„Het zit goed fout met de belasting..'.' Leidse hoogleraar J. M. F. Giele: Belinda belooft: Niet goed, geld terug! Belinda zegt de smaak komt nog beter tot z'n recht. Mocht u 't hier met mee eens zijn t zou ons ver wonderen. maar t kan), zend dan het restant van het pakje met tenminstelOBelmda s. aan Belinda p/a postbus 1867,3000 BW Rotter dam Vermeld naast uw naam en adres tevens hoe u wilt worden terugbetaald giro, bank (rek nr') of postcheque Denk aan juiste fran kering Deze aanbieding is strikt persoonlijk en geldt éénmalig Door Thijs Jansen ZATERDAG 19 MEI 1979 LEIDEN - "Ik ben er heilig van overtuigd dat het met de belastingen goed fout zit in Neder land", zegt de Leidse hoogleraar in het belas tingrecht professor mr. J. F. M. Giele. "Met na me op het gebied van fraude. Niet die juridi sche foefjes om het be lastbare inkomen om laag te brengen, maar pure oplichting. Zoals het niet opgeven wat er extra wordt verdiend. Een caféhouder koopt bijvoorbeeld bij een slijter flessen sherry en schenkt die in zijn zaak uit. Hij houdt daarmee geld buiten de boeken. Ook in de bouwwereld wordt er vaak de hand gelicht met de fiscus door zwartwerkers. De fraude komt vooral veel voor op plaatsen waar geen of weinig controle van de belastinginspec teur kan zijn. Ik ben van mening dat dit, zeker de laatste tijd, erger is ge worden". Professor Giele: "Voor kleine man wein belasting te betalen mogelijkheden om minder "Spectaculair", noemde pre mier Van Agt eind vorige week een rapport van de di recteur-generaal van het mi nisterie van financiën, Bij- sterveld, over belastingont duiking. De minister-presi dent wilde toen verder geen mededelingen doen over de gigantische belastingontdui king, die in Nederland plaatsheeft. "Wat Van Agt nu spectaculair noemt is hele maal niet nieuw", zegt de Leidse hoogleraar Giele. Professor Giele is momenteel bezig met een onderzoek naar acceptabele belastingheffing. De hoogleraar besloot daar- toe omdat hij ervan overtuigd is dat de belastingplichtigen de huidige belastingen niet meer accepteren. Dit blijkt, volgens prof. Giele, uit de toenemende omvang van de belastingfraude. De hoogle raar zegt er niet van op te kij ken als deze oplichtersprak tijken de schatkist jaarlijks tien tot tvvintig miljard kos ten. Dat de mensen niet langer of zo min mogelijk belasting willen betalen blijkt, volgens Giele ook uit de mate waarin de fis cale verplichtingen uit de weg worden gegaan. "Dat is een legale manier van ontduiken. Een voorbeeld daarvan is de affaire met de koopsompolis sen waarbij duizenden gul dens uit handen van de fiscus werden gehouden. Steeds meer Nederlanders komen er zelfs openlijk voor uit dat ze fraude plegen of allerlei con structies gebruiken om maar zo min mogelijk geld naar de schatkist te brengen. Fraude Fraude, pure oplichting, komt vooral voor bij de kleine man. Die is in twee groepen onder te verdelen. Ten eerste de loontrekkers die bijvoorbeeld in de bouw hun geld verdie- nen. Deze mensen hebben een vrij zware belastingdruk te verwerken. Dit merken ze echter pas als ze overwerken of vakantiegeld krijgen. Normaal krijgen ze iedere week een bepaald netto-be drag in hun loonzakje. Hoe hoog het brutosalaris is inte resseert zo'n man vaak niet eens. Pas als er meer wordt uitbetaald merkt hij dat hij maar heel weinig extra krygt. Je ziet dan ook aan alle kanten om je heen dat werknemers overwerk en klussen alleen nog maar zwart uitbetaald willen'krijgen. Daar komt dan nog bij, dat als je op je aangif teformulier extra verdiend geld moet opgeven, je de kans looot in een hogere tabel te recht te komen. Daardoor houd je netto soms nog min der geld over dan je zou heb ben als je niet een extra inko men had. Deze mensen vullen gewoon hun belastingformulier niet correct in. Je ziet ook vaak dat ze een angst voor de inkom stenbelasting hebben. De tweede groep is de kleine zelfstandige. Die -kan eigen lijk geen belastingadviseur betalen. Ze hebben daar het geld niet voor en kunnen daardoor veelal geen fiscale trucs uithalen. Pas als een belastingtruc algemeen be kend is kunnen ze er mis schien gebruik van maken, maar in dergelijke gevallen grijpt de fiscus snel in en worden de wetten aangepast. Er is dus", volgens de hoogle raar. "een grievende tegen stelling tussen arme en hele rijke mensen. Die rijke men sen hoeven niet te frauderen, want die kunnen zeer be kwame belastingadviseurs betalen Die weten het op een legale manier te ontduiken. De rijke mensen kunnen bij na zelf bepalen hoeveel belas ting ze willen betalen". Voor de kleine man blijven er builen frauderen maar weinig middelen over om minder belasting Ie betalen. Dat komt waarschijnlijk omdat ze geen belastingconsulent kunnen krijgen en betalen". LEIDEN - Professor mr. J. F. M. Giele begon zijn carrière als surnummerair bij de Rijksbelastingdienst. Hij werkte achtereenvolgens in Bussum, Rotterdam, Delft, Zaandam en Am sterdam. In 1955 werd hij benoemd tot inspecteur van de belastingen bij de inspectie in Amsterdam en later overgeplaatst naar de inspectie der vennoot schapsbelastingen in de hoofdstad. Eind 1976 werd Giele aan de Leidse univer siteit benoemd tot gewoon hoogleraar in het belas tingrecht. In 1965 kwam professor Giele al naar Leiden als docent aan het Rijksinstituut Be lastingen. In hetzelfde jaar werd hij voor een halve dagtaak benoemd tot we tenschappelijk hoofdme dewerker aan de Leidse universiteit. In 1969 werd hij geïnstalleerd tot raads heer bij het Gerechtshof in 's-Hertogenbosch. Van de hand van professor Openlijk Volgens de Leidse weten schapper gaan de mensen steeds openlijker vertellen dat ze de belastingen ontdui ken. "Je hoort van de belas tinginspecteurs ook steeds vaker dat ze hun afkeuring uitspreken over de ontdui kingen cn fraudes met de ge meenschapsgelden". Al in november 1973 schreef de in specteursvereniging een brief naar de minister van finan ciën waarin zij onder andere stelt dat de taak van de belas tinginspecteur te zwaar wordt en de wetgeving te ingewik keld is. Belastingdeskundige Flip de Kam schrijft in zijn boek "Be talen is voor de dommen" dat in die brief, die overigens ge heim was. staat dat "de bur gers zich steeds feller begin nen te verzetten tegen belas tingaanslagen. Belasting ambtenaren voelen zich machteloos tegenover het aanzwellende ontduiken en ontgaan, onder andere via constructies. Intensievere controles zijn dringend gebo den; de schatkist derft op het ogenblik enorme bedragen omdat de controle-frequentie te laag is. Er dienen snel wet telijke maatregelen te komen om de leemten in het stelsel te dichten en ingenieuze con structies tegen te gaan". In een rede, die prof. Giele ruim een jaar geleden uitsprak bij zijn aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de Leidse universiteit, zegt hij vaak deelgenoot te worden gemaakt van problemen bij de inning van belastingen door mensen van de belas tingdienst, die verontwaar digd zijn over thans ontstane situatie, waarin zelfs tekenen van ernstige demoralisering aan de dag treden. "Deze mensen uiten verwijten aan de wetgever en aan de hoog ste dienstleiding wegens het gebrek aan middelen om hun taak redelijk uit te voeren. Initiatieven van inspecteurs om sommige anti-belastingprak tijken georganiseerd aan te pakken worden door de dienstleiding volgens de in specteurs te weinig overge nomen. Giele houdt nog steeds staande dat men op de inspecties vaak geen ver weermiddelen heeft tegen in genieuze "ontwijkingscon structies", terwijl de meer simpele manipulaties om be lastingen te ontduiken zo langdurig zijn beproefd dat ze waterdicht zijn geworden. "Bovendien heerst de harde fraude alom. Weliswaar", zegt professor Giele. "leveren cor recties en controles jaarlijks vele tientallen miljoenen gul dens op. maar in de vervulling van zijn essentiële taak. het bewerkstelligen van een re delijke verdeling van de be lastingdruk, slaagt de fiscus al lang niet meer. De praktijk van de belasting heffing, zo wordt steeds dui delijker, beperkt zich hoe langer hoe meer tol hel aan brengen van incidentele cor recties op ontwijkingsma noeuvres. die reeds bjj eerste aanblik weinig doortimmerd schijnen. Daarnaast concen treert de activiteit van de fis cus zich goeddeels op een scherpe beoordeling van op gevoerde aftrekposten". Gekunsteld Giele is verder van mening dat de Nederlandse belasting wetgeving mede in het slop is geraakt doordat zij te gekun steld is geworden en dus te weinig de vinger op de zere plek kan leggen, hetgeen on aangename gevolgen heeft voor belastingbetaler, inspec teur en rechter". Het staat Giele duidelijk voor ogen wat er in de toekomst moet gebeuren. "Onze belas tingen moeten aan een volle dige revisie worden onder worpen. Juist de uitgangs punten, de grondslagen, zou den daarbij opnieuw onder zocht en geformuleerd moe ten worden. Er zou een' wet geving tot stand moeten wor den gebracht, die op zodanige wijze aansluit bij de belas tingplichtigen die een onder neming drijven, die loon ver dienen, die vermogens ren dabel maken en dergelijke, dat zij de regelingen als vol komen "angebracht" erva ren.Voorts moeten de doel stellingen van de belasting heffing zodanig worden uit gelegd dat de belastingbeta ler daarmee in redelijke mate kan instemmen. Kortom: er moet een belastingwetgeving met regelingen die door de belastingbetaler begrepen en geaccepteerd worden. Zo zou aan de ondernemers, van welke groep onze wel vaart zo afhankelijk is, het ge voel moeten worden ontno men dat de belastingheffing zich speciaal tegen hun voortbestaan richt". Het tot stand brengen van een geheel nieuwe belastingwet geving zal volgens Giele vele jaren vergen. De hoogleraar zelf hoop in 1982 een punt te kunnen zetten achter een project dat probeert het ver schijnsel belastingheffing te beschouwen vanuit het ge zichtspunt van de belasting plichtigen. Daarbij komen ondermeer de volgende pun ten aan de orde: Welke uitgangspunten voor de belastingheffing spreken de belastingplichtigen aan en welke niet?; hoe moeten loon- en inkomstenbelasting en premies volksverzekerin gen op elkaar zijn afge- stemd?: met welke bijzon derheden van de belasting plichtigen moet in de belas tingwet rekening worden ge houden?; in hoeverre is reali sering daarvan in strijd met de gewenste eenvoud van de belastingheffing?: hoe kun nen aan loontrekkers (met bijverdiensten) en kleine zelf standigen te grote complica ties worden bespaard? En tenslotte, hoe kan een redelij ke uitvoering worden verze kerd en kunnen met name de ontduiking en het ontgaan tot aanvaardbare proporties worden teruggebracht? Het onderzoek over het laatste punt hoopt prof. Giele voor het eind van het jaar te kun nen voltooien. Tot slot merkt Giele nog op dat "als je een maal op het verkeerde spoor zit en fraude pleegt, met an dere woorden in het zwarte circuit zit, dan is het heel moeilijk er weer uit te ko- Giele, die sinds 1971 lid is van de Tariefcommissie en voorts lid is geweest van het bestuur van de Vereni ging van Inspecteurs van 's Rijksbelastingen, van de belastingcommissie van het Centrum voor Staat kundige Vorming, van het dagelijks bestuur van de wetenschappelijke staf van de juridische faculteit in Leiden en van staatscom missie Harmonisatie Stu- diesteun, zijn verscheidene publicaties verschenen. Een blik in de "keuken" van hel Leidse belaslingkantoor waar de aangifte-biljetten worden nagekeken Belastingambtenaren voelen zich machteloos"zegt professor Giele.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27