Plan Begin voor autonomie „WERK VAN MARX OP WAARDE SCHATTEN Tito hamert op onafhankelijk Joegoslavië .AÓ SN1PPERSHOW gS":s:^ VROEG ERBIJ VOORDEEL Onsmakelijk 'proces van de eeuw Geen bevoegdheden voor Palestijnen Vliegtuig stort op huis Castro in Mexico VROOMS DREESM ANN KRITIEK OOSTBLOK OP HET WESTEN /Mïk VRIJDAG 18 MEI 1979 PAGINA Thorpe beticht van aanstichting tot tweede moord (Van onze correspondent) LONDEN - De eerste week van het proces tegen Jeremy Thorpe, de voormalige leider van de liberale partij, heeft als verrassing opge leverd dat Thorpe ook nog van aanstichting tot een tweede moord werd beticht. Dat ver klaarde tenminste zijn voormali ge liberale medeparlementariër Peter Bessell, die nu in Californië woont en die een van de kroonge tuigen tegen Thorpe is. Volgens Bessell had de nu 50-jarige Thorpe, die onlangs overtuigend werd verslagen in de parle mentsverkiezingen, een zekere Hetherington uit de weg willen laten ruimen omdat hij met al of niet vervalste documenten leur de over zijn relatie met het homo seksuele fotomodel Norman Scott. Deze Hetherington werd niet verder aangeduid dan als een familielid van Scott of van diens echtgenote. Dat zou nog gebeurd zijn voordat Thorpe geen andere uitweg ge zien zou hebben dan om zijn ex- vriend Scott te laten liquideren. Bessell, die naar Californië vluchtte om crediteuren van zijn failliette zaken te ontlopen, zei dat hij deze Hetherington inder daad had ontmoet, dat hij de man een kleine duizend gulden had betaald (in plaats van de ge vraagde 6.000, voor wat docu menten, die hij vervolgens ver brand had). Deze onthulling, die meer de aard van een voetnoot had in een pro ces dat opgeklopt is door de Brit se schandaalpers als het „Proces van de eeuw", verwekte deze week enige opschudding - voor namelijk omdat de meeste feiten al bekend werden tijdens het vooronderzoek in het plaatsje Minehead, dat al eerder plaats vond. Thorpe's advocaat, George Car man, stelt nu alles in het werk om aan te tonen dat Bessell een chronische leugenaar en fantast is, die er alleen maar baat bij kan hebben wanneer Thorpe en zijn medegedaagden veroordeeld worden. Tot nog toe echter heeft Bessell deze aanvallen goed we ten af te slaan. Wanneer Carman hem vraagt of hij niet vaak gelogen heeft, ant woordt Bessell zonder meer be vestigend. Wanneer hem ge vraagd wordt of hij niet gevlucht is voor crediteuren omdat hij een bijzonder slecht zakenman was, ontkent hij dat ook niet. Het is juist dat Bessell een contract van 200.000 gulden heeft afgeslo ten met het Londense dagblad The Daily Telegraph, te betalen wanneer een van de gedaagden veroordeeld wordt. Maar het is ook waar dat hij bezig is aan een boek over deze bizarre episoüe 111 het leven van een Britse politicus en dat hij daarmee uiteraard iets hoopt te verdienen. „Maar", zegt Bessell dan in de stati ge, betimmerde rechtzaal van het Old Bailey-gerechtshof in Lon den, „dat contract werd afgeslo ten nadat ik zekerheid had ge kregen dat ik in ruil voor mijn ge tuigenis niet vervolgd zou kun nen worden". Thorpe's advocaat moet dan op zulke ogenblikken naar andere argumenten zoeken om hem schaakmat te zetten. Tot nog toe is dat niet erg gelukt, wat niet wil zeggen dat Thorpe's advocaten niet nog meer pijlen op hun boog hebben. Dat is te hopen, want het „proces van de eeuw" is tot nog toe niet meer dan een onsmakelijke ontrafeling gebleken van verwarde relaties tussen bange mensen van wie sommigen teveel op het al of niet poütieke spel hebben staan. Norman Scott, met wie Jeremy Thorpe een homoseksuele relatie zou hebben gehad. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Een regeringscommissie van 11 ministers onder voorzitterschap van premier Begin heeft het standpunt van Israël geformuleerd over autonomie voor de Palestijnen in de bezette gebieden. Het plan, dat 22 punten bevat, zal maandag door het voltallige kabi net goedgekeurd moeten worden. Het voorstel is van premier Begin zelf. De voornaamste punten zijn dat Israël de feitelijke soevereini teit blijft houden en dat een auto nome Palestijnse Raad alle be voegdheden zal ontlenen aan het Israëlische bestuur. Verder wordt uitdrukkelijk bepaald dat de autonomie niet tot een Pale stijnse staat zal leiden. Zowel in terne als externe veiligheidsza ken blijven in Israëlische han den, evenals de waterbronnen en staatsdomeinen, die beschikbaar moeten blijven voor joodse ne derzettingen. COZUMEL (MEXICO) (UPI/DPA) - De Cubaanse president Fidel Castro is gisteren na 23 jaar te ruggekeerd op Mexicaanse bo dem. Op het Caribische eiland Cozumel werd de communistisch partijleider zeer hartelijk begroet door de Mexicaanse president Jose Lopez Portillo, die zei zeer vereerd te zijn met het bezoek van Castro aan Mexico. Volgens waarnemers was er geen verband tussen de onverwachte Mexi caanse regeringswijziging en het Cubaanse bezoek. De vervanging van drie ministers gisteren kwam wel op een ongelukkig moment, zo menen de meesten. Lopez Portillo herinnerde in zijn welkomstwoord aan het feit dat Castro op 26 november 1956 uit de Mexicaanse haven Tuxpan vertrok met als doel de dictatuur van de Cubaanse president Ful- gencio Batista omver te werpen. Binnen het Israëlische kabinet Op nieuwjaarsdag 1959 was zijn missie geslaagd. Officieel is verklaard dat Castro en Lopez Portillo zullen praten over bilaterale kwesties, terwijl ook de komende conferentie van onge bonden landen in Havanna aan de orde komt. Verder wordt er nog gesproken over Latijnsame- rikaanse vraagstukken en de al gemene toestand in de wereld. Volgens welingelichte kringen zal er echter wel degelijk ook over olie worden gesproken. Een da gelijkse leverantie van 10.000 va ten aan Cuba wordt in Mexico ze ker voor mogelijk gehouden. De onderhandelingen over de au tonomie beginnen vrijdag 25 mei in de Israëlische stad Beersjeba. Dat is ook de dag dat Israël de stad El Arisj in de Sinaï ontruimt. De conferentie zal afwisselend in beide steden plaatsvinden. Lei der van de Israëlische onderhan delingsdelegatie is minister van binnenlandse zaken dr. Josef Burg. De Egyptische delegatie staat onder leiding van premier Mustafa Chalil. De Verenigde Staten worden de openingszit ting vertegenwoordigd door mi nister van buitenlandse zaken Vance en later door de nieuwe reizende ambassadeur Strauss. onenigheid geweest over een aantal tactische vragen. Moet Is raël al in het openingsstadium ingaan op gedetailleerde zaken als de vraag van de hoogste be voegdheid en het feit dat de auto nomie niet tot een Palestijnse staat zal leiden. Nu op voorstel van premier Begin dat al wel dui delijk is gezegd, heeft minister van defensie Weizman laten we ten dat hij er weinig voor voelt om deel uit te maken van de delega tie. Weizman is van mening dat het plan van Begin geen serieuze onderhandelingsbasis is, ook niet als openingszet. OREYE- Een Belgische straaljager is gisteren op een hxiis in Oreye, een plaatsje bij Luik, neergestort. De twee vliegers konden zich met hun schietstoelen in veiligheid brengen. Maar een bewoonster van het huis, een moeder van drie kinderen, kwam als gevolg van rookvergiftiging om het leven. Bij opening congres Spaanse socialisten: MOSKOU (DPA) - De Joegoslavi sche president, Josip Broz Tito, en de Sowjet-president en par tijleider, Leonid Brezjnjev, heb ben gisteren bij hun eerste ge sprek in het Kremlin verzekerd dat de verklaring van Belgrado van 1955 nog steeds geldig is. Dit verluidde in Joegoslavische kringen in Moskou. De toenmalige Sowjet-premier Ni- kita Chroesjtsjov had toen in Belgrado uitdrukkelijk de onaf hankelijkheid van Joegoslavië erkend en Joegoslavië het recht gegeven op een eigen weg naar het socialisme. Tijdens het onderhoud dat Brezjn jev en Tito in de ochtend hadden en dat circa twee uur duurde, werd gesproken over de betrek kingen tussen beide landen on over internationale vraagstuk ken, zoals de ontspanning en de daaraan verbonden moeilijkhe den. Het So wj et-persbureau Tass meld de dat het overleg tussen Tito en Brezjnjev in een "vriendschap pelijke en open sfeer" gevoerd werd. Aan het gesprek werd o.m. deelgenomen door de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, en diens Joegoslavi sche ambtgenoot, Vrhovec. Brezjnjev zei gisteravond tot Tito dat verschillen in hun opvattin gen over wereldproblemen niet van invloed moeten zijn op de be trekkingen tussen beide landen. Eenieder die speculeert over een breuk in de banden in de jaren na Tito, houdt zich bezig met "ab- (Van onze correspondent) MADRID - Marxisten en sociaal democraten zullen moeten sa menleven in de grootste opposi- ADVERTENTIE Zaterdagochtend tot 11.00 uur (niet later) kunt u zolang de voorraad strekt profiteren van verrassingsaanbiedingen, welke met minimaal 20% KORTING verkocht zullen worden. Daarenboven winkelt u rustiger en parkeert u uw wagen zonder problemen, deze aanbiedingen gelden alléén zaterdagochtend tot 11.00 uur (niet later). tiepartij in Spanje. In deze teneur werd gisteren het 28ste congres van de Spaanse socialistische ar beiders partij (PSOE) geopend door secretaris-generaal Félipe Gonzalez, die in zijn rede ver klaarde dat het socialisme Marx nooit mag zien als een absolute waarde. Vlak voor de opening van het con gres bereikte Alfonso Guerra, or ganisator van de PSOE, een compromis tussen de voorstan ders van een sociaaldemocrati sche koers onder leiding van F- elipe Gonzalez en de orhodoxe marxisten, aangevoerd door Luis Gomez Llorente. De afspraak, die nog door het congres moet wor den goedgekeurd, is dat men de definitie van „marxistische par tij" zal aanhouden als een van de vele stromingen welke het Spaanse socialisme gedurende de afgelopen honderd jaar heb ben gekenmerkt. Het begrip „marxistisch" werd voor het eerst als partij-definitie geaccep teerd tijdens het congres in de cember 1976, omdat de socialis ten zich op dat moment duidelijk wilden opstellen in een periode van politieke overgang, waarin de dictatoriale elementen nog de boventoon voerden. Onder voelbare spanning nam se cretaris-generaal Félipe Gonzalez het woord. In zijn rede herdacht hij de grote verdiensten van Kar] Marx, die een fundamentele rol in het socialisme heeft gespeeld door de inbreng van een weten schappelijke maatschappij-ana lyse. Gonzalez verklaarde dat de naam Marx in het verleden dik wijls is misbruikt, deels door groeperingen die het Marxisme tot een dogma verhieven, deels door reactionairen, die marxisten als duivels onderdrukten. „Om deze reden is het de moeite waard de werken van Karl Marx te be studeren,zodat wij zijn werken zonder verheerlijking op hun waarde kunnen schatten", aldus Félipe Gonzalez. De secretaris-géneraal gaf een kor te analyse over hetgeen de Socia listische Arbeiders Partij sinds het vorige congres had bereikt. Hierbij erkende Félipe Gonzalez ronduit dat het partijbestuur gro te fouten had gemaakt, die in het nadeel van de PSOE hadden ge werkt bij de algemene verkiezin gen van 1 maart. Voorts legde de socialistische leider de nadruk op een verdere interne democratise ring binnen de partij en het ver lenen van meer bevoegdheid aan de socialisten binnen de partij in de streken met zelfbestuur. surde fantasie-en". Brezjnjev zei dit aan een diner ter ere van de 87-jarige Joegoslavische leider. Hij zei dat de betrekkingen nu ge kenmerkt werden door een diep wederzijds begrip en een "con stant streven" naar nauwere sa menwerking. Het verschil in de benadering van bepaalde intena- tionale vraagstukken verbergt voor ons niet de fundamentele basis van onze betrekkingen". "Er zijn krachten die niet blij zijn met onze vriendschap. Het schijnt te botsen met hun pogin gen onze samenwerking te ver storen met speculaties over het verleden en met absurde fanta sieën betreffende de toekomst - terwijl wij willen dat de betrek kingen vrij van enigerlei onze kerheid zijn, dat de betrekkingen oprecht en absoluut correcht zijn. Wij veronderstellen dat dit het- gene is wat onze Joegoslavische vrienden ook willen". Aan het diner herhaalde Tito dat zijn land een onafhankelijke koers vaart en dat het de bewe ging van de niet-gebonden lan den krachtig steunt. Hij zei dat ontspanning vraagt om de brede samenwerking van alle landen ongeacht hun omvang, ontwik kelingspeil en oriëntatie". Wat de verschillende politieke op vattingen van beide landen be treft zei Tito: "Wij leggen er bij herhaling de nadruk op dat deze verschillen een historische reali teit zijn en geen voorwendsel moeten zijn voor verkeerd begrip en gebrek aan vertrouwen". WENEN (DPA) - Met scherpe kritiek van de landen van het Pact van Warschau op de houding van het Westen is gisteren in Wenen de 18e ron de van de onderhandelingen over een wederzijdse troe penvermindering in Midden- Europa (MBFR) begonnen. Uit naam van de Oosteuropese landen verklaarde de leider van de Oostduitse delegatie, Ingo Oeser, dat de tactiek tot vertraging van de onderhan delingen die het Westen se dert een jaar volgt, slechts kan worden opgevat als een poging de handen vrij te hou den voor de uitvoering van zijn bewapeningsprogramma op lange termijn. Hij stelde zich de vraag of het westelijk verdedigingsverbond "wer kelijk geïnteresseerd is in een redelijke en realistische op lossing in Wenen". De kritiek op de al jarenlang voortdurende onderhande lingen richt zich voor alles te gen de opvatting van de NA VO dat het oostelijke blok een overwicht bij de landstrijd krachten heeft. Een spreker van het westelijke blok wees de kritiek van de hand met de opmerking dat het te berde gebrachte niets nieuws bevatte. Wie iets verwacht va het force ren van een bewapenings wedloop zoals op de jongste conferentie van de NAVO over het invoeren van nieuwe nucleaire wapenstelsels ge beurde, heeft kennelijk geen belangstelling in troepen- verminderingen, zo verklaar de de Oostduitse delegatie leider. Met zijn tactiek de on derscheiden troepentallen in het middelpunt van de on derhandelingen te plaatsen, blokkeert het Westen de ge zamenlijke onderhandelin gen en voert het de discussie op een zijspoor. De westelijke woordvoerder daarentegen toonde zich op timistisch over de voortgang van de besprekingen, maar noemde de onopgeloste kwestie van de troepentallen een sleutelkwestie. Het Westen heeft uitvoerig geantwoord op alle voorstel len van het oostelijke blok in de afgelopen tijd. Over de topbijeenkomst van presi dent Carter en staats- en par tijleider Brezjnjev, die op 15 juni in Wenen het akkoord over beperking van de strate gische wapens (Salt 2) zullen tekenen, zei de woordvoerder dat men in westelijke delega tiekringen de hoop heeft dat deze ontmoeting de MBFR- onderhandelingen een nieu we inpuls zal geven. Persvrijheid Zuid-Af rika aan banden KAAPSTAD (Reuter/UPI) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren het lang verwachte voor stel van wet gepubliceerd, dat er op gericht is journalistiek die leidt tot schandalen als de "Mul- dergate-affaire" tegen te gaan en vijf jaar celstraf in het vooruit zicht stelt voor journalisten die de wet overtreden. De parlementaire oppositie is on middellijk in het geweer geko men tegen de wet. Een woord voerder, Yause Raw, leider van de kleine Nieuwe Republikeinse Partij, zei de wet te beschouwen als "een totalitaire maatregel, die alleen maar op zijn plaats zou zijn in fascistische, communistische en despotische systemen". De wet verbiedt publikatie van be richten over misbruik van staats geld totdat zij zijn onderzocht door een speciaal daarvoor be noemde overheidsfunctionaris. De regering stelt corruptie aan het daglicht te willen brengen. Maar volgens de oppositie zou de voorgestelde wet de onthulling kunnen voorkomen van affaires als het voorlichtingsschandaal, dat de aan de macht zijnde natio nale partij al een jaar op haar grondvesten doet schudden. ADVERTENTIE <a nn uur - v -^SteROAG om 18.00 O" Tijdens hel 9e vjqkieest Stichting Meerburg (Rivierenbuurt) PROVESTE MODE, HAARLEMMERSTRAAT 149, LEIDEN REISBURO CEBUTO. DOEZASTRAAT. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9