Oosteinde valt uit boot bij aanleg kabel-tv Bioscoop moet in Voorschoten blijven [F@DfëD©c0giiDg<gIhi iie/dse agenda Wij worden gediscrimineerd99 AMRO-hoofdkantoor officieel geopend MJI. WARMOND - "Wij worden in feite gediscrimineerd door de gemeente Warmond". Deze woorden komen uit de mond van de heer A. C. van Moorsel, een bewoner van de wijk Oosteinde in Warmond. Hij reageert hiermee op de aanleg van de kabeltelevisie waarvan deze week de eerste aan sluiting in Warmond heeft plaatsgevonden. ningen vallen buiten het machti- gingsgebied dat is toegewezen door de PTT. Deze mensen vallen dus zonder meer uit de boot, om dat men geen toestemming heeft om hier aan te sluiten. Een kijkje op de tentoonstelling die gisteravond de afsluiting vormde van het bedrijvenproject waardoor leerlingen van de vijfde klas van de openbare lagere school "De Meerpaal" meer over het grootwinkelbedrijf aan de weet konden komen. Bij de vaststelling van het gebied waarin de kabel wordt aangelegd, is gebleken dat de kosten van de aanleg van de hoofd kabel van het centrum van Warmond naar de wijk Oosteinde veel te hoog zou den worden. Daarom heeft de gemeente besloten deze wijk, die ongeveer 60 woningen omvat, niet aan te sluiten op het kabel net. Van Moorsel vindt dat de gemeente Warmond de wijk Oosteinde be schouwd als een aanhangsel. Hij is van mening dat iedere wijk die deel uitmaakt van een gemeente van de voorzieningen die deze gemeente heeft gecreëerd ge bruik kan maken. Volgens Van Moorsel is het maar al te vaak ge beurd dat de wijk Oosteinde be nadeeld wordt door het feit dat deze wijk te ver af zou liggen van de dorpskern. VOORSCHOTEN - Er moet een bioscoop in Voorschoten blijven. Dit is de mening van de gemeen teraad die gisteravond bijeen kwam. Er bestaat hierover geen enkele twijfel. Wel wilde wet houder Marselis kwijt dat het niet de gemeente is die voor een •noodsituatie zorgt, maar de eige naren van het Green way-theater. In een gecombineerde commissie vergadering op 12 juni zal de ex ploitatie en de eventuele subsidie van het Greenway-theater wor den besproken. Daarmee ging de raad akkoord. Over de accommodatienota wilde D'66-er Aikens weten of er een nota of slechts een notitie kan worden verwacht. Ook PvdA- man Visser en de Christen De mocraat Valkenburg wilden spoed. Dit in verband met de in gediende plannen van de gym vereniging "Avanti" over het in- structiebad. Verschillende zaken wachten op de accommodatienota zoals plan nen met het Cultureel Centrum en hetlnstructiebad, maar tevens de plannen van de Jongeren huisvesting in boerderij "Corne- liahoeve". Volgens Visser van de PvdA bestaat er bereidheid tot een grotere zelfwerkzaamheid bij de jongeren. Met de toezegging van B en W dat ook dat laatste probleem met spoed zal worden behandeld in een commissievergadering ging de raad akkoord. De liberale fractie zorgde voor een opmerkelijke situatie. De twee aanwezige VVD-raadsleden (vier waren er afwezig) wilden een Voorschotenaar wel een vergun ning verlenen om zijn dakkapel te vergroten, hoewel de raadsad- viescommissie voor beroep- en bezwaarschriften had geadvi seerd dat niet te doen. Het besluit van de commissie geen vergunning te verlenen werd ook genomen met toestemming van de VVD-afgevaardigde. De libe rale raadsleden drs. Willemsen en mr. Van Gogh zeiden echter na mens de hele fractie te spreken, inclusief de afgevaardigde van de VVD in de Commissie. Burgemeester J. van der Haar. die dit alles maar hoogst opmerkelijk vond, zei dat de VVD de ver deeldheid binnen de fractie bui ten de raadszaal tot een oplossing moet zien te brengen. OEGSTGEEST - De voorstel ling van "En nog vele jaren", die vanavond onder auspi ciën van K en O in het aula theater van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest zou wor den gegeven, gaat in verband met ziekte van hoofdrolspeler Ton van Duinhoven niet door. Deze toneelavond is uilgesteld tot 8 september. Reeds ver kochte kaarten blijven tot die datum geldig. Een woordvoerder van de gemeen te Warmond zei dat er geen on derzoek gedaan was naar de extra kosten die de aansluiting van de wijk Oosteinde met zich mee zouden brengen, maar dat het gewoon veel te duur zou worden. Omdat er vanuit de wijk zelf geen reacties op de kabelaanleg zijn gekomen, gaat de gemeente er vanuit dat er niet veel belangstel ling voor is. De bewoners van de ze wijk hebben zich er echter al bij neergelegd dat er voorlopig geen kabeltelevisie komt. Volgens gemeentesecretaris Zoe temelk is het niet zo dat er in de toekomst helemaal geen sprake van zou kunnen zij n dat deze wij k niet aangesloten kan worden. Hij hoopt dat het aantal aansluitin gen hoger wordt dan nu geraamd is, en dat de extra opbrengsten die hieruit voortvloeien gebruikt kunnen worden om de kosten van de aanleg van de hoofdkabel voor een groot deel te dekken. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat dit in de nabije toekomst zal kunnen plaatsvinden. Een ander probleem treft 40 andere woningen die gevestigd zijn aan de overzijde van de plassen bij Warmond aan de Zijl. Deze wo- Vandaag open dag LEIDEN - Met het ontsluiten van een imitatiedeur opende de wethouder van economische zaken mevrouw Fase gis termiddag het nieuwe hoofdkantoor van de AMRO-bank aan de Stationsweg. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in een grote tent die op het parkeerterrein achter de bank was opgeslagen. De Leidse AMRO-directeur Van de Koppel leidde de bijeenkomst in met een historisch overzicht van het bankwezen in Leiden. Hij bracht in herinnering dat met de verhuizing van het Rapenburg naar de Stations weg in feite wordt gebroken met een traditie die teruggaat tot 1826. In dat jaar begon de firma Lezwijn en Eigeman aan het Rapenburg met een bankiers- en kassiersbedrijf. Van een van de oprichters Abraham Li- brecht Lezwijn is al die jaren een geschilderd portret bewaard gebleven. Omdat hij ook nog jarenlang wethouder van Leiden is geweest werd het portret gistermiddag aangeboden aan de gemeente. Er waren overigens nog meer geschenken. Zo kreeg mevrouw Fase een cheque van vijfduizend gulden, een gift die bestemd is voor de Stichting Vrienden van de Pieterskerk. De wethouder overhandigde die cheque later weer aan de stichtingsvoorzitter de heer Koningsveld. Ter afsluiting van de bijeenkomst namen de tientallen genodigden een kijkje in het nieuwe gebouw. Vandaag wordt er in het bankgebouw een open dag gehouden en bovendien is er een expositie over sleutels en sloten. LEIDEN - Een tentoonstelling voor ouders vormde gisteren de afsluiting van de "bedrij- venweek" die de openbare lagere school "De Meerpaal" aan het Broekplcin voor leerlingen van de vijfde klas had georganiseerd. "Uniek voor Leiden" is volgens schoolhoofd Johan Zwem mer dit project geweest, waarbij de 38 vi jfde-klassers het Leidse winkelbedrijf V en D door en door hebben le ren kennen. Hoogtepunt was voor veel leerlingen een bezoekdag aan V en D waarbij zij hele maal bij het verkoopgebeu- ren werden ingeschakeld. Zowel het publiek als het personeel behandelde de leerlingen als volwaardige verkopers en verkoopsters, was de ervaring van het per soneel van "De Meerpaal". Door kinderen op deze manier wegwijs te maken in een be drijf kunnen allerlei vakken soepel op deze concrete er varing aansluiten, vinden de leerkrachten van "De Meer paal". Schoolhoofd Zwem mer is van plan om volgend jaar weer een project voor vijfde-klassers te organise ren. De voorbereidingen „Bedrijven week De Meerpaal uniek voor Leiden" voor het project hebben ruim drie maanden in beslag genomen. Ook ouders waren betrokken bij onder meer de begelei ding van de kinderen bij de bezoekdag aan V en D. Me dewerkers van het bedrijf kwamen op de school infor matie geven over de gang van zaken. Een bezoek aan het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs leerde leerlingen ook meer over verkooptechniek. De Meerpaal wil contact gaan leggen met bedrijven die be reid zijn om volgend jaar een project te "herbergen". Het V en D-project zou eventueel door een andere school over genomen kunnen worden, zegt schoolhoofd Zwemmer. LEIDEN - Erg jammer voor het Internationaal Folklo ristisch Dansgezelschap dat de Leidse Schouwburg gisteravond zo slecht bezet was. Maar naarmate de dagen gaan lengen loopt het theaterbezoek in deze stad duidelijk terug. Het nog steeds door financiële zor gen in zijn bestaan bedreigde ge zelschap spreidde niettemin een flinke portie enthousiasme ten toon op het kleine Leidse po dium. Behalve een groo1 aantal dansen uit Oosteuropese landen als Hongarije, Roemenië, Joego slavië en Tsjecho-Slowakije werd er naast een stuk jonge, speelse folklore uit Israël een demonstratie gegeven van meer ingetogen, traditonele dansen van jemenitische joden, die veel al op bijbelse motieven zijn geba seerd. Het is niet eens zo zeer de respectabele virtuositeit, waar mee het gezelschap, dat trouwens ook zijn eigen beperkingen kent, waardering oogst, maar vooral ook het feit dat het een breed publiek op zo'n overtuigende, kleurrijke manier in kennis brengt met de rijkdom van de folkloristische kunst in het alge meen. Het is niet overdreven om te stellen, dat het IFD een buiten gewoon belangrijke taak vervult in het conserveren van dans- en muziekvormen, die hier anders wellicht verloren zouden gaan. Dat het uit twintig dansers en danseressen bestaande gezel schap, dat bovendien een in kwalitatief opzicht al even ver dienstelijk muziekgroepje om vat, behalve aan knap uitgekien de choreografieën ook veel zorg besteedt aan de kostumering, heeft de voorstelling van gister avond weer eens bewezen. PIETER C. ROSIER. Het vertrek van Andrs Kaart bij Collegium Musicum heeft een erfenis achtergelaten met een goede en een kwade kant. Om bij de laatste te beginnen: er dreigde een crisissituatie te ontstaan, die men vergoelij kend "verwarrende periode" heeft genoemd. Maar CM bleek van binnenuit sterk om de stoot te kunnen opvangen, en zij hebben dit op bewonde renswaardige wijze gedaan. De repetities zijn doorgegaan onder leiding van eigen men De goede kant van de erfenis is van artistieke aard. Vijftien jaar met André Kaart heeft Collegium Musicum vorm en inhoud gegeven, waarvan zijn opvolger zeker de vruchten kan plukken. Wanneer op volger Bruno de Greeve ech ter ook de artistieke evenknie van Kaart blijkt, ofschoon beider persoonlijkheid he melsbreed verschilt, dan is het duidelijk dat Collegium Musicum nu op rozen zit. De nieuwe dirigent heeft in één maand tijd duidelijk zijn stempel gedrukt op een pro gramma dat gisteravond in de Lutherse kerk werd gepre senteerd. Zijn rust, zijn ver fijnde artisticiteit, maar ook zijn stuwende kracht hebben indruk gemaakt. Als altijd was de programma keuze van dit studentengezelschap ook nu interessant, met knap ver tolkte Slowaakse volksliede ren van Béla Bartok die bij zonder moeilijk waren. De "Old wine in new bottles" - liederen van Gordon Jacob waren goed van afwerking. Bij het Requiem van Strate- gier hoorden we een heel en kele keer een lichte detonatie bij de alten, hetgeen vergeef lijk is omdat de harmonische structuur van dit werk verre van eenvoudig is. Het orkest kwam goed uit de verf met de Symphonie nr. 70 van Haydn. Het is bekend dat bij Haydn het tempo van het Menuet vrij hoog ligt, doch het leek ons bij deze interpre tatie wat al te snel en daardoor wat te grof. Nico van der Meel, vast dirigent geworden van het kamerkoor van CM, diri geerde Psalm 120 van Swee- linck en vijf liederen van Schumann, vervat in Roman zen und Balladen op. 67. Zij hebben dit knap gedaan, maar doen er goed aan op de uitspraak te letten (Frans!). BEP RIJNDERS Lezend uit eigen werk kwam zij o.a. tot 'Masturberen is een verfijnde manier van zelffol tering' en 'wij, meisjes, met onze leeuwebekjes onder tule rokjes'. Dit zijn zonder enige twijfel twee voorbeelden van Belgische beeldspraak. Zo ook: "Als ik je daar bemin (dialoog tussen twee lesbien nes) bemin ik mezelf. Een Belgische feministe deed Leiden aan. Om denkdisci- plines te doorbreken, die al lang doorbroken zijn. BERT KOEKEBAKKER In een slechts matig bezette Schouwburg voert dit duo gister avond met veel allure de Hongaarse sprongdans uit. LEIDEN - Ben Fey opende de rij in K. en O.'s Marekerk-or- gelserie. Deze organist be toonde zich opvallend sober, zo niet somber in de Echo- Fantasie in d van Sweelinck en in de Variaties over Psalm 116 van diens geestverwant Anthoni van Noordt. In het middendeel van het 5de Trio van Bach zelfs tragisch. Al lemaal historisch te rechtvaardigen. Het Mare- kerk-orgel wordt echter eerst specifiek Marekerk-orgel als het in de boenwas staat. Het wil glanzen, met heldere klank de ruimte vullen, dan gaat het naar de mensen toe. Mendelssohn's Praeludium en Fuga in G is een expositie (dat wil wat zeggen pal na Bach's Trio) van groot vakmanschap. Dit begon gang in fiet tempo te krijgen, warmte ook, wat zich doorzette in het tweede van de koraalvoorspelen van Reger (Jauchz 'Erd' und Himmel). Van heel ander karakter - rich ting Messiaen, Langlais - is hierna allerkeurigst tot bloei gebracht een compositie van Fey's Leidse collega-organist Wim van der Reyden: Prelu- de-Bicinium - Feestmuziek. Het orgel gaf er de kleurfines- ses voor, die er worden ge vraagd. Het werk stoelt op zeer gelukkige inspiraties. Welgevormde, licht primitie ve beelden met distinctie die voorbijgaan, dieren en pop pen ook, gewichtloos boven ostinate, sprekende grond- ritmen. Vluchtig en fijn gete kend. Heel mooi. KEES VERHOEF Tijdens dc pauze van de lezing van de Belgische schrijfster Monika van Paemel gister avond in het LAK-theater, ontspon zich een spontane dialoog tussen haar en de Leidse auteur Maarten 't Hart, die door tot de pauze aanwe zig te zijn van zijn belangstel ling voor de schrijfster en haar werk blijk gaf. Vanzelfsprekend ging dat ge sprek over de actuele realiteit van het feminisme in maat schappij en cultuur en de haalbaarheid ervan. Vóór de pauze had Monika, als gaste van de "Literaire Workshop" van het LAK nog beweerd, dat de creativiteit een univer seel gegeven is, terwijl litera tuur volgens haar nimmer een enkelvoudig gebeuren kan zijn. De taalcreativiteit bin nen deze contekst tot taalcen- suur leidt, werd als logisch Zij citeerde Oscar Wilde, die ooit eens heeft beweerd, dat er geen slechte boeken be staan, maar wel goed en slecht geschreven boeken. Monika van Paemel noemde o.a. Hadewijch, Anna Biens (in de Zuidelijke Nederlan den) en Saartje Burgerhart'en Aagje Deken als de voorloop sters van het feminisme. In het oude Griekenland zou den vrouwelijke auteurs pas tot aanzien komen, indien zij zich publiekelijk tot lesbien ne verklaarden. Met Carry van Bruggen werd, volgens Monika, een eerste emancipa- tiegolf gesignaleerd. Het avantgardisme achtte zy in veel gevallen te snobistisch om een werkzaam aandeel in de ontwikkeling en bewust wording van het feminisme te hebben. Zij relativeerde haar voorbeelden aan tekstfrag menten van o.a. Heinrich Böll en Günter Grass. Voor een uitverkochte zaal speelde "gisteravond in het Rijnlands Lyceum in Oegst geest het Leiden English Speaking Theatre twee een- aeters van Harold Pinter. Voor de pauze werd 'A night out opgevoerd en erna 'The lover'. 'A night out', gaat over een jon ge man met een inmense moederkompleks, dat hij op wonderlijke wijze kwijtraakt. De karakters werden door de ESTA-spelers goed aange voeld. Met name de hoofd personen, Albert Stókes, de zoon, Paul Devilee, en zijn moeder, Hanneke van Beve- ren, vielen op door juiste spelhantering. Het na de pauze opgevoerde 'The lover' gaat over een echtpaar dat een schijnverto ning ophoudt. Zij spelen dat zij allebei een minnaar heb ben, maar in feite zijn zij dat zelf. 'The Lover' is een van de beste een-acters van Pinter. Ge lukkig kon ESTA goed over weg met het gegeven. Een aardige zeker niet storende vondst was het intermezzo spel op de saxofoon door Bob Rigter. Wanneer men enigs zins bekend is met jazz mu ziek van het zelfs functioneel. Rigter speelde namelijk over andere: "Loverman", en aan het eind het zeer toepasselij ke: "You have changed". 'Thelover' werd uitstekend uitgevoerd door Bets Knot tenbelt (Sarah) en Rick van Vliet (Richard). Uitstekende timing, een goede inleving, en veel gevoel voor humor lag hieraan ten grondslag. Gesteld kan worden dat het in grote getale opgekomen publiek geen spijt van hun onderneming hebben gehad. Genoten werd van twee pri ma een-acters, sterk spel en het prachtige droge oer-En- gels. Een goede voorstelling dus dat het ESTA-debacle in het verleden met "Separate tables" ruimschoots goed maakte. LOUIS CORNELISSE. ZATERDAG 19 MEI 1979 ZATERDAG Sanders, Levend aal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt. 9.30-17 uur. Leidse Schouwburg, Brabants Kollek- tief voor Teaterprojekten uit Brussel met 'Blindvliegers' van B. Morrison, 20.15 uur. LAK-Theater, Projekttheater met 'Ani- rike', 20.30 uur. Microtheater, Oude Vest 35, toneelgroep Imperium met 'Metgesloten deuren' van Sartre, 21 uur. Stadsgehoorzaal, Residentie-Orkest o.l.v. Kirill Kondrasjin, 20.15 uur. Augustinus, avond over homofilie, 21 Hot-House, Vrijetijdscentrum, jazzcon- markt, 9-17 u Buitenbad Wassenaar, vlootschouw modelboten, 10-12 uur. SVLV-terrein, Voorschoten, 3e park- loop, 10.30 uur. Kosterpad, Zoeterwoude, rommel markt, 9.30 uur. De Vogelweide. Leiderdorp, expositie 1 K O, 12-17 uur. ZONDAG Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802 Haarlemmerstraat 73 B, Femke, ont moetingscentrum voor vrouwen, 13-16 Dorpskerk, Wassenaar, MAANDAG Ontmoetingscentrum, hoek Bohuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 LAK-Theater, uitvoering v.d. Ver. van Duits studerenden, 20.30 uur. Middelweg 28, avond v.h. spiritisch ge nootschap, 20 uur. Kykhuis, Russische film 'Oorlog en Vrede', 20 uur. Hooglandse Kerk, avond v.h. Genoot schap Nederland-Israël, 20 uur. Academiegebouw, archeologische le zing, 20.15 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Herensingel 3, vergadering Abop-vrou- wen, 20 uur. Sjelter, Leiderdorp, leden-vergadering D'66, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad. 19.30'uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): M.J.H. van Tol, Sit- terlaan 80, tel. 142427; Wyk II (Kooi en Meren wijk): P.L. Tan. Schoenerwaal 13, tel. 210890: Wyk III (Waard. Professo- renwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door J. van de Beek en J. Oegstgeest - De weekendienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door. D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag). C. Meijer, Rouwkooppark, tel. 2493 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, tel. 10834. APOTHEKEN De avond-nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 18 tot 25 mei (inclu sief Hemelvaartsdag): Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 071-120085; Apo theek Beker. Kempenaerstraat 1 B. Oegstgeest, tel. 071-153274. Indien hjet na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten nootden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waaslaan tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. DIERENARTSEN Leiden - Weekenddienst dierenartsen Muurling, Roest en Helder G. Roest, Haaghuishof5, Leiderdorp, tel. 071-890405; weekenddienst dierenart sen Vestjesn, Krol en Van Gooi: Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 071-153266. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar. Vertrouwelijk. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement Per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2