Groeten uit het reusachtige Rusland Al! V(2)(n] Met ons laatste geld in Tokio aangekomen. Overnacht op het vlieg veld. De volgende dag gelijk naar Intourist. Als in godsnaam de te rugreis met de trein door Siberië maar snel geregeld kan worden, anders gaan we in dit dure land failliet. In Jakarta had Aeroflot voor speld dat het binnen twee weken rond kon zijn, in Sin gapore dat het langer zou du ren, in Bangkok werd ge waarschuwd dat alles afhing van Moskou (soms komt de hele aanvraag terug en moet een nieuw reisplan opgesteld worden), in Hong Kong zei den een paar Fransen dat het in Parijs maanden had gekost om trein en hotels te boekeh. Intourist verwijst ons naar een Japans-Russisch Reisbureau. Twee weken later is alles ge fikst en zijn we zeshonderd dollar lichter. Reusachtig Vanuit het vliegtuig zien we de enorme ijsschotsen die het nog onmogelijk maken met de boot naar Wladiwostok te gaan. Wij landen in Chaba- rovsk, 400 kilometer gelegen van de kust achter bergrug na bergrug, besneeuwd, bevro ren, met daartussen ontzag wekkend brede rivieren. Door de sneeuw op het ijs: karresporen. Maandenlang hebben we door de tropen gezworven, tussen het lome Oosterse volk. De kleine pezige Chinezen, de breed grijnzende Balinezen als ze dansen in de nacht, de lemen huizen, de tempels met hun zwierige daken die het ritme hebben van de bergen, daar waar de dagen en nach ten beleefd worden zonder gedachten aan verleden of toekomst. Het is avond als we het platform optaxiën. Het is overweldi gend: het plompe, geel ge- stucte gebouw met een front als van een Romeinse tempel, een koepel met een rood stralende ster. De stramme soldaten in de koude sche mer. De bleke vlezige Russen, de afgetrapte bussen, de bladderige verf. dé zware, trage, sombere mensen. Het massieve, het stille. Hel is voelbaar dit is een reusachtig land. Tussen Azië en het Wes ten. Kil Een waterig kopje koffie voor veelteveel kopeken. In de aparte Intourist-wachtkamer voor buitenlanders is het ang stig stil, terwijl in het eigen lijke station de bonkige Rus sische mannen en vrouwen dicht op elkaar in de kou zit ten. Het is 's ochtends vroeg, guur weer, de mensen hebben zich dik ingepakt. Zware grauwe jassen, vale gezichten. Het stationsgebouw is hoog en hol, met kille stenen vloeren. Zoals alle stationsgebouwen in Siberië. Rond het verveloze buffet staan wachtenden met grote glazen dampende koffie met veel melk in de handen. Met opgetrokken benen slapen vrouwen in de schoot van hun man, bontmuts diep over de oren, de zakken bagage, va liezen en dozen naast hen op de grond. De Transsiberië express op het slation van Irkoetsk 's Nachts, terwijl de kou voel baar is tot op het bot, hangen er zwervers rond, vage dron ken figuren die met hun rode, zatte koppen lam aanhangen tegen de bagagekluizen. Oerkracht Voor Azië is het een heel nette, luxueuze trein. Geen boerin nen met kippen, geen mensen die tussen de bankén op de grond slapen op oude kran ten, geen huisvuil van bana nenschillen en palmbladeren met resten rijst. (Wellicht dat dat soort taferelen zich af spelen achter de beslagen rui ten van de lokale treinen die we af en toe passeren. In elke wagon is er een juffrouw die voortdurend voor thee zorgt, elke dag stofzuigt, de ramen lapt en de w.c. schoonmaakt. Na de uitgelaten drukte in an dere Aziatische treinen - de ramen open en gezelligheid alom - is dit zeer Russisch: een opera over de radio ter wijl de trein zich plechtstatig een weg baant door het glooi ende landschap, zwijgende mannen staren uit over het besneeuwde Siberië. Het is vaak bedompt warm. Uit de coupes komt een weeë geur van zweet en onopgemaakte bedden. Kleine tableaux vi- vants als je langsloopt: de in trainingspakken gestoken mannen, dikke vrouwen met kinderen op schoot die een ochtendmaal van zuur bruin brood verorberen. En de trein schommelt dag en nacht voort. Nee, geheel verlaten is het land niet; maar juist het enkele groepje houten huizen met rook kringelend uit de schoorsteen, de rondschar relende paard en wagen, dat ondergesneeuwde houthak- kerskamp en de telegraafka bel langs de scheefgezakte palen, juist deze over honder den kilometers verspreide stille getuigen, dat geeft het land een oerkracht, een pri mitieve onverzettelijkheid. Avond (Irkoetsk, na drie dagen ryden, midden in Siberië.) Een pia norecital van de Moskouse pianist Nikolai Petrov. Subliem. Enkele zeer.mystie- ke stukken waarbij je elk moment verwacht dat God Zelve uit de piano zal opstij gen. Het patronaatszaaltje is vrijwel leeg. Achterin zit een armoedig geklede man die onmiddellijk snurkend in slaap valt. Buiten snerpt een ijzige wind, de sneeuw wordt over de spekgladde verlaten Elke wagon van de Transsiberië express heeft zijn "eigen" juf frouw. Zij zet de onontbeerlijkethee, stofzuigt elke dag. lapt de ramen en maakt de w.c.'s schoon... straat gejaagd. Een antieke auto draait de hoek om, een tram scharrelt in de verte, het wiegende licht van een voor oorlogse lantaarn valt over de houten gevels van de huizen. Kolen Langs de route veel sporen van bosbouw. Later zijn onder de dooiende sneeuw ook akkers te herkennen rond dorpen met brede modderige straten. Maar soms ook passeren we ineens een industriële mil joenenstad, zoals Nowosi- birsk. Zo'n stad kondigt zich vanachter de horizon al aan met rookpluimen van enorme omvang. De spierwitte wol ken van koeltorens steken sprankelend af tegen de kristalheldere vrieslucht. Uit de fabrieksschoorstenen bulkt roetzwarte rook. Aan de randen van de industrieter reinen liggen schroothopen van weggegooide zware ma chinerie. Het water rond deze steden is niet dichtgevroren. Rond het centrum zijn mono tone woonwijken gebouwd vol geprefabriceerde flats. Een paar keer per dag wordt een station aangedaan. Soms worden kolen ingeladen voor het warmstoken van de cou pes en het theewater. De koks van de restauratiewagen slaan brood in en verhande len tegelijkertijd de spaarza me lekkernijen als koffie en chocola aan de plaatselijke bevolking. Passagiers schep pen even een luchtje en ko pen bij stalletjes op de sta tions levensmiddelen. Soms is er kaas, er zijn wat koeken, brood en jam, soms worsten en bier, een keer werden warme maaltjes verkocht van aardappelen, uien en zuur kool. Lange rijen vormen zich bij de ijsverkopers die on geïnteresseerd en traag hun goede waar van de hand doen. De laatste vier dagen, van Ir koetsk naar Moskou, is er van het toch al schamele menu in de restauratiewagen nog maar een maaltijd te krijgen: goulash Huisvuil Rusland is een arm land. Je kunt het zien in de winkels waar alle goederen schaars zijn, je kunt het ook zien aan het soort huisvuil: alles wordt tot het laatst toe gebruikt. In de arme landen van het Verre Oosten vist een zwerver roes tige spijkers uit het open riool om ze weer te verhandelen. In het rijke Japan lag tussen de ordelijke dozen afval een stof fig stapeltje oude maar nog puntgave paraplu's; ik nam er een opvouwbare uit; in Rus land een luxe-model waar velen begerige blikken op werpen. Jeans Hoe het in Moskou met die Olympische Spelen zal gaan is duister. Nu al zijn cafeta ria's en restaurants in het cen trum overvol, staan er lange rijen in de meeste winkels. En tot overmaat van ramp zitten er achter de balies van Intou rist vaak zeer zure juffrou wen. De verwende Westerse tourist zal heel wat ergenis moeten verbijten. Ongetwij feld zal in ieder geval de han del in jeans een ongekende top bereiken. In die krankzinnige metro (ba rokke bogen, klassieke zui len, rococobeeldhouwwerk, plechtig glas-in-lood) onder een mozaïek van Lenin die voorgaat in de glorieuze re volutie schiet een jongen naar voren met de eeuwige vraag: jeans? Ze betalen een half maandloon voor een Levi's; statussym bool om in hun kennissen kring de blitz te maken. Een dertigjarige ingenieur kun je als een kind van blydschap la ten dansen door hem een plastic winkeltas uit Hong Kong te geven. Wagner Er kunnen zesduizend mensen in de zaal. Maar kaarten voor het Bolsjoi-ballet zijn moei lijk te krijgen. Voor de ingang van de zaal wordt levendig gehandeld. Als iemand ook maar eventjes een kaartje laat zien schieten kooplustigen van alle kanten toe. Een zit plaatsachterin moet vier keer zo duur betaald worden. Op hel podium vecht Don Qui- chotte op een echt paard met echte windmolens. Bij de uitvoering van Wagners Rheingold is het er ook alle maal: regen, donder en blik sem en soms wordt het hele toneel omgetoverd tot een onderwaterlandschap waarin nymfen rondzwemmen. Het kostte toen drie kwartier van vergeefs bezoekers aan schieten tot eindelijk een jon geman in een stil hoekje zijn twee kaartjes wel kwijt wilde voor tien dollar. Volgens kremlinologen is Wag ner weer in de gratie: bij deze. nieuwe produktic was een lid van het Politbureau aanwezig en aan het slot applaudiseer- de hij. Sinds de Tweede We reldoorlog was Wagner, als favoriete componist van Hit- Ier besmet geweest. Grootheidswaan Hitler had ook een favoriete ar chitect: Albert Speer. Samen maakten Zé waanzinnige plannen voor een radicale vernieuwing van het centrum van Berlijn. Avenues moes ten de breedste ter wereld ff" Hel is koud in Siberië. De assen van de trein -rT PAGINA 25 {7 oo worden, er moest een triomf boog komen tweeënhalf keer zo groot als die in Parijs, en een vergaderzaal waar meer dan 150.000 mensen in kon den staan onder een koepel van buitenwerelds formaat (250 meter hoog en 270 meter in doorsnee). Dat alles in een quasi-klassieke styl met Griekse zuilen en driehoekige tempeldaken, veel tierelan tijnen in groteske proporties. Al die plannen zijn volstrekt de mist ingegaan. Maar de d romen van Herr Speer zyn in Moskou werkelijkheid ge worden: Stalins grootheids waan van na de Tweede We reldoorlog heeft bizarre spo ren nagelaten. Er werden onafzienbare plei nen aangelegd, brede wegen geflankeerd door kolossale gebouwen in de hierboven al beschreven bombastische sti)l. De universiteit die werd gebouwd is een van de meest omvangrijke gebouwen ter wereld met een toren als van een gigantische kathedraal. In de metro voel je je soms als in de gangen van een woest paleis. Het is verbijsterend, maar op den duur zeer vervelend. Dan is het beter vertoeven in de oude hofjes op de andere oe ver van de Moskwa of in het eeuwenoude Kremlin. Daar toont de stad haar oude, unie ke gezicht: byzantyns. Zou die eeuwenoude cultuur nog leven? Ineens wordt de vraag heel dringend: wat zit er ach ter de facade, welke krachten sluimeren in dat zwijgzame volk? Passanten Van Moskou naar Berlyn is vierentwintig uur met de trein. Vlak land waar rivieren buiten hun oevers zyn getre den, boerderijen verdronken In de skyline van Warschau is onderweg nog een doorStalin geschonken "kathedraal" te herkennen. Ook Oost-Berlijn met z'n grote grijze gebouwen en stille straten lijkt nog tot die afgesloten wereld te beho ren. In de Sowjet-Unie leven tien tallen verschillende volkeren, sommige met een indruk wekkende traditie. Wat is er met hun culturen gebeurd? Ooit hebben de Russen hun ziel geuit in prachtige ikonen, kleurige kerken Nu lijkt alles zo gry s. Men zwijgt. We waren passanten in een afgesloten Slapende reus Na middernacht komen we aan in Berlin-Zoo. Onderdak ge vonden in hel station in een klein zaaltje voor daklozen Men slaapt op bij elkaar ge schoven stoelen. Bij het op staan blijken een paar bejaar de dametjes er nog best deftig uit te zien in nette bontman teltjes. Bij het weggaan wordt keurig gegroet Auf Wieder sellen. Buiten zien we voor het eerst weer: luxe winkels vol eten, mensen in allerhande kleuri ge en uitdagende kleren, smetteloze bussen en trams, reisbureaus, sexbioscopen, tydschrifien tleurenfo- to's op mooi papier, heftige reclames. Verwende mensen We wandelen naar de muur Staan op een uit kijkpost en zien nog een maal die andere wereld een slapt nde reus strekt zich uit tussen het Wes ten en het Verre Oosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25