Verzet minister tegen onderzoek omroepverkiezing SIMON Er «iaat wat gebeuren in het Perzenhuis 'APOTHEKER HANDELDE ONZORGVULDIG' Samenwonende krijgt eerder bescherming op huurgebied GOEDKOOPtpGEZELLIG Kinderen op dievenpad voor vader Nu al weggeef prijzen! kom snel Perzenhuis-Prinses Irenelaan 90-Alphen a/d Rijn 01720-73340 VRIJDAG 18 MEI 1979 DEN HAAG (GPD) - Samen wonenden krijgen waar schijnlijk per 1 juli al dezelfde huurbescherming als ge huwden. Minister De Ruiter (justitie) is bereid akkoord te gaan met de wijziging van het wetsontwerp huur en ver huur van woonruimte, waar door de rechtszekerheid voor samenwonenden al direct in de wet wordt opgenomen. De bewindsman van justitie liet gisteren aanvankelijk weten dat de huurbescherming voor samenwonenden, vanwege de ingewikkeldheid van de materie, pas over een jaar een feit kon zijn. Een meerderheid van het par lement drong echter aan om per 1 juli al met een tussenre- geling te starten. Het CDA en WD werken aan een wijzi gingsvoorstel van de Wet huur en verhuur van woon ruimte waarin de huurbe scherming voor samenwo nenden is neergelegd. Minis ter De Ruiter kan de regeling voor samenwonenden dan la ter verder uitbouwen. In de nieuwe wetgeving is geregeld dat wanneer samenwonen den uit elkaar gaan de partij die geen hoofdhuurder was, toch als medehuurder kan worden aangemerkt. De bewinsman van justitie voelt er niets voor de huurder een bedrag voor verhuiskos ten in het vooruitzicht te stellen wanneer de verhuur der het huis voor dringend ei gen gebruik opeist. Het CDA en de PvdA vinden dat de verhuurder die kosten aan de huurder zou moeten betalen. De Ruiter acht die suggestie niet onzinnig, maar hij stelde dat met het opnemen van die verhuiskostenvergoeding de wet teveel ten nadele van de verhuurder zou uitvallen. De PvdA had ervoor gepleit dat de huurder die normaal zijn verplichtingen nakomt, nooit door de verhuurder uit zijn huis kan worden gezet. In het wetsontwerp is bepaald dat de verhuurder de woning voor dringend eigen gebruik of voor naaste familieleden kan opeisen. Getuigen-deskundigen in infuuszaak: GRONINGEN (GPD) - De bereidingswij ze van geneesmiddelen is de laatste maanden voor de fatale datum van 1 maart 1978 in de apotheek van het Wil- helminaziekenhuis in Assen onvol doende geweest. Dat bleek gisteren op de eerste dag van de zitting in de zoge naamde infuuszaak voor de Asser recht bank. De verdachte in de zaak is de 35-jarige apo theker S. R. uit Tynaarloo. Hem wordt ten laste gelegd dat hij door grove on achtzaamheid infuusvloeistof heeft ver vaardigd (of onder zijn verantwoorde lijkheid heeft laten vervaardigen) waarin bacteriologische verontreiniging voor kwam. Als gevolg daarvan hebben 10 pa tiënten op de avond van 1 maart 1978 hoge koorts gekregen en lage bloeddruk, waardoor ze in een shocktoestand raak ten. Drie patiënten zijn aan de gevolgen daarvan overleden. Aan R. is volgens de dagvaarding in elk geval te wijten dat de 59-jarige mevrouw E. Stijkel-de Wilde, die na 44 dagen in tensieve verpleging in het Groninger academisch ziekenhuis ten slotte is overleden, zwaar lichamelijk letsel heeft opgelopen. De deskundigen en getuigen die gisteren voor de Asser rechtbank onder voorzit terschap van de president, mr. E. J. An- neveldt, werden gehoord, waren het er over eens dat R. verantwoordelijk is voor de infuusvloeistof. Uit het onderzoek naar aanleiding van de rampzalige gebeurtenissen van 1 maart 1978 is gebleken dat zich in de partij plastic zakken met infuusvloeistof die op 28 februari 's middags is klaarge maakt, bacteriën hebben ontwikkeld. Aan R. wordt verweten dat hij bij de be reiding van het infuusmiddel een ver keerde bacteriefilter heeft gebruikt. Bo vendien heeft de filter te lange tijd bij een voor bacterie-ontwikkeling gunstige temperatuur ongebruikt gestaan, in de tijd tussen het filteren van een partij vloeistof 's morgens en 's middags. Voorts was de recorder (schrijver) van de zogenaamde „autoclaaf' (sterilisatie- apparaat), defect zodat niet controleer baar was of de sterilisatie juist was uit gevoerd. R. wordt verweten dat hij ook geen zogenaamde maximumthermome ter of een ander middel ter controle heeft gebruikt. Hem is ook ten laste gelegd dat hij een paraaf gezet heeft op de produk- tiebon, hoewel een andere paraaf ont brak en dat hij niet voldoende represen tatief monster van de vloeistof heeft la ten onderzoeken op het streeklaborato- rium. Mocht de rechtbank dit alles niet bewezen achten, dan heeft de officier aan R. sub sidiair ten laste gelegd: het niet naleven van zijn verantwoordelijkheid als apo theker voor de juiste bereiding van ge neesmiddelen volgens artikel 19 van het Besluit uitoefening artsenijbereidkunst. In het ziekenhuis werd van de autoclaaf gebruik gemaakt niet alleen voor de ste rilisatie van infuusvloeistof, maar ook voor de algemene sterilisatie. Daardoor werd er met verschillende programma's gewerkt. Dat werkt fouten in de hand. DEN HAAG (GPD) - Minis ter Gardeniers (CRM) blijft zich verzetten tegen het voorstel van een meerderheid van de Tweede Kamer voor een onderzoek naar de moge lijkheid van omroepver kiezingen. De bewinds vrouwe wilde de Kamer gisteren slechts een noti tie over de voor- en nade len van dergelijke verkie zingen toezeggen. Na af loop van de voortzetting van het debat over wijzi gingen in de bestaande omroepwet zag het er echter naar uit, dat zowel de oppositie als rege ringspartij VVD met deze toezegging geen genoegen zouden nemen. Het voorstel voor een onderzoek naar de mogelijkheden tot invoe ring van omroepverkiezingen in plaats van de tegenwoordige band tussen omroepblad en het lidmaatschap van de omroep, is afkomstig van het PvdA-kamer- lid Kosto. Ook VVD (Keja), D'66 (Mertens) en CPN (Wolff) hebben de betrokken motie onderte kend, waarmee deze kan rekenen op de steun van de kamermeer derheid. Minister Gardeniers en het CDA verzetten zich echter fel tegen aanneming, omdat zij om roepverkiezingen beschouwen als een gevaar voor het bestaande omroepstelsel. "De motie door kruist de omroepwet," aldus me vrouw Gardeniers. De afwijzende houding van de mi nister kwam in Den Haag als een verrassing, nadat in de loop van de dag duidelijk was geworden dat de regering en de beide rege ringsfracties tot een compromis waren gekomen. Volgens deze overeenkomst zou minister Gar deniers de motie blijven afwijzen, omdat deze ervan uitgaat dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. Zij zou echter toezeggen een on derzoek te zullen beginnen naar de verschillende manieren waar- ADVERTENTIE Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. Invoering rijexamen nieuwe-s tijl uiterlijk op 1 januari '80 DEN HAAG (ANP) - Het rijexamen nieuwe stijl zal uiterlijk op 1 ja nuari 1980 worden ingevoerd. Minister Tuijnman heeft dit met het Centraal Bureau Rijvaardig heid afgesproken. Aldus gisteren het ministerie van verkeer en wa terstaat. Het rijexamen nieuwe stijl is een uitvloeisel van een aan tal beleidsadviezen om onder an dere tot verkorting van de duur van het praktische examen te komen. Het examen berust op vier maatre gelen: O Het praktische gedeelte van het rijexamen zal met tien minuten worden verkort om meer tijd vrij te maken voor de opvang van de kandidaten. Het eerste examen zal binnen re delijke tijd kunnen worden af gelegd. Instructeurs zullen worden aan gemoedigd om mee te rijden tij dens de examenrit. De examenroutes zullen open baar zijn, zodat instructeurs en kandidaten zich vooraf op de hoogte kunnen stellen. Volgens het ministerie zal het aan tal geslaagden hierdoor toene men. De invoering van het rijex amen nieuwe stijl betekent niet dat het CBR meer examens per dag gaat afnemen. Ook zal de pe riode van zeven a acht weken die de behandeling van de eerste ex- amenaanvraag duurt, door de nieuwe maatregelen niet worden verkort. Men heeft straks wel de zekerheid dat het niet nog langer zal gaan duren, aldus het ministe rie. Minister Tuijnman zal nu in overleg met organisaties uit de rij schoolwereld en het CBR gaan praten over een methodische rij opleiding en een examen, waarbij rekening kan worden gehouden met de resultaten van die oplei ding. op verkiezingen gehouden zou den kunnen worden. In plaats hiervan zegde mevrouw Garde niers slechts toe een nota op te stellen waarin zij de voor en te- gens van verkiezingen uiteen zou zetten. Deze nota wilde zij voor commentaar ook voorleggen aan de omroepraad. De betrokken fractiewoordvoer ders hielden zich na deze onver wachte ontwikkeling nadrukke lijk op de vlakte. Zij kondigden een intensief nader overleg gedu rende het weekeind aan. Keja voelde er echter wel wat voor ge noegen te nemen met de toezeg ging van de minister, omdat de Kamer dan ieder geval over enige tijd ,,een stuk heeft om over te praten". Mertens, die minder waarde hecht aan de toezegging van Gardeniers, zal dinsdag om heropening van de beraadslagin gen vragen. In haar antwoord op de opmerkin gen van de Kamer bleef mevrouw Gardeniers de motie ten stelligste ontraden. ,,Ik ben tegen politise ring van de omroep", verklaarde zij. „Nu bestaat er een positieve binding tussen de leden en de omroep door de financiële bij drage. Dat is een veel fijner mid del dan het grove van verkiezin gen". Kosto bestreed deze band. Hij wees hierbij op recente on derzoekingen, die zouden heb ben aangetoond dat een groot aantal omroepleden zich juist helemaal niet met hun omroep verbonden voelt. Ook het getalscriterium van de ver schillende categorieën omroepen leidde tot een woordenwisseling tussen de woordvoerders. Me vrouw Gardeniers heeft nu ech ter haar verzet opgegeven tegen het voorstel de drempel voor as pirant-omroepen niet zo sterk te verhogen. Een voorstel van Keja om deze grens op 60.000 leden te stellen, lijkt te kunnen rekenen op de steun van de meerderheid van de Kamer. Ook de minister maakt van dit voorstel geen „halszaak." Onder druk van het CDA heeft zij inmiddels een nota van wijzigingen ingediend, waarbij de proefperiode voor as pirant-omroepen gesteld wordt op anderhalf jaar. Het wetsvoor stel ging uit van een proefperiode van één jaar. DEN IIAAG - Met het plaatsen van een vlaggetje heeft prins Bernhardt gisteren een miniatuumitvoering van kasteel Nijenrode - het instituut voor bedrijfskunde in Breukelen - officieel overgedragen aan Madurodam. Het idee voor de maquette ontstond al tijdens het zesde lustrum van de stichting Nijenrode in 1977. De lustrum commissie wilde daarmee een blijvende herinnering achterlaten. ROTTERDAM (GPD) - „Ik dank God op mijn blote knieën dat het is uitgeko men", sprak gisteren een 49- jarige Rotterdammer voor de Rotterdamse rechtbank waar hij terechtstond voor een fik se waslijst aan ten laste ge legde zaken. Zijn 15 kinderen hielden zich tot afgelopen januari bezig met diefstal waarbij de op brengst vader ten goede kwam. Ook verborg de man de gestolen spullen aan boord van zijn woonboot. Verder werd het de man door de rechtbank kwalijk genomen dat hij ontucht pleegde met zijn 11-jarige dochter. Die in- cest-situatie was er ook de oorzaak van dat verdachte's vrouw wegliep, zodat de las ten van zijn niet minder dan 15 kinderen geheel op zijn schouders kwamen. Van die kinderen bleek ter zit ting overigens dat vier niet van hem afkomstig waren. Toen in het gezin duidelijk werd dat vader het financieel niet haalde omdat hij ook de woonboot moest afbetalen en de weggelopen moeder moest onderhouden, besloten de kinderen uit stelen te gaan. Ook verdachtes 20-jarige dochter, waar hij eveneens een seksuele relatie mee had, deed aan die diefstallen braaf mee, zodat ook zij 's middags voor twee inbraken terecht stond. Gezien de gezinsomstandighe den en de daarmee gepaard gaande problemen, kwam de officier van justitie tot vrij milde eisen: tegen vader werd twaalf maanden cel geëist, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en het verbod om buiten de reclassering om contact te zoeken met zijn 20-jarige dochter. Tegen die laatste werd om dezelfde reden slechts een geheel voorwaar delijke straf geëist van drie maanden met een proeftijd van twee jaar en toezicht van de reclassering. Op dinsdag 29 mei zal de rechtbank uit spraak doen. Twee man vermist na explosie op tanker ROTTERDAM (GPD) - Na een explosie op de binnenvaart tanker Holsatia worden sinds gistermiddag twee op varenden van het schip vermist. Op het mo ment dat de explosie zich voordeed, voer de Verolme-tanker op de Nieuwe Maas bij de Brienenoordbrug in het zogenaamde koppel verband. De twee sche pen die naast de Holsa tia voeren, liepen geen schade op. De ontplof fing was zo krachtig dat op het eiland Brie- nenoord in een straal van enkele honderen meters de ruiten van woningen spron gen. De vermisten, die ver moedelijk door de kracht van de explosie overboord zijn gesla gen en verdronken, zijn de 31-jarige stuurman J. Visser uit Harlingen en de 24-jarige matroos R.P.van de Bossche uit Hontenisse. Ze waren op het ogenblik dat de ontploffing zich voor deed op het dek van de binnenvaarttanker aan het werk met het schoonmaken van de tanks. Het schip had een lading benzol aan boord gehad. Toen de ontploffing plaats vond, waren de tanks wel al gewassen, maar nog niet ontgast. Duikers van de Rotter damse brandweer heb ben gistermiddag de ri vier afgezocht naar de twee vermiste opva renden van de tanker, zonder echter resulta ten te boeken. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7