„Spijt" verdrijft vreugde na zege Quick Boys: 2- RCL laat zich door 'bejaard Yolendam in slaap sussen: 1-1 Noordwijk houdt 'open huis' Speelden we altijd maarzo RBB kan voorsprong niet vasthouden: 2-2 SPORT MAANDAG 21 MEI 1979 SPORT Katwijk nog niet veilig RIJSOORD - Katwijk-trainer Frans v.d. Zeeuw reageerde na afloop van de teleurstel lende 1-0 nederlaag bij Rij- soord: "Katwijk zit op het ogenblik vast. Ondanks het harde werken wil het maar niet lukken. Maar ik denk, dat we ons in de komende 3 wed strijden nog wel zullen revan cheren". Die revanche zal voor de Kat- wijkers hoognodig zijn, want door de resultaten van de af gelopen weken is de positie op de ranglijst van de tweede klasse danig verslechterd en moet men zelfs gaan spreken van degradatiezorgen. In de wedstrijd tegen Rijsoord hebben de Katwijkers wel de kans gehad om zich van het degradatiegevaar te ontdoen. Tegen het tamme Rijsoord kon Katwijk zonder al te veel moeite een overwicht op bouwen, maar meer dan een schot op de paal van Jan v. Dijk in de 23ste minuut lever de dat niet op. Na de pauze werd verdediger Pieter Varkevisser vervangen door Arnold Boers. Al na 5 minuten leek deze aanvallen de ingreep vruchten af te werpen, toen Boers alleen voor Rijsoord-doelman An- tonk v. Steen afging. Een tref fer leverde dit evenwel niet op. De enige uitval van Rij soord in de tweede helft had wel succes, toen John v. Oos- zanen langs Kees Koelewijn kon schieten (1-0). Een slotof- fensiefvan de Katwijkers kon het onverdiende verlies niet meer voorkomen. Van Harskamp stopt penalty NIEUW-LEKKERLAND - Ter Leede is geslaagd in de opzet één punt te behalen in de wedstrijd tegen kampioen spretendent Nieuw-Lekker- land: 0-0. De formatie van trainer Jan Turkenburg (die volgend seizoen de Amster damse derde klasse-club Vlug en Vaardig onder zijn hoede neemt) lijkt zich door dit behaalde resultaat defini tief uit de degradatiezorgen te hebben gewerkt. Ter Leede dat praktisch gedu rende de gehele wedstrijd met de rug tegen de muur stond zag het zo belangrijke punt vier minuten voor tijd nog bijna in het niets ver dwijnen. Nico v. d. Fange haalde toen Kees de Bruyn in het strafschopgebied onder uit. Arie van der Ham belastte zich met het nemen van de penalty. Zijn inzet werd ech ter op schitterende wijze ge-, keerd door Wim van Hars kamp. Nieuw-Lekkerland dat vooral in de eerste helft een groot overwicht kende strandde voortdurend op de stugge Ter Leede-verdediging, waarin Nico v. d. Fange en Michiel Krop de hoofdrollen vertolk ten. Na de pauze konden de Sassenheimers soms wel ge vaarlijk worden. De Ter Leede-voorhoede. waarin Frits Hoekstra vanwege een blessure ontbrak, kon enige kansjes echter niet in treffers omzetten. Een gelijkspel leek wel binnen de mogelijkheden te liggen, tot voor vier minu ten voor tijd, het noodlot leek toe te slaan. Wim van Hars kamp zorgde er echter voor dat het gewenste resultaat werd binnengehaald. BENNEKOM - Het woord onbe grijpelijk viel herhaaldelijk. Op zoek naar de oorzaken voor de zware 4-1 nederlaag die Noord- wijk bij Bennekom had geleden, wist niemand waaraan het nu ei genlijk precies had gelegen. Wel werd de hand onmiddellijk na de "uienpartij" (typering van Kees Karstens) diep in de eigen boe zem gestoken, maar hoe het nou zover had kunnen komen dat de ploeg, midden in een periode van herstel, als schietschijf voor een middenmoter had moeten funge ren, was voor spelers en trainer onverklaarbaar. Hoewel In de woorden van John Eelman school veel waarheid. Toen de oe- fenmeester aan het einde van de verliespartij (die overigens niet fataal hoeft te zijn, omdat alle toppers verloren) terugging naar het begin, kon hij zich vooral ver bazen over de wijze waarop de eerste twee snelle Bennekom- goals tot stand waren gekomen. "Niemand werd aangepakt, ze mochten zomaar doorlopen". Woorden die zijn hele team zich mocht aantrekken, maar die met name golden voor de centrale verdedigers. Vertaald naar de praktijk greep Noordwijk, toen het naderhand de hand zo eerlijk in eigen boe zem stak, dan ook precies de zere plek vast het hart van de defen sie. Daarin vertolkten laatste man Albert Spaanderman en doelman Kees van der Wiel zaterdag wel zeer onfortuinlijke hoofdrollen. Het zou echter niet eerlijk zijn alle schuld voor de forse Noordwijk- nederlaag alleen op dat duo te leggen. Van der Wiel mocht zich dan wel zwak tonen op hoge bal len, vooral de totstandkoming van de eerste twee tegendoelpun ten moest héél Noordwijk zich aantrekken. Het leek wel of de formatie in de eerste achttien mi nuten van de strijd open huis hield in Bennekom, waar de te genstander aanvankelijk vrijwel niets in de weg werd gelegd. En, ook dat moet gezegd, de plaatse lijke voetbalclub profiteerde er gretig van. Via Gardien, een vroegere C-speler van Wagenin- gen, die net te licht werd bevon den voor het betaalde voetbal en met trainer Van der Weerd mee verhuisde naar de zaterdag-eer steklasser. Koppend verzorgde hij al rond de vijfde minuut de 1-0 en zijn goede doorzetten had na achttien minuten ook 2-0 tot ge volg. Met een nieuwe kopstoot passeerde hij Van der Wiel an dermaal, maar Albert Spaander man leek nog corrigerend te kunnen gaan optreden. Op de doellijn moest de laatste man de bal daartoe "terughalen" tenein de de paal te ontwijken en voor hij die actie had voltooid, had de toegesnelde Gardien alsnog toe geslagen. Pas daarnaa leek Noordwijk te be seffen dat het aan een voetbal wedstrijd bezig was. De formatie werd veel attenter, ging eindelijk eens via de "lijnen" spelen en zet te de tegenstander onder lichte druk. Het leidde tot een zeer leep gevonden doelpunt van Hans Westgeest, die met een bewust boogballetje de 2-1 over de iets te ver voor zijn doel geposteerde goalie Drost mikte. Een kwartier voor de pauze leken alle mogelijkheden voor Noord wijk daarmee aanwezig, omdat er veel agressiever werd gevoet bald. In die periode echter deed de absentie van een echte spits zich voelen. Hans Plaatzer die nu in de punt van de aanval was ge posteerd (omdat John van Dijk ziek was geweest) werkte naar vermogen, maar is natuurlijk geen echte puntspeler. Dat hij toch' nog eenmaal dichtbij een treffer kwam, onderstreepte dan ook alleen dat Noordwijk in die fase sterker was. Bennekom werd echter gered door de gong en sloeg in de tweede ronde hard toe. Eerst via een knappe vrije trap van laatste man Oelderik (ex-prof van Wagenin- gen) die de bal met veel effect naar 3-1 stuurde; daarna via een kopbal van middenvelder Wim van Zwam. Halverwege de twee de helft stond Spaanderman daarbij opnieuw op de goede plek. Via zijn borst en de grond stuitte de bal echter zo vreemd weg, dat hij finaal miste, waarop het leer het doel ingleed: 4-1. Al het risico dat Noordwijk, met de extra-aanvaller Van Dijk voor Tio en het één-tegen-één spel (Spaanderman en Van der Veen stoven veelvuldig vooruit), ach terin had genomen, was daarmee vergeefs gemaakt. Zelfs mocht het Eelmanteam zich nog geluk kig prijzen dat de score niet hoger was opgelopen, nu er ook op die va banque-manier "open huis" was gehouden. Enerzijds bleven goals uit omdat bij Bennekom spits Gardien zich moest laten zakken naar het middenveld, ten behoeve van de twee veel minder trefzekere spitsen v. d. Kraat en Zeiler. Anderzijds omdat de lat en.Albert Spaanderman zich nog op de "goede" plaats bevon den. Voor Noordwijk was ook de op zich duidelijke 4-1, al "onbegrijpe lijk" genoeg PAUL DE TOMBE VOLENDAM - Het was alsof de Volendammers het voorvoeld hadden: slechts tweehonderd toeschouwers hadden de moeite genomen om de wedstrijd Vo- lendam-RCL (1-1) te gaan bekij ken. De thuisblijvers kregen ge lijk, want de wedstrijd ontaardde, zeker in de tweede helft, in een zielig partijtje zomeravondvoet bal. Deze gang van zaken was precies in het straatje van de oud profs, die immers een oude ploeg (gemiddelde leeftijd 28 jaar) heb ben en die meer voor hun plezier dan voor de punten spelen. Trainer John Huguenin had het al lemaal zo goed bedacht voor de wedstrijd: "Speel een hoog tem po en ga de duels stevig aan, daar hebben zij (Volendam) een broer tje aan dood". Inderdaad leverde dat na 10 minu ten spelen reeds een schitterend doelpunt op. Een goed lopende aanval over links besloot Ab Braat - hij is weer helemaal terug - met een knappe voorzet, die door Dick van der Bijl koppend werd afgerond (0-1). Meestal vormt zo n doelpunt de aanzet tot meer pit bij althans één van de ploegen. Het tegendeel was waar. Volendam bleef vol harden in lekker tikwerk in een ongemeen rustig tempo (met als grote uitzondering centrumspits Jan Leeflang, die Cees Ruis her haaldelijk te snel af was) en de Leiderdorpers gingen het tempo van de thuisclub overnemen. De Roodwitten probeerden met korte combinaties in laag tempo de "Jonken" van Volendam tot zinken te brengen, maar helaas ontbrak de techniek hiervoor en was het enige resultaat een ont stellende mate van balverlies. Volendam maakte hier uiteraard geroutineerd gebruik van en was steeds meer te vinden in de buurt van doelman Brandt. Aanvoerder Koos Haneveld pro beerde de aanvalsgolven tot staan te brengen door de buiten- spelval enkele malen open te trekken, maar juist dan bleek de organisatie zwak en kon toen reeds worden vermoed, wat in de 40ste minuut waarheid werd. Weer ging de buitenspelval open, maar nu was het Hans Braat die bleef hangen en aanvoerder Jan "Kip" Jonk kon ongestoord op doelman Brandt afgaan. Listig gaf hij een boogballetje over Brandt heen, die hem onmiddel lijk vastpakte. Scheidsrechter Dolstra liet doorspelen, maar zag tot zijn schrik de bal via het kei harde veld over de deklat stuiten. Alsnog, ondanks vele, terechte protesten van RCL-zijde gaf hij een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. Een klein tikje naar Kees Kras was voldoende voor een verwoestend schot dat eerst tot stilstand kwam tegen het net achter Brandt (1-1). Na rust was aanvankelijk Volen dam, vooral door toedoen van Jan Leeflang de betere ploeg, maar allengs zakten de oranje hemden, wat de conditie betreft, terug. Zeker, nadat Sjoerd Teske Cees Ruis was komen vervangen - David 3randt ging op Leeflang spelen en maakte hem praktisch onzichtbaar - drukte RCL Vo lendam ver terug. Het ogen schijnlijke slotoffensief liep op niets meer uit dan enkele gemiste kansen (V. d. Bijl, V. Gemerden en Heemskerk) en was gedoemd te mislukken door enerzijds een tekort aan rust in het spel (Van Gemerden) en anderzijds een schromelijk tekort aan zelfver trouwen (Plijter, Hans Braat). Volendam was dik tevreden met het gelijkspel en was in gedach ten reeds by de "Dijk" op zater dagavond. RCL .wilde nog wel, maar was aan vallend totaal onmachtig en speelde niet bepaald verstandig. Twee minuten voor tijd had Ben Heemskerk de twee punten toch nog mee kunnen nemen, maar in kansrijke positie faalde ook hij, waarna de bal bij Dick van Berkel Bijl terecht kwam, die eveneens JAN VAN DUYN KATWIJK - Méér nog dan blijheid overheerste zaterdagmiddag, di rect na de tweestrijd Quick Boys- DOVO, in Katwijkse kringen be rouw. Nadat de vreugderoes, te weeggebracht door de 2-1 winst op de Veenendaalse koploper, was weggeëbd en plaats had ge maakt voor realiteitszin, raakte Quick Boys innig omstrengeld door een knagend gevoel van spijt. Trainer Arie Lagendijk verwoordde die wrevel in een simpel, allesuitdrukkend zin netje: "Als de jongens twee we ken terug tegen Zwaluwen zo goed hadden gevoetbald, dan zouden we op dit moment nog een rol met betrekking tot het kampioenschap hebben ge speeld". Lagendijk heeft, het is bekend, de beschikking over een ideale mix ture van onverzettelijkheid en talent, die, het bleek ook zater dag, goed veldspel té sporadisch hand in hand laat gaan met tast baar resultaat. In tegenstelling tot eerdere edities in dit seizoen liet Quick Boys zich nu tegen DOVO niet door het tra ditionele gebrek aan alertheid, voor het doel van de tegenstan der, op een dwaalspoor brengen; vond er, met uitzondering van de slotfase, geen afkalving van de Katwijkse aanvalsdrift plaats. "Mijn spelers wilden juist deze wedstrijd winnen", verklapte Arie Lagendijk later, "ze hadden de goede motivatie". Wat al in de openingsfase bleek, toen de thuisclub DOVO bru taalweg op eigen helft opsloot. De later terugzakkende Nico Kuyt stond in die periode geregeld aan de basis van goed opgezette aan vallen, terwijl hij, al ruimtedek- kend, DOVO-spelmaker Herman Veenendaal wel de gelegenheid gaf om het volk zijn rijke arsenaal aan raffinement te demonstreren, maar hem nooit 'de lengte' gaf om echt gevaarlijk te worden. Quick Boys kon zich zodoende opmaken voor de uitvoering van "Operatie DOVO". Een 'guerilla- actie', die de thuisclub in eerste aanleg vooralsnog geen succes opleverde. Teun v.d. Plas bij voorbeeld miste na een Kuyt- Van Duyn-Zandbergen-combi- natie door te lang treuzelen een unieke kans en Freek Rienks zag een inzet door middenvelder Jan Ditewig van de doellijn gewerkt. Na 25 minuten evenwel sloeg de paniek in de achterste linie van de Veenendalers in al zijn hevig heid toe op het moment dat Nico Kuyt een lange dieptepass ver zond, die door het zwakspelende duo Ylkema-Houtriet werd ge mist, waardoor Bart Zandbergen op beheerste wijze zijn eerste sei zoensgoal aan mocht tekenen: 1-0. Na dat openingsdoelpunt begon de DOVO-defensie gaandeweg steeds meer onzekerheid uit te stralen. Slechts door noodoplos singen (goalie Kranenburg moest een kopbal van Rienks in twee keer tot corner verwerken), te kort aan koelbloedigheid aan De openingstreffer van Quick Boys in wording. Bart Zandbergen gaat cp beheerste wijze DOVO-doelman Kees Kranenburg verschalken. Quick Boys-zijde (Van Duyn en Van Rooyen kopten onder een voorzet van Teun v.d. Plas door) en pech (Van Rooyen knalde kort voor rust rakelings voorlangs) bleef DOVO voor een grotere achterstand gespaard. Onmiddellijk na de doelwisseling echter mocht Quick Boys alsnog de verdiende oogst binnenhalen van het tevoren zo behoedzaam ingezaaide 'aanvalszaad'. Al ge beurde dat uitgerekend in een fa se, waarin DOVO bezig was het spelbeeld te verleggen. Na een vrije schop van Steef v.d. Ooster kamp kopte Arie Haasnoot het ronde voorwerp uit eigen veste weg, de bal kwam vervolgens bij de goedspelende Teun v.d. Plas die linksback Van Kooten met enkele schijnbewegingen mis leidde, waarna de naar voren ge stormde Haasnoot de door hem zelf ingeleide aanval briljant af rondde: 2-0. Merkwaardig genoeg zakte Quick Boys na dat doelpunt weg. De nonchalance sloop in de ploeg en er werd opvallend zwak uitver dedigd. Nico Kuyt stond daar na 60 minuten als het ware model voor toen hij het speeltuig min zaam aan Benno Wormgoor inle verde. Via Veenendaal werd ver volgens Van den Oosterkamp in geschakeld, die keihard 2-1 aan tekende. Waarna het geïnjecteerde DOVO in de resterende tijd nog hevig kon 'solliciteren' naar de gelijkmaker. Doelman Theo Guyt, die niet in zal gaan op toenaderingspogin gen van AZ'67 en Volendam, wist echter venijnige doelpogingen van Veenendaal en Worm- goor(2x) bekwaam 'te pareren, waarmee hij de zege voor zijn ploeg veilig stelde. Een winst, die bij Quick Boys naast vreugde nóg meer spijt opwekte GERARD VAN PUTTEN. Nijkamp redt Lisser Boys LISSE - Lisser Boys is bezig alle zeilen bij te zetten om aan het de gradatiegevaar te ontsnappen. Na de zege vorige week op Ter Leede werd de eindsprint suc cesvol voortgezet, met zaterdag Be Fair als slachtoffer. De ge vaarlijke aanvalslinie van de Lis- senaren bewerkstelligde een 3-1 eindstand op het scorebord. Gerard Nijkamp was zaterdag de grote man by Lisser Boys Hoewel Be Fair het spel geruime tijd dic teerde was hij het die de gasten met twee fraaie treffers nekte. De Waddinxveners zetten de Lisser defensie van het begin af onder druk, zonder dat dit echter erg veel gevaarlijke momenten voor keeper Nico Groeneweg ople verde. In de 25ste minuut liep Wim Sluimer echter zijn tegen stander Koert van Rijn in het strafschopgebied op de hielen, toen deze vrij op doelman Groe neweg afstormde. Be Fair-uit- blinker Wim Bron had geen problemen met het benutten van de toegekende penalty. Een mi nuut later stond het weer gelijk. Piet Boot - verder weinig opval lend - tikte de bal door naar Ge rard Nijkamp, die zijn man om speelde en de bal in de boven hoek knalde: 1-1. De thuisclub kreeg hierna meer vat op de wedstrijd, waarna het in de 40ste minuut weer Nijkamp was die scoorde. Een uit een corner slecht weggewerkte bal schoof hij beheerst in het doel. Na rust probeerde Lisse door te drukken, maar het was nu Be Fair dat en kele gevaarlijke kansen kreeg. Nadat Wim Bron in de elfde mi nuut via Groeneweg tegen de paal had geschoten, trachtte Lis ser Boys de kleine voorsprong te consolideren. Met Gert Jan v.d. Valk als sterke bewaker van Jan van Rijn en Peter Schalk als in vallervoor Piet Boot lukte dit ook vrij aardig. Wel moest Groene weg in de '26ste minuut een fraaie safe verrichten na een gevaarlijke actie van Roskam. De Lisser aan vallers Jan v. Slooten en Ed Lan- gereis mochten 8 minuten voor tijd ook hun steentje aan de zege bijdragen. Een voorbereidende actie van Van Slooten stelde Langereis in staat een "beauty" van een doelpunt af te leveren. Met een omhaal verdween de bal in het net. RUUD DOBBELAAR Met Piet Haasnoot voor Henk Mor bis. startte RBB de tweede helft ook met een gigantisch offensief. Maar een nijpend gebrek aan overleg, stond lange tijd succes in de weg. T'.eh moest SV na 25 mi nuten onder de druk bezwijken. Haasnoot bracht zichzelf via een een-tweetje met Vreugdenhil in stelling en maakte van dichtby zijn faam van goaltjesdief eens te meer waar. Net als in de eerste helft, had die voorsprong een verlammend effect op RBB Een dekkingsfout bood SV-midden- veldcr Jan Wan i n u alle tijd om vernietigend uit te halen: 2-2. Waarmee Rijnsburgse Boys zyn eigen glazen ingooide BART JUNGMAN gers slechts twee maal, terwijl de Wassenaarse tegenstander aan zienlijk minder kansen nodig had om tot een zelfde score te komen. Des te merkwaardiger, gezien de voortvarendheid. waarmee Rijnsburgse Boys zichzelf op een voorsprong zette. Er was nauwe lijks een minuut gespeeld, toen Nico Zwaan tegen de lat kopte en Cor Vreugdenhil de terugsprin gende bal alsnog achter doelman Rob van der Linden werkte. Is dat voor de meeste ploegen een vertrouwenwekkende basis om door te gaan, zo niet voor RDB. De Rijnsburgers vielen ver krampt terug en de in de eerste hellt erg onzeker operenrende verdediging kreeg opeens han denvol werk. Het wekte dan ook geen enkele verwondering, dat SV'35 halverwege de eerste helft weer op gelijke vcet kwam. Ausputzer Wil Groenendijk ging in de fout, zag zich geconfronteerd met twee tegens'^inders, werd keurig uitgespeeld en SV-spits Jaap Grubben kon alleen voor Cees Star zijn harde werken met een treffer belonen. Een doel punt. dat een louterend effect had op Rijnsburgse Boys Er kwam weer snel- en doelgerichtheid in de offensieve acties en lukte het voor rust niet andermaal op voor sprong te komen, iedereen was er van overtuigd dat dat in de twee de helft wel zou gebeuren. De achter rechtsback Cees Bruis verscholen Piet Haasnoot schiet Rijnsburgse Boys naar een 2-1 voorsprong. RIJNSBURG - De mededeling via de luidspreker dat ook concur rent Nieuw-Lekkerland een punt had laten liggen in het duel met Ter Leede, mocht zich in een op gelucht gejuich van de Rijns burgse Boys-aanhang verheu gen. De teleurstelling over de puntendeling die hun eigen favo rieten met degradatiekandidaat SV'35 (2-2) waren overeengeko men, kon daardoor iets gemak kelijker worden weggeslikt. Niettemin zullen de meeste toe schouwers bij het terugdenken aan RBB-SV'35 voornamelijk ui terst doelrijpe kansen voor hun geestesoog zien verschijnen. Zelden zal een overwinning zo onnodig uit handen zijn gegeven als zaterdagmiddag in Rijnsburg. Uit de met vingers en tenen niet te turven hoeveelheid mogelijk heden, doelpuntten de Rijnsbur-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17