Amerikaans bedrijf veroordeeld tot ruim 20 miljoen schadevergoeding Executie van Spenkelink staat vast Plannen voor vele Joodse nederzettingen in 1980 Politiek biedt Italianen nauwelijks perspectief meer Chinezen „TE GRIJP verbreken gesprek in Vietnam UW EIGEN - DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? ZATERDAG 19 MEI 1979 KAREN SILKWOOD OKLAHOMA-CITY (AFP/UPI) - Een federale jury in de Ameri kaanse stad Oklahoma heeft gis teren de nucleaire onderneming Kerr-McGee schuldig bevonden aan radio-actieve besmetting van een van haar werknemers, Karen Silk wood. Het bedrijf moet on geveer 22 miljoen gulden scha devergoeding betalen aan de na bestaanden. De zaak tegen Kerr-McGee was aangespannen door Karen Sil- kwoods vader, namens haar drie minderjarige kinderen. De jurv kwam tot haar uitspraak na vier dagen van beraadslagingen. Karen Silkwood overleed in 1974 by een auto-ongeluk, juist toen ze op wegwas naar een journalist van de New York Times, met be zwarende documenten over de volgens haar ontoereikende vei ligheid in het bedrijf van Kerr- McGee in Oklahoma. In de ver ongelukte auto zijn de documen ten niet teruggevonden. Enkele weken voor het ongeluk was vastgesteld dat zowel mevrouw Wegens radio-actieve besmetting Silkwood als haar appartement radio-actief besmet waren. Deju- ry moest uitmaken of het bedrijf voor deze besmetting verant woordelijk is, of dat mevrouw Silkwood de besmetting aan zichzelf te wijten had. Volgens Kerr-McGee is Karen Sil kwood besmet toen ze opzettelijk plutonium mengde met urine monsters. Ze zou het bedrijf in diskrediet hebben willen bren gen door met deze monsters aan te tonen dat de werksituatie bij Kerr-McGee onveilig was. Zo zou ook haar woning radio-actief be smet zijn geraakt. De familie Silkwood zegt dat het bedrijf wist dat de vrouw be wijsmateriaal verzamelde voor de vakbond, om aan te tonen dat de veiligheidsvoorschriften niet werden nageleefd. Om haar ver haal ongeloofwaardig te maken zou Kerr-McGee de indruk heb ben willen wekken dat mevrouw Silkwood zelf verantwoordelijk was voor het naar buiten smok kelen van plutonium, waardoor zowel zijzelf als haar apparte ment besmet raakten. Kerr-McGee produceerde brand stof-staven voor kernreactors. Het bedrijfwerd in 1975gesloten. De familie kwam met getuigen die verklaarden dat Karen Silkwood met belastende documenten op weg was naar de journalist, toen ze bij een auto-ongeluk de dood vond. Kerr-McGee produceerde getuigen die vertelden dat het bedrijf alle moeite had gedaan om de werksi tuatie veilig te maken, en de werknemers voor te lichten ov de gevaren Volgens de advocaten van de fami- lie-Sükwood was aan de werk nemers nooit verteld dat pluto nium kanker kan veroorzaken Kerr-McGee heeft in een rapport aan de commissie voor kernener gie geen verantwoording kunnen geven voor ongeveer 40 pond plu tonium, dat geschikt is voor kernbommen. Volgens het be drijf is die vermiste hoeveelheid achtergebleven in buizen in de fabriek, maar volgens de familie is dit een bewijs te meer dat het bedrijf de veiligheid verwaar loosde. De jury heeft nu geoordeeld dat Kerr-McGee verantwoordelijk moet worden geacht voor Karen Silkwoods besmetting, al blijven nog veel vragen in het omvang rijke dossier onbeantwoord. Er volgt nog een proces over de toedracht van het onopgehelder de auto-ongeluk. Woensdag in Florida WASHINGTON (GPD) - John A. Spenkelink, Amerikaan van Nederlanse afkomst (zoon van een in Nijverdal gebo ren vader), zal woensdagmorgen in de staatsgevangenis van Talahassee Florida worden terechtgesteld. Robert Graham, de goeverneur van Florida, heeft het bevel tot executie gisteren getekend. Spenkelink zal daarmee de eerste ter dood veroordeelde worden, aan wie sedert de herinvoering van de doodstraf, een doodvon nis wordt voltrokken. Onmid dellijk na Spenkelink zal een an dere ter dood veroordeelde, Will Jasper Darden, om het leven worden gebracht. Gevreesd wordt dat met deze terechtstel lingen de weg wordt vrijgemaakt voor het voltrekken van de von nissen aan vele honderden ter dood veroordeelden die in de do dencellen zijn opgesloten. Spenkelink werd veroordeeld we gens moord op een reisgezel, Jo seph Scymanciekwicz in februari 1973. Toen hij de moord pleegde was hij voortvluchtig uit een Cali- fornische gevangenis waar hij wegens beroving met geweldple ging zat opgesloten. Spenkelink had een lange straflijst - zijn slachtoffer een nog langere. De gratie-raad die de goeverneur moest adviseren over het al dan niet voltrekken van het dood vonnis heeft kennelijk geen doorslaggevende betekenis toe gekend aan het argument van Spenkelinks advocaten, ge steund door een reeks van getui genverklaringen, dat hun cliënt van nu een geheel ander mens is dan degene die in eerste aanleg voor terechtstelling in aanmer king kwam. Spenkelink heeft al zijn beroeps mogelijkheden nu uitgeput. Het Amerikaanse opperste gerechts hof had in een eerder stadium geweigerd zijn zaak opnieuw te overwegen. Een beroep op het feit dat de rechtspraak discrimi neerde, omdat moordenaars van een blank slachtoffer zwaarder zouden worden gestraft dan die met een zwart slachtoffer, werd niet als geldig argument aan vaard om herziening van het vonnis te rechtvaardigen. Het is de tweede maal dat tegen Spenkelink een doodvonnis werd bekrachtigd. De eerste maal gebeurde dat door een andere goeverneur, Robin Askew, nadat de gratie-raad het vonnis onaan getast wenste te laten. De be roepsmogelijkheden die toen nog bestonden zijn nu niet meer voorhanden. Het Europese John Spenkelink Comité dat vrijdagmiddag door de advocaat van Spenkelink op de hoogte werd gesteld van de beslissing van de gouverneur van Florida, reageerde geschokt op het bericht. Eerder deze week stuurde het co mité een brief naar de Neder landse regering waarin men zijn teleurstelling uitspraak over de weigering van de regering om langs diplomatieke weg druk uit te oefenen op Amerikaanse in stanties WASHINGTON (DPA) - Bijna vier jaren lang heeft in de weten schappelijke bibliotheek van Los Alamos in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico een rapport met geheime gegevens van het ont stekingsmechanisme van water stofbommen voor iedereen ter inzage gelegen, zo heeft de Was hington Post gisteren meege deeld in een vraaggesprek met een deskundige van het Ameri kaanse ministerie van energie. Deze verklaarde dat de documen ten in 1975 bij vergissing waren vrijgegeven. VOETBAL - In de eerste divisie van de Engelse voetbalcompeti tie werd gisteravond één inhaal wedstrijd gespeeld. West Brom- wich Albion verloor op eigen veld van Europese bekerfinalist Not tingham Forest. Uitslag 0-1. JERUZALEM (Reuter) - Er zijn plannen voor de vestiging van 20 nieuwe Joodse nederzettingen in bezet Arabisch gebied in het ko mendejaar. Naar schatting zullen zich daar 58.000 Joodse gezinnen in de komende vijf jaar vestigen. Dit heeft de mede-voorzitter van de afdeling nederzettingen van de wereld-zionistenorganisatie, Matitiahoe Droblees, gisteren in Jeruzalem onthuld. Op een persconferentie zei hij dat hij nooit een vraag inzake ont ruiming van de westelijke Jor- daan-oever en de strook van Gaza door Joodse kolonisten in over weging zou kunnen nemen op de wijze waarop zij invevolgde het vredesverdrag met Egypte uit de noordelijke Sinaï worden ver dreven. Spanning Zijn mededelingen kwamen op een tijdstip van spanning binnen het Israëlische kabinet over de blauwdruk voor Palestijns zelf bestuur op de westelijke oever en in Gaza. Die kwestie leidde tot een botsing donderdag tussen premier Begin, die voorstander is van strenge beperkingen van het zelfbestuur, en de minister van defensie, Weizman, die een ver zoeningsgezinder lijn wil volgen. De toekomst van de Joodse neder zettingen is een belangrijk aspect van het autonomieplan. De Is raëlische blauwdruk zou voor zien in het recht van uitgebreide Joodse nederzettingen in de be zette gebieden. De verschillen tussen minister Weizman en premier Begin zou den echter meer van tactische dan van substantiële aard zijn. Weizman en enkele andere minis ters zouden van mening zijn dat zo'n harde openingspositie de Egyptenaren zou kunnen ont moedigen zodat deze in het ge heel niet zouden willen onder handelen. Premier Begin en zijn aanhangers zijn vastbesloten alles te doen om te voorkomen dat autonomie via een achterdeurtje zou kunnen leiden tot het vestigen van een Palestijnse staat. Heath weigert andere functie LONDEN - Oud-premier Edward Heath heeft een aanbod afgewe zen om Brits ambassadeur in Washington te worden, zo is gis teren door een Brits blad gemeld. Volgens de Evening Standard heeft premier Margaret Thatcher haar oude rivaal in de conservatieve partij gevraagd Peter Jay als am bassadeur in V.S. op te volgen. Heath noch het Britse ministerie van buitenlandse zaken leverde direct commentaar op het be richt. Heath werd vier jaar gele den in de partij verdrongen en sindsdien is de verstandhouding koel gebleven. Heath kreeg geen functie aangeboden in het kabi net van Thatcher. Volgens de Evening Standard heeft Heath Thatcher laten weten dat hij in het parlement wil blijven. Naar het blad meldde, zou de premier thans pogen te peilen of Heath wellicht wel secretaris-generaal van de NAVO zou willen worden. BANGKOK (UPI) - China heeft gisteren de vredesbesprekingen met Vietnam afgebroken en zou troepen samentrekken aan een nieuw front tegen Vietnamese strijdkrachten in Laos. Vietnam heeft Peking ervan be schuldigd "nieuwe militaire avonturen" voor te bereiden en 500.000 militairen aan de grens te hebben gelegerd. Afgevaardigden van China en Vietnam kwamen gisteren voor de vijfde maal in Hanoi bijeen. Na afloop zei de Chinese delegatie leider, Han Nianlong, dat de vol gende ronde in Peking zou wor den gehouden. Zijn afvaardiging zal Hanoi spoedig verlaten. Viet nam zei dat de Chinezen de eerste ronde opzettelijk en eenzijdig hebben beëindigd. Vietnam gaf China "de volle ver antwoordelijkheid voor de im passe". De Chinezen hebben de Vietname- zen verweten "domme trucjes" uit te halen om de punten van werkelijk belang aan de onder handelingstafel te ontwijken. De officiële persbureaus van beide landen spuiten duizenden woor den met wederzijdse beschuldi gingen van "verdraaiingen en belastering van nobele bedoelin gen". Zij zijn maandenlang niet zo heftig in hun uitlatingen geweest. COZUMEL(Mexico)- President Castro van Cuba brengt op het ogeblik een bezoek aan Mexico. Hier is hij in een levendig gesprek gewikkeld met buitenlandse verslaggevers. In bezet Arabisch gebied Volgens een bericht in de "Jerusa lem Post" heeft de premier in particuliere kring beloofd dat le den van een Arabische autono mie raad die een Palestijnse staat afkondigen, gevangen genomen zouden worden. Het plan van Begin voorziet niet slechts in Joodse vestigingen in afgelegen grensgebieden, zoals de voormalige regering van de arbeiderspartij voorstond, maar wil ook nederzettingen waar zeer veel arabieren wonen. Matitiahoe Drobless legde op zijn persconferentie de nadruk op dit thema. "Wij moeten leren samen met de Arabieren te leven en te wonen - tot een vriendschappe lijke wederzijdse verhouding te komen". Drobless had de pers conferentie georganiseerd als te genwicht voor verklaringen die de mede-voorzitter van de afde ling nederzettingen van de zio nistische organisatie, prof. Weitz had afgelegd. Hij drong er op aan dat de vestiging van nederzettin gen op de westelijke Jordaan-oe- ver beperkt zou worden tot de dunbevolkte Jordaanvallei. ADVERTENTIE Dat kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Juliar.astraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) S.v.p. In Moktotters Invultent i l«tor vakj* a.v.p. —n Mtar VakantlMdrM: straat postcode stad land WEL NVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postcode Clientnr w^nummef Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- men voor het ni vakantieadres. JV (Van c correspondent) ROME - In Italië is de toestand al tijd hopeloos, maar nooit ernstig. Het is een van de vele bittere ge meenplaatsen, die Italianen over zichzelf plegen te debiteren, en zoals in de meeste gemeenplaat sen zit er een kern van waarheid Er wordt nu al ruim een jaar gepraat over een economisch plan van minister Pandolfi, dat althans een gedeeltelijke oplossing zou kuunen bieden voor de enorme problemen waar het land mee worstelt. Maar nadat het aan een stuk door was heen en weerge- kaatst tussen partijen, vakbon den en ministeries, kwam de re gering ten val en werd het parle ment ontbonden, zodat het hele plan-Pandolfi weer voor onbe paalde tijd in een la is verdwenen en crisis en inflatie ongestoord voort kunnen gaan. Kou Pandolfi mikte vorig jaar «op een vermindering van de inflatie lot 12 procent in 1979, maar het ziet er nu al naar uit dat het zeker niet onder de 15 procent zal blijven en waarschijnlijk in de rest van het jaar nog hoger zal stygen. „Ho peloos" is, volgens voorzitter Theodoli van de Unie van Olie maatschappijen ook de toestand van de energievoorziening. In plaats van 5 procent te besparen op de olieconsumptie, zoals in ternationaal was afgesproken, heeft Italië in de eerste vier maanden van dit jaar 20 procent meer verbruikt en Theodoli voor ziet dat de vakanties zullen wor den bedorven door benzine- schaarste en dat de meeste Italia nen de komende winter in de kou zullen zitten. Maar „niet ernstig" luidt optimis tisch het oordeel van minister van nijverheid Nicolazzi. Hij meent dat er voldoende energie- voorraden zijn. en dat in geval van nood tijdig kan worden aan gekocht. Niettemin heeft Nico lazzi intussen een bezuinigings plan opgesteld, dat echter door deskundigen als dilettantistisch en totaal ontoereikend wordt af gedaan. Een ander levensgroot probleem is dat van het terrorisme, dat het laatste jaar steeds gevaarlijker vormen heeft aangenomen. Zelfs als het de justitie inderdaad ge lukt mocht zijn. met de arrestatie van Toni Negri en de andere lei ders van arbeidersautonomie, de hand te leggen op de strategische top van de Rode Brigades - wat verre van zeker is - dan nog. zo blijkt, is daarmee het terrorisme niet uitgeroeid. De Rode Briga des zelf zijn nog actief geweest na de arrestaties, onder meer met de bomaanslag, gevolgd door een regelrecht vuurgevecht in het hartje van Rome, waarna het hele commando, van 12-15 man, wist te ontkomen. En er gaat geen dag meer voorbij of een of andere proletarische wacht of gewapen de eenheid voor het communis me pleegt wel ergens in het land een bomaanslag, een persoonlij ke aanval op een politicus of een sabotagedaad tegen fabrieken en opslagloodsen. Zwarte Piet Voegt men bij dit alles nog de chro nische problemen als de werk loosheid, die vooral onder de jeugd dramatische vormen heeft aangenomen, de onderontwik keling van het Zuiden, de voort durende arbeidsconflicten (op dit ogenblik wordt er onderhandeld over de cao's in de bouw, de che mie, de metaalindustrie, de land bouw en de overheidssector), dan kan men zich gemakkelijk het hoofdschudden voorstellen waarmee de Italiaanse kiezers het spel van de politici gade slaan. Dat zij juist op dit ogenblik een on oplosbare regeringscrisis uitlok ten, die onvermijdelijk moest lei den tot kamerontbinding en ver vroegde verkiezingen, daarin zien veel Italianen nu precies het gebrek aan ernst, dat naar hun mening het ongeluk van dit land uitmaakt. De politici verdedigen zich zo goed ze kunnen. De com munisten. die in januari de crisis op gang brachten door hun steun aan de regering- Andreotti terug te trekken, schuiven alle schuld af op de christendemocraten, die zich naar hun zeggen niet hebben gehouden aan de afspraken die een jaar tevoren het kabinet mo gelijk hadden gemaakt In deze toestand, zo verklaarde hun leider Enrico Berlinguer, is de PCI het aan zijn prestige als grote partij en aan zijn kiezers (34,4 procent) verplicht een ultimatum te stellen: of de communisten komen in de regering of zy gaan in de oppositie De christende mocraten antwoorden hierop dat zij het tegenover hun eigen kie zers (38,7 procent) onmogelijk kunnen verantwoorden met communisten in dezelfde rege ring te gaan zitten. Het aanvaar den van communistische steun van buiten het kabinet is de uiter ste grens waartoe zy kunnen gaan Daarom ligt de schuld voor de crisis volgens hen uitsluitend by de PCI. die kennelyk onmo gelijke eisen stelde Tenslotte verwijten zij de derde party, die van de socialisten (9.6 procent) dat zy door hun weige ring toe te treden tot een coalitie zonder de communisten de enige andere mogelijkheid voor een stabiele regering hebben afge sneden - twee kleinere partijen, de republikeinen en de sociaal democraten, stemden hier wel in toe en maken nu deel uit van An- dreotti's demissionaire kabinet. Maar de socialisten keken wel uit: een dergelijke combinatie zou als twee druppels water lij ken op het vroegere centrum links. dat hun, met zyn steeds ge dane en nooit uitgevoerde belof ten van sociale hervormingen, niet anders dan stemverlies heeft opgeleverd In de discussies over toekomstige coalities telt de vierde partij, de neofascistische MSI van Giorgio Almirante, in het geheel niel mee Ze wordt door de anderen geme den als de pest en duikelde by de vorige verkiezingen van 9.6 naar 6.1. In een poging om enige par lementaire respectabiliteit te herwinnen, scheidde bijna de helft van de gekozenen zich in 1977 af en vormde een nieuwe party, nationale democratie Deze groepering heeft nog geen kans gehad te bewijzen hoeveel kie zers ze achter zich heeft, maar vry algemeen wordt verwacht, dat ze roemloos tenonder zal gaan. Van de kleine partyen hebben de •publikcinen (3 procentje voelige slag gekregen. Zy waren al dertig jaar lang de partij van Ugo la Malfa, een van de mar kantste persoonlykheden in de Italiaanse politiek. Kort na de laatste formatie, waarin Andreot ti hem vice-premier maakte, overleed hy. en het is de vraag of de party dit verlies ooit teboven zal komen. De sociaaldemocraten (3.4 procent) kunnen bogen op oudpresident Giuseppe Saragat. maar het is zeer de vraag of zy daarvan veel voordeel zullen hebben. Nog veel meer dan de socialisten hebben zij te lyden onder hun vroegere bondgenootschap met de chris tendemocraten dat zy bovendien in het huidige kabinet voortzet ten De enige minister die in Italië ooit in de gevangenis kwam we gens corruptie, Mario Tanassi. was eveneens een vooraanstaand partylid. De liberalen, een steeds bejaarder groepje conservatieven, waren by de vorige verkiezingen al ge daald tot 1.3 procent van de stemmen en er is niets dat erop wijst dat zy deze keer niet nog verder zullen zakken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9