Afhaken Ling en Schrijvers tegenvaller Ajax en Oranje New York Cosmos: heel erg serieus „Neeskens ja, Nunez néé Ook spelers aanvaarden eoncept-cao betaald voetbal Gerrit Pronk winnaar van 'Leidse rit' in avondzesdaagse ZATERDAG 19 MEI 1979 SPORT Landzaat naar Lisser Boys LISSE - De zaterdag-twee deklasser Lisser Boys heeft gisteravond een nieuwe trai ner gecontracteerd. Opvolger was Harry v.d. Horst, die zich om gezondheidsredenen heeft teruggetrokken, wordt de oud-Aalsmeerspeler Landzaat (36). Landzaat, die nu nog RKDES uit Kudel- staart traint, is in het bezit van het B-diploma en tekende een contract voor één jaar. Het zaalvoetbalteam van Koosjardin heeft gisteravond in de strijd om de Nederland se titel met 6-5 verloren van Bart Roggen. De Leidenaars, die al kansloos waren, gingen in Eindhoven met 6-5 onfor tuinlijk tenonder. Het gehan dicapte team (zonder Van Weerlee, De Roode, Ver schoor en Dubbeldeman) keek al na tien minuten tegen een 3-0 achterstand aan. Met een hattrick bracht Nagte- geller de stand gelijk, maar daarna liep de kampioen van Zuid 1 naar 6-3. Via Nagte- geller en v.d. Weyden kwa men de Leidenaars op 6-5, waarna paal en lat de gelijk maker in de weg stonden. Volleybalsters snel naar zege ALMELO (ANP) - Het Nederlands dames volleybalteam heeft giste ren in Almelo de eerste wedstrijd van het kwalificatietoernooi voor de Europese titelstrijd tegen Oos tenrijk met 3-0 gewonnen, (set standen 15-8,15-8,15-6) speeltijd slechts 45 minuten. Vandaag is in Haaksbergen Israël, dat met 0-3 (5-15, 4-15 en 4—15) van Bulgarije verloor, de tegen stander. KOBE (Reuter) - Betty Stöve (fo to) heeft zich geplaatst bij de laatste vier dames van het 175.000 dolla- rinvitatietoernooi in Japan. Zij versloeg in Kobe de Amerikaanse Stacey Margolin met 6-3, 6-3. In de halve finales komt Stöve uit tegen Tracy Austin. Op donderdagmiddag 3 mei kwamen mijn vrouw en ik in 5? BARCELONA (GPD) - José Luis Nunez, voorzitter van FC Barce lona, heeft gisteren gezegd dat hij zijn ontslag zal indienen. Aanlei ding tot dit ontslag zijn de inci denten, die zich donderdagnacht hebben afgespeeld in Barcelona toen de spelers terugkwamen van hun overwinning op Fortuna Dusseldorf in Zwitserland. Josep Taradellas, de president van de Catalaanse Generalitat - de hoog ste instantie in het semi-autono- me Catalonië - ontving de ploeg in het paleis van de Generalitat. De menigte eiste de verschijning van Johan Neeskens op het bal kon. Op het moment dat de Ne derlandse voetbalster op het bal kon verscheen, riepen de suppor ters van Barcelona: „Neeskens ja, Nunez nee!". Nunez heeft het be stuur van FC Barcelona volgende week voor een spoedvergadering bijeen geroepen om een nieuwe voorzitter te kiezen. „De opposi tie binnen de voetbalclub maakt mij het leven onmogelijk. Elke keer als ik een foutje maak, wordt het huizenhoog opgeblazen, maar als ik iets goed doe, hoor ik nooit wat", aldus een zichtbaar teneergeslagen Nunez. De schei dende voorzitter is van plan net zolang aan te blijven tot er een nieuwe president is, omdat hij een machtsvacuüm in de club wil voorkomen. Nunez wordt verwe ten dat hij niet voldoende pogin gen in het werk stelt Neeskens voor Barcelona te behouden. Het contract met Neeskens loopt formeel op 30 juni af en hij heeft nog niet getekend voor een ande re voetbalclub. Johan Neeskens was gisteren on vindbaar. Welingelichte bronnen menen dat hij op doktersadvies is ondergedoken, omdat hij zeer geëmotioneerd was door de en thousiaste ontvangst in Barcelo na na de verovering van de beker op Fortuna. Krankl, die altijd verkondigde dat hij zijn baard af zou scheren als FC Barcelona de beker zou winnen, heeft woord gehouden. Hij liep gisteren zon der baard in de stad. HILVERSUM (GPD) - Ajax en het Nederlands elftal zullen het in hun wedstrijden tegen respectie velijk Roda JC (vanavond in Kerkrade) en Argentinië (dins dag in het Zwitserse Bern) zonder doelman Schrijvers en vleugel spits Ling moeten stellen. Beide Ajacieden tobben met een bles sure. Van Ling, die een spier heeft ver rekt, was het niet meespelen te gen Roda - en dus ook zijn af schrijving voor Oranje - geen gro te verrassing. Donderdag betwij felde de medische staf van Ajax al dat zijn blessure op tijd zou zijn genezen. Maar het afhaken van Schrijvers is zowel voor Ajax- coach Brom als Oranjes techni sche leider Zwartkruis een niet verwachte tegenvaller. De KNVB werd ook pas gistermiddag daar van op de hoogte gesteld. Doelman Schrijvers heeft als ge volg van een botsing tijdens de bekereindstrijd van Ajax tegen Twente, dinsdagavond in het Feyenoordstadion, weer last ge kregen van zijn oude knieblessu re. Aanvankelijk liet de kwetsure zich niet ernstig aanzien, maar gisteren bleek dat de goalie niet kon spelen. Bondscoach Zwart kruis heeft nu als reserve voor Doesburg Utrecht-doelman Van Breukelen opgeroepen. De door de afschrijving van Ling openge vallen plaats in de nationale se lectie zal niet worden opgevuld. Scheidsrechter Jan Keizer uit Volendam zal de replay om de KNVB-beker tussen Ajax en FC Twente leiden. De wedstrijd wordt dinsdag 29 mei in het Feyenoord-stadion gespeeld. Grensrechters zijn de heren R. Klint en C. A. Bakker. Overeenkomst Ook de leden van de vereniging van contractspelers (WCS) heb ben gisteravond de concept-cao voor het betaalde voetbal in prin cipe met algemene stemmen goedgekeurd. Maandag j.l. spra ken de afgevaardigden van de clubs, verenigd in de federatie van betaald voetbalorganisaties (FBO) zich al uit voor de over eenkomst, die de onderhande lingsdelegaties van de FBO en WCS hebben bereikt. De belangrijkste punten van de CAO voor de contractspelers, die inhoudt dat de spelers, die een volledige betrekking in het be taalde voetbal hebben tenminste het minimum loon ontvangen, zijn: - De gemiddelde arbeidstijd voor de profvoetballer bedraagt 36 uur per week, en voor semi-profs 22 - Er komt een vijfdaagse werkweek voor het betaalde voetbal. De spelers hebben jaarlijks twintig dagen vakantie. De club zal als regel contact opnemen met de spelersraad als besloten wordt een trainingskamp te houden. - Bij een trainingskamp dat langer dan tien dagen duurt, is toe stemming van de spelersraad noodzakelijk. - Voorts voorziet de CAO in een fi nanciële bijdrage van de clubs voor de materiaal-kosten van de spelers, vergoeding van reis- en verblijfskosten bij de uitvoering van het beroep van betaald voet baller en de kosten van woon werkverkeer. De CAO, waarover meer dan twee jaar door de afgevaardigden van de beide groeperingen is onder handeld, loopt op 30 juni 1980 af. Voorronden Op 20 oktober van dit jaar zal op het kantoor van de internationale voetbal federatie (FIFA) de inde ling bekend worden gemaakt van de groepen voor de voorronde van het toernooi om het wereld kampioenschap 1982. De kwalifi- catiestrijd duurt van 1 november 1979 tot 30 november 1981. Het bestuur van de FIFA nam giste ren voorts het een dag eerder ge nomen besluit van het organisa tiecomité om tot de eindronde in 1982 in Spanje 24 in plaats van 18 landen toe te laten. De loting voor het eindtoernooi, (van 16 juni tot 11 juli 1982) is in januari 1982 in Madrid. De koploper door de bocht. Voorop Matthé Pronk, gevolgd door Piet Franken COACH VAN MALMO MET DE DOOD BEDREIGD... SUNDSVALL (ANP) - Bob Houghton, de Britse coach van de Zweedse voetbalploeg Malmö, heeft politiebescherming gekre gen nadat hij met de dood werd bedreigd. Dit gebeurde vlak voor de wedstrijd van Malmö in SundsvaÜ. Houghton werd telefo nisch opdracht gegeven uit Sundsvall weg te blijven, anders zou hij met een mes doodgestoken worden. Houghton was, omringd door een aantal agenten, toch bij de wedstrijd van zijn ploeg, die met 2-1 won. Malmö speelt eind deze maand in München de finale van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen tegen Nottingham Forest. ANDERSTORP (ANP) - De Grote prijs van Zweden voor formule 1- wagens gaat op 16 juni toch door. De race werd deze week afge zegd, omdat verschillende spon sors zich terugtrokken en de or ganisatoren niet meer bij machte waren het verplichte niljoen gul den aan de bond van construc teurs te betalen. Op het laatste moment heeft zich echter een nieuwe sponsor gemeld. LEIDEN - De Rooseveltstraat stond gisteravond in het teken van de vijfde etappe van deinter- nationale wieier avond zesdaagse (IWAZ). Winnaar werd Gerrit Pronk uit Scheveningen die uit een kopgroep van vijf renners wegsprong en winnend over de streep ging. De IWAZ is een op zes achtereen volgende avonden te verrijden wielerwedstrijd voor amateurs. Deze Zuid-Hollandse zesdaagse wordt ditmaal voor de vijftiende keer verreden en deed gister avond Leiden aan. Het to taalklassement in deze wed strijdserie wordt opgemaakt met behulp van een puntensysteem, dat gebaseerd is op behaalde po sities en eventuele tijdvoor- sprong. De deelnemende renners komen in ploegverband uit, met in totaal achttien teams. Een ge deelte van deze ploegen bestaat uit z.g. 'gastrenners verenigin gen' waarin gesponsorde cou reurs van her en der plaats heb ben. De rest bestaat uit gewone clubteams.De 'zware jongens' zit ten v.n.l. in eerstgenoemde cate gorie. Meest toonaangevend in het aanwezige gezelschap is daarbij de Markthof ploeg Wel iswaar ontbreekt kopman Ton Griep, maar zijn teamgenoten Cor Schuurman en Bram Jouve- naar blijken ook mans genoeg en voeren tot gisteravond met resp. 42 en 35 punten het klassement fier aan. Eén van de twee zal de zesdaagse waarschijnlijk gaan winnen. In Leiden konden zij dezen even wel geen rol van betekenis spe len. Kort nadat de renners aan hun zeventig rondjes, wat goed was voor 80 kilometer, begonnen waren, ontsnapten zes man: te weten Matthe Pronk,John v Herwerden, Piet Franken, Hans v. Rossem, Gerrit Pronk en de Engelsman Paul Pennel (het in ternationale tintje kwam van twee Engelse en één Duitse ploeg). Pennel moest al snel af haken, maar de anderen gingen door en werden niet meer terug gezien. Hoewel er niemand van de leidende Markthof ploeg bij was werd het gat steeds groter. Schuurman en Jouvenaar verzet ten nog veel werk aan de kop van het peloton, maar nadat Schuur man door materiaalpech een paar maal van fiets had moeten ver wisselen was het pleit beslecht Gerrit Pronk betoonde zich bij het naderen van de finish ver- rweg de sterkste door zijn me devluchters met een demarrage ver achter zich té laten. Bij de achtervolgers won de snelle V. Rossem de sprint voor Franken, v. Herweerden en Matthé Pronk Hagenaar Henk v.Weers zorgde voor een stunt door op zijn eentje het peloton te ontvluchten en de winnaar tot op 28 seconden te na deren. De pelotonsspurt werd gewonnen door Touissant voor Jouvenaar. De actie van v. Weers had voor Schuurman positieve gevolgen want hierdoor bleef de schade in het puntenbonificatie- systeem voor de man uit Breu kelen beperkt. Verwacht mag dan ook word'en dat hij of Jouve naar vandaag in Scheveningen met de hoogste eer gaat strijken. Swift coureur Jan Zwaan werd als eenling uiteindelijk achttien- New York aan. Vrijdagoch tend was ik er achter, dat Cosmos op zondag 6 mei om half drie tegen Houston Hur ricane zou spelen. Vrijdag middag vervoegde ik me op Rockefeller Plaza 75, het hoofdkwartier van Cosmos, en werd ik door de lokettiste die via een computer kaartjes verkocht voor alle nog ko mende thuiswedstrijden van Cosmos, naar de 16e verdie ping gestuurd. Vragen naar Chuck Adams, Director of Public Relations. Janie Ste vens, Assistant Public Rela tions Director, werd opge trommeld. Ik legde minzaam uit, dat ik een sportjournalist uit Amsterdam, Holland, was, en of ik voor zondag twee perskaarten kon krijgen. Zij legde aanzienlijk minder minzaam uit, dat ik een dag eerder had moeten komen: de uitreiking van perskaarten was donderdagmiddag om 5 uur gesloten. Ik legde (extra minzaam) uit, dat ik toen nog niet gearriveerd was (wat niet helemaal waar was, maar in de praktijk toch klopte), en dat ik niet uit 42nd Street kwam, maar uit The Nether lands. Voor de volgende thuiswedstrijd, verzekerde ze mij, kon ze wel voor perskaar ten zorgen. Ik zei, al iets min der minzaam, dat ik niet van plan was de rest van mijn le ven voor Cosmos in New York te blijven, dus dat ik er dan (op 20 mei) allang niet meer zou zijn. Tja, niets aan te doen dan, zei ze, Mr. Adams was er niet, die was met het team naar Toronto, het enige wat ze kon aanraden was, om zondagmiddag bij het loket voor de pers naar Mr. Adams te vragen. Zeker De hiërarchische verhoudingen (merkte ik in de loop der week) zijn in de Verenigde Staten niet veel minder strikt dan in de Sowjet-Unie, een club is ver heen als zelfs de assistente van de perschef de verantwoordelijkheid niet durft te nemen een Amster damse sportjournalist, af komstig uit de geboortestad van Johan Cruijff, die ze zo graag wilden hebben, aan een perskaart te helpen. Ik be sloot het zekere voor het on zekere te nemen en kocht be neden voor 6 dollar per stuk plaatsen achter het doel. Om dat iedereen heel zorgelijk reageerde als ik vroeg hoe je het beste naar het Cosmos- stadion kon gaan (politiea genten en jongens met base- ballknuppels op weg naar een of andere wedstrijd), omdat het stadion namelijk hele maal in New Jersey lag en zonder eigen auto eigenlijk alleen met een Greyhound- bus te bereiken was, besloten we bijtijds vanaf het grote busstation Port Authority te vertrekken. Blijkbaar lag het stadion hele maal in een andere staat en je kon beter iets te vroeg zijn dan iets te laat. De bus vertrok om kwart voor 12, en om 12 uur waren we bij het stadion. Gelukkig scheen de zon vol op. op het grote parkeerter rein waren al heel wat auto's gearriveerd, met hele families of groepjes vrienden die uit de. Ruud Dobbelaar Beccia wint rit in Giro PERUGIA (ANP) - De eerste etap pe van de Ronde van Italië heeft een onverwachte triomf opgele verd voor de Italiaan Mano Bec cia. Het betekende zijn eerste overwinning in dit seizoen. Beccia. vorig jaar nog knecht van Moser won de eerste etappe van de Giro op de manier waarop hij dit jaar bijna Milaan-San Remo won: een demarrage tijdens de laatste twee kilometers. Het tem po in het peloton lag door ver schillende vluchtpogingen erg hoog. Beccia zag kans een gat van honderd meter te slaan en kort voor de groep, waarin de Noor Knudsen, de snelste was, te finis hen. Roger de Vlaeminck werd derde, Moser werd zesde en be hield de roze leiderstrui. de bagageruimte een barbe- que op pootjes haalden, een grote zak barbeque-kolen op de barbeque gooiden en vlees aan stokjes begonnen te roos teren. In mijn Europese on schuld dacht ik, dat zij die vervolgens te koop zouden aanbieden, maar het bleek overal een onderdeel te zijn van de eigen picknickparty. Men gaat niet naar voetballen voor het voetballen, het voet ballen lijkt voornamelijk een alibi voor een algehele uit gaansdag. Bij het loket voor de pers legde ik aan een meneer mijn sim pele probleem voor. Hij vroeg naar mijn perskaart. Hij begaf zich er mee naar de telefoon, en begon een gesprek te voe ren waarin hij twee keer letter voor letter mijn naam spelde. De meneer aan de andere kant van de lijn bleek geen kennis aan die naam te heb ben, en het vonnis luidde dan ook. dat de perstribune helaas vol was. Ik vroeg, met het ge duld dat ik in files op Amster damse grachten heb aange leerd, of ik dan tenminste na afloop van de wedstrijd de perskamer binnen mocht, om bijvoorbeeld even met Wil helmus Rijsbergen te praten. Niet dat ik ooit in Nederland de behoefte had gevoeld met hem te praten, maar je moet wat verzinnen als je voor zo'n loket staat. Maar nee, ook dat was totaal onmogelijk! Met andere woorden: de lei dinggevende figuren van Cosmos (in totaal een man en vrouw of zeventig, waaronder Mick Jagger als International Consultant, alsmede een Di rector of Cosmos Girls, een Choreographer Trainer van de Cosmos Girls, een Cosmos Girls' Uniform Designer, een Boots Accessoires-verzorger van de Cosmos Girls en een Line Captain van de Cosmos Girls: (namen en functies die in het 120 bladzijden tellende programmablad onder het kopje „Clubs Directory" te vinden waren) nemen zichzelf en hun club bijzonder se rieus! Bewaakt We hadden allang besloten alles maar van de humoristische kant te bekijken, en omdat de poorten van het stadion nog gesloten waren, voegden we ons bij de enkele tientallen fans die post hadden gevat bij de Team Entrance. Die werd bewaakt door een tiental functionarissen met walkie- talkies en wapperende kaar ten aan hun revers of riem, die hen als functionaris onder scheidden van de gewone man. Spelers die hun auto op een gereserveerd gedeelte bij de spelersingang hadden ge parkeerd, werden met een tweepersoons elektrisch wit- karretje door zo'n functiona ris met een snelheid van 15 kilometer per uur naar de kleedkamer gereden, en arri verende fotografen bleken ook allemaal al zo'n grote kaart aan hun lijf te hebben hangen, zodat ze al vanuit de verte als bevoorrechte be roepsbezoekers te herkennen waren. Opvallend was ook op dat vroe ge uur al de grote hoeveelheid meisjes in de middebare schoolleeftijd, die acte de présence gaven. Ik schat dat tenslotte een derde van de to tale stadionbevolking tijdens Cosmos-Hurricane (die ik op zo'n 50.000 toeschouwers schatte) uit vrouwen en meisjes bestond. Bij de in richting van het stadion is daarmee ook rekening ge houden, want nadat we met de roltrap naar boven waren gegaan, troffen we op de promenade die op één hoog ononderbroken rond het hele stadion loopt, om en om toi letten („rest rooms") voor mannen en voor vrouwen aan. En één zo'n toiletruimte bevat dan weer een twintigtal damestoiletten, kom daar in Nederland eens om! Ook op andere wijze wordt de inwendige mens uitstekend verzorgd. Ik heb ze niet ge teld, maar ik schat dat om de zeventig meter op die prome nade een goed geoutilleerde snackbar staat waar je, bij een overvloed aan jong personeel, allerlei dranken, versnape ringen en eetwaren kunt krij gen. Verder zwermen er tij dens de wedstrijd tientallen jongens van Harry M. Stevens met bier, Coca Cola en derge lijke over de tribunes uit, waarbij zij het bier uit de blikjes eerst in kartonnen be kers moeten schenken, om dat zware wegwerpartikelen verboden bezit zijn voor de bezoekers. Om daarop toe te zien is naast een overvloed aan geüniformeerde, jonge suppoosten (geen gepensio neerden, zoals bu ons vaak) ook een eskadron „Hoge- boom-politie" aanwezig, dus het bleef aardig rustig tijdens de wedstrijd. Maar daarover de volgende keer.. NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11