Feyenoord profiteert van Volendam-fouten Korte demarrage brengt Ajax zege PSY PEC komt goed bij weg Weinig interesse voor interland Oranje-Argentinië MAANDAG 21 MEI 1979 Roda JC zakt als kaartenhuis in elkaar KERKRADE (GPD) - Met een enorme smak vliegt de deur van de kleedkamer dicht. Roda JC staat op de tocht. Vandaar. Even later schuifelt Bert Jacobs over de drempel. Hij feliciteert Cor Brom met de 3-1-zege en zoekt vervolgens ruggesteun tegen de muur van de gang. Beheerst; vuisten gebald in de broekzak ken. „Het zakt als een kaarten huis in elkaar. En de motivatie? Daar zal de trainer wel verant woordelijk voor zijn". Het oude liedje, maar dan in een nieuwe toonzetting. Een trainer die nu eens niet alles op de spelers af schuift. Primeur in het Neder lands voetbal. Roda JC heeft de deur achter een verloren seizoen met een flinke klap dichtgegooid. In nauwelijks tien minuten brak het ragdunne draadje dat Kerkrade nog ver bond met Europees voetbal. Doelpunten van Clarke, Tahama- ta en nogmaals Clarke, en het was gebeurd. Resultaat van een kwar tier Ajax-pressie; even versnellen na een bloedeloze eerste helft. Zó marcheert Ajax naar het kam pioenschap. Ajax speelt geen oogstrelend voet bal. Verre van dat. Wat de ploeg uittilt boven subtoppers als Roda JC, zijn het loopvermogen, de exacte timing in het afbreken van de opbouw van de tegenpartij en de verschrikkelijk goede defen sieve kwaliteiten. De ploeg met de beste verdedigers wordt kam pioen van Nederland. Ajax dwingt een tegenstander con stant tot balverlies. In Kerkrade werd daar vooral Terry Lees de dupe van. Ajax zet zijn lijnen uit en bekijkt het dan verder allemaal erg rus tig. Wijnberg op Nanninga; Meutstege en Everse, de vleugel verdedigers, opereren strikt posi tiegebonden. Ajax kan zich ge duld en terughoudendheid per mitteren. De ploeg heeft slechts enkele kansen nodig om een wedstrijd te beslissen. Dat is ty pisch Ajax. Afgezien van een kopbal van Schoenaker kreeg Ajax de hele eerste helft geen enkele moge lijkheid of iets wat daar ook maar op leek. Roda JC creëerde er drie. De manier waarop Adrie Koster de zijne verprutste, was illustra tief voor de versukkeling waar aan de Kerkraadse ploeg ten prooi is gevallen. Zijn slepende blessure heeft hem ook een men tale klap bezorgd. Falen, oog in oog met Piet Schrijvers, was de keiharde consequentie. Roda JC gelooft er niet meer in. Het publiek wordt apathisch. De ploeg heeft te veel tegenslagen moeten incasseren. De spelers lopen vaker in de Ziektewet dan op het voetbalveld. Bert Jacobs: „Ik heb niets meer. Geen alterna tieven. Ajax kan iets compense ren. Wij niet". Zonder Ling en met de geblesseer de Schrijvers, wiens knie elk moment op slot dreigt te sprin gen, accelereerde Ajax na de rust. Toen viel Roda JC, dat het in de eerste helft aardig had kunnen bijbenen, pijlsnel door de mand. En al had het eerste doelpunt (kopbal van Clarke uit een vrije trap van Lerby) volgens Bert Ja cobs „nooit mogen vallen", de tweede treffer was een direct ge volg van de Ajax-tactiek. Uit de eerste de beste aanvallende actie van Wim Meutstege scoorde Ta- hamata 0-2. Even later werd het 0-3 door Clarke, die de roos trof nadat Jongbloed een schot van Arnesen in eerste instantie had afgeweerd. Ten slotte nog - als pijnstiller zonder effect - een doelpunt van Nanninga. Ajax een stap dichter bij de titel. Roda JC kan zich gaan opmaken Bert Ja cobs wees na afloop in die rich ting. „Belangrijk is dat iemand als Adrie Koster weer de oude wordt. Wat hem betreft zal de medische therapie op het nieuwe seizoen gericht worden". Vier wedstrijden voor het einde van de competitie is het bij Roda JC een kwestie van uithuilen en op nieuw beginnen. Jan Jongbloed is geheel "uitgespeeld" en Ray Clarke scoort i Arsenal praat met Neeskens LONDEN (ANP) - Terry Neill, de manager van Arsenal, is gisteren naar Barcelona vertrokken om met Johan Neeskens over een mogelijke verbintenis te praten. Neill werd vergezeld van Don Howe, de coach van de Londense club. Het duo heeft van de raad van directie van Arsetjal een vrij brief gekregen met betrekking tot de voorwaarden, waaronder Neeskens ingelijfd mag worden. Neeskens, die categorisch ontkent, dat hij een principe-accoord met New York Cosmos heeft bereikt over een vijfjarig contract, heeft laten doorschemeren dat hij voor een tweejarig verblijf bij Arsenal een bedrag van 250.000 pond (één miljoen gulden) wenst te ontvan gen. ZWOLLE - PSV, dat zaterdag avond in Zwolle een belangrijk punt heeft laten liggen, treurde na afloop om de door scheids rechter Draaisma afgekeurde treffer van Lubse, maar niet over het doelpuntloze gelijkspel in het duel met PEC/Zwolle. De forma tie van Kees Rijvers kon immers niet anders dan tevreden zijn met de puntendeling, want PEC Zwolle hield de strijd volledig in evenwicht en is zelfs enkele ke ren dicht by een doelpunt ge weest. Van Beveren stak echter in grote vorm en onderstreepte dat met een aantal spectaculaire reddingen. Vooral in de eerste helft leek het er niet op dat PSV jacht maakt op een plaats in het UEFA-Cuptoernooi. De Eindho- venaren beperkten zich tot een afwachtende houding, waardoor PEC alle gelegenheid kreeg het initiatief naar zich toe te trekken. Het leverde al in de derde minuut een uitstekende kans op voor Hoekstra, die dank zij een snelle reactie van Van Beveren niqt tot scoren kwam. PSV schrok er niet wakker van, maar bleef volhar den in pogingen via een trage aanvalsopbouw de Zwolse de fensie met een dieptepass te ver rassen. Een uitzichtsloze taktiek, omdat Van der Kuylen op het middenveld voortdurend bewees dat hij zich in een vormcrisis be vindt. Poortvliet was de enige, die nu en dan voor pressie zorgde, en hij was na een half uur ook dicht bij de openingstreffer. Hij kopte de bal echter tegen de on derkant van de lat. In de tweede helft zag het er dan toch naar uit dat PSV tot meer dadendrang bereid was. Er werd veel feller en directer gespeeld, en het resultaat liet ook niet lang op zich wachten. Al in de derde minuut scoorde Lubse, maar scheidsrechter Draaisma annu leerde de treffer op advies van de grensrechter wegens hinderlijk buitenspel van Rene van de Kerkhof die later nog een gele kaart zag. "Een onbegrijpelijke beslissing, want het was een glas- zuiver doelpunt", zei Kees Rij vers later. Lang duurde het PSV- overwicht daarna niet meer PEC kwam terug en kreeg via Hoek stra nog kansen de strijd te be slissen. Van Beveren voorkwam echter dat er verandering kwam in de 0-0 stand. Eredivisie Sparta-FC Den Haag M W-Haarlem FC Utrecht-G A Eagle PEC Zwolle-PSV NAC-VW FC Twente-Vitesse Volendam-Feycnoord Roda JC-Ajax 1-3 5 4 47 77-27 12 2 44 54-17 8 5 42 5,5-22 6 7 40 76-39 7 8 37 47-29 4 12 32 43-39 12 9 30 52-41 11 10 29 36-45 8 12 28 41-41 16 8 28 29-38 14 9 28 34-44 9 12 27 39-48 12 11 26 22-42 12 12 24 28-41 12 12 24 35-58 8 16 20 34-50 12 14 20 25-58 6 20 14 20-68 Eerste divisie Exeelsior-Dordrecht5-0 Groningen-Heerenveen 1-1 Wageningen-Fortuna SC1-0 FC Vlaardingen-Heracles 2-1 Eindhoven-De Graafschap3-1 Telstar-SW 0-0 Helmond Sp.-Amersf1-2 FC Amsterdam-Veendam4-0 Cambuur-Willem II0-0 Groningen 32 18 9 5 45 55-27 Excelsior 31 19 6 6 44 67-28 Fortuna SC 33 15 12 6 42 54-34 Willem II 32 14 13 5 41 53-30 Eindhoven 32 11 16 5 38 41-27 Wageningen 32 14 10 8 38 49-39 Den Bosch 32 14 10 8 38 47-37 Graafschap 32 13 10 9 36 51-39 Amsterdam 32 10 10 12 30 45-38 Heracles 32 10 10 12 30 41-39 Telstar 32 10 10 12 30 35-40 Heerenveen 33 9 11 13 29 32-34 Veendam 32 11 6 15 28 41-56 SW 32 9 9 14 27 37^45 Vlaardingen 31 7 12 12 2fi '5n Helmond Sp32 9 8 15 26 40-53 Cambuur 33 8 10 15 26 31-51 Amersfoort 32 7 7 18 21 30-67 Dordrecht 33 5 5 23 15 32-77 Stand vierde periode Wageningen Vlaardingen Amersfoort 5 4 1 0 9 14-4 4 3 1 0 7 10-1 5 3 117 10-5 5 2 3 0 7 8-5 5 2 3 0 7 5-3 1. Kist (AZ'67) 2. Clarke (Ajax)22 3. De Jong (Roda JC)17 4. Gritter (FC Twente) 14 5. Ling en Lerby (beiden Ajax) .12 7 Van Veen (FC Utrecht). Van der Kuylen, Peters (Feyenoord) 11 BULGARIJE NAAR WINST SOFIA (ANP) - Het Bulgaarse voetbalelftal heeft zaterdag in So fia een wedstrijd voor groep één van het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap te gen Ierland met 1-0 gewonnen. Negen minuten voor tijd scoorde Tsvetkov. Er waren 25.000 toe schouwers. De stand in groep één: 1. Noord Ierl. 5 3 1 1 7 6-5 2. Engeland 3 2 1 0 5 9-4 3. Ierland 5 13 15 6-5 4. Bulgarije 4 1 1 2 3 3-6 5. Denemarker 5 0 2 3 2 9-13 Het Hongaarse voetbalelftal speel de zaterdag in Tiflis in groep zes gelijk tegen de Sowjet Unie: 2-2. Bij de rust was de stand 1-1. Het scoreverloop was: 23e minuut Tsjesnokov 1-0,33e Tatar 1-1,63e Pustai 1-2, 75e Sjengoejelia 2-2. De stand in groep zes: 1. Griekenland 5 2 1 2 5 12-7 VOLENDAM (GPD) - Feyenoord beleefde dan toch een gouden dag. Niet alleen omdat de formatie van trainer Vaclav Jezek zelf in en tegen Volendam even de middelmatigheid van de ploeg (met name voor rust liep men meer tegen zichzelf te voetballen dan tegen Volendam) terzijde schoof om in een tijdsbestek van een minuut de overwinning (2-0) veilig te stellen. Maar ook omdat de overige twee clubs die nog azen op een plaats in het UEFA-Cuptoernooi (PSV en AZ '67) respectievelijk één en twee punten verspeelden. 4 6-8 Eddy Trey tel laat zien hoe een doelman mee kan voetballenHij t 4. Sowjet Unie 3 1113 4-4 duel met de doorgebroken Jan Plat. Jezek bleef ondanks de winst koel in zijn reactie. „Naarmate de eindstreep naderbij komt, wordt de spanning in de groep groter. Door die spanning worden er fou ten gemaakt, wordt er veel bal verlies geleden en worden er on nodige kansen weggegeven. Het pleit niet voor Volendam dat ze ZEIST (GPD) - Ajacied Simon Tahamata is toegevoegd aan de selectie van het Neder lands elftal, dat morgenavond in de Zwitserse plaats Bern de vriendschappelijke wedstrijd tegen wereldkampioen Ar gentinië speelt. Het duel wordt gespeeld in het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de FIFA, de we reldvoetbalbond. Tahamata neemt de plaats in van PSV'er Ernie Brandts, die door een knieblessure heeft moeten bedanken voor het Nederlands elftal. Zater dagavond, na afloop van de wedstrijd PEC Zwolle-PSV, meldde Brandts zich bij bondscoach Jan Zwartkruis af. gistermiddag, Zwartkruis zat thuis aan de opstelling van Oranje te sleutelen, wist de bondscoach nog niet of hij in de plaats van Brandts een an dere speler aan de selectie zou toevoegen. Uiteindelijk koos Zwartkruis wel voor een extra speler. Tot een van de kandidaten be hoorde Ronald Spelbos van AZ'67. Deze heeft echter last van maagklachten. Voor het duel van AZ'67 tegen NEC had Spelbos twee injecties gekregen, maar helemaal fit voelde hij zich toch niet. Zwartkruis voegde tenslotte Simon Tahamata aan de se lectie toe. Over de komst van Johan Neeskens bestond gister avond nog enige onzekerheid. Tijdens de huldiging van FC Barcelona ter gelegenheid van het behalen van de Euro pa-Cup voor bekerwinnaars werden de emoties Neeskens te veel en viel hij flauw. Op advies van zijn arts dook Neeskens vrijdag in Barcelo na onder om tot rust te ko- KNVB-official Jan Huijbregts: „Elftalbegeleider Jack van Zanten heeft woensdag met Neeskens afgesproken, dat hij zich maandagochtend op Schiphol zou melden. Daarna hebben we niets meer van Neeskens gehoord. We mo gen dus aannemen, dat hij er bij zal zijn". Voor het duel tussen Nederland en Argentinië, dat door de NOS-tv dinsdagavond recht streeks zal worden uitgezon den, bestaat overigens maar weinig belangstelling. In het stadion van Bern is plaats voor 56.000 toeschouwers. Gisteren waren pas enkele duizenden toegangsbewijzen verkocht. Bij de televisie maatschappijen is de wed strijd ook niet erg in trek. Het duel wordt behalve in Ne derland en Zuid-Amerika verder alleen uitgezonden in Hongkong, Saoedi-Arabië, Zuid-Korea en Tunesië. Brandts: eruit Voor de FIFA is dat een finan ciële tegenvaller. De voetbal federatie had gehoopt aan te levisierechten 780.000 gulden over te houden. Nu zo weinig landen belangstelling hebben - Engeland en West-Duits- land laten bijvoorbeeld ver stek gaan - ontvangt de FIFA aan de rechten hooguit de helft. Het totale jubileum kost de FI FA ongeveer 1,3 miljoen gul den. Naast de jubileumwed strijd tussen Nederland en Argentinië is er een receptie voor afgevaardigden van de 146 landen, die bij de FIFA zijn aangesloten. Voorts staat op het programma de ope ning van het nieuwe FIFA- kantoor, dat 12 miljoen gul den heeft gekost. Ook is er een banket en de voorpremiè re van de film 'Argentina 78'. daar geen gebruik van hebben gemaakt", aldus Jezek. Het mocht dan niet voor Volendam pleiten dat het het overwicht in de eerste helft niet in doelpunten kon uitdrukken, het pleitte evenmin voor de tactiek van Feyenoord-oefenmeester Jezek, die in zekere zin verantwoorde lijk was geweest voor de onrust in eigen ploeg. Immers, Jezek of ferde in de eerste plaats midden velder Wim Jansen opnieuw op om - bij afwezigheid van Van Til - de positie van libero in te nemen, gaf René Notten opdracht Vo- lendeftns spits Dick Bond als een schaduw te volgen en liet door de andere spelers een zo consequen te mandekking uitvoeren dat er voor eigen kwalitatief voetbal nog nauwelijks ruimte was, laat staan voor Volendam. De voet ballers uit het vissersdorp kregen niettemin kansen maar profi teerden er niet van omdat de aan val juist in het duel tegen Feye noord meer af- dan aanwezig was. Zo kreeg Volendam in de ope ningsfase drie kansen op rij, die evenwel een prooi werden van de Rotterdamse achterhoede, om dat óf Blad óf Kramer niet attent genoeg reageerde. Hetgeen Jezek na afloop deed op merken: „Ik heb Volendam dit seizoen wel eens beter zien voet ballen, zeker in aanvallend op zicht". Binnen negen minuten in de tweede helft had Feyenoord tweemaal toegeslagen, door twee kleine momentjes van ongepaste ongehoorzaamheid in de Volen- damse defensie. Momentjes ook waarover trainer Mak later zou opmerken: „Die mogen in zo'n wedstrijd eigenlijk niet voorko men, maar ze doen je op z'n mo ment wel de das om". Ongelukkig Eerst sloeg Petursson in de achtste minuut toe, na een pass van Not ten. Koelbloedig nam hij aan, passeerde even slim als mooi verdediger Molenaar en liet ver volgens doelman Hoek kansloos: 0-1. Nog geen minuut later was het opnieuw raak. Dit keer kwam de pass van Wim Jansen, die Pe tursson de ruimte instuurde. De IJslander verlengde de bal naar de meegekomen Peters, die het leder in de voeten van Dick Boer schoof. Even ongelukkig als on verwacht schoof hij de bal terug op doelman Hoek, die kansloos was: 0-2. Dat was te veel voor de ploeg, die bij winst de plannen van voorzit ter Jan Guyt zou hebben opge volgd om de botter „Heen en Weer V", die ergens langs de dijk in Volendam in de takels hangt, te laten afbranden. Het getuigt aan de andere kant van realiteits zin om te stellen dat het nog niet helemaal is afgelopen met Vo lendam. „We moeten er maar nuchter onder blijven", stelde oe- fenmeester Jan Mak onomwon den, „ook al gaan we een paar moeilijke wedstrijden tegemoet. Maar we zullen ze toch moeten spelen". Zoals Volendam in feite ook, zon der ook maar een moment echt gevaarlijk te zijn geweest, de tweede helft tegen Feyenoord uitspeelde. Een tweede helft die bol stond van irritaties bij de spelers (Stafleu betaalde de prijs voor een middagje douw- en trekwerk met een forse en kelblessure) en bij de supporters, van wie er één in was geslaagd om met een broodmes op de tribune te komen. Uit balorigheid be landde dat mes in het doelgebied van Volendam-keeper Hoek, met dezelfde vaart als waarmee de hoge ballen in het doelgebied van Feyenoord terecht kwamen in het slotoffensief van Volendam. Het enige verschil was dat het mes wel'de scherpte had die de aanval van Volepidam zo node miste. Valke mag voor anderhalf miljoen weg ROTTERDAM (GPD) - Het be stuur van Sparta heeft officieel te kennen gegeven afstand te willen doen van Michel Valke. Dat wil zeggen indien de nieuwe werk gever minimaal anderhalf mil joen w:.l neertellen voor de ster speler in spe De 18-jarige Michel Valke heeft nog een contract met Sparta tot juni 1980. De in Zwijndrecht woonachtige linkermiddenvelder bereikte inmiddels al een principe-over- eenkomst met PSV, dat hem een jaarsalaris van meer dan hon derdduizend gulden netto wil be talen. Maar zelfs in Eindhoven staat men nogal huiverig tegen het door Sparta bedongen ver goedingsbedrag. Een bedrag dat overigens niet in nieuwe spelers zal worden geiinvesteerd maar zal dienen om het schrikbarende exploitatietekort van de Rotter damse eredivisieclub aan te zui veren. Sparta-penningmeester Floor Bouwer liet tijdens het weekein de weten dat met nog geen enkele club officieel is onderhandeld. Feyenoord heeft inmiddels zijn pogingen om Valke in te lijven gestaakt. Harrie Melis, de linksbuiten die vo rige week een nieuw contract te kende bij Feyenoord, praat in de loop van vandaag met het Haagse bestuursduo Hartmann-De Vis ser over een tijdelijk dienstver band op huurbasis in het Zuider park. Bij FC Den Haag wil men geen verder gebruik maken van de diensten van Jan Verheyen. die terugkeert naar Wacker Inns bruck.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13