Joop haalt koebosjes uit vergetelheid ®tn) (9)® Miltvuur zit nog in de grond... ZATERDAG 19 MEI 1979 EXTRA PAGINA 23 Door Herman van Amsterdam VOORHOUT - Enige tijd geleden pleitte het Voorhoutse gemeente raadslid Joop Warmen- hoven voor het behoud van de zogenaamde koebosjes in zijn ge meente. In de raad wer den toen de nodige wenkbrauwen gefronst. Koebosjes, kun je die eten? Geen van de overige raadsleden wist waar Warmenhoven, die in zijn vrije tijd een intensieve studie maakt van met name de Voor houtse fauna en flora, het over had. Of hij zich maar even nader wil de verklaren. Zijn uiteenzet ting toen, bleek naderhand verder te zijn doorgeklonken dan alleen de raadzaal. Want kort daarna werd hij bena derd door de stichting Het Zuidhollands Landschap met het verzoek over het onder werp koebosjes een samen vattend verhaal te schrijven, dat inmiddels is afgedrukt in het landelijk verschijnend tijdschrift van de stich ting Warmenhoven had daarmee de Hollandse koe bosjes uit de vergetelheid ge haald en daar ondertussen onder meer mee bereikt dat de stichting, die heeft toege geven deze kleinere natuur monumenten uit het oog te zijn verloren, nu gaat probe ren koebosjes aan te kopen en in eigen beheer te nemen. Overigens, de gemeente Voor hout is wat minder onder de indruk van het Warmenho- ven-pleidooi gekomen en heeft de koebosjes op de prio riteitenlijst voorlopig een laatste plaats toebedeeld. Het feit dat Joop Warmenhoven zich de moeite getroostte t.b.v. de gemeentebestuur ders alle koebosjes in Voor hout en ook die van een paar aangrenzende gemeenten ge detailleerd in kaart te bren gen, compleet met voorko mende begroeiing en aanwe zige diersoorten, had dus weinig zoden aan de dijk ge zet. Miltvuur Miltvuur, een gevreesde vee ziekte dié ook gevaarlijk kan zijn voor mensen, hield ruim drie eeuwen geleden danig huis onder veestapels uit met name de provincies Zuid- en Noord-Holland. Vervoer van de tienduizenden dode dieren werd gedurende lange tijd ten strengste verboden. Om daar controle op te houden werd op kruisingen van wegen door militairen wacht gelo- Joop Warmenhoven rechtsbe kijkt in een Voorhouis koebosje een door vee kaal gevreten boompje. Nevenstaande pentekening is ook van zijn hand en laat zien hoe een paar eeuwen terug aan miltvuur gestorven koeien werden begraven. pen (een belangrijke vier sprong in Voorhout heet t Soldaatje en herinnert aan die tijd). Voor veehouders zal er daarom niets anders op dan voor de door miltvuur gevel de koeien een groot en diep massagraf te graven en ze daar, meestal met behulp van trekpaarden, naar toe te sle pen. De massagraven lagen veelal aan de uiterste rand van het weiland, zover mogelijk van de boerderij verwijderd. Als ze gedumpt waren (meestal ging er een verbranding van de kadavers aan vooraf) werd er vaak een laag ongebluste kalk overheen gestort. Om gezonde dieren van de on- heilsplek af te houden werd doorgaans om het koeien- kerkhof een sloot gegraven zodat er een eilandje ont stond, waar naar verloop van tijd de wilg en es op groeiden. Later breidde die begroeiing zich over het gehele kerkhof uit en het totaal kreeg de be naming koebosje. Verdwenen Er zijn er honderden van ge weest maar het aantal is snel uitgedund en loopt nog ver der terug. Om diverse rede nen. Bijvoorbeeld omdat veehouders de rond het koe- bos liggende sloot dicht heb ben laten slibben of opgevuld met puin, waarna het stukje kerkhof weer bij het weiland is getrokken. Ook bij ruilver kavelingen zijn koebosjes er vaak bij ingeschoten. Nemen we Voorhout als voor beeld. Daar waren er, voor zover Joop Warmenhoven zich herinnert, tot een jaar of veertig geleden, zeker nog acht. Maar verdwenen is het Bosje van Hein Oostdam in de Elsgeesterpolder, het Bosje Hubert v.d.Hulst en ook het Bosje van Loeff aan de Rijns- burgerweg. Van dit laatste bosje herinnert Warmenho ven zich dat het wat hoger lag dan de omgeving "en daarom huisden er in het najaar altijd dikke hazen die er droge voe ten hielden". Op Voorhouts grondgebied zijn er momenteel nog vijf koe bosjes waarvan er twee in een redelijke staat verkeren. Noordwijk heeft er nog drie (prima onderhouden) en in Sassenheim nog slechts één. Dat is dan wat Voorhout en directe omgeving betreft. Verder weg zijn er nog koe bosjes in Leidschendam, veel in Alphen en omgeving en ook de nodige rond de Kager- plassen. Warmenhoven, zijn mening wordt gedeeld door de stich ting Het Zuidhollands Land schap, vindt de koebosjes van onschatbare waarde voor de fauna in het weidegebied. Biologen die de koebosjes hebben onderzocht stuitten op insecten waarvan het be staan niet meer werd ver wacht. Bijvoorbeeld bijzon dere soorten sluipwespen, waarvan bekend is dat ze een belangrijke bijdrage leveren aan het instandhouden van het natuurlijk evenwicht in het gebied waarin ze zich op houden. De koebosjes zijn ook belang rijke overwinteringsplaatsen voor de poppen van vlinders en ze bieden een uitstekende nestgelegenheid voor vogels als de ransuil, torenvalk en zwarte raaf. Spreeuwen op de trek strijken er graag in neer voor de overnachting en in de winter zijn ze de verblijfplaats voor de uit Scandinavië over gekomen koperwiek en kramsvogel. En nu we toch namen aan het noemen zijn; zelfs de wezel, hermelijn, bunzing en andere kleine roofdiertjes worden bij tijd en wijle in de koebosjes gesig naleerd. Joop Warmenhoven schrijft daarover in een na- tuurboek dat binnenkort het daglicht ziet en waarin hij uit gebreid aan het vertellen slaat over de talloze keren dat hij in de vroege ochtenduurtjes met de fiets, een verrekijker en een pakje haastig gesmeerde boterhammen de polders in en rond Voorhout introk om vogels en planten te observe ren. Gevaarlijk Warmenhoven verkondigt nog een theorie waarom het verlo ren gaan van de koebosjes en daarop aansluitend een her nieuwd gebruik als land bouwgrond, uit den boze is, om niet te zeggen gevaarlijk is. Want, is zijn stelling, als er gerommeld gaat worden in grond waarin tientallen, mis schien wel honderden koeien zijn gestort dan is de kans aanwezig dat de gevreesde miltvuur-bacterie weer naar de oppervlakte komt. Is dat inderdaad mogelijk na een paar honderd jaar? Bij de in Lisse gevestigde streek- vleeskeuringsdienst beves tigt men die veronderstelling. Stafmedewerker Borgmeyer zegt "Het miltvuur is prac- tisch niet uit te roeien. Van de bacterie is na een paar hon derd jaar weliswaar weinig meer over maar de sporen (miniscule stukjes erfelijk materiaal) blijven in de grond wel aanwezig. Het is dus goed mogelijk dat het miltvuur ter plaatse nog eens de kop op steekt, bijvoorbeeld doordat het na zo lange tijd in het grondwater terecht komt". Borgmeyer. "Nog niet zo lang geleden is iets dergelijks aan het licht gekomen in Utrecht. Daar stuitte men tijdens bouwwerkzaamheden op een waterput uit 1568. Toen men bacteriemonsters nam bleken er sporen miltvuur in voor te komen. Zeven jaar geleden, herinner ik mij, heeft zich in Hillegom nog een geval van miltvuur voorgedaan. Als de bacterie alleen kwalijke ge volgen zou hebben voor het dier zouden we er ons, dacht ik, niet al te ongerust over hoeven maken. Maar milt vuur kan ook levensgevaar lijk voor mensen zijn. Als vleeskeuringsdienst hante ren we daarom ook nu nog de stelregel dat van elk dier dat hier binnen wordt gebracht eerst een paar druppels bloed moeten worden afgenomen om op miltvuur te worden onderzocht", aldus Borg meyer. Slachthuis Toch is de controle niet water dicht. Twee weken geleden nog stierven in de Amster damse dierentuin Artis een zwarte panter, een poema, een wasbeer en twee dwerg- otters. Sectie wees uit dat de dood was veroorzaakt door miltvuur. Duidelijk werd ook hoe de dieren door de bacterie waren aangetast. Artis be trekt vlees van tien abattoirs in Nederland. Vast is komen te staan dat in een van de slachthuizen een door milt vuur aangetast stuk vlees aan de aandacht is ontsnapt. De stichting Het Zuidhollands Landschap gaat nu proberen wat koebosjes aan te kopen. Veel kunnen dat er niet zijn omdat men zich met aankoop ook verplicht het onderhoud er aan te plegen en daar ont breekt het personeel voor. De zaak komt anders te liggen als plaatselijke natuurbescher mers het karwei (een keer per jaar een vijfde van bomen en struikgewas kappen) op zich willen nemen. Om te voorkomen dat in de toe komst zonder slag of stoot nog meer koebosjes het veld ruimen zal de stichting wat nauwgezetter gaan controle ren of in de gemeenten waar ze nog voor komen, de bosjes tyj wijzigingen en aanpassin gen van bestemmingsplan nen niet onder het paard ra ken. Met name in gemeenten met grote weidegebieden hoeft men daar overigens niet al te bevreesd voor te zijn om dat daar nogal strakke voor schriften gelden waar het gaat om de instandhouding van dit soort landschapselementen. En wat geldt voor de koebosjes, geldt ook voor de zogenaam de boerengeriefbosjes, die de laatste tijd ook meer de aan dacht hebben gekregen. Die bosjes zijn restanten van de wouden die vroeger gestaan hebben in de lagere delen van Zuid- en Noord-Holland en het westen van Utrecht en die rond 1100 goeddeels zijn ge kapt. Er zijn toen hoofdzake lijk tuinbouwgronden voor in de plaats gekomen. De boe rengeriefbosjes (verzameling loofhout, struikgewas, langs de randen vaak kruiden en ook weer ingesloten door een sloot) komen hoofdzakelijk voor dicht in de buurt van boerderijen. Het hout in de geriefbosjes kwam veehou ders goed van pas, onder meer bij het maken van hek werken, bezemstelen en om de kachel mee te branden. Kortgeleden heeft de stich ting in Driebruggen, ten zui den van-Woerden, een boe- rengeriefbosje aangekocht. Dé eerste. LONDEN - Helen Buckingham is 39, fors uit de kluiten ge wassen zowel wat lengte (1.85 nieterals wat omvang be treft, en goed van de tongriem gesneden.Zij isookeen prosti- tuée. Joan Vickers is van middelbare leeftijd, heeft paars getint haar dat onder een voile bijeen wordt gehou den. draagt strenge zwarte mantelpakken en schoenen met platte hakken. Zij is een baronesse en lid van hel Ho gerhuis. De baronesse en de lichtekooi zijn vaak in eikaars gezel schap te vinden. Het onwaar schijnlijke duo heeft zich in gezet om de Britse wetten op de prostitutie te veranderen Gewoonlijk begint hun optre den met een toespraakje van de baronesse. Doordat de hogere klassen hl Engeland bij voorkeur onver staanbaar praten is de baro nesse niet altijd even goed te verstaan, maar het is duide lijk dat zij een bewogen vrouw is die er echter niet al tijd in slaagde een doel voor haar bewogenheid te vinden. Ze zette zich eerst in voor in Engeland op het verkeerde spoor geraakte Ierse meisjes, daarna voor au pairs van het Europese vasteland die ook het spoor bijster waren ge raakt. vervolgens voor .on derdrukten" in het algemeen. Het liep steeds weer onbevre digend af. Of de acties kwa 000 men maar niet van de grond, of er waren al andere organi saties die zich ermee bezig hielden Nu woont de baronesse in Al bion Street in Londen waar nog wel eens jonge meisjes worden gesignaleerd die stoppende automobilisten niet noodzakelijkerwijs .behulpzaam zijn met ver- keersinlichtingen. In overleg met het Leger des Heils had de baronesse daarom haar huis opengesteld voor meisjes die behoefte aan een praatje hadden Ook dat was niet zo erg gelukt, zei Lady Vickers (een baronesse is ook een la dy). PUSSY Daarom was zij zo blij toen He len Buckingham, een gere nommeerde prostituee die daar geen geheim van maak te, zich opwierp als leidster vaneen beweging die ..Pussy" heette en die volgens Helen niet minder dan twee miljoen beroeps- en amateur prosti tuees in het Verenigd Konink rijk zou gaan vertegenwoor digen. Omdat fussy" in het Engeise bargoens hetzelfde betekent als een Nederlands woord voor het vrouwelijk geslachts orgaan van nog minder let ters. werd de beweging door de Britse pers met olijkheid bejegend. De naam is sinds dien dan ook veranderd in PLAN (Wetten tégen Prostitu tie Zijn Nonsens). „Wij zijn er niet op uit om de prostitutie op een voetstuk te zetten. Wij willen dat vrou wen beter betaald worden, want de meesten van ons worden ertoe gedreven door armoede Dat is een uitspraak die al even oud isals het beroep dat Helen Buckingham uitoefent, al geeft zij geen antwoord waarom zij met haar intelli gentie nooit een ander beroep heeft geambieerd. Ook heeft zij een gerationaliseerde en gestandaardiseerde mening over de waarde van haar vak: prostitutie is eigenlijk een vorm van seksuele therapie en daarom zouden alleen de ou dere en bekwame prostituees dat vak moeten uitoefenen. Zoiets dus als gediplomeerde prostituees? Door Henk Leffelaar Inkomen Over het inkomen van een Lon- dense prostituee is Helen Buc kingham vaag. Zij vertelt al leen dat zij ooit eens een biljet kreeg van de belastingen en dat zij 20.000 gulden opgaj met als vermelding onder be roep Prostituee". De belas tingdienst was met die be roepsomschrijving weinig gelukkig en stelde een andere benaming voor, maar Helen Buckingham weigerde en zij werd daarna door de belas tingen met rust gelaten. Gevraagd naar deze berustende houding van de belasting dienst. zei inspecteur R. J. Tootle van het kantoor voor speciale diensten in Manches ter: .Vat is inderdaad een probleem. Want de belasting dienst kan toch geen geld in casseren dal volgens de wel op immorele manier is verdiend Je kan toch ook geen belast i ng heffen op het inkomen van een dief?". Niettemin heeft Helen Bucking ham een aantal belangrijke punten op haar programma. Zij is van mening dat de pros titutie gedecriminaliseerd moet worden. Dat betekent dat de Britse wetten het woord '..gewone prostituee" moeten schrappen De wet zoals die nu is. geeft de politie het recht iedere willekeurige vrouw die zich als een prostituee ge draagt,in hechtenis te nemen. Daarbij is de getuigenis van een enkele politieagent zonder andere getuigen voldoen de. Bij een veroordeling is niet al- Ireii h.'t strafregister ua» de vrouw voorgoed belast, maar kan een maximale gevange nisstraf volgen van twee jaar en-of een geldboete van 80(1 gulden Er is ook een verbod op het samenwonen van twee vrouwen van wie één uoti ver oordeeld is geweest als prosli- 'Omdat hun huis of Jlat dan ge brandmerkt kan worden als een bordeel. Wat baronesse Vickers en Helen Buckingham in het parlement hopen te bereiken is dal het woord ..prostitutie"uit de wet wordt geschrapt en vervan gen door verstoring van de openbare orde", zodat ie mand in ieder geval niet op eenzelfde manier voor de rest van zijn leven zou worden nagewezen als „prosti- Ondernemer Toen ik Helen Buckingham vroeg om het verschil tussen „decriminalisatie" en „wet telijke erkenning" van de prostitutie zei zij: Decrimi nalisatie betekent dat het misdadige element eruit wordt genomen, het uit de handen van de politie blijft. Erkenning door de wet bete kent nationalisatie, dat wil zeggen dat we in officiële bor delen in aangewezen wijken moeten gaan zitten, maar dat willen we niet. Wij willen zelf standige ondernemers zijn". Helen Buckinghams werkter rein zijn de dure Londense ho tels en een kleine privê-prak- tijk aan huis (moeilijk .omdat de huiseigenaar er geen lucht van mag krijgen). Ze zegt dat bijna alle hotels in Londen via hun portiers „provisie" vra gen (ongeveer JUO gulden) en dat ze een bekend hotel werd uitgezet, nadat ze al twee uur bij een klant op bezoek was geweest. In dat geval had ie mand de onzedelijke hande lingen blijkbaar door de deur van de kamer van haar klant afgeluisterd. „Maar", zei ze, .het gaat door gaans veel eenvoudiger. In bijna alle hotels worden de telefoons van de kamers af geluisterd en als een eenzame handelsreiziger of een Arabi sche kroonprins een vrouw be stelt. dan weet men dat tege lijkertijd in de lobby van het hotel en is de portier gewaar schuwd. Wij worden op alle mogelijke manieren gechan teerd". Verrassend in haar relaas is de mededeling dat de feministi sche bewegingen in Europa, ook in Nederland, tot nog toe 111 ets van zich hebben laten horen en zich in een kiile zwijgzaamheid hullen. Waarom? „Omdat", zegt He len Buckingham, .zij vinden dat wij de mannen verwen nen en dat mag niet van ze. In ieder geval ben ik voor het zelfde geld liever prostituee dan getrouwd en de vloeren - schrobsler van een echtge noot'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23