachten heel goed hadden verdeeld, nog vrij dichtbij. Cor Vriend, die bij afwezigheid van de van blessures herstel lende Roelof Veld en Ko van der Weijden als enige Neder lander met voorzichtige olympische aspiraties was gestart, hield zich voortreffe lijk en toonde meer dan ooit vechtlust. De door het NOC geëiste tijd van 2.14 kwam voor de 30-jarige Brabander, die als beste tijd 2.14,32 heeft staan, nog niet in zicht. „Was ook nog niet gepland", al dus KNAU's trainingscoor- dinator Bob Boverman. „We denken dan meer aan de ma rathons verder in het seizoen, de Nederlandse kampioen schappen in Enschede, al zijn echte t< iptijden ook daar vaak moeilijk te verwezenlijken. Ja, en dan wat later mogelijk in New York, waarvoor we invitaties hopen te krijgen", aldus Boverman. die verdei van zijn selectie Henk Nugte- ren en Jack Valentin als goe de zesde en achtste zag finis hen, maar meer had verwacht van Gerard Mentink, Wies van Houten en Henk Kalf „Vergeet echter niet dat het nog vroeg in het seizoen is en we een voor de trainingsin- tensiteit heel beroerde wintel achter de rug hebben".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19