Niemand tevreden met abortusvoorstel Nieuw onderzoek in „infuuszaak' Onderhandelen over tarieven gezondheidszorg BUITENOM 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: kamer leeg? lichten uit. BINNENDOOR Bureau cratisering vertraagt bouw FELLE KRITIEK OP WACHTTERMIJN VAN VIJF DAGEN Wetsontwerp kabinet: Eigen bijdrage nog niet van de baan Miljoenen- zwendel in Overijssel SCHOOLMEISJE NEERGESCHOTEN ARTS:HYGIËNISCHE SITUATIE ZIEKENHUIS ALARMEREND ZATERDAG 19 MEI 1979 WOERDEN (ANP) - Het tekort van 22.000 woningen in Zuid- Holland en de verminderde bouwproduktie in het alge- meen.is mede te wijten aan een voortschrijdend proces van bureaucratisering in Ne derland. Steeds meer mensen gaan zich door allerlei voor schriften met steeds minder dingen bemoeien. Dit heeft drs. H.J. Viersen, di recteur-generaal van volks huisvesting, gisteren ver klaard tijdens de jaarvergade ring van de Vereniging van Zuidhollandse gemeenten in Woerden. Drs. Viersen pleitte in zijn toespraak voor het ge ven van belangrijk grotere bevoegdheden aan de ge meentebesturen. DEN HAAG (GPD) - Vrijwel unaniem hebben de organisaties, die gisteren door de Tweede Kamer gehoord zijn over het abortusvoorstel van het kabinet, de daarin opgenomen wachttermijn van vijf dagen van de hand gewezen. Het Binnenhof vertoonde giste ren het gebruikelijke beeld wan neer ergems in het gebouw van de Tweede Kamer over abortus wordt gesproken: demonstreren de vrouwen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet- Van Agt wil de vaststelling van de tarieven in de gezondheidszorg langs minder centraal geleide, di rigistische, weg regelen. Het des betreffende wetsontwerp is daarom ingrijpend veranderd: ta rieven worden in beginsel via on derhandelingen overeengeko men, waarna zij worden beoor deeld in een centraal orgaan. Dat college ontwikkelt richtlijnen die dan weer goedkeuring van de centrale overheid behoeven. Dit blijkt uit de memorie van ant woord op het wetsontwerp tarie ven gezondheidszorg, die staats secretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) en minister Van Aardenne (economische za ken) gisteren bij de Tweede Ka mer hebben ingediend. Het gaat om een bijstelling van het wets ontwerp, zoals het kabinet-Den Uyl dat in 1976 indiende en waar op zware kritiek zowel uit het parlement als uit kringen van de gezondheidszorg zelf is gele verd. Andere inzichten van het huidige kabinet en inspraak van betrok ken organisaties hebben tot koersveranderinge n geleid, een lijn die mevrouw Veder eerder al had geschetst. Alle tarieven die via onderhandelingen tot stand komen gaan naar een orgaan, het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg, dat de plaats in neemt van het huidige Centraal Orgaan Ziekenhuistatieven UTRECHT (ANP) - „Ik ga er nog steeds van uit dat enige vorm van een verdere eigen Bijdrage nog niet helemaal van de baan is", al dus staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van volksgezond heid in een interview met het blad Medisch Contact. De bewindsvrouwe voelt zich in dit standpunt gesterkt door het feit dat de regeringspartijen CDA en VVD een vorm van eigen bijdra ge in de gezondheidszorg accep tabel achten. Mevrouw Veder is vol vertrouwen over haar eigen bijdrage-plan nen. Het zou haar verbazen als alles door de kamer wordt afge wezen. (COZ), dat zich alleen met tarie ven van ziekenhuizen en andere instellingen bemoeit. In de oorspronkelijke opzet van het wetsontwerp zou het Centraal Orgaan een taak hebben mede op het terrein van de inkomens in de gezondheidszorg. Ook zou het orgaan voor zijn richtlijnen af hankelijk zijn van wat de minis ters van volksgezondheid en economische zaken voorschrij ven inzake hoogte, opbouw en wijze van berekening van tarie ven. Nu wordt een situatie ge schetst waarbij de centrale over heid alleen de bevoegdheid krijgt aanwijzingen te geven voor de inhoud van de richtlijnen. ENSCHEDE (ANP) - Het regionale fraudeteam van de politie in Overijssel heeft na ruim een half jaar intensief speurwerk een uit gebreide zwendel met besloten vennootschappen aan het licht gebracht. Er was een bedrag mee gemoeid van ruim een miljoen gulden. De twee hoofdverdach ten zijn de Almelose caféhouder H. A. S. (39) en de 41-jarige J. O. W. A. W. V. uit Ede, die als direc teur van een economisch advies bureau in het net van de finan ciële knoeierij zat. Eenentwintig personen worden ervan verdacht het tweetal te hebben geholpen. Opzet van de twee hoofdverdach ten was bv's die op de financiële afgrond balanceerden over te nemen en na "het leeghalen er van" weer door te verkopen. Dat leeghalen bleek mogelijk door zich in de positie van schuldeiser te manoevreren. Soms gebeurde dit met medeweten van de be drijfsleiding, die daarvan ook een graantje meepikte, en in andere gevallen door de directie buiten spel te zetten. Dat gelukte via het aanstellen van een stroman in de top van het bedrijf. De invloed binnen de diverse firma's werd verkregen onder het voorwend sel deze uit het financiële moeras te trekken. De politie schat dat zeker enkele honderden "echte crediteuren" de dupe zijn gewor den. De kritiek op dit onderdeel van het wetsvoorstel was vooral fel van de kant van de artsen, de zieken huizen en de vrouwenartsen. De Nationale Ziekenhuisraad liet de speciale kamercommissie zelfs weten over dit punt beter het zwijgen toe te doen. „Met de vijf-dagen formulering kun je alle kanten op. Je kunt deze bepaling net zo goed schrappen, want je kunt er niets mee doen", aldus de vertegenwoordiger van de ziekenhuizen. Deze geluiden vielen ook te beluisteren in het betoog van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst (KNMG), een groep van hoogle raren en gynaecologen, maar ook hulpverleners zoals de Rutger- stichting, de NVSH, Stimezo en de vertegenwoordigers van de Bloemenhove-kliniek en de ac tiegroep "Wij Vrouwen Eisen". Opvallend was dat eigenlijk geen enkele organisatie, die door de Kamer gehoord werd, in kon stemmen met het wetsvoorstel van de ministers De Ruiter (justi tie) en Ginjaar (volksgezond heid). De algemene afwijzing, die reeds bleek uit de ingediende schriftelijke reacties, kwam voort uit twee uiteenlopende redenen: hetzij omdat het wetsontwerp niet ver genoeg ging, hetzij omdat de betrokken organisatie elke vorm van abortus afwees. Het Nederlands Artsenverbond verzette zich tegen elke vorm van abortus en stak haar steun voor het SGP-GPV-initiatiefwets ontwerp niet onder stoelen of banken. Het NAV wees op de traumatische ervaringen van vrouwen, die een abortus onder gaan hadden. De woordvoerder trok in dit verband zelfs een ver gelijking met het concentratie kamp-syndroom, waar oorlogs slachtoffers wel mee geconfron teerd worden. Op verzoek van de commissie zal het NAV deze be weringen nog met literatuur sta ven. Adoptieregeling De Vereniging ter bescherming van het Ongeboren Kind, de eerste anti-abortusgroep, die 's och tends aan het woord was geko men, wil dat een vrouw die twee maanden zwanger is en van haar kind af wil, dit meldt bij een staatsinstantie. Deze moet dan binnen vier weken een adoptie gezin voor het kind vinden. Lukt dit, dan moet abortus verboden worden. Lukt dit niet, dan moet abortus mogelijk zijn, omdat dan kennelijk niemand het kind wil. De vereniging wil verder een to taalverbod van het verkopen van voorbehoedsmiddelen. De verte genwoordigers van de Gerefor meerde Gemeenten wilden niet zover gaan., maar wezen er wel op dat het aantal abortussen sterk is toegenomen sinds het vrijgeven van voorbehoedsmiddelen. Le galisering van abortus zou de weg vrijmaken voor het aborteren van mismaakte kinderen en euthana sie (zelfdoding) bevorderen. De Stichting Medische Zwanger schapsonderbreking (STIMEZO) verklaarde liever geen wetsont werp te hebben, dan het voorstel van De Ruiter en Ginjaar. De vertegenwoordigers van de Haarlemse Bloemenhove-kliruek wezen de suggestie van de hand. dat abortus commercieel wordt geëxploiteerd. De medewerkers van Bloemenhove zijn in vaste dienst en de artsen worden, zoals gebruikelijk in de medische we reld, per ingreep betaald. „Van ons streven naar een klein batig saldo is vorig jaar zelfs niets te recht gekomen", aldus Bloe menhove. Bodegraver verwondt ook zichzelf AMSTERDAM (ANP) - De 17-jari- ge scholie M. Yap uit Amsterdam is gistermiddag door haar 22-jari- ge vriend uit Bodegraven neerge schoten in haar ouderlijk huis aan de Bestevaerstraat. Zij is ern stig gewond in het Slotervaart- ziekenhuis opgenomen. De vriend, de 22-jarige J. M. is eveneens in het ziekenhuis be land. Nadat hij met een pistool drie kogels op zijn vriendin had afgevuurd schoot hij zichzelf De Amsterdamse scholiere wordt weggedragen, nadat ze door haar jaloerse Bodegraafse vriend was neergecSr.en. door het hoofd en stak zich ook nog met een mes tot twee maal toe in de hartstreek. Dat bleek echter niet afdoende. Hij werd ernstig gewond naar het Wilhel- minagasthuis gebracht. Of zijn toestand kritiek is, is nog niet be kend. Achtergrond van de schietpartij was jalouzie van M., die zijn vriendin van ontrouw verdacht. Toen het meisje op zijn beschul digingen had gereageerd door in tranen uit te barsten, had hij dat opgevat als een bevestiging van zijn vermoedens en was gaan schieten. Nederlander vrijgesproken BANGKOK (ANP) - De 49-jange Piet van Breevoort is door het Thaise hooggerechtshof vrijge sproken van heroïnesmokkel. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag beves tigd. Eerder had de Thaise rechtbank Van Breevoort veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Het hoog gerechtshof vernietigde dit von nis en sprak Van Breevoort vrij op grond van zijn lage intelligen tieniveau. ASSEN (GPD) - De rechtbank in Assen heeft gistermiddag de zo genaamde „infuuszaak" voor na der onderzoek terug verwezen naar de rechter-commissaris. De ze krijgt van de rechtbank het verzoek na te gaan of mevr. Stij- kel-De Wilde - de enige van de drie dodelijke slachtoffers in de ze infuuszaak die in de tenlaste legging tegen de 35-jarige apo theker van het Asser Wilhelmina- ziekenhuis S. R. genoemd wordt - de besmetting via het infuus of op een andere manier opgelopen heeft. De stelling dat de dood van me vrouw Stijkel ook op een andere manier veroorzaakt kan zijn dan door een besmet infuus werd verdedigd door de arts-bacterio loog dr. J. S. Kuipers uit Haaren. Deze trad op als getuige van de verdediging op de middag van de tweede zittingsdag. Dr. Kuipers kwam op basis van een vertrouwelijk verslag van de de pendance van het streeklabora- torium in het Asser ziekenhuis tot de conclusie dat de hygiëni sche situatie in het Wilhelmina- ziekenhuis buitengewoon alarmerend" is. Het hele zieken huis zit volgens hem onder de bacterieën van de soorten als waarmee de tien infuuspatiënten op 1 maart vorig jaar besmet raakten. ADVERTENTIE „De directeur van dit ziekenhuis wist dit en heeft niets gedaan, de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid en het hoofd van de dependance van het streeklaboratorium wisten het en hebben niets gedaan. Er had op grote schaal een bacteriologisch epidemologisch onderzoek moe ten worden ingesteld", aldus dr. Kuipers, die voldoende aanwij zingen zei te hebben voor de stel ling dat de besmetting bij me vrouw Stijkel best op de opera tiekamer kan zijn ontstaan in plaats van door het infuus. Als die stelling juist zou zijn, zou de offi cier van justitie zijn hele bewijs - In het water langs de Trekweg in Den Haag is gisteravond het li chaam gevonden van de vijfjarige Radjinderkoemar Kallou uit die plaats. Het Surinaamse jongetje werd sinds ongeveer zes uur vrij dagavond vermist. De brandweer ging met duikers zoeken in het water langs de Trekweg, nadat daar langs de kant een schoentje van het jongetje was gevonden. voor het primair ten laste gelegde ondergraven zien. Andere getuigen en deskundigen waren het volkomen met dr. Kui pers oneens. „Nonsens", noemde drs. H. A. L. Clasener (arts-bacte rioloog van het streeklaborato rium) het. De directeur van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Bilthoven, dr. A. Manten, meent ook dat de shock toestand van de patiënten alleen te verklaren is uit een besmet in fuus. De door het Openbaar Ministerie op het laatste moment opgeroe pen getuige-deskundige prof. dr. F. Nelemans, buitengewoon hoogleraar in de farmacotherapie aan de Rijksuniversit eit van Utrecht, noemde het onwaar schijnlijk dat mevrouw Stijkel met dezelfde bacterieën op een andere manier besmet zou zijn geraakt dan de negen anderen. Desondanks vohd officier van justitie mr. L. C. M. Meijers dat met de uitspraken van dr. Kui pers de gezondheidszorg en het Wilhelminaziekenhuis dusdanig gemoeid zijn, dat hij een nader onderzoek wil. Mime (1) Pompoms Volgens de Dikke van Daleis de betekenis van het woord "mime": kluchtig gebaren spel. Zoziejemaarweerdatje je beter niet al te gauw op woordenboeken moet verla ten. Gebaren komen er ze kerlijk aan te pas, maar om het kluchtig te vinden moeten je karakter en je stemming wel aan bepaalde voorwaar den voldoen. Ik neem aan dat ikzelf niet aan die voorwaar den beantwoord, want ik vind mime wel ongeveer het aller ergste dat bestaat; een als ar tistiek tijdverdrijf geboek staafd gebeuren, waarbij ik al na de tweede minuut heftig naar het einde ga verlangen. Gelukkig maar voor de mi- meurs en mimeuses denkt niet iedereen er zo over, want dat zou nog weer nieuwe fru straties toevoegen aan wat miskend talent toch al mee te torsen heeft. In de NRC van afgelopen dins dag word ik desondanks deelgenoot gemaakt van een stuk droefenis binnen mime- kringen. De coöperatieve vereniging Grifteater klaagt: "of een kritiek nu positief of negatief oordeelt over een programma, daar gaat het niet om, maar vage bewoordingen als nietszeggend, boeiend, in teressant, wat moet je daar mee? We verlangen niet zo maar recensies, geen ver plichte stukjes, maar recen senten die de ontwikkelingen in de mime volgen en signale- Wel ja. een stukje in de krant is al niet goed genoeg meer. De recensent moet ook nog uit gebreid de overwegingen bij zijn vonnis bijsluiten. Liefst ook nog in de allernieuwste spelling van de coöperatie en de schrijfwijze "Grifteater" doet in dit verband het ergste vrezen. "Misschien is een mimer als een te ingewijd vakman niet geschikt voor de lezers, maar het moet iemand zijn die zich uitsluitend met mime bezighoudt, evenals een dansrccensent alles op zijn gebied volgt. Een betrok ken recensent kan een vak mee ontwikkelen", zo schrijft de coöperatie ook nog. Een prachtig idee, zeer zeker. De psychiatrische behandeling die een dergelijke bekla genswaardige ongetwijfeld zeer spoedig zal moeten on dergaan, zal vervolgens een monument worden voor de psycho-analyse. Want voor je vak naar mime te moeten kij ken, dat gun je zelfs je groot ste vijand niet. "De groep pompomgirls brengt een goede show, maar waar blijft hun kunnen met de stokjes?", schryft mevrouw Betgen bezorgd in deze krant en er klinkt ook nog iets van nauw verholen verontwaar diging in door. Mevrouw Bet gen is niets ontgaan bij de majoretten: "ik heb alleen de miss-majorette met haar stok zien draaien. De anderen de den dat niet." Daaruit mogen de pompomgirls in gemoede concluderen dat zij toch voornamelijk lawaaisoep op het concours in de Leidse Kooi hebben opgediend. Bij de Weigelia's uit Den Haag was het wel andere soep. An dere koek ook trouwens: "hun miss-majorette was een en al beweging. De stok ging meters hoog de lucht in." Majoretten dat is behalve een zelfstandig naamwoord ook nog een werkwoord. Ik majo- ret, jij majoret, wij zouden gemajoret hebben. Het is een wereld die verder reikt dan een mollig been alleen. Na tuurlijk zijn we allemaal zeer jaloers op die heren met de hoge hoeden op drie oktober in de calèche. Zij mogen de hele middag in de optocht dat benenwerk in ogenschouw nemen, zonder dat ze daar mee het odium van peeping torn op leeftijd op zich laden. De kont van het paard, al die glaasjes cognac bij de talrijke stops en de pompoms worden alsmaar mooier naarmate de uren verstryken. Wat wil je nog meer? Toch moet ook hier gevreesd worden dat veel verstilde schoonheid van het gebeuren deze eerbiedwaardige heren voorbij gaat, als men outsider is in deze glitterwereld. De ene pompom is de andere niet. Mevrouw Betgen stelde vast: "er waren groepen - ook in de A-groep - die heel wat meer met hun stokken deden dan zij. Zo'n pompom kan ieder een vasthouden Men slaat er niet bij stil Kind Mime (2) Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat ander bewegen en stilstaan op de Nederlandse planken dan wel zo'n pretjeis. Voor het drama en de kome dianten hoef je niet naar de schouwburg. De beste presta ties zie je in het algemeen door onze tonelisten op de STER verrichten. Zoals die Gelderman dat flesje afwas- middel in de palm van zijn hand houdt, zo moet ik het hem als Hamlet nog zien doen met de doodskop van zijn va der. Ik denk dat het gebaar met het afwasmiddel mooier overkomt bij dekijker. En, de hemel zij dank, het duurt in elk geval een tijd korter. Zo lijkt Kees Brusse op ver trouwder grond bovenop een olievat in Pernis dan in het amphitheater van Delphi. Mimespelers, dat zy erkend, blijven verre van de mam mon. Zij gesticuleren, maar naar de boodschap blijft het gissen. Daarmee olijven ze puur van binnen, maar ze zullen nimmer een rumboon mogen aanprijzen en als ze hem - in "kluchtig gebaren spel" - toch uitbeelden, zal Jamin er geen cent voor neer tellen. Idealisme kortom is in het geding. Zuiver als de kers in een kersenbonbon. De bijdrage van "keizer" Bo- kassa aan het Jaar van het Kind is niet onopgemerkt gebleven. De despoot heeft, zoals Amnesty International wereldkundig maakte, tussen de vijftig en honderd kinde ren laten ombrengen, omdat ze hem onwelgevallig waren bij een demonstratie "Kei zer" Bokassa was al eerder in het nieuws. Zo heeft hij eens hoogstpersoonlijk een cor respondent van een Ameri kaans persbureau in elkaar geschopt. Ook heeft hy zich als een wandelende replika van de wereldgeschiedenis op precies dezelfde wijze la ten kronen als anderhalve eeuw geleden Napoleon. Maar u weet het, het gold trouwens ook al voor Napo leon, al draagt een aap een gouden ring, het is en blijft een lelyk ding. De slachtpartij onder de kinde ren behoeft geen nadere kant tekeningen. De weerzinwek kendheid van Bokassa steekt die van tijdgenoten als Hit ier en Amin naar de kroon. Wat alleen zo extra verbijsterend werkt, is dat de imperator van het tropische regenwoud zo gemakkelijk de stereotypen overneemt, waarmee zijn gro te voorgangers negatieve publiciteit tegemoet traden. "De berichten van Amnesty International moeten op een misverstand berusten", heeft hij gezegd. "Wir habben es nicht gewusst". klonk het an derhalve generatie eerder. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7